Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το να χαλαρωσεις με μωρο στη θαλασσα δεν νομιζω οτι γινεται.  

Επρεπε να βαλω το χαλαρωσεις σε εισαγωγικα. Εννοειται οτι εισαι συνεχως σε εγρηγορση, αλλα εννοουσα να μπορει να μπαινοβγαινει στα ρηχα χωρις να εισαι στο 1 μετρο.

 

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

γιατι δε θα ρισκαρει και το ιδιο να παει προς τα μεσα,

Αυτο να σου πω την αληθεια ειναι ενας προβληματισμος μου, αλλα ελπιζω με συννενοηση να μην μπαινει πιο μεσα. Γενικως ειναι συνεργασιμος οταν δεν θελω να κανει κατι γιατι του εξηγω απλα και το καταλαβαινει. Κι αν ακομη κανει το δικο του τοτε απλα θα του πω οτι δεν θα πηγαινουμε στην θαλασσα αν δεν ακουει και μπαινει πιο μεσα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι της άποψης ότι η επιλογή θαλασσών και παραλιών όταν έχουμε μαζί τα παιδιά πρέπει να είναι συγκεκριμένη. Ήρεμες παραλιες ιδιαίτερα αυτές που βρίσκονται σε κολπίσκους και δεν έχουν κύμα (όχι δηλαδή ανοιχτές και μεγάλες παραλίες Αιγαίου που όταν αρχίζουν μελτέμια γίνεται χαμός) , ρηχή όσο γίνεται θάλασσα με άμμο ή βοτσαλάκια ψηλά (για αποφυγή τραυματισμού από κροκάλες). Όταν κάνουμε μπάνιο μαζί με το παιδί επιβεβαιώνουμε ότι πατάμε και εμείς σταθερά στο βυθό (κολυμπάμε μέχρι εκεί που πατάμε) και ας φοράει το παιδί σωσίβιο. Πολλές φορές τα παιδιά παίρνουν ως παράδειγμα τον μπαμπά ή την μαμα που εκ των πραγμάτων ξέρει μπάνιο και διανύει στα βαθιά μεγάλη απόσταση οπότε και θέλουν να τον μιμηθούν συνεπώς περιορίζουμε τις δικές μας ωραίες στιγμές ενός θαλάσσιου μπάνιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

@belleblue πηραμε μαγιω με ενσωματωμενα σωσιβια (της Konfidence, το βρηκα σε προσφορα!) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Να πω την αληθεια περιμενα οτι θα κανει μεγαλυτερη ανωση, αλλα ισως τελικα ειναι ιδανικο αυτο που συμβαινει για να μαθει να κολυμπαει. Οταν ειναι στα ρηχα, μπορω να τον κοιταω απ΄την πετσετα και οταν παει να μπει πιο μεσα (κανουμε μαθηματα καθε μερα στη θαλασσα :wink: ) πρεπει να κολυμπησει για να μην βουτανε τα μουτρα του. Δεν πνιγεται κιολας, σε ακινησια μπορει να φτασει το νερο μεχρι τη μυτη αλλα "αναγκαζεται" να κολυμπησει κουνωντας χερια, ποδια και τοτε του ειναι μεχρι το λαιμο. Ο ιδιος φαινεται να το καταευχαριστιεται και ηδη απο σημερα αρχισε να παιρνει πρωτοβουλια να παει πιο μεσα (ενω μεχρι στιγμης εγω τον επαιρνα εκει που δεν πατουσε) και χαιρεται τοσο πολυ που κολυμπαει! :)

 
Link to comment
Share on other sites

τελεια... ναι ακριβως αυτή ήταν κ η δική μου εμπειρία. Ήταν αυτό που χρειάζεται για να αισθάνεται και το παιδί καλά αλλά και να χρησιμοποιεί τα χέρια του, κάτι που με μπρατσάκια είναι 3χ πιο δυσκολο, γιατί έχουν να τραβήξουν την άνωση που προσθέτει  το μπρατσάκι στα χερια. Δηλαδή για να επιπλεύσουν/ κολυμπήσουν με μπρατσάκια, είναι σαν να πρέπει να κάνουν κολύμπι και βαράκια μαζί!  ποσο να αντέξουν - 3 λεπτά? μετά τέλος! ...   το άλλο είναι ότι τα ζεσταίνει κιόλας  - οπότε δεν κρυώνουν τόσο γρήγορα μέσα στο νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγιώ που λέτε είναι οκ από ποια ηλικία και μετά?

Εμείς πέρυσι που κόντευε ενός είχαμε πάρει μαζί στις διακοπές ένα μεγάλο σωσίβιο κουλούρα από Mothercare που μας είχαν δώσει κατάλληλο για 0-2 χρονών και το ευχαριστήθηκε πολύ. Είχα πάρει και το swim trainer αλλά επειδή βολεύτηκε με την κουλούρα μάλλον δεν δέχτηκε να το φορέσει όταν το δοκιμάσαμε.

Φέτος που πήγαμε στη θάλασσα 21 μηνών του φορέσαμε το swim trainer και το δέχτηκε εύκολα. Φαίνεται πολύ καλό από την άποψη πως μαθαίνει να χρησιμοποιεί τα ποδαράκια για να κολυμπάει, θέλει όμως καλό φούσκωμα και προσοχή γιατί από αρκετές κριτικές που διάβασα φαίνεται πως μπορεί να αναποδογυρίσει εύκολα. Πάντως ότι και να φορούσε θα καθόμουν δίπλα του, έστω και στα ρηχά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , marakiz είπε:

Τα μαγιώ που λέτε είναι οκ από ποια ηλικία και μετά?

Εμείς πέρυσι που κόντευε ενός είχαμε πάρει μαζί στις διακοπές ένα μεγάλο σωσίβιο κουλούρα από Mothercare που μας είχαν δώσει κατάλληλο για 0-2 χρονών και το ευχαριστήθηκε πολύ. Είχα πάρει και το swim trainer αλλά επειδή βολεύτηκε με την κουλούρα μάλλον δεν δέχτηκε να το φορέσει όταν το δοκιμάσαμε.

Φέτος που πήγαμε στη θάλασσα 21 μηνών του φορέσαμε το swim trainer και το δέχτηκε εύκολα. Φαίνεται πολύ καλό από την άποψη πως μαθαίνει να χρησιμοποιεί τα ποδαράκια για να κολυμπάει, θέλει όμως καλό φούσκωμα και προσοχή γιατί από αρκετές κριτικές που διάβασα φαίνεται πως μπορεί να αναποδογυρίσει εύκολα. Πάντως ότι και να φορούσε θα καθόμουν δίπλα του, έστω και στα ρηχά.

 

Εγώ τέτοιο μαγιώ δεν είχα ποτέ, είχα όμως (και έχω ακόμα για την κόρη μου) σωσίβιο-γιλέκο με ενσωματωμένα τουβλάκια, της ίδιας λογικής είναι. Το φόρεσα και στα δύο παιδιά πρώτη φορά γύρω στα 2,5. Νομίζω για την ηλικία σας το swim trainer είναι καλύτερο, γιατί τα τουβλάκια απαιτούν έναν κάποιο βαθμό εξοικείωσης με τις κολυμβητικές κινήσεις, το παιδί δηλαδή δεν επιπλέει μόνο με αυτά τα σωσίβια αν δεν το κρατάς ή αν δεν κουνάει χέρια και πόδια συνεχώς ή αν δεν έχει ένα πρόσθετο βοήθημα (π.χ. μακαρόνι).

 

Εμείς στην φάση που είμαστε με την μικρή (ο μεγάλος είναι πιο προχωρημένος, μπαίνει με ζώνη με 2 τουβλάκια και ενίοτε και με μακαρόνι) το γιλέκο με τα τουβλάκια βολεύει, σε συνδυασμό με το μακαρόνι, γιατί έτσι κολυμπάει περίπου και στο κολυμβητήριο που πηγαίνει.

 

Φυσικά, μόνα τους και τα δύο μόνο σε παιδική πισίνα, σε αυτές δηλαδή που το νερό φτάνει μέχρι την μέση τους.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ τα μωρά - προνήπια - νήπια - γενικά όσα δεν ξέρουν ακόμα κολύμπι στη θάλασσα χωρίς μπρατσάκια ή σωσίβια ή τουβλάκια ή ότιδήποτε μπορεί να τα βοηθάει να επιπλέουν,  ακόμα κ στην παραλία να παίζουν με τα κουβαδάκια τους, σε ήρεμη κ ρηχή θάλασσα. 

 

Επιμένω σε αυτό.

 

Εννοείται ότι πρέπει να επιβλέπουμε κ τα μεγαλύτερα παιδιά που κολυμπάνε μόνα τους.  

 

Link to comment
Share on other sites

 

19 ώρες πρίν, annoulen είπε:

ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ τα μωρά - προνήπια - νήπια - γενικά όσα δεν ξέρουν ακόμα κολύμπι στη θάλασσα χωρίς μπρατσάκια ή σωσίβια ή τουβλάκια ή ότιδήποτε μπορεί να τα βοηθάει να επιπλέουν,  ακόμα κ στην παραλία να παίζουν με τα κουβαδάκια τους, σε ήρεμη κ ρηχή θάλασσα. 

 Εγω πρωτη φορα φετος του εβαλα "βοηθημα". Πιστευω οτι αν εισαι διπλα του δεν θα παθει τιποτα. Δεν υπηρχε περιπτωση να του φοραω οταν ηταν μωρο μπρατσακια ή σωσιβιο ενω επαιζε στην αμμο, το θεωρω υπερβολικο. Μεχρι περυσι ηταν free, μαζι κολυμπουσαμε, στην αμμο οταν επαιζε ημουν διπλα του, γενικως ημουν διπλα του. 

 

23 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Τα μαγιώ που λέτε είναι οκ από ποια ηλικία και μετά?

To συγκεκριμενο που πηρα εγω ξεκιναει απο 1 ετους περιπου, αλλα καλυτερα να βλεπεις τις διαστασεις (κιλα, υψος) γιατι υστερα απο συνομιλια με την εταιρια, οπου τους ζητησα διευκρινηση για το νουμερο που επρεπε να παρω (τις διαστασεις του μαγιω και του παιδιου, τις ηλικες κλπ), κατεληξα στο νουμερο 1-2 (χρονων), παρ'ολο που μικρος μου ειναι σχεδον 2,5 χρ και του ειναι μια χαρα! Σκεφτηκα κι εγω να παρω γιλεκο σαν την @Deena, αλλα προτιμησα το μαγιω λογω ευκολιας και ανεσης (νομιζω οτι το γιλεκο ανεβαινει λιγο προς το λαιμο οταν το νερο φτασει σε ενα συγκεκριμενο σημειο).

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Σε ηλικίες πριν το έτος υπάρχουν μπρατσακια ή σωσίβιο?? Η μικρή μου αν και 18 μηνων είναι πολύ λεπτή κ χθες που πήγα να της πάρω σωσίβιο ήταν όλα από 11 κιλά κ πάνω κ ας έλεγαν ότι είναι από 1 χρόνων.. Τι θα μπορούσα να της βάζω??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Σε ηλικίες πριν το έτος υπάρχουν μπρατσακια ή σωσίβιο?? Η μικρή μου αν και 18 μηνων είναι πολύ λεπτή κ χθες που πήγα να της πάρω σωσίβιο ήταν όλα από 11 κιλά κ πάνω κ ας έλεγαν ότι είναι από 1 χρόνων.. Τι θα μπορούσα να της βάζω??

To swimtrainer ειναι απο μηνων. Τα μπρατσακια καλο ειναι να γνωριζουμε οτι ειναι για παιδια απο 3 ετων και πανω, το λεω γιατι εχω δει πολλα μικροτερα (ακομη και 1,5 χρονων) με μπρατσακια. Επισης, εχει γιλεκο της Konfidence για ηλικιες 18-36 μηνων, αλλα οπως εγραψα και παραπανω καλυτερα να βλεπεις τα κιλα και τις διαστασεις, και οχι την ηλικια.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

To swimtrainer ειναι μηνων. Τα μπρατσακια καλο ειναι να γνωριζουμε οτι ειναι για παιδια απο 3 ετων και πανω, το λεω γιατι εχω δει πολλα μικροτερα (ακομη και 1,5 χρονων) με μπρατσακια. Επισης, εχει γιλεκο της Konfidence για ηλικιες 18-36 μηνων, αλλα οπως εγραψα και παραπανω καλυτερα να βλεπεις τα κιλα και τις διαστασεις, και οχι την ηλικια.

Το swimtrainer που ειπες θυμάσαι από πόσα κιλά κ πάνω είναι?? Ναι όντως η ηλικία δεν παίζει ρόλο, τα κιλά κ οι διαστάσεις παίζουν. Είδα ένα σωσίβιο που ήταν για 1-2 χρόνων αλλά ήταν από 11-15 κιλά που σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να το πάρουμε 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Το swimtrainer που ειπες θυμάσαι από πόσα κιλά κ πάνω είναι??

Εχει τρια χρωματα, αναλογως τα κιλα και την ετοιμοτητα. Το κοκκινο (που ειναι το πρωτο) ειναι απο 6 κιλα (εως 18), οποτε σιγουρα σας πιανει :wink: 

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Σε ηλικίες πριν το έτος υπάρχουν μπρατσακια ή σωσίβιο?? Η μικρή μου αν και 18 μηνων είναι πολύ λεπτή κ χθες που πήγα να της πάρω σωσίβιο ήταν όλα από 11 κιλά κ πάνω κ ας έλεγαν ότι είναι από 1 χρόνων.. Τι θα μπορούσα να της βάζω??

κατω του ετους κ μεχρι 1,5χρ εγω τους ειχα απλη κουλουρα με δυο μικρα ανοιγματα για τα ποδια

η μεγαλη απο περυσι με απλη κουλουρα η γιλεκο,αλλα τα παει πολυ καλα με το κολυμπι

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επειδή βιαζομαστε να έρθει το καλοκαίρι και να ξεχυθουμε στις παραλίες είπα αν και κάπως νωρις να πάρω μερικές ιδέες. 

 

Λοιπόν, φέτος θα είμαστε 2.5 χρόνων. Έχω απο πέρυσι ενα σωσίβιο με καθίσματακι αλλά νομιζω πως είναι για μωράκια. Για την ηλικία μας τι είναι καλυτερο, τα μπρατσακια, ή κουλουρα ή το σωσίβιο? Πιστεύω πως ασφαλέστερο είναι το σωσίβιο αλλά ο μικρός μου είναι λίγο παράξενος και δεν ανέχεται πολλα-πολλα πάνω του.:oops: Εσείς τι χρησιμοποιουσατε-χρησιμοποιειτε? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Επειδή βιαζομαστε να έρθει το καλοκαίρι και να ξεχυθουμε στις παραλίες είπα αν και κάπως νωρις να πάρω μερικές ιδέες. 

 

Λοιπόν, φέτος θα είμαστε 2.5 χρόνων. Έχω απο πέρυσι ενα σωσίβιο με καθίσματακι αλλά νομιζω πως είναι για μωράκια. Για την ηλικία μας τι είναι καλυτερο, τα μπρατσακια, ή κουλουρα ή το σωσίβιο? Πιστεύω πως ασφαλέστερο είναι το σωσίβιο αλλά ο μικρός μου είναι λίγο παράξενος και δεν ανέχεται πολλα-πολλα πάνω του.:oops:Εσείς τι χρησιμοποιουσατε-χρησιμοποιειτε? 

Εγώ επειδή δεν είμαι και πολύ υπέρ στο να τα 《κουκουλωνουμε》με πολλά πολλά τα παιδιά, για δύο καλοκαίρια, όταν ήταν 2 και 3 ετών, φορουσαμε μπρατσακια. Μάλιστα, δεν άργησε να κολυμπήσει άνετα ακόμα κι εκεί που δεν πατούσε (Φυσικά ήμουν πάντα δίπλα του). Πέρισυ το καλοκαίρι που ήταν 4 πήραμε το σωσίβιο με τα 《τουβλάκια 》. Βοηθάει πολύ νομίζω για να μάθουν να κολυμπούν άλλα σε μεγαλύτερη ηλικία από τον δικό σου. Από τα 5 τουβλάκια στην αρχή του καλοκαιριού μείναμε με 2 στο τέλος. Τώρα ξεκινήσαμε με 2 κι ελπίζω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να καταφέρουμε να κολυμπάμε χωρίς αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το περασμενο καλοκαιρι που ο μεγαλος μου ηταν 2 του πηρα τα μπρατσακια με το γιλεκο που μπαινει ολο μαζι...Δεν το φορεσε ποτε...δεν ξερω αν ηταν μικρουλης ή αν επαιξε ρολο που εβλεπε το παλιο του σωσιβιο (swimtrainer) να το φοραει ο αδερφος του και ηθελε το ιδιο...Τελικα καταληξαμε να φορανε εναλλαξ το σωσιβιο, πηραμε και ενα δευτερο απλο και να τους κραταμε και αγκαλια καποιες φορες...Το πλανο μου φετος ειναι το γιλεκο με τα μπρατσακια για τον μεγαλο και το swimtrainer για τον μικρο ...και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Επειδή βιαζομαστε να έρθει το καλοκαίρι και να ξεχυθουμε στις παραλίες είπα αν και κάπως νωρις να πάρω μερικές ιδέες. 

 

Λοιπόν, φέτος θα είμαστε 2.5 χρόνων. Έχω απο πέρυσι ενα σωσίβιο με καθίσματακι αλλά νομιζω πως είναι για μωράκια. Για την ηλικία μας τι είναι καλυτερο, τα μπρατσακια, ή κουλουρα ή το σωσίβιο? Πιστεύω πως ασφαλέστερο είναι το σωσίβιο αλλά ο μικρός μου είναι λίγο παράξενος και δεν ανέχεται πολλα-πολλα πάνω του.:oops: Εσείς τι χρησιμοποιουσατε-χρησιμοποιειτε? 

Εγω στον μικρο φετος λεω να παρω απλη κουλουρα, αν βρω που να μην του πεφτει, γτ ειναι κ πολυ αδυνατος. Κ γιλεκο σωσιβιο, εχω δει ενα απο 18μ πιστευω να μας βολεψει. Δ θα του φοραω κ τα δυο ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. 

Ο μικρος μου,δυο ετων εχει απο περυσι το κοκκινο swimtrainer. Ειναι 15 κιλα,δεν ξερω αν κανει και για φετος,θα το δω. Ομως πιστευω οτι θα θελει μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων. Πχ να περπαταει στα ρηχα,να παιζει κλπ. Οποτε εχω προβληματιστει..

Η κορη μου,4 ετων,επισης δεν ξερω τι θα θελει. Περυσι ειχε μια κουλουρα που της αρεσε,αλλα φοβοταν οποτε παντα την κρατουσαμε. Περυσι με μπρατσακια βουλιαζε, δεν ξερω αν εφταιγαν τα συγκεκριμενα μπρατσακια ή κατι αλλο. Φετος να της παρω αλλα μπρατσακια μηπως και ειναι οκ; Ή σωσιβιο;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Επειδή βιαζομαστε να έρθει το καλοκαίρι και να ξεχυθουμε στις παραλίες είπα αν και κάπως νωρις να πάρω μερικές ιδέες. 

 

Λοιπόν, φέτος θα είμαστε 2.5 χρόνων. Έχω απο πέρυσι ενα σωσίβιο με καθίσματακι αλλά νομιζω πως είναι για μωράκια. Για την ηλικία μας τι είναι καλυτερο, τα μπρατσακια, ή κουλουρα ή το σωσίβιο? Πιστεύω πως ασφαλέστερο είναι το σωσίβιο αλλά ο μικρός μου είναι λίγο παράξενος και δεν ανέχεται πολλα-πολλα πάνω του.:oops: Εσείς τι χρησιμοποιουσατε-χρησιμοποιειτε? 

Εγω  περυσι (σχεδον 2,5 ηταν) ειχα παρει το μαγιω-σωσιβιο της konfidence και θα παρω και φετος μαγιω-σωσιβιο, ισως αλλης εταιριας (οχι οτι δεν εμεινα ικανοποιημενη, λογω κοστους περισσοτερο γιατι το αλλο το ειχα παρει σε προσφορα και τωρα δεν βρηκα ακομη καποια). Προσεφερε καποια ανωση αλλο οχι τοση ωστε να "επαναπαυεται". Δηλαδη για να μην βουλιαζουν στιγμιαια τα μουτρα του "αναγκαζοταν" να κολυμπησει. Επισης εχει και υψηλο δεικτη προστασιας απο τον ηλιο, αν και του το εβαζα μονο οταν ηθελε να μπει ή να βγαινοβγαινει για καποια ωρα. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη και το προτεινω ανεπιφυλακτα. Τωρα επειδη ο δικος σου δεν ανεχεται πολλα πανω του και μπορει να μην θελει να φορεσει ολοσωμο θα επαιρνα ενα τυπου μπρατσακια, αλλα οχι τα συνηθισμενα αλλα καποια που εχουν σωσιβιο και στο στηθος (πχ Sevylor Puddle Jumper), δες ομως τα κιλα στα οποια απευθυνεται.

 
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή αναφέρθηκε η κουλούρα ήθελα να πω ότι δεν είναι και τόσο ασφαλής. Το παιδάκι μπορεί να αναποδογυρισει εύκολα. Το έχω δει! Θεωρώ ότι τα μπρατσακια προσφέρουν μια κάποια ελευθερία κινήσεων κι εφόσον το παιδί συνηθίσει να επιπλέει δεν υπάρχει κίνδυνος (δε μπορεί να αναποδογυρισει). Όσο για σωσίβια τύπου γιλέκο εγώ δεν θα το προτιμούσα γιατί θεωρώ ότι χώνεται το παιδί μέσα παρόλο που πιστεύω ότι είναι ασφαλές. Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να έχουμε το νου μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Καλησπερα. 

Ο μικρος μου,δυο ετων εχει απο περυσι το κοκκινο swimtrainer. Ειναι 15 κιλα,δεν ξερω αν κανει και για φετος,θα το δω. Ομως πιστευω οτι θα θελει μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων. Πχ να περπαταει στα ρηχα,να παιζει κλπ. Οποτε εχω προβληματιστει..

Η κορη μου,4 ετων,επισης δεν ξερω τι θα θελει. Περυσι ειχε μια κουλουρα που της αρεσε,αλλα φοβοταν οποτε παντα την κρατουσαμε. Περυσι με μπρατσακια βουλιαζε, δεν ξερω αν εφταιγαν τα συγκεκριμενα μπρατσακια ή κατι αλλο. Φετος να της παρω αλλα μπρατσακια μηπως και ειναι οκ; Ή σωσιβιο;; 

Αν δ σας κανει αυτο που εχετε απλη κουλουρα για τον μικρο, η σωσιβιο-γιλεκο

Η κορη μου σχεδον 4περυσι ειχε την κουλουρα, αλλα γενικα της αρεσει πολυ το κολυμπι. Την βολευε πιο πολυ απο το γιλεκο. Κ μαζι με την κουλουρα καποιες φορες επαιρνε μια σανιδα. Με σκετη τη σανιδα δ μπορουσε πολυ, αλλα εκανε καλη εξασκηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Τωρα επειδη ο δικος σου δεν ανεχεται πολλα πανω του και μπορει να μην θελει να φορεσει ολοσωμο θα επαιρνα ενα τυπου μπρατσακια, αλλα οχι τα συνηθισμενα αλλα καποια που εχουν σωσιβιο και στο στηθος (πχ Sevylor Puddle Jumper), δες ομως τα κιλα στα οποια απευθυνεται.

 

Μπραβο αυτο ειχα παρει εγω οταν εγινε δυο...Ελπιζω φετος να τον βολεψει γιατι περσυ δεν το βαλαμε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για την άμεση ανταπόκριση. 

 

5 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Τώρα ξεκινήσαμε με 2

Εσείς ξεκινησατε τα μπάνια λοιπόν! Εμείς μόνο ποδαρακια βρεξαμε. Περιμένουμε να ζεστάνει λίγο ακομα ο καιρός. 

 

5 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Δεν το φορεσε ποτε...δεν ξερω αν ηταν μικρουλης ή αν επαιξε ρολο που εβλεπε το παλιο του σωσιβιο (swimtrainer) να το φοραει ο αδερφος του και ηθελε το ιδιο

Μήπως δεν θέλει πολλά πάνω του σαν τον δικό μου?  Το swimtrainer μέχρι τι ηλικίες καλύπτει? 

 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εγω στον μικρο φετος λεω να παρω απλη κουλουρα, αν βρω που να μην του πεφτει, γτ ειναι κ πολυ αδυνατος. Κ γιλεκο σωσιβιο, εχω δει ενα απο 18μ πιστευω να μας βολεψει. Δ θα του φοραω κ τα δυο ταυτοχρονα

Ή απλή κουλουρα πιστεύεις είναι καλύτερη απ τα μπράτσακια? Ρωταω για να δω τι βολεψε την κάθε μαμα!

 

5 ώρες πρίν, irin είπε:

ε. Περυσι με μπρατσακια βουλιαζε, δεν ξερω αν εφταιγαν τα συγκεκριμενα μπρατσακια ή κατι αλλο. Φετος να της παρω αλλα μπρατσακια μηπως και ειναι οκ; Ή σωσιβιο;; 

Μήπως τα μπρατσακια ήταν οριακά για τα κιλά της? 

 

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

μπρατσακια, αλλα οχι τα συνηθισμενα αλλα καποια που εχουν σωσιβιο και στο στηθος (πχ Sevylor Puddle Jumper

Εριξα μια μάτια κ κατάλαβα ποια λες. Θα τα ψαξω καλύτερα αργότερα. Ναι, μαγιο-σωσιβιο δεν θα του αρέσει καθόλου! 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα... Εχω κι εγώ την εξής απορία και θα ήθελα τα φώτα σας..

Υπαρχει κανένας μαγικός τρόπος να κάνω και τα δύο μωρά μπάνιο στη θάλασσα, όταν λέω μωρά εννοώ 4 χρόνων και 10 μηνών.. Η μεγαλη δεν κολυμπάει ούτε με μπράτσα κια ούτε σωσίβια ούτε τίποτα δε θέλει... Ειδικά μόνη της..Κάποιος τρόπος να τα βάζω και τα δύο μέσα, ασφαλής βέβαια και να κολυμπάμε? 

Θέλω να πηγαίνω μόνη μου στη θάλασσα και με τα δύο και μου φαίνεται βουνό αλλά δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει να με σώζει.... Εσείς οι πιο έμπειρες τι προτείνετε? 

 

(πχ κουλουρα για δύο παιδιά υπάρχει? Που έχουν διαφορά βέβαια στην ηλικία..) 

6 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπερα. 

Ο μικρος μου,δυο ετων εχει απο περυσι το κοκκινο swimtrainer. Ειναι 15 κιλα,δεν ξερω αν κανει και για φετος,θα το δω. Ομως πιστευω οτι θα θελει μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων. Πχ να περπαταει στα ρηχα,να παιζει κλπ. Οποτε εχω προβληματιστει..

Η κορη μου,4 ετων,επισης δεν ξερω τι θα θελει. Περυσι ειχε μια κουλουρα που της αρεσε,αλλα φοβοταν οποτε παντα την κρατουσαμε. Περυσι με μπρατσακια βουλιαζε, δεν ξερω αν εφταιγαν τα συγκεκριμενα μπρατσακια ή κατι αλλο. Φετος να της παρω αλλα μπρατσακια μηπως και ειναι οκ; Ή σωσιβιο;; 

Καλησπέρα, πως τα καταφέρνεις και τα δύο μόνη σου? Η πας με παρέα.. Εμένα με αγχώνει.. Ειδικά που η μικρή μπουσουλαει, μη φάει και τίποτα. Ποιο από τα δύο θα πρώτο προσέχω.. Αλλά αν δεν βρω λύση δεν πρόκειται ποτέ να κάνουμε μπάνια άμα περιμένω από άλλους να έρθουν μαζί.... 

 

Βεβαια για έξω δε με πολύ αγχώνει η μεγάλη είναι ήσυχη παίζει με τα κουβαδακια της και στο μωρό θα φοράω πιπίλα, αλλά θέλω και να κολυμπήσουμε.. Αλλά πως??? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Γειά σας κι από μένα... Εχω κι εγώ την εξής απορία και θα ήθελα τα φώτα σας..

Υπαρχει κανένας μαγικός τρόπος να κάνω και τα δύο μωρά μπάνιο στη θάλασσα, όταν λέω μωρά εννοώ 4 χρόνων και 10 μηνών.. Η μεγαλη δεν κολυμπάει ούτε με μπράτσα κια ούτε σωσίβια ούτε τίποτα δε θέλει... Ειδικά μόνη της..Κάποιος τρόπος να τα βάζω και τα δύο μέσα, ασφαλής βέβαια και να κολυμπάμε? 

Θέλω να πηγαίνω μόνη μου στη θάλασσα και με τα δύο και μου φαίνεται βουνό αλλά δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει να με σώζει.... Εσείς οι πιο έμπειρες τι προτείνετε? 

 

(πχ κουλουρα για δύο παιδιά υπάρχει? Που έχουν διαφορά βέβαια στην ηλικία..) 

αμα πατας εσυ ειναι απλο τα βαζεις το.καθενα.στην.κουλουρα του κ πας. αν δεν πατας ειναι λιγο επικινδυνο πιστευω. 

με διαφορετικες ηλικιες δεν νομιζω οτι υπαρχουν. εκτος αν τα δεσεις καπως καμια πατεντα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...