Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


prince καλησπερα...με το καλο να γεννησεις ενα υγειες παιδακι..τωρα για τις διακοπες που λες μπορεις ανετα να τον παρεις και να πατε σε εξοχικο...που να εχει και πλυντηριο απαραιτητα...αν δεν εχετε εξοχικο εξαρταται απο το αν θηλασεις.αν θηλασεις ναι μπορεις να πας και σε ξενοδοχειο και εννοω αποκλειστικα για να μην εχεις την διαδικασια της αποστειρωσης.με το καλο..

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα στις 28 Ιουλιου...και σαν χαζη επειδη ήταν το πρωτο μου δεν πηγα φοβήθηκα...ειπαμε ηταν το πρωτο μου και σε καταλαβαινω αν φοβασαι τωρα ομως που εχω την εμπειρια αν με το καλο κανω δευτερο σιγουρα θα παω διακοπες!!! Τωρα εμαθα!

Απλα θα εχεις περισσοτερη φασαρια, οτι θα εκανες σπιτι σου θα κανεις και στις διακοπες, το μονο που μπορω να σε συμβουλεψω ειναι να εχει κεντρο υγειας κοντα με παιδιατρο (καποια κεντρα υγειας δεν εχουν παιδιατρο) ή Νοσοκομειο , και να βρεις τηλεφωνο παιδιατρου εκει στην περιοχη για ωρα ανάγκης.

Κατα τα αλλα αν δεν μασας σαν εμενα την κοτα με το καλο να υποδεχτεις το μπουμπουκάκι σου και ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε καλαμαρακι που οποτε σε βλεπω μου ανοιγεις την "ορεξη"..εμ δεν το ξερεις οτι στα πρωτα ειμαστε ολες κοτες και μετα ξεθαρρευουμε???τωρα τον δευτερο τον εχω τρελλανει παντου μαζι μου...και δεν καθομαστε και πολυ σπιτι..χιχιχι

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nounou kai Kalamaraki σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, πιστεύω και γω από ένστικτο ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αντιθέτως θα κάνει και στην ψυχολογία μας πολύ καλό. Απαραίτητα θα φροντίσω να υπάρχει κέντρο υγείας για να νιώθω ασφαλής για τον μπεμπακο μου!

 

Ευχαριστώ για τις ευχές σας και σεις ότι επιθυμείτε!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει στο μέρος παιδίατρος αλλα μόνο αγροτικός γιατρός θα πηγαίνατε ?

Ο άντρας μου είναι απο ενα μικρό νησάκι και εκεί εχει μόνο αγροτικό γιατρό , οπότε αν γίνει κάτι , θα πρέπει να μεταφερθείς με πλοίο , που δεν εχει καθημερινά και είναι 4 ώρες ταξίδι . Σε σοβαρά βέβαια περιστατικά , έρχεται ελικόπτερο .

Σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο να πάμε τον Ιούλιο , αλλα εχω τις επιφυλάξεις μου ........

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κυριοτερο ειναι να εισαι φουλ οργανωμένη απο τα παντα που θα χρειαστεις, ακομα και αυτα που ισως χρειαστεις, ολο το συμπραγκαλακια σου και του μωρου και ενα κεντρο υγειας κοντα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει στο μέρος παιδίατρος αλλα μόνο αγροτικός γιατρός θα πηγαίνατε ?

Ο άντρας μου είναι απο ενα μικρό νησάκι και εκεί εχει μόνο αγροτικό γιατρό , οπότε αν γίνει κάτι , θα πρέπει να μεταφερθείς με πλοίο , που δεν εχει καθημερινά και είναι 4 ώρες ταξίδι . Σε σοβαρά βέβαια περιστατικά , έρχεται ελικόπτερο .

Σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο να πάμε τον Ιούλιο , αλλα εχω τις επιφυλάξεις μου ........

 

Εγώ οχι....σορυ κιολας! Αλλα κοντέψαν να με σκοτώσουν στο κεντρο υγειας της Λευκάδας πριν απο 5 χρονια που με επιασε μια κριση ασθματος και δεν ειχαν παθολογο.... ασε μονη μου τους ειπα τι φαρμακο να μου δωσουν και ποιο οργανο να μου βαλουν να κανω την μάσκα...ασε!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας.

Ειμαι νέα στο φόρουμ. Γέννησα πρόσφατα.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα που είχε γεννήσει καλοκαιρι και γνωρίζει αν μπορώ να πάω διακοπές με τόσο μικρό βρέφος αφού φυσικά σαραντισουμε.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Jovi είπε:

Καλησπέρα σας.

Ειμαι νέα στο φόρουμ. Γέννησα πρόσφατα.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα που είχε γεννήσει καλοκαιρι και γνωρίζει αν μπορώ να πάω διακοπές με τόσο μικρό βρέφος αφού φυσικά σαραντισουμε.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αν είναι σε κοντινή απόσταση κ όχι μακρινή δεν νομίζω να έχεις θέμα. Αν είναι πιο μακρυά θα πρέπει σίγουρα να μια ώρα να κάνετε στάση για να μην πιάνεται στο καθισματακι. Όσο για την παραλία καλό είναι είτε να πάτε εναλλάξ για μπάνιο είτε σε ώρες πολύ πρωινές ή πολύ απογευματινές για λίγο κ υπό σκιά εννοείται το μωρό. 

 

Πάντως μπορείς να ρωτήσεις κ τον παιδίατρο σου για μια γνώμη

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Jovi είπε:

Καλησπέρα σας.

Ειμαι νέα στο φόρουμ. Γέννησα πρόσφατα.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα που είχε γεννήσει καλοκαιρι και γνωρίζει αν μπορώ να πάω διακοπές με τόσο μικρό βρέφος αφού φυσικά σαραντισουμε.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ είχα πάει διακοπές με νεογέννητο. Ήταν 2 μηνών περίπου όταν πήγαμε πρώτη φορά και καλοκαίρι. Κάναμε διαδρομή με αμάξι περίπου 4 ώρες. Στο αμάξι κοιμόταν την περισσότερη ώρα , κάναμε μερικές στάσεις για να θηλάσω. Στην παραλία που ήμασταν πηγαίναμε εναλλάξ με τον άντρα μου και βουταγαμε στην θάλασσα. Τον είχαμε στο πορτ μπεμπε και κάτω από την ομπρέλα στην σκιά. Καλές διακοπές! Να περάσετε όμορφα με το νέο μέλος! 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Jovi είπε:

Καλησπέρα σας.

Ειμαι νέα στο φόρουμ. Γέννησα πρόσφατα.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα που είχε γεννήσει καλοκαιρι και γνωρίζει αν μπορώ να πάω διακοπές με τόσο μικρό βρέφος αφού φυσικά σαραντισουμε.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eγώ είχα πάει με 2.5 μηνών μωρό. Μια χαρά ήταν, φυσικά δεν το είχαμε στην παραλία. Αλλά άλλο 2.5 μηνών, άλλο ενός μήνα... όπως το νιώθεις εσύ! και φυσικά ό,τι πει ο παιδίατρος!

Link to comment
Share on other sites

να πας μονο αν στις μετακινήσεις σου δεν μπειτε σε αεροπλάνο. 

στο αεροπλάνο κολλάνε όλοι κορωνοιο τωρα που εχει εξαρση. 

Να μη μπεις σε κανέναν εσωτερικό χώρο καθόλου - αυτό... 

άρα θα απέκλεια ξενοδοχείο επίσης. Αν έχετε εξοχικό και πατε με δικό σας μέσο, θαυμάσια.  

 

Ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω αν το ξέρεις , αν κολλήσει βρέφος κάτω των 3 μηνών κάτι και κάνει πυρετό, μπαίνεις αναγκαστικά νοσοκομείο. 

Τα βρεφάκια έχουν μειωμένο ανοσοποιητικό.  

Το σαράντισμα δεν έχει καμια ιατρική ισχύ, το 3 μηνο είναι αυτό που παίζει ρόλο για το εάν ένα βρεφος θα εισαχθεί νοσοκομείο ακόμα και με έναν πυρετό. 

Ρώρα παιδίατρο! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Να σας ζήσει!

Σίγουρα μπορείς να πας αλλα και σίγουρα δε θα κάνετε τις διακοπές που φαντάζεσαι. Πέρα απο το ταξίδι που είναι ενα θέμα, θα πάτε με αμάξι; Είναι κοντα; Εγώ δε θα ήθελα πχ να το εκθέσω σε κόσμο στο πλοίο 2 μηνών. Πολύ χαμηλό ανοσοποιητικό και πολλές ιώσεις. 
Στη θάλασσα εννοείται αν μπείτε η βουτιά διαρκεί ελάχιστα λεπτά κ θέλει πλύσιμο αμέσως στέγνωμα κ καθαρά ρούχα. Πολύ ευαίσθητο δέρμα για αλάτι κ άμμο. Για ήλιο ούτε γι αστείο μαγιό παντού ή ρούχα κ χωρίς αντηλιακό και δν μπορείς να το έχεις και στην παραλία εαν έχει πολύ ζέστη ούτε στη σκια για πολύ ώρα. 
Για να μη στα λέω κι όλα μαύρα. Λοιπόν σ ένα σενάριο που έχεις ενα εξοπλισμένο σπίτι κοντά στη θάλασσα και πας μια βόλτα κάποιων λεπτών κ φεύγεις είναι οκ. Το να μένεις με τις ώρες παραλία εγω το βρίσκω τρελό δλδ αν βρεις αυτές τις ιδανικές συνθήκες σε παραλία να μας πεις να έρθουμε κ μεις, τώρα που είμαι έγκυος ξεφυσαω κ υπό σκιά κ υπο παγετώνα. Επίσης μπορεί να αναφέρεσαι σε διακοπές χωρίς βουτιά στη θάλασσα. Σ αυτή την περίπτωση όπως είσαι σπίτι σου. Χαλαρώνεις κ βγαίνεις βολτουλες όταν έχει ανεκτή θερμοκρασία κ όχι στον ήλιο. Εμείς πήγαμε 8 μηνών πρώτη φορά, μόνο απόγευμα θάλασσα αντηλιακό μαγιό πάνω κάτω καπέλο μικρή βουτια κ το βράδυ βόλτα.
Κλείνω με το μπορείς να κάνεις τα πάντα με ένα βρέφος κανονικά αλλά με πολλούς περιορισμούς. Πρέπει να ακολουθείς όσα αντέχει και είναι πολύ πολύ ευαίσθητα ακόμα και μεγαλύτερα όταν είναι. Κοιτάς εννοείται να έχεις πρόσβαση σε νοσοκομείο. 
 

Δεν νομιζω οτι μωρό 40 ημερών μπαίνει στη θάλασσα! καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια. Δεν εννοώ τίποτα ξέφρενες διακοπές.σε σπίτι μόνο σε εξοχικό με αυτοκινητο κ εννοειται πως το μωρό κ εγώ δεν θα κάνουμε μπάνια. Απλά έχω άλλη μια κορούλα 5.5 ετών κ σκεφτόμαστε αν κ ο παιδίατρος μας επιτρέψει να παμε για να κάνει κανένα μπάνιο. Δεν έχω γεννήσει ξανά καλοκαίρι την κόρη μου την γέννησα χειμώνα πριν τον covid. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Δεν νομιζω οτι μωρό 40 ημερών μπαίνει στη θάλασσα! καθόλου!

Δεν μπορώ να βρω ενα λόγο να μην επιτρέπεται η επαφή με το νερό αλλά εννοείται υπό τις συνθήκες που επιτρέπει η ηλικία.

 

1 hour ago, Jovi είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια. Δεν εννοώ τίποτα ξέφρενες διακοπές.σε σπίτι μόνο σε εξοχικό με αυτοκινητο κ εννοειται πως το μωρό κ εγώ δεν θα κάνουμε μπάνια. Απλά έχω άλλη μια κορούλα 5.5 ετών κ σκεφτόμαστε αν κ ο παιδίατρος μας επιτρέψει να παμε για να κάνει κανένα μπάνιο. Δεν έχω γεννήσει ξανά καλοκαίρι την κόρη μου την γέννησα χειμώνα πριν τον covid. 

 

Ξέφρενες διακοπές;; Τι να ναι αυτό άραγε!!χα 

 

Υπο αυτές τις συνθήκες δεν έχει λόγο να σας αποτρέψει κ ο παιδίατρος. Φυσικά προσέχεις τις επαφές με άλλους ανθρώπους για τις αρρώστιες όπως κάνεις κ στο σπίτι σου και πάντα έχεις το νου σου να υπάρχει πρόσβαση σε ιατρική περίθαλψη. Υποθέτω το σκέφτεσαι και για το μεγάλο σου παιδί πάντα. 

Κ ο δικός μου ο μεγάλος πλησιάζει τα 6 και δε χρειάζεται τα μεγάλα να χάνουν τις διακοπές τους, ειδικά όταν υπάρχουν κ βολικές λύσεις.

Να πάτε κ να περάσετε πολύ όμορφα! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasilo είπε:

Δεν μπορώ να βρω ενα λόγο να μην επιτρέπεται η επαφή με το νερό αλλά εννοείται υπό τις συνθήκες που επιτρέπει η ηλικία.

 

Ξέφρενες διακοπές;; Τι να ναι αυτό άραγε!!χα 

 

Υπο αυτές τις συνθήκες δεν έχει λόγο να σας αποτρέψει κ ο παιδίατρος. Φυσικά προσέχεις τις επαφές με άλλους ανθρώπους για τις αρρώστιες όπως κάνεις κ στο σπίτι σου και πάντα έχεις το νου σου να υπάρχει πρόσβαση σε ιατρική περίθαλψη. Υποθέτω το σκέφτεσαι και για το μεγάλο σου παιδί πάντα. 

Κ ο δικός μου ο μεγάλος πλησιάζει τα 6 και δε χρειάζεται τα μεγάλα να χάνουν τις διακοπές τους, ειδικά όταν υπάρχουν κ βολικές λύσεις.

Να πάτε κ να περάσετε πολύ όμορφα! 

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι κ εγώ. Απλά επειδή κ για εμένα είναι πρωτόγνωρο και φοβάμαι ειδικά τώρα με τον κορονοιο γιατί αυτό και ρώτησα αν βιώνει κάτι αντίστοιχο άλλη μανούλα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές όλων σας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasilo είπε:

Δεν μπορώ να βρω ενα λόγο να μην επιτρέπεται η επαφή με το νερό αλλά εννοείται υπό τις συνθήκες που επιτρέπει η ηλικία.

 

Και πως το βάζεις στο νερό ; Το έχεις πάνω σου ας πούμε και μπαίνεις κ εσυ λίγο; Γιατί το κεφαλάκι δεν το στηρίζει ακόμα τόσο νωρίς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Super.mum είπε:

Και πως το βάζεις στο νερό ; Το έχεις πάνω σου ας πούμε και μπαίνεις κ εσυ λίγο; Γιατί το κεφαλάκι δεν το στηρίζει ακόμα τόσο νωρίς 

Ναι θα μπορούσε ακριβώς ετσι. Κ τα μεγαλύτερα αγκαλιά τα βάζεις σιγά σιγά. Δν ξέρω αν έχει όφελος και ποιο είναι για να το κάνεις σε ένα μωρό και ούτε λέω απαραίτητα όλα τα μωρά πρέπει να μπουν στη θάλασσα. Καμία σχέση. Σκέψεις κάνω πως δν βρίσκω να υπάρχει κάτι κακό που μπορεί να κάνει το θαλασσινό νερό στο βρέφος. Ο ήλιος η ζέστη το μουλιασμα ή το κρύο νερό ή να μείνει με αλάτι και άμμο ναι έχουν άσχημες συνέπειες. Εάν έχει κλείσει ο αφαλός και μετά ας πούμε γιατί να μην επιτρέπεται αν το επιθυμούν όλα τα μέλη της παρέας. Μιλάω για την επαφή με το νερό. Στην πισίνα υπάρχει η δυνατότητα για baby swimming για μωρά λίγων εβδομάδων. 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι απο 8 μηνών και συντηρητικά. Δν αποτρέπω ούτε προτρέπω κάποιον να μπει στο νερό σε οποιαδήποτε ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Jovi είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια. Δεν εννοώ τίποτα ξέφρενες διακοπές.σε σπίτι μόνο σε εξοχικό με αυτοκινητο κ εννοειται πως το μωρό κ εγώ δεν θα κάνουμε μπάνια. Απλά έχω άλλη μια κορούλα 5.5 ετών κ σκεφτόμαστε αν κ ο παιδίατρος μας επιτρέψει να παμε για να κάνει κανένα μπάνιο. Δεν έχω γεννήσει ξανά καλοκαίρι την κόρη μου την γέννησα χειμώνα πριν τον covid. 

 

ετσι ναι,κ υπαρχει λογος,να περασει καλα κ η μεγαλη,κ με καποιες προφυλαξεις πιστευω θα το επιτρεψει κ ο παιδιατρος.συμφωνω με την vasilo.

συχνες στασεις αν ειναι μακρια,ευκολη προσβαση γενικα,ειδικα σε ιατρικη περιθαλψη,προσοχη σε επαφες,κ να αποφευγετε τον ηλιο συγκεκριμενες ωρες

τα παιδια μου ηταν λιγο πιο μεγαλα,αλλα γενικα εχω ακουσει για θαλασσα απο 4-6μ.σιγουρα κ αυτο εχει καποιους περιορισμους.αλλα η αδερφη μου πχ που εμενε σε νησι οταν γεννησε τον μεγαλο,της ειπε η παιδιατρος κ απο 2μ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Jovi είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια. Δεν εννοώ τίποτα ξέφρενες διακοπές.σε σπίτι μόνο σε εξοχικό με αυτοκινητο κ εννοειται πως το μωρό κ εγώ δεν θα κάνουμε μπάνια. Απλά έχω άλλη μια κορούλα 5.5 ετών κ σκεφτόμαστε αν κ ο παιδίατρος μας επιτρέψει να παμε για να κάνει κανένα μπάνιο. Δεν έχω γεννήσει ξανά καλοκαίρι την κόρη μου την γέννησα χειμώνα πριν τον covid. 

 

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να χάσεις κι εσύ τη θάλασσα. Τις μέρες που δεν έχει υπερβολική ζέστη μπορείτε να πηγαίνετε 8 με 10 το πρωί και μετά τις 7 το απόγευμα. Αν το μωρό βρίσκεται σε φυσική σκιά κι έχει δροσιά, θα είναι μια χαρά όσο κάνεις τη βουτιά σου. Ούτε υπάρχει λόγος να μένει κλεισμένο στο σπίτι με το κλιματιστικό, ξαναλέω εφόσον η θερμοκρασία έξω είναι φυσιολογική. 

Προσωπικά στη θάλασσα δεν θα το έβαζα για κανένα λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 11:11 ΠΜ, mama16 είπε:

Αν είναι σε κοντινή απόσταση κ όχι μακρινή δεν νομίζω να έχεις θέμα. Αν είναι πιο μακρυά θα πρέπει σίγουρα να μια ώρα να κάνετε στάση για να μην πιάνεται στο καθισματακι. Όσο για την παραλία καλό είναι είτε να πάτε εναλλάξ για μπάνιο είτε σε ώρες πολύ πρωινές ή πολύ απογευματινές για λίγο κ υπό σκιά εννοείται το μωρό. 

 

Πάντως μπορείς να ρωτήσεις κ τον παιδίατρο σου για μια γνώμη

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο νερό δεν θα έβαζα το μωρό. Αλλά πιο πολύ για να κάνει η κόρη μου με τον άντρα μου. Εννοείται χρειάζεται πολύ οργάνωση και είναι δύσκολο . Θα μιλήσω κ με τον παιδίατρο. Σας ευχαριστώ πολύ όλες 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...