Amelina_

Πώς φωνάζει το αγγελούδι σας... το στήθος;

Recommended Posts

καλησπερα κ απο μενα!πολυ γελασα με τα μωρουλια σας!

η Κλειω ειναι 17 μηνων,μου τραβαει την μπλουζα κ λεει ''μαμ!!'' με λαχταρα!

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Διαφημίσεις

εμένα το λέει κανονικά....είμαστε 14 και κάτι...και ειδικά όταν είμαστε έξω...γινόμαστε θέαμα!!!!!Μαμά...μπιζιιιιιιιιιιιι......!!!!!!!!!!

Εμένα η δικιά μου μέχρι και το 19ο μήνα δεν έλεγε τίποτα, μόνο τραβούσε μπλούζα και γκρίνιαζε... Γενικότερα δε μιλάει όμως, φανταστείτε ότι πρωτοείπε μαμά και μπαμπά λίγο πριν κλείσει το 19ο μήνα. Τώρα είναι 20 μηνών και το λέει "μεμέ". Ωστόσο, το αστείο στην περίπτωσή μας είναι ότι πριν λίγες μέρες είδε το μπαμπά της να βγαίνει από το μπάνιο και βλέποντάς τον γυμνό για πρώτη φορά από τη μέση και κάτω αναφώνησε "μεμέ" δείχνοντας χαμηλά!!!!! Πέσαμε κάτω!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Η μεγάλη μου τώρα αρχίζει και βγάζει θεωρίες για το θηλασμό. Τις προάλλες μου εξήγησε ότι όταν τρώει, το φαγητό μπαίνει από ΄δώ (έδειξε το στόμα της) και πάει εδώ (κι έδειξε την κοιλίτσα της), ενώ όταν τρώω εγώ, μπαίνει από ΄δώ (έδειξε το στόμα μου) και βγαίνει από ΄δώ (κι έδειξε το στήθος μου).

Επίσης πριν από λίγο καιρό έλειψα τρεις νύχτες, και μετά μου διηγήθηκε ότι όσο έλειπα, θήλαζε από την αγελάδα με το μπιμπερό...

Χθες είχαμε το πάρτι γενεθλίων της κόρης μου και επειδή το απόγευμα γινόνταν χαμός (κόσμος πολύς, κεράσματα, φροντίδα των καλεσμένων γενικά ) δεν γινόνταν να θηλάσω τον γιο μου, ο οποίος όμως το ήθελε πάρα πολύ. Αφού κάποια στιγμή, έφυγαν οι περισσότεροι και μείναμε σχεδόν μόνοι μας, αποφάσισα να του δώσω το "και μα και μού" (όπως το αποκαλεί ). Η κόρη μου με τον θείο της και το μπαμπά της έφτιαχναν ένα δώρο που της είχαν φέρει και μόλις το τέλειωσαν φώναξαν όλοι: ΤΕΛΕΙΟ!!! "Τέλειο" είπα κι εγώ για να δώσω το δικό μου παρόν στην παρεούλα τους...

- Τέλειο το Και μα και μου!!! πετάγεται ο γιος μου!!! :-D:grin:

sL7ap2.png

Χθες είχαμε το πάρτι γενεθλίων της κόρης μου και επειδή το απόγευμα γινόνταν χαμός (κόσμος πολύς, κεράσματα, φροντίδα των καλεσμένων γενικά ) δεν γινόνταν να θηλάσω τον γιο μου, ο οποίος όμως το ήθελε πάρα πολύ. Αφού κάποια στιγμή, έφυγαν οι περισσότεροι και μείναμε σχεδόν μόνοι μας, αποφάσισα να του δώσω το "και μα και μού" (όπως το αποκαλεί ). Η κόρη μου με τον θείο της και το μπαμπά της έφτιαχναν ένα δώρο που της είχαν φέρει και μόλις το τέλειωσαν φώναξαν όλοι: ΤΕΛΕΙΟ!!! "Τέλειο" είπα κι εγώ για να δώσω το δικό μου παρόν στην παρεούλα τους...

- Τέλειο το Και μα και μου!!! πετάγεται ο γιος μου!!! :-D:grin:

αχαχαχα πολυ καλο!:lol::lol:

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

ο δικός μου όταν θέλει να θηλάσει φωνάζει "νάνι". Έχει την ίδια λέξη για τον ύπνο και για τον θηλασμό. Όταν το βλέπει το φωνάζει "ντιντί"

Διαφημίσεις

Εγώ για να διεύκολύνω κάπως τον θηλασμό 'εξω από το σπίτι της είπα πρίν 2 μήνες περίπου (17ο με 18ο) οτί όταν είμαστε έξω δεν θα μου τραβας την μπλούζα (γιατί την σήκωνε σε ανύποπτους χρόνους κ φαινόντουσαν ολα:lol::lol:) αλλά θα μου λές ΓΑΛΑ!!! Εννοείται πως το έμαθε αμέσως αν κ δεν λέει πολλές λέξεις κ γενικά δεν μιλαει πολύ!! Ετσι τώρα συνεχώς λέει "Μαμά Αλα¨ ή "Γαλα"...:mrgreen:

Yugup3.png

Εμας απο 11 μηνων σταθερά το λέει ζιζι , στα μεγαλα κεφια όταν θελει να το καλοπιασει το λεει ζιζάκι και το χαϊδολογάει ! Ποσο πλακα εχει που θηλαζει απο το ενα και πασπατευει το αλλο.. και αν οπως το πασπατευει καταλάβει οτι βγαινει καμια σταγονα παει με μεγάλη προσηλωση πολυ πολυ σχολαστικά και το γλύφει για να το καθαρισει , να σιγουευτει οτι δεν της ξεφυγε σταγονα!

age.png

το καλό μου αγοράκι , τωρα πια το λεει "αλα" δηλ γάλα . Αμα πας να του δωσεις της αγαλάδας ΄φωνάζει , όχι μαμάς άλα!!!Περισσότερο απ΄ολα με συγκινεί το γεγονός οτι εκφραζει τα συναισθήματα του , χαιδευοντας και φιλόντας το στήθος.

Διαφημίσεις

δικά μου παιδιά δεν έχω ακόμα..

ο Γιωργάκης που φρόντιζα θήλαζε μέχρι 2,5 χρονών. Όταν ήταν μικρούλης ορμούσε στο στήθος μου, δεν μας ξεχώριζε με την μαμά του

( πάνω κάτω έχουμε και τις ίδιες διαστάσεις). Με άφηνε πιπιλιές στον λαιμό σαν λεχούδι και αργότερα έκανε ντου στο στήθος φωνάζοντας μαμ. Μεγαλώνοντας το ζητούσε σαν νιονιό, χαρακτηριστικά μιλούσε με την μαμά του στο τηλέφωνο κ έκανε παράπονα που δεν τον άφηνα να πιάσει το δικό μου " νιονιό".

Η δικιά μου τα έλεγε ζα-ζα! Μέχρι που αποθήλασε παρόλο που μιλούσε πεντακάθαρα εξακολουθούσε να τα αποκαλεί έτσι. 1384095xjufjru6on.png

Δεν διαβασα όλα τα ονοματα , οσα διαβασα πολύ ομορφα πάντως....

Εμείς το λέμε "ΑΜ" και μετα απο δυο τρεις ρουφηξιες "αλλιο" και του λεω "και απ το άλλο????" και κακακα τα γελια... 20 μηνων και όσο και να του λεω γαλα τιποτα αυτος .. αααααμ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ και με φωνες αμα λάχει....:D;)

Uyr7p3.png

Έχω σκάσει στα γέλια. Τα καινούρια είναι : το γάλα (από πέρσι, παρότι ξέρει ότι το λέμε στηθος, το δικό μου το λέει γάλα) και το καλύτερο το αριστερό είναι το απο κει και το δεξί είναι το απο δω. Χααα! Επίσης για να πάει στο δεξί λέει αποδάκι- χταποδάκι.

Είμαστε αισίως στον ένα με δύο θηλασμούς της μέρα και πραγματικά είμαι πολύ περίεργη τι θα λέει μετά αφού ολοκληρώσουμε την πορεία μας και αποθηλάσουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Νέι-νέι το φωνάζει και πολύ παρακλητικά μάλιστα!!!

Τρελαίνομαι όταν την ακούω και όταν την κοιτάζω να με παρακαλάει...λες και υπάρχει περίπτωση να της το αρνηθώ!:wink::lol::-D

Καλή Χρονιά!

lulop3.pngWyeQp2.png

Πολυ πλάκα εχουν τα μικρουλια!εμενα 15 μηνών φωνάζει βυζιιιιιιιιιιιιι μπιζιιιιιιιιιι....ή γαλαααα...εχει πολυ πλάκα!δεν μου αρέσει ενω θηλαζει να πιάνει το άλλο στήθος κ ετσι ξέρει πως δεν πρεπει να το πιάνει!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα