Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

αβερωφ 7 πας ναι.δεν εχει κοσμο κ κανουν κατευθειαν τον ελεγχο.μετα τις 11.30 δεχονται.τα εχει γραψει η athina πιο κατω

 

 

Eυχαριστώ για την απάντηση...... μίλησα και μαζί τους τηλεφωνικά γιατί το χαρτί από 30/8 που στείλανε.... σήμερα το έφερε ο ταχυδρόμος.!!!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αθηνα,να σε ρωτησω κι εγω........δεν ειμαι τριτεκνη αλλα ειμαι στον ογα,γεννησα πριν απο 1 χρονο και τα χαρτια μου τα κατεθεσα την ιδια εβδ........γιατι αργει τοσο πολυ?

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

πηγαινε απο κει να προλαβεις το δεκεμβρη μ ενα εκκαθαριστικο του 12 με εισοδημα κατω των 45000

για τη δεκαετη παραμονη τα καταθεσες ολα??? αν οχι εχε ολα τα δικαιολογητικα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ,αυτο με τη 10ετη παραμονη γιατι υπαρχει ??? (μιλαω για τους ελληνες δηλαδη ) εγω ειμαι ελληνιδα , γεννηθηκα και ζω στην ελλαδα γιατι πρεπει να το αποδει3ω κιολας ? δηλαδη αμα εφευγα 5 χρονια για σπουδες καπου δεν θα δικαιωμουνα το επιδομα ??? και τωρα πρεπει να τρεχω σε εφοριες ρε παιδια να μαζευω εκαθαριστικα 10 ετων για να αποδει3ω οτι δεν ειμαι ελεφαντας , ετσι μου ηρθε να τους τα πετα3ω στη μουρι , ακου εκει 10 ετη παραμονη στην ελλαδα ,ελληνιδα πραμα . ΕΛΕΟς , ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΕΚΕΙ ???

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ,αυτο με τη 10ετη παραμονη γιατι υπαρχει ??? (μιλαω για τους ελληνες δηλαδη ) εγω ειμαι ελληνιδα , γεννηθηκα και ζω στην ελλαδα γιατι πρεπει να το αποδει3ω κιολας ? δηλαδη αμα εφευγα 5 χρονια για σπουδες καπου δεν θα δικαιωμουνα το επιδομα ??? και τωρα πρεπει να τρεχω σε εφοριες ρε παιδια να μαζευω εκαθαριστικα 10 ετων για να αποδει3ω οτι δεν ειμαι ελεφαντας , ετσι μου ηρθε να τους τα πετα3ω στη μουρι , ακου εκει 10 ετη παραμονη στην ελλαδα ,ελληνιδα πραμα . ΕΛΕΟς , ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΕΚΕΙ ???

 

υπάρχει γιατί στις ειδήσεις είπανε ότι αυτό το επίδομα το παίρνουν πάνω από 250000 αλλοδαπές.Τ ο διανοήσε είναι μια κίνηση η οποία έγινε για να δωθεί το κίνητρο ώστε να γεννηθούν Έλληνες,και αντι για έλληνες το πέρναν αλλοδαποί .Τώρα βέβαια φτάσαμε στην υπεβολή να κάνουν τα πάντα ωστε να μην το πέρνουν ούτε καν οι Ελληνες.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε απο κει να προλαβεις το δεκεμβρη μ ενα εκκαθαριστικο του 12 με εισοδημα κατω των 45000

για τη δεκαετη παραμονη τα καταθεσες ολα??? αν οχι εχε ολα τα δικαιολογητικα μαζι

 

 

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα εγραψα και παραπανω ,δεν ανηκω στους τριτεκνους.........γι'αυτο δεν ειναι η δεκαετη παραμονη?

περιμενω να παρω το απλο επιδομα τοκετου....και ο ανταποκριτης μας ειναι......εξυπηρετικοτατος.......θα στειλω τον αντρουλη μαλλον μηπως βρει καμμια ακρη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια ,αυτο με τη 10ετη παραμονη γιατι υπαρχει ??? (μιλαω για τους ελληνες δηλαδη ) εγω ειμαι ελληνιδα , γεννηθηκα και ζω στην ελλαδα γιατι πρεπει να το αποδει3ω κιολας ? δηλαδη αμα εφευγα 5 χρονια για σπουδες καπου δεν θα δικαιωμουνα το επιδομα ??? και τωρα πρεπει να τρεχω σε εφοριες ρε παιδια να μαζευω εκαθαριστικα 10 ετων για να αποδει3ω οτι δεν ειμαι ελεφαντας , ετσι μου ηρθε να τους τα πετα3ω στη μουρι , ακου εκει 10 ετη παραμονη στην ελλαδα ,ελληνιδα πραμα . ΕΛΕΟς , ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΕΚΕΙ ???

υποτιθεται οτι εγινε για τους αλλοδαπους αλλα υπαρχουν ακομα αλλοδαποι που το παιρνουν χωρις δεκαετη παραμονη κ δεν τους εχουν ζητηθει τα δικαιολογητικα

τους ΕΛΛΗΝΕΣ ταλαιπωρουν

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα εγραψα και παραπανω ,δεν ανηκω στους τριτεκνους.........γι'αυτο δεν ειναι η δεκαετη παραμονη?

περιμενω να παρω το απλο επιδομα τοκετου....και ο ανταποκριτης μας ειναι......εξυπηρετικοτατος.......θα στειλω τον αντρουλη μαλλον μηπως βρει καμμια ακρη....

 

αν δεν κανω λαθος το επιδομα τοκετου εχει κοπει

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το επιδομα τοκετου εχει κοπει

 

Οχι δεν έχει κοπεί το δικαιουνται όλες οι ασφαλισμένες στον Ογα,εμένα μου είπαν ότι θα το πάρω στην επόμενη πληρωμή,έίναι γύρω στα 450 ευρώ.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχει κοπεί το δικαιουνται όλες οι ασφαλισμένες στον Ογα,εμένα μου είπαν ότι θα το πάρω στην επόμενη πληρωμή,έίναι γύρω στα 450 ευρώ.

 

 

 

βρηκες ακρη και επικοινωνησες με καποιον???

ποια ειναι η επομενη πληρωμη?

Link to comment
Share on other sites

Στον ΟΓΑ στην Αβέρωφ 7 ξέρει κανείς που καταθέτεις τα συμπληρωματικά δικαιολογητικά?? Τελικά εμάς τώρα μας απάντησαν σε email ότι λέει στείλανε έγγραφο στις 30/8 για συμπληρωματικά χαρτιά που βέβαια δεν λάβαμε ποτέ.!!!

Τώρα πρέπει να τρέξω Αβέρωφ αν θέλω να πληρωθώ τον Δεκέμβριο αντί για τώρα τον Οκτώβριο που ήταν....!!!! Η αίτηση βέβαια έγινε το 11/2011 στο δήμο ν.ηρακλείου.

 

Δεν έχω ξαναπάει εκεί στα κεντρικά...... έχει ουρές?? Περιμένεις πολύ? Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει... ευχαριστώ.!

Τάλε κουάλε είχα πάθει κ εγώ.

Κ είχα βρεί πάρα πολύυυυ κόσμο τότε!

Ελπίζω να μην βρείς τον ίδιο κόσμο.

Στον δεύτερο όροφο είχα πάει εγώ για συμπληρωματικά χαρτιά κ δεν είχε τόσο κόσμο ευτυχώς!

(κάπου ειχαμε κ ένα άλλο θέμα κ εξακολουθώ να μην το βρίσκω!)

 

αν δεν κανω λαθος το επιδομα τοκετου εχει κοπει

Ισχύει 100% για τους ασφ ογα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρηκες ακρη και επικοινωνησες με καποιον???

ποια ειναι η επομενη πληρωμη?

 

αυτο δεν το γνωριζουν ακόμα.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,ειμαι και εγω τριτεκνη και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο την παρεα σας γνωριζει!

 

 

ξερεις κανεις να μου πει σε αυτους με οικογενειακο εισοδημα πανω απο 55000 ευρω εχει κοπει το επιδομα,στους παλιους δικαιουχους.λογω δουλειας και οσους μπορω να ελεγχω μπορω να πω πως δεν εχει κοπει σε κανεναν δικαιουχο ακομη,γνωριζει καποιος κατι παραπανω?

 

(σας παρακαλω δεν θα ηθελα αλλου ειδους σχολια (π.χ αν επαιρνα και εγω....θα ημουνα....,ο καθενας ξερει και προσπαθει για την οικογενεια του)

Link to comment
Share on other sites

:confused: τζίνι είναι περσινά αυτά!

Εξακολουθούν να ισχύουν σαν δικαιολογητικά μέχρι τώρα:wink:

Πήγε φίλη ελληνίδα από αθήνα-πέριξ στα κεντρικά πριν το καλοκαίρι για την απόδειξη/ δεκαετή παραμονή/ ελέφαντας με μπικίνι κλπο.

 

γεια σας,ειμαι και εγω τριτεκνη και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο την παρεα σας γνωριζει!

 

 

ξερεις κανεις να μου πει σε αυτους με οικογενειακο εισοδημα πανω απο 55000 ευρω εχει κοπει το επιδομα,στους παλιους δικαιουχους.λογω δουλειας και οσους μπορω να ελεγχω μπορω να πω πως δεν εχει κοπει σε κανεναν δικαιουχο ακομη,γνωριζει καποιος κατι παραπανω?

 

(σας παρακαλω δεν θα ηθελα αλλου ειδους σχολια (π.χ αν επαιρνα και εγω....θα ημουνα....,ο καθενας ξερει και προσπαθει για την οικογενεια του)

 

Από όσο ξέρω κ εγώ με τρίτεκνους φίλους άνω των 55χιλ, δεν έχει γίνει τπτ ακόμα.

 

υγ: εμείς δεν είμαστε στα 55χιλ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη τη στιγμη ελεγχουν τα δικαιολογητικα οσων κατεθεσαν το Γεναρη του 2012 απο οτι μου ειπαν σε mail υπαλληλος του ΟΓΑ

 

για τον ΟΓΑ θεσ/νικης μιλας ή για Αθηνα?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Βόμβα στα ελληνικά νοικοκυριά - Καταργούνται όλα τα οικογενειακά επιδόματα και το αφορολόγητο για κάθε παιδί

- Υψηλόβαθμο στέλεχος του ΥΠΟΙΚ χαρακτήρισε το νέο σύστημα πιο δίκαιο

- Από τη νέα αυτή εξέλιξη αναμένεται να πληγούν οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι

- Τα επιδόματα θα αντικατασταθούν με επιδόματα μόνο για τις φτωχές οικογένειες

- ΔΕΙΤΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ Καταργούνται από το 2013 όλα ανεξαιρέτως τα οικογενειακά επιδόματα, καθώς και το πρόσθετο αφορολόγητο για κάθε προστατευόμενο τέκνο και στη θέση τους θα χορηγείται ένα επίδομα για κάθε οικογένεια με παιδιά.

Αυτό ανέφερε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών, μετά τη συνάντηση του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών με την τρόικα, χαρακτηρίζοντας «περισσότερο δίκαιο και πιο αποτελεσματικό» το νέο σύστημα, διότι θα εφαρμόζεται στοχευμένα, με βάση εισοδηματικά κριτήρια. Το επίδομα αυτό θα χορηγείται στους δικαιούχους μέσω των Εφοριών και όχι μέσω ΟΓΑ, Νομαρχιών, κ.λπ., όπως έως σήμερα.

Ειδικότερα, σύμφωνα με το σχέδιο του υπουργείου Οικονομικών, το ενιαίο επίδομα που θα καταβάλλεται σε κάθε οικογένεια αναμένεται να καθορίζεται ως εξής: Για οικογενειακό εισόδημα έως 10.000 ευρώ θα καταβάλλεται το σύνολο του επιδόματος που θα προβλεφθεί για κάθε παιδί, για εισόδημα από 10.000 έως 20.000 ευρώ τα 2/3 του ποσού, για εισόδημα από 20.000 έως 30.000 ευρώ το 1/3 του ποσού, ενώ για ετήσιο εισόδημα πάνω από 30.000 ευρώ δεν θα καταβάλλεται επίδομα.

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012 ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2012 ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΤΩΝ 2000 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ......ΙΔΩΜΕΝ........

Link to comment
Share on other sites

kaλισπερα σε ολους. ιθελα κε εγο να σας πω τι εγινε. εγο γεννισα το 3 παιδι 07,2011. εκανα ηαρτια πολι γριγορα. τον ιουνιο με εστιλαν ηαρτη απο ΟΓΑ. ζιτισαν δικιολογιτικα 10 ετι.... εγο ιμε σιζιγοσ ελλινα και ειμε 9 χρονια μονο!!!! στιν Ελλαδα. μενα τον σεπτεβρι πιγα Θεσσαλονικι ΟΓΑ που μοθ ειπιε μια κιρια οτι δεν φα το παρο το επιδομα. διαςασα οδο πολλα για αλλοδαπουσ... αλλα δεν εινε σωστα. εγο ζω στιν Ελλαδα εδο σπουδαζουν τα παιδια μου εδο πλιρονω φορουσ.... και αωτα τα λεφτα δινου για τα παιδια. γιατι καπιοσ που εχει εσοδιμα 40000 εςρο πρεπιε να παρει επιδομα κα εγο ΟΧΙ?????? για τα εφαπαξ 2000 δεν μου ειπε τιποτα. λει οτι δεν κσερι τι φα γινιε αμα φα κοπουν τα τριτεκτα ποσ γινετε με εφαπαξ. περιμενο...

Link to comment
Share on other sites

kaλισπερα σε ολους. ιθελα κε εγο να σας πω τι εγινε. εγο γεννισα το 3 παιδι 07,2011. εκανα ηαρτια πολι γριγορα. τον ιουνιο με εστιλαν ηαρτη απο ΟΓΑ. ζιτισαν δικιολογιτικα 10 ετι.... εγο ιμε σιζιγοσ ελλινα και ειμε 9 χρονια μονο!!!! στιν Ελλαδα. μενα τον σεπτεβρι πιγα Θεσσαλονικι ΟΓΑ που μοθ ειπιε μια κιρια οτι δεν φα το παρο το επιδομα. διαςασα οδο πολλα για αλλοδαπουσ... αλλα δεν εινε σωστα. εγο ζω στιν Ελλαδα εδο σπουδαζουν τα παιδια μου εδο πλιρονω φορουσ.... και αωτα τα λεφτα δινου για τα παιδια. γιατι καπιοσ που εχει εσοδιμα 40000 εςρο πρεπιε να παρει επιδομα κα εγο ΟΧΙ?????? για τα εφαπαξ 2000 δεν μου ειπε τιποτα. λει οτι δεν κσερι τι φα γινιε αμα φα κοπουν τα τριτεκτα ποσ γινετε με εφαπαξ. περιμενο...

 

μπορει να εισαι μια απο τις εξαιρεσεις.ξερεις ποσοι αλλοδαποι επαιρναν το επιδομα χωρις να το δικαιουνται?κατι επρεπε να γινει επιτελους αλλα πριν φτασουμε σε αυτο το σημειο.εδω ζητανε απο τους ελληνες να αποδειξουν οτι μενουν εδω.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...