Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χορτόσουπα-Συνδυασμοί


goofy

Recommended Posts

Απο φρούτα της βάζω αυτές τις ημέρες 1 μικρό νεκταρίνι, μισό αχλάδι, μισή μπανάνα και μισό ακτινίδιο. Δεν το τρώει όλο βέβαια, αφήνει 3-4 κουταλιές... όσο μένει το τρώει η μαμα! Νομίζεις ότι είναι πολύ σαν ποσότητα;

Στη σούπα αύριο θα βάλω και πατάτα. Για να δούμε...

Οι holle τι είναι ακριβώς; Δηλώνω άσχετη. Είναι παιδικές; Κάνουν για τόσο μικρή ηλικία;

 

Είναι πιθανόν να βγαίνει λίγο ξινούτσικη με αυτά τα φρούτα και για αυτό να μην της πολυαρέσει. Εγω θα απέφευγα το πολύ ακτινίδιο τα σποράκια είναι αλλεργιογόνα. Τώρα το καλοκαιράκι ευτυχώς έχουμε πολλές επιλογές. Μπορείς να βάλεις καρπουζάκι και πεπόνι που είναι πολύ γλυκά αλλά όχι μεγάλη ποσότητα γιατι θα γλινει νερουλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς τελικά σταθεροποιηθήκαμε!!! Από την ώρα που μπήκε και το κρεατάκι στη χορτόσουπα... τρελαίνεται! Βέβαια βάζω μπόλικο λεμονάκι. Γενικώς έχω παρατηρήσει πως της αρέσουν οι ξυνές γεύσεις τελικά...

dee το ακτινίδιο το τρώει χωρίς πρόβλημα, βέβαια ψάχνω για αρκετά ώριμα. Είναι η μοναδική λύση μαζί με το πορτοκάλι για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας και δεν μπορώ να το αποφύγω. Τις προάλλες 2 μέρες δεν της έδωσα και "φρακάρισε" το σύστημα!

Τελευταία όμως έχω βρεί έναν φοβερό συνδιασμό φρούτων που το τρώει μετά μανίας!

2 φετούλες πεπόνι - μισό ακτινίδιο - 1 αχλάδι και λίγο πορτοκάλι χυμό. Είναι λίγο αραιό βέβαια αλλά πολύ νόστιμο. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λαδι φρεσκο δινουμε απο την πρωτη χορτοσουπα?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φρέσκο λάδι στο φαγάκι καλό είναι να το προσθέτουμε τελευταίο, δηλαδή αφού αλέσουμε τις τροφές. Και το λεμονάκι πέρα από τη γεύση βοηθάει πάρα πολύ στην απορρόφηση των βιταμινών που έχουν τα λαχανικά κ το κρέας του κάθε γεύματος.

Εμείς τώρα προσθέσαμε και ζυμαρικά (αστράκι- πεπονάκι) τα οποία τα βράζουμε στο ζουμάκι από το κυρίως γεύμα και τα προσθέτουμε στη συνέχεια στο αλεσμένο φαγητό....για να συνηθίζει σιγά σιγά πιο στερεές τροφές και να αρχίσει να δέχεται κομματάκια από φαγητό...(σιγά σιγά πάντα)....:D

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

χθες έκανα το χειρότερο φαγητό που μπορούσα να κάνω για το κοριτσάκι μου και φυσικά δεν έφαγε παρά μόνο 5 κουταλιές. απορώ που τις έφαγε κι αυτές.

μπάμιες, κολοκυθάκι, καρότο, μαϊδανό,ντομάτα, ρύζι, κρεμμύδι, σκόρδο και τέλος τυράκι φέτα. μπλιαχ!

κακούργα μάνα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις εδω και λιγες μερες προσθεσαμε στη διατροφη μας τα ζυμαρικα αλλα.....εκτος το οτι δεν ειναι νοστιμα, δεν αλλεθονται καλα.Καμια σχεση με το πατατα-καρροτο-κολοκυθι και στη γευση και στην υφη! Εσεις τι συνδυασμους κανετε με τα ζυμαρικα?

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Τα ζυμαρικά συνδυάζονται με όλα αυτά που συνδυάζονται και οι πατάτες, δηλ. με όλα. Εγώ προσωπικά βάζω πάντα και λίγη πατάτα μαζί για να είναι πιο νόστιμο.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ζυμαρικα εμεις τα τρωμε καλυτερα σκετα. εννοω οτι κραταω ζουμι απο το κοτοπουλο ή μοσχαρι με ο,τι λαχανικο εχει μεσα και την επομενη κανω αστερακι με λίγο κρεατάκι μέσα...

επισης μικρότερο που δεν ήθελε με τιποτα να φαει αρχισα να πειραματιζομαι προσθετοντας διαφορα μεσα στη σουπα

θυμαμαι ετρωγε καλά οταν εβαζα και πιπερια φλωρίνης, γλυκοπατάτα ή και κυδώνι

οτιδήποτε προσθετε γλυκιά γεύση

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

το πατζάρι πώς το συνδυάζετε;

έχω πάρει ωραιότατα πατζάρια, αλλά με τί να τα κάνω; με κρέας σκέτα;

με άλλα λαχανικά και αν ναι με ποιά ταιριάζουν περισσότερο;

δεν έχω κάνει πατζάρια, παρά μόνο σαλάτα.

τα φώτα σας παρακαλώ! έχω απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Sevoula αρχικά τα παντζάρια τα συνδυάζαμε με λαχανικά. Δηλ. με πατάτα, κολοκύθι, καρότο και σπανάκι. Δεν ήταν βέβαια κι ό,τι καλύτερο... Οπότε τώρα τα βάζουμε με μοσχάρι ή κοτόπουλο συν πατάτα, κολοκύθι, καρότο. Προσοχή στο χώρο γύρω σου και κυρίως στα υφάσματα! Θα τα βλέπεις όλα κόκκινα...!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Sevoula αρχικά τα παντζάρια τα συνδυάζαμε με λαχανικά. Δηλ. με πατάτα, κολοκύθι, καρότο και σπανάκι. Δεν ήταν βέβαια κι ό,τι καλύτερο... Οπότε τώρα τα βάζουμε με μοσχάρι ή κοτόπουλο συν πατάτα, κολοκύθι, καρότο. Προσοχή στο χώρο γύρω σου και κυρίως στα υφάσματα! Θα τα βλέπεις όλα κόκκινα...!

να σου πω.

σκεφτόμουν μοσχάρι με παντζάρια, πατάτα.

και σπανάκι και καρότο και κολοκυθάκι, πολλά δεν είναι; το έφαγε;

 

όσο για το χρώμα...ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο δικός μου δεν θέλει τα σκέτα λαχανικά πλέον. Αν έχει και κρεατικό το τρώει. Πολλά δεν είναι, γιατί θα βάλεις από λίγο. Καλή επιτυχία και καλό καθάρισμα!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

και μεις από αύριο ξεκινάμε χορτόσουπα!θα πάω να ψωνίσω πρωί πρωί γιατί σήμερα πήγαμε παιδίατρο και μας το είπε. όμως άλλο ήθελα να σας πω...της έβαλα μπανάνα προχθές στην φρουτόκρεμα..γιατί τρώγαμε εδώ και 3 εβδομάδες...μήλο αχλάδι ρόδι...και φούντωσαν τα μάγουλά της!κατακόκκινο το μανάρι μου!μας είπε η γιατρός να της δώσω πάλι μπανάνα στον όγδοο και βλέπουμε.εντύπωση μου έκανε..γιατί η μπανανούλα μια χαρά φρουτάκι είναι..οπότε μου είπε ούτε πορτοκάλι ακόμα..εσάς τρώνε?είμαστε 6 και πέντε ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα μωρά δυσκολεύονται περισσότερο να δεχτούν τα λαχανικά απο οτι με τα φρούτα. Εγω όταν ξεκίναγα καινούργια γεύση προσπαθούσα να τον ταϊζω οταν δεν είχα πεινάσει πολύ (κανα μισάωρο πριν την προγραμματισμένη ώρα) γιατι μετά τον έπιανε αμοκ. Αν δείτε οτι δεν τους αρέσει κάτι μπορειτε να τα αφήσετε 1-2 ημέρες και μετά να προσπαθήσετε πάλι για να μην τους βγει αντίδραση. Βοηθαέι και κανένα πλαστικό παιχνιδάκι για να ξεχνιούνται.

Προσοχή μην ξεγελαστείτε με το καρότο και τους βάζετε πολύ που είναι γλυκό, γιατι εγώ ετσι την πάτησα στον πρώτο μου και μου έκανε καροτοαιμία. Δεν έπαθε τίποτα αλλα είχε γίνει καροτί η μύτη του και επανήλθε μετά απο 1-2 μήνες

Καροταιμια????Πρωτη φορα το ακουω!!!:lol::lol::lol:Ενταξει,με μετρο το καροτο,δεν ειναι και Bugs bunny το παιδι!!!

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

και μεις από αύριο ξεκινάμε χορτόσουπα!θα πάω να ψωνίσω πρωί πρωί γιατί σήμερα πήγαμε παιδίατρο και μας το είπε. όμως άλλο ήθελα να σας πω...της έβαλα μπανάνα προχθές στην φρουτόκρεμα..γιατί τρώγαμε εδώ και 3 εβδομάδες...μήλο αχλάδι ρόδι...και φούντωσαν τα μάγουλά της!κατακόκκινο το μανάρι μου!μας είπε η γιατρός να της δώσω πάλι μπανάνα στον όγδοο και βλέπουμε.εντύπωση μου έκανε..γιατί η μπανανούλα μια χαρά φρουτάκι είναι..οπότε μου είπε ούτε πορτοκάλι ακόμα..εσάς τρώνε?είμαστε 6 και πέντε ημερών.

 

να σε ρωτησω κατι...

το ροδι το εδωσες αμεσως στην φρουτοκρεμα???

Θελω να πω,επιτρεπεται απο την πρωτη στιγμη???

εμεις αρχιζουμε φρουτοκρεμα στον 6ο μηνα και το ειχα απορια!!!

επισης μηπως ξερει κανεις ποτε και αν δινουμε καστανο???

Link to comment
Share on other sites

το ρόδι το έδωσα μετά από κανένα δεκαήμερο!αντί για νεράκι στο μπλέντερ...βάζω λίγο χυμό ροδιού..το στύβω δηλαδή.από ότι καταλαβαίνω το κάθε παιδάκι έχει τις ευαισθησίες του!

Link to comment
Share on other sites

εμεις εδω κ αμια 10 αρια μερες που ξεκινησαμε,

του βαζω πατατα , καροτο , κολοκυθάκι, κ του ειχα βάλει σελινο αλλα μου φάνηκε πικριζε κ του εβαλα σπνάκι(μη φανταστείς πολύ , ένα φυλαράκι)

στην αρχη που δε την ηθελε με τποτα μια μερα του χα βάλει μόνο πατατα -καροτο, εεε κάτι ειχε φάει!!!

μια σταλια λαδάκι κ μια σαλιά λεμονάκι, ειναι που ειναι αισχρο το λεμονάκι έτσι να νοστιμισει λίγο!!

αυτα από μενα , ειμαστε αρχη ακόμα...σαπό μεθαύριο+κοτοπουλακι!!!

 

Χθες μίλησα με την παιδίατρο για την διατροφή του μωρού μιας και είμαστε ακόμα στην φρουτόκρεμα. Μου είπε πως όλα τα παραπάνω λαχανικά είναι ότι πρέπει για το ξεκίνημα αλλά μου είπε να μήν του δώσω σπανάκι ακόμα, αλλά αρκετά μετά. Ενώ δηλαδή μπορεί μια σούπα να έχει κρεμμύδι (βρασμένο) δεν μπορεί να έχει σπανάκι. Το σέλινο είναι αποδεκτό από την αρχή. Επίσης μου είπε 1 κτγ ελαιόλαδο ωμό μόλις έχουμε περάσει τα λαχανικά από μουλινέτα και λίγο λεμόνι.

 

Για το ρόδι ρώτησα και εγώ και μου είπε αργότερα, όπως και για το κάστανο. ΜΟυ είπε να τα δοκιμάσω σιγά σιγά και να μη βιάζομαι.

Επεξεργάστηκαν by babyprince
Φρούτα και λαχανικά

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο μου είπε και μένα..να μη βιάζομαι...ξεκινήσαμε χθες χορτόσουπα..πατάτούλα-λίγο καροτάκι - κολοκυθάκι-λαδάκι-λεμονάκι..μιλάμε τέτοια φάτσα δεν έχω ξαναδεί!!έκλεινε να μάτια της με αποστροφή!σήμερα ακόμα χειρότερα.ούτε μια κουταλιά δεν έφαγε..χθες έφαγε 2-3!σιγά σιγά..ελπίζω να φάει καμιά κουτάλιτσα!

 

κοίτα εμένα το ρόδι μου το είπε να το βάλω, επειδή δεν της άρεσε καθόλου στην αρχή το αχλάδι.με μάλωσε που της έβαλα μια μέρα μπανάνα.της φούντωσαν τα μαγουλάκια της μικρούλας μου!σαν παντζαράκι έγινε!δεν το ήξερα ότι η μπανάνα πρέπει να δίνεται αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις φαγαμε 3 μερες πατατα - καροτο και απο χτες τους προσθεσακολοκυθι, σπανακι, ρυζι κ στο τελος ωμο ελαιολαδο. δεν ενθουσιαστηκαν αλλα η μια εφαγε. η αλλη κατι εχει παθει απο οταν εκανε το εμβολιο κ δεν τρωει , το σφραγιζει κ δεν δεχεται κρεμα, μονο γαλα

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ξεκινήσαμε και έμεις την χορτόσουπα.

Του έβαλα πατατα, καρότο, κολοκύθι και λιγο λεμόνη. Οταν το δοκίμασε ξύνησε η φάτσα του και άρχισε να κλαίει.

Κορίτσια τι να κάνω?Υπομόνη και προσπάθεια.

Λέω να του βάλω αύριο κρεμμύδι- ντομάτα μπας και γλυκάνει λιγο.Να περιμένω λίγες μέρες ή να τα προσθέσω άμεσα?

Φοβάμαι οτι δεν θα του αρέσει καθόλου η χορτόσουπα και όταν θα μπεί το κρέας ισως να έχουμε και έκει πρόβλημα.

Και κάτι ακόμα.Λέω σε καμία δεκαριά μέρες να βάλω κοτόπουλο.Να το κάνω ακομά και εάν δεν εχει φάει καλά την χορτοσουπά του?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...