Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ και εγώ έχω ένα κλουβάκι για σπίτι 42 τμ με ένα μπαλκονάκι 1 επί 4 και λέω μήπως κάνω εκεί την λιλιπουτια όαση μου για να νιώθω όμορφα!!!

 

Βλέπω όλα αυτα και είναι τόοοοσο όμορφα....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα lamar θα ηθελε να με βοηθεισεις αν μπορεισ με τισ γαρδενιεσ μου οταν τις περνω ειναι φουντοτες και γεμετεσ μπουμπουκια και μετα μου πεφτουν τα μπουμπουκια χωρις να ανοιξουν και κιτρινιζουν τα φυλλα μου εχουν πει να τις εχω σε σκια και παντα να εχουν νερο.

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ονειρέυομαι την μυρωδιά του κήπου σας μετά απο βροχή ανατριχιάζω και λυπάμαι το παιδάκι μου που μεγαλώνει σε ένα διαμέρισμα 50cm.

Τουλάχιστον εγώ μεγάλωσα σε νησί και τις "αναγνωρίζω " αυτές τις μυρωδιές.

Εγώ βρίσκω διάφορα λουλουδάκια που αντιστέκονται στον ήλιο του μπαλκονιού μου αλλά θα ήθελα να φυτέψω κάτι όπως αγγουράκι ή πιπερία σε γλάστρα για να το φτιάξουμε με την μικρή και κάποτε να φάμε και απο την δικιά μας γλαστρούλα .Τώρα πχ.μπορώ να βάλω ντομάτα ?Ποιο είναι πιο εύκολα να συντηρηθεί σε μπαλκόνι (μεγάλη γλάστρα γιατί παρόλο που έχω 13μέτρα μπαλκόνι είναι στενό και γωνιακό)

Link to comment
Share on other sites

ARTY,

τα φυτα που πουλανε και περισσοτερο αυτα που βλεπουμε σε μικρουλα γλαστρα να ειναι πανεμορφα και πολυ ανθισμενα,ειναι φορτωμενα με λιπασμα,ορμονη και με ανθηνη!

Γι αυτο μετα απο λιγες ημερες χανουν τα ανθη και γενικα περνουν τον κατηφορο.

Η γαρδενια ειναι πολυ καλη,αλλα ειναι δυσκολη στην συντηρηση της.Δεν θελει πολυ νερο και χρειαζεται ημισκιερο μερος.

 

Νefelirene,

μπορεις να βαλεις ντοματες,πιπεριες και αγγουρακια σε γλαστρες.Κανενα προβλημα.Μπορεις και σημερα.Θα αναπτυχθουν πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Lamar!!

Χιλια Μπραβο για τον κηπο της Εδεμ που εχετε φτιαξει!!

 

Ηθελα να σε ρωτησω ποσες ωρες αφιερωνετε καθημερινα για την περιποιηση του για να τον εχετε ετσι ομορφο!!

Link to comment
Share on other sites

Iphi,

οι ωρες που μας τρωνε αυτοι οι χωροι,ειναι αρκετες.

Εχουμε ομως μια καλη σειρα και εγω και η συζυγος και ετσι εχουμε χρονο για τα παντα.Και με τον μικρο και με τον παιχνιδιαρι τον ROBY !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νefelirene,

αν ησουν κοντα,θα σου εδινα πολλα φυτα απο πολυ τελειες ποικιλιες ντοματας υψους περιπου 40-50 εκατ.

Παρε απο καπου μεγαλουτσικα φυτα και βαλτα.

Link to comment
Share on other sites

LAMAR πιο παραμυθένιο κήπο δεν έχω ξαναδεί!!!

 

Και η μεγαλύτερη αξία του είναι οτι όλα αυτά τα έχετε κάνει με προσωπική εργασία!!

 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!....

ΑΞΙΖΕΤΕ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!.....

 

(Στο μέλλον ίσως σε χρειαστώ για καμιά απορία μου

γιατί έχουμε κι εμείς εναν μικρό κηπάκο :wink:

- με προσωπική εργασία του μπαμπά μου!)

 

 

Στις τριανταφυλλιές τι χρησιμοποιείς για τη μελίγκρα;

 

Εγώ στην "αγγελικούλα" μου που είχε πιάσει μελίγκρα

την ψέκασα με πράσσινο σαπούνι (το οποίο το είχα βράσει λίγο) και εξαφανίστηκε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγχαρητηρια για το παραδεισο που φιαξατε!!!!!! μοναδικος!!!!!!

να κανω μια ερωτηση κι εγω? σημερα το μπαλκονι μου εχει γεμισει πολυ μικρες ασπρες ψειρουλες λουλουδιων, μου χουν φαει μια νταλια, μια μαργαριτα και τον βασιλικο μεσα σε 2 μερες που ελειπα... κλαψ... τι να κανω να τα σωσω??? και κατι αλλο, υπαρχει περιπτωση αυτα τα ζουζουνακια να μπουν και μεσα στο σπιτι?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Eνας τετοιος κηπος ειναι ονειρο ζωης!!

 

Δεν αντέχω να βλέπω αλλο... Ζηλεύω!

 

LAMAR πιο παραμυθένιο κήπο δεν έχω ξαναδεί!!!

 

Και η μεγαλύτερη αξία του είναι οτι όλα αυτά τα έχετε κάνει με προσωπική εργασία!!

 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!....

ΑΞΙΖΕΤΕ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!.....!

 

 

 

η αγάπη, το μεράκι και το γούστο φαίνονται από χιλιόμετρα.....

γλυκιά μου να είστε γεροί να φροντίζετε και να απολαμβάνετε όλη αυτή την ομορφιά ......

έχω μείνει - δεν έχω δει κάτι παρόμοιο σε τέτοια έκταση.....

Link to comment
Share on other sites

έχει τα μείον αλλά τα συν είναι περισσότερα....

δεν πλήττεις ποτέ σε τέτοιο μέρος, δε3 μελαγχολείς......

εγώ έχω στη βεράντα λίγες γλάστρες και κάθε φορά που βγαίνω και τις χαζεύω αλλάζω διάθεση

κάτι τόσο μικρό σου δίνει ενέργεια και χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λες για την βεραντα με το 100%.

Οσο για τους χωρους μας,ναι ,ειναι πολυ κουραστικο να τους εχεις ολους αξιοποιησιμους,αλλα και τα θετικα,οπως ειπες,ειναι πολλα.

Θα περασω σε αλλη στιγμη παρα πολλες ακομη φωτο και θα δεις το μεγεθος της απασχολησης.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!Ονειρεμένη έκταση,όαση.

Σας ζηλεύω και σας εύχομαι να χαίρεστε και να απολαμβάνετε τη ζωή και τη δημιουργία.

 

Είμαι φανατική με τον κήπο και με το μπαλκόνι μου.

Αν και μοιράζω τη ζωή μου Ελλάδα και εξωτερικό,στον κήπο και το μπαλκόνι μου οργιάζει η βλάστηση.Με το που επιστρέφω πάω να δω τα λουλούδια μου,μου δίνει ζωή και ενδιαφέρον.Περιττό να πούμε τι μου κοστίζει σε προσωπική δουλειά και οικονομικά,αλλά τον κόπο τον ξεχνώ αμέσως,γιατί για μενα είναι χαρά και διασκέδαση.

Φαντάζομαι ότι κι εσείς έχετε πολύ μεράκι.

 

Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις,μια που πρέπει να είστε πολύ πεπειραμένοι.

1)Πώς φτιάχνετε εκχύλισμα τσουκνίδας;

2)Πώς αντιμετωπίζετε τις ακρίδες (μας έχει αγαπήσει ενα ζεύγος και έχει εγκατασταθεί στη λεμονιά μας τρώγοντας τα τρυφερά φύλλα και από γειτονικά φυτά).

3)Πάνω στα κυπαρισσάκια μας,golden crest,νομίζω λέγονται,παρατηρούμε κάθε χρόνο σφηκοφωλιές.Τις αποσπούμε και ξανα του χρόνου πάλι εκεί.

Να τις αφήσουμε,μεγαλώνουν οι φωλιές και φοβάμαι μη μας τσιμπήσουν,έτσι όπως μαζεύονται πολλές.

Αυτά για την ώρα.

Αν βρείτε χρόνο να μου πείτε τη γνώμη σας,θα χαρώ πολύ.

 

Πολύ ξετρελάθηκα με τα βατόμουρα,τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Olive,

η βαμβακαδα πανω στο δεντρο σου θα φυγει αυριο !!!

Παρε το λαστιχο με το νερο και με πολυ πιεση περασε ολο το δεντρο .

Αργα και σχολαστικα.

Δεν θα την δεις ξανα!

 

ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!:D:D

Ευχαριστώ για το τιπ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

διάβασα οτι αντί για φυτοφάρμακα χρησιμοποιείς

εκχύλισμα τσουκνίδας...

 

Mε τι το αναμιγνύεις και απο που μπορώ να το προμηθευτώ?

 

 

Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις,μια που πρέπει να είστε πολύ πεπειραμένοι.

 

1)Πώς φτιάχνετε εκχύλισμα τσουκνίδας;

 

2)Πώς αντιμετωπίζετε τις ακρίδες (μας έχει αγαπήσει ενα ζεύγος και έχει εγκατασταθεί στη λεμονιά μας τρώγοντας τα τρυφερά φύλλα και από γειτονικά φυτά).

 

3)Πάνω στα κυπαρισσάκια μας,golden crest,νομίζω λέγονται,παρατηρούμε κάθε χρόνο σφηκοφωλιές.Τις αποσπούμε και ξανα του χρόνου πάλι εκεί.

Να τις αφήσουμε,μεγαλώνουν οι φωλιές και φοβάμαι μη μας τσιμπήσουν,έτσι όπως μαζεύονται πολλές.

 

Αχ βρε LAMAR απάντησέ μας......:wink:

(περιμένουμε πως και πως!...:P)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...