Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χορτόσουπα-Συνδυασμοί


goofy

Recommended Posts

Γεια σου georkost!

Τα παντζάρια είναι από τα πρώτα λαχανικά που ξεκινήσαμε, μετά τα βασικά πατάτα-κολοκύθι,καρότο. Πρώτα τα φύλλα τους και μετά και το βολβό τους. Μάλιστα μας άρεσαν ιδιαίτερα! Απλά πρόσεχε μην λερωθείτε γιατί δύσκολα φεύγει από τα υφάσματα και τα κακάκια σας μπορεί να είναι κάπως κοκκινωπά.

Καλή αρχή!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας και απο εμενα...!!!

ηθελα να σας ρωτησω:ολες ξεκινησατε στον 6ο μηνα τα φαγητα η και πιο νωρις????και επισης ηθελα να ρωτησω οταν αρχισει το φαγητο τι γινετε με το γαλα?ποσο πινει και ποσες φορες?

ευχαριστω...

Γεια σου φασολακι εχεις και νοστιμο ονοματακι :P:pκοιτα εμεις ξεκινησαμε σουπιτσες 6 μηνων παντως εχω ακουσει να ξεκινανε και 5 οσο για το γαλατακι εμας η παιδιατρος μας ειχε πει τοτε πως πρεπει τουλαχιστον 2,3 φορες να πινει το γαλατακι του δηλ πρωινι και βραδυνο γυρω στα 500ml...Αυτα ειπε η δικια μου γιατρος η γιατρος σας τι ειπε;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου georkost!

Τα παντζάρια είναι από τα πρώτα λαχανικά που ξεκινήσαμε, μετά τα βασικά πατάτα-κολοκύθι,καρότο. Πρώτα τα φύλλα τους και μετά και το βολβό τους. Μάλιστα μας άρεσαν ιδιαίτερα! Απλά πρόσεχε μην λερωθείτε γιατί δύσκολα φεύγει από τα υφάσματα και τα κακάκια σας μπορεί να είναι κάπως κοκκινωπά.

Καλή αρχή!

 

ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

αφου ξεπερασαμε βρογχιολιτιδα,γαστρεντεριτιδα και ιωση με 39,5 πυρετο, αρχισαμε να προσθετουμε νεες γευσεις στο μεσημεριανό μας.μεχρι τωρα εχουμε δοκιμασει:πατατα, καροτο , κολοκυθι, σελινο , μπροκολο, σπανακι, αρακα, ντοματα, κρεμμυδι ξερο τριμμενο, τραχανα γλυκο, κοφτο, νυχακι, κριθαρακι,πεπονακι, τι αλλο εχει σειρα λετε;φοβαμαι μην του δωσω κατι προτου να ειναι ετοιμο το στομαχακι του να το επεξεργαστει!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φασολακι εχεις και νοστιμο ονοματακι :P:pκοιτα εμεις ξεκινησαμε σουπιτσες 6 μηνων παντως εχω ακουσει να ξεκινανε και 5 οσο για το γαλατακι εμας η παιδιατρος μας ειχε πει τοτε πως πρεπει τουλαχιστον 2,3 φορες να πινει το γαλατακι του δηλ πρωινι και βραδυνο γυρω στα 500ml...Αυτα ειπε η δικια μου γιατρος η γιατρος σας τι ειπε;

 

εμείς ξεκινήσαμε 5,5 μηνών με χορτόσουπα, πατατα, κολοκυθακι, καροτο, πιπεριά, ντομάτα και λιγο σελινο, στην αρχή ξυνήσαμε και τρώγαμε το πολύ 5 κουταλιές, αλλά όταν έβαλα κοτόπουλο και μοσχαράκι έτρωγε όλο το πιάτο του, και τώρα που είναι σχεδόν 9 μηνών τρώει περίπου στα 250-300ml και χορτόσουπα και κοτόσουπα και μοσχάρι. τώρα με το γάλα, στις αρχές που δεν έτρωγε όλο το πιάτο συμπλήρωνα με γάλα, ενώ τώρα πίνει μόνο το πρωί και το βράδυ όσο θέλει, εγώ του φτιάχνω γύρο στα 250ml αλλά μπορεί και να θέλει παραπάνω άρα συμπληρώνω, ε και καμιά φόρα αν δεν τρώει κάποιο από τα γεύματά τού, (πχ φρουτόκρεμα, σουπα, ή κρεμες) του δίνω γάλα για να μην είναι νυστικός. αλλά αυτό πολύ σπάνια γιατί ο μικρούλης μου είναι φαγανάς και δεν αφήνει ούτε για δείγμα.........:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον το Καθολικακι μου ειναι εξαιρεση!! Τ Ρ Ε Λ Λ Ε Ν Ε Τ Α Ι για χορτοσουπα!!!! την τρωει σχεδον ολη....χορτοσουπα κ φαριν λακτε......αλλα το νο1 ειναι χορτοσουπα....ξεκινησα με πατατα καροτο κολοκυθι σελινο λιγο λαδι κ λεμονι! σημερα προσθεσα σπανακι κ κοτοπουλο.....το εφαγε ολο....και τα φρουτα ουτε να τα μυρισει...ξινιζει κ κανει γκριματσα για εμετο:D:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα...!!!

ηθελα να σας ρωτησω:ολες ξεκινησατε στον 6ο μηνα τα φαγητα η και πιο νωρις????και επισης ηθελα να ρωτησω οταν αρχισει το φαγητο τι γινετε με το γαλα?ποσο πινει και ποσες φορες?

ευχαριστω...

 

γει σου φασολακι! ναι καλο ειναι μετα τον 6ο...ποιο νωρις δεν ειναι ετοιμο το στομαχακι του...μπορει να προκαλεσει και αλλα προβληματα αν κανεις εισαγωγη στερεεας τροφης πολυ νωρις!!

στην αρχη δινεις λιγη κρεμα και μετα συμπληρωμα γαλα....

μετα σουπες 3 κουταλιες την πρωτη μερα 4 την επομενη κ.τλ και μετα παλι κανονικα το γαλα....μεχρι να ερθει σε σημειο να τρωει πολυ σουπα η φρουτα και να χορτενει να μην θελει γαλα....εγω το πρωι της δινω γαλα...κατα της 11 φρουτο+γαλα (γιατι δεν της αρεσουν τα φρουτα και τρωει το πολυ 5 κουταλιες) στης 2.30-3.00 χορτοσουπα που ξετρελλενεται και τρωει αρκετα και μετα πινει λιγο γαλα οποτε σε λιγες μερες θα τρωει μονο σουπα....το απογευμα φαριν λακτε και γαλα παλι.....και αυτο θα το σταματησει οπου να ναι γιατι τρωει αρκετη κρεμα....και το βραδυ μονο το γαλα της....το ποσο πινει αναλογα το παιδι....εμενα πανω απο120μλ δεν πινει που να χτυπιεμαι!!! και εκλεισε τους 6 μηνες ειναι 6μιση 63 ποντους και 5550!!!!! αυτα απο εμενα:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χτες εβαλα πρωτη φορα πολυ λιγα φιλαρακια σπανακι στην κοτοσουπα του μωρου και ενω την εφαγε μετα απο τρεις ωρες πηγα να δωσω φρουτοκρεμα, στο δευτερο κουταλακι, εκανε εμετο εβγαλε ολη τη κοτοσουπα και οτι εχει φαει απο τη φρουτοκρεμα, μετα απο 4 ωρες εδωσα γαλα και παλι το εβγαλε ολο.. μα ολο και κοιμηθηκε νηστικο το κακομοιρο, τι εφταιγε? στη κοτοσουπα εβαλα τα λαχανικα που βαζω παντα (πατατα κολοκυθι καροτι και λιγο ρυζι)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χτες εβαλα πρωτη φορα πολυ λιγα φιλαρακια σπανακι στην κοτοσουπα του μωρου και ενω την εφαγε μετα απο τρεις ωρες πηγα να δωσω φρουτοκρεμα, στο δευτερο κουταλακι, εκανε εμετο εβγαλε ολη τη κοτοσουπα και οτι εχει φαει απο τη φρουτοκρεμα, μετα απο 4 ωρες εδωσα γαλα και παλι το εβγαλε ολο.. μα ολο και κοιμηθηκε νηστικο το κακομοιρο, τι εφταιγε? στη κοτοσουπα εβαλα τα λαχανικα που βαζω παντα (πατατα κολοκυθι καροτι και λιγο ρυζι)

 

μηπως δεν εφταιγε το σπανακι??εφαγε σημερα?λεω μηπως βγαζει δοντακι η εκανε εμβολιο..γιατι τοση ζημια μου φαινεται περιεργο να την εκαναν λιγα φυλλα σπανακι..

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εφταιγε το σπανακι??εφαγε σημερα?λεω μηπως βγαζει δοντακι η εκανε εμβολιο..γιατι τοση ζημια μου φαινεται περιεργο να την εκαναν λιγα φυλλα σπανακι..

 

Θα συμφωνησω, μηπως ηταν απλα τυχαιο το γεγονος?

 

Πραγματικα δεν ειναι δα και τοσο βαρυ λαχανικο, ποσο μαλλον οταν προκειται και για λιγα φυλλα.

 

Παρακολουθησε το, μηπως επισης εχει καμμια ιωσουλα το μικρακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα,εγω παντως δεν τα μετραω τα γραμμαρια βαζεις με το ματι κοιτας να μην γινει πολυ νερουλο αλλα και πολυ στεγνο γιατι τα ξερνανε μετα δεν τους αρεσει,παντως ολα με το ματι ειδικα το ζομο δεν τον εχω ζυγισει ποτε,αντε καλη επιτυχια και να σου ζησει,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι σε θερμοκρασια δωματιου την δεινω καμια φορα και λιγο πιο ζεστη γιατι μεχρι να την φαει κρυωνει και μετα δεν την θελει κρυα καθολου οποτε λιγο πιο ζεστη την κανω φυσαω βεβαια λιγο και δικιμαζω με το ανω χειλος μου λιγο για να μην τον καψω κιολας τον καημενο

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου κοντεύει να χρονίσει σε λίγο και πλέον πειραματίζομαι αρκετά στη διατροφή του.Προσπαθώ να του δίνω απο όλα.Στη χορτόσουπα βάζω εκτός απο μοσχάρι καρότο κολοκύθι και πατάτα που είναι τα κλασικά πράσο,πιπεριά,ντομάτα,μπρόκολο και τα τρώει όλα.Δεν έδειξε να τον πειράζει κάτι.Καλό είναι να μην τρώει κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια,υπάρχουν τόσα λαχανικά και πρέπει να δοκιμάζουν απο όλα!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα ο παιδίατρος μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία (είμαστε 6 μηνών) πρέπει απαραιτήτως ΟΛΑ τα γεύματα να έχουν μέσα πρωτεϊνη... Και γι' αυτό μέχρι να βάλουμε το κρέας, αφού αλέσω τα λαχανικά ρίχνω και 2 μεζούρες γάλα (και στην φρουτόκρεμα επίσης)!!! Το παρήγορο από όσα διαβάζω είναι ότι γενικά η χορτόσουπα ΔΕΝ αρέσει στα ζουζούνια μας και δεν φταίει τελικά το γάλα που δεν την τρώει ο μικρός... Την φρουτόκρεμα όμως την εξαφανίζει... Να ρωτήσω όμως κάτι...? Μετά από πόσο καιρό βάλατε το κρέας? Εμένα μου είπε μετά απο 5-6 μέρες αλλά εδώ απ' ότι βλέπω οι περισσότερες μανούλες (αν όχι όλες) δώσατε πολύ περισσότερες μέρες μόνο λαχανικά!

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κορίτσια τα φώτα σας!

Εδώ και 2 μέρες ξεκινήσαμε χορτόσουπα(πατάτα,καρότο,κολοκυθάκι,1 κουταλιά λάδι και λίγο λεμόνι).Η μικρή αφού δοκίμασε μία κουταλιά, άρχισε να αναγουλιάζει,να κλαίει και μετά έκλεισε το στόμα της και δεν το άνοιγε.Επίσης, σταμάτησε να τρώει την επόμενη μέρα και το ρυζάλευρο βανίλια το οποίο βέβαια δεν πειράζει όπως είπε ο γιατρός.Το μόνο καλό είναι ότι τρώει όλη την φρουτόκρεμα της.Όσον αφορά την χορτόσουπα ο γιατρός μου είπε να προσθέσω λίγο απλό ρυζάλευρο για να γλυκάνει λίγο η σούπα.Τι να κάνω κορίτσια?Μοσχάρι θα αρχίσουμε από εβδομάδα.Λέτε να της αρέσει η γεύση καλύτερα με το κρεατάκι.Τι άλλο να κάνω?Αγόρασα και γλυκοπατάτες σήμερα τις οποίες θα δοκιμάσω αύριο.Να προσθέσω και άλλα λαχανικά ή είναι νωρίς ακόμη?Σήμερα ήταν η δεύτερη μέρα αλλά τζίφος το είχε ράψει.Όταν απομάκρινα το κουτάλι, λίγο έγλειψε το χειλάκι της να δοκιμάσει αλλά πάλι μετά το έκλεισε ερμητικά.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας!

Εδώ και 2 μέρες ξεκινήσαμε χορτόσουπα(πατάτα,καρότο,κολοκυθάκι,1 κουταλιά λάδι και λίγο λεμόνι).Η μικρή αφού δοκίμασε μία κουταλιά, άρχισε να αναγουλιάζει,να κλαίει και μετά έκλεισε το στόμα της και δεν το άνοιγε.Επίσης, σταμάτησε να τρώει την επόμενη μέρα και το ρυζάλευρο βανίλια το οποίο βέβαια δεν πειράζει όπως είπε ο γιατρός.Το μόνο καλό είναι ότι τρώει όλη την φρουτόκρεμα της.Όσον αφορά την χορτόσουπα ο γιατρός μου είπε να προσθέσω λίγο απλό ρυζάλευρο για να γλυκάνει λίγο η σούπα.Τι να κάνω κορίτσια?Μοσχάρι θα αρχίσουμε από εβδομάδα.Λέτε να της αρέσει η γεύση καλύτερα με το κρεατάκι.Τι άλλο να κάνω?Αγόρασα και γλυκοπατάτες σήμερα τις οποίες θα δοκιμάσω αύριο.Να προσθέσω και άλλα λαχανικά ή είναι νωρίς ακόμη?Σήμερα ήταν η δεύτερη μέρα αλλά τζίφος το είχε ράψει.Όταν απομάκρινα το κουτάλι, λίγο έγλειψε το χειλάκι της να δοκιμάσει αλλά πάλι μετά το έκλεισε ερμητικά.

 

Eμένα τρώει πάντα ότι συνδυασμούς και αν του κάνω (τρώμε τα πάντα - 9 μηνών), αλλά μια μέρα του έβαλα καταλάθος λεμόνι και έκλεισε το στόμα του και δεν έλεγε να το ανοίξει. Μήπως το λεμόνι του αλλοιώνει την γεύση;;Τα μωράκια δεν έχουν συνηθίσει στα όξινα....την επόμενη μέρα που δεν έβαλα λεμόνι πήραν πάλι μπρος οι μηχανές!Πάντως ρυζάλευρο (που είναι γλυκό) μέσα στο φαγητό μου κάνει μπλιάχ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία (είμαστε 6 μηνών) πρέπει απαραιτήτως ΟΛΑ τα γεύματα να έχουν μέσα πρωτεϊνη... Και γι' αυτό μέχρι να βάλουμε το κρέας, αφού αλέσω τα λαχανικά ρίχνω και 2 μεζούρες γάλα (και στην φρουτόκρεμα επίσης)!!! Το παρήγορο από όσα διαβάζω είναι ότι γενικά η χορτόσουπα ΔΕΝ αρέσει στα ζουζούνια μας και δεν φταίει τελικά το γάλα που δεν την τρώει ο μικρός... Την φρουτόκρεμα όμως την εξαφανίζει... Να ρωτήσω όμως κάτι...? Μετά από πόσο καιρό βάλατε το κρέας? Εμένα μου είπε μετά απο 5-6 μέρες αλλά εδώ απ' ότι βλέπω οι περισσότερες μανούλες (αν όχι όλες) δώσατε πολύ περισσότερες μέρες μόνο λαχανικά!

 

Εγώ έδωσα 3 μέρες σκέτα λαχανικά και την τέταρτη μέρα κοτόπουλο. Βασικά εγώ πειραματιζόμουνα πολύ. Κάποιοι γιατροί λένε: την πρώτη μέρα μόνο μήλο, την άλλη αχλάδι κτλ. Εγώ από την αρχή του έβαλα όλα τα φρούτα για να έχει ευχάριστη γεύση. Πάντως δεν πάθαμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου τρελαίνεται για λεμόνι. Ωστόσο από τη στιγμή που προσθέσαμε κρέας τρώει τουλάχιστον 240 ml

 

οπότε είναι θέμα παιδιού μάλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...