Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩς ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΨΟΥΛΑ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μπορείς να την ανοίξεις και να τη βάλεις σε ένα κουταλάκι με νερό και να του πεις ότι είναι νερό (διαλύεται εύκολαι και δεν ασπρίζει). Επίσης για το μέλλον εάν θα αγοράσεις κάποιο ομοιοπαθητικό εμείς το παίρνουμε σε μπίλιες. Τις ρίχνω μέσα σε μια σύριγγα, γεμίζω με νεράκι, διαλύονται σε 10΄περίπου και τρελένεται να το πίνει (το βλέπει και σαν παιχνίδι), Δεν ξέρω για φαγητά μέσα, δεν το έχω κάνει γιατί το φοβήθηκα.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ανοίγω και τη ρίχνω μέσα σε ένα φλιτζανάκι με ελάχιστο νερό και της τη δίνω με μια σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται) και της αρέσει γιατί το φαρμακάκι είναι γλυκό απʼ ότι μου έχει πει η γιατρός. Βάζω την ακρούλα της σύριγγας στο στόμα και η κόρη μου τη ρουφά σαν το καλαμάκι. Αν δε μπορεί να τη ρουφήξει εύκολα, την πατάω και εγώ από την άλλη με το χέρι. Ελπίζω να κατάλαβες… εύχομαι να βοήθησα.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπα ειναι καχυποπτος και φοβαμαι μην μου την φτυσει. πειραζει δηλαδη να την ανακατεψω με κατι?

 

Εννοείται ότι πειράζει. Δε σου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να το πάρει το φάρμακο με άδειο στομάχι και να φάει 20 λεπτά μετά????

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του πεις να ανοίξει το στόμα του και να τη ρίξεις πάνω στη γλώσσα του, δεν θα τον ενοχλήσει καθόλου πίστεψε με ο δικός μου θέλει και άλλη.

 

Εφόσον είναι καχύποπτος, αυτό που λέει η bloublou είναι το καλύτερο. Ας κρατάει κάποιος το παιδί και ο άλλος να ανοίξει το χάπι και να το ρίξει στο στόμα. Το χάπι θα κολλήσει μέσα στα τοιχώματα γιατί είναι σαν άχνη και το παιδί δε θα μπορεί να το φτύσει… άσε που θα του αρέσει κιόλας γιατί όπως είπα και ποιο πάνω, το φάρμακο είναι γλυκό…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πειράζει. Δε σου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να το πάρει το φάρμακο με άδειο στομάχι και να φάει 20 λεπτά μετά????

δεν ειναι το βασικο χαπι του, ειναι επειδη ειναι λιγο αρρωστουλης για τον βηχα .για το βασικο λεει να ειναι νηστικος. πρεπει και τα αλλα να τα παιρνει νηστικος?

Link to comment
Share on other sites

εγώ την ανοίγω και του δίνω τις μπιλίτσες με το χέρι μου που είναι λίγο βρεγμένο γαια να κολλάνε πάνω. Ότι σου είπε ο γιατρός εμένα μια φορά μου είπε να δώσω και το βασικό του το μεσημέρι που είχε ήδη φάει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το βασικο χαπι του, ειναι επειδη ειναι λιγο αρρωστουλης για τον βηχα .για το βασικο λεει να ειναι νηστικος. πρεπει και τα αλλα να τα παιρνει νηστικος?

 

Όλα τα ομοιοπαθητικά χάπια πρέπει να λαμβάνονται με άδειο στομάχι, τουλάχιστον 15-20 λεπτά την ώρας πριν το φαγητό και το τσιγάρο (καλύτερη ώρα είναι η πρωινή). Είτε είναι 1 χάπι εφάπαξ είτε είναι η υπόλοιπη θεραπεία…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα τα ομοιοπαθητικά χάπια πρέπει να λαμβάνονται με άδειο στομάχι, τουλάχιστον 15-20 λεπτά την ώρας πριν το φαγητό και το τσιγάρο (καλύτερη ώρα είναι η πρωινή). Είτε είναι 1 χάπι εφάπαξ είτε είναι η υπόλοιπη θεραπεία…

αυτο δεν μου φαινεται και πολυ λογικο παντως.αν το τσιμπησει σφηκα δηλαδη ή διάρροια ή ο,τιδήποτε άλλο θα περιμενω μεχρι το αλλο πρωι ή μεχρι να χωνεψει για να του δωσω το φαρμακο???

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν μου φαινεται και πολυ λογικο παντως.αν το τσιμπησει σφηκα δηλαδη ή διάρροια ή ο,τιδήποτε άλλο θα περιμενω μεχρι το αλλο πρωι ή μεχρι να χωνεψει για να του δωσω το φαρμακο???

 

Και δεν έχεις και άδικο σε αυτό που ρωτάς, αλλά δεν έχω να σου δώσω κάποια απάντηση πάνω σε αυτό, γιατί δε μου έχει συμβεί για να ξέρω. Για τα χαπάκια όμως που ρωτάς επειδή και εμείς παίρνουμε αλλά και στη μικρή δίνουμε ως θεραπεία γνωρίζω αυτό που σου έγραψα νωρίτερα. Συγκεκριμένα το αντέγραψα από τον οδηγό που μου έδωσε η γιατρός μας και που τον έχω πάντα μαζί μου για να μη ξεχάσω κάτι.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική, γιατί δε παίρνεις τηλέφωνο τον γιατρό σου να ρωτήσεις να είσαι και ποιο σίγουρος, να μη βασανίζεις και τον μικρούλη σου??? Φαντάζομαι ότι ο γιατρός, σου έχει δώσει το δικαίωμα να τον παίρνεις όποτε τον χρειαστείς…;);)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική, γιατί δε παίρνεις τηλέφωνο τον γιατρό σου να ρωτήσεις να είσαι και ποιο σίγουρος, να μη βασανίζεις και τον μικρούλη σου??? Φαντάζομαι ότι ο γιατρός, σου έχει δώσει το δικαίωμα να τον παίρνεις όποτε τον χρειαστείς…;);)

μα ακριβως επειδη τον ρωτησα και μου ειπε απλως να του το δωσω με ενα κουταλακι (και δεν μου ειπε τιποτα για νηστικος πρωι κλπ και προφανως θα μου το ελεγε εαν πιστευε οτι ετσι πρεπει να γινει) και με μπερδεψες λιγο με αυτο που ειπες, γιαυτο φτασαμε να το συζηταμε, ενω εμενα η απορια μου ηταν μονο αν μπορω να το ανακατεψω με καποια κρεμα κλπ.σας ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

μα ακριβως επειδη τον ρωτησα και μου ειπε απλως να του το δωσω με ενα κουταλακι (και δεν μου ειπε τιποτα για νηστικος πρωι κλπ και προφανως θα μου το ελεγε εαν πιστευε οτι ετσι πρεπει να γινει) και με μπερδεψες λιγο με αυτο που ειπες, γιαυτο φτασαμε να το συζηταμε, ενω εμενα η απορια μου ηταν μονο αν μπορω να το ανακατεψω με καποια κρεμα κλπ.σας ευχαριστω παντως

 

Συμφωνώ με την anti. Κανένα ομοιοπαθητικό δεν λαμβάνεται με φαγητό αλλά τουλάχιστον δέκα λεπτά πριν. Κάνω χρόνια και εγώ ομοιοπαθητική και σχεδόν όλοι οι φίλοι μου και οι γνωστοί και τα παιδιά τους. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Σε έκτακτες περιπτώσεις φυσικά και θα το πάρεις ανεξαρτήτως φαγητού και αυτό θα κάνει τη δράση του, ίσως όχι τη μέγιστη. Περαστικά σας, ελπίζω να σε βοηθήσαμε.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα ομοιοπαθητικό δεν λαμβάνεται με φαγητό αλλά τουλάχιστον δέκα λεπτά πριν.

Σε έκτακτες περιπτώσεις φυσικά και θα το πάρεις ανεξαρτήτως φαγητού και αυτό θα κάνει τη δράση του, ίσως όχι τη μέγιστη.

 

Ακριβώς! Σε έκτακτες περιπτώσεις πχ πυρετός θα το δώσεις και αυτό όσο δράσει.

Τρόπος λήψης που τον έχω υιοθετήσει από μηνών: Ανοίγω την κάψουλα σε ένα κουταλάκι, είτε θα έχει μπιλίτσες (που είναι καλύτερα) είτε σκόνη. Βάζω ένα δάχτυλο μου στο στόμα της για να το βρέξω με το σαλάκι της και μετά κολλάω το φάρμακο στο δάχτυλό μου και της το δίνω έτσι. Της αρεσει τρελά η γεύση και μόνο μία φορά σε ένα έκτακτο που δεν το πηρα από το καθιερωμένο μας φαρμακείο, της το έδωσα με το ζόρι. Εγώ για σιγουριά αφήνω να περάσουν 15' τουλάχιστον πριν της δώσω οτιδήποτε (ούτε καν νερό).

 

Επίσης άσχετο ίσως με το συγκεκριμένο θέμα, αλλά θα το πω :P

Μου είχε πει γιατρός ότι έχει τεράστια σημασία από πού αγοράζουμε τα ομοιοπαθητικά φάρμακα. Πολλά φαρμακεία πλέον τα διαθέτουν, αλλά ελάχιστα είναι αυτά που τα φτιάχνουν σωστά. Σε εμένα ήταν επίμονος να τα παίρνω από συγκεκριμένους και μία φορά που τον ρώτησα για ένα φαρμακείο κοντά στη δουλειά του άντρα μου, πήρε τηλ (δεν ξέρω πού) για να επιβεβαιώσει αν είναι καλό. Και το επισημαίνω, γιατί ο συγκεκριμένος γιατρός ενώ ήταν γενικά πολύ cool τύπος, σε αυτό το θέμα πάντα τσιτωνόταν και ήταν απόλυτος..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποιος που βοηθαει εκεινη την ωρα, ευκολο:

 

κραταει αγκαλια το μωρο και του βαζει μπροστα στο στομα πιπιλα ή κατι αλλο που θελει να μασουλησει, εκεινο ανοιγει το στομα και προλαβαινεις να ανοιξεις την καψουλα και να πεσουν τα μπιλακια ή η σκονη...μια χαρα τους αρεσει, τα ομοιοπαθητικα ειναι σχεδον γλυκα φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν μου φαινεται και πολυ λογικο παντως.αν το τσιμπησει σφηκα δηλαδη ή διάρροια ή ο,τιδήποτε άλλο θα περιμενω μεχρι το αλλο πρωι ή μεχρι να χωνεψει για να του δωσω το φαρμακο???

οχι φυσικα εννοειται πως οχι αλλα αλλο αυτη η περιπτωση και αλλο πως δινεις κανονικα τα φαρμακα. για τις περιπτωσεις αυτες υπαρχει ειδικη φαρμακολογια που ειναι για επειγουσα ομοιοπαθητικη.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ψάχνω ψάχνω και δεν βρίσκω (βρήκα) οπότε σας γράφω ότι κάνω εγώ: Αν μιλάμε για τα pills που συνήθως δίνουμε στα παιδιά αποφεύγω να την ακουμπήσω και βγάζω τα 2 μπιλάκια στο καπάκι του και το δίνω στο παιδί να το βάλει τα ρίξει μόνο του στο στόμα του (όπως περίπου πίνουμε το νερό). Το ιδανικό είναι να λιώσουν στην γλώσσα.

Αν τύχει να έχουμε κάψουλα για να δώσουμε στο παιδί την ανοίγουμε και την αδειάζουμε στην γλώσσα. Καλύτερα 15 λεπτά πριν το φαγητό πρωί πρωί.

Σε περιπτώσεις που χρειάζεται να δώσουμε κατά την διάρκεια της ημέρας πάλι 15 λεπτά πριν και μετά το φαγητό.

Τα 15 λεπτά ισχύουν για μάλλον για τις κάψουλες που διαλύονται στο στομάχι, για τα pills ίσως αρκεί και πολύ λιγότερο.

Επεξεργάστηκαν by mesastoura
βρήκα

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...