Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts

Lamar σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Απ' ότι κατάλαβα από τις φωτό πρέπει να έχεις πολύ μεγάλο χώρο για κομποστοποίηση. Επίσης μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα. Ότι ίσως να έκανα καλή δουλειά και με ένα μεγάλο βαρέλι στο οποίο μπορώ να ρίχνω τα υλικά κομποστοποίησης ή μια τσιμεντένια μεγάλη γλάστρα-ζαρντινιέρα.

 

Δεν ξέρω πόσο χώρο έχεις αλλά εγώ είχα χρησιμοποιήσει 4 παλέτες για να να κάνω ένα χώρο περίπου 1 κυβικού μέτρου 1Χ1Χ1 μ. και εκεί έριχνα τα προς κομποστοποίηση υλικά. Τα οργανικά της κουζίνας τα υπολόγισα σε 500 κιλά το χρόνο (δεν έριχνα μαγειρεμένα φαγητά και λάδια για να μην έχω ποντίκια) και τα του κήπου εκτιμώ ότι ήταν διπλάσια ποσότητα. Επειδή οι παλέτες είναι ανοιχτές περιμετρικά δεν κομποστοποιούνταν, απλώς ξεραίνονταν τα υλικά, αλλά εσωτερικά γίνονταν λίπασμα. Είχα και δεύτερη κατασκευή με παλέτες δίπλα και όταν γέμιζε η πρώτη έριχνα στη δεύτερη και χρησιμποιούσα και υλικό από την πρώτη για επικάλυψη. Οπωσδήποτε έχει τα μειονεκτήματα της αυτή η κατασκευή αλλά λόγω καλού αερισμού δεν μυρίζει ο σωρός. Η παραγωγή μου ήταν περίπου 100 κιλά κόμποστ το χρόνο. Όχι ότι μου έφτανε αλλά ήταν λίπασμα πρώτης χωρίς φυτοφάρμακα, αντιβιοτικά, κλπ που ίσως έχουν οι κοπριές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

LAMAR ο κήπος σου είναι απλά υπέροχος. Και το χάσκι σου πανέμορφο.

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι.

Την Καθαρή Δευτέρα αγόρασα 3 τριανταφυλλιές πολύχρωμες και την ίδια βδομάδα τις μεταφύτεψα στον κήπο, στο χώμα σε 2 διαφορετικά σημεία (το σπίτι είναι γωνιακό).

Όσο κρατούσαν τα άνθη τους, ήταν πολύχρωμα. Όταν αυτά έπεσαν ναι μεν έβγαλαν καινούργια, αλλά λευκά.

Ξέρεις το λόγο;;;;;;;;;;

 

Επίσης πριν 4 μήνες στρώσαμε χλοοτάπητα & ήδη από τη μία πλευρά του σπιτιού προφανώς σάπισε (δεν έχει φυλλαράκια), είναι σαν υπερβολικά βρεγμένο χώμα σε σημείο που βγήκε τόπους - τόπους στην επιφάνεια

το πλαστικό πλέγμα.

 

Ο κηπουρός λέει ότι φταίει το σκυλί, αλλά δεν το πιστεύω. Είναι μικρόσωμο σκυλί ε και τι στο καλό κατουράει όλο τον κήπο;;;;;;;;

 

Αν μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου...........

Μένεις και μακρυά να σου ανέθετα τον κήπο μου.

Link to comment
Share on other sites

ΗΛΙΟΣ,

τα τριανταφυλλα σου ,την ερχομενη ανοιξη θα εχουν τα διχρωμα ανθη κανονικα.

Για το γκαζον δεν εχω οπτικη εικονα και δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ ΣΟΥ.

Εγω,οπως ειπες,ειμαι μακρυα και δεν μπορω να αναλαβω την φροντιδα του.

Μπορει ομως να γινει κατι ΑΛΛΟ.

Ελα εσυ στην Δραμα για οσες ημερες θελεις.Τα παντα θα ειναι πληρωμενα απο εμενα.

Εισητηρια,διαμονη και διατροφη.Στην παραμονη σου εδω,θα σου μαθουμε παρα πολλα πραγματα γυρω απο το πρασινο και το χρωμα και θα τα φροντιζεις πλεον ...εσυ.

 

Να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Lamar ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση.

Να είσαι καλά κι εσύ & να προσέχεις το χάσκι.

Μου αρέσουν τόσο πολύ, που λέω το επόμενο σκυλί μου να είναι χάσκι.

Και ειδικά το δικό σου είναι πολύ μούτρο!!!!!!!!!!!!!!!

Για την ώρα έχω ένα φωνακλάδικο γουέστι και μια γέρικη λύκαινα κληρονομιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι επομενες φωτο,ειναι απο τα καρποφορα μας.

Θα το αναφερω και παλι γιατι αξιζει.

Σε κανενα απολυτως δεν εχει πεσει ουτε μια σταγονα φυτοφαρμακου.

 

 

 

Βατομουρα κοκκινα αρωματικα

p1030414s.jpg

 

Βατομουρα κοκκινα αρωματικα

p1030416s.jpg

 

Βατομουρα κιτρινα αρωματικα

p1030415.jpg

 

Βατομουρα μαυρα μεγαλα

p1010651r.jpg

 

Βατομουρα μαυρα μεγαλα

p1010752.jpg

 

Φραγκοσταφυλο

p1030249c.jpg

 

Δαμασκηνια

p1010789ra.jpg

 

Μηλια και λεμονια

p1010659h.jpg

 

Αχλαδια

p1030437c.jpg

 

Ροδακινια

p1030431b.jpg

 

Νεκταρινια

p1030436r.jpg

 

Νεκταρινια

p1030384x.jpg

Συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

...συνεχεια των καρποφορων

 

Νεκταρινια

p1030470e.jpg

 

Νεκταρινια

p1030433.jpg

 

Ροδακινια

p1030434m.jpg

 

Λωτος

p1030439.jpg

 

Κυδωνια

p1020408b.jpg

 

p1020849v.jpg

 

Κουμ κουατ

p1020874j.jpg

 

Κουμ κουατ

p1020875e.jpg

 

Λεμονι γιγας !

p1020873m.jpg

 

Ιταλικο μοσχατο

p1010650s.jpg

 

Μοσχατο σταφυλι

p1030556m.jpg

 

Μοσχατο σταφυλι

p1030553c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wow Lamar!!!Συγχαρητήρια έχω πάθει την πλάκα μου!!Να σε ρωτήσω κάτι,δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί γιατί δε διάβασα όλες τις σελίδες ακόμα,αλλά... όλα αυτά τα φρούτα ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ???:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Lamar καλημέρα!!

Ότι έχεις παραδεισένιο κήπο θα το έχεις ακούσει άπειρες φορές , εεε άλλη μια δε βλάπτει, έχεις παραδεισένιο κήπο!!!

Έχω να σε ρωτήσω πολλά ,αλλά θα το κάνω κατά διαστήματα για να μην σε αγχώσω και προπαντός να μη σε καθυστερώ από τις δουλειές σου.

Έχουμε ένα σπίτι στο χωριό [ στους προποδες του Παρνασσού] και στην αυλή έχουμε ένα κλήμα το οποίο λέμε να το βγάλουμε και να βάλουμε λωτό. Το ερώτημα μου είναι το εξής ο λωτός πως φυτεύεται? Έχει ακριβός δίπλα ο παππούς μου έναν που κάνει φοβερούς λωτούς ,μπορώ να πάρω από εκεί καρπό ή κλαδί και να το φυτέψω σε εμάς? ή πρέπει να πάρω μικρό δεντράκι και να κάνω μεταφύτεψη?

Και κάτι ακόμα σε πόσα χρόνια θα μεγαλώσει για να μας κάνει σκιά

Ευχαριστώ πολύ:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marag,

 

απ οτι γνωριζω,δεν μπορει να γινει πολλαπλασιασμος με κλαδι.

Θα παρετε ενα ετοιμο,εμβολιασμενο, και θα το φυτεψετε.

Εχουμε δυο δεντρα απο το καρποφορο που θελεις να βαλεις.Τον λωτο.

Το ενα που ποτιζεται πολυ τακτικα,εχει υψος περιπου 10 μετρα.Το αλλο,με πολυ λιγοτερο ποτισμα,ειναι περιπου 6 μετρα.Και τα δυο ειναι 14 ετων.

Δεκα μετρα ειναι το μεγιστο υψος που μπορει να εχει.

Ποτε δεν τα ραντισα(με τιποτα) και καθε χρονο δινουν πολλους καρπους

 

Για οτι χρειασθει και το γνωριζω,ευχαριστως να σας δωσω πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Ο λοτως που έχει ο παππούς μου δεν είναι πολύ ψηλός ,είναι γύρο στα 2 μέτρα ,έχει απλώσει όμως αρκετά, να φανταστείς τα κλαδιά του είναι περίπου στα 4 μέτρα [κάθεται πάνω σε κρεβατίνα]

Δεν τη πότιζε συχνά και όπως λες είναι γεμάτη με καρπούς και δεν έχει ραντιστεί ποτέ

Ο παππούς έχει φύγει και γι΄αυτό δε μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήτια lamar!!!! Αυτό δεν είναι απλά κήπος, αυτό είναι ένας μικρός ιδιωτικός παράδεισος!!!! Χίλια μπράβο σας!!! Να είστε πάντα καλά και να τον χαίρεστε! Το εκπληκτικό είναι που -απ'ότι κατάλαβα- δεν είχατε σχέση με γεωπονία ή με γεωργία πριν αρχίσετε να ασχολείστε με τα δικά σας, έτσι δεν είναι???

 

Κάναμε και εμείς μια απόπειρα να βάλουμε λίγα δικά μας κηπευτικά για να τρώνε τα παιδιά αλλά μας παρουσιάζουν τα εξής προβλήματα: Οι περισσότερες ντομάτες μαυρίζουν από κάτω και σαπίζουν χωρίς να προλάβουν να μεγαλώσουν πολύ (για τον καρπό λέω) και οι αγγουριές άντε να βγάλουν ένα αγγούρι και μετά ξερένονται. Τι λεει το έμπειρο μυαλό σου? Μήπως τα παραποτίζουμε? ή θέλουν πιο σκιερό μέρος??

=====================================================

rna,

συγνωμη που μου διεφυγε να σου απαντησω εγκαιρα.

Η αθενεια αυτη στις ντοματες,οφειλεται στην ελλειψη ασβεστιου.Τα δε αγγουρια,θα ηθελαν καποια χλυαρα ραντισματα με γαλαζοπετρα και θειαφι(ακινδυνα και τα δυο).

Τωρα βεβαια,εχει περασει η εποχη και για τα δυο.Για την επομενη Ανοιξη,θα σου πω επ ακριβως τι θα πρεπει να κανεις,για να εχεις ντοματες και αγγουρακια μεχρι και ολο τον Οκτωβριο.

Να σου πω λιγακι και για τα ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ που πολυ

σ ενδιαφερουν!

Βατομουρα(φυτα),μπορεις να βρεις σε χωρους που πουλανε φυτα και λουλουδια.Τα φυτευεις κατα τον Μαρτιο και καρποφορουν περι τα τελη Ιουνιου.Την δε επομενη χρονια,απο ενα φυτο που θα βαλεις,θα βγουν απο τις ριζες πολλα καινουργια !

Και για τα βατομουρα,αν χρεισθει,θα σου δωσω πολλες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Lamar σε υπερευχαριστώ για την απάντηση! Η προθυμία σου να μας απαντάς σε τόσα που σε ρωτάμε είναι αξιέπαινη και δείχνει την αγάπη σου για τα φυτά αλλά και την υπομονή που διαθέτεις. Ώστε αυτό που συνέβη στις ντομάτες μας είναι ασθένεια και θέλει ασβέστιο...Μάλιστα.., θα το ξέρουμε για του χρόνου με το καλό που θα ξαναβάλουμε! Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια ερώτηση προς την ειδικό lamar:wink:

 

το μπαλκόνι μου το βλέπει ο ήλιος το απόγευμα, τί λουλούδια θα μπορούσα να βάλω με άνθη??

να φανταστείς έχω σε μια ζαρτινιέρα νυχάκια και ούτε αυτά δεν ανθίζουν:|

line_m121_beg_xbliz41_time_1178078400_text_f4e120e4e9e4f5ecdceae9e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα! Παρακολουθώ καιρό αυτό το θέμα, γιατί μου αρέσει παααααρα πολύ αυτο το θαύμα, που αποκαλείτε κήπο! Αυτό δεν είναι κήπος βεβαια, είναι ενας παράδεισος!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι Λαζαρε, αν ξέρεις να μου απαντήσεις. Στο σπιτι εχω στο μπαλκόνι ζαρντινιέρες και ο αντρας μου φύτεψε προ μηνών μινι τριανταφυλλιές. Τώρα δεν πολυανθίζουν και εχουν εμφανίσει καποια φύλλα με κατι μικρά μαυρα σημαδάκια, σαν ζουζουνακια. Ειναι τετρανυχος? Και τί μπορω να κανω για να παρουν τα πανω τους? Ειναι γενικά λιγο σαν μαραγκιασμενα τα φυτά!

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

filoudaki,

δεν ειναι τετρανυχος.

Οπως μου το λες ειναι μαλλον περονοσπορος της τριανταφυλλιαςσκωριαση.

Θα πρεπει να τα ραντισετε με ενα μυκητοκτονο.

Στις ζαρτινιερες θα πρεπει να βαλετε και καποιο΄λιπασμα.Υποθετω οτι το εχετε κανει.

Link to comment
Share on other sites

anti33,

στο μπαλκονι σου το οποιο βλεπει ο ηλιος τα απογευματα,μπορεις να βαλεις παρα πολλα φυτα ανθοφορα.Εξαρταται απο τις προτιμησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

filoudaki,

δεν ειναι τετρανυχος.

Οπως μου το λες ειναι μαλλον περονοσπορος της τριανταφυλλιαςσκωριαση.

Θα πρεπει να τα ραντισετε με ενα μυκητοκτονο.

Στις ζαρτινιερες θα πρεπει να βαλετε και καποιο΄λιπασμα.Υποθετω οτι το εχετε κανει.

 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ. λίπασμα δεν νομίζω να έχει βάλει ο αντρας μου, θα τον ρωτήσω. Πρέπει να βάλουμε καποιο συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τον όμορφο κήπο σας LAMAR!!! Θέλω και εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω τη βοήθειά σας. Έχω στο μπαλκόνι μου μια γλάστρα με "χιονόμπαλες" (καλά το λέω ή χιονούλα) και έχει τετράνυχο. Πήγα σε γεωπόνο και μου έδωσε φυτοφάρμακο να ψεκάσω. Να πω την αμαρτία μου ψεκασα 1 φορά μόνο. φοβήθηκα για τα μωρά μου. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Επίσης έχω κάτι γεράνια και βασιλικά που ανακάλυψα τελευταία τρύπες στα φύλλα. Όπως και στα κοτσάνια τους με μαύρο χρώμα. Έιδα κάτι έντομα σαν κάμπιες, μπορεί να φταίνε αυτά; Εδώ τι μου προτείνετε να κάνω; Τέλος, πριν "κοιμηθούνε" για χειμώνα τα φυτά μου τι τροφή μου προτείνετε, να τους βάλω; Εαν τα καταφέρω να ξαναζωντανέψω το μπαλκόνι μου, θα σας στείλω φωτό να με καμαρώσετε. Γιατί ο σωστός ο δάσκαλος εκεί φαίνεται. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Συγχαρητήρια και πάλι για τη μικρή Εδεμ που έχετε!!!

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

natexo,

στα φυτα,συτη την εποχη,στσμσταμε την λιπανση.Την ανοιξη θα τα βαλεις παλι λιπασμα.

Το φαγωμα των φυλλων προερχεται απο καμπιες η απο γυμνοσαλιαγκες.

Αν ειναι καμπιες και εχεις λιγα φυτα,μπορεις να ελεγξεις τα φυλλα και να τις απομακρυνεις με το χερι.Αν ειναι πολλα,δυστυχως θα χρειασθεις ενα εντομοκτονο.

Αν ειναι γυμνοσαλιαγκες ,θα σου πω δυο τροπους για την εξουδετερωση τους.

 

Για την χιονομπαλα( ΒΙΒΟΥΡΝΟ-VIBURNUM).

Αν ειναι διαπιστωμενη η προσβολη απο τετρανυχο και δεν θελεις (και καλως) το φυτοφαρμακο ,κανε το εξης:

Σε ενα ψεκαστηρακι δυο λιτρων,αφου το γεμισεις με νερο,βαλε ενα κουταλακι του γλυκου ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΠΙΑΤΩΝ και κουνησε το καλα.Μετα,ραντισε πολυ σχολαστικα ολα τα φυλλα του φυτου.Θ πρεπει να το κανεις....δυνατο μπανιο! Οι τετρανυχοι θα εξοντωθουν.Το ιδιο ραντισμα θα το ξανακανεις μετα απο μια εβδομαδα και το φυτο σου θα ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...