Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

1 hour ago, little lamb είπε:

Εμείς είδη πρώτων βοηθειών δεν έχουμε αρχίσει ακόμα να παίρνουμε τίποτα και το σκέφτομαι. Μόνο χανζαπλαστ έχω στην τσάντα. Μόλις ήρθαμε στο χωριό συνειδητοποίησα ότι δεν έχουμε έστω κάτι για τα τσιμπήματα, ασχέτως παιδιού χρειάζεται αυτό.

Εγώ έχω εφεδρικες τέτοιου είδους κρέμες. Τις πήρα διπλές και έχω βάλει τις μισές στο τσαντάκι παραλίας  μισές στο βόλτας συν ένα τσαντάκι με τα φάρμακα που ίσως χρειαστούν, κρέμες σώματος, συγκαματος, ψαλιδακι, χτένα και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα και το αφήνω σε όποιο σπίτι πάμε. 

 

Εν το μεταξύ ό,τι δεν έχω πάρει μαζί γιατί το θεωρώ περιττό πάντα τυχαίνει να το χρειαστούμε! Ο νόμος του Μέρφι φαίνεται! 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω παθαίνω το άλλο. όταν γυρνάμε από θάλασσα επειδή συνήθως είμαστε πεινασμένοι για μεσημέρι, νιώθω ένα απίστευτο άγχος με το ξέπλυμα άπλωμα σκούπισμα άμμου κλπ κ κάθε φορά μετανιώνω που πήγαμε! 

Να σε ρωτήσω επειδή είπες πως πάτε νωρίς για μπάνιο, ποτε μαγειρεύεις? Το απόγευμα ή όταν έρθετε? Ρωτάω γιατί αργούμε να πάμε για μπάνιο το πρωί επειδή μαγειρεύω κ μάλλον πρέπει να αλλάξω σύστημα και ψάχνω να βρω τι βολεύει καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ όταν είμαι με τα παιδιά έχω πάντα στην τσάντα μου λίγα Hansaplast, octenisept, crilen, κι ένα πολύ μικρό κουτάκι με είδη πρώτων βοηθειών. Δεν έχει χρειαστεί ποτέ,είναι πάρα πολύ μικρό για πραγματικά λίγες περιπτώσεις. Kαμιά φορά και fenistil. Νερό σπάνια κουβαλάω, ειδικά όταν πηγαίνουμε σε σπίτια-πάρτυ ή κάτι τέτοιο, πίνουν από εκεί. Ή αλλιώς παίρνουμε έξω εμφιαλωμένο για όλους. 

Το φαρμακείο των διακοπών είναι άλλη ιστορία...μεγαλύτερη, αλλά το παίρνουμε όπου πάμε διακοπές και μένει στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , irin είπε:

Εγώ όταν είμαι με τα παιδιά έχω πάντα στην τσάντα μου λίγα Hansaplast, octenisept, crilen, κι ένα πολύ μικρό κουτάκι με είδη πρώτων βοηθειών. Δεν έχει χρειαστεί ποτέ,είναι πάρα πολύ μικρό για πραγματικά λίγες περιπτώσεις. Kαμιά φορά και fenistil. Νερό σπάνια κουβαλάω, ειδικά όταν πηγαίνουμε σε σπίτια-πάρτυ ή κάτι τέτοιο, πίνουν από εκεί. Ή αλλιώς παίρνουμε έξω εμφιαλωμένο για όλους. 

Το φαρμακείο των διακοπών είναι άλλη ιστορία...μεγαλύτερη, αλλά το παίρνουμε όπου πάμε διακοπές και μένει στο δωμάτιο.

Εγώ πλέον έμαθα ότι πρέπει να έχω μαζί μου κ πλαστικά ράμματα.δεν ήξερα ότι υπάρχουν. Στην περίπτωση μας πάντως χρειαζόταν κανονικο ράμμα.εκλεισε με τη μια η πληγή.

Με τα πλαστικά θα είχε διαρροή μάλλον.αλλα καλού κακού είναι καλό να τα έχουμε.επισης πολύ χρήσιμος ειναι ο πάγος ψυχρής έκθλιψης.νομιζω έτσι λέγεται.Τελος έχω πάντα μαζί μου κι εκείνη τη συσκευή που ρουφάει κεντρί σαν ενεση.δεν ξερω ομως αν κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να σε ρωτήσω επειδή είπες πως πάτε νωρίς για μπάνιο, ποτε μαγειρεύεις? Το απόγευμα ή όταν έρθετε? Ρωτάω γιατί αργούμε να πάμε για μπάνιο το πρωί επειδή μαγειρεύω κ μάλλον πρέπει να αλλάξω σύστημα και ψάχνω να βρω τι βολεύει καλύτερα. 

Εγω έχω συνηθίσει από τον χειμώνα να μαγειρευω την προηγούμενη ή πολύ νωρίς το πρωί αν είναι κάτι γρήγορο όπως φασολάκια κλπ κ πάντα μαγειρευω για δυο μέρες έτσι κι αλλιώς. Οπότε δεν έχω μαγείρεμα μετά τη θάλασσα, μόνο αν είναι ψάρι το βάζουμε στο φούρνο να γίνει μέχρι να τελειώσουμε με τα ξεπλύματα. Το μαγείρεμα αποβραδίς είναι παρα πολύ εξυπηρετικό αν το συνηθίσεις. Όταν έκανα τηλεκπαίδευση καποιεσ φορές μαγείρευα το πρωί γιατί ήταν κ χειμώνας κ ήταν πιο απλό να το τρώμε κατευθείαν ζεστό παρα να το φυλάω κ να το ζεσταίνουμε, αλλα το καλοκαίρι που έρχεται εύκολα σε θερμοκρασία δωματίου κ πολλά τρώγονται ευχάριστα κ κρύα, το βρίσκω πιο βολικό να το έχω έτοιμο. Ακόμα κ να μην πάμε για μπάνιο, είναι πιο βολικό να εχεις φαγητό έτοιμο για να μη σε δεσμεύει. 

Για τις βόλτες εγω έχω ένα νεσεσέρ με κρέμα για τσιμπήματα, octenisept, first aid butter, χανζαπλαστ κ μια κρέμα για συγκάματα. το έχω έτοιμο κ υποτίθεται ότι το βάζω πάντα στην τσάντα μου. Όταν βγαίνουμε εκτός κατοικημένης περιοχής γενικα το θυμάμαι. Αν πάμε κάπου πιο κοντά σχεδον ποτέ δεν το παίρνω. Γελάω εντωμεταξύ με το νερό, που δν πηγαίνω πουθενά χωρίς το παγούρι του ενώ για είδη φαρμακείου μου φαίνεται τελείως απλό να μπούμε σε ένα να πάρουμε οτιδήποτε, γιατί οι αποστάσεις είναι μικρές κ έχει παντού. Λες κ περίπτερο δν έχει ας πούμε, το αν θα ξεχάσω το νερό μου φαίνεται αδιαπραγμάτευτο. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Με τα τσιμπραγκαλα της θάλασσας  ξεχνάτε κι εσείς πάντα να πάρετε κάτι; Εμείς την πρώτη μέρα ξεχάσαμε το σωσίβιο και ήταν αγκαλιά, άλλη φορά το μαγιό της κι έκανε γυμνισμό, άλλη φορά το καπέλο της κι έβαλε του μπαμπά :razz:

Εγώ τις προάλλες ξέχασα να πάρω βρακάκι στην μεγάλη για όταν θα φεύγαμε απ' τη θάλασσα..... Ευτυχώς είχα δεύτερη πάνα του μικρού που το χρησιμοποίησα σαν βρακί για την μεγάλη!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω απορία για τα τουβλάκια γιατί πήραμε ένα σετ συφοριασμενο από ένα παιχνιδάδικο κ δεν έχει οδηγίες χρήσης. είναι η κλασική ζώνη με τα πέντε τουβλάκια. έχω ψάξει να βρω φωτο κ δεν βγάζω άκρη. πού ακριβώς τα βάζουμε; γύρω-γύρω; όλα πίσω; κ σε ποιο σημείο; στο γοφό; γιατί όπου κ να τα βαλω, κ σφίγγει καλά το λουρί, δεν τίθεται θέμα ασφαλείας, η ζώνη ανεβαίνει κ έρχεται στο θώρακα. Εντωμεταξύ τιυ μικρου του άρεσαν κ τα μπρατσάκια κ τα τουβλάκια κ τα φοράει κ τα δυο που μάλλον είναι περιττό, αλλά αφού του αρέσει δεν πειράζει, θα συνηθίσει εύκολα μετά όταν βγάλουμε τα μπρατσάκια να φοράει τα τουβλάκια. βέβαια δεν θέλει να κρατάει κ τη σανιδα ή το μακαρόνι, αλλά σήμερα πήρε κανονικά τη θέση με την κοιλιά κάτω κ τα πόδια πίσω όπως του δείχναμε πριν βάλει μπρατσάκια κ έκανε καλές κινήσεις έτσι. Οπότε βλέπω μια πρόοδο, ευτυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Έχω απορία για τα τουβλάκια γιατί πήραμε ένα σετ συφοριασμενο από ένα παιχνιδάδικο κ δεν έχει οδηγίες χρήσης. είναι η κλασική ζώνη με τα πέντε τουβλάκια. έχω ψάξει να βρω φωτο κ δεν βγάζω άκρη. πού ακριβώς τα βάζουμε; γύρω-γύρω; όλα πίσω; κ σε ποιο σημείο; στο γοφό; γιατί όπου κ να τα βαλω, κ σφίγγει καλά το λουρί, δεν τίθεται θέμα ασφαλείας, η ζώνη ανεβαίνει κ έρχεται στο θώρακα. Εντωμεταξύ τιυ μικρου του άρεσαν κ τα μπρατσάκια κ τα τουβλάκια κ τα φοράει κ τα δυο που μάλλον είναι περιττό, αλλά αφού του αρέσει δεν πειράζει, θα συνηθίσει εύκολα μετά όταν βγάλουμε τα μπρατσάκια να φοράει τα τουβλάκια. βέβαια δεν θέλει να κρατάει κ τη σανιδα ή το μακαρόνι, αλλά σήμερα πήρε κανονικά τη θέση με την κοιλιά κάτω κ τα πόδια πίσω όπως του δείχναμε πριν βάλει μπρατσάκια κ έκανε καλές κινήσεις έτσι. Οπότε βλέπω μια πρόοδο, ευτυχώς. 

Τα μπρατσακια μπορεί να του αρέσουν αλλά θα τον καθυστέρησαν.δωσε του μακαρόνι.ισως τα ρουβλακια να του είναι μεγάλα.παρε γιλέκο από ρο mothercare που μπορείς να προσθέτεις κ να αφερεις τουβλακια.εινσι υφασμάτινο.μην πάρεις πλαστικό γιλέκο σαν σωσίβιο. 

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή σταση πλεύσης ποια είναι? Ο δικός μου με τα μπρατσακια κολυμπάει "χτυπώντας" τα πόδια μέσα στο νερό (όχι πάνω) και κουνώντας τα χέρια πέρα δώσε και διανύει κάποια μέτρα ξαπλωμένος μπρούμυτα. Με τα υπόλοιπα μέσα παίρνουν αλλη θέση?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Τα μπρατσακια μπορεί να του αρέσουν αλλά θα τον καθυστέρησαν.δωσε του μακαρόνι.ισως τα ρουβλακια να του είναι μεγάλα.παρε γιλέκο από ρο mothercare που μπορείς να προσθέτεις κ να αφερεις τουβλακια.εινσι υφασμάτινο.μην πάρεις πλαστικό γιλέκο σαν σωσίβιο. 

Το έχω αναλύσει το θέμα τοτ εξοπλισμού, δεν παίρνω τίποτα άλλο. τα μπρατσάκια ήταν έιιθυμια τιυ συζύγου, δεν μπορώ να τσακωθώ γιατί πριν δν καθόταν καθολου στη θάλασσα. Η ζωνη προσαρμόζεται, δεν είναι μεγάλη. απλώς δεν στέκεται στο γοφό. Τα τουβλάκια είναι όλα πίσω ή γύρω γύρω; 

 

πρίν από 34 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Η σωστή σταση πλεύσης ποια είναι? Ο δικός μου με τα μπρατσακια κολυμπάει "χτυπώντας" τα πόδια μέσα στο νερό (όχι πάνω) και κουνώντας τα χέρια πέρα δώσε και διανύει κάποια μέτρα ξαπλωμένος μπρούμυτα. Με τα υπόλοιπα μέσα παίρνουν αλλη θέση?

πρέπει να είναι μπρούμυτα κ όχι σε κάθετη θέση, το κεφάλι κοντά στην επιφάνεια του νερού. αυτά πρόχειρα, δεν έχω καμία εκπαίδευση κι εγω, μη νομίζεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το έχω αναλύσει το θέμα τοτ εξοπλισμού, δεν παίρνω τίποτα άλλο. τα μπρατσάκια ήταν έιιθυμια τιυ συζύγου, δεν μπορώ να τσακωθώ γιατί πριν δν καθόταν καθολου στη θάλασσα. Η ζωή προσαρμόζεται, δεν είναι μεγάλη. απλώς δεν στέκεται στο γοφό. Τα τουβλάκια είναι όλα πίσω ή γύρω γύρω; 

 

πρέπει να είναι μπρούμυτα κ όχι σε κάθετη θέση, το κεφάλι κοντά στην επιφάνεια του νερού. αυτά πρόχειρα, δεν έχω καμία εκπαίδευση κι εγω, μη νομίζεις. 

 

Μέχρι να φτάσω στο "δεν στέκεται στο γοφό" δεν είχα καταλάβει ότι ήταν auto correct και μιλάς για τη ζώνη, νόμιζα ότι φιλοσοφουσες ότι η ζωή μας προσαρμόζεται, δεν είναι μεγάλη και δεν μπορούμε να τσακωνόμαστε για τα μπρατσακια :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μέχρι να φτάσω στο "δεν στέκεται στο γοφό" δεν είχα καταλάβει ότι ήταν auto correct και μιλάς για τη ζώνη, νόμιζα ότι φιλοσοφουσες ότι η ζωή μας προσαρμόζεται, δεν είναι μεγάλη και δεν μπορούμε να τσακωνόμαστε για τα μπρατσακια :-P

α τώρα το είδα!!! 

 

έισης @μαγιοπουλας με εχεθς καταλάβει. η λέξη παιδί σου και καθυστερήσει είναι μια μαχαίρια στην καρδιά. θέλω να κάτσω σε μια γωνία κ να κλάψω. γιατί μου το κανεις αυτό; βάλαμε στο παιδί μπρατσάκια κ πλατσούριζε ευτυχισμένο κι εγω σκεφτόμουν ότι είμαι μια άθλια μάνα που το κατέστρεψε για πάντα. (ειχα όντως μούτρα κ ήμουν μες στα νεύρα τη μαύρη εκείνη μέρα, αν ήμασταν σε ερημονήσι θα τα τρυπούσα για να αχρηστευτούν κ να μην μπορούμε να πάρουμε άλλα :grin:)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

α τώρα το είδα!!! 

 

έισης @μαγιοπουλας με εχεθς καταλάβει. η λέξη παιδί σου και καθυστερήσει είναι μια μαχαίρια στην καρδιά. θέλω να κάτσω σε μια γωνία κ να κλάψω. γιατί μου το κανεις αυτό; βάλαμε στο παιδί μπρατσάκια κ πλατσούριζε ευτυχισμένο κι εγω σκεφτόμουν ότι είμαι μια άθλια μάνα που το κατέστρεψε για πάντα. (ειχα όντως μούτρα κ ήμουν μες στα νεύρα τη μαύρη εκείνη μέρα, αν ήμασταν σε ερημονήσι θα τα τρυπούσα για να αχρηστευτούν κ να μην μπορούμε να πάρουμε άλλα :grin:)

Κάτσε λοιπόν να δούμε τι έχουμε εδώ... Ενα παιδάκι ούτε 4 ετών που πλατσουρίζει τρισευτυχισμένο στη θάλασσα και μια μάνα απαρηγόρητη που θεωρεί ότι κατέστρεψε το παιδί της γιατί με τα μπρατσάκια θα καθυστερήσει ενδεχομένως να βάλει το τικ στο κουτάκι κολύμπι. Ασε που μπορεί να έρθει στην παραλία και η συνομήλικη Μαρία που κουνάει καλύτερα τα πόδια της στο νερό και τότε η δόλια μάνα θα πάθει εγκεφαλικό που ένα χ τυχαίο παιδάκι κάνει κάτι καλύτερα από το δικό της.

 

Μήπως να χαλαρώναμε λίγο κάποια στιγμή; Θεωρώ πλέον δεδομένο ότι ψαχνεις εναγωνίως τρόπους να είσαι μόνιμα σε κατάθλιψη. Χαρείτε τη θάλασσα και τις διακοπές και άστο το παιδάκι ήσυχο να κάνει μπάνιο όπως θέλει. 

 

Για το πρακτικό του πράγματος και σε εμάς τα τουβλάκια ανεβαίνουν στο θώρακα, πιθανό να μην πρέπει αλλά με τη βοήθεια του μακαρονιού επιπλέει οπότε δεν το πολυέψαξα. Δώσε μακαρόνι, κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

α τώρα το είδα!!! 

 

έισης @μαγιοπουλας με εχεθς καταλάβει. η λέξη παιδί σου και καθυστερήσει είναι μια μαχαίρια στην καρδιά. θέλω να κάτσω σε μια γωνία κ να κλάψω. γιατί μου το κανεις αυτό; βάλαμε στο παιδί μπρατσάκια κ πλατσούριζε ευτυχισμένο κι εγω σκεφτόμουν ότι είμαι μια άθλια μάνα που το κατέστρεψε για πάντα. (ειχα όντως μούτρα κ ήμουν μες στα νεύρα τη μαύρη εκείνη μέρα, αν ήμασταν σε ερημονήσι θα τα τρυπούσα για να αχρηστευτούν κ να μην μπορούμε να πάρουμε άλλα :grin:)

Βρε δώσε ο.τι θες.τα αλλά που σου είπα όμως δίνουν αίσθηση ελευθερίας άρα κ μεγαλύτερη χαρά.κ αυξομειώσεις κ τα τουβλάκια όπως βολεύει.δωσε ο ως κ μακαρόνι.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιπτώσεις από τα μπρατσάκια φάνηκαν ήδη. το μακαρόνι κ τη σανιδα δεν τα θέλει. Γι αυτό έχω σκάσει. Γιατί φυσικά νομίζει ότι χάρη στα μπρατσάκια επιπλέει κ είναι ελεύθερος ενώ πριν ήταν δεσμευμένος, προφανώς ο τρόπος με το μακαρόνι κ τη σανιδα δεν του άρεσε. Αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι τψρα, το παιδί είναι χαρούμενο και μαζί είναι κ ο άντρας μου. θα τα παίρνω κάθε μέρα μαζί αλλά τψρα δεν τα θέλει. 

 

@Anna3011 ούτως ή άλλως κ με τη σωστή μέθοδο, πίσω απ όλους ήταν. υστερούσε σε σχέση με τα παιδιά του κολυμβητηρίου γιατί εκεί τους τα μαθαίνουν σωστά, υστερούσε σε σχέση με τα παιδιά που χαίρονταν με τα μπρατσάκια. Δεν είναι το θέμα μου τι θα πει ο κόσμος. το θέμα μου είναι να κάνω το σωστό κ να αντισταθμίσω το ότι δεν μεγαλώνει στην Αθήνα για να πάει κολυμβητήριο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα τουβλακια ειναι στα πλευρα κ πισω

εχει δυο ιμαντες,εμεις δενουμε τον εναν πανω απο τον αφαλο,κ τον αλλο απο κατω για να καταλαβεις υψος(ελπιζω 4χρ μετα κ 2παιδια να μην τα βαζαμε λαθος,παντως μαθανε ετσι)

ο γιος ειναι 4 κ 8μ,κολυμπαει πλεον με 4τουβλακια αρκετα καλα.με την σανιδα σκετη ετσι κ ετσι.με μακαρονι αψογα.ειναι τοσο αδυνατος που το μακαρονι το δενουμε στην μεση του

η μεγαλη στην ουσια κολυμπαει,αλλα απο ανασφαλεια της στα βαθια παιρνει μακαρονι,η σανιδα,η 2τουβλακια

υπαρχουν παιδια που κ με κουλουρα ακομη θα ψιλοκολυμπησουν.οκ,δ ειναι ο ιδανικοτερος τροπος,αλλα σημασια εχει να περασουν καλα.σε μαθηματα θα μαθουν κ σωστα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , vicky86 είπε:

τα τουβλακια ειναι στα πλευρα κ πισω

εχει δυο ιμαντες,εμεις δενουμε τον εναν πανω απο τον αφαλο,κ τον αλλο απο κατω για να καταλαβεις υψος(ελπιζω 4χρ μετα κ 2παιδια να μην τα βαζαμε λαθος,παντως μαθανε ετσι)

ο γιος ειναι 4 κ 8μ,κολυμπαει πλεον με 4τουβλακια αρκετα καλα.με την σανιδα σκετη ετσι κ ετσι.με μακαρονι αψογα.ειναι τοσο αδυνατος που το μακαρονι το δενουμε στην μεση του

η μεγαλη στην ουσια κολυμπαει,αλλα απο ανασφαλεια της στα βαθια παιρνει μακαρονι,η σανιδα,η 2τουβλακια

υπαρχουν παιδια που κ με κουλουρα ακομη θα ψιλοκολυμπησουν.οκ,δ ειναι ο ιδανικοτερος τροπος,αλλα σημασια εχει να περασουν καλα.σε μαθηματα θα μαθουν κ σωστα

εμάς έχει εναν ιμάντα με μια αγκράφα. Τέλος πάντων κ λάθος να τα βάζουμε δεν έχει σημασία, αφού φοράει μπρατσάκια αυτά υπερισχύουν κ κάνουν όλη τη δουλειά , αλλά τι να κάνω που του άρεσαν όλα! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

 

@Anna3011 ούτως ή άλλως κ με τη σωστή μέθοδο, πίσω απ όλους ήταν. υστερούσε σε σχέση με τα παιδιά του κολυμβητηρίου γιατί εκεί τους τα μαθαίνουν σωστά, υστερούσε σε σχέση με τα παιδιά που χαίρονταν με τα μπρατσάκια. Δεν είναι το θέμα μου τι θα πει ο κόσμος. το θέμα μου είναι να κάνω το σωστό κ να αντισταθμίσω το ότι δεν μεγαλώνει στην Αθήνα για να πάει κολυμβητήριο. 

Που ξερεις οτι υστερουσε; Αφου κανενα στο νησι δεν παει κολυμβητηριο σε αυτη την ηλικια. 
γενικα…ΧΑΛΑΡΩΣΕΕΕ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

@Anna3011 ούτως ή άλλως κ με τη σωστή μέθοδο, πίσω απ όλους ήταν. υστερούσε σε σχέση με τα παιδιά του κολυμβητηρίου γιατί εκεί τους τα μαθαίνουν σωστά, υστερούσε σε σχέση με τα παιδιά που χαίρονταν με τα μπρατσάκια. Δεν είναι το θέμα μου τι θα πει ο κόσμος. το θέμα μου είναι να κάνω το σωστό κ να αντισταθμίσω το ότι δεν μεγαλώνει στην Αθήνα για να πάει κολυμβητήριο. 

Μου χτυπάει πολύ αυτή η μόνιμη ατάκα σου ότι το παιδί υστερεί έναντι των άλλων και ειλικρινά εύχομαι να μην του περάσεις με τον καιρό αυτή την αντίληψη γιατί αυτό είναι το καταστροφικό και όχι αν θα μάθει σωστά μπάνιο στα 3,5. 

Σόρρυ που ανακατεύομαι αλλά ειλικρινά με ξενίζει όλη αυτή η απελπισία κάθε λίγο με τόσο ανούσια πράγματα. Είστε προφανώς διακοπές, είστε γεροί, χαλαροί, το παιδάκι σας χαίρεται τα μπάνια του και εσύ κλαίγεσαι και αυτομαστιγώνεσαι που υπέπεσες στο παράπτωμα να πάρεις μπρατάκια στο νήπιο. Τις προάλλες απελπιζόσουν που το παιδί δεν κάνει πετάλι σε ποδήλατο που δεν είναι για την ηλικία του και τι άλλο να πρωτοθυμηθώ. Εύχομαι όλη αυτή η απελπισία των αναρτήσεων να είναι προς χάρη εντυπωσιασμού και να μας τρολάρεις και λιγουλάκι αλλά αν αυτό δεν ισχύει και είσαι μόνιμα στην τσίτα για το παραμικρό μάλλον θα πρέπει να το δεις. Δεν περνιέται εύκολα η ζωή όταν μόνιμα ψάχνουμε λόγους να τρωγόμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Anna3011 είπε:

Μου χτυπάει πολύ αυτή η μόνιμη ατάκα σου ότι το παιδί υστερεί έναντι των άλλων και ειλικρινά εύχομαι να μην του περάσεις με τον καιρό αυτή την αντίληψη γιατί αυτό είναι το καταστροφικό και όχι αν θα μάθει σωστά μπάνιο στα 3,5. 

Σόρρυ που ανακατεύομαι αλλά ειλικρινά με ξενίζει όλη αυτή η απελπισία κάθε λίγο με τόσο ανούσια πράγματα. Είστε προφανώς διακοπές, είστε γεροί, χαλαροί, το παιδάκι σας χαίρεται τα μπάνια του και εσύ κλαίγεσαι και αυτομαστιγώνεσαι που υπέπεσες στο παράπτωμα να πάρεις μπρατάκια στο νήπιο. Τις προάλλες απελπιζόσουν που το παιδί δεν κάνει πετάλι σε ποδήλατο που δεν είναι για την ηλικία του και τι άλλο να πρωτοθυμηθώ. Εύχομαι όλη αυτή η απελπισία των αναρτήσεων να είναι προς χάρη εντυπωσιασμού και να μας τρολάρεις και λιγουλάκι αλλά αν αυτό δεν ισχύει και είσαι μόνιμα στην τσίτα για το παραμικρό μάλλον θα πρέπει να το δεις. Δεν περνιέται εύκολα η ζωή όταν μόνιμα ψάχνουμε λόγους να τρωγόμαστε.

 

Εγω αναρωτιεμαι αν ειναι αυτα τα σοβαροτερα προβληματα της ζωης σου @Έσπερος  και αν πραγματικα ειναι,εισαι τυχερη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ, τι να σας πω; Να σας πω ότι 21 μηνών δεν γουστάρει καν να παίζει στην ακροθαλασσιά και μέσα μπαίνει μόνο αγκαλιά; Έχουμε το swimtrainer να κάθεται, με το που το βλέπει βάζει τις φωνές. 

 

Πήγε η πεθερά μου και αγόρασε ένα σωσίβιο υπερπαραγωγή που έχει δυο τρύπες για τα πόδια και θρονιάζεται μέσα σαν άρχοντας, κι από πάνω έχει έναν φουσκωτό κοκοφοίνικα που του κάνει και σκιά. Είναι σαν οχτάρι με ανοιχτή τη μία άκρη, και στην ανοιχτή κουλούρα του οχτώ μπαίνεις εσύ κι επιπλέεις μαζί του. Ήταν τρισευτυχισμένος. Από επαφή με τη θάλασσα παίρνουμε κάτω απ' τη βάση, αλλά αφού το διασκεδάζει, ευχαριστημένη είμαι. 

Σε αντίστοιχη ηλικία ο δικός μου μπήκε στην θάλασσα 28 Αυγούστου, μια μέρα πριν τελειώσουν οι διακοπές….αγκαλιά εννοείται.

 

Στην παραλία έπαιρνε μωρομαντιλα και καθάριζε τις πατούσες του από την άμμο και τα πετραδάκια….

 

Τωρα (9 ετών) είναι σχεδόν όλη την ώρα υποβρύχιος!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα πρωτο καλοκαιρι 7μ βουτουσε δαχτυλα στην αμμο κ τα εγλυφε να την δοκιμασει:shock:

τα επομενα δυο σιχαινοταν την αμμο,οπως εχω ξαναπει,αν τον αφηνα ξαπλωστρα κ μπαιναμε θαλασσα δ θα κατεβαινε:P

επαιζε με κουβαδακια κ καθοταν σε καρεκλιτσα:lol:

παντα στην θαλασσα ειχε μια σταση,δ πολυγουσταρω,κρυωνω κιολας,αλλα θα κατσω μαζι σας:mellow:σπανια χαμογελουσε

φετος ειναι παρα πολυ εξοικειωμενος

τα ανηψια μου ειχαν πανω-κατω την επαφη που ειχαμε κ εμεις οι γονεις τους κ εγω σαν παιδια.μπρατσακια κ τπτ ιδιαιτερο.δ θα ελεγα οτι κολυμπανε

κ σημερα επαθα σοκ που ειδα τον μικρουλη ανηψιο 15μ με απλη κουλουρα:shock:ειναι λιγο θηριακι κ ταρζαν.κ λατρευει το νερο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ, τι να σας πω; Να σας πω ότι 21 μηνών δεν γουστάρει καν να παίζει στην ακροθαλασσιά και μέσα μπαίνει μόνο αγκαλιά; Έχουμε το swimtrainer να κάθεται, με το που το βλέπει βάζει τις φωνές. 

 

Πήγε η πεθερά μου και αγόρασε ένα σωσίβιο υπερπαραγωγή που έχει δυο τρύπες για τα πόδια και θρονιάζεται μέσα σαν άρχοντας, κι από πάνω έχει έναν φουσκωτό κοκοφοίνικα που του κάνει και σκιά. Είναι σαν οχτάρι με ανοιχτή τη μία άκρη, και στην ανοιχτή κουλούρα του οχτώ μπαίνεις εσύ κι επιπλέεις μαζί του. Ήταν τρισευτυχισμένος. Από επαφή με τη θάλασσα παίρνουμε κάτω απ' τη βάση, αλλά αφού το διασκεδάζει, ευχαριστημένη είμαι. 

Με κουλούρα υπερπαραγωγή με κοκοφοίνικα σιγά μην ασχοληθεί το παιδί με το swimtrainer. Κορόιδο είναι; :-P

Πάντως πέρα από την πλάκα εγώ έχω δει μέχρι στιγμής ότι η σχέση του παιδιού με τη θάλασσα μπορεί να αλλάξει πολύ από καλοκαίρι σε καλοκαίρι. Εμάς πέρυσι στα 2,5 έφαγε ένα τρελό κόλλημα και έμπαινε στη θάλασσα μόνο αγκαλιά με μένα. Πήραμε τα πάντα,  τουβλάκια, μπρατσάκια, τίποτα, δε δεχόταν καν να τα βάλει. Δεν πολυασχοληθήκαμε, χαιρόταν την παραλία οπότε είμασταν οκ. Μετά άραζε στην ξαπλώστρα σαν 20χρονη, μόνο το μοχιτάκι από το χέρι της έλειπε. Φέτος καμία σχέση, φουλ εξοπλισμένη με τουβλάκια, σανίδα, μακαρόνι και μας ζητάει κιόλας να μην την κρατάμε γιατί λέει μεγάλωσε και μπορεί μόνη... Κοινώς ότι να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...