Amelina_

Πώς φωνάζει το αγγελούδι σας... το στήθος;

Recommended Posts

Θηλάζω εδώ κι 1.5 χρόνο το αγοράκι μου. Το φόρουμ με βοήθησε πολύ και το ευχαριστώ γι' αυτό.

Γύρω στον 9ο μήνα για πρώτη φορά μου ζήτησε το μωρό μου το στήθος μου ονομάζοντάς το! Έπειτα το ξέχασε και το ξαναθυμήθηκε γύρω στον 15 μήνα. Από τότε όποτε θέλει να θηλάσει με κοιτάει λίγο με παράκληση, λίγο με τρυφερότητα, λίγο με νάζι, λίγο με απαίτηση και λέει: γκαααααααα

Υποθέτω οτι το λέει έτσι επειδή βγάζει γαλατάκι. Η πλάκα είναι οτι το ίδιο λέει κι όταν βλέπει τις ρόγες του πατέρα του...

line_m121_beg_17_time_1228107600_text_cf20cfe4f5f3f3dde1f220eceff520e8e7ebdce6e5e920e1f020fcf4e1ed20e3e5ededdee8e7eae520eae1e920e5dfede1e9.gif

Διαφημίσεις

Θηλάζω εδώ κι 1.5 χρόνο το αγοράκι μου. Το φόρουμ με βοήθησε πολύ και το ευχαριστώ γι' αυτό.

Γύρω στον 9ο μήνα για πρώτη φορά μου ζήτησε το μωρό μου το στήθος μου ονομάζοντάς το! Έπειτα το ξέχασε και το ξαναθυμήθηκε γύρω στον 15 μήνα. Από τότε όποτε θέλει να θηλάσει με κοιτάει λίγο με παράκληση, λίγο με τρυφερότητα, λίγο με νάζι, λίγο με απαίτηση και λέει: γκαααααααα

Υποθέτω οτι το λέει έτσι επειδή βγάζει γαλατάκι. Η πλάκα είναι οτι το ίδιο λέει κι όταν βλέπει τις ρόγες του πατέρα του...

ΓΑΛΑ!

Έτσι το λέει. χα χα

Της έδειξε ο αδερφός της σένα μωρουδίστικο βιβλίο (από αυτά που έχουν φωτογραφίες αντικειμένων) ένα ποτήρι με γάλα, λεγοντάς της: "κοίτα μπέμπα γάλα" και αυτή του απάντησε" ¨οχι, μαμά γάλα" και έδειξε το στήθος μου.....

.pngy3DLp3.png

καλημερα εμενα ο γιος μου που τον θυλασα μεχρι και τον 9 μηνα οταν ηθελε να πιει γαλα ελεγα λαλα. ενω η κορη μου λογο οτι την θυλασα περισσοτερο μεχρι 18 μηνων μου ελεγε ζιζι μαμα μου ! και μου κατεβαζε την μπλουζα.

Ο δικός μου είναι 16 μηνών και το φωνάζει "τθιτθι" αλλά όταν βαριέται ή νυστάζει το λέει "ντι"!

εμενα οσο διαστημα θηλαζε-περι 18 μηνες και κατι-και εφοσον μιλουσε ελεγε τζιτζι..τωρα πια 22 μηνων το λεει τιθος και ανυπομονει να ερθει ο μπεμπης για να τρωνε μαζι....

Φοβερό θεματάκι :cool:

:roll: να που είπε και κάτι θετικό αυτή η κοπέλα!

Πάντως δεν είναι αλήθεια βρε μαμάδες οτι ο θηλασμός μετά το χρόνο είναι ακόμα καλύτερος;

Τώρα πια ο μικρός μου με κοιτάζει διαρκώς μες τα μάτια κι είναι σα να μου μιλάει με χίλιες λέξεις...

line_m121_beg_17_time_1228107600_text_cf20cfe4f5f3f3dde1f220eceff520e8e7ebdce6e5e920e1f020fcf4e1ed20e3e5ededdee8e7eae520eae1e920e5dfede1e9.gif

Αμελινα μου, συμφωνω με χιλια για αυτο που γραφεις...εμεις αποθηλασαμε στους 18 και κατι μηνες διοτι περιμενουμε και δευτερο παιδακι-λογω ιστορικου αποβολων, φοβηθηκα...-και πραγματικα ηταν απο τις πιο ομορφες και τρυφερες στιγμες της ζωης μου...μαλιστα η μικρη μας μικησε σχετικα γρηγορα και εξεφραζε τη λατρεια της διαρκως...αχ αχ ανυπομονω να τις ξαναζησω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις

Γεια σας!

Είχα διαβάσει το θεματάκι (τέλειο παρεπιπτόντως! ;)) πριν καμιά βδομάδα αλλά τότε δεν έλεγε κάτι η μικρή όταν ήθελε να θηλασει... 3-4 μέρες τώρα προσπαθεί να κατεβάσει τη μπλούζα όταν θέλει να πιει-φάει και λέει ''γάα''!!! (αυτό με τη μπλούζα κακό χούι...σήμερα πήγαμε εκκλησία και το προσπαθούσε! :roll::lol:) Και κανά δυο φορές φίλησε και το στήθος πριν φάει...:D αχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!Θα με τρελάνει! :mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png

Εγώ δεν έχω ζήσει ακόμα την φοβερή εμπειρία αλλά σε ένα σπίτι που πήγαινα για babysitting ένα μικρό αγοράκι μου τραβούσε την μπλούζα και έλεγε τσίτσι!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Διαφημίσεις

Η δική μου το λέει μπιμπί.

Tο πρωτοείπε απο πολύ νωρίς, επειδη ακουγε τον μπαμπά της, που της ελεγε 'ώρα για βυζί'

η μικρή μου είναι 2,5 και αν και μιλάει αρκετα καλά το λεει μαμ μαμ.

ας πουμε "μαμά θέλω μαμ - μαμ", ή "άντε καλέ μανουλα ηρθε η ώρα για μαμ-μαμ". (όταν λέει το τελευταιο με τρελένει!!!)

YAgZp3.png43y0p3.png

Εμένα κορίτσια είναι 18 μηνών και συνεχίζουμε..... Οταν θέλει να θηλάσει τραβάει την μπλούζα πέρνει θέση και λέει "νιάνιά".

Απο τον πρωτο χρονο το λεει "βα-βα".

Τζενη, τι συμπτωση! Κι εμενα ειναι 11μιση και εχει κανα 2 βδομαδες που μου τραβαει τη μπλουζα και λεει κι εμενα βα-βα!:D πλακα που εχουν!

Μ'αρεσε και μένα το θέμα αυτό! Έχουν πλάκα τελικά τα αγγελλούδια μας... Άσε και που το στήθος μας παίρνει και όνομα (εκτός από σάρκα και οστά μέσω του θηλασμού).

Εμένα λοιπόν το λέει "ζιζί" και τώρα τελευταία διαλέγει κιόλας (της θέτω το δίλημμα αυτό ή το άλλο), οπότε το λέει "άτο" ή "άλλο". Το θεϊκό όμως είναι 'ότι παραξενεύεται στην θέα του γάλακτος, δεν ξέρει πως είναι και άμα βγάλω λίγο το επεξεργάζεται με τις ώρες... :lol: :lol: :lol:

as1cF3z0g410010MTE5ZGx6fDAwMDQ3MTdkfE91ciBwcmVjaW91cyBpcyBhbHJlYWR5.gif

και ακόμα θηλάζουμε !!!

Ο δικός μου λέει αγαγά ή γαγά. Αυτό που με ξετρελαίνει είναι ότι όταν το λέει σε άλλους ζητάει αγκαλιά, αλλά σ' εμένα είναι πάντα συνδυασμένο με το γάλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png

ο δικός μου δεν μιλάει ακόμα αλλά έχει κανά2 εβδομάδες τώρα που όταν τον παίρνω αγκαλιά επεξεργάζεται το στήθος μου με πολύ προσοχή και μετά χτυπάει τα χεράκια του στο στέρνο μου και γελάει, ξεκαρδίζεται όμως! εγώ λιώνω...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Το Ηλεκτράκι είναι μικράκι ακόμα και δεν μιλάει.

Όταν θέλει όμως το γαλατάκι ανοίγει ένα στόμα ΝΑΑΑΑΑ!!!! και με κοιτά στα μάτια. Κάποιες φορές ανοίγει τα χειλάκια και βάζει τη γλωσίτσα ίσα ίσα να φαίνεται. Πως κρατιέμαι και δεν έχω φάει ακόμα το μωρό μου πραγματικά δεν ξέρω...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα