Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ - ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ?

Recommended Posts

Έκανα επαναληπτικές εξετάσεις για χοληστερίνη (ήταν ολική 250 - καλή 53 και κακή 185)! και δε βρίσκω τη γιατρό να μου πει ... και έχω τρελλαθεί.

Περισσότερο γιατί έκανα και για κάτι λιποπρωτεϊνες και για Θυροειδή. Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει να του της πω να μου πει ....

azHYp2.png

vwuep3.png

• 1 month later...

Διαφημίσεις

Μια χαρά είσαι...Είναι λίγο τσιμπημένη αλλα με προσεκτική διατροφή, όλα θα πάνε καλά. Αν δεν έχεις οικογενειακό ιστορικό με καρδιά, εγκεφαλικά δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου.

Μια χαρά είσαι...Είναι λίγο τσιμπημένη αλλα με προσεκτική διατροφή, όλα θα πάνε καλά. Αν δεν έχεις οικογενειακό ιστορικό με καρδιά, εγκεφαλικά δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου.

Έκανα διατροφή στη μικρή για 2-3 μήνες (παρόλο που ήδη έτρωγε πολύ καλά)... δλδ το μόνο που της έκανα είναι να μειώσω τα λιπαρά στα τυριά - γιαούρτια και να μειώσω το αυγό από κάθε μέρα σε 2-3 φορές την εβδομάδα και το αποτέλεσμα: 185κακή (πάλι!!!) και 39(!!!!) καλή, 235 ολική. Δηλαδή με τόση προσπάθεια και έπεσε η καλή αντί η κακή!!!

Ιστορικό με καρδιά και εγκεφαλικά δεν έχουμε. Βέβαια ο πεθερός μου έπαθε (στα 65 όμως) και η γιαγιά μου στα 85 ... Εμείς χοληστερίνη (οι γονείς) δεν έχουμε! Έχουν όμως όλοι οι υπόλοιποι στα επίπεδα της μικρής (δηλαδή οι γονείς μου, τα πεθερικά μου, η αδερφή μου και ο κουνιάδος μου)!!!! Αλλά αυτοί κάνουν διατροφή σκατά!!!! Καμία σχέση με τη διατροφή που κάνω εγώ, ο άντρας μου και η μικρή!

azHYp2.png

vwuep3.png

Εμενα η κορη μου ειχε χοληστερινη 175 και ο παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι ενταξει. Δεν ειναι?

Αν είχε ολική 175 προφανώς και είναι εντάξει αλλά εμάς είναι 185 η κακή και 235 η ολική!!!! (και η ολική ήταν 250 απλά έπεσε γιατί έπεσε η ΚΑΛΗ η οποία πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 40 και πήγε 39!!!)

azHYp2.png

vwuep3.png

Διαφημίσεις

Μου είπε η παιδο-ενδοκρινολόγος ότι είναι εντάξει αλλά μία άλλη ενδοκρινολόγος γνωστή μας μου ειπε να επαναλάβω την Τ3 (ή Τ4 δε θυμάμαι) γιατί είναι 2,5 και αν πάει 3 το Σεπτέμβριο θα είναι αυξημένη για παιδάκι ....

azHYp2.png

vwuep3.png

Μου είπε η παιδο-ενδοκρινολόγος ότι είναι εντάξει αλλά μία άλλη ενδοκρινολόγος γνωστή μας μου ειπε να επαναλάβω την Τ3 (ή Τ4 δε θυμάμαι) γιατί είναι 2,5 και αν πάει 3 το Σεπτέμβριο θα είναι αυξημένη για παιδάκι ....

Την TSH σου ειπε και εχει δικαιο, να το κανεις

Σου εχω στειλει ενα πμ

Καληνύχτα

Διαφημίσεις

ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ

Βρε κοριτσια τη γνωμη σας, γιατι πεθαινω απο αγχος,. Η μικρή μου ειναι 3,5ετων και εδω και 1 χρονο ανα 2-3 μηνες την πιανει πονος στο γονατο( μια το ενα , μια το αλλο) κλαιει ποναει, την τριβω περναει. Αλλες φορες δεν παιρναει και αρνειται να το πατησει για κανα 2 μερες. Ο παιδιατρος μας ειπε για πιθανη υμενιτιδα.Αυτη τη φορα την επιασε πονος ψηλα στο ισχιο-λεκανη και εκανε 7 μερες να της περασει. Θορυβηθηκα και αρχισα να το ψαχνω με παιδοορθοπαιδικο, καναμε ακτινογραφιες και ολα καλα, εκτος απο μια σημειωση που ελεγε: Μηριαιες κεφαλες εμαφνίζονται με ελαφρως ανωμαλη παρυφη. Το θεμα μου ειναι οι αιματολογικες, οπου εχει Τ.Κ.Ε. 20 (Φυσιολ.τιμη μεχρι 10) και ASTO 573 (φυσιολ.τιμή μεχρι 200). Τα εχω παιξει σκεφτομαι τα χειροτερα.. ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙς?

Το απογευμα εχω ραντεβου με τον ορθοπαιδικο και τον παιδιατρο, αλλα εχω σκασει. Βοηθηστε με please.

βέρα καλημέρα

γιατι δεν πας στο παίδων στη πεντέλη να τα δει ενας παιδίατρος. από το να ψαχνεις τη δική σου...

Ισμήνη το έκανα αυτό ... το post μου αν δεις είναι παλιό πολύ (από τέλος Μαϊου). Τότε είχα τρελλαθεί ... γιατί κάναμε επαναληπτικές και ήταν χειρότερες μετά από διατροφή. Πήγα λοιπόν σε παιδοενδοκρινολόγο του Παίδον (Αγλαϊα Κυριακού) και με ηρέμησε λίγο. Συμβουλεύτηκα και διάφορους παιδιάτρους. Απλά και οι γιατροί δεν ξέρουν τι τους γίνεται. 10 θα ρωτήσεις ... 10 απόψεις θα πάρεις!

Το post είναι παλιό αλλά τώρα απαντήθηκε!!!

azHYp2.png

vwuep3.png

Διαφημίσεις

ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ

Βρε κοριτσια τη γνωμη σας, γιατι πεθαινω απο αγχος,. Η μικρή μου ειναι 3,5ετων και εδω και 1 χρονο ανα 2-3 μηνες την πιανει πονος στο γονατο( μια το ενα , μια το αλλο) κλαιει ποναει, την τριβω περναει. Αλλες φορες δεν παιρναει και αρνειται να το πατησει για κανα 2 μερες. Ο παιδιατρος μας ειπε για πιθανη υμενιτιδα.Αυτη τη φορα την επιασε πονος ψηλα στο ισχιο-λεκανη και εκανε 7 μερες να της περασει. Θορυβηθηκα και αρχισα να το ψαχνω με παιδοορθοπαιδικο, καναμε ακτινογραφιες και ολα καλα, εκτος απο μια σημειωση που ελεγε: Μηριαιες κεφαλες εμαφνίζονται με ελαφρως ανωμαλη παρυφη. Το θεμα μου ειναι οι αιματολογικες, οπου εχει Τ.Κ.Ε. 20 (Φυσιολ.τιμη μεχρι 10) και ASTO 573 (φυσιολ.τιμή μεχρι 200). Τα εχω παιξει σκεφτομαι τα χειροτερα.. ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙς?

Το απογευμα εχω ραντεβου με τον ορθοπαιδικο και τον παιδιατρο, αλλα εχω σκασει. Βοηθηστε με please.

Δεν ξέρω δυστυχώς να σε βοηθήσω ... θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό τι είναι αυτό .... πρώτη φορά το ακούω! Πες μας κι εμάς μετά ....

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η Τ.Κ.Ε. κι εμάς ΠΑΝΤΑ βγαίνει εκτός ορίων και ΠΑΝΤΑ ρωτάω την παιδίατρο και ΠΑΝΤΑ παίρνω την απάντηση: Μια χαρά είναι!

azHYp2.png

vwuep3.png