Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκληρος τραχηλος-μωρο ψηλα


Recommended Posts

γεια σας την περασμενη πεμπτη με εξετασε κολπικα ο γιατρος και ημουν 38 εβδ.και 2 ημερων μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι σκληρος και το μωρο ψηλα..εχω πητ 25 μαιου αλλα θα μπω με προκληση στις 21 μαλλον γιατι ο γιατρος μου εχει ενα προβλημα και 25 θα λειψει..θα προσπαθησω φυσιολογικα..εχει καμια σας παρομοια εμπειρια και τα καταφερε να γεννησει φυσιολογικΑ?η βλεπετε να τρβαω τους πονους και να μου το παιρνει με καισαρικη...?εντωμεταξυ με παρακολουθει και ομοιοπαθητικος..μουεδωσε και χαπια για το τοκετο για καλυτερη διαστολη!οποια εχει εμπειρια ας μου πει αν εχω ελπιδες να πανε ολα καλα..!αχ εχω πολυ αγχος!:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Σκληρός τράχηλος και το μωρό ψηλά. Μετά από 18 ώρες γέννησα με καισαρική γιατί παρόλους τους πόνους ο τράχηλος είχε σχεδόν μηδενική διαστολη. Δεν συμβαίνει αυτό σε όλες που έχουν σκληρό τράχηλό, γιατί από ότι μου είχε πεί και ο γιατρός μου ανα πάσα στιγμη μπορεί να κάνει διαστολή, υπομονή χρειάζεται. Μάλλον θα γεννησουμέ την ιδια μέρα, στις 21 θα γεννησω το δευτερο μωράκι. Σου ευχομαι με έναν πόνο και μην σκέφτεσαι αρνητικά.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμιζεις???

Και γω περασα τα ιδια...μεχρι την ημερομηνια μου ηταν πολυ ψηλα και ο τραχηλος σκληρος...Περπατουσα σαν τρελλη καθε μερα και δουλευα μεχρι 8 μηνων ...

Δεν αντεχα αλλο....Αν και ηταν δευτερο και ολοι μου ελεγαν πως θα γεννησω ευκολα και γρηγορα ΟΛΑ ηταν το αντιθετο ...Τελικα γεννησα στις 42 εβδομαδες ναι,ναι,αφου μου εσπασαν τα νερα

Ολη τη νυχτα εκανα βολτες στο νοσοκομειο με αφορητους πονους για να καταιβει λιγο κατω αλλα..τιποτα..Ηγιατρος μου ευτυχως με προσεξε πολυ και μετα απο πολλες ωρες γεννησα φυσιολογικα...Βλεπεις ημουν και σε δημοσιο νοσοκομειο ..αν ημουν σε ιδιωτικη κλινικη ειομαι σιγουρη πως θα εκανα καισαρικη...σιγα μη περιμενε ολη νυχτα η γιατρος να γεννησω ...Στο νοσοκομειο ομως , με ενα μικρο φακελακι, ηταν εκει ολη νυχτα μεχρι στις 1 το μεσημερι που γεννησα

Ξερω πως δεν σε παρηγορησα αλλα...αυτη ηταν η δικη μου περιπτωση

Ευχομαι σε σενα να πανε ολα καλα.

Με ενα πονο λοιπον

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 39 εβδομάδων, 2ο παιδί, μου είπε ο γιατρός οτι ο τράχηλος είναι "θεαματικά ανέτιμος". Με ΠΗΤ 17/05/09 γέννησα στις 13/05/09 με πρόκληση τελείως φυσιολογικά και γρήγορα. Το μόνο κακό ήταν οτι οι πόνοι στην πρόκληση είναι 1000000φορές μεγαλύτεροι απο τους φυσιολογικούς(έτσι ήρθε το 1ο μου παιδάκι). Εκεί ζορίστηκα πάρα πολύ!!! Κατα τα άλλα όλα καλά!! Μου έβαλε το φάρμακο και μου είπε οτι με τέτοιο τράχηλο το πιο πιθανό είναι οτι οι πόνοι που νιώθω θα περάσουν και με έστειλε σπίτι, αυτό έγινε στις 13:00, στις 21:00 γέννησα!!!! Η διαστολή έγινε μέχρι να γυρίσω στο σπίτι και οι πόνοι ήταν αβάσταχτοι. Ευτυχώς κράτησε λίγο!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

koritsakia moy ξερω ειναι δυσκολο να κατεβει..εντωμεταξυ με την ομοιοπαθητικη ελπιζω!α και στην κοπελα που γενναμε 21 ευχομαι τα καλυτερα με το καλο γλυκεια μουνα μας βοηθησει ο αγιος κωνσταντινος να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια οι τεχνητοι πονοι ειναι πιο φρικτοι δηλαδη?η επισκληριδιος δεν σωζει την κατασταση?

Καλέ, ναι!!!! Πώς δεν τη σώζει!!!! Απλά εγώ δεν πρόλαβα!!!! Από 4 διαστολή έκανα κατευθείαν τελεία!!!!! Νόμιζαν οτι είχαν χρόνο αλλά.......Και στο πρώτο έτσι την "πατήσαμε" και μυαλό δε βάλαμε. Βέβαια στο πρώτο άντεχα και δεν "ψηνόμουνα" και πολύ για επισκληρίδιο αλλά στο δεύτερο δεν θα με "χάλαγε". Κάπου άκουσα οτι το λένε "οξύ τοκετό" αυτό που έπαθα;;;;; Μην λέω και κοτσάνες, δεν είμαι σίγουρη....

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φριχτοί. Είναι σαν δυνατους πόνους περιόδου, τουλαχιστον εγω επειδη ποναγα παρα πολυ σε καθε περιοδό μου,ετσι τους αντιληφθηκα. Αν κάνεις επισκληρίδιο δεν θα πονέσεις πολύ. Εκείνη την στιγμη θα σκέφτεσαι οτι σε λιγο θα έχεις αγκαλιτσα το μωρακι σου και ολα τα αλλα δεν εχουν σημασια.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φριχτοί. Είναι σαν δυνατους πόνους περιόδου, τουλαχιστον εγω επειδη ποναγα παρα πολυ σε καθε περιοδό μου,ετσι τους αντιληφθηκα. Αν κάνεις επισκληρίδιο δεν θα πονέσεις πολύ. Εκείνη την στιγμη θα σκέφτεσαι οτι σε λιγο θα έχεις αγκαλιτσα το μωρακι σου και ολα τα αλλα δεν εχουν σημασια.

Μιλάς για τους φυσιολογικούς ή τους τεχνιτούς;;;;; Γιατί όσες ξέρω, μαζί κι εγώ, που τα έχουν περάσει και τα δυο το ίδιο λένε. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση, είναι πολύ πιο δυνατοί οι τεχνιτοί και υπάρχει και επιστημονιή εξήγηση. Μας το έλεγαν και οι μαίες στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και οι μαιευτήρες!!!! Αλλά με την επισκληρίδιο όλα καλά πάνε, δεν νομίζω οτι καταλαβαίνεις διαφορά!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

αχ ειναι το πρωτο μου και δεν ξερω τιποτα..ελπιζω να τα καταφερω να ξεκινησω φυσιολογικα και να γεννησω ετσι..πιστευω να τον αντεξω τον πονο..απο την αλλη με τρωει και το αγχος να ειναι καλα η μπεμπα μου..οι εξετασεις μου ολο αυτο το καιρο ηταν καλες.μακαρι να γεννησω ενα υγιες μωρακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα καλά θα πάνε!!! Μην ανησυχείς για τίποτα!!!! Και η μπέμπα σου θα γεννηθεί κορίτσαρος κι εσύ θα είσαι μια χαρά. Όπως βλέπεις κι εγώ εδώ είμαι.......γερή και δυνατή. Και τους πόνους άντεξα και ούτε επισκληρίδιο έκανα δυο φορές μάλιστα και όλα μια χαρά ήταν. Εύκολα και γρήγορα!!!! Και αν είχα και λίγη βοήθεια στο "μετά" θα το ξανάκανα άλλες 3 φορές τουλάχιστον!!!

Με το καλό!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Για τους τεχνιτους μιλάω. Το ξέρω ότι ειναι πολυ πιο δυνατοι απο τους φυσιολογικους.Εγω πονούσα 18 ωρες αλλα δεν καταφερα να γεννησω φυσιολογικα και ισως δεν ειχα τους πολυ εντονους πονους οσο πλησιαζει η γεννα οπως οι αλλες κοπελες.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ax κορίτσια να σας πω και εγώ τον πόνο μου...

Ξεκίνησαν οι συσπάσεις και οι πόνοι περιόδου στις 2 το μεσημέρι. Στις 5 πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή '2' και το μωρό ψηλά... Στις 7 μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και στις 9 μου λένε ότι το μωρό είναι πολύ ψηλά και θα κάνεις 2-3 ημέρες να γεννήσεις! οπότε πάμε για καισαρική. Τι να κάνω και εγώ είπα οκ.

Εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι καμμία πρωτότοκος σχεδόν δεν γεννάει γρήγορα και θα μπορούσε να περιμενει ο γιατρός....

Μάθημα λοιπόν σε όλες. Αν επιθυμείτε φυσιολογικό τοκετό και δεν συντρέχει σοβαρός λόγος μην αφήσετε το γιατρό να σας πείσει για καισαρική.

Αλήθεια είχε καμμία παρόμοια εμπειρία με εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια και εγω.το μωρο πολυ ψηλα,καθολου διαστολη και συσπασεις.Δευτερα βραδυ μου εβαλαν υποθετο αλλα τιποτα .το επομενο πρωι τεχνητους πονους αλλα τιποτα.με επιασαν τελικα οι πονοι τριτη απο 5 το απογευμα και γεννησα φυσιολογικα ξημερωματα προς τεταρτη.ειχα ομως τον καθηγητη απο πανω μου και με περιμενε (κατα της καισαρικης και επισκληριδιου αυτος)μην ανησυχεις ,ολα καλα θα πανε.Με το καλο το μωρακι σου.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο παιδάκι μου ήταν ψηλά και μεγάλο. Παρ' όλο που έκανα επισκληρίδιο και δεν πονούσα καθόλου παιδεύτηκα τόσο που ζητούσα από το γιατρό να μου κάνει καισαρική. Εκείνος ανένδοτος... τελικά γέννησα φυσιολογικά την ώρα που μου είπε... Η γέννα θέλει ηρεμία και υπομονή κι από τους δύο, έγκυο και γιατρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας την περασμενη πεμπτη με εξετασε κολπικα ο γιατρος και ημουν 38 εβδ.και 2 ημερων μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι σκληρος και το μωρο ψηλα..εχω πητ 25 μαιου αλλα θα μπω με προκληση στις 21 μαλλον γιατι ο γιατρος μου εχει ενα προβλημα και 25 θα λειψει..θα προσπαθησω φυσιολογικα..εχει καμια σας παρομοια εμπειρια και τα καταφερε να γεννησει φυσιολογικΑ?η βλεπετε να τρβαω τους πονους και να μου το παιρνει με καισαρικη...?εντωμεταξυ με παρακολουθει και ομοιοπαθητικος..μουεδωσε και χαπια για το τοκετο για καλυτερη διαστολη!οποια εχει εμπειρια ας μου πει αν εχω ελπιδες να πανε ολα καλα..!αχ εχω πολυ αγχος!:confused::confused::confused:

δεν εχω διαβασει τις απαντησεις των υπολοιπων κοριτσιων θα σου πω ομως τι πιστευω εγω!!ετσι ημουν στο 1ο μου παιδι και εκανα 3 μερες να γεννησω με πονους ολες αυτες τις μερες ο γιατρος με ειχε σε στενη παρακολουθηση και δοξα τον θεο δεν παρενεβει γτ θα κατεληγα σε κτ.περπατησα παρα πολυ και συνεχεια νυχτα μερα ολες αυτες τις 3 μερες γυρω απο το τραπεζι του σαλονιου με τα ποδια στην κλινικη πηγαινε ελα για να με δει και ηταν ανενδοτος οταν τον ελεγα δεν αντεχω αλλο βαλε με ωκυτοκινη.αν το παιδι ειναι ψηλα και πισω(με κολπικη ψηλαφιση)και ο τραχυλος δεν εχει κανει διαστολη οι πιθανοτητες για κτ ειναι πολυ μεγαλες να το ξες!μετα απο δυο φτ και μια κτ νομιζω ,ειμαι σιγουρη οτι πρεπει να αφηνεις την φυση να κανει την δουλεια της εκτος και αν ιατρικα κατι δεν παει καλα!βρες αλλο γιατρο σε συνεργασια με τον δικο σου ή δεν ξερω τι αλλα ασε να ρθει το μωρακι σου στην ωρα του!!με το καλο και να πανε ολα καλα σου ευχομαι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ax κορίτσια να σας πω και εγώ τον πόνο μου...

Ξεκίνησαν οι συσπάσεις και οι πόνοι περιόδου στις 2 το μεσημέρι. Στις 5 πήγα στο μαιευτήριο με διαστολή '2' και το μωρό ψηλά... Στις 7 μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και στις 9 μου λένε ότι το μωρό είναι πολύ ψηλά και θα κάνεις 2-3 ημέρες να γεννήσεις! οπότε πάμε για καισαρική. Τι να κάνω και εγώ είπα οκ.

Εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι καμμία πρωτότοκος σχεδόν δεν γεννάει γρήγορα και θα μπορούσε να περιμενει ο γιατρός....

Μάθημα λοιπόν σε όλες. Αν επιθυμείτε φυσιολογικό τοκετό και δεν συντρέχει σοβαρός λόγος μην αφήσετε το γιατρό να σας πείσει για καισαρική.

Αλήθεια είχε καμμία παρόμοια εμπειρία με εμένα?

 

παρομοια εμπειρια με διαφορετικη καταληξη.εμενα οι πονοι και οι συσπασεις ξεκινησαν στις δωδεκαμιση το βραδυ.στις 3 η ωρα ειχα διαστολη 3.στις 8 το πρωι διαστολη 5 προς 6.η κορη μου ηταν και ψηλα και κατεβαινε και στραβα.εγω με εξωθησεις,η γιατρος απο κατω και μια μαια να εχει πεσει πανω στα πλευρα-κοιλια μου για να κατεβει το μωρο.......ακομα και τωρα που τα θυμαμαι τα πλευρα μου με πονανε:lol::lol::lol::lol:.εννοειται ζητησα καισαρικη γιατι δεν αντεχα πλεον(δεν ειχα κανει και επισκληριδιο) αλλα η γιατρος αρνηθηκε λεγοντας οτι εδω που φτασαμε ειναι κριμα να κανω καισαρικη.τελικα στις 12 και 20 το μεσημερι γεννησα φυσιολογικα την κορη μου.12 ωρες:roll::roll::roll::roll::roll:.περιπου τοσο κανουν οι πρωτοτοκες μεσο ορο....

 

elli καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.και οταν σου το λεει ο γιατρος σου σκεφτεσαι οτι για να μου το λεει κατι θα ξερει,γιατρος ειναι.....υπαρχουν και γιατροι που δεν εχουν την εμπειρια να κανουν αυτα που εκανε η δικη μου γιατρος.η δεν θελουν να διακινδυνευσουν.....

 

καποιος ειχε πει οτι η μαιευτικη εχει καταντησει "προληπτικη ιατρικη" και σαν να ειχε ενα δικιο......

 

 

υ.γ και να προσθεσω οτι γεννησα την ημερα που εμπαινα στην 42η εβδομαδα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και από εμένα και εύχομαι το καλύτερο για σένα και το μωρό σου. Θα συμφωνήσω με το κουφετάκι... Είναι πραγματικά κρίμα για το μωρό και τη μητέρα να μη ζήσουν τον τοκετό απλά και καλά και να μπαίνουν σε διαδικασίες με προκλήσεις κλπ επειδή θα λείψει ο γιατρός... έλεος πια!!!... Καταλαβαίνω ότι είσαι στρεσαρισμένη , πάρε όμως το χρόνο σου και σκέψου λίγο ότι το μωράκι θα ταλαιπωρηθεί αρκετά από αυτήν τη διαδικασία. Του αξίζει να γεννηθεί όταν θα είναι έτοιμο και όσο πιο ήρεμα γίνεται... Εξάλλου μια φορά θα γεννηθεί...

Αν πραγματικά δεν συντρέχει ιατρικός λόγος, περιμένετέ το... Και είναι γεγονός πως αυτού του είδους οι παρεμβάσεις τείνουν να οδηγούν σε καισαρική. Έχω πολλά παραδείγματα από τον περίγυρό μου...

Καλή δύναμη!!

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σου πω και τη δική μου εμπειρία κι ελπίζω να σου δώσω κουράγιο και αποφασιστικότητα! Από την 38η εβδομάδα μέχρι και 40+ με εξέταζε ο γιατρός με την ίδια διαπίστωση. Τράχηλος σκληρός και ψηλά και μωρό επίσης ψηλά. Απελπισμένη γιατί έκανα κι εγώ τις ίδιες σκέψεις, μην πάω με πρόκληση, φάω όλους τους πόνους και στο τέλος μπω με καισαρική έκανα ότι μπορούσα. Όλα τα γιατροσόφια που είχα ακούσει και πολύ περπάτημα, πάνω από 5 χλμ την ημέρα χωρίς φυσικά αποτέλεσμα.

 

Ήμουν όμως κάθετη με το γιατρό, ο οποίος είναι κολλητός της μάνας μου οπότε τον εμπιστευόμουν, ότι ΔΕ θέλω καισαρική! Φυσικά αν προέκυπτε κάποιο πραγματικό και σοβαρό πρόβλημα δε θα έλεγα κουβέντα αλλά ήθελα να το παλέψω φυσιολογικά επειδή φοβάμαι τρελά το νυστέρι. Επίσης γεννούσα σε δημόσιο νοσοκομείο, είχα παρακολουθήσει μαθήματα ανώδυνου τοκετού τα οποία είμαι σίγουρη ότι βοήθησαν πάρα πολύ και τέλος ήμουν αποφασισμένη και όπως αποδείχτηκε ψύχραιμη εκείνη την ώρα. Φυσικά παρατείναμε την μέρα του τοκετού όσο μπορούσαμε! Όχι νωρίτερα από την ΠΗΤ!

 

Επίσης ήμουν ενημερωμένη. Η διαδικασία άρχισε 4 μέρες ΜΕΤΑ την ΠΗΤ με κολπικό υπόθετο προσταγλανδίνης (ένα χαρτάκι με την ουσία) το οποίο η μαία τοποθέτησε έτριψε καλά στον τράχηλο για να μαλακώσει. Πόνοι δεν έρχονταν και στη συνέχεια ο γιατρός μου έσπασε τα νερά (εκεί πολύ λίγο πόνεσα κι ένιωσα πίεση μάλλον λόγω του γεγονότος ότι ήταν ψηλά και ο τράχηλος γιατί δυσκολευόταν ο γιατρός να φτάσει να μου τα σπάσει) και έπειτα μου έβαλαν ορό ωκυτοκίνης. Πιστεύω ότι έχει σημασία η δόση...κι ίσως με αυτόν τον τρόπο ένας τοκετός μπορεί να εξελιχθεί γρήγορα ή να παραταθεί επίτηδες για να καταλήξεις σε καισαρική. Δική μου γνώμη βέβαια, ίσως να κάνω λάθος...

 

Πολύ σημαντικό είναι το γεγονός να είσαι ήρεμη. Να συνεργάζεσαι με τον πόνο και να μην σφίγγεσαι για να μην πονάς. Αν έχεις παρακολουθήσει αναπνοές βοηθάνε πάρα πολύ γιατί συγκεντρώνεσαι εκεί και είσαι πιο χαλαρή. Τώρα η διαδικασία όπως την έζησα εγώ, σαφώς δεν είναι ίδια για όλες τις κοπέλες αλλά ένα μεγάλο μέρος το περιγράφει όπως εγώ: Οι πόνοι ξεκινάνε από σιγά-σιγά και δυναμώνουν, είναι ακριβώς σαν της περιόδου απλά προς το τέλος είναι αρκετά δυνατοί όχι όμως για πολλή ώρα αν αφήσεις ελεύθερο τον εαυτό σου και κάνεις γρήγορα διαστολή. Στην πρόκληση το μόνο κακό είναι ότι ο επόμενος πόνος έρχεται πιο γρήγορα και δεν έχεις πολύ περιθώριο να ξεκουραστείς. Στις εξωθήσεις σε λυτρώνει το σπρώξιμο και νιώθεις περισσότερο το μωρό να πιέζει. Το δε κόψιμο δεν το καταλαβαίνεις καθόλου!

 

Αν είσαι ψύχραιμη, αν συνεργάζεσαι με τον πόνο ο οποίος δεν είναι μέσον τιμωρίας της φύσης αλλά ο τρόπος να έρθει ο μωράκι σου στην αγκαλιά σου, έτσι να σκέφτεσαι, κι αν έχεις γιατρό σωστό επαγγελματία και άνθρωπο, του μιλήσεις ντόμπρα και του ζητήσεις να προσπαθήσετε για φυσιολογικό όλα θα πάνε καλά!

 

Για την ιστορία 9 παρά δέκα το πρωί άρχισε το πρώτο μου πονάκι, μέχρι τις 11 σχετικά κουλ έπειτα για 30 λεπτά οι δυνατοί πόνοι και στις 12 ακριβώς βγήκε το μωράκι μου Δλδ σε 3 ώρες είχα γεννήσει! Εύκολα γρήγορα, ΧΩΡΙΣ επισκληρίδιο, έναν μπέμπαρο 4,250 γρ. και 55 πόντους! Κι αν με ρωτούσες την ίδια ώρα έλεγα ότι το ξανακάνω! Ήταν η ωραιότερη εμπειρία της ζωής μου!!! Έχουμε πολλή δύναμη μέσα μας, αρκεί να το πιστέψουμε! Ανυπομονώ να το ξαναζήσω! Εύχομαι ολόψυχα και σε εσένα να το ζήσεις με τον ίδιο τρόπο. Μη φοβάσαι. Αυτό είναι το πιο σημαντικό! Να θυμάσαι ότι θα είναι η ομορφότερη κι η πιο συγκλονιστική μέρα της ζωής σου! Δε συγκρίνεται με τίποτα από όσα έχεις ζήσει κι όσα θα ζήσεις σε όλη σου τη ζωή! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

MIKIO ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΟΥ..ΑΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΩ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΛΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΟ ?ΣΑΝ ΧΑΡΤΑΚΙ ΕΙΠΕς ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Ε?ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΩς ΤΑ ΣΠΑΝΕ?

Link to comment
Share on other sites

MIKIO ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΟΥ..ΑΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΩ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΛΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΟ ?ΣΑΝ ΧΑΡΤΑΚΙ ΕΙΠΕς ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Ε?ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΩς ΤΑ ΣΠΑΝΕ?

 

Κλίσμα ναι είναι το πρώτο που γίνεται, μαζί με ξύρισμα αν δεν έχεις ξυριστεί εσύ στο σπίτι σου. Εγώ να σου πω την αλήθεια σου προτείνω 2 πράγματα. 1ον: Κάνε τον καλλωπισμό στο σπίτι, προσωπικά θα αισθανόμουν πολύ άβολα με το ξύρισμα στο νοσοκομείο. 2ον στη 2η γέννα με το καλό θα πάρω ένα κλίσμα από φαρμακείο και θα το κάνω από την προηγούμενη στο σπίτι. Φυσικά σου ξανακάνουν αλλά επειδή γίνεται τελευταία στιγμή ή κινδυνεύεις να μην προλάβει να αδειάσει το έντερο ή που τρέχεις συνέχεια στην τουαλέτα και άντε να σου βγάζουν τον καρδιοτοκογράφο κάθε φορά, να παίρνεις τον ορό παραμάσχαλα και να πηγαίνεις στην τουαλέτα. Επίσης με σπασμένα νερά θα στάζεις και δεν κάνει και να σφίγγεσαι οπότε προσωπικά επειδή ήταν λίγο άβολα αυτά θα προτιμήσω από βραδύς να έχω κάνει τη μισή διαδικασία....στο σπίτι! :lol:

 

Το υπόθετο το κολπικό με την προσταγλανδίνη που είναι ένα χαρτάκι μικρό με την ουσία δεν τον βάζουν κάθε φορά. Ρώτα εσύ, κάνε λίγο την πολύξερη, στην ανάγκη ενημερώσου λίγο μέσω ίντερνετ. Βοηθάει να μαλακώσει ο τράχηλος και συνήθως ξεκινάει ο τοκετός. Πριν αρχίσει η διαδικασία ρώτα αν θα σου βάλουν, αν βοηθάει και τέτοια...Με αυτό αρχίζουν μικρά πονάκια αν και εγώ δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Πάντως οπωσδήποτε θα βοηθάει κι αυτό. Εμένα στο νοσοκομείο επειδή η μαμά μου ήταν νοσηλεύτρια και τους ήξερε όλους εκεί μέσα πιστεύω ότι ίσως έκαναν ότι μπορούσαν για να επισπεύσουν τη διαδικασία και να μη με αφήσουν να ταλαιπωρούμαι ώρες. Πάντως η μαία μου είπε ότι όταν το έβαλε στον τράχηλο το έτριψε καλά-καλά να πάει παντού η ουσία.

 

Μετά σου σπάνε τα νερά (ακριβώς πόση ώρα μετά δε θυμάμαι αλλά δεν άργησαν να γίνουν όλα) όπου και με αυτόν τον τρόπο αρχίζει ο τοκετός. Κανονικά δε νιώθεις τπτ. Στα σπάνε με ένα μακρόστενο χάρτινο πραγματάκι. Δεν μπορώ να στο περιγράψω πάντως δε είναι κάτι τρομακτικό εγώ νόμιζα ότι θα μοιάζει με τη βελόνα του πλεξίματος κι αυτό ήταν ένα μακρύ χαρτί. Εγώ ένιωσα λίγη πίεση και λίγο πόνο σαν να με γρατζουνάει λίγο εσωτερικά κι αυτό επειδή ήταν κι ο τράχηλος ψηλά και ο γιατρός δεν έφτανε... κόντεψε να βάλει όλο το χέρι για να φτάσει. Μαζί με τα νερά ίσως λόγω της πίεσης ίσως είναι και φυσιολογικό, δε ρώτησα, βλέπεις και λίγο αίμα, μην τρομάξεις.

 

Προσπαθώ να θυμηθώ αν άρχισαν πονάκια πριν την ωκυτοκίνη αλλά να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι με σιγουριά... Θυμάμαι όμως ότι με το υπόθετο και το σπάσιμο των νερών ένιωθα ένα πολύ ελαφρύ πονάκι σχεδόν δεν ήμουν σίγουρη αν πονάω...κι είχα αρχίσει να κάνω διαστολή. Πάντως η ωκυτοκίνη σίγουρα μου έφερε πονάκια. Από σιγά-σιγά σαν περιόδου είναι και δυναμώνουν. Να θυμάσαι ότι ακόμα και τα πολύ δυνατά αντέχονται. Καμία δεν πέθανε από τους πόνους της γέννας. Το σημαντικό είναι να είσαι χαλαρή, να αναπνέεις σωστά, να μην κρατιέσαι-σφίγγεσαι και να έχεις πίστη ότι θα τα καταφέρεις! ;)

Αν έχεις και τη δυνατότητα να κάνεις επισκληρίδιο κάνε αν δεις ότι δεν έχεις αντοχές. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική ανοχή στον πόνο. Πάντως θυμάμαι ότι οι δυνατοί πόνοι κράτησαν λίγο. Το μόνο που σε κάνει να φοβάσαι είναι το γεγονός ότι δεν ξέρεις αν αυτοί οι πόνοι είναι οι πιο δυνατοί ή έχει και πιο δυνατούς, όπως επίσης και το πόσο θα κρατήσουν. Τελικά δεν είναι πολλοί ώσπου έρχεται μια στιγμή που νιώθεις μια πίεση σα να θες τουαλέτα και μόλις το νιώσεις το λες στο γιατρό γιατί είναι το μωρό που σε πιέζει συνήθως στην πλήρη διαστολή και πλέον μπορείς να σπρώξεις. Σε αυτό το στάδιο όταν έρχεται πόνος-πίεση σπρώχνεις κι είναι σούπερ ανακουφιστικό οπότε όλα έχουν πάρει το δρόμο τους.

 

Όλα αυτά αν όλα πάνε καλά που θα πάνε! Δε μου είπες έχεις κάνει μαθήματα ανώδυνου? Πιστεύω ότι ακόμα κι αν δεν έχεις κάνει είναι σημαντικό να αναπνέεις κανονικά και βαθιά για να οξυγονώνεσαι κι εσύ και το μωρό και να μη δυσφορήσει. Πολλοί άνθρωποι μαζί κι εγώ στον πόνο κρατάμε την αναπνοή μας αλλά αυτό όχι μόνο χειροτερεύει τον πόνο αλλά στην περίπτωση της γέννας δε βοηθάει και το μωρό. Και δε θέλουμε να δυσφορήσει...

Τις περισσότερες φορές μια γέννα εξελίσσεται όπως πρέπει να εξελιχθεί, κάνει η φύση τη δουλειά της, μην αγχώνεσαι. Μην ακούς καμία ιστορία που σε αγχώνει. Εσύ να σκέφτεσαι ότι θα γεννήσεις εύκολα και γρήγορα! Η ψυχολογία μετράει να το θυμάσαι! Ότι άλλο θες εδώ θα είμαι μέχρι την Παρασκευή που θα μπεις με το καλό! Ετοιμάσου να ερωτευθείς όσο δεν ερωτεύθηκες κανέναν άντρα στη ζωή σου! :-D

 

Α!!! Και θυμήσου να πάρεις νερό προσώπου να σε δροσίζει κάποιος δικός σου στο πρόσωπο, αν θες ένα i-pod με μουσική χαλαρωτική και βάλε σε ένα μικρούτσικο μπουκαλάκι λίγο αμυγδαλέλαιο με μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας και χαμομηλιού για να τρίβεις κροτάφους, καρπούς να το μυρίζεις που χαλαρώνει. ;)

Link to comment
Share on other sites

kopela moy σε ευχαριστω παρα παρα πολυ μου δινεις πολυ θαρρος..αν και γενικα ειμαι πολυ αγχωδης..μακαρι να πανε ολα καλα και να ειναι η μπεμπα μου ενα υγιεστατο κοριτσακι κι εγω να ξεμπερδεψω σχετικα γρηγορα..αυτο που με αγχωνει ειναι αν θα κατεβει το μωρο..mikio εχεις facebook?αν θες να σου στειλω με π.μ να με κανεις add σε συμπαθησα πολυ γλυκεια μου.και θα θελα να μη χαθουμε:-D

Link to comment
Share on other sites

kopela moy σε ευχαριστω παρα παρα πολυ μου δινεις πολυ θαρρος..αν και γενικα ειμαι πολυ αγχωδης..μακαρι να πανε ολα καλα και να ειναι η μπεμπα μου ενα υγιεστατο κοριτσακι κι εγω να ξεμπερδεψω σχετικα γρηγορα..αυτο που με αγχωνει ειναι αν θα κατεβει το μωρο..mikio εχεις facebook?αν θες να σου στειλω με π.μ να με κανεις add σε συμπαθησα πολυ γλυκεια μου.και θα θελα να μη χαθουμε:-D

 

Σου έστειλα πμ! ;) Καλέ θα κατέβει το μωρό μην ανησυχείς! ;) Πού να πάει, να το χωνέψεις δε γίνεται οπότε θα το πάρει απόφαση κάποια στιγμή και θα κατέβει! Αγοράκι, κοριτσάκι???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...