Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

1 hour ago, vicky86 είπε:

επειδη ξεχαστηκα,νομιζω αν το δενεις στην μεση τον ιμαντα @Έσπερος θα ειναι οκ

Είτε στη μέση δέσω τη ζώνη είτε στους γοφούς, ανεβαίνει. δεν χαλαρώνει το λουρί όμως. απλώς με την πίεση του νερού ανεβαίνει. ψάχνω φωτο εντωμεταξύ κ όλο παιδάκια στη στεριά έχει. αλλά οκ αφού έχει τα μπρατσάκια τα τουβλάκια είναι διακοσμητικά, κ λάθος να τα φοράμε δεν έγινε κ κάτι. 

 

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Στην παραλία έπαιρνε μωρομαντιλα και καθάριζε τις πατούσες του από την άμμο και τα πετραδάκια

 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

επαιζε με κουβαδακια κ καθοταν σε καρεκλιτσα

αυτά τα παιδιά έχουν δικό μου γονίδιο σίγουρα. Αχ στο δικό μου χωριό είχαμε βότσαλα κι ένα πράγμα σιχαινομουν, την άμμο, πώς έμπλεξα με τις αμμουδιές του Αιγαίου δεν ξέρω. 

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ, τι να σας πω; Να σας πω ότι 21 μηνών δεν γουστάρει καν να παίζει στην ακροθαλασσιά και μέσα μπαίνει μόνο αγκαλιά; 

ο ανιψιός μου με κολυμβητήριο από βρέφος, έφτασε 4-5 για να κολυμπήσει με χαρά, με μπρατσάκια όμως. Αγώνα έκαναν για να μπει. Είναι μια παρηγοριά για μένα αυτό. 

4 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Εύχομαι όλη αυτή η απελπισία των αναρτήσεων να είναι προς χάρη εντυπωσιασμού και να μας τρολάρεις και λιγουλάκι αλλά αν αυτό δεν ισχύει και είσαι μόνιμα στην τσίτα για το παραμικρό μάλλον θα πρέπει να το δεις. Δεν περνιέται εύκολα η ζωή όταν μόνιμα ψάχνουμε λόγους να τρωγόμαστε.

όχι αλήθεια αγχώνομαι παρα πολύ με όλα αυτά. Δεν είναι τα μόνα προβλήματα μας όπως λέει η @irin, καμία σχέση, αλλά αυτά είναι πράγματα που περνάνε από το χέρι μας κ είναι κρίμα να μην τα δουλέψουμε. Δεν θέλω να στερηθεί το παιδί κάποια ευκαιρία λόγω έλλειψης πόρων κ υποδομών ή λόγω δίκης μας άγνοιας. Όπως κ να το κάνουμε, οι ευκαιρίες κ η δυνατότητα επιλογής έρχονται είτε αν εχεις παρους, που δεν έχουμε, είτε αν εχεθς παρα πολλές ικανότητες, που είναι ο στόχος μας κ θέλω να πετύχουμε. Εγω τα μπρατσάκια τα έβγαλα 7-8 χρόνων κ τα βατραχοπέδιλα φοιτήτρια όταν άρχισα να πηγαίνω διακοπές με φίλες κ δν ήθελα να με κοροϊδεύουν, βουτιά με ανοιχτή μύτη επίσης έκανα τότε, αναπνευστήρα μου έμαθε ο άντρας μου να χρησιμοποιώ, παρολο που περνούσα δυο μήνες στη θάλασσα κ λάτρευα το μπάνιο, κ μάσκα είχα αλλά βουτούσα κεφάλι μόνο, ποτέ δεν μου τα έμαθαν κ δεν με ενθάρρυναν, ποδηλατο έμαθα ολόκληρη γαϊδουρα στα 25 μου από ανάγκη, αν δεν είχα πάει στην Αγγλία δεν θα είχα μάθει ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ παρόλο που κάνω βουτιές και την περισσότερη ώρα την περνάω με το κεφάλι κάτω από το νερό (προ παιδιού) αναπνευστηρα σιχαίνομαι να βάλω. Μικρή είχα δοκιμάσει, δεν σιχαινομουν. Πλέον βάζω γυαλακια! Ο άντρας μου κάνει με αναπνευστηρα και όλο λέω να δοκιμάσω, και κάθε φορά μόλις πάω να τον βάλω σιχαίνομαι! Αυτό δεν ξέρω τι διαταραχή είναι :razz:

Πάντως από τις φίλες μου καμία δεν έχω δει να κάνει βουτιές, παίζει να μη βουτάνε καν κεφαλι, ίσως μόνο προς τα πίσω τα μαλλιά. Για κάποιο λόγο θεωρούνται "παιδικές" οι βουτιές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

Πάντως από τις φίλες μου καμία δεν έχω δει να κάνει βουτιές, παίζει να μη βουτάνε καν κεφαλι, ίσως μόνο προς τα πίσω τα μαλλιά. Για κάποιο λόγο θεωρούνται "παιδικές" οι βουτιές.

Προ παιδιού το μπάνιο μας ήταν εξερεύνηση με μάσκες κ αναπνευστήρες σε μεγάλες αποστάσεις. Τώρα με παρακαλάει ο άντρας μ να πάρω τον αναπνευστήρα για να απολαύσω κι εγω λίγο θάλασσα κ λέω «έχω λουστεί κ δν θέλω να βρεθώ τα μαλλιά μου» γιατί βαριέμαι να τα στεγνώνω κ να τα φτιάχνω. 

Link to comment
Share on other sites

Μπανιο στη θάλασσα χωρίς να βουτήξω το κεφαλι δε θεωρείται μπανιο για εμένα! Πάντως @Έσπερος νομίζω ότι υπερεκτιμας την Αθήνα και τις δυνατότητες και επιλογές που σου δίνει και απο το άγχος σου μήπως το παιδι σου μείνει πίσω, πιέζεις καταστάσεις. Κι εγω όσο ήμουν στο νησί σκεφτόμουν ότι δεν εχει κολυμβητήριο και αν ήμουν σε πόλη σίγουρα θα τον έγραφα για να μάθει καλη τεχνική (κολυμπάει μονος). Τη χρονιά που μας πέρασε όμως, ενώ μετακομισαμε στην πόλη μου και ήθελα να τον γραψω κολυμβητήριο, δεν προλαβαιναμε γιατί ήδη ειχε ξεκινήσει αλλες δραστηριότητες στο νησί που ηθελε να συνεχίσει και δεν υπήρχε χρόνος. Βέβαια, και να τον ειχα γράψει δεν θα εκανε για μεγάλο διάστημα λόγω της κατάστασης. Θελω να πω, ότι στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις εχεις επιλογές αλλά δεν έχεις το χρόνο να κανεις τα πάντα. Μη σκέφτεσαι συνέχεια τι χάνει το παιδι σου που ζει στο νησί. Να σκέφτεσαι και αυτά που κερδίζει και σίγουρα είναι πολλά! Και να θυμάσαι, δεν είναι πολλά τα παιδια που απολαμβάνουν τη θάλασσα κάθε μέρα, ειδικά στην Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MagdaP said:

 Θελω να πω, ότι στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις εχεις επιλογές αλλά δεν έχεις το χρόνο να κανεις τα πάντα.

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα, εμένα με δύο δραστηριότητες και χωρίς να έχω δεύτερο παιδί σκέφτομαι πως θα τα συντονίσω από Σεπτέμβριο που θα έχει και διάβασμα.

Σκέψου πως τις ημέρες που έχει κολυμβητήριο σίγουρα φεύγουν έτσι δύο ώρες από το απόγευμα μας , αν αλλάξει και τμήμα και πάει στα μεγαλύτερα ο χρόνος σίγουρα θα είναι περισσότερος γιατί η προπόνηση διαρκεί πιο πολύ ώρα.

8 hours ago, Anna3011 said:

 

Πάντως πέρα από την πλάκα εγώ έχω δει μέχρι στιγμής ότι η σχέση του παιδιού με τη θάλασσα μπορεί να αλλάξει πολύ από καλοκαίρι σε καλοκαίρι. Εμάς πέρυσι στα 2,5 έφαγε ένα τρελό κόλλημα και έμπαινε στη θάλασσα μόνο αγκαλιά με μένα.

πραγματικά περνούν φάσεις τα παιδιά. Εμένα στα 2,5 και ενώ έκανε μπάνιο με τουβλάκια (έμπαινε δηλαδή στην θάλασσα και μπορούσε να επιπλέει ) έγινε κάτι δυσάρεστο στο κολυμβητήριο (είχαμε αλλάξει για τότε για 5 μήνες  και μετά από αυτό γυρίσαμε πάλι στον όμιλο που ήμασταν), και δεν ήθελε να μπαίνει στην θάλασσα, έκλαιγε γοερά, ήθελε μόνο αγκαλιά, δεν μπορούσα να πιστέψω πόσο του είχε στοιχίσει αυτό, πέρασε έτσι το καλοκαίρι, μετά τον χειμώνα στο κολυμβητήριο το ξεπέρασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Πήγε η πεθερά μου και αγόρασε ένα σωσίβιο υπερπαραγωγή που έχει δυο τρύπες για τα πόδια και θρονιάζεται μέσα σαν άρχοντας, κι από πάνω έχει έναν φουσκωτό κοκοφοίνικα που του κάνει και σκιά. Είναι σαν οχτάρι με ανοιχτή τη μία άκρη, και στην ανοιχτή κουλούρα του οχτώ μπαίνεις εσύ κι επιπλέεις μαζί του. Ήταν τρισευτυχισμένος.

Ουάουυυ!!! Λογικό να είναι τρισευτυχισμένος!

 

Εμείς διακοπεύουμε αυτή την εβδομάδα και είμαστε εν μέσω "κολυμβητικών εξελίξεων"... Προσεχώς θα αναρτήσω update. Παρακολουθώ το θέμα γιατί με ενδιαφέρει.

Πάντως κι εγώ θα συμφωνήσω ότι αυτό που μετράει είναι η χαρά που αντλούμε από την επαφή με την θάλασσα και την παραλία. Τίποτε δεν είναι δεσμευτικό, ούτε μη αναστρέψιμο στην κολυμβητική εκπαίδευση. Ας κοιτάμε να χαιρόμαστε (με μπρατσάκια, κουλούρες, τουβλάκια, μακαρόνια, αγκαλιά, μέσα στο νερό, από την παραλία, κλπ) και να μην γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί γιατί είναι κρίμα. Το λέω εγώ που ένα καλοκαίρι έκανα ψυχολογικό πόλεμο στην μεγάλη (κι αυτή σε εμάς βέβαια) για να μπει έστω στο νερό (ωχ πόσα λάθη).

Οπότε χαρά και ασφάλεια κι όλα τα άλλα φτιάχνονται σταδιακά κι όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θεμα: Σωσιβιο cressi sub

 

Οπως σας ειπα χαλασε το swimtrainer μας. Το εφτιαξε ο αντρας μου και μας καλυψε για μερικα μπανια αλλα τωρα δεν σωζεται, ξεφουσκωνει. Και ειμαστε σε σκεψη τι να παρουμε. Τωρα που ειμαστε διακοπες θα παρουμε για λιγες μερες αναγκαστικα ο,τι βρουμε εδω, ισως μπρατσακια ή απλο κλασικο σωσιβιο, αλλα για το υπολοιπο καλοκαιρι (κανουμε μπανια και ολο το Σεπτεμβρη) θα θελαμε παλι το ιδιο αλλα λυπομαστε και το 20αρικο γιατι δεν ξερουμε του χρονου αν θα το ξαναχρησιμοποιησει. Σε μια αναζητηση για σωσιβια λοιπον, ειδα τυχαια οτι υπαρχει κι αλλο ιδιο με το swimtrainer, που κανει 6 ευρω! Ειναι μαρκα cressi sub και δενει ακριβως οπως το swimtrainer. Το εχει καποια να μας λυσει μερικες αποριες; Υπαρχει πορτοκαλι και κιτρινο αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν το αλλο χρωμα σημαινει και αλλο μργεθος οπως στο swimtrainer ή ειναι μονο ενα μεγεθος. Σε καποια μαγαζια γραφει ενα απροσδιοριστο 1-2 years. Γενικα σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι μια φτηνη απομιμηση επειδη δεν ειναι γνωστο (αν και η μαρκα απ'ο,τι βλεπω ειναι μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες κολυμβητικων και καταδυτικων ειδων, οποτε απορω πώς δεν ειναι γνωστο με τετοια τιμη) αλλα σκεφτομαι οτι αν ειναι να παρω κατι φτηνο με 5-6 ευρω καλυτερα να παρω αυτο παρα ενα απλό (που αναγκαστικα οπως ειπα θα παρουμε και κατι απλο ή μπρατσακια για αυτες τις μερες- κατεληξα οτι καλο ειναι να εχει κανείς δύο, μηπως ξεμεινει οπως εμεις)

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηραμε μπρατσακια για λιγες μερες εδω που ειμαστε μεχρι να παρουμε στην Αθηνα αυτο που σας ειπα, αλλα ειναι ψιλοαποτυχια. Το κεφαλι της ειναι πολυ κοντα στο νερο και φοβαται και θελει αγκαλια. Εσεις απο τι ηλικια βαλατε μπρατσακια; Γιατι ουτως ή αλλως απ'ο,τι ειδα ολα ελεγαν 3-6 και 5-12, δεν υπηρχαν για πιο μικρα. Εμεις καταληγουμε στο σωσιβιο τυπου swimtrainer για φετος, με ολα τα αλλα πχ τουβλακια, σανιδα, μακαρονι, γιλεκο (που υπαρχουν εδω στα μαγαζια) θα ειναι πολυ κοντα το προσωπο της στο νερο οπως με τα μπρατσακια, δεν νομιζω οτι μπορει να το διαχειριστει φετος (2 χρονων και κατι).

 

Παρεμπιπτοντως, για να ξερω για του χρονου, αυτα που ανεφερα απ'οτι καταλαβα χρησιμοοοιουνται ανα δυο; Δηλαδη γιλεκο+σανιδα, γιλεκο+μακαρονι, τουβλακια+σανιδα, τουβλακια+μακαρονι; Και δηλαδη γιλεκο/τουβλακια κανουν την ιδια δουλεια και μακαρονι/σανιδα την ιδια δουλεια; Επισης τα φουσκωτα γιλεκα ειναι σαν τα γιλεκα που εχουν μεσα τουβλακια; Γιατι ειδα εδω φουσκωτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από αυτά που διαβασα κ μου είπαν άτομα του χώρου, το να είναι κοντά στο νερό το πρόσωπο είναι πολύ βασικό και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με τα μπρατσάκια κ τα σωσίβια που κρατούν το παιδί σε όρθια θέση και πολύ στην επιφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι τα μπρατσακια δεν το κρατουν ψηλα, αντιθετως, ολο μπαινει μεσα το κεφαλι της 

 

@mama anesti τα καταφερνε τοσο μικρος/η με τα μπρατσακια; Η δικια μας οχι, θελει αγκαλια. Και οντως δηλαδη δεν μου φαινονται καταλληλα, εξαλλου λενε 3-6. Ειχατε για πιο μικρα;

 

 

Δεν εχει κι αλλα παιδακια της ηλικιας της εδω για να δω με τι κανουν μπανιο, δεν μπορω να φανταστω τι αλλο ειναι καταλληλο για διχρονο εκτος απο σωσιβιο. Απλα εννοειται παλι δεν θα παρουμε κλασικο με τρυπες για τα ποδια (ειχε αλλωστε εδω και δεν πηραμε) θα παρουμε ξανα σαν το swimtrainer για να κολυμπαει. Ενα στην ηλικια της που ειχα δει με μπρατσακια που σας ελεγα οτι ηταν σε οριζοντια θεση, ηταν σε ουτε μισο μετρο βαθος, ισως μονο εκει μπορουν να κολυμπησουν με μπρατσακια τοσο μικρα, ή μονο αγκαλια, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

αντιθετως, ολο μπαινει μεσα το κεφαλι της 

Μάλλον εννοείς πως μόνο το κεφάλι μένει έξω από το νερό? 

 

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

mama anesti τα καταφερνε τοσο μικρος/η με τα μπρατσακια; Η δικια μας οχι, θελει αγκαλια. Και οντως δηλαδη δεν μου φαινονται καταλληλα, εξαλλου λενε 3-6. Ειχατε για πιο μικρα;

Είχα αγοράσει μπρατσακια για 1-3 ετων και τα αντίστοιχα κιλά. Απορώ που δεν βρήκες!

  Στην αρχή τον κρατούσα αγκαλιά για να νιώσει ασφάλεια, μετα τον κρατούσα από τα χεράκια ώσπου ηθελε μόνος του. Σε μια εβδομάδα γίναν αυτά περίπου, ήταν δεκαοχτώ μηνών, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο που πηγαίναμε κάθε μέρα για μπάνιο. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω οτι παει να μπει και το κεφαλι μεσα. Πινει νερο ή γερνει απο τη μια. ("Όλο'' εννοουσα "συνεχεια", οχι ολο το κεφαλι :-P )

Κι εμεις καθε μερα παμε. Σημερα ηταν τριτη μερα με μπρατσακια. Δεν ειχε πιο μικρα εδω, ειναι χωριο, οχι τουριστικο, αλλα με 3 μινιμαρκετ και δυο παραλιες με δυο μινιμαρκετ η καθεμια, πουθενα δεν ειχε, μονο 3-6 και 5-12, τουβλακια, σανιδες, μακαρονια, φουσκωτα γιλεκα και σωσιβια κλασικα. Μαλιστα στο μαγαζι που ειχε μονο 5-12 μας ρωτησε η πωλητρια γιατι δεν παιρνουμε, της λεω ειναι για πιο μεγαλα παιδια, 5-12 χρονων και με ειρωνευτηκε οτι 12 χρονων δεν βαζουν μπρατσακια και το 5-12 δεν ειναι ηλικια λεει, ενα ειδος μπρατσακια υπαρχει. Φυσικα οταν τη ρωτησα τι ειναι το 5-12 δεν ηξερε :-P

Παντως δεν ειναι θεμα μεγεθους που ειναι κοντα στο νερο το προσωπο, με ολα ετσι θα ηταν. Το μεγεθος υποθετω ειναι επειδη ειναι μεγαλα στα χερια της, μεχρι τον αγκωνα σχεδον.

Θα παρουμε στην Αθηνα αυτο το cressi να ησυχασουμε, να κολυμπαει και η μικρη να το ευχαριστιεται και του χρονου που θα ειναι 3 βλεπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

μπρατσακια για 1-3χρ ουτε εγω εχω δει,χωρις να το εχω ψαξει ομως

η μεγαλη στην ηλικια σας φορουσε γιλεκο,ο μικρος trainer

δ ειναι απαραιτητο να τα φορας σε δυαδα

καμια φορα βαζουν τουβλακια κ δινουν κ μακαρονι για να επιπλεουν πιο ευκολα

τα τουβλακια κ το γιλεκο κανουν ακριβως την ιδια δουλεια,τα τουβλακια τα θεωρω πολυ πιο βολικα,αρκει ξα εχετε τα κιλα

το μακαρονι αν το δεσεις στην μεση ειναι ακριβως το ιδιο

αν το κρατας,οπως κ την σανιδα,οσο να ναι σε περιοριζει γτ δ κουνας χερια

(να πω κ την δικη μας εξελιξη,μεσα σε μια βδομαδα που η μεγαλη 7χρ ηθελε 2τουβλακια καθαρα απο ανασφαλεια,ενα παιδι που δ του αρεζαν οι βουτιες,εβγαλε τουβλακια,κολυμπαει αψογα με μασκα κ αναπνεστηρα.του χρονου θα δουμε κ βατραχοπεδιλα)

προσωπικη γνωμη οχι φουσκωτο γιλεκο,σαν μπρατσακια περιπου ειναι

το αλλο υλικο

η τα μπρατσακια που πιανουν κ στηθος με παρομοιο υλικο,απο τα αναλογα κιλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

η μεγαλη στην ηλικια σας φορουσε γιλεκο,ο μικρος trainer

Και επεπλεε με σκετο γιλεκο; Εχω ακουσει απο οικογενεια με τριχρονο οτι το γιλεκο δεν κανει τιποτα μονο του

 

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

τα τουβλακια κ το γιλεκο κανουν ακριβως την ιδια δουλεια,τα τουβλακια τα θεωρω πολυ πιο βολικα,αρκει ξα εχετε τα κιλα

το μακαρονι αν το δεσεις στην μεση ειναι ακριβως το ιδιο

Τι εννοεις "αρκει να εχετε τα κιλα;" Τα τουβλακια που ειδαμε δεν ελεγαν τιποτα για κιλα. Εχω δει να φορανε απο 3χρονα μεχρι 7χρονα-8χρονα

 

Το μακαρονι δεν ηξερα οτι κουμπωνει στη μεση! Ο αντρας μου ειχε σκεφτει να το βαλει μεσα στο τρυπιο swimtrainer (στον ενα θαλαμο αερα που εχει ξεφουσκωσει, ο αλλος ειναι φουσκωμενος κανονικα) αλλα φοβηθηκα τα πειραματα. 

 

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

προσωπικη γνωμη οχι φουσκωτο γιλεκο,σαν μπρατσακια περιπου ειναι

το αλλο υλικο

η τα μπρατσακια που πιανουν κ στηθος με παρομοιο υλικο,απο τα αναλογα κιλα

Τα μπρατσακια τα μονοκομματα που πιανουν στηθος τα απεκλεισα εξ αρχης. Τελειως παθητικα μου φαινονται, σαν τα κλασικα σωσιβια.

Τα γιλεκα που εχουν μεσα τουβλακια γιατι ειναι καλυτερα απο τα φουσκωτα; Δεν εχει ιδια σταση το παιδι;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα τουβλάκια αλήθεια κρατάνε καθολου; Γιατί μια φορά που τον άφησα μόνο με τουβλάκια, κατευθείαν μέσα πήγε να μπει. το γιλέκο πάντως που είχαμε που είναι κ speedo (δν είναι όμως με τουβλάκια μέσα), δεν κρατούσε τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα τουβλάκια αλήθεια κρατάνε καθολου; Γιατί μια φορά που τον άφησα μόνο με τουβλάκια, κατευθείαν μέσα πήγε να μπει. το γιλέκο πάντως που είχαμε που είναι κ speedo (δν είναι όμως με τουβλάκια μέσα), δεν κρατούσε τίποτα. 

Από ότι καταλαβαίνω φέτος που τα βάλαμε πρώτη φορά, κρατάνε κάπως αλλά για να μείνει το παιδί στην επιφάνεια πρέπει να βοηθάει και αυτό κουνώντας χέρια και πόδια. Η μικρή μου κουράζεται και χρησιμοποιεί σχεδόν πάντα και το μακαρόνι. Με το μακαρόνι και τα τουβλάκια είναι εντελώς αυτόνομη, έχει τη σωστή θέση για κολύμπι και κουνάει συνεχώς τα πόδια της οπότε προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και επεπλεε με σκετο γιλεκο; Εχω ακουσει απο οικογενεια με τριχρονο οτι το γιλεκο δεν κανει τιποτα μονο του

 

Τι εννοεις "αρκει να εχετε τα κιλα;" Τα τουβλακια που ειδαμε δεν ελεγαν τιποτα για κιλα. Εχω δει να φορανε απο 3χρονα μεχρι 7χρονα-8χρονα

 

Το μακαρονι δεν ηξερα οτι κουμπωνει στη μεση! Ο αντρας μου ειχε σκεφτει να το βαλει μεσα στο τρυπιο swimtrainer (στον ενα θαλαμο αερα που εχει ξεφουσκωσει, ο αλλος ειναι φουσκωμενος κανονικα) αλλα φοβηθηκα τα πειραματα. 

 

Τα μπρατσακια τα μονοκομματα που πιανουν στηθος τα απεκλεισα εξ αρχης. Τελειως παθητικα μου φαινονται, σαν τα κλασικα σωσιβια.

Τα γιλεκα που εχουν μεσα τουβλακια γιατι ειναι καλυτερα απο τα φουσκωτα; Δεν εχει ιδια σταση το παιδι;

 

η μεγαλη ναι,ηταν παντα ενα αρκετα μεγαλοσωμο παιδακι,με πολυ καλη εξοικειωση στη θαλασσα.9μ την βγαζαμε απο κλασικο μπεμπε σωσιβιο κ ελαχιστα επεπλεε

με προσπαθεια φυσικα με το γιλεκο,αλλα τα καταφερνε

ο μικρος ειναι πολυ μικροκαμωμενος κ δ του αρεζε καθολου η θαλασσα.η αδερφη του φορουσε γιλεκο ενα χρονο μικροτερη απο αυτον.φυσικα επρεπε να προσπαθει πολυ,ηταν μεγαλυτερος απο την δικια σου.στην ηλικια της ειχαμε το trainer κ το ευχαριστιοταν αρκετα

τα τουβλακια μας τουλ λενε απο 15κ κ πανω

δ κουμπωνει το μακαρονι,το δενουμε γυρω απο την μεση

προσωπικα δ θα εκανα πειραματα με το σωσιβιο,πχ αυτο με το μακαρονι που λες

επισης χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση θεωρω οτι το φουσκωτο σωσιβιο λογω του αερα ισως να κρατα το παιδι αρκετα ψηλα οπως τα μπρατσακια.κ το θεωρω κ πιο αναξιοπιστο ως υλικο σε σκασιμο κλπ

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τα τουβλάκια αλήθεια κρατάνε καθολου; Γιατί μια φορά που τον άφησα μόνο με τουβλάκια, κατευθείαν μέσα πήγε να μπει. το γιλέκο πάντως που είχαμε που είναι κ speedo (δν είναι όμως με τουβλάκια μέσα), δεν κρατούσε τίποτα. 

κ τα τουβλακια κ το γιλεκο κρατανε,οχι τελειως αλλα ναι

δ τα αφηνα κ βουλιαζαν δλδ

speedo εννοεις με ιμαντα αναμεσα στα ποδια που εχει κλιπ;.εμας εχει αλλα δ του το εκλεινα ετσι.σκεφτηκα οτι αν ανεβει λιγο με το νερο το γιλεκο θα τον ενοχλει.της κορης μου δ ειχε

ειναι κ αυτο που λεει η αννα.φυσικα κ κουραζονται γρηγορα γτ προσπαθουν συνεχεια.δ ειμασταν ετσι μεσα στο νερο ολη την ωρα.τσαλαβουτουσαν κ στα ρηχα,κρατουσαν κ καμια σανιδα οταν κουραζονταν κλπ

αλλα γενικα οταν θελουν να κολυμπησουν πανε στα πιο "βαθια" στα ρηχα δυσκολευονται τα δικα μου:confused:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

μικρος ειναι πολυ μικροκαμωμενος κ δ του αρεζε καθολου η θαλασσα.η αδερφη του φορουσε γιλεκο ενα χρονο μικροτερη απο αυτον.φυσικα επρεπε να προσπαθει πολυ,ηταν μεγαλυτερος απο την δικια σου.στην ηλικια της ειχαμε το trainer κ το ευχαριστιοταν αρκετα

 

Και στην ηλικια των 2 τα εμπιστευοσασταν να προσπαθουν να μεινουν στην επιφανεια κουνωντας ποδια ή κρατωντας κατι πχ σανιδα ή μακαρονι; Δεν ξερω, ενω συνεννοουμαστε μια χαρα πλεον, δεν την εμπιστευομαι οτι αν κουραστει ας πουμε θα μου το πει. Ή δεν θα αφησει τη σανιδα πχ. Ειδικα επειδη μεχρι το μισο καλοκαιρι ειχε το swimtrainer οποτε δεν χρειαζοταν να κανει κατι, δεν ξερω αν θα μπορεσει να το συνειδητοποιησει οτι αν δεν προσπαθει δεν γινεται. Ηδη με τα μπρατσακια δεν μπορει. Αν απο την αρχη του καλοκαιριου ειχαμε ξεκινησει με καποιο μεσο που χρειαζοταν να προσπαθει και δεν θυμοταν το swimtrainer θα ηταν αλλιως. Ετσι λεω να κανουμε του χρονου (θα ειναι και τριων οποτε ακομα καλυτερη συνεννοηση). Γι'αυτο δεν παω ακομα σε καποιο πιο δραστικο μεσο εκμαθησης κολυμβησης. Αλλα φυσικα δεν θελω ουτε το κλασικο σωσιβιο που ειναι τελειως παθητικο σαν βαρκακι και γι'αυτο εχω καταληξει οτι το swimtrainer και τα αντιστοιχα του ειναι το καλυτερο σε αυτη τη φαση. Γιατι και μαθαινει να προσπαθει, κουναει ποδια κλπ, κολυμπαει κατα καποιον τροπο, αλλα δεν χρειαζεται συνεχεια, αν σταματησει ειναι οκ.

 

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

τα τουβλακια μας τουλ λενε απο 15κ κ πανω

δ κουμπωνει το μακαρονι,το δενουμε γυρω απο την μεση

προσωπικα δ θα εκανα πειραματα με το σωσιβιο,πχ αυτο με το μακαρονι που λες

 

Α εμας ειναι ακομα 13 κιλα.

Δεν μου φαινεται ασφαλες να το δεσω απλα, δεν υπαρχει κινδυνος να λυθει;

Καλα αυτο που σκεφτηκε να κανει του ειπα οχι, αλλα απο δεμενο μακαρονι πιο ασφαλες μου φαινεται! Το swimtrainer εχει δυο "κουλουρες" (θαλαμους αερα) ωστε αν ξεφουσκωσει η μια να συνεχισει να επιπλεει κανονικα. Τη μερα που χαλασε να φανταστεις ετσι εγινε και μεχρι να βγουμε επεπλεε. Αλλα ενταξει κι εγω δεν ηθελα πειραματα. Και τα μπρατσακια βεβαια πειραμα ειναι αφου ειναι 3-6, αλλα ειναι αναγκαστικη λυση για λιγες μερες και ειναι κυριως αγκαλια.

 

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

επισης χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση θεωρω οτι το φουσκωτο σωσιβιο λογω του αερα ισως να κρατα το παιδι αρκετα ψηλα οπως τα μπρατσακια.κ το θεωρω κ πιο αναξιοπιστο ως υλικο σε σκασιμο κλπ

Τι εννοεις φουσκωτο; Και το swimtrainer φουσκωτο ειναι, αλλα για τα πολυ μικρα, πχ 1-1μισι νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη λυση (και τα ιδια με αυτο εννοω). Μονο τα κλασικα σωσιβια που προσωπικα τα απορριψαμε λογω παθητικοτητας. Για τα μπρατσακια πραγματικα δεν ξερω τι κανουμε λαθος και λετε ολες οτι κρατανε το παιδι ψηλα! Εγω βλεπω οτι θελει παρα πολλη προσπαθεια, δεν μπορει να μεινει στην επιφανεια αν δεν την κραταμε αγκαλια. Εκτος αν ειναι ετσι επειδη φοβαται η ιδια που μεχρι προχθες ειχε το swimtrainer.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Και στην ηλικια των 2 τα εμπιστευοσασταν να προσπαθουν να μεινουν στην επιφανεια κουνωντας ποδια ή κρατωντας κατι πχ σανιδα ή μακαρονι; Δεν ξερω, ενω συνεννοουμαστε μια χαρα πλεον, δεν την εμπιστευομαι οτι αν κουραστει ας πουμε θα μου το πει. Ή δεν θα αφησει τη σανιδα πχ. Ειδικα επειδη μεχρι το μισο καλοκαιρι ειχε το swimtrainer οποτε δεν χρειαζοταν να κανει κατι, δεν ξερω αν θα μπορεσει να το συνειδητοποιησει οτι αν δεν προσπαθει δεν γινεται. Ηδη με τα μπρατσακια δεν μπορει. Αν απο την αρχη του καλοκαιριου ειχαμε ξεκινησει με καποιο μεσο που χρειαζοταν να προσπαθει και δεν θυμοταν το swimtrainer θα ηταν αλλιως. Ετσι λεω να κανουμε του χρονου (θα ειναι και τριων οποτε ακομα καλυτερη συνεννοηση). Γι'αυτο δεν παω ακομα σε καποιο πιο δραστικο μεσο εκμαθησης κολυμβησης. Αλλα φυσικα δεν θελω ουτε το κλασικο σωσιβιο που ειναι τελειως παθητικο σαν βαρκακι και γι'αυτο εχω καταληξει οτι το swimtrainer και τα αντιστοιχα του ειναι το καλυτερο σε αυτη τη φαση. Γιατι και μαθαινει να προσπαθει, κουναει ποδια κλπ, κολυμπαει κατα καποιον τροπο, αλλα δεν χρειαζεται συνεχεια, αν σταματησει ειναι οκ.

 

 

Α εμας ειναι ακομα 13 κιλα.

Δεν μου φαινεται ασφαλες να το δεσω απλα, δεν υπαρχει κινδυνος να λυθει;

Καλα αυτο που σκεφτηκε να κανει του ειπα οχι, αλλα απο δεμενο μακαρονι πιο ασφαλες μου φαινεται! Το swimtrainer εχει δυο "κουλουρες" (θαλαμους αερα) ωστε αν ξεφουσκωσει η μια να συνεχισει να επιπλεει κανονικα. Τη μερα που χαλασε να φανταστεις ετσι εγινε και μεχρι να βγουμε επεπλεε. Αλλα ενταξει κι εγω δεν ηθελα πειραματα. Και τα μπρατσακια βεβαια πειραμα ειναι αφου ειναι 3-6, αλλα ειναι αναγκαστικη λυση για λιγες μερες και ειναι κυριως αγκαλια.

 

Τι εννοεις φουσκωτο; Και το swimtrainer φουσκωτο ειναι, αλλα για τα πολυ μικρα, πχ 1-1μισι νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη λυση (και τα ιδια με αυτο εννοω). Μονο τα κλασικα σωσιβια που προσωπικα τα απορριψαμε λογω παθητικοτητας. Για τα μπρατσακια πραγματικα δεν ξερω τι κανουμε λαθος και λετε ολες οτι κρατανε το παιδι ψηλα! Εγω βλεπω οτι θελει παρα πολλη προσπαθεια, δεν μπορει να μεινει στην επιφανεια αν δεν την κραταμε αγκαλια. Εκτος αν ειναι ετσι επειδη φοβαται η ιδια που μεχρι προχθες ειχε το swimtrainer.

 

 

ο μικρος πραγματικα εμπαινε θαλασσα κ βουλιαζε.γι αυτο χαρηκα οταν πηραμε το trainer,γτ αρχισε να κουναει ποδαρακια

στην αλλαγη για γιλεκο ζοριστηκε λιγο στην αρχη,οπως κ φετος με τα τουβλακια

παντα κρυωνει γρηγορα στο νερο.του λεμε οτι πρεπει να κινειται συνεχεια

η μεγαλη απο μωρο μεσα σε αυτο με το βρακακι παντα εκανε "κολυμβητικες" κινησεις.πολυ μεγαλες αντοχες αυτο το παιδι.ετσι κ αλλιως δ μεναμε ωρες μεσα,κ ερχοταν κ αγκαλια.ακομη κ οταν δ μιλουσε μετα τα 1,5ειχαμε καλη συνεννοηση.επισης μεχρι τα 2μετα το μπανιο παντα κοιμοταν στην ξαπλωστρα,οποτε λογικα κουραζοταν,γτ σπιτι δ συνεβαινε αυτο

φυσικα δ εμπιστευομαι την θαλασσα,κ εγω προσωπικα παω μονο οσο παταω,κολυμπαω τοσο οσο,αλλα στην κορη μου εχω εμπιστοσυνη οσο γινεται αναλογως ηλικιας στο κολυμπι.κ εκεινη ξερει τις δυναμεις της

σπανια θα λυθει το μακαρονι.παντα το ελεγχω συχνα.φαντασου το δενω ακομη στον μικρο σχεδον 5χρ,αλλα τσιλιβιθρας.μεσουλα μια σταλια

ναι κ το trainer ειναι φουσκωτο αλλα εκεινο το εμπιστευτηκα.προσωπικα γουστα ειναι αυτα,το ειπα κ στην αρχη.το trainer δινει πιο σωστη σταση κ απο το γιλεκο.ειδικα το φουσκωτο,τουλ απο εκτιμηση που εχω δει σε αλλα παιδακια χωρις να το εχουμε χρησιμοποιησει το φουσκωτο

κ τουλ τα δικα μου το μακαρονι το χειριζονται πολυ καλυτερα απο την σανιδα.ειναι πιο ελευθερα με μακαρονι.αν δ το δεσω το κρατανε ψηλα στο στηθος κατω απο τις μασχαλες,η το γυριζουν πλατη κ κανουν ανασκελα

κ φυσικα ειναι στο παιδι.τον μικρο δ τον εμπιστεομουν οτι αν δ δεσω το μακαρονι δ θα το αφησει στα 2,την μεγαλη ναι

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα δουμε του χρονου σε τι απο αυτα θα καταληξουμε. Τωρα περιμενω να παρουμε το cressi για να ξανακολυμπησουμε ολοι μαζι. Με τα μπρατσακια τεταρτη μερα σημερα, στο πενταλεπτο θελει να βγει, δεν της αρεσει καθολου... Οποτε βγαινει ο ενας και καθεται εξω μαζι της. Η πλακα θα ειναι να εχει ξεσυνηθισει ηδη το σωσιβιο και να μην το θελει ουτε αυτο! 

Εμεις κολυμπαμε πολυ βαθια, αλλωστε στο χωριο μας στα 8-10 μετρα απο την ακτη δεν πατας. Με το μωρο στο σωσιβιο συνηθως καθομαστε εκει που οριακα παταμε-δεν παταμε, αλλα εχουμε παει και πιο βαθια οταν ειμαστε οι 4 μεγαλοι. Με τα μπρατσακια ειμαστε εξω εξω.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

speedo εννοεις με ιμαντα αναμεσα στα ποδια που εχει κλιπ;.εμας εχει αλλα δ του το εκλεινα ετσι.

όχι είναι γιλέκο απλό σαν ρούχο, έχει μέσα κάποιο υλικό αλλά όχι τουβλάκια. ο άντρας μου το διάλεξε, γενικα ενώ ψάχνουμε τόσα, δεν ξέρω πωπς στο θέμα της κολύμβησης κ ισως κ του ποδηλάτου μας βγήκαν τόσα λάθη μαζεμένα. 

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και στην ηλικια των 2 τα εμπιστευοσασταν να προσπαθουν να μεινουν στην επιφανεια κουνωντας ποδια ή κρατωντας κατι πχ σανιδα ή μακαρονι; Δεν ξερω, ενω συνεννοουμαστε μια χαρα πλεον, δεν την εμπιστευομαι οτι αν κουραστει ας πουμε θα μου το πει. Ή δεν θα αφησει τη σανιδα πχ.

Εμείς πέρσι που ήταν βέβαια  2,5 κ δεν είχε μάθει σε άλλο μέσο που να τον κρατάει, δεν είχε βάλει σωσίβιο πριν, του δείξαμε να κρατάει σανιδα, κ κολυμπουσαμε αρχικά δίπλα του με το χέρι μας γύρω του, αρχικά κανονιοο κράτημα κ μετά χαλαρά σε ετοιμότητα κ προς το τέλος δν τον κρατούσαμε αλλά κρατούσαμε τη σανιδα. Φέτος βάλαμε κ το μακαρόνι κ έκανε μεγάλη διαφορα, λίγο να έχανε ισορροπία το μακαρόνι τον επανέφερε. όμως ήταν ένα πολύ μεγάλο κ άκαμπτο, της σειράς από τον σκλαβενίτη, δεν τυλίγεται στη μέση απλώς του το έβαζα στο ύψος των γοφών για να τον κρατάει αε οριζόντια θέση κ βοηθούσε πολύ. εν ολίγοις το παιδί είχε τις βάσεις κ με τα μπρατσάκια το γυρίσαμε δυο χρόνια πίσω. τουλάχιστον έτσι κάθεται κανένα μισάωρο κ θα καθόταν κι άλλο αν δν είχαμε τα απόνερα από τα ταχύπλοα. ενώ με τη σανιδα κουραζόταν-βαριόταν γρήγορα και αμφιβάλλω αν εμενε πάνω από τέταρτο. Βέβαια είναι που σχετικά το τι θεωρεί κάθε οικογένεια πρόοδο, για μας η θάλασσα σημαίνει κολύμπι, όχι μπες βγες κ πλατσουρίσματα, οπότε το τέταρτο μας φαινόταν λίγο, ενώ βλέπω αλλά παιδάκια πολύ εξοικειωμένα με τη θάλασσα βεβαθα, που όμως ουσιαστικά δν κολυμπάνε, μπαίνουν, βγαίνουν, παίζουν, ξαναμπαίνουν, αλλά ζήτημα αν μένουν πέντε λεπτά μέσα. εμείς επειδή δεν το κάναμε αυτό ποτέ, κ έχω βαρεθεί κ όσες φορές το έχω κάνει αυτό με παρέα, έχουμε ως κριτήριο το ποσο κάθεται μέσα για κανονικό κολύμπι και γι αυτό η τοοοση ανάλυση γις το πώς κολυμπήσει! 

 

παντως @little lamb η ασφάλεια αυτών των μέσων είναι ακριβώς ότι δεν νιώθεις ασφαλής κ είσαι στην τσίτα. ο κίνδυνος με αυτά που το παιδί επιπλέει χωρίς πολλή προσπάθεια είναι ακριβώς ότι ο γονιός νιώθει οκ, πάει κάπου που δεν πατάει, απομακρύνεται από το παιδί κλπ. Ενώ φυσικά δν θα αφήσεις τριών χρόνων με σανιδα στα βαθιά που δν πατας ούτε εσυ να είναι δυο μέτρα μακριά σου. Αν είσαι κάπου που πατάς κ κοντά στο παιδί, προλαβαίνεις να το πιάσεις κ να γείρει λίγο, το πολύ να πιει λίγο νερό. Όμως αν είσαι βαθιά ειδικά αν δν πατάς κ γίνει κάτι με το φουσκωτό μεσο που εχεις, είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις στην επιφάνεια το παιδί προσπαθώντας να επιπλεύσεις ο ίδιος, ακόμα κι αν το παιδί είναι ήρεμο, ποσο μάλλον αν έχει πιει νερό ή αν τσούζουν τα μάτια του. και κόσμο να έχει γύρω, αν κανείς δεν ξέρει πώς να βοηθήσει, δεν προσφέρει κάτι. Με τα μπρατσάκια έχει ξεθαρρέψει κ ο άντρας μου πολύ κ τον παίρνει πιο βαθιά, η επιλεκτική υπερπροστασία που γράφαμε σε άλλο θέμα. Εκείνος βέβαια ξέρει μπάνιο κανονικό κ έχει συνηθίσει από παλιά που μετέφερε ψαροντουφεκα κ άλλον εξοπλισμό να κολυμπάει κρατώντας κ πράγματα κλπ κ το παιδί έχει κ μπρατσάκια κ τουβλάκια κ εγω κρατάω κ τη σανιδα, υπάρχουν δλδ δικλείδες ασφαλείας, αλλά δν μου αρέσει που ξεθαρρεύουνε τόσο. Εγω μόλις μας πάρει το ρεύμα εκεί που δν πατάω, αν είμαστε μόνοι μας τον φέρνω λίγο πιο έξω. 

 

Τωρα για το αν δν της αρέσουν τα μπρατσάκια, θα έλεγα να μην σκας, καλύτερα. Πάρτε κι ένα μακαρόνι μήπως την κρατήσει λίγο παραπάνω, πάρτε κ σανιδα να κρατήσει, του χρόνου θα μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά. Έχω δει έισης να παίρνουν κουλούρα χωρίς βρακάκι κ να τη βάζουν όρθια κάπως, δλδ το παιδί πιάνεται κ ακουμπάει την κοιλιά του σε στάση περίπου όπως το trainer, αλλά ο γονιός εκεί πρέπει να ειναο δίπλα να κρατάει όρθια την κουλούρα κ να βεβαιώνεται ότι δν θα φύγει το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

παντως @little lamb η ασφάλεια αυτών των μέσων είναι ακριβώς ότι δεν νιώθεις ασφαλής κ είσαι στην τσίτα. ο κίνδυνος με αυτά που το παιδί επιπλέει χωρίς πολλή προσπάθεια είναι ακριβώς ότι ο γονιός νιώθει οκ, πάει κάπου που δεν πατάει, απομακρύνεται από το παιδί κλπ. Ενώ φυσικά δν θα αφήσεις τριών χρόνων με σανιδα στα βαθιά που δν πατας ούτε εσυ να είναι δυο μέτρα μακριά σου. Αν είσαι κάπου που πατάς κ κοντά στο παιδί, προλαβαίνεις να το πιάσεις κ να γείρει λίγο, το πολύ να πιει λίγο νερό. Όμως αν είσαι βαθιά ειδικά αν δν πατάς κ γίνει κάτι με το φουσκωτό μεσο που εχεις, είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις στην επιφάνεια το παιδί προσπαθώντας να επιπλεύσεις ο ίδιος, ακόμα κι αν το παιδί είναι ήρεμο, ποσο μάλλον αν έχει πιει νερό ή αν τσούζουν τα μάτια του. και κόσμο να έχει γύρω, αν κανείς δεν ξέρει πώς να βοηθήσει, δεν προσφέρει κάτι. 

 

Καλα δεν εννοω να το αφηνεις και να κολυμπας ανεμελος επειδη εκεινο επιπλεει με το σωσιβιο! Αλλα υπαρχει αποσταση απο αυτο μεχρι το να κανεις μονο εκπαιδευση και επι 20 λεπτα-μιση ωρα να προσπαθεις να σιγουρευτεις οτι το παιδι δεν θα αφησει τη σανιδα ή το μακαρονι ή θα κουναει ποδια συνεχως για να μενει στην επιφανεια. Και δεν το λεω για τον γονιο, οτι χανει τη χαλαρωση του. Νομιζω οτι ειναι πολυ κουραστικο για το παιδι, ειδικα για διχρονο (εκτος αν μιλαμε οτι ολη αυτη η προσπαθεια ειναι μονο για δεκα λεπτα οπως λες). Ακομα και μεγαλα παιδακια που πλεον μολις εχουν μαθει χωρις κανενα βοηθημα, απ'ο,τι βλεπω λιγη ωρα προσπαθουν ετσι, μετα φορανε κατι πχ τουβλακια και συνεχιζουν ετσι την υπολοιπη ωρα. Οποτε για διχρονο, ή μαλλον για το δικο μου διχρονο, νομιζω το καλυτερο για φετος ακομη ειναι ενα σωσιβιο κολυμβητικο σαν το trainer, δεν τη βλεπω ετοιμη για κατι αλλο. Εδω δεν αφηνει την αγκαλια μας με τα μπρατσακια, και φωναζει "θελει να βγει, θελει να βγει" (γελαει ολη η παραλια), πινει νερο με τα μπρατσακια που υποτιθεται κρατανε το παιδι πανω αυτοματα χωρις προσπαθεια, θα κατσει να προσπαθει με μακαρονια και σανιδες; Σημειωτεον ειναι ενα παιδι που περπατησε μολις πριν 7 μηνες, 20 μηνων, και που ουτε αυτοκινητακι με ροδες δεν προχωραει.

 

Εντωμεταξυ ενας κυριος που ο γιος του ειχε τουβλακια και ειπαμε να πιασουμε κουβεντα απο τι ηλικια τα εβαλαν κλπ, μας ειπε οτι φετος τα πηραν, 4μισι, το παιδι κολυμπαει και χωρις τιποτα αλλα τα πηραν για λιγη ωρα ετσι λιγη αλλιως, και οτι πρωτα λεει μαθαινει καλα με τα μπρατσακια να κολυμπαει μονο του χωρις να το κρατας, μετα βαζεις τα τουβλακια και αφαιρεις τα μπρατσακια κ μενει μονο με τουβλακια. Μαλλον αυτο που λεγατε για την εξοικειωση μεσω των μπρατσακιων.

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Οχι εννοω οτι παει να μπει και το κεφαλι μεσα. Πινει νερο ή γερνει απο τη μια. ("Όλο'' εννοουσα "συνεχεια", οχι ολο το κεφαλι :-P )

Ναι θυμάμαι πως στην αρχή αυτό συνέβαινε και στο γιο μου. Τον έβαζα με την πλάτη προς τα κύματα και ήταν καλύτερα. Τα μπρατσακια για 1-3 ετών είναι πιο μικρά από τα 3-6 για να σηκώνουν και το ανάλογο βάρος. 

 

Πάντως οποίον και να ρωτήσεις πως έμαθε το παιδί του μπάνιο διαφορετική γνώμη θα πάρεις. Σε συζητήσεις στην παραλία μου είπαν για τουβλάκια που αφαιρείς και ένα σιγά σιγά, για σανίδα με ένα μπρατσακι, για μακαρόνι χωρίς τίποτα άλλο, χωρίς κανένα μέσω μόνο με τα χέρια του γονιού από κάτω από την κοιλιά του παιδιού, για κουλούρα κτλ. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, ό,τι βολεψει το κάθε παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

εσπερος κ little lamb δ ξερω τι φανταζεστε παντως εγω δ εχω καθολου την θαλασσα στο μυαλο σαν μαθημα κολυμβησης

προσωπικα δ το κατεχω κιολας κ εχω ξαφνιαστει ευχαριστα με την κορη μου

απο τοτε που εχω παιδια εγω περιοριζομαι σε βαθος που παταω με το παιδι-τα παιδια να επιπλεουν διπλα μου για το πολυ μιση ωρα σε καθε εισοδο.φυσικα κ πιο εξω που πλατσουριζαμε-παιζαμε.πλεον παιζουν κ μονα στα πολυ ρηχα,απο περυσι μπορω να πω

κ εννοειται μπαινοβγαινουν οποτε θελουν,κ οταν ειμαστε μεσα θα πανε εκει που ειμαστε κ δ πατανε για κολυμπι.οχι οτι η 7χρ θα κατσει μιση ωρα σερι με μασκα κ αναπνευστηρα να κολυμπαει ασταματητα.παιζει το παιδι.γι αυτο παμε

προσωπικα εσπερος θεωρω αυτα τα "λαθη" που λες με κολυμπι κ ποδηλατο ισως εγιναν ακριβως κ επειδη το ψαξατε τοσο.κ τα δυο ειναι "παιχνιδια".να πας να περασεις καλα

προσωπικα δ θεωρω καν λαθος που βαλατε μπρατσακια,αυτο θελατε,κυριως το παιδι,οποτε απολυτα δεκτο

πολλα στον περιγυρο μας εχουν κ μαλιστα παιδια 6χρ κολυμπανε κ αρκετα καλα

εν τω μεταξυ μεχρι κ ο τροπος που λες για το μακαρονι οτι ειναι της σειρας μου ακουγεται περιεργο.λες κ εμεις το ακριβοπληρωσαμε.ενα απλο μακαρονι ειναι απο τουριστικο μαγαζι στο εξοχικο κοντα,σαν του παιχνιδομαγαζου

σιγα μην καθομαι να χρονομετρω ποσα λεπτα κολυμπησε το παιδι

επισης μετα απο λιγο τους βγαιμει αυτοματα να κουνανε ποδια

βεβαια καποια παιδια το εχουν πιο εμφυτο.πχ βλεπω τον ανηψιο μου 15μ που ηταν πολυ καλυτερος απο τον γιο μου στα 2,5πχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...