Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

πώς ήταν, είναι οκ για διακόπες με παιδια απο άποψη θάλασσας, αποστάσεων, ποιοτητα διαμονης και φαγητού, γενικα τι ειδες θετικο κ τι αρνητικο κ ότι άλλη πληροφορια ή αξιοσημειωτο δεκτό , ευχαριστω!!!

 

καλησπέρα

συγγνώμη για την καθυστερηση στην απάντηση έτυχε η μετακόμιση από Αθήνα στο χωριό....

Λοιπόν όσα χρειάζεται να ξέρεις για τη Σέριφο βρίσκονται εδώ... http://www.serifosinfo.gr/index.html πριν πάμε το είχα ξεκοκαλίσει.

Για τη διαμονή δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί μέναμε στο σπίτι φίλων στα πλαίσια της 'ανταλλακτικής οικονομίας' που κάνουμε εδώ και αρκετά χρόνια ;) . Μέναμε στη Κάτω Χώρα...μέρος ήσυχο μόνο με σπίτια καθόλου ενοικιαζόμενα και καθόλου τουριστική υποδομή... Η Άνω Χώρα (2 χλμ. από την Κάτω) ένα υπέροχο μέρος με όλα τα απαραίτητα...τσιγάρα, εφημερίδες, super market, ταβέρνες υπέροχη πλατεία και στο κεντρικό ζαχαροπλαστείο να δοκιμάσετε οπωσδήποτε σοκολατόπιτα....δεν έχω φάει καλύτερη!!!!! Αν μπορείς με τα παιδιά να ανεβείτε στην κορυφή του κάστρου...φοβερό ηλιοβασίλεμα και καταπληκτική θέα.

 

Παραλίες: όπως ακριβώς τις αναφέρει το σάιτ: http://www.serifosinfo.gr/serifosplirofories/serifosparalies/index.html

Προσωπικές μου αδυναμίες: Λιβάδι, Λιβαδάκι, Αυλόμωνας, Ψιλή Άμμος, Συκαμιά, Γάνεμα...ιδανικές για παιδιά με άμμο και αν πάς αρκετά νωρίς πολλά αρμυρίκια για φυσική σκιά. Η επιλογή παραλίας πάει ανάλογα με τον αέρα (όπως όλα τα νησιά αν πιάσει αέρας ξεχνάει να σταματήσει :P ) οπότε ανάλογα με το από που φυσάει επιλέγεις παραλία.

Tip: στο Λιβαδάκι υπάρχει το κάμπινγκ..με εξαιρετική πισίνα με ναυαγοσώστη και ωραίο καφέ και σνακ!! Από τους πιο χαλαρούς καφέδες που έχω πιεί σε διακοπές με παιδί στη ζωή μου!!!!:P:p:p και από τα πιο ωραία μπάνια του μικρού παρακάλαγε κάθε μέρα να καταλήξουμε στην πισίνα! Επίσης εκεί στο λιβαδάκι υπάρχουν και πάρα πολλά σχετικά νεόκτιστα ενοικιαζόμενα..αλλά από μέσα δεν τα ξέρω...

 

Μια ωραία επίσκεψη σε συνδυασμό και με μπάνιο είναι τα μεταλλευτικά συγκροτήματα στον Κουτάλα..με τα απομεινάρια των παλαιών εγκαταστάσεων..πολύ ωραία παραλία και ταβερνούλα πάνω στο κύμα. http://www.serifosinfo.gr/serifosplirofories/serifosparalies/paraliakoutalas/index.html

 

Άλλα από φαγητό δυστυχώς δεν ξέρω να σου προτείνω γιατί τρώγαμε στο σπίτι...μια βραδιά φάγαμε σουβλάκια στην Άνω Χώρα μια χαρά ήτανε!

 

Συγκοινωνία: εμείς ήμασταν με μηχανή και δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στους δρόμους κανένα...βατοί δρόμοι, οι περισσότεροι ασφαλτοστρωμένοι..μια χαρά...2 - 3 φορές που χρειαστήκαμε λεωφορείο η συχνότητα από Λιβάδι για Χώρα θυμάμαι οτι ήταν πολύ ικανοποιητική.

 

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πανέμορφο νησί..προσωπικά το τοποθετώ λίγο μετά την Αμοργό (που είναι η μεγάλη μου αδυναμία..:) ) με πολλές οικογένειες, ωραίες παραλίες και σχετικά καλές τιμές (για νησί πάντα..). Εννοείτε οτι το νερό δεν πίνετε και χρειάζεται να αγοράζετε εμφιαλωμένα....α! και μόλις θυμήθηκα πέρυσι το καλοκαίρι αντιμετώπιζε η Κάτω Χώρα και η 'Ανω Χώρα

κάποιο πρόβλημα με την ύδρευση και τις πρώτες μέρες δεν είχαμε νερό...αυτό ήταν λίγο δύσκολο ομολογώ....οι κάτω περιοχές δεν επηρεάστηκαν....φαντάζομαι φέτος θα είναι οκ...

 

Και άλλο που μόλις θυμήθηκα.... στην αρχή της Κάτω Χώρας υπάρχει θεατράκι στο οποίο κάθε καλοκαίρι διοργανώνεται το "Φεστιβάλ Σερίφου" http://www.serifosfestival.gr/index.php/el/. Πέρυσι το βράδυ που φτάσαμε είχε συναυλία ο Βαγγέλης Γερμανός και θυμάμαι καθόμασταν στη βεράντα μας και την ακούγαμε απο εκεί βλέποντας το φεγγάρι και πίνοντας μπύρες!! εξαιρετικό ήταν!

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα πολύ....αν σκεφτείς κάτι άλλο με ρωτάς...ελπίζω να περάσεις όμορφα και να το ευχαριστηθείς όσο κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τόνια σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσες πληροφορίες !!!! ούτε ταξιδιωτικός οδηγος δεν θα μπορούσε να είναι τοσο πλήρης ! θα το μελετήσω για να κανονίσω ευχαριστώ πολύ !!!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαμε στην Σκιαθο φετος το καλοκαιρι. εχει διαφορους τροπους ψυχαγωγιας, ομορφες παραλιες, μαγευτικα αξιοθεατα, φιλικο κοσμο και αρκετες λιχουδιες για τους λατρεις του εκλεκτου φαγητου.

το μονο αρνητικο θα ελεγα ειναι η αναμενομενη ακριβεια στις τιμες οποιασδηποτε παροχης στο νησι. αλλα περασαμε ομορφα και σιγουρα θα το επαναλαβουμε και καποια αλλη στιγμη στο μελλον. :-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...