Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ-ΓΑΛΗΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Τα νεα στο roοmιng in στην Βιοκλινική είμαι εγώ.Γεννήσαμε με τον κ Παπανικολάου την περασμένη εβδομάδα, το μωρό το είχα μαζί μου συνέχεια αν και εφυγα πρίν κλείσω 24ωρο ήθελα να πάω σπιτάκι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ιωάννα,

επειδή πρόκειται κι εγώ να γεννήσω εκεί, σε 1.5 μήνα περίπου, αυτές οι τιμές που αναφέρεις είναι ίδιες είτε πρόκειται για φ.τ. είτε για καισαρική?

Επίσης για αναλώσιμα δεν σου είπαν τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει MelaG!!!

Ήσουν σε μονόκλινο ή δίκλινο?

 

Μήπως έκανες VBAC?

Εγώ έχω τον Κατσίκη και ίσως πάμε για VBAC, αλλά τελευταία μου εκφράζει τις επιφυλάξεις του... Δεν ξέρω πόσο πρέπει να επιμείνω... Κι είναι αργά για να αλλάζω γιατρό -δεν θέλω κιόλας.

 

Ερώτηση: Όταν κάνεις rooming-in, τις αλλαγές πάνας, το πλύσιμο κλπ, ποιος τα κάνει?

Δλδ σκέφτομαο ότι αν κάνω πάλι καισαρική, και πάρω rooming-in, μήπως πονάω όπως στην 1η φορά και ζορίζομαι.

 

Και πάλι τις καλύτερες ευχές μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rooming-in είναι να έχεις το μωρό σου δίπλα σου απ' τη στιγμή που θα γεννηθεί, για όσο βρίσκεσαι μες στην κλινική/νοσοκομείο.

Στην βιοκλινική εφαρμόζεται δυστυχώς (όπως και στα περισσότερα) μόνο στα μονόκλινα...

Είναι μια καινούρια τάση που υποστηρίζεται ευρέως, γιατί βοηθάει στην εδραίωση του θηλασμού, και το bonding (δέσιμο) με τη μαμά, εννοείται ότι είναι και μεγάλη απόλαυση και συγκίνηση... Διάβασε για attachment parenting limnoula...

Link to comment
Share on other sites

MelaG, Να σου ζήσει το μωράκι σου και να είναι γερό! Καλή λοχεία να έχεις!

Το θέμα με την υδρονέφρωση πώς το αντιμετωπίσατε; Ελπίζω να μην είχατε κανένα πρόβλημα! Εμείς έχουμε έκτοπο νεφρό και μάλλον θα ξεκινήσουμε με υπέρηχο.

Επίσης ήσουν σε δίκλινο με άλλη κοπέλα; Είσαι η περίπτωση που ανέφερε ο γιατρός;!; Για πες, πώς τα καταφέρατε; Και τελικά τί σε χρέωσαν;

Haido, αυτές οι χρεώσεις είναι για φ.τ., για καισαρική δεν ρώτησα... :rolleyes: Ελπίζω πολύ σε φυσιολογικό! ;)

Τα αναλώσιμα απ' ο,τι θυμάμαι και στο γιο μου πριν 2 χρόνια και κάτι, είναι μέσα στην τιμή, εκτός κι αν χρησιμοποιηθούν πάρα πολλά ή κάτι ειδικό... Εμείς τότε δεν είχαμε δώσει κάτι έξτρα.

Υπάρχει κάποιος λόγος που σου λέει για καισαρική; Βλέπει κάτι που τον ανησυχεί; Εγώ προσωπικά ακόμη και την τελευταία στιγμή θα άλλαζα γιατρό αν έβλεπα πως πάει να γίνει κάτι χωρίς να υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος και έχανα την εμπιστοσύνη μου, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα! Μήπως να το συζητούσες με τα κορίτσια στο θέμα vbac, πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν περισσότερο! Όλα καλά εύχομαι, όπως και να έχει!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ιωάννα μου εγώ είμαι αυτη η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!Δν ήμουν με άλλη κοπέλα.. έμεινα λιγότερο απο 24ώρες και πλήρωσα 360?(για την κλινική μόνο), το 50αρικο ηταν είτε η θερμοκιτίδα που μπήκε ο μικρός για μια ωρίτσα είτε τα φάρμακα της πρόκλησης δεν ρώτησα κιόλας δν με ένοιαζε, λλιως είναι 310? το 24ωρο.

Για την υδρονέφρωση θα κάνουμε έναν υπέρηχο απο εβδομάδα να δούμε τι γίνετε , ελπίζω να είναι όλα καλά.Με το καλό το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχαμε Birth Plan το οποίο πάλεψε πολύ ο γιατρός να εφαρμοστεί όσο αυτό ήταν δυνατόν φυσικά γιατί προς το τέλος αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα στο τοκετό και δεν γινόντουσαν κάποια πράγματα, όπως πχ να μείνει το μωρό στην αγκαλιά μου όσο ο γιατρός έκανε την κοπτοραπτική του εκεί κάτω, στεναχωρήθηκα πολυ που μου το πήραν αλλα δεν γινόταν αλλιως ζορίστηκε το μικρούλη μου.¨οταν πήγα στο δωμάτιο μου το έφεραν όπου και περάσαμε και την πρώτη μα νύχτα μαζί!και δεν θα χωρίσουμε ποτέ ξανά....

Link to comment
Share on other sites

Haido μου εμεις έχουμε πιθανη ημερομηνια 25-10 αλλά υπερηχογραφικά είναι μία εβδομάδα μεγαλύτερη η μικρή, οπότε δεν το θεωρω καθόλου μα καθόλου απίθανο να συμπέσουμε.. :))))) Δηλαδή αφού το rooming in επιτρέπεται μόνο σε μονόκλινο, όσοι δεν έχουμε οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο θα πρέπει να μας το φέρνουν. Κάθε πότε όμως?? Κάθε που θα είναι η ώρα να θηλάσει??? Γενικά εμείς έχουμε κατασταλάξει στη Βιοκλινική και από όποιον κι αν έχω ακούσει σχόλια, είναι μόνο θετικά. Από ότι διάβασα στο σαιτ τους κάνουν δωρεάν και μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Θα πάει καμία σας?

Link to comment
Share on other sites

Haido μου εμεις έχουμε πιθανη ημερομηνια 25-10 αλλά υπερηχογραφικά είναι μία εβδομάδα μεγαλύτερη η μικρή, οπότε δεν το θεωρω καθόλου μα καθόλου απίθανο να συμπέσουμε.. :))))) Δηλαδή αφού το rooming in επιτρέπεται μόνο σε μονόκλινο, όσοι δεν έχουμε οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο θα πρέπει να μας το φέρνουν. Κάθε πότε όμως?? Κάθε που θα είναι η ώρα να θηλάσει??? Γενικά εμείς έχουμε κατασταλάξει στη Βιοκλινική και από όποιον κι αν έχω ακούσει σχόλια, είναι μόνο θετικά. Από ότι διάβασα στο σαιτ τους κάνουν δωρεάν και μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Θα πάει καμία σας?

 

 

Από ότι έχω καταλάβει ισχύει το rooming in σε δίλινο με μια μικρή επιπλέον χρεώση της τάξης του 10%.Απο εκει και πέρα καλύτερα να μιλήσεις με την κλινική γιατί ακόμα δεν ξέρω αν το ανακοινώνουν επίσημα.Ο γιατρός σου τι λέει γνωρίζει κάτι για το θέμα?Ο γιατρός είανι αυτός που θα βοηθίσει την κατάσταση και θα λύσει κάποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια εγώ έχω πητ 12/10 αν και υπερηχογραφικά είναι μια εβδομάδα μικρότερο το μωρό. Σήμερα το πρωί πήρα στον Γαληνό και ρώτησα τις τιμές. Ισχύουν όσα γράφει η Iwanna παραπάνω. Αυτό που δεν ρώτησα είναι αν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ, δλδ αν είναι τιμή με απόδειξη!

 

Επειδή νομίζω το οικονομικό με έχει καλύψει- είναι η φθηνότερη κλινική- θα ήθελα να μάθω εντυπώσεις (πολλές από αυτές που αναγράφονται είναι από το 2010) τις συνθήκες της κλινικής,εξυπηρέτηση, ανταπόκριση από τις μαίες και σχετικά με το rooming in σε 2κλινο. Επίσης ο χώρος και το περιβάλλον;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Σάββατο ήμουν εκεί για θεραπευτική απόξεση, μπορώ να σου πω ανεπιφύλακτα ότι είναι όλα τέλεια. Η νοσοκόμα που με εξυπηρέτησε ήταν πολύ γλυκιά, η καημένη μέχρι και τα πόδια μου έτριψε, γιατί είχαν μουδιάσει από το άγχος και τη στενοχώρια μου. Για πρώτη φορά στη ζωή μου συμπάθησα αναισθησιολόγο. Και σκέψου ο λόγος της επίσκεψης μου δεν ήταν και τόσο ευχάριστος.

Link to comment
Share on other sites

Mariakapa σ'ευχαριστώ. Πήγα κι από εκεί τελικά και γνώρισα μια από τις μαίες. ¨οντως γλυκύτατη. Ως προς το χώρο στον 6ο που πήγα είναι λίγο στενά αλλά νομίζω αυτό λίγο μας ενδιαφέρει. Η αλήθεια είναι ότι μόνο θετικά ακούω και διαβάζω και τελικά εκεί θα ανοίξει τα ματάκια του ο μικρός όταν το αποφασίσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γνωρίζει κάποια κοπέλα κάτι σχετικά με τις αλλαγές στις τιμές των μαιευτηρίων για τους ασφαλισμένους του εοπυυ?απο αύριο υποτίθεται πως πληρώνουμε και αυτο το 30% που γλυτώναμε λόγο συμβεβλημένου μαιευτηρίου.εγω πχ για 2 μέρες θα πλήρωνα σε 2κλινο για φυσιολογικό τοκετό 650. με τα νέα δεδομένα πάμε σστο 1000αρικο...τους κάλεσα αλλα δεν μπόρεσα να συνδεθώ. μάλον θα πάω αύριο απο εκεί.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι για να σας πω με σιγουριά πλέον πως όντως έχουν αλλάξει οι χρεώσεις για ασφαλισμένες του εοπυυ. νομίζω πως απ οτι υπολογίζεται θα πρέπει να υπολογίζεται 300 ευρώ πάνω. μου είπαν πως είναι μόνιμο και δεν είναι προσωρινή διακοπή της συνεργασίας του με τον εοπυυ λόγο καθυστέρησης στα σε οφειλές.είναι απόφαση του εοπυυ.περαστικά μας

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μόλις έκανα εγγραφή στο φορουμ, αν και σας διαβάζω καιρό. Σύντομα μπαίνω στο μήνα μου και έχουμε αποφασίσει και μεις για γέννα στη βιοκλινική. Τελικά τι ισχύει βρε κορίτσια? Οι ιδιωτικές διέκοψαν τη σύμβαση με τον εοπυυ? Βρήκα και ένα φεκ (πρόσφατο, 18/11/2012) που αναφέρει και πάλι για το επίδομα τοκετού 900ευρώ. Τι ισχύει τελικά? Μάλλον πρέπει να πάω αύριο στο ικα μήπως και με διαφωτίσουν... Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μόλις έκανα εγγραφή στο φορουμ, αν και σας διαβάζω καιρό. Σύντομα μπαίνω στο μήνα μου και έχουμε αποφασίσει και μεις για γέννα στη βιοκλινική. Τελικά τι ισχύει βρε κορίτσια? Οι ιδιωτικές διέκοψαν τη σύμβαση με τον εοπυυ? Βρήκα και ένα φεκ (πρόσφατο, 18/11/2012) που αναφέρει και πάλι για το επίδομα τοκετού 900ευρώ. Τι ισχύει τελικά? Μάλλον πρέπει να πάω αύριο στο ικα μήπως και με διαφωτίσουν... Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

 

Καλησπέρα και με το καλό!

 

ισχύει και μάλιστα σήμερα ήμουν βιοκλινική για εξετάσεις και πήρα και τον νέο τιμοκατάλογο. ότι ήξερες θα υπολογίζεις 250 με 300 ευρώ επιπλέον. βέβαια έτσι όπως μου τα είπαν τα κορίτσια στο φεκ αναφέρει ξεκάθαρα πως το δικό μας επίδομα των 900 ισχύει μιας και δεν υπάρχει πλέον σύμβαση των μαιευτηρίων με εοπυυ. έχω ενημερώσει και στο θέμα ΄μαχαίρι στο επίδομα εοπυυ αν θέλεις μπές και διάβασε.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια και με το καλό για όλες μας.

 

Σε 2,5 εβδομάδες γεννάω με το καλό και μάλλον θα διαλέξω την Βιοκλινική γιατί σήμερα πήρα τις τιμές που ισχύουν και διαπίστωσα ότι έχουν αρκετή διαφορά με το Γένεσις που αρχικά σκεφτόμουν να πάω. Οι τιμές είναι οι παρακάτω:

 

Μιλάμε για καισαρική τομή σε 3κλινο (ΕΟΠΥΥ)

4 Βράδια

Δωμάτιο : 1070

Αναιστ/γος :180

Παιδ.τρος : 120

ΣΥΝΟΛΟ : 1370 (Αντίστοιχα στο Γένεσις 1480)

 

Για 3 Βράδια

Δωμάτιο : 890

Αναιστ/γος :180

Παιδ.τρος : 120

ΣΥΝΟΛΟ : 1190 (Αντίστοιχα στο Γένεσις 1380)

 

Η διαφορά για 4 βράδια είναι 110 και για τα 3 βράδια 190

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν είχα παράπονο το 2009 όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη στην Βιοκλινική.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

7xj7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν...

γέννησα στη βιοκλινική φυσιολογικά χωρίς πρόκληση αλλα και χωρίς επισκληρίδιο (!-εμπειρία μοναδική αλλα σοκαριστική-!) στις 3 του μήνα. έμεινα 2 ημέρες και πλήρωσα 630 για το δίκλινο 100 για τον παιδίατρο. οι κοπέλα δίπλα μου που έκανε επισκληρίδιο πλήρωσε 140 επιπλέον. πρίν την διακοπή του 30% απο τον εοπυυ ήταν το δίκλινο για 2 μέρες 390 αντι για 630 που είναι τώρα. επίδομα τοκετού απο ικα τελικά όντως δεν δίνουν παρα μόνο στην περίπτωση γέννας στο σπίτι (στα χωράφια, στο ταξί οι ελεεινοί!) με το καλό σας εύχομαι!!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν...

γέννησα στη βιοκλινική φυσιολογικά χωρίς πρόκληση αλλα και χωρίς επισκληρίδιο (!-εμπειρία μοναδική αλλα σοκαριστική-!) στις 3 του μήνα. έμεινα 2 ημέρες και πλήρωσα 630 για το δίκλινο 100 για τον παιδίατρο. οι κοπέλα δίπλα μου που έκανε επισκληρίδιο πλήρωσε 140 επιπλέον. πρίν την διακοπή του 30% απο τον εοπυυ ήταν το δίκλινο για 2 μέρες 390 αντι για 630 που είναι τώρα. επίδομα τοκετού απο ικα τελικά όντως δεν δίνουν παρα μόνο στην περίπτωση γέννας στο σπίτι (στα χωράφια, στο ταξί οι ελεεινοί!) με το καλό σας εύχομαι!!

 

 

 

 

Να σου ζήσει λοιπόν! Μπράβο! Και εγώ λέω να το παλέψω χωρίς επισκληρίδιο..θα δω:) Προς το παρόν περιμένω...Καλό κουράγιο σε σένα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...