Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπομπή βλαστοκύτταρα - Διαδικασία κοπής ομφάλιου λώρου


nianiaro

Recommended Posts

Το νεο ντοκυμαντερ του εξαντα, που ειχε αναβληθει λογο της συμετοχης τεχνικων και δημοσιογραφων τηλεορασης στην απεργια της ΓΣΕΕ, τελικα θα μεταδωθει αυριο Τεταρτη 26/05. Ειναι για τα βλαστοκυταρα, ενα θεμα που μας ενδιαφερει ολους! Για λεπτομερειες http://exandas.ert.gr/ και στο facebook.

Το πρωτο μου κοριτσακι γεννηθηκε 26/6/2008

και το δευτερο nianiaro 22/3/2012 !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μολις τελειωσε το ντοκιμαντερ και το ειδα τυχαια (ευτυχως) και εχω συγκλονιστει!!!!!!!!!!

 

η πρωτη μου σκεψη ηταν να μπω αμεσως στο φορουμ και να ενημερωσω οσες περισσοτερες μανουλες γινεται.....

 

ηταν παρα πολυ καλο και αποκαλυπτικο ντοκυμαντερ....μακαρι να το ειχα δει 10 μηνες πριν...οταν κι εγω σαν ολους τους αλλους φυλλαξα τα βλαστοκυταρα της μπεμπουλας μου σε ιδιωτικη τραπεζα...

 

κατ'αρχην ανεφερε πως καμια τραπεζα φυλλαξης στην Ελλαδα δεν ειναι πιστοποιημενη αφου δεν εχει ιδρυθει καν ελεγκτικος μηχανισμος στη χωρα μας που να δινει τετοιες αδειες.....και περα απ'αυτο και πιο σημαντικο ειναι οτι ακομη κι αν χρειαστει το μωρουλι μας τα βλαστοκυταρα του που του φυλλαξαμε με τοση αγαπη...ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΑ ΑΡΡΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!

και ειναι λογικο γιατι αν το παιδακι μας πασχει απο μια γενετικη ασθενεια τοτε και τα κυταρα του θα εχουν το ιδιο ''αρρωστο'' γενετικο υλικο....αντιθετως το παιδακι μας θα σωθει αν βρεθει συμβατος δοτης.....

 

πως ομως να βρεθει δοτης οταν στη δημοσια τραπεζα βλαστοκυταρων φυλλασονται μολις 2.οοο νομιζω ενω στις ιδιωτικες 100.000!!!!και βαλε και ποσοι τα δινουν στο εξωτερικο ( κι εγω μαζι)....

 

επισης για τ'αδερφακια και τους γονεις υπαρχει πιθανοτητα 25% για συμβατοτητα....

 

με λιγα λογια αν ημασταν ολοι ενημερωμενοι γι αυτη την καλοστημενη απατη και δωριζαμε ΟΛΟΙ τα βλαστοκυταρα των παιδιων μας σε δημοσιες τραπεζες τοτε θα ημασταν ΟΛΟΙ εξασφαλισμενοι οτι θα βρισκαμε συμβατο δοτη σε περιπτωση που τα χρειαζομασταν κι επισης αν δεν τα χρειαζομασταν ποτε εμεις θα ειχαμε την ηθικη ικανοποιηση πως το ομφαλικο αιμα του μωρου μας εσωσε καποια ζωη!!!!!

 

μακαρι να ενημερωθουν οσο το δυνατον περισσοτερες μανουλες γιατι ειναι πραγματικα κριμα να πεθαινουν καθημερινα παιδακια που χρειαζονται το αιμα του μωρου μας κι εμεις να το φυλλαμε αδικα σε ιδιωτικη τραπεζα...

 

συγχωρεστε με αν κουρασα με τον τροπο που γραφω αλλα εχω πραγματικα στεναχωρηθει για την εντελως διαστρεβλωμενη ενημερωση που εχουμε πανω στο θεμα.....μιλαμε για ανθρωπινες ζωες που θυσιαζονται για να θυσαυριζουν καποιες τραπεζες φυλαξης!!!

 

αυτα καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις μπηκα και εγω για να σας πω οτι μολις το ειδαμε με τον αντρα μου.

εγω δεν εχω παιδια αλλα ειχα μιλησει παλιοτερα με εναν φιλο γιατρο των γονιων μου και με ειχε ενημερωσει.

 

μακαρι να αλλαξουν ολοι μυαλα και να παψουμε να πιστευουμε τελικα σε ψεμματα!!

ακου, εχουμε τις περισσοτερες ιδιωτικες τραπεζες στον κοσμο!!!!

 

καλα οι τυποι απο τις ιδιωτικες ΑΠΛΑ ελεεινοι...

δεν ειχαν κανενα επαρκες επιχειρημα.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια αν ημασταν ολοι ενημερωμενοι γι αυτη την καλοστημενη απατη και δωριζαμε ΟΛΟΙ τα βλαστοκυταρα των παιδιων μας σε δημοσιες τραπεζες τοτε θα ημασταν ΟΛΟΙ εξασφαλισμενοι οτι θα βρισκαμε συμβατο δοτη σε περιπτωση που τα χρειαζομασταν κι επισης αν δεν τα χρειαζομασταν ποτε εμεις θα ειχαμε την ηθικη ικανοποιηση πως το ομφαλικο αιμα του μωρου μας εσωσε καποια ζωη!!!!!

 

 

Ούτε σε ιδιωτική αλλά ούτε σε δημόσια τράπεζα θα πρέπει να δίνουμε τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μας γιατί αυτό προϋποθέτει την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου με αποτέλεσμα το παιδάκι μας να στερείται πολύτιμο αίμα το οποίο στο μέλλον θα το προφυλάξει από τις ασθένειες που υποτίθεται ότι θα αντιμετωπίσουν τα βλάστοκύτταρα αυτά.

 

Oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε ιδιωτική αλλά ούτε σε δημόσια τράπεζα θα πρέπει να δίνουμε τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μας γιατί αυτό προϋποθέτει την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου με αποτέλεσμα το παιδάκι μας να στερείται πολύτιμο αίμα το οποίο στο μέλλον θα το προφυλάξει από τις ασθένειες που υποτίθεται ότι θα αντιμετωπίσουν τα βλάστοκύτταρα αυτά.

 

Oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων

 

τι εννοεις;;;γιατι αυτο δεν το ξερω και ουτε το ανεφερε φυσικα το ντοκιμαντερ.......

γιατι προωρη κοπη;;;;ποσο θα τον αφηναν δηλαδη τον ομφαλιο λωρο αλλιως;;;;και γιατι στερειται πολυτιμο αιμα;;;αφου υποτιθεται οτι μάυτο γεννιεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν διαβάσεις προσεκτικά όλο το τόπικ θα καταλάβεις.

 

Έχω δώσει και τη γνώμη του Π.Ο.Υ. και της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Εταιρείας πάνω στο θέμα αυτό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποτε μπορουμε να το ξαναδουμε??εγω εννοειται οτι δεν κρατησα γιατι διαβαζοντας ανακαλυψα ποσο μουφα ειναι ..ο θεος να μας φυλαει να ειναι γερα τα παιδακια μας....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ούτε εγώ το κατάλαβα αυτό με την πρόωρη αποκοπή του ομφάλιου λώρου... Αλλά να σας πω κάτι; Κι εγώ μυρίζομαι απάτη... Γέννησα στο Μητέρα και καθώς ήταν απρόοπτο και 1 μήνα νωρίτερο από το αναμενόμενο, δεν είχα προλάβει να κλείσω τράπεζα ιδιωτική της επιλογής μου. Είχα το ραντεβού Δευτέρα με κάποιον εκπρόσωπο κι εγώ γέννησα το Σάββατο πριν. Οπότε αναγκαστικά είπα στον γιατρό να χρησιμοποιήσουν την τράπεζα που έχει μέσα το Μητέρα... Υποτίθεται ότι σε 48 ώρες πρέπει να έχουν καταψυχθεί, έτσι δεν είναι;;; Ε, λοιπόν εγώ γέννησα Σάββατο και ήρθαν Δευτέρα ή Τρίτη (δε θυμάμαι καλά από τη σύγχυση) και μου λένε, υπογράψτε για να πάρουμε τα βλαστοκύτταρα για κατάψυξη!!!!!!!! Και τους λέω, καλά πλάκα μου κάνετε;;;;;;;;;;;; ΤΩΡΑ θα τα πάρετε για κατάψυξη και θα τα στείλετε Βέλγιο;;;;;

Αυτή προσπάθησε να με ηρεμήσει και μου έλεγε ότι έτσι συμβαίνει με τις γυναίκες που γεννάνε Σάββατο, γιατί δεν δουλεύουν νομίζω μου είπε αυτές τις μέρες(!!!!) και να μην ανησυχώ και ότι θα είναι όλα μια χαρά... Ε, λοιπόν εγώ πάω στοίχημα ότι τσάμπα έδωσα τα 1700 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ούτε εγώ το κατάλαβα αυτό με την πρόωρη αποκοπή του ομφάλιου λώρου... Αλλά να σας πω κάτι; Κι εγώ μυρίζομαι απάτη... Γέννησα στο Μητέρα και καθώς ήταν απρόοπτο και 1 μήνα νωρίτερο από το αναμενόμενο, δεν είχα προλάβει να κλείσω τράπεζα ιδιωτική της επιλογής μου. Είχα το ραντεβού Δευτέρα με κάποιον εκπρόσωπο κι εγώ γέννησα το Σάββατο πριν. Οπότε αναγκαστικά είπα στον γιατρό να χρησιμοποιήσουν την τράπεζα που έχει μέσα το Μητέρα... Υποτίθεται ότι σε 48 ώρες πρέπει να έχουν καταψυχθεί, έτσι δεν είναι;;; Ε, λοιπόν εγώ γέννησα Σάββατο και ήρθαν Δευτέρα ή Τρίτη (δε θυμάμαι καλά από τη σύγχυση) και μου λένε, υπογράψτε για να πάρουμε τα βλαστοκύτταρα για κατάψυξη!!!!!!!! Και τους λέω, καλά πλάκα μου κάνετε;;;;;;;;;;;; ΤΩΡΑ θα τα πάρετε για κατάψυξη και θα τα στείλετε Βέλγιο;;;;;

Αυτή προσπάθησε να με ηρεμήσει και μου έλεγε ότι έτσι συμβαίνει με τις γυναίκες που γεννάνε Σάββατο, γιατί δεν δουλεύουν νομίζω μου είπε αυτές τις μέρες(!!!!) και να μην ανησυχώ και ότι θα είναι όλα μια χαρά... Ε, λοιπόν εγώ πάω στοίχημα ότι τσάμπα έδωσα τα 1700 ευρώ...

 

pashalitsa μου κι εγω γεννησα Σαββατο και το παιδι του courier που ηρθε για να παραλαβει τα βλαστοκυταρα ειπε στον αντρα μου με μια απαθεια οτι θα τα στειλει απο Δευτερα!!!!!γιατι ΣΚ δεν δουλευουν.....εγινε μια φασαρια και 100 τηλεφωνηματα σε διαφορους ανευθυνοϋπευθυνους και υποτιθεται πως κανονιστηκε να σταλουν αμεσως....ποιος ξερει ομως τι εγινε τελικα;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια αν ημασταν ολοι ενημερωμενοι γι αυτη την καλοστημενη απατη και δωριζαμε ΟΛΟΙ τα βλαστοκυταρα των παιδιων μας σε δημοσιες τραπεζες τοτε θα ημασταν ΟΛΟΙ εξασφαλισμενοι οτι θα βρισκαμε συμβατο δοτη σε περιπτωση που τα χρειαζομασταν κι επισης αν δεν τα χρειαζομασταν ποτε εμεις θα ειχαμε την ηθικη ικανοποιηση πως το ομφαλικο αιμα του μωρου μας εσωσε καποια ζωη!!!!!

 

 

Τα ξερω χαρα μου. Ειχα ξαναμιλησει σε αλλο δημοσιευμα αλλα περασε στο ντουκου αυτο που ειπα οποτε δεν ξανασχοληθηκα (ξερεις αμα ο αλλος δεν θελει δεν μπορεις να του ανοιξεις τον εγκεφαλο να του τα χωσεις μεσα-δεν μιλαω συγκεκριμενα αλλα για οσους εθελοτυφλουν). Στην αρχη και εγω νομιζα οτι θα διναμε βλαστοκυτταρα. Το αρχικο ανοιγμα ματιων μας το εκανε ο γυναικολογος που μας ειπε τα παραπανω και ΑΚΟΜΑ περισσοτερα στα οποια εμπλεκονται και κυκλωματα γυναικολογων και κλινικων ιδιωτικων και περνουν καλαααααααααα μπικικινια ολοι τους. Επειτα το ειδα και απο μονη μου, που σε λιγα αυτη την φορα λογια θα αναφερω. Δουλευα πολλα χρονια σε εταιρεια ιατρικων μηχανηματων και αντιδραστηριων. Ηταν ενας πωλητης εκει που ΟΥΤΕ διπλωμα ειχε παρει ουτε ειχε τελειωσει καποια ειδικευση. Φευγω απο εκει ηθελημενα παω αλλου να δουλεψω. Η κολλητη μου εκανε δεσμο με δαυτον και μου ερχετε λιγες μερες πριν γεννησω σπιτι για να μου πει οτι εχει ανοιξει (αυτος) franchise της ταδε εταιρειας στην Θεσ/νικη για φυλαξη βλαστοκυτταρων και αρχισε να μου λεει τα καλα της φυλαξης και το χρηματικο που χρειαζεται και εφριξα. Δηλαδη ουσιαστικα μου ειπε οτι εγω ενας πωλητης που δεν εχω ΚΑΜΙΑ ειδικευση στο θεμα καταφερα να παρω ΑΔΕΙΑ επισημη να κανω franchise σε ενα τοσο σοβαρο τομεα της ιατρικης και εχω και την επισημη δυνατοτητα να φυλαξω τα βλαστοκυτταρα σας για ενα αρκετα αξιοσεβαστο ποσο......:roll::roll: εχμ.....οκ......αυτο μου επιβεβαιωσε ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ απατη εχει στηθει με το θεμα. Και οχι δεν κρατησα βλαστοκυτταρα πουθενα.......:evil::evil::evil: Και μετα αναρωτιωμαστε πως φτασαμε ως εδω ε? ......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου άνοιξαν τα μάτια πριν γεννήσω και ενώ άκουγα από παντού για αυτό το θέμα και όλοι με ρωτούσαν, δεν υπέκυψα στην απάτη. Το μόνο που μετάνιωσα είναι που δε τα δώρισα στη τράπεζα με τη προϋπόθεση να μπούμε σε λίστα αν (χτύπα ξύλο) τα χρειαστούμε ποτέ…

 

Εντωμεταξύ θυμάμαι, την ώρα που γέννησα, άκουγα την κουβέντα των γιατρών για το αν έχω κανονίσει να τα πάρουν ή όχι και το λέγανε με τέτοιο ύφος, λες και ήμουν η μοναδική που δε τα κράτησα!!! :evil::evil::evil:

 

Μπορείτε να φανταστείτε το μέγεθος αυτής της απάτης??? :confused::confused::confused:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια

η Rosie έχει δίκιο, ψαγμένο το θέμα, ο ομφάλιος λώρος πρέπει να κόβεται 3 λεπτά μετά τη γέννα και αφού ολοκληρωθούν οι συσπάσεις του μέσω των οποίων μεταφέρονται τα βλαστοκύτταρα στο σώμα του μωρού μας. Η φύλαξη οδηγεί στην πρόωρη κοπή του λώρου και τη στέρηση πολύτιμων κυττάρων στο παιδί μας. Οπότε δεν αξίζει να κρατάμε, μούφα το όλο θέμα. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να μην κρατήσω χωρίς εξηγήσεις, αλλά ήξερα γιατί. Ελπίζω να περιμένει το 3λεπτο. Θα του το πω στην επόμενη και τελευταία εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΧΡΗΣΤΟ....???

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...??

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ...??

ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ....

 

ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ...

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, σας ευχαριστώ για το θέμα που ανοίξατε γιατί ξεστραβώθηκα επιτέλους. μέχρι σήμερα ένιωθα τύψεις που δεν είχαμε χρήματα να διαθέσουμε για τη φύλαξη βλαστοκυτάρων της μπέμπας. χάλια αισθανόμασταν κι εγώ και ο πατέρας της. τώρα έπιασα το νόημα και χαίρομαι που δεν είχαμε λεφτά για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα την κοιλια τουρλα,ειχα και τον αντρα μου να με πρηζει να κρατησουμε τα βλαστοκυτταρα...

τι τσακωμους ειχα ριξει θεε μου....

και το κερασακι στην τουρτα(το εχω γραψει ξανα)ηταν ενα τηλ που ειχα δεχτει, απο μια ξαδερφη οπου μου ειχε πει πως την πηραν τηλ απο την ιδιωτικη τραπεζα που ειχε δωσει για "φυλαξη" τα βλαστοκυτταρα του γιου της, και της στειλανε λεει μια ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΗ 200 ευρω σαν εκπτωση , για το επομενο θυμα..εεεεε....πελατη:rolleyes:

παντως η rosie εχει απολυτο δικιο σε αυτο που λεει:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

'πολυ ενδιαφερον θεμα εχετε ανοιξει και πολυ κατατοπιστικο!!

 

Εγω οταν γεννησα μολις τοτε ειχαν βγει οι τραπεζες (2004) οι γιατροι δεν ηταν πληρως μεσα στο κολπο, επομενως δεν με εκανε κανενας πλυση εγκεφαλου να φυλαξω τα βλαστοκυτταρα της κορης μου.

Καποια στιγμη πηγαμε σε ενα οδοντιατρειο και εκει ειδα απο μια ιδιωτικη εταιρεια φυλαξης ενα ενημερωτικο για φυλαξη βλαστοκυταρων απο τα πρωτα δοντακια του παιδιου που θα πεσουν. Εχετε ακουσει τιποτα για αυτο?? ¨Η και αυτο ειναι μουφα??? Επειδη η μικρη μου πλησιαζει η ηλικια της για να πεσουν τα δοντακια θα ηθελα αν ακουσω την αποψη σας. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, σας ευχαριστώ για το θέμα που ανοίξατε γιατί ξεστραβώθηκα επιτέλους. μέχρι σήμερα ένιωθα τύψεις που δεν είχαμε χρήματα να διαθέσουμε για τη φύλαξη βλαστοκυτάρων της μπέμπας. χάλια αισθανόμασταν κι εγώ και ο πατέρας της. τώρα έπιασα το νόημα και χαίρομαι που δεν είχαμε λεφτά για πέταμα.

 

Ο αντρας μου αισθανόταν τυψεις που δεν ειχαμε λεφτα οσο και να του ελεγα να μη στεναχωριεται..! Βλεπεις ειχε κρατησει η κουνιαδα μου πριν απο εμας και ειχει επηρρεαστει.... αλλα εγω το ελεγα εδω και δυο χρονια..θα σκασει αυτη η φουσκα που θα παει!!! Και χαιρομαι που δεν τσιμπησα τοτε ουσα εγκυος πρωτη φορα και ποιο ευαισθητη.

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

 

στο ΟΠΑ η λήψη είναι εύκολη και ακίνδυνη για το νεογνό και την μητέρα και δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ο ομφάλιος λώρος, μετά τον τοκετό είναι άχρηστα για τη μητέρα και για το βρέφος και αν δε χρησιμοποιηθούν για δωρεά θα πεταχτούν.

 

 

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=25

 

 

μηπως ετσι κι αλλιως οι γυναικολογοι κοβουν αμεσως τον ομφαλιο λωρο ?

:confused::confused::confused:

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

 

στο ΟΠΑ η λήψη είναι εύκολη και ακίνδυνη για το νεογνό και την μητέρα και δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ο ομφάλιος λώρος, μετά τον τοκετό είναι άχρηστα για τη μητέρα και για το βρέφος και αν δε χρησιμοποιηθούν για δωρεά θα πεταχτούν.

 

 

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=25

 

 

Κάποιος πρέπει να ξεσκεπάσει και τη δημόσια τράπεζα μου φαίνεται με τις βλακείες αυτές που λέει! Μέχρι και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει άλλη γνώμη...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να ξεσκεπάσει και τη δημόσια τράπεζα μου φαίνεται με τις βλακείες αυτές που λέει! Μέχρι και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει άλλη γνώμη...

 

Σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα ποιες είναι οι βλακείες που υποστηρίζει η δημόσια τράπεζα και διαφωνεί ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας...μπορείς να μας διαφωτίσεις σε παρακαλώ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν έχεις δώσει βλαστοκύταρα στη Δημόσια Τράπεζα δεν έχεις το δικαίωμα να απευθυνθείς εκεί αν (και εύχομαι ποτέ για κανέναν) αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν έχεις δώσει βλαστοκύταρα στη Δημόσια Τράπεζα δεν έχεις το δικαίωμα να απευθυνθείς εκεί αν (και εύχομαι ποτέ για κανέναν) αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα?

 

Φυσικά και μπορείς (μέσω του γιατρού σου) να απευθυνθείς εκεί, αλλά το αίτημά σου θα είναι όπως όλα τα αιτήματα που έρχονται παγκοσμίος, το οτι είσαι δωρητής δεν σου δίνει καμμία προτεραιότητα ή ιδιαίτερη μεταχείριση... Αν όντως θέλανε (και τους είχανε δώσει και την κατάλληλη υλικοτεχνική υποδομή βέβαια), θα μπορούσαν να στήσουν ένα μηχανισμό όπως με την κάρτα αιμοδοσίας, ώστε να υπάρχει ικανοποιητικό κίνητρο για να δωρίσεις στη δημόσια τράπεζα. Αλλά τότε δεν θα δούλευε το κύκλωμα, στο οποίο είναι ΟΛΟΙ τους μέσα!!

 

Για μένα το συγκλονιστικό δεν ήταν οτι έχουμε τις περισσότερες ιδιωτικές (άλλωστε το 1/3 δουλεύουν ως παραρτήματα μεγαλύτερων οργανισμών ή φορέων εξωτερικού) αλλά το οτι σε 3-4 Ευρωπαϊκές χώρες απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών τραπεζών!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το συγκλονιστικό δεν ήταν οτι έχουμε τις περισσότερες ιδιωτικές (άλλωστε το 1/3 δουλεύουν ως παραρτήματα μεγαλύτερων οργανισμών ή φορέων εξωτερικού) αλλά το οτι σε 3-4 Ευρωπαϊκές χώρες απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών τραπεζών!!!!!!

 

Λεω φωναζω, ΟΥΡΛΙΑΖΩ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΣΕ ΠΡΩΙΝ ΠΩΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!!!!!!! Που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ειδικευση σε ΚΑΝΕΝΑ τομεα, και κανενα διπλωμα περαν του ΛΥΚΕΙΟΥ!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: Ξεφτιλα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...