Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαπι της επομενης μερας????


Recommended Posts

γεια σας...

πολυ ωραιο το φορουμ και πολυ χρησιμες πληροφοριες..:P

εχω ενα προβλημα...με το αγορι μου ειμαστε μαζι 5 μηνες κ εχουμε σεξουαλικες επαφες....μια μερα μετα απο εντονο σεξ περιπου 6 με 7 φορες κ αφου ειχαμε χρησιμοποιησει ολες τις φορες προφυλακτικο την τελυεταια φορα λογω του οτι δεν ειχε καλη στυση κατα την διαρκεια του σεξ το προφυλακτικο εμεινε μεσα στον κολπο.το βγαλαμε προσεχτικα και ευτυχως δεν ειχε σκισει ουτε περιειχε καθολου σπερμα αφου το αγορι μου δεν ειχε τελειωσει.ομως φοβαμαι...:-(

η τελευταια μου περιοδος ηταν 28 ιουνιου και και περιμενω στις 26 ιουλιου αν και δεν ειναι παντα σταθερος ο κυκλος μου..

να κανω τεστ ή να περιμενω μεχρι να εχω καθυστερηση ωστε να ειναι αποτελεσματικο...? δεν μπορω πλεον να παρω το χαπι αφου ειναι σαββατο και το ''ατυχημα'' συνεβη την δευτερα...

ευχαριστω εκ των προτερων...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας...

πολυ ωραιο το φορουμ και πολυ χρησιμες πληροφοριες..:P

εχω ενα προβλημα...με το αγορι μου ειμαστε μαζι 5 μηνες κ εχουμε σεξουαλικες επαφες....μια μερα μετα απο εντονο σεξ περιπου 6 με 7 φορες κ αφου ειχαμε χρησιμοποιησει ολες τις φορες προφυλακτικο την τελυεταια φορα λογω του οτι δεν ειχε καλη στυση κατα την διαρκεια του σεξ το προφυλακτικο εμεινε μεσα στον κολπο.το βγαλαμε προσεχτικα και ευτυχως δεν ειχε σκισει ουτε περιειχε καθολου σπερμα αφου το αγορι μου δεν ειχε τελειωσει.ομως φοβαμαι...:-(

η τελευταια μου περιοδος ηταν 28 ιουνιου και και περιμενω στις 26 ιουλιου αν και δεν ειναι παντα σταθερος ο κυκλος μου..

να κανω τεστ ή να περιμενω μεχρι να εχω καθυστερηση ωστε να ειναι αποτελεσματικο...? δεν μπορω πλεον να παρω το χαπι αφου ειναι σαββατο και το ''ατυχημα'' συνεβη την δευτερα...

ευχαριστω εκ των προτερων...:-D

 

Να μην κάνεις απολύτως τίποτα, αφού στην ουσία δεν υπήρξε κανένα ατύχημα. Καταλάβατε έγκαιρα ότι έμεινε μέσα το προφυλακτικό και σταματήσατε. Μην αγχώνεσαι. Όσο αγχώνεσαι, μπορεί να σου καθυστερήσει η περίόδος και θα είναι χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

newbie G ευχαριστω πολυ...:D

ειπα να περιμενω μεχρι τις 26 ιουλιου και αν δεν εχω ερθει τοτε να κανω τεστ γιατι πιστευω οτι απο τωρα δεν προκειται να δειξει κατι...

το ξερω οτι δεν πρεπει να αγχωνομαι γιατι ειναι χειροτερο..

αλλη μια φορα που το ειχα παθει δεν ειχα υπολογισει τις μερεσ και νομιζα οτι εχω καθυστερησει ενα δεν ειχα και με το που εκανα το τεστ και βγηκε αρνητικο ανακουφιστηκα και την αλλη μερα να σου η περιοδος..κανονικοτατα...παιζει πολυ μεγαλο ρολο τελικα η ψυχολογια και το αγχος....:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας!!!Την περασμένη Κυριακή ειχα την πρώτη μου σεξουαλικη επαφή.Τοσο για μένα οσο και για το αγόρι μ ηταν η πρώτη μας φορα και δν χρησιμοποιήσαμε προφυλάξεις!!Δυστυχως δηλαδη γιατι τωρα περνάω πολυ αγχωτικες μέρες!Δεν τελείωσε μέσα μου ομως φοβόμαστε μηπως τυχόν υπάρχουν υπολείμματα!Πηρα το χαπι της επομενης μερας μια ωρα μετα την ολοκλήρωση ,το ellaone.Ειμαι 17 χρόνων κ δεν επιθυμω φυσικα μια εγκυμοσύνη για αυτο κ θελω να σας ρωτήσω αν "πιάνει"το χαπι.Υπαρχει περίπτωση να μείνω εγκυος;;Απαντηστε μου σας παρακαλω γιατι θα τρελαθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντί δηλαδή να βάλετε προφυλακτικό και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο και από θέμα ασθενειών και από θέμα εγκυμοσύνης,θεώρησες πιο έξυπνο να μην το χρησιμοποιήσεις και να πάρεις ένα φάρμακο που έχει φοβερές παρενέργειες και σου χαλάει τον κύκλο σου;;;;;πολύ ανεύθυνη και ανώριμη αντιμετώπιση για 17 χρονών...το πιο πιθανό είναι να μην έχεις πρόβλημα (εγκυμοσύνης,για άλλες παρενέργειες δεν ξέρω), αλλά πολύ λάθος ξεκίνησες βρε κοριτσάκι μου :-/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το συγκεκριμενο χαπι δεν το παιρνουμε καθε φορα που κανουμε χωρις προφυλακτικο γιατι το προφυλακτικο σε προφυλασει και απο ασθαινιες αλλα αν σε περιπτοση σπασει το προφυλακτικο και θα επρεπε να λεγεται χαπι της επομενης ωρας γιατι εχω φιλη που το πηρε την επομενη μερα και ειχε γινει η συληψη (μαλλον ηταν σε γονιμη μερα) και σταματησε στην σαλπιγγα και εκανε εξομητριο. Δεν παιζουν με αυτα τα χαπια και πρωτα απ ολα να διαβαζεις καλα το χαρτακι του χαπιου. Αν δεν κανω λαθος λεει μεσα οτι αμα εχει γινει η γονιμοποιηση δεν το σταματαει και δεν μπορεις να το παρεις πανω απο δυο φορες το χρονο και οχι μαζεμενες την μια κοντα στην αλλη. Παρ ολα αυτα δεν νομιζω να εισαι αλλα να προσεχεις

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο χαπι δεν το παιρνουμε καθε φορα που κανουμε χωρις προφυλακτικο γιατι το προφυλακτικο σε προφυλασει και απο ασθαινιες αλλα αν σε περιπτοση σπασει το προφυλακτικο και θα επρεπε να λεγεται χαπι της επομενης ωρας γιατι εχω φιλη που το πηρε την επομενη μερα και ειχε γινει η συληψη (μαλλον ηταν σε γονιμη μερα) και σταματησε στην σαλπιγγα και εκανε εξομητριο. Δεν παιζουν με αυτα τα χαπια και πρωτα απ ολα να διαβαζεις καλα το χαρτακι του χαπιου. Αν δεν κανω λαθος λεει μεσα οτι αμα εχει γινει η γονιμοποιηση δεν το σταματαει και δεν μπορεις να το παρεις πανω απο δυο φορες το χρονο και οχι μαζεμενες την μια κοντα στην αλλη. Παρ ολα αυτα δεν νομιζω να εισαι αλλα να προσεχεις

 

Ευχαριστω πολυ για την βοήθεια σου!εγω το πήρα μέσα στην επόμενη ωρα,ελπιζω να μην πρόλαβε να γίνει η γονιμοποίηση.Και παλι το μονο σίγουρο ειναι οτι τέτοιο λάθος δεν θα το επαναλάβω.ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Αντί δηλαδή να βάλετε προφυλακτικό και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο και από θέμα ασθενειών και από θέμα εγκυμοσύνης,θεώρησες πιο έξυπνο να μην το χρησιμοποιήσεις και να πάρεις ένα φάρμακο που έχει φοβερές παρενέργειες και σου χαλάει τον κύκλο σου;;;;;πολύ ανεύθυνη και ανώριμη αντιμετώπιση για 17 χρονών...το πιο πιθανό είναι να μην έχεις πρόβλημα (εγκυμοσύνης,για άλλες παρενέργειες δεν ξέρω), αλλά πολύ λάθος ξεκίνησες βρε κοριτσάκι μου :-/

 

Ευχαριστω πρώτα πρώτα για την βοήθεια σου:) Το ξέρω πως η πράξη μ αυτη με οδήγησε τωρα σε τοσο αγχωδεις καταστάσεις,δεν θα το ξανα επιτρέψω!Ομως το θέμα ειναι πως αντιμετωπίζουμε την παρούσα κατάσταση..Ελπιζω να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγκυος δεν εισαι , ομως πρεπει να πας στο γιατρο για να σε συμβουλεψει και να σου πει τις παρενεργειες του χαπιου. Μιλησε στη μητερα σου και πηγαινε στο δικο της γιατρο , μην παιζεις με τετοια χαπια και προς Θεου μην ξαναπαρεις χωρις την συσταση απο το γιατρο σου ιδιαιτερα μεσα σε ενα 6μηνο . Το οτι εκανες σεξ χωρις προφυλακτικο ειναι πολυ ανωριμο , το ιδιο ανωριμο με το οτι πηγες και πηρες ενα χαπι χωρις ουσιαστικα λογο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγκυος δεν εισαι , ομως πρεπει να πας στο γιατρο για να σε συμβουλεψει και να σου πει τις παρενεργειες του χαπιου. Μιλησε στη μητερα σου και πηγαινε στο δικο της γιατρο , μην παιζεις με τετοια χαπια και προς Θεου μην ξαναπαρεις χωρις την συσταση απο το γιατρο σου ιδιαιτερα μεσα σε ενα 6μηνο . Το οτι εκανες σεξ χωρις προφυλακτικο ειναι πολυ ανωριμο , το ιδιο ανωριμο με το οτι πηγες και πηρες ενα χαπι χωρις ουσιαστικα λογο .

 

Ευχαριστω για την απάντηση Βίκυ.Εχω μηλισει με τον γιατρο της κολλητης μου ο οποιος μου είπε πως αυτο ειναι το πιο ασφαλές απο τα χάπια της επόμενης μέρας που κυκλοφορούν καθώς και τις παρενέργειες.Πηρα το χάπι διότι ισως ημοθν στις γόνιμες μέρες μου(δν γνωρίζουμε ακριβώς διότι δν εχω σταθερό κύκλο παρόλο που εχω αδιαθετησει εδω και 5 χρονια)και φοβήθηκα παρα πολυ.Βεβαια αυτο μου έγινε μάθημα για τις επόμενες φορές να ειμαι ιδιαίτερα προσεκτική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απ΄οσο ξερω το χαπι της επομενης μερας δεν εμποδιζει τη συλληψη αλλα εμποδιζει την εμφυτευση....

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..την προηγούμενη δευτέρα μου τελείωσε η περίοδος και την επόμενη μέρα είχα σεξουαλική επαφή και εξαιτίας ατυχήματος πήρα το χάπι.. από εχθές έχω αίμα ..είναι σαν κανονική περίοδος...είναι φυσιολογικό αυτό.?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας..την προηγούμενη δευτέρα μου τελείωσε η περίοδος και την επόμενη μέρα είχα σεξουαλική επαφή και εξαιτίας ατυχήματος πήρα το χάπι.. από εχθές έχω αίμα ..είναι σαν κανονική περίοδος...είναι φυσιολογικό αυτό.?

μπορεί να είναι , μπορεί και να μην είναι.απ οτι θυμάμαι εξαρτάται σε ποιά φάση του κύκλου σου το πήρες.καλύτερα ίσως να συμβουλευτείς τηλεφωνικά το γυναικολόγο σου για να σου πεί..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..την προηγούμενη δευτέρα μου τελείωσε η περίοδος και την επόμενη μέρα είχα σεξουαλική επαφή και εξαιτίας ατυχήματος πήρα το χάπι.. από εχθές έχω αίμα ..είναι σαν κανονική περίοδος...είναι φυσιολογικό αυτό.?

 

Συγνώμη για να καταλάβω, το χάπι αυτό το πήρες μόνη σου??? Χωρίς να συμβουλευτείς το γιατρό σου???

 

Δε το καταλαβαίνω ρε παιδιά... παίρνουμε το χάπι λες και τρώμε καραμέλες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το αγορι μου ειμαστε στην ηλικια 17 στα 18 χρονων..Ηρθαμε πιο κοντα στης 06/02/2013..Απλα ηρθαμε σε εξωτερικη επαφη των γεννετικων οργανων χωρις κανενας απο τους 2 να εχει ολοκληρωσει..η εξωτερικη επαφη διηρκησε 5 λεπτα περιπου..Ειχα περιοδο 12/01/2013 ..δεν εχω σταθερο κυκλο και παντα η περιοδος μου καθυστερει..Υπαρχει καμια περιπτωση με τα προσπερματικα να εχω μεινει εγκυος?(και οι 2 δεν εχουμε ολοκληρωσει τις σχεσεις μας) !!Πειτε μου την γνωμη σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω με το αγορι μου ειμαστε στην ηλικια 17 στα 18 χρονων..Ηρθαμε πιο κοντα στης 06/02/2013..Απλα ηρθαμε σε εξωτερικη επαφη των γεννετικων οργανων χωρις κανενας απο τους 2 να εχει ολοκληρωσει..η εξωτερικη επαφη διηρκησε 5 λεπτα περιπου..Ειχα περιοδο 12/01/2013 ..δεν εχω σταθερο κυκλο και παντα η περιοδος μου καθυστερει..Υπαρχει καμια περιπτωση με τα προσπερματικα να εχω μεινει εγκυος?(και οι 2 δεν εχουμε ολοκληρωσει τις σχεσεις μας) !!Πειτε μου την γνωμη σας..

 

Με τίποτα! Θα μπορούσες να μείνεις έγκυος με προσπερματικά, αν υπήρχε διείσδυση. Αλλά με απλή εξωτερική επαφή είναι μάλλον απίθανο. Καλό θα ήταν βέβαια να παίρνετε προφυλάξεις. Τα αφροδίσια νοσήματα κολάνε και με απλή επαφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

χρειαζομαι τη συμβουλη σας... εχω παρει το χαπι της επομενης μερας παρολα αυτα με εχει λουσει η αγωνια την τελευταια εβδομαδα... φοβαμαι μηπως παει κατι στραβα και τελικα ειμαι εγκυος... το τεστ εγκυμοσυνης θα εχει αποτελεσματα η θα πρεπει να περιμενω μια πιθανη καθυστερηση περιοδου και υστερα να το κανω..??

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα!Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το αν χρειαζεται να παρω το χαπι της επομενης μερας.Υπηρξε επαφη χωρις προφυλαξη, για πολυ λιγο(5-6 διεισδυσεις), την 12η μερα του κυκλου και μια μερα πριν την ωορηξια.Βεβαια δεν τελειωσε μεσα μου.Ακομα δεν εχουν περασει 24 ωρες απο τοτε που εγινε η πραξη αλλα το νωριτερο που μπορω να παρω το χαπι ειναι στις 30 ωρες..Τι θεωρειτε οτι ειναι καλυτερο, να παρω το χαπι ή να περιμενω να δω αν θα αδιαθετησω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι 16 χρονων! Σημερα ηρθα σε επαφη με το αγορι μου χωρις καποια προφυλαξη.Η πραξη διηρκησε αρκετη ωρα αλλα χωρις να χρειαστει να τραβηχτει για τυχον εκσπερματωση το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως πρεπει να παρω το χαπι της επομενης μερας λογω των προσπερματικων υγρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το αν χρειαζεται να παρω το χαπι της επομενης μερας.Υπηρξε επαφη χωρις προφυλαξη, για πολυ λιγο(5-6 διεισδυσεις), την 12η μερα του κυκλου και μια μερα πριν την ωορηξια.Βεβαια δεν τελειωσε μεσα μου.Ακομα δεν εχουν περασει 24 ωρες απο τοτε που εγινε η πραξη αλλα το νωριτερο που μπορω να παρω το χαπι ειναι στις 30 ωρες..Τι θεωρειτε οτι ειναι καλυτερο, να παρω το χαπι ή να περιμενω να δω αν θα αδιαθετησω;

 

μπορεις να μεινεις εγγυος απο τα προσπερματικα υγρα.οσο για την μερα ωορηξιας σου δεν μπορεις να εισαι και απολυτα σιγουρη.τα σπερματοζωαρια ζουν 2 εικοσιτετραωρα οποτε και παλι μπορει κατι να συμβει.απ οσο θυμαμαι πρεπει να το παρεις μεσα σε 24 ωρες.αν διαβασεις αυτο : http://iatrica.gr/el/articles/3358-to-khapi-tes-epomenes-meras-apotelesmata-kai-parenergeies

λεει οτι στις 48 πεφτει το ποσοστο αποτελεσματικοτητας του.επομενως μπορεις να το παρεις αλλα θα ξερεις οτι δεν θα ειναι πολυ αποτελεσματικο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι 16 χρονων! Σημερα ηρθα σε επαφη με το αγορι μου χωρις καποια προφυλαξη.Η πραξη διηρκησε αρκετη ωρα αλλα χωρις να χρειαστει να τραβηχτει για τυχον εκσπερματωση το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως πρεπει να παρω το χαπι της επομενης μερας λογω των προσπερματικων υγρων!!

 

εισαι μολις 16 χρονων.ειναι κριμα να γεμιζεις την ζωη σου με αγχος για τετοια πραγματα και ισως στο μελλον να εχεις μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη που ισως σε οδηγησει σε μια εκτρωση.δεν ξερω για την ηλικια σου αν ειναι σωστο,λογικα θα μπορεις να το παρεις.γιατι μπορεις να μεινεις λογω των προσπερματικων υγρων.απλα θα πρεπει να γνωριζεις οτι εχει παρενεργειες (το οτι δεν συμβαινει σε ολες τις γυναικες δεν σημαινει οτι δεν μπορει να συμβει σε σενα)και οτι αν αρχιζεις απο τωρα με τετοια λογικη(σεξ χωρις προφυλαξεις)ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι ισως να βρεθεις μπροστα σε δυσαρεστες καταστασεις(δεν ειναι μονο μια εγκυμοσυνη αλλα και ασθενειες).διαβασε ενδεικτικα το αρθρο που εστειλα και στην κοπελα κατω http://iatrica.gr/el/articles/3358-to-khapi-tes-epomenes-meras-apotelesmata-kai-parenergeies .τωρα σου φαινεται ως ευκολη λυση αλλα επειδη το χαπι της επομενης ημερας ειναι κατι σχετικα καινουριο(καποια χρονια δηλαδη που κυκλοφορει)δεν ξερουμε τις μακροχρονιες επιπτωσεις του.προσπαθησε να μην καταπονεις τον οργανισμο σου με τετοια σκευασματα.τελοσπαντων φανταζομαι ολα αυτα σου ηχουν σαν κυρηγμα,θα μπορουσα να σου γραψω πολλα αλλα δεν ξερω αν εχει νοημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...