Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Ωραία, δεν το ήξερα αυτό! 

Άμμο μπορέι να έφαγε και πέρσι γιατί δεν κρατιόταν. Για τις πέτρες φοβάμαι και προς το παρόν του βάζω πιπίλα όταν παίζουμε γιατί κάτω από το σπίτι έχουμε βότσαλα. Αλλά δυστυχώς βαθαίνει απότομα και δεν γίνεται συστηματικά για μπάνιο με παιδί.

 

Σημασια εχει να μαθει σιγα σιγα να μην βαζει στο στομα του πραγματα επικινδυνα και οταν τα βαλει να τα φτυνει σαν αντανακλαστηκο..Η πιπιλα δεν σε προφυλασσει απο τον κινδυνο αυτο γιατι και μεγαλυτερης ηλικιας παιδια -νηπια θα βαλουν πραγματα στο στομα τους..Καλυτερα να βαλει με σενα διπλα του μια πετρα, μια δυο τρεις φορες και να μαθει οτι δεν πρεπει παρα να εφησυχαστεις οτι μεγαλωνει και δεν θα τα βαλει....Αν και ποτε μα ποτε δεν εμπιστευομαστε τα παιδια και τα ματια μας παντα 14...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Έσπερος εγώ θα σου έλεγα πάτε πρώτα για μπάνιο μια φορά και μετά αποφάσισε τι θα πάρεις. Γιατί η δική μου το πρώτο καλοκαίρι 4-7 μηνών έμπαινε στο νερό μέσα στη τρελή χαρά και το επόμενο, στην ίδια παραλία δεν ήθελε ούτε να πατήσει τα πόδια της στην άμμο, για τη θάλασσα με τι-πο-τα. Ξαναπάτησε και μπήκε στο νερό στα 3,5. Την φόβιζε η ανοιχτή παραλία και ότι η άμμος της ήταν μαλακή (βυθίζονταν τα πόδια της και έχανε την ισορροπία της)! Ενώ σε μικρά κολπάκια με σταθερή άμμο (την ψιλή που γίνεται σαν πάτωμα) ή πισίνα, τρέχαμε από πίσω της. Εμάς δυστυχώς δε μας βόλεψε τιποτα, ούτε μπρατσάκια, ούτε σωσίβια, ούτε μακαρόνια. Οπότε τρέχω ακομα από πίσω της μη "βουτήξει". 

 

Εγώ μεγάλωσα με βρεγμένο μαγιό και θάλασσα από τις 11:30 μέχρι τις 13:30 και απόγευμα από τις 17:30 μέχρι όσο πάει. Δύο μαγιο είχα όλα και όλα, ένα για το πρωί και ένα για το απόγευμα. Για αντηλιακό δεν το συζητώ, ήταν άλλα χρόνια τότε. 

Με τη δική μου πέρυσι καθόμασταν αντίστοιχες ώρες. Βρεφάκι πηγαιναμε νωρίς (10:00) αλλά έτσι και αλλιώς με βρέφος δεν μπορείς να κάτσει και πολύ.  Πέρυσι που είχε και μεγάλη παρέα, σε εμάς παιδί νωρίς δεν έβλεπες. Όλα κατέβαιναν μετά τις 11:00 και έμεναν μέχρι το μεσημεριανό. Είναι βέβαια και το καμπινγκ, που είσαι πρακτικά συνέχεια δίπλα στη θάλασσα. Για αντηλιακό μπλουζάκι ούτε συζήτηση, εδώ δε θέλει ύφασμα επάνω της το χειμώνα! Οπότε αναγκαστικά το μεσημέρι την μπλάστρωνα στο αντηλιακό και ανανέωνα μια φορά στο διάστημα αυτό. Μέχρι να πάρει χρώμα, να μην καεί δηλαδή. Μετά, μπορεί να της έβαζα μια φορά μόνο. Εμάς η παιδιάτρος μας είχε φοβίσει λιγάκι με τη D και την έλλειψη που έχουν τα περισσότερα και μας λέει ότι έστω για 15 λεπτά, πρέπει να δει το δέρμα ο ήλιος χωρίς φίλτρα που μπλοκάρουν. Να μην καει, σε καμία περίπτωση, αλλά μετά την 2η εβδομάδα στη θάλασσα, να είμαστε πιο χαλαροί με την προστασία. Καλό, κακό δεν ξέρω, είμαστε και μαυρούληδες στο δέρμα οικογενειακώς, από D πάντως είμαστε φουλ εξακριβωμένα. Τουλάχιστον φορούσε καπέλο η δικιά μου (βρεγμένο). Πάνα αδιάβροχη φόρεσε μόνο βρεφάκι. Μετά κανονικό μαγιό. Πριν πάμε θάλασσα φρόντιζα να έχει κατουρήσει αλλά γενικά είναι και παιδί που σπάνια είχε ατυχήματα. Για κακά δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει. 

Την άμμο τη φοβάμαι περισσότερο για μύκητες, δερματίτιδες και τέτοια. Το βρεγμένο μαγιό πειράζει όταν κάθεσαι πολύ ώρα με αυτό και η ζέστη της περιοχής + υγρασία δημιουργούν τα προβλήματα. Τα πιτσιρίκια όπως τα έβλεπα εγώ μέσα έξω στο νερό ήταν συνέχεια, οπότε ποια ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Εμάς η παιδιάτρος μας είχε φοβίσει λιγάκι με τη D και την έλλειψη που έχουν τα περισσότερα και μας λέει ότι έστω για 15 λεπτά, πρέπει να δει το δέρμα ο ήλιος χωρίς φίλτρα που μπλοκάρουν.

 

Αυτος ο λογος ηταν που μας ειπε και σε εμας να μην βαζουμε αντηλιακο οταν παμε νωρις πρωι και αργα το απογευμα...Τωρα μεσημερι και ηλιος πλεον δεν το αντεχω....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

@Mama_Anesti_ το swimtrainer αν δεν κανω λαθος ειναι μεχρι 4 ετων και 18 κιλων το ανωτερο...

 

Είναι 16+κιλά τώρα. Θα τον πάω να το δει και αν του αρέσει καλώς. Αν δεν του αρέσει δεν θα το βάλει. Ευχαριστώ!

 

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Θεωρώ πως αν το δέχεται το παιδί είναι μια πολύ καλή επιλογή, αλλά δύσκολα σε αυτές τις ηλικίες 2-3 χρονών δέχονται εύκολα να φορέσουν διάφορα

Αυτό το έχει και ο δικός μου, το χειμώνα με χίλια τεχνάσματα δέχτηκε το μπουφάν! 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

αν τους βάζετε στεγνό μαγιό μολις βγουν -αλλά τι θια γίνει αν θέλουν να ξαναμπουν

Πέρυσι ο γιος μου ήταν στην ηλικία του δικού σου. Του έβαζα μαγιό γιατί ήμουν σίγουρη πως δεν  θα κάνει κακα, γενικά μετά το χρόνο δεν έκανε ποτέ αν δεν ήμασταν σπίτι. Στις αρχές του έβαζα βαμβακερό βρακακι γιατί είχαμε και ενα συγκαμα αλλά και μόλις συνηθλε δεν τον αλλαξα όσο ήμασταν στην παραλία γιατί δεν είχε νόημα συνέχεια βρεχοταν.

  Έπαιζε με την αμμο κάτω απ την ομπρέλα για ώρες! Ηταν απίστευτα όμορφα! Γέμιζε το κουβαδάκι με νερό, τσαλαβουτουσε, επειδή ήταν μικρότερος με ήθελε μαζι. Δεν δεχοταν και μπράτσακια και ήμουν συνέχεια από πάνω του όταν ήταν ορθιος. Όταν έπαιζε έπαιζα και γω μαζί του και καθόμουν στην άμμο κατεύθειαν όπως εκείνος. Εγώ του έβαζα αδιάβροχο αντηλιακο της φρεζιντερμ αλλά το ανανεωνα κατα βούληση. Ζοριστηκα αρκετά να του μάθω το καπέλο αλλά όταν σταμάτησα να το διαπραγματευομαι ( ή το βάζεις ή φευγουμε) το έβαζε μετά μόνος του. Φέτος το φορά με χαρα για να μην τον κάψει ο ήλιος όπως λέει! Την αμμο δεν τον έτρωγε, γενικά δεν έβαζε τίποτα στο στόμα. Κατά λαθος μπορεί να μπηκε και λίγη στο στόμα αλλά δεν επαθα πανικό.

 

Τον πανικό τον επαθα όταν εκεί που σκαβαμε βρήκαμε αποτσιγαρα όπως αναφέρει και ή @Fenia27. Αν είναι δυνατόν!  

  

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Έσπερος said:

Λίγο υπερβολικό δεν είναι αυτό; το έχω συνδυάσει με κάτι κάτασπρα ξανθά παιδάκια από σκανδιναβικές χώρες!!! αλλά και πάλι κάνει να μένει τόση υγρασία πάνω στο παιδί; 

όχι όχι δεν είναι καθόλου υπερβολικό, εγώ ακόμα και τώρα φοράω τέτοια στον γιο μου γιατί μόνο έτσι γλιτώνουμε το :''έλα κάτω από την ομπρέλα γιατί θα καείς''.

Φυσικά δεν είσαι στην θάλασσα ώρες μεσημεριανές, εγώ προτιμώ το 9-11 το πολύ 12 και φυσικά απολαμβάνω το 6 έως την δύση γιατί εκεί είμαι πιο χαλαρή και εγώ στο θέμα του ήλιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Εμάς η παιδιάτρος μας είχε φοβίσει λιγάκι με τη D και την έλλειψη που έχουν τα περισσότερα και μας λέει ότι έστω για 15 λεπτά, πρέπει να δει το δέρμα ο ήλιος χωρίς φίλτρα που μπλοκάρουν. Να μην καει, σε καμία περίπτωση, αλλά μετά την 2η εβδομάδα στη θάλασσα, να είμαστε πιο χαλαροί με την προστασία.

Στην οικογένεια υπάρχει ιστορικό έλλειψης D και σκελετικών και δερματικών θεμάτων που προκύπτουν από αυτήν την ελλειψη, και όντως οι σχετικοί γιατροί τονίζουν ότι η υπερβολική προστασία από τον ήλιο δημιουργεί θέματα. Αυτό πχ που κάνουμε οι γυναίκες, από Μάρτη να βάζουμε αντηλιακή προσώπου απλά και μόνο επειδή θα βγούμε από το σπίτι, είναι υπερβολικό. Για το παιδί και η παιδίατρος είπε ότι αν δεν βγαίνει μετά τις 11-12 μπορούμε να μην βάζουμε αντηλιακό ή  να βάζουμε κάποιο αλλά όχι πολύ υψηλό δείκτη. 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

γενικά μετά το χρόνο δεν έκανε ποτέ αν δεν ήμασταν σπίτι.

άσχετο τελείως αλλά το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό εδώ και  κάποιους μήνες. Άρα δεν είναι ιδέα μου. Έχουν άραγε επίγνωση από τώρα και το ελέγχουν; Στη βόλτα που περπτατάμε γύρω από το σπίτι κάνει συχνά, εμπνέεται μάλλον. Αλλά πιο μακριά, ποτέ!!!

 

Just now, Fenia27 είπε:

Σημασια εχει να μαθει σιγα σιγα να μην βαζει στο στομα του πραγματα επικινδυνα και οταν τα βαλει να τα φτυνει σαν αντανακλαστηκο..

Επίσης άσχετο αυτό αλλά το είχα απορία, πότε σταματάει το αναπτυξιακό στάδιο με το στόμα; Τώρα ακόμα βάζει πολλά, ειδικά όταν έχει δόντια αν και τελειώνουμε από αυτά σιγά σιγά. Επειδή από μικρός μασούσε το φαγητό, έχω καταλάβει ότι αν βρει κάτι που δεν μασιέται (μου έχουν ξεφύγει κόκαλα.....) το βγάζει. Αλλά προχθές που είχα τη φαεινή ιδέα να μαγειρέψουμε μαζί κ έφαγε ωμό ζυμάρι, δεν καταλάβαινε να το φτύσει. 

 

Just now, vtgian είπε:

εγώ θα σου έλεγα πάτε πρώτα για μπάνιο μια φορά και μετά αποφάσισε τι θα πάρεις.

Αυτό γενικά το σκέφτομαι για τον εξοπλισμό. όχι για ένα μαγιό, για το μέσο που θα χρησιμοποιήσουμε να επιπλέει. γιατί αυτά που φοριούνται έχω την υποψία ότι δεν θα τα δεχτεί. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και πάλι.. Πήγαμε με τα δύο για μπάνιο αλλά και ο άντρας μου μαζί και η αλήθεια είναι πως η μπεμπα είναι ο κίνδυνος.. Βάζει τα πάντα στο στόμα της και πάει από δω κι από κει. Το θέμα είναι πως ο άντρας μου μου σπάει τα νεύρα όσο δεν πάει γιατί ενώ μου υπόσχεται θάλασσα πέφτει ψόφιος για ύπνο και μετά λέει πάρε τη μία και πήγαινε. Δεν μπορώ να βασίζομαι πουθενά. Αφήστε που θέλω να πάω στο εξοχικό με τα δύο για μπάνια και βόλτες μόνες μας όμως και θα έρχεται εκείνος τα σκ. Διότι εγώ κάθομαι δύο μήνες. Δεν είναι άδικο να λιώνω στην Αθήνα και να κάνω δουλειές όλη μέρα από το να είμαι με τα παιδιά μου διακοπές? Πρέπει επειγόντως να βρω λύση. Υπόψην πως η μεγάλη έβαλε μπρατσακια και της άρεσαν πολύ. Κάθεται έξω έξω και παίζει. Στο μωρό χρειάζεται η κουλουρα για να τα χω και τα δύο μέσα. Προτείνετε κάτι... Δεν μπορεί.. Αυτές που πάνε μόνες τους τι κάνουν?? Δεν μπορεί όλες να μην πηγαίνουν!!!! 

Σκέφτομαι κουλουρα δύο μωρό και μπρατσακια στη μεγάλη όσο είμαστε μέσα. Ακόμα η μεγάλη δε κολυμπάει μόνη της και με πιάνει παραμάσχαλα. Πιστεύω αν πάμε 2 με 3 φορές θα την εκπαίδευσω να μη με πιάνει. Κι όσο είμαστε έξω να κάθομαι με τα δύο μπροστά μπροστα ώστε να χω τον νου μου και στα δύο. Απογεύματα η πολυ που δε θα έχει πολύ κόσμο. Τι λέτε? Ψιλό φοβάμαι αλλά κάτι πρέπει να σκεφτώ. Μήπως να τα δέσω? :D

ΔΕ ΘΈΛΩ ΆΛΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΝΑ ΛΙΏΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΉΝΑ. ΠΈΡΥΣΙ ΓΕΝΝΗΣΑ.. έσκασα!!!! 

Και το χειροτερο μου απολα να βασίζομαι σε οποιονδήποτε ακόμα κι αν είναι ο αντρας μου. Θυμάμαι σχέση είχαμε ακόμα και έφευγα για πλάκα κι ερχοταν λαό με έβρισκε. Σιγά μην τον παρακαλάμε κιόλας. Εντάξει κουράζεται αλλά μου σπάει τα νεύρα. Τι υποσχεσαι κύριε? Ξεκαθάρισε μου ότι θα ρχομαι οπότε έχω εγώ όρεξη όχι οπότε έχεις εσύ (πάντα δηλαδή). Ε και δε θέλω μα τσακώνομαι. Θέλω να νιώθω ανεξάρτητη. Μα τόσο δύσκολο είναι πια? Δεν μπορεί θα υπάρχει τρόπος. Αλλά θέλω και τη δική σας συμβουλή γιατί είμαι και λιγάκι χεστρα.:D

Επίσης το βρίσκω άδικο να κάνει η μια μπάνια και το μωρό όχι. Γιατί να μην κάνει μπανακια το μωράκι μου??

Μηπως υπερβάλλω? Πείτε μου βρε κορίτσια.. 

Στο εξοχικό θα πάω πάντως. Εκείνος προσπαθεί να με αποτρέψει. Πόσο μου τη σπάει...!!!!! Και πως θα πας κι εκεί χεζουν αδέσποτα και κυκλοφορούν ελεύθερα (σιγά ήρεμα είναι αυτά τα σκυλάκια τα ξέρω κι αμ τους κάνεις ξουτ φεύγουν και σιγά ένα στη χάση και στη φέξη περνάει) ότι είναι επικίνδυνο μόνες μας(έχω τον μπαμπά μου εκεί που φεύγει πρωί έρχεται 5 το απογευμα. Τι θα πάθω δηλαδή το πρωινό? Θα με φάνε???) 

Κάτι τέτοια λέμε και το κεφάλι μου καζάνι. 

Και τωρα που κοιμάται μου ρχεται να του πετάξω το ρηλαξ στο κεφάλι :(

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 εγώ λέω να αφήσεις τον άντρα σου με τα κορίτσια στην Αθήνα, αφού δεν θεωρεί αναγκαίες τις διακοπές, και να πας εσύ κάπου διακοπές. :D

 

Εντάξει δεν έχω να προσφέρω κάτι εποικοδομητικό στη συζήτηση, εγώ φοβάμαι στη θάλασσα με το ένα μόνο, όταν είναι να κολυμπήσει ο ένας μας ο άλλος παίρνει το παιδί και παίζουν έξω. Αλλά είσαι σκασμένη βλέπω και θες ένα διάλειμμα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Γειά σας και πάλι.. Πήγαμε με τα δύο για μπάνιο αλλά και ο άντρας μου μαζί και η αλήθεια είναι πως η μπεμπα είναι ο κίνδυνος.. Βάζει τα πάντα στο στόμα της και πάει από δω κι από κει. Το θέμα είναι πως ο άντρας μου μου σπάει τα νεύρα όσο δεν πάει γιατί ενώ μου υπόσχεται θάλασσα πέφτει ψόφιος για ύπνο και μετά λέει πάρε τη μία και πήγαινε. Δεν μπορώ να βασίζομαι πουθενά. Αφήστε που θέλω να πάω στο εξοχικό με τα δύο για μπάνια και βόλτες μόνες μας όμως και θα έρχεται εκείνος τα σκ. Διότι εγώ κάθομαι δύο μήνες. Δεν είναι άδικο να λιώνω στην Αθήνα και να κάνω δουλειές όλη μέρα από το να είμαι με τα παιδιά μου διακοπές? Πρέπει επειγόντως να βρω λύση. Υπόψην πως η μεγάλη έβαλε μπρατσακια και της άρεσαν πολύ. Κάθεται έξω έξω και παίζει. Στο μωρό χρειάζεται η κουλουρα για να τα χω και τα δύο μέσα. Προτείνετε κάτι... Δεν μπορεί.. Αυτές που πάνε μόνες τους τι κάνουν?? Δεν μπορεί όλες να μην πηγαίνουν!!!! 

Σκέφτομαι κουλουρα δύο μωρό και μπρατσακια στη μεγάλη όσο είμαστε μέσα. Ακόμα η μεγάλη δε κολυμπάει μόνη της και με πιάνει παραμάσχαλα. Πιστεύω αν πάμε 2 με 3 φορές θα την εκπαίδευσω να μη με πιάνει. Κι όσο είμαστε έξω να κάθομαι με τα δύο μπροστά μπροστα ώστε να χω τον νου μου και στα δύο. Απογεύματα η πολυ που δε θα έχει πολύ κόσμο. Τι λέτε? Ψιλό φοβάμαι αλλά κάτι πρέπει να σκεφτώ. Μήπως να τα δέσω? :D

ΔΕ ΘΈΛΩ ΆΛΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΝΑ ΛΙΏΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΉΝΑ. ΠΈΡΥΣΙ ΓΕΝΝΗΣΑ.. έσκασα!!!! 

Και το χειροτερο μου απολα να βασίζομαι σε οποιονδήποτε ακόμα κι αν είναι ο αντρας μου. Θυμάμαι σχέση είχαμε ακόμα και έφευγα για πλάκα κι ερχοταν λαό με έβρισκε. Σιγά μην τον παρακαλάμε κιόλας. Εντάξει κουράζεται αλλά μου σπάει τα νεύρα. Τι υποσχεσαι κύριε? Ξεκαθάρισε μου ότι θα ρχομαι οπότε έχω εγώ όρεξη όχι οπότε έχεις εσύ (πάντα δηλαδή). Ε και δε θέλω μα τσακώνομαι. Θέλω να νιώθω ανεξάρτητη. Μα τόσο δύσκολο είναι πια? Δεν μπορεί θα υπάρχει τρόπος. Αλλά θέλω και τη δική σας συμβουλή γιατί είμαι και λιγάκι χεστρα.:D

Επίσης το βρίσκω άδικο να κάνει η μια μπάνια και το μωρό όχι. Γιατί να μην κάνει μπανακια το μωράκι μου??

Μηπως υπερβάλλω? Πείτε μου βρε κορίτσια.. 

Στο εξοχικό θα πάω πάντως. Εκείνος προσπαθεί να με αποτρέψει. Πόσο μου τη σπάει...!!!!! Και πως θα πας κι εκεί χεζουν αδέσποτα και κυκλοφορούν ελεύθερα (σιγά ήρεμα είναι αυτά τα σκυλάκια τα ξέρω κι αμ τους κάνεις ξουτ φεύγουν και σιγά ένα στη χάση και στη φέξη περνάει) ότι είναι επικίνδυνο μόνες μας(έχω τον μπαμπά μου εκεί που φεύγει πρωί έρχεται 5 το απογευμα. Τι θα πάθω δηλαδή το πρωινό? Θα με φάνε???) 

Κάτι τέτοια λέμε και το κεφάλι μου καζάνι. 

Και τωρα που κοιμάται μου ρχεται να του πετάξω το ρηλαξ στο κεφάλι :(

χα χα χα πλακα εχεις ναι στο εξοχικο να πατε αληθεια καλε που ειναι που κυκλοφορουν τοσα σκυλια κ θα φοβαστε κιολας? 

αυτες που πανε μονες τους απλα δεν φοβουνται κ δεν ανχονονται αμα το ξεπερασεις το ανχος δεν θα εχεις προβλημα θα ειστε ρηχα ρηχα με τις κουλουρες κ τα μπρατσακια. αληθεια καμια φικη με παιδακια καμια γειτονισσα δεν.υπαρχει στο.εξοχικο να πατε μαζι να παιζουν κ τα μικρα να ξενοιαζεις εστω απο την.μεγαλη λιγο. ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Γειά σας και πάλι.. Πήγαμε με τα δύο για μπάνιο αλλά και ο άντρας μου μαζί και η αλήθεια είναι πως η μπεμπα είναι ο κίνδυνος.. Βάζει τα πάντα στο στόμα της και πάει από δω κι από κει. Το θέμα είναι πως ο άντρας μου μου σπάει τα νεύρα όσο δεν πάει γιατί ενώ μου υπόσχεται θάλασσα πέφτει ψόφιος για ύπνο και μετά λέει πάρε τη μία και πήγαινε. Δεν μπορώ να βασίζομαι πουθενά. Αφήστε που θέλω να πάω στο εξοχικό με τα δύο για μπάνια και βόλτες μόνες μας όμως και θα έρχεται εκείνος τα σκ. Διότι εγώ κάθομαι δύο μήνες. Δεν είναι άδικο να λιώνω στην Αθήνα και να κάνω δουλειές όλη μέρα από το να είμαι με τα παιδιά μου διακοπές? Πρέπει επειγόντως να βρω λύση. Υπόψην πως η μεγάλη έβαλε μπρατσακια και της άρεσαν πολύ. Κάθεται έξω έξω και παίζει. Στο μωρό χρειάζεται η κουλουρα για να τα χω και τα δύο μέσα. Προτείνετε κάτι... Δεν μπορεί.. Αυτές που πάνε μόνες τους τι κάνουν?? Δεν μπορεί όλες να μην πηγαίνουν!!!! 

Σκέφτομαι κουλουρα δύο μωρό και μπρατσακια στη μεγάλη όσο είμαστε μέσα. Ακόμα η μεγάλη δε κολυμπάει μόνη της και με πιάνει παραμάσχαλα. Πιστεύω αν πάμε 2 με 3 φορές θα την εκπαίδευσω να μη με πιάνει. Κι όσο είμαστε έξω να κάθομαι με τα δύο μπροστά μπροστα ώστε να χω τον νου μου και στα δύο. Απογεύματα η πολυ που δε θα έχει πολύ κόσμο. Τι λέτε? Ψιλό φοβάμαι αλλά κάτι πρέπει να σκεφτώ. Μήπως να τα δέσω? :D

ΔΕ ΘΈΛΩ ΆΛΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΝΑ ΛΙΏΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΉΝΑ. ΠΈΡΥΣΙ ΓΕΝΝΗΣΑ.. έσκασα!!!! 

Και το χειροτερο μου απολα να βασίζομαι σε οποιονδήποτε ακόμα κι αν είναι ο αντρας μου. Θυμάμαι σχέση είχαμε ακόμα και έφευγα για πλάκα κι ερχοταν λαό με έβρισκε. Σιγά μην τον παρακαλάμε κιόλας. Εντάξει κουράζεται αλλά μου σπάει τα νεύρα. Τι υποσχεσαι κύριε? Ξεκαθάρισε μου ότι θα ρχομαι οπότε έχω εγώ όρεξη όχι οπότε έχεις εσύ (πάντα δηλαδή). Ε και δε θέλω μα τσακώνομαι. Θέλω να νιώθω ανεξάρτητη. Μα τόσο δύσκολο είναι πια? Δεν μπορεί θα υπάρχει τρόπος. Αλλά θέλω και τη δική σας συμβουλή γιατί είμαι και λιγάκι χεστρα.:D

Επίσης το βρίσκω άδικο να κάνει η μια μπάνια και το μωρό όχι. Γιατί να μην κάνει μπανακια το μωράκι μου??

Μηπως υπερβάλλω? Πείτε μου βρε κορίτσια.. 

Στο εξοχικό θα πάω πάντως. Εκείνος προσπαθεί να με αποτρέψει. Πόσο μου τη σπάει...!!!!! Και πως θα πας κι εκεί χεζουν αδέσποτα και κυκλοφορούν ελεύθερα (σιγά ήρεμα είναι αυτά τα σκυλάκια τα ξέρω κι αμ τους κάνεις ξουτ φεύγουν και σιγά ένα στη χάση και στη φέξη περνάει) ότι είναι επικίνδυνο μόνες μας(έχω τον μπαμπά μου εκεί που φεύγει πρωί έρχεται 5 το απογευμα. Τι θα πάθω δηλαδή το πρωινό? Θα με φάνε???) 

Κάτι τέτοια λέμε και το κεφάλι μου καζάνι. 

Και τωρα που κοιμάται μου ρχεται να του πετάξω το ρηλαξ στο κεφάλι :(

 

Χωρίς να απαντήσω σε όλα αυτά με λεπτομέρεια γιατί είναι πολλά, έχω κάνει πολλά μπάνια με 2 και 3 μικρά παιδιά. Η βασική αρχή είναι να μην έχεις προσδοκίες ότι θα κολυμπήσεις στα βαθιά ή θα κάτσεις ώρες στον ήλιο. Θα πλατσουρίσεις, θα πας μέχρι εκεί που πατάς άνετα. Λατρεύω το μπάνιο, κολυμπάω όλο το χρόνο σε κολυμβητήριο, αλλά με τα παιδιά βαθιά πάω τώρα που ο νεότερος είναι 9 και είναι και οι 3 τους σε αγωνιστικό τμημα κολύμβησης.

Οπότε ξέχασε το κολύμπι-κολύμπι, και προσάρμοσε το μπάνιο στο πλατσούρισμα:

-Πάρε ένα στρώμα και βάλε τα και τα δύο επάνω (εννοείται το νερό εσένα θα σου φτάνει στη μέση). 

-Ασχολήσου με το να μάθει η μεγάλη κολύμπι όταν υπάρχει μαζί και άλλος ενήλικας να είναι με τη μπέμπα.

-Πάρε κουβαδάκια, φτυαράκισ, νεροπίστολα κλπ και επικεντρώσου σε παιχνίδι στην άμμο και στα πάρα πολύ  ρηχά.

Γενικά, εγώ ανακάλυψα ότι μια χαρά μου άρεσε και πυργάκια στην άμμο να κάνω, και απλά να κάθομαι στην ακροθαλασσιά, η μισή στο νερό με το μωρό αγκαλιά να μας χτυπά το κύμα, και τρύπες στην άμμο να κάνουμε, κλπ. Σίγουρα πολύ καλύτερα από το να μην πηγαίνεις καν στην παραλία, απλά πρέπει να προσαρμόσεις τις προσδοκίες σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσπερο μου χωρίς τις κόρες μου  δεν κουνάω ρούπι. Εχω κόλλημα. Μπορεί να είμαι υπερβολική. Ξέρω γυναίκες που θα το έκαναν αυτό, και τους κανει καλό αυτό, εγώ δε ξενοιαζω χωρίς αυτές, υποφέρω.. 

 

Νινακι ο άντρας μου υπερβάλλει, θεωρώ. Φίλες εκεί δεν έχω δυστυχώς.. Αλλά και εδώ που έχω δεν μπορώ να παρακαλάω κάθε φορά να μου κάνουν baby sitting.. Θα μου πουν μια φορά ναι, αντε και δευτερη δεν μπορώ να ζητάω συνεχώς. Σήμερα πήγα με τη μεγάλη, αγοράσαμε κουλουρα για τη μικρή και μετά πήγαμε οι δύο μας. Της έμαθα να αφήνεται χωρίς να πατάει, είναι πολύ ικανή και με 2 με 3 φορές εκπαίδευση θα μάθει. Είχα πάει και μαζί ένα φεγγάρι κολυμβητήριο αλλά για πολύ λίγο. Δεν της ειναι άγνωστο το νερό. Την έκανα και 2 βουτιές ήπιε και νερό και όλο γέλια και χαρές. Ει αι συνεργασιμη και με ακούει, είναι συνεχώς δίπλα μου. Κι αν πάει να γεμίσει τον κουβά στη θάλασσα με ενημερώνει. Ο φόβος μου είναι η μικρή που ότι βρει το βαζει στο στόμα της, πιπίλα φοράει μόνο στον ύπνο δε τη θέλει καθόλου. Αυτό μόνο με αγχώνει που πρέπει να κοιτάω παράλληλα και τις δύο. Τη μία όταν γεμίζει κουβάδες, την άλλη όταν παίζει στην άμμο. Μέσα στη θάλασσα δεν μου φαίνεται πρόβλημα. Αγόρασα μια σούπερ κουλούριτσα με βρακάκι και παίρνει και σκοινί να το δένω στη μέση μου η στο χέρι μου ας περίπτωση που χρειαστεί να είμαι κοντά στη μεγάλη. Επίσης παρατηρώ τους ανέμους πριν πάω. Έχω προσέξει πως όταν φυσάει σε εμάς σπίτι μας, η παραλία που πάμε έχει κύμα οπότε εκεί θα ακυρώνω τη θάλασσα. Δυστυχώς έχουμε πολλούς νοτιάδες εδώ.. 

Θα το δοκιμάσω αν και οι γονείς μου και ο αντρας μου ως συνήθως με αποτρέπουν. :/

 

Στην τελική σκέφτηκα αν έχουν δίκιο το δοκιμάσω και δω ότι όντως είναι τόσο δύσκολο τότε θα τη βγάλουμε στις κούνιες και φέτος. Και όποτε υπάρξει η παρέα θα πηγαίνουμε θάλασσα. Απλώς με ενοχλεί να εξαρτώμαι, νιώθω καταπίεση να μην μπορώ να το κάνω όπως θέλω και το έχω φανταστεί.

 

Το δεύτερο χρόνο της μεγάλης μου τη βγάζαμε στη θάλασσα σχεδόν κάθε μέρα. Μου ήταν πολύ εύκολο. Τώρα με τα δύο έχουν αλλάξει κατά πολύ τα δεδομένα. Όπου πάω θέλω να τα παίρνω και τα δύο. Αλλιώς νιώθω πως κάποια αδικώ. Αλλιώς δεν πάω και πουθενά. Σηνερα μου έλειπε πολύ το μωρό. Ενώ πέρασα υπέροχα με την μικρή, σκεφτόμουν να ήταν και το μωράκι μου εδώ μαζί να παίζουμε. 

 

Τελοσπαντων.. Δύσκολα όλα η εμείς τα κάνουμε. Κι αν ο άντρας μου ήταν λίγο παραπάνω της βόλτας όλα θα ήταν καλύτερα πιστεύω. Κουράζεται, βαριέται και λίγο ε και τι να κάνω όλη μέρα μέσα.. Όλο δουλειές δουλειές.. Διακοπές θα πάμε οπωσδήποτε κι ας τη βγάλουμε στα πάρκα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω! Για την παραλια δεν ξερω, καποιες μαμαδες σιγουρα θα τα εχουν κουμαντάρει με δυο παιδια. Κι εμενα ο αντρας μου συχνα με αποτρέπει κ μ εκνευριζει κ με περιορίζει. Ειναι ικανός να πει να παμε ελευθερο κάμπινγκ με το μωρο, εκει δεν φοβαται τιποτα, κ κατα τ αλλα να μου κανει τη ζωή δυσκολη για μια βολτα με το καροτσι επειδη στον ενα δρομο τρεχουν σαν τρελοί κ δεν θελει να τον περναμε, στον αλλον δεν εχει πεζοδρομιο, ή κανιυν έργα στην αγορα κ δν θα μπορω με το καροτσι, ή να μην παρω αυτοκινητο γιατι θα χει κινηση κ πού θα παρκάρω (χμ δεν ξερω κ να  παρκάρω βασικα) ή να μην παω καπου με κοσμο γιατι ειναι εποχη ιωσεων κλπ. Γι αυτο λεω ωρες ωρες θελω να ανοιξω την πορτα κ να φυγωωωωωωω!!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Εσπερο μου αλλά.. Μαζί με τα κορίτσια ^^

Έχω την αίσθηση ότι με αποτρέπει και για τις διακοπές γιατί θα ειναι και μόνος του εδώ. Δεν το παραδέχεται βέβαια. Από τη μια δε μου φαίνεται καλή ιδέα να τον αφήσω μόνο, από την άλλη ξέρω το στόρυ το έχω ζησει:εγώ όλη μέρα περιμένω να έρθει να πούμε μια κουβέντα να πάμε Καμμια βόλτα, αυτός ψόφιος θα πάει με τα φεγγάρια του κι όταν πει πάμε θα είναι λες και γκρεμίστηκε φούρνος κι αν λέει όχι εγώ θα γκρινιάζω. Άσε να μου λείπει, έχω πάψει να γκρινιάζω. Απλώς κανονίζω κι εγώ το πρόγραμμα μου. Δε φταίω εγώ που παίρνει άδεια δύο βδομάδες κι εγώ κάθομαι δύο μήνες. Γιατί να μην το εκμεταλλευτώ δηλαδή? 

Μακάρι να μου έλεγε για κάμπινγκ ας ήταν και οργανωμένο. Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα ελεύθερη σε κάμπινγκ. Και οικονομικά σου βγαίνουν αξέχαστες διακοπές και γνωριμίες κάνεις πολλούς φίλους και γενικά έχει πολλά ωραία. Αλλά από τοτε που παντρεύτηκα μια φορά πήγαμε και μου βγάλε τη ψυχή :βρωμάει κακά, χεζουν όπου ναναι, δε βολεύομαι, δε κοιμήθηκα, κανει ζέστη. Ε καλά από τότε δεν ξαναπήγαμε. Ενώ εμένα μου αρέσει τόσο πολύ αυτή η φάση, και με παιδιά γιατί όχι... Όρεξη να έχεις μια χαρά το οργανώνεις...

Αλλά εδώ δε πηγαίναμε ελεύθεροι θα πάμε τωρα.. Ας πάμε θάλασσα για αρχή. Βασικά να σου πω τι γιβεται :αυτός βαριέται γιατί δεν κάνει μπάνιο. Ενώ εμένα μου αρέσει που κάθομαι και λιαζομαι και παίζω. Εκείνος αγχώνεται πολύ και προκειμένου να μην  αγχωθεί( για το αν θα φάει η μπεμπα πέτρα δηλαδή) προτιμά να μην πάει. Όταν γύρισα του είπα είχε κίνηση. Είδες μου λέει στα λεγα εγώ.. Ε και? Εγώ τη βρίσκω. Δεν πάω σε δουλειά. Ήμουν με το κοριτσάκι μου ακούγαμε μουσική μιλούσαμε κιόλας.. Εκείνος βαρυγκομΑει με την κίνηση λες και έχει ραντεβού.

Τι να πω τι να πω!!! Γιαυτο σου λέω που να βασίζομαι... Καλύτερα αυτονομοι και αγαπημένοι!!! Πάρα καταπιεσμενοι και μουτρωμενοι!!!γιαυτο πρεπει να βρω μια λύση!!γιατί αυτό θα πάει χρόνια. Δεν ειναξ να πεις μια χρονιά άιντε.. Του χρόνου θα ειναι 2 η μπεμπα εκεί να δεις κυνήγι, στα 3 χειρότερα, είναι και ζιζάνιο αυτή δεν ειναι σαν την πρώτη. Δεν μπορώ να κλείνομαι έτσι. Είναι κάποιοι που τη βρίσκουν στο σπίτι βρίσκουν πράγματα να κάνουν. Εγώ καλοκαίριατικα θέλω παραλία, είναι στο μέσα μου τι να κάνω. Δύο χρονιές έκανα και χειμώνα μπάνιο.. Αλλά οκ δεν το ξανακάνα γιατί αρρωστήσα.:/

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Κι εγώ Εσπερο μου αλλά.. Μαζί με τα κορίτσια ^^

Έχω την αίσθηση ότι με αποτρέπει και για τις διακοπές γιατί θα ειναι και μόνος του εδώ. Δεν το παραδέχεται βέβαια. Από τη μια δε μου φαίνεται καλή ιδέα να τον αφήσω μόνο, από την άλλη ξέρω το στόρυ το έχω ζησει:εγώ όλη μέρα περιμένω να έρθει να πούμε μια κουβέντα να πάμε Καμμια βόλτα, αυτός ψόφιος θα πάει με τα φεγγάρια του κι όταν πει πάμε θα είναι λες και γκρεμίστηκε φούρνος κι αν λέει όχι εγώ θα γκρινιάζω. Άσε να μου λείπει, έχω πάψει να γκρινιάζω. Απλώς κανονίζω κι εγώ το πρόγραμμα μου. Δε φταίω εγώ που παίρνει άδεια δύο βδομάδες κι εγώ κάθομαι δύο μήνες. Γιατί να μην το εκμεταλλευτώ δηλαδή? 

Μακάρι να μου έλεγε για κάμπινγκ ας ήταν και οργανωμένο. Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα ελεύθερη σε κάμπινγκ. Και οικονομικά σου βγαίνουν αξέχαστες διακοπές και γνωριμίες κάνεις πολλούς φίλους και γενικά έχει πολλά ωραία. Αλλά από τοτε που παντρεύτηκα μια φορά πήγαμε και μου βγάλε τη ψυχή :βρωμάει κακά, χεζουν όπου ναναι, δε βολεύομαι, δε κοιμήθηκα, κανει ζέστη. Ε καλά από τότε δεν ξαναπήγαμε. Ενώ εμένα μου αρέσει τόσο πολύ αυτή η φάση, και με παιδιά γιατί όχι... Όρεξη να έχεις μια χαρά το οργανώνεις...

Αλλά εδώ δε πηγαίναμε ελεύθεροι θα πάμε τωρα.. Ας πάμε θάλασσα για αρχή. Βασικά να σου πω τι γιβεται :αυτός βαριέται γιατί δεν κάνει μπάνιο. Ενώ εμένα μου αρέσει που κάθομαι και λιαζομαι και παίζω. Εκείνος αγχώνεται πολύ και προκειμένου να μην  αγχωθεί( για το αν θα φάει η μπεμπα πέτρα δηλαδή) προτιμά να μην πάει. Όταν γύρισα του είπα είχε κίνηση. Είδες μου λέει στα λεγα εγώ.. Ε και? Εγώ τη βρίσκω. Δεν πάω σε δουλειά. Ήμουν με το κοριτσάκι μου ακούγαμε μουσική μιλούσαμε κιόλας.. Εκείνος βαρυγκομΑει με την κίνηση λες και έχει ραντεβού.

Τι να πω τι να πω!!! Γιαυτο σου λέω που να βασίζομαι... Καλύτερα αυτονομοι και αγαπημένοι!!! Πάρα καταπιεσμενοι και μουτρωμενοι!!!γιαυτο πρεπει να βρω μια λύση!!γιατί αυτό θα πάει χρόνια. Δεν ειναξ να πεις μια χρονιά άιντε.. Του χρόνου θα ειναι 2 η μπεμπα εκεί να δεις κυνήγι, στα 3 χειρότερα, είναι και ζιζάνιο αυτή δεν ειναι σαν την πρώτη. Δεν μπορώ να κλείνομαι έτσι. Είναι κάποιοι που τη βρίσκουν στο σπίτι βρίσκουν πράγματα να κάνουν. Εγώ καλοκαίριατικα θέλω παραλία, είναι στο μέσα μου τι να κάνω. Δύο χρονιές έκανα και χειμώνα μπάνιο.. Αλλά οκ δεν το ξανακάνα γιατί αρρωστήσα.:/

εχεις δικιο για τις διακοπες πρεπει να πατε δεν φταινε κ τα μικρα να κλεινονται μεσα επειδη δουλευει ο αντρας σου. κριμα ειναι αφου υπαρχει σπιτι κ.θαλασσα να μεινετε κλεισμενοι μεσα. 

κ εμεις φετος μονοι μας θα παμε διακοπες στο χωριο.

 εμενα ο.αντρας μου ειναι το ακριβως αντιθετο δεν φοβαται τιποτα σε εκνευριστικο ομως βαθμο κ φαινομαι εγω η ανχωμενη χα χα χα . δεν χρειαζετε να εξαρτασαι απο τους αλλους απλα ελεγα μηπως υπαρχει καποιος με το.ιδιο προγραμμα κοντα σας με μικρα παιδακια να αλληλοβοηθιεστε. 

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη στο εξοχικο να πατε, κ ας μην πηγαινετε για μπανιο, θεωρητικα πιο δροσερα θα ειστε απο το σπιτι σας

Κ εγω παω κ δ οδηγω κιολας.παραλια ακομη μονο κ με αλλους ενηλικες, δ εχουμε βολευτει ακομη κ σωσιβιο για τον μικρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Nefeli2014 η μητέρα μου ήταν καθηγήτρια ενώ ο μπαμπάς μου δούλευε κ το καλοκαίρι και παρόλα αυτά μας έπαιρνε μόνες μας στο χωριό (με παππού κ γιαγιά μαζί) και καθόμασταν περισσότερο καιρό. Και πολλές οικογένειες το κάνουν, δεν το θεωρώ παράλογο και μου φάινεται κ λίγο άδικο αν έχει ζέστη κ έχεις εναλλακτικές να κάθεσαι με τα παιδάκια να σκάτε στην Αθήνα. Για τα παιδιά ειδικά, αλλά και για σένα αν θες μια αλλαγή. Δηλαδή και να σε ζορίσει το μπάνιο, σίγουρα κάτι καλύτερο θα κάνεις από την παιδική χαρά. 

 

Επίσης, μπορούμε για ένα διάστημα να ανταλλάξουμε συζύγους, εδώ διαθέτουμε άντρα που δεν του αρέσει η πόλη και μένει σε νησί και τρελαίνεται για τη θάλασσα και για βόλτες στην εξοχή. Για καφέ μόνο μην του πεις να πάτε. Ξέρει και να μαγειρεύει και να κάνει δουλειές. Εμένα μια βδομάδα -10 μέρςες στην Αθήνα δεν με χαλάει, αν θες σκέψου το!!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοριτσια πήγαμε οι 4 μας θάλασσα το Σάββατο και είπα στον άντρα μου άσε με για δέκα λεπτά να τα κάνω όλα μόνη μου να κάνω τεστ. Με κοίταζε καλά καλά.. Καλά μου λέει θα κάθομαι να σε κοιτάω? Ναι ναι του λέω άσε με να ζορίσω να δω αν μπορώ. Ε παιδιά δεν μπορώ. Η μικρή όσο συνεργασιμη κι αν είναι κάπου χάνεται. Ζητάει τα δικά της να γεμίσουμε κουβάδες ξέρω γω που να αφήσω την μπεμπα μόνη που φτύνει την πιπίλα και στο τσακ πρόλαβα την πέτρα να τη φάει... Ότι βρει το βάζει στο στόμα της. Είχε και κύματακι, η μεγάλη εχανε ισορροπία και πιάνοταν από πάνω μου και φωναζε μαμά, η μικρή δεν έμπαινε στην κουλουρα κρυωνε και νιαουριζε οπότε άκυρο το μέσα. Άκυρο και το έξω. Αυτά θέλουν προσοχή 100 τα 100.πηγε να γεμίσει τον κουβά της και έφυγε από την άλλη με έχασε και αποπροσανατολιστηκε. Εεεε της φώναζα.. Παράλληλα η μπεμπα το βιολί βιολακι με την άμμο και τις πέτρες. Στην πετσετα την έβαζα, στην άμμο βρισκόταν με ένα πωποσουρσιμο. Έπαθε εκστασιασμο με την άμμο... Πολύ γέλιο... 

 

Που θέλω να καταλήξω... Όποιος καλός προσέλθει παρέα θα του είμαι ευγνώμων. 

 

Στο εξοχικό θα πάμε εννοείται και θα τη βγάλουμε στα πάρκα. Βόλτες.. Έχει εκεί διαφορά να κάνεις.. Είναι ωραίο το κέντρο, η μπεμπα κάθεται στο καρότσι και η βόλτα είναι εύκολη.. Δεν πειράζει για τη θαλασσα..το έζησα το δοκίμασα το αποδέχτηκα. άλλωστε δύο βδομάδες θα μείνουμε, θα είναι και οι παππούδες 5 μέρες, ε μετά θα μαστε όλοι μαζί.. 

 

ΑΣ ΕΛΠΊΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ να μαστε καλά και πιο ώριμα παιδάκια. 

Το καλό ειναι ότι μαθαίνει να κολυμπάει πέρυσι με τίποτα ούτε μπρατσακια. Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα κι ας γίνεται όταν είμαι με παρέα. 

 

ΕΠΙΣΗΣ θα τις γράψω κολυμβητήριο. ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΎΟ! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2019 at 7:22 ΜΜ, Έσπερος είπε:

άσχετο τελείως αλλά το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό εδώ και  κάποιους μήνες. Άρα δεν είναι ιδέα μου. Έχουν άραγε επίγνωση από τώρα και το ελέγχουν; Στη βόλτα που περπτατάμε γύρω από το σπίτι κάνει συχνά, εμπνέεται μάλλον. Αλλά πιο μακριά, ποτέ!!!

 Σε μία εκπομπή στην τηλεόραση άκουσα παιδίατρο να αναφέρει πως τα στάδια κατάκτησης ελεγχου των σφικτηρων είναι τέσσερα:

 1. Τα κακά το βράδυ

2. Τα κακά την ημέρα

3.τα τσισα την ημέρα 

4.τα τσισα το βράδυ. 

 

Ηταν παλαιοτερη ή δημοσίευση σου αλλά σήμερα το βρήκα και είπα να σου απαντήσω. :)

 

 

 

 

 

Σχετικά με το μπάνιο, του πήρα μπρατσακια 1-3 ετων (είμαστε 2.5)  και παρότι εγραφαν πως καλύπτουν τα κιλα του βουλιαζε. Επομένως πήρα 3-6 και είναι μία χαρά. Πόσο γρήγορα μαθαίνουν! Μόνο τέσσερα μπάνια κάναμε και κολυμπά μόνος του και αν κάνω πως τον πιάνω φωνάζει "Άσε με μαμά μόνος μου θέλω!" 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε δυο μπανια. Κατα λαθος δ ειχαμε κτ για τον μικρο σε σωσιβιο οποτε ηταν κυριως αγκαλια. Γενικα δ τρελενεται ουτε για αμμο, ουτε για το νερο

Σε απλη κουλουρα βουλιαζει, μπρατσακια δ τρελαινομαι αν κ ειδα αυτα που πιανουν κ στερνο με το υλικο που επιπλεει, αλλα ειναι απο 15κιλα κ πανω(δ ειδα για πιο μικρα). Γιλεκο εχω δει απο 12κιλα.του πηρα το swim trainer ακομη δ το δοκιμασαμε. Καμια αλλη ιδεα; ειναι κ υπερβολικα αδυνατος, 11κιλα:shock:(2,5 χρ) 

@mama16εσεις με τι θα κανετε μπανιο φετος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εμεις καναμε δυο μπανια. Κατα λαθος δ ειχαμε κτ για τον μικρο σε σωσιβιο οποτε ηταν κυριως αγκαλια. Γενικα δ τρελενεται ουτε για αμμο, ουτε για το νερο

Σε απλη κουλουρα βουλιαζει, μπρατσακια δ τρελαινομαι αν κ ειδα αυτα που πιανουν κ στερνο με το υλικο που επιπλεει, αλλα ειναι απο 15κιλα κ πανω(δ ειδα για πιο μικρα). Γιλεκο εχω δει απο 12κιλα.του πηρα το swim trainer ακομη δ το δοκιμασαμε. Καμια αλλη ιδεα; ειναι κ υπερβολικα αδυνατος, 11κιλα:shock:(2,5 χρ) 

@mama16εσεις με τι θα κανετε μπανιο φετος; 

Αχ ούτε που ξέρω... Πέρυσι την είχα σωσίβιο αλλά δεν της άρεσε κ την βγάζαμε αγκαλιά. Φέτος ήθελα κάτι σε μπρατσακια ή γιλέκο αλλά είναι τόσο αδύνατη που δεν υπάρχει κάτι να της κάνει.. Ακόμα τα 9 κιλά δεν τα φτάσαμε! Βλέπω τον μπέμπη να είναι μικρότερος από αυτήν αλλά πιο βαρύς κ όλοι να νομίζουν ότι είναι μεγαλύτερος!!! Μπορεί να πάρουμε κ εμείς το swim trainer. Αν το δοκιμάσεις στον μικρούλη σου πες μου αν τον βόλεψε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Αχ ούτε που ξέρω... Πέρυσι την είχα σωσίβιο αλλά δεν της άρεσε κ την βγάζαμε αγκαλιά. Φέτος ήθελα κάτι σε μπρατσακια ή γιλέκο αλλά είναι τόσο αδύνατη που δεν υπάρχει κάτι να της κάνει.. Ακόμα τα 9 κιλά δεν τα φτάσαμε! Βλέπω τον μπέμπη να είναι μικρότερος από αυτήν αλλά πιο βαρύς κ όλοι να νομίζουν ότι είναι μεγαλύτερος!!! Μπορεί να πάρουμε κ εμείς το swim trainer. Αν το δοκιμάσεις στον μικρούλη σου πες μου αν τον βόλεψε!

Σε σκεφτηκα γτ ειστε στα κυβικα μας

Απο βδομαδα τωρα θα εχω εντυπωσεις

Αλλιως εχει κ τα μαγιο που ειναι σαν φορμακια κ εχουν πλακες να επιπλεουν αλλα δ ηθελα κτ τετοιο

Πως τα πατε με τον μικρουλη; 

Link to comment
Share on other sites

Ένα μωράκι 3.5 μηνών θα το πηγαίνατε  θάλασσα;   με άμμο φοβάμαι με τον αέρα μην μπει κάτι στα μάτια. Να το βάλω νερό να πλατσουρισει έχει κάποιο νόημα τόσο μικρό π  ειναι;  είχα διαβάσει ότι έως 4 μηνών μπορεί να τους φανεί το νερό πολύ κρύο.  Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Μην το πάω για καλό και βγει σε καλό.  Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Σε σκεφτηκα γτ ειστε στα κυβικα μας

Απο βδομαδα τωρα θα εχω εντυπωσεις

Αλλιως εχει κ τα μαγιο που ειναι σαν φορμακια κ εχουν πλακες να επιπλεουν αλλα δ ηθελα κτ τετοιο

Πως τα πατε με τον μικρουλη; 

Επιπλέουν καλά με αυτά τα μαγιό?? Με τον μικρούλη δύσκολα είναι αλλά θα συνηθίσουμε σιγά σιγά.. Η μεγάλη τον ζηλεύει αρκετά, τον χτυπάει κ μερικές φορές κ στην πάνα νομίζω έχουμε πισωγυρισμα.. Ο μπέμπης ευτυχώς τρώει αλλά θηλάζει κάθε 1-1,5 ώρα κ για μια ώρα μετά το γεύμα πρέπει να τον κρατήσω όρθιο αγκαλιά γιατί αν τον βάλω στο κρεβάτι ξυπνάει με κλάμα, αρχίζει ξανά ρευεται κ μπορεί να βγάλει κ γαλατάκι κ συνέχεια τον ακούω να καταπίνει. Από προχθές έκοψα κ τελείως τα γαλακτοκομικά μπας κ ηρεμήσουν λίγο τα συμπτώματα! (Συγνώμη σε όλους για το εκτός θέματος)

Just now, Lotus flower Valley είπε:

Ένα μωράκι 3.5 μηνών θα το πηγαίνατε  θάλασσα;   με άμμο φοβάμαι με τον αέρα μην μπει κάτι στα μάτια. Να το βάλω νερό να πλατσουρισει έχει κάποιο νόημα τόσο μικρό π  ειναι;  είχα διαβάσει ότι έως 4 μηνών μπορεί να τους φανεί το νερό πολύ κρύο.  Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Μην το πάω για καλό και βγει σε καλό.  Σας ευχαριστώ.

Εγώ τον μικρούλη μου θα τον πάω όχι για να κάνει μπάνιο αλλά επειδή έχουμε κ την μεγάλη κόρη κ να ξεσκασουμε λίγο σαν οικογένεια.. δεν νομίζω πάντως ότι τόσο μικρά μωρά επιτρέπεται το μπάνιο στη θάλασσα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lotus flower Valley είπε:

Ένα μωράκι 3.5 μηνών θα το πηγαίνατε  θάλασσα;   με άμμο φοβάμαι με τον αέρα μην μπει κάτι στα μάτια. Να το βάλω νερό να πλατσουρισει έχει κάποιο νόημα τόσο μικρό π  ειναι;  είχα διαβάσει ότι έως 4 μηνών μπορεί να τους φανεί το νερό πολύ κρύο.  Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Μην το πάω για καλό και βγει σε καλό.  Σας ευχαριστώ.

Πολλοί παιδίατροι το αποτρέπουν, δεδομένου ότι ακόμη και σε σχετικά ερημικά νησιά, τα νερά μπορεί να μην είναι και τόσο καθαρά. Δυστυχώς. Η παιδίατρός μας έλεγε ότι έχει δει ουκ ολίγες επίμονες ουρολοιμώξεις σε μικρά μωράκια μετά από μπάνιο στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lotus flower Valley είπε:

Ένα μωράκι 3.5 μηνών θα το πηγαίνατε  θάλασσα;   με άμμο φοβάμαι με τον αέρα μην μπει κάτι στα μάτια. Να το βάλω νερό να πλατσουρισει έχει κάποιο νόημα τόσο μικρό π  ειναι;  είχα διαβάσει ότι έως 4 μηνών μπορεί να τους φανεί το νερό πολύ κρύο.  Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Μην το πάω για καλό και βγει σε καλό.  Σας ευχαριστώ.

Ο παιδίατρός μας είναι της άποψης ότι μπορεί το μωρό άνετα να μπει στη θάλασσα από λίγων ημερών. Είναι απόλυτα ασφαλές και το έχει κάνει τόσο στα παιδιά του (έχει πολλα) και τα τελευταία χρόνια το κάνει και στα εγγόνια του!!! Έχω δει την εγγονουλα του στη θάλασσα όταν ήταν 15 ημερών!!! Επομένως δε νομίζω να πάθει κάτι. Τώρα για το αν θα του προσφέρει κάτι δεν ξέρω. Εγώ μάλλον θα δοκίμαζα να βάλω αρχικά τα ποδαράκια του και αν έβλεπα θετικες αντιδράσεις θα προχωρουσα. Καλα μπάνια σας εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...