Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς φωνάζει το αγγελούδι σας... το στήθος;


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


"νανι" επειδη το εχει συνδυασει με τον υπνο. το πρωι που ξυπναει λεει "γαλατακι" και χαμογελαει πονηρα.

(25 μηνες φτασαμε, απο περυσι το φθινοπωρο που ελλατωσε τους θηλασμους και πλεον εχει κοψει τους περισσοτερους νυχτερινους μου φαινεται πολυ πιο ευκολος ο θηλασμος, εφυγε η κουραση)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ο μικρός μου είναι 15 πλέον.

Όταν θέλει να θηλάσει λέει "νάνα".

Μόλις σηκώσω την μπλούζα μου και τα δει, φωτίζεται με ένα χαμόγελο τεράστιο, αναπηδάει στα γόνατά μου από τη χαρά του. Καμιά φορά τα χαιδεύει και τα κάνει "μα" (φιλάκι).

Διαμαρτύρεται που δεν τον αφήνω να παίζει με τη μία ρόγα μου όταν θηλάζει από την άλλη. Δε λέει να το πάρει απόφαση ότι μ' ενοχλεί!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είναι 15 πλέον.

Όταν θέλει να θηλάσει λέει "νάνα".

Μόλις σηκώσω την μπλούζα μου και τα δει, φωτίζεται με ένα χαμόγελο τεράστιο, αναπηδάει στα γόνατά μου από τη χαρά του. Καμιά φορά τα χαιδεύει και τα κάνει "μα" (φιλάκι).

Διαμαρτύρεται που δεν τον αφήνω να παίζει με τη μία ρόγα μου όταν θηλάζει από την άλλη. Δε λέει να το πάρει απόφαση ότι μ' ενοχλεί!

 

Οταν θηλάζεις απο το ενα στήθος μπορείς να καλύπτεις το άλλο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οταν θηλάζεις απο το ενα στήθος μπορείς να καλύπτεις το άλλο.

 

Ψαχνω ποση ωρα να βρω αν υπαρχει κι αλλη μαμα με αυτο το προβλημα και να το! Θα με τρελανει αυτο το πραγμα! Η μικρη μου θελει να πιανει την αλλη θηλη, την τραβαει, τη ζουπαει κι αλλα ωραια!

Ειναι αρκετα μεγαλη για να καταλαβει οτι ακομη κι αν ειναι καλυμμενο το στηθος μπορει να το βγαλει η μαμα! Κλαει και οδυρεται! Οταν της λεω οτι η μαμα ποναει δεν το τσιμπαει αλλα θελει να το εχω εξω να το χαιδευει!

Προσπαθω να της εξηγησω οτι δεν αρεσει στη μαμα και να το περιπορισω τουλαχιστον μονο στο σπιτι αλλα κλαιει και οδυρεται!

Τι να κανω;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψαχνω ποση ωρα να βρω αν υπαρχει κι αλλη μαμα με αυτο το προβλημα και να το! Θα με τρελανει αυτο το πραγμα! Η μικρη μου θελει να πιανει την αλλη θηλη, την τραβαει, τη ζουπαει κι αλλα ωραια!

Ειναι αρκετα μεγαλη για να καταλαβει οτι ακομη κι αν ειναι καλυμμενο το στηθος μπορει να το βγαλει η μαμα! Κλαει και οδυρεται! Οταν της λεω οτι η μαμα ποναει δεν το τσιμπαει αλλα θελει να το εχω εξω να το χαιδευει!

Προσπαθω να της εξηγησω οτι δεν αρεσει στη μαμα και να το περιπορισω τουλαχιστον μονο στο σπιτι αλλα κλαιει και οδυρεται!

Τι να κανω;

 

Οσο της το επιτρεπεις τοσο το κανει...καποια στιγμη πρεπει να το παρεις αποφαση να το απαγορευσεις.Θα κλαψει στην αρχη...θα ενοχληθει αλλα θα βρει κατι αλλο να ασχολειται.Βασικα δεν καταλαβα ποτε γιατι καποιες μαμαδες επιτρεπουν στο μωρακι εξ αρχης να μαθει να παιζει με τη θηλη τους...ομοιως δε βρισκω καθολου χαριτωμενο ενα παιδακι να φωναζει βυζι-βυζι οταν θελει να θηλασει...αλλα αυτο αφορα την καθε μαμα.Απο τη στιγμη που σε ενοχλει σταματησε το γιατι μεγαλωνει σιγα σιγα και αργοτερα θα ειναι χειροτερο.Εμενα ο μεγαλος μου οταν αποθηλασε κολλησε και ηθελε για να κοιμηθει να κραταει το σουτιεν μου με το χερι του.Ειναι 4 πλεον παει κανενας χρονος που δεν τον αφηνω αλλα και παλι οποτε βρει ευκαιρια κρατιεται απο κει.Λες και ειναι η παρηγορια του.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει πολύ πιο ήπιες αντιδράσεις και επίσης απέκτησε αυτή τη συνήθεια τον τελευταίο ένα με ενάμιση μήνα (τώρα είναι 15). Καλύπτω το άλλο στήθος, λέω "όχι" ήρεμα και σταθερά και άλλοτε το δέχεται, άλλοτε αντιδράει με παραπονιάρικες φωνούλες, άλλοτε ζητάει το απαγορευμένο στήθος για θηλασμό.

 

Εύχομαι να έχεις την υπομονή ώστε ψύχραιμα και σταθερά να της δώσεις να καταλάβει ότι το "όχι" είναι "όχι".

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειμαι πολυ μαλακη μαζι της. Το ξεκινησε οταν ηταν αρρωστη πριν κανενα διμηνο. Ειχε πυρετο, το ζητησε και για να μην κλαιει το κανα! Και με πηρε η κατω βολτα! Τωρα αρχισα να της λεω οτι ενοχλει τη μαμα και να μου κανει αυτο το χατηρι και το αφηνει αλλα μετα απο λιγο το ξαναζηταει.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το κανει!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειμαι πολυ μαλακη μαζι της. Το ξεκινησε οταν ηταν αρρωστη πριν κανενα διμηνο. Ειχε πυρετο, το ζητησε και για να μην κλαιει το κανα! Και με πηρε η κατω βολτα! Τωρα αρχισα να της λεω οτι ενοχλει τη μαμα και να μου κανει αυτο το χατηρι και το αφηνει αλλα μετα απο λιγο το ξαναζηταει.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το κανει!

 

Το κανει γιατι κολλησε με αυτο...μη το πολυψαχνεις αυτο.Τα πιτσιρικια κολανε με περιεργα πραγματα η αντικειμενα πολλες φορες.Πολλα ηρεμουν με το να τραβανε τα μαλλια της μαμας, να τραβανε τα σκουλαρικια...να κρατανε κατι συγκεκριμενο στα χερια τους.Αλλα τωρα να καθεται να παιζει με τη θηλη σου...πω πω δε σε ενοχλει? Εμενα τη ραντα απο το σουτιεν μου κραταγε και τρελενομουν...με ενοχλουσε πολυ.Μη περιμενεις να το σταματησει μονη της.Προσπαθησε να της δωσεις κατι αλλο στα χερια της οταν θηλαζει να ασχολειται και φυσικα να καλυπτεις καθε φορα το στηθος που δε θηλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να της δωσεις κατι αλλο στα χερια της οταν θηλαζει να ασχολειται και φυσικα να καλυπτεις καθε φορα το στηθος που δε θηλαζει.

 

Ένα κολιέ που θα το φοράς όταν θηλάζεις έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό υποκατάστατο.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κανει γιατι κολλησε με αυτο...μη το πολυψαχνεις αυτο.Τα πιτσιρικια κολανε με περιεργα πραγματα η αντικειμενα πολλες φορες.Πολλα ηρεμουν με το να τραβανε τα μαλλια της μαμας, να τραβανε τα σκουλαρικια...να κρατανε κατι συγκεκριμενο στα χερια τους.Αλλα τωρα να καθεται να παιζει με τη θηλη σου...πω πω δε σε ενοχλει? Εμενα τη ραντα απο το σουτιεν μου κραταγε και τρελενομουν...με ενοχλουσε πολυ.Μη περιμενεις να το σταματησει μονη της.Προσπαθησε να της δωσεις κατι αλλο στα χερια της οταν θηλαζει να ασχολειται και φυσικα να καλυπτεις καθε φορα το στηθος που δε θηλαζει.

 

Το αλλο στηθος ηταν παντα καλυμμενο γι αυτο απορω πως της ηρθε! Οχι απλα με ενοχλει μου τςιτωνει τα νευρα αλλα προςπαθουςα να αδιαφορω μηπως το ξεχαςει! Καλη ιδεα να της δωσω κατι να κραταει και το κολιε!ευχαριστω'

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτα αυτα τα μικρουλια...ειδικα οσο μεγαλωνουν και συνεχιζουν να θηλαζουν ψαχνουν τροπους να απασχοληθουν ενω θηλαζουν και κανουν διαφορα.Τωρα που το σκεφτομαι περασαμε διαφορες φασεις κι εμεις και με τους 2 μου γιους.Καποια εποχη ειχε κολλησει και προσπαθουσε να βαζει το ποδι του στο στομα μου...η ηθελε να θηλαζει αλλα συγχρωνως να βλεπει τηλεοραση...χαχαχα.Μεινε αποφασιστικη στο οχι και κανε υπομονη...θα το ξεπερασετε κι αυτο.Και το κολιε δοκιμασε το...φορα κανενα ψευτικο μονο γιατι το πιθανοτερο ειναι να στο κοψει...εχουν και δυναμη τα ατιμα.Αντε και καλους θηλασμους!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτα αυτα τα μικρουλια...ειδικα οσο μεγαλωνουν και συνεχιζουν να θηλαζουν ψαχνουν τροπους να απασχοληθουν ενω θηλαζουν και κανουν διαφορα.Τωρα που το σκεφτομαι περασαμε διαφορες φασεις κι εμεις και με τους 2 μου γιους.Καποια εποχη ειχε κολλησει και προσπαθουσε να βαζει το ποδι του στο στομα μου...η ηθελε να θηλαζει αλλα συγχρωνως να βλεπει τηλεοραση...χαχαχα.Μεινε αποφασιστικη στο οχι και κανε υπομονη...θα το ξεπερασετε κι αυτο.Και το κολιε δοκιμασε το...φορα κανενα ψευτικο μονο γιατι το πιθανοτερο ειναι να στο κοψει...εχουν και δυναμη τα ατιμα.Αντε και καλους θηλασμους!

 

Ατιμα δε λες τιποτα! Χα χα ! Στο στομα; Την εχω ικανη να το θελει κι αυτο η δικια μου! Ετσι οπως τα λες ειναι! Ξεκιναει να θηλαζει στην αγκαλια μου, μετα κατεβαζει τα ποδια της και στεκεται στο πατωμα, τα ξανανεβαζει, μου βαζει το ποδι στο κεφαλι , μονο κωλοτουμπες δεν κανει με τη θηλη μες στο στομα! Ξεκινησα παντως να της αρνουμαι , κλαψουριζει , μετα της δινω κατι να κραταει , ξεχνιεται λιγο και παλι απτην αρχη! Το κολιε εννοειται ψευτικο!

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς λέμε μόνο 2-3 λεξούλες ακόμη, αλλά επειδή είδα ότι συζητήθηκε το θέμα του ''πασπατέματος'' θηλής, ήθελα να σχολιάσω ότι κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό το ''πασπάτεμα'' παρ'όλο που μπορεί να είναι ενοχλητικό-ακόμη και επώδυνο-κάποιες φορές, βοηθάει να εκκριθεί οξυτοκίνη και κατ'επέκταση να διατηρηθεί ή ακόμη και να αυξηθεί η ροή του γάλακτος! Τα μικρά μας ξέρουν τί κάνουν!:wink:

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Εμενα δεν χρησιμοποιεί κάποια λέξη μέχρι στιγμής. Αν τον ρωτησω αν θέλει γάλα μου τραβά την μπλούζα. 

 

Πάντως ο θηλασμός μετά το έτος εξακολουθεί να είναι μαγευτικός. Ενώ θηλάζει προσπαθεί να μου βγάλει τα σκουλαρίκια, τραβά την μύτη μου, θέλει να βάλει τα χέρια στο στόμα μου. Συνάμα ακούει ότι του λέω και ξεκαρδιζεται έχοντας το στήθος στο στομα! Κάπου κάπου σταματα λέει καμιά λεξουλα και συνεχίζει ακάθεκτος σαν να μου απαντα! 

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θέλει να πιει λέει ζζζάλα, δεν έχουμε όνομα για το στήθος (και το προτιμώ να πω την αλήθεια). Σχετικά με το πασπάτεμα που λέει η Sentir, το γνωστό ραδιόφωνο, :mrgreen:  δεν τον άφησα να το κάνει ποτέ, στην ουσία είχα πάντα καλυμμένο το ελεύθερο στήθος. Δεν θα το άντεχα, το agitation θα βαρούσε κόκκινα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εδω και καποιους μηνες το λεει ΑΜ και τωρα τελευταια προσθετει καποιες φορες και αλφα στο τελος "ΑΜΑ"! Παντως για το πασπατεμα εγω τον αφηνα μεχρι πριν 2 μηνες που αρχισε να με ενοχλει, οποτε τωρα απλα δεν τον αφηνω βαζοντας το χερι μου πανω απο τη μπλουζα. Παλαιοτερα αντιδρουσε, πλεον οχι. Καποιες φορες τον αφηνω, οταν πχ ειναι μπουκωμενος και δεν μπορει να θηλασει, αποκοιμιεται πασπατευοντας!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...