Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Ευχαριστω πολύ άντε να δούμε :-P

Εγώ αν δεις στην αποθηκη έχω τα πάντα από θαλάσσια τέτοια... Κ τελικά μπρατσακια κουβάδες κι έξω από τη πορτα:P

Αντε και ομπρέλα αλλά όταν πάμε με τον μπαμπά αλλιώς εγώ δεν κουβαλάω 

Που να τα κουβαλήσω μόνη μου ολ αυτά

Μετά αυτό δεν είναι μπάνιο είναι καταναγκαστικά έργα!!!! Ασε που γκρινιάζουν αυτό είναι δικό μου όχι αυτό είναι δικό μου... Ε Καλααα λέω, βάλτε μπρατσακια φυγαμε. Κ το μαγιό πλέον της μεγάλης της το φοραω από πριν. Γενικά ότι είναι πιο ευκολο πιο ξεκουραστο και διασκεδαστικό. Εμένα ευτυχώς πέρυσι τα έβγαλε τα μπρατσακια μόνη της μου το είπε για να δουμε φέτος, ελπίζω να το θυμάται!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , diane2020 είπε:

Εγώ αν δεις στην αποθηκη έχω τα πάντα από θαλάσσια τέτοια... Κ τελικά μπρατσακια κουβάδες κι έξω από τη πορτα:P

Αντε και ομπρέλα αλλά όταν πάμε με τον μπαμπά αλλιώς εγώ δεν κουβαλάω 

Ένα μωράκι έχεις η δυο ; Θύμισε μου λίγο. Εγώ με τα δυο δεν θα μπορώ μάλλον να πάω μόνη μου :/ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Super.mum είπε:

Ένα μωράκι έχεις η δυο

 

 3και6εεγώ παω 

, ο πρωτος χρόνος του μωρου ήταν δυσκολος, πλεον τα χω οργανώσει καλυτερα. .. Πάμε σε ώρες που είναι καλά κ φαγωμένα κ ξεκουραστα, καθόμαστε περιπου 2 ώρες τουλάχιστον μέχρι περσυ παίρνω μαζί όσα ξέρω πως θα απασχοληθούν κ μόλις δω τα σκουρα φευγω προτου γίνει αλαλουμ

 

Σορυ κάτι έκανα κ δε το βγάζει σωστά.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι όχι γιλέκο φουσκωτό 

Που το κουμπώνεις πάνω του έχει και φερμουάρ 

α οκ,ελπιζω να σας βολεψει

εμενα ηταν η 1,5 η 2,5 τα καλοκαιρια,οποτε ο μικρος φορουσε το swimtrainer.η μεγαλη λογω μεγεθους κ εξοικειωσης απο βρεφικο πηγε σε γιλεκο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

α οκ,ελπιζω να σας βολεψει

εμενα ηταν η 1,5 η 2,5 τα καλοκαιρια,οποτε ο μικρος φορουσε το swimtrainer.η μεγαλη λογω μεγεθους κ εξοικειωσης απο βρεφικο πηγε σε γιλεκο

Το γιλέκο ποτε δε το βολευτηκαν ενώ είναι τόσο ωραίο κ ασφαλές... Μονίμως τσιριζαν ότι τα στριμώχνει... Δεν ξέρω ουτε γιλέκα θέλουν ουτε πολλα ρουχα ουτε πολλα αξεσουάρ ουτε κόκκαλακια κ μπιχλιμπιδια , της μαμάς τους παιδι κ εγώ δεν μπορώ τα πολλα πολλα... Βέβαια σε εκείνα μου αρέσει αλλά δεν....... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , diane2020 είπε:

, ο πρωτος χρόνος του μωρου ήταν δυσκολος, πλεον τα χω οργανώσει καλυτερα. .. Πάμε σε ώρες που είναι καλά κ φαγωμένα κ ξεκουραστα, καθόμαστε περιπου 2 ώρες τουλάχιστον μέχρι περσυ παίρνω μαζί όσα ξέρω πως θα απασχοληθούν κ μόλις δω τα σκουρα φευγω προτου γίνει αλαλουμ

 

Σορυ κάτι έκανα κ δε το βγάζει σωστά.. 

πολύ ωραία καλά κανεις. Πήγαινες και από όταν ήταν πολύ πιο μικρά ; Γιατί εμένα είναι ο μικρός 7 μηνών. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

α οκ,ελπιζω να σας βολεψει

εμενα ηταν η 1,5 η 2,5 τα καλοκαιρια,οποτε ο μικρος φορουσε το swimtrainer.η μεγαλη λογω μεγεθους κ εξοικειωσης απο βρεφικο πηγε σε γιλεκο

 

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

πολύ ωραία καλά κανεις. Πήγαινες και από όταν ήταν πολύ πιο μικρά ; Γιατί εμένα είναι ο μικρός 7 μηνών. 

Κάτι γίνεται σήμερα κ την ώρα που γράφω βγαινω απο το φόρουμ. Μάλλον η συνδεση μου φταίει. Τόσο μωρό όχι φοβόμουν μόνη.. Μετά τον χρόνο, εκεί δηλαδή.. Γιατί κ το μεγάλο ήθελε προσοχη τοτε.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , diane2020 είπε:

 

Κάτι γίνεται σήμερα κ την ώρα που γράφω βγαινω απο το φόρουμ. Μάλλον η συνδεση μου φταίει. Τόσο μωρό όχι φοβόμουν μόνη.. Μετά τον χρόνο, εκεί δηλαδή.. Γιατί κ το μεγάλο ήθελε προσοχη τοτε.. 

ναι κατάλαβα και εγώ τον μεγάλο φοβάμαι πιο πολύ. Που τρέχει και δεν τον φτάνεις. 

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

α οκ,ελπιζω να σας βολεψει

εμενα ηταν η 1,5 η 2,5 τα καλοκαιρια,οποτε ο μικρος φορουσε το swimtrainer.η μεγαλη λογω μεγεθους κ εξοικειωσης απο βρεφικο πηγε σε γιλεκο

Ευχαριστω μακάρι να μας βολέψει. Θα κάνουμε δοκιμές . Το swimtrainer είναι το φουσκωτό κουλούρι με το βρακάκι από μέσα ; Σορυ σας έχω τρελάνει απλά τώρα τα μαθαίνω εγώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Super.mum είπε:

ναι κατάλαβα και εγώ τον μεγάλο φοβάμαι πιο πολύ. Που τρέχει και δεν τον φτάνεις. 

Ευχαριστω μακάρι να μας βολέψει. Θα κάνουμε δοκιμές . Το swimtrainer είναι το φουσκωτό κουλούρι με το βρακάκι από μέσα ; Σορυ σας έχω τρελάνει απλά τώρα τα μαθαίνω εγώ 

το swimtrainer ειναι φουσκωτη κουλουρα,αλλα οχι με βρακακι.εχει κτ "ιμαντες" ας πουμε.πρεπει να γκουγκλαρεις να δεις φωτο.το παιδι ειναι λιγο πιο ξαπλωτο,κ βοηθαει αρκετα στην εκμαθηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Άλλη μια ερώτηση κορίτσια! Παπουτσάκια για θάλασσα του έχετε ; Αυτά τα πλαστικά ; 

Εμείς δεν έχουμε, έχει μάθει να πατάει προσεκτικά ακόμα κ σε χοντρά γλιστερά βότσαλα φυσικά με επίβλεψη. Γενικα σε αμμουδιές πάμε αλλά έχουμε κ μια κοντινή βοτσαλωτή που πάμε για γρήγορες βουτιές κ έχει συνηθίσει να μπαίνει  σιγά σιγά από το χέρι μας κ δεν διαμαρτύρεται ότι πονάει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Άλλη μια ερώτηση κορίτσια! Παπουτσάκια για θάλασσα του έχετε ; Αυτά τα πλαστικά ; 

Εγω δεν του εβαλα ποτε. Και συνήθως παμε σε παραλίες με πέτρα. Έμαθε να περπατάει άνετα... μη σας πω να τρέχει πάνω στις πέτρες. Δεν υπάρχει καλύτερο από το να περπατάνε ξυπόλητα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε, αλλά όχι για να περπατάει στην παραλία. Απλά για τη διαδρομή από το σπίτι στο αυτοκίνητο, από το αυτοκίνητο ως την παραλία κλπ για να μην είναι με κανονικά παπούτσια.

Περσι που δεν περπατούσε χωρίς χεράκι πήραμε κάτι πλαστικά που δεν θυμάμαι καν μάρκα, φέτος τα κροκς τα ανοιχτά που φοριούνται και σαν πεδιλακια γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις απλα παντοφλακια-πεδιλακια για τον δρομο κ μεχρι να τακτοποιηθουμε εχουμε

δ θελει κτ ιδιαιτερο

αλλα μου χει τυχει ο μικρος 1,5-2,5χρ(2καλοκαιρια)να σιχαινεται την αμμο:confused:τουλ με το πεδιλακι κτ γινοταν

για μεσα δ χρειαστηκε συνηθως εχει ελαχιστες πετρουλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Άλλη μια ερώτηση κορίτσια! Παπουτσάκια για θάλασσα του έχετε ; Αυτά τα πλαστικά ; 

Crocs forever! 

Αντιολισθητικα, σταθερά, για όλες τις ώρες. Για τις θάλασσες δεν τα αλλάζω! Δεν τα Φοράνε εκτός θάλασσας στη βόλτα γτ ιδρώνουν τα ποδια τους. Αλλά για τη θάλασσα είναι σουπερ! Και για κολυμβητήριο που γλιστραει διάολεμενα κάνουν! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το πρωτο μας μπάνιο σήμερα οικογενειακώς και όταν τα ετοίμαζα αναρωτιόμουν τι θα χρησιμοποιήσει το καθένα. Πήρα τελικά και των δύο τα μπρατσάκια αλλά η μεγάλη μου προς έκπληξή μου θυμάται από πέρυσι και τελικά δεν χρησιμοποιεί καθόλου μπρατσάκι μόνο με τη σανίδα της κάνει μπάνιο και κολυμπάει απίστευτα η μικρή μου γοργόνα. Πολύ περήφανη. . Πάει κι αυτό μάθαμε να κολυμπάμε! Πάμε στα επόμενα τώρα! :D

 

Εν τω μεταξύ είχα πάρει μαγιό πάνα που της χρησιμοποιούσα στο κολυμβητήριο και την έβαλα τώρα στο μωρό και έκανε τσίσα και της φύγανε κανονικά στην παραλία .και μου έκανε εντύπωση τι στο καλό κρατάει αυτό το βρακί γίνεται να χάλασε με τη χρήση? αλλά δεν το είχαμε χρησιμοποιήσει και πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Το πρωτο μας μπάνιο σήμερα οικογενειακώς και όταν τα ετοίμαζα αναρωτιόμουν τι θα χρησιμοποιήσει το καθένα. Πήρα τελικά και των δύο τα μπρατσάκια αλλά η μεγάλη μου προς έκπληξή μου θυμάται από πέρυσι και τελικά δεν χρησιμοποιεί καθόλου μπρατσάκι μόνο με τη σανίδα της κάνει μπάνιο και κολυμπάει απίστευτα η μικρή μου γοργόνα. Πολύ περήφανη. . Πάει κι αυτό μάθαμε να κολυμπάμε! Πάμε στα επόμενα τώρα! :D

 

Εν τω μεταξύ είχα πάρει μαγιό πάνα που της χρησιμοποιούσα στο κολυμβητήριο και την έβαλα τώρα στο μωρό και έκανε τσίσα και της φύγανε κανονικά στην παραλία .και μου έκανε εντύπωση τι στο καλό κρατάει αυτό το βρακί γίνεται να χάλασε με τη χρήση? αλλά δεν το είχαμε χρησιμοποιήσει και πάρα πολύ

Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις πάντα έτσι τα παιδάκια σου !!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2021 at 11:26 ΠΜ, diane2020 είπε:

 

Εν τω μεταξύ είχα πάρει μαγιό πάνα που της χρησιμοποιούσα στο κολυμβητήριο και την έβαλα τώρα στο μωρό και έκανε τσίσα και της φύγανε κανονικά στην παραλία .και μου έκανε εντύπωση τι στο καλό κρατάει αυτό το βρακί γίνεται να χάλασε με τη χρήση? αλλά δεν το είχαμε χρησιμοποιήσει και πάρα πολύ

Α κι εμεις το πήραμε αυτό και είπα να το δοκιμάσω σπίτι έτσι από περιέργεια να δω τι κρατάει(γιατί έτσι όπως το έβλεπα ήταν προφανές ότι δεν κρατάει τίποτα) , και ναι δεν κρατάει απολύτως τίποτα. Απλά μια πετσετουλα έχει μεσα! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mikraki35 είπε:

Α κι εμεις το πήραμε αυτό και είπα να το δοκιμάσω σπίτι έτσι από περιέργεια να δω τι κρατάει(γιατί έτσι όπως το έβλεπα ήταν προφανές ότι δεν κρατάει τίποτα) , και ναι δεν κρατάει απολύτως τίποτα. Απλά μια πετσετουλα έχει μεσα! 

Και τι μας το πουλανε και πανάκριβα για πανα μαγιό οι απατεώνες. Έλεος.. 20 ευρώ το χα παρει. Δεν τα τρώγαμε σε σουβλάκια καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει και το αντίθετο: πανα-μαγιο, αντί μαγιο-πανα. Ειναι πάνα κανονική δηλαδη αλλά έχει κάποια διαφοροποίηση για να μη βαραίνει με το νερό. Είχα δει προ δεκαπενταετίας ξαδερφάκι να φοράει και νομίζω πως έχει πάρει το μάτι μου στο σουπερμάρκετ και τώρα.

Εμείς πέρσι μόλις βγαιναμε από το νερό της βγάζαμε το μαγιό και βάζαμε πάνα κανονική. Τώρα φέτος δεν ξέρω τι θα κάνουμε αν θέλει να μπαινοβγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Νομίζω υπάρχει και το αντίθετο: πανα-μαγιο, αντί μαγιο-πανα. Ειναι πάνα κανονική δηλαδη αλλά έχει κάποια διαφοροποίηση για να μη βαραίνει με το νερό. Είχα δει προ δεκαπενταετίας ξαδερφάκι να φοράει και νομίζω πως έχει πάρει το μάτι μου στο σουπερμάρκετ και τώρα.

Εμείς πέρσι μόλις βγαιναμε από το νερό της βγάζαμε το μαγιό και βάζαμε πάνα κανονική. Τώρα φέτος δεν ξέρω τι θα κάνουμε αν θέλει να μπαινοβγαίνει.

Εγώ δεν της βάζω πια πανα καθώς είμαστε κ σε διαδικασία να τη βγάλουμε. Απλώς θα έχουμε ατυχήματα οκ... 

Όπως και είχαμε δλδ την πρώτη μερα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Νομίζω υπάρχει και το αντίθετο: πανα-μαγιο, αντί μαγιο-πανα. Ειναι πάνα κανονική δηλαδη αλλά έχει κάποια διαφοροποίηση για να μη βαραίνει με το νερό. Είχα δει προ δεκαπενταετίας ξαδερφάκι να φοράει και νομίζω πως έχει πάρει το μάτι μου στο σουπερμάρκετ και τώρα.

Εμείς πέρσι μόλις βγαιναμε από το νερό της βγάζαμε το μαγιό και βάζαμε πάνα κανονική. Τώρα φέτος δεν ξέρω τι θα κάνουμε αν θέλει να μπαινοβγαίνει.

εγω τους φορουσα τετοιες μεσα απο το μαγιο.δ διαπιστωσα κτ τραγικο σε διαρροη,αλλα δ θυμαμαι να μου ετυχε με κακα για παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Νομίζω υπάρχει και το αντίθετο: πανα-μαγιο, αντί μαγιο-πανα. Ειναι πάνα κανονική δηλαδη αλλά έχει κάποια διαφοροποίηση για να μη βαραίνει με το νερό. Είχα δει προ δεκαπενταετίας ξαδερφάκι να φοράει και νομίζω πως έχει πάρει το μάτι μου στο σουπερμάρκετ και τώρα.

Εμείς πέρσι μόλις βγαιναμε από το νερό της βγάζαμε το μαγιό και βάζαμε πάνα κανονική. Τώρα φέτος δεν ξέρω τι θα κάνουμε αν θέλει να μπαινοβγαίνει.

 

5 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Και τι μας το πουλανε και πανάκριβα για πανα μαγιό οι απατεώνες. Έλεος.. 20 ευρώ το χα παρει. Δεν τα τρώγαμε σε σουβλάκια καλυτερα

κοριτσια αυτες οι παvες μαγιο ειvαι μοvο για τα κακα οχι για τα τσισα. Αv κρατουσαv κτα τσισα θα ρουφουσαv ολο το vερο της θαλασσας προφαvως κ θα γιvοταv 100 κιλα η παvα. Ειχα παρει περσι για τα κακα ειvαι οτι πρεπει κ για vα πλατσουριζει αφοβα το μικρο στηv παραλια χωρις vα γιvετε η παvα 10 κιλα . 

 

20 ώρες πρίν, Mikraki35 είπε:

Α κι εμεις το πήραμε αυτό και είπα να το δοκιμάσω σπίτι έτσι από περιέργεια να δω τι κρατάει(γιατί έτσι όπως το έβλεπα ήταν προφανές ότι δεν κρατάει τίποτα) , και ναι δεν κρατάει απολύτως τίποτα. Απλά μια πετσετουλα έχει μεσα! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...