Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ-ΓΑΛΗΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Μακραν η καλυτερη,πιο ανθρωπικη και οικονομικοτερη κλινικη της Θεσσαλονικης!!!Γεννησα εκει τον γιο μου περσυ κι εχω να πω τα καλυτερα...Απορω γιατι δεν πανε ολες εκει να γεννησουν...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχει λιγες μερες που ξεκινησε το πακετο καισαρικης 3 ημερων και συμφερει πολυ

 

σε περιπτωση καισαρικής, δεν είναι επικίνδυνο να βγεί κάποια σε 3 ημέρες?

εσύ σαν μαία, όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρεις.

το προτείνεις και σε πρωτοτοκες? ή είναι καλύτερο για πρώτη φορά να παραμείνει 5 ημέρες.

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Patousaki οι γυναικες με καισαρικη μενουν συνηθως 5 μερες στην κλινικη οχι για τις ιδιες αλλα για το μωρο.Εφοσον ο παιδιατρος πει οτι ειναι οκ να φυγει το μωρο κι αφου παρακολουθειται απο μαια για αλλες 2 μερες, δεν υπαρχει λογος να μενει στην κλινικη και ολα της τα νοσοκομειακα μικροβια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

χρυσοβαλαντω καλησπέρα,εγω έχω μια μπέμπα 9 μηνών και έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση παρόλο που ούτε εγω ούτε ο άντρας μου είχαμε κάτι.προσπαθούσαμε για περίπου 3 χρόνια και με χάπια και ενέσεις.στο τέλος έκανα ενέσεις arvecap και puregon (φάρμακα για εξωσωματικη) και έμεινα με την πρωτη. εννοείται οτι έκανα και μια ένεση pregnyl είναι αυτή που σπάει το ωάριο σε 36 ώρες.γέννησα στο γαληνό και έμεινα πολύ ευχαριστημένη απο όλα.άψογη εξυπηρέτηση και καταπληκτικές μαίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γέννησα και εγώ εκεί πριν δύο χρόνια και το Νοέμβριο θα ξαναπαώ για το δεύτερο :) Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη, ειδικά από το προσωπικό/μαίες, που έχουν και πολλή εμπειρία και πολύ καλούς τρόπους και ήταν πολύ υποστηρικτικές στο θηλασμό. Έχουν και τα μαθήματα ψυχοπροφύλαξης εντελώς δωρεά, είναι πολύ καλή προετοιμασία. Επίσης, οι τιμές είναι διασταυρωμένα καλύτερες από οπουδήποτε αλλού και τα δωμάτια/χειρουργία ανακαινισμένα, μια φίλη γέννησε μέσα στη βδομάδα και την επισκέφτηκα και τώρα ανακαίνισαν και τις τουαλέτες.

Όσο για τα αναλώσιμα, περιλαμβάνουν οτιδήποτε χρησιμοποιήθηκε για σένα μέσα στο χειρουργίο/αίθουσα ωδινών και κατά την παραμονή σου, φάρμακα, γάζες, βελόνες, μπεταντίν, τα πάντα. Το καλύτερο είναι όταν ρωτήσεις την τιμή να ρωτήσεις και κατά μέσο όρο πόσο υπολογίζουν τα αναλώσιμα για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική για να ξέρεις τι να περιμένεις.

Ήθελα να πω και κάτι για τους γιατρούς που πάνε ή δεν πάνε στην κάθε κλινική. Όλοι μπορούν να πάνε παντού. Είναι κοινό μυστικό ότι οι κλινικές τους δίνουν ποσοστά για τα περιστατικά που τους φέρνουν, οπότε ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του ανάλογα με το πόσα παίρνει από κάθε κλινική. Αλλά αν μια πελάτισα είναι αποφασισμένη να γεννήσει κάπου δεν πιστεύω ότι θα της πει κανείς όχι, απλά ποντάρουν στο ότι ψαρώνουμε και δεν πιέζουμε αρκετά και μας πάνε όπου θέλουν.

 

Καλή λευτεριά σε όλες, όπου και να γεννήσετε, πάνω από όλα υγιή μωράκια και υγιείς μανούλες, αυτό μετράει!

Link to comment
Share on other sites

geia σας κοριτσια κ γω εκει γεννησα πριν ενα χρονο.κανονισε ο γιατρος μου να μεινω σε δικλινο με τιμη τρικλινου γιατι εχω κ τζιμανι γιατρο!!αν θυμαμαι καλα μου βγηκε 1000ευρω καισαρικη κ 120 ο παιδιατρος.οι περισσοτερες μαιες ηταν ποοοολυ καλες εκτος απο μια δυο......κ το δευτερο εκει....:D

line_flow_rose_beg_girl_time_1246507200_text_e720f0f1e9e3eae9f0e9f3f3e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω γεννησα εκει και τα δυο μου μωρα. και νομιζω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη.η καλυτερη σχεση ποιοτητας-τιμης.

απο την πλειοψηφια του προσωπικου εχω πολυ καλες εντυπωσεις-πουθενα δεν θα ειναι ολοι αψογοι αλλοστε.και μπορω να πω οτι την δευτερη φορα ηταν καλυτερα,την πρωτη τους επρηζα για να μου φερουν το μωρο το βραδυ να θηλασω...την επομενη φορα ηταν πιο ευκολο(εχουν ακομη πολυ δουλεια βεβαια σε σχεση με το θηλασμο)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, γέννησα στην βιοκλινική πρίν απο 17 ημέρες τα πατουσάκια μου............

και αν ξαναγεννούσα πάλι εκεί θα πήγαινα. αν εξαιρέσουμε μια -δυο κακοτυχίες θα έλεγα, όλα ήταν πολύ καλά.

έμεινα σε δίκλινο μόνη μου με το μωράκι μου μαζί καιι το χρεωθήκαμε μονόκλινο μιας κ δεν υπηρχε διαθέσιμο μονόκλινο λόγω ανακαίνισης. το μόνο άσχημο οτι ήμουν σε άλλον όροφο απο τα μαιευτικά -λόγω ανακαίνησης και το βράδυ που γέννησα παραλίγο να πλακώσω μια αγενέστατη άσχετη νοσοκόμα, η οποία παρόλο που την ενημέρωσαν οτι είμαι λεχώνα, αυτή ήρθε να μου το παίξει έξυπνη και μου έλεγε να μην πάρω το μωρό στο δωμάτιο, οτι θα κλαίει κ θα πεινάει κι εγώδεν θα έχω γάλα να του δώσω και τέτοια κουλά, με υφάκι, όχι αστεία. εγώ ούτε καν το συζητούσα αυτό. ήθελα το μωρό μου δίπλα μου, και ευτυχώς ενημερώθηκε το μαιευτικό τμήμα και έγιναν όλα όπως πρέπει.

η μαία ήταν δίπλα μου και για τον θηλασμό, κ με βοήθησε, βέβαια μεταξύ τους δεν έχουν μια γραμμή, λειτουργούν ατομικά, αλλά ούτε που με ένοιαξε αυτό, γιατί ήξερα απο πριν τι ήθελα.

φεύγοντας πληρώσαμε μόνο το δωμάτιο 790 ευρώ, συμπεριλαμβανομένων κ των αναλωσίμων. εγώ πίστευα οτι θα βγε'ι παραπάνω, γιατί ζητούσαμε συνέχεια betadine για το μωρό, betadine για μένα, sterillium, και διάφορα άλλα, αλλα δεν μας χρέωσαν τίποτα εξτρα. έκανα κ δυο τηλέφωνα σε κινητά απο το δωμάτιο, ούτε αυτά μας τα χρέωσαν.

γενικά ήταν πολύ καλά.

για μενα θα ήταν τέλεια αν ήμουν στον όροφο με τα μαιευτικά...

για να καταλάβετε, αυτή η ξινή νοσοκόμα, την επόμενη της γέννας μου, και ενώ έχει έρθει επισκεπτήριο κ έχω στείλει το μωράκι στο παιδιατρικό μέχρι να φύγουν, αντί να πει στον πεθερό μου οτι για να έρθει το μωράκι που είχε αρχίσει να πεινάει, έπρεπε πρώτα να φύγουν, του είπε να μείνουν, οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. και πήρε στο παιδιατρικό και ειπε να μου ανεβάσουν το μωρό...λες και μου το έκανε επιτηδες.

φεύγοντας ο πεθερός μου ρώτησε για το αν μπορούν να μπουν στο δωμάτιο τα εγγονάκια του τα άλλα, για να έρθουν το απόγευμα. και ενώ ξέρει αυτή οτι σε λεχώνα απαγορεύεται η είσοδος στα παιδάκια, η απάντησή της ήταν ¨ και βέβαια μπορούν να έρθουν, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα¨

το αποτέλεσμα ήταν όντως να έρθουν το απόγευμα, εγώ δεν άφησα να μπούν στο δωμάτιο και κλαίγανε και φυσικά ο πεθερός μου πίστεψε οτι εγώ δεν ήθελα και όχι οτι δεν κάνει αφού αυτή έδωσε το οκ. την χτυπάς ή δεν την χτυπάς???????

 

όπως και να έχει δεν ασχολήθηκα μαζί της γιατί είχα κάτι πολύ πιο ενδιαφέρον να γυρίζει στο μυαλό μου...τον γιόκα μου...!!!!!!!!!!!!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Οι σερβιέτες είναι στ'αναλλώσιμα, ή χρεώνονται έξτρα;

 

απο όσο ξέρω δεν σου δίνουν σερβιέτες, γιατί υποτίθεται οτι θα έχεις μαζί σου.

στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού σου λένε τί θα πρέπει να έχεις μαζί σου και μέσα σε αυτά είναι και οι σερβιέτες.

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επισκεπτήριο το πρωι και το απόγευμα....για τον θηλασμό τα δίνουνε και ξένο γάλα διότι ακολουθουν οδηγιες παιδιατρου και οχι μαμαδων..εγω επεμενα παρα πολυ αλλα ιδιως μετα τον τοκετο και τα βραδια το ταιζαν και φυσικα οταν μου το φερναν κοιμοταν ευτυχισμενο...τους εκραξα αλλα οι οδηγιες οδηγιες...θελουν δουλεια ακομη..μονο σε αυτο υστερουν κατα τα αλλα ειναι ΤΕΛΕΙΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΩ...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ειδικες ωρες επισκεψεως αλλα για καλο & για κακο τηλεφωνησε στον Γαληνο.Οτι πληροφοριες θελεις για τον Γαληνο στειλε μου π.μ.Δεν ειμαι μανουλα αλλα τον Ιανουαριο ειχα κανει εγχειρηση εκει.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στη βιοκλινικη στις 29/07. Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο τις υπηρεσιες. Το προσωπικο ειναι αψογο και οι μαιες ολες τους πολυ προθυμες και εξυπηρετικες απο την ωρα της εισαγωγης μεχρι που πηραμε εξιτηριο. Ο αναισθησιολογος ο κυριος Τσακαλωφ υπεροχος και επαιξε μεγαλο ρολο στο ψυχολογικο κομματι κατα τη διαρκεια της καισαρικης! Εμεινα 4 μερες σε μονοκλινο λουξ και πληρωσαμε μονο 1640. Μπορει να μην εχει το "πρεστιζ" του γεννεσις και του διαβαλκανικου αλλα το φιλικο, οικογενειακο κλιμα που επικρατει εκει, το καλο προσωπικο και οι καλες τιμες ειναι καποιοι απο τους λογους που θα το επιλεξω και για το δευτερο παιδι οταν ερθει με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που υστερει η βιοκλινικη ειναι αυτο που ειπε και πιο πανω μια αλλη μανουλα οτι οι μαιες ενεργουν ατομικα και δεν εχουν μια κοινη γραμμη! Ακουσαμε τοσες διαφορετικες αποψεις απο τις κοπελες που παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες της καθεμιας να με βοηθησει στο θηλασμο με μπερδεψαν και με αγχωσαν τοσο πολυ που τωρα εχω καταληξει να ανλω και να ταιζω!

Link to comment
Share on other sites

Ο αναισθησιολογος ο κυριος Τσακαλωφ υπεροχος και επαιξε μεγαλο ρολο στο ψυχολογικο κομματι κατα τη διαρκεια της καισαρικης!

 

Χε χε!!! Και εγώ αυτόν είχα αναισθησιολόγο. Όντως πολύ καλός άνθρωπος… μου κρατούσε το χέρι κατά τη διάρκεια της καισαρικής και μου έλεγε αστεία για να μου φύγει το άγχος!!! :-D

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΗ ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ ΓΑΛΗΝΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΕΝΝΑΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ.....

ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΙΝ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΑ:P:p.

ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

εγω γέννησα εκει. επειδη δεν εχω χρόνο τωρα θα σου γράψω αλλη στιγμή. σε γενικές γραμμές οκ εκτος απο 1-2 παρατραγουδα. ενα με τον αναισθησιολογο κ ενα που μας εκλεψαν...εχει σχετικο θεμα εδω μεσα. κανε αναζητηση και θα δεις.

με το καλο!!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλό υπόλοιπο στην εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει γερό το μωράκι σου!

 

Εγώ γέννησα τον Αύγουστο εκεί το δεύτερο παιδάκι μου και έμεινα ευχαριστημένη. Θέλεις να μάθεις κάτι συγκεκριμένο για εκεί?

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κοριτσια!

κ γω οπως εχω ξαναπει γεννησα στην βιοκλινικη κ θα θελα και αν ερθει κ 2ο παιδάκι εκει να παω παλι. εχω ομως ενα θέμα κ θέλω να αλλάξω γιατρό. γνωρίζεται κάποιον γυναικολόγο που να συνεργάζεται με τον γαληνό και να ειναι κ σε δημόσιο νοσοκομειο? ο δικος μου καλος δεν λεω αλλα ειναι μονο διαβαλκανικο γεννεσης και γαληνο μονο αν του το ζητησεις λόγο οικονομικού φυσικά.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...