Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτέλους δικαίωση για τις παράνομες χρεώσεις μαιευτηρίων για βλαστοκύτταρα


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ για την απαντηση underage,δεν το ειχα σκεφτεί καθολου ...

 

αφού θα κάνεις τον κόπο και θα πας στο Ιασώ, πήγαινε και στο -3 (στο αρχείο) και κάνε αίτηση για αντίγραφο της πατούσας (θα σου βγάλουν φωτοτυπία το αποτύπωμα της πατούσας του μπεμπέ σου), θα στο στείλουν ταχυδρομικώς - με δικά σου φυσικά ταχυδρομικά έξοδα!!!

 

ααα για ότι κάνεις να έχεις μαζί σου τον αριθμό μητρώου σου (το νούμερο πάνω στα βραχιολάκια σας)

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο λυτω γεννησα γινετε αυτο με την πατουσα??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για επιστροφή χρέωσης για λήψη βλαστοκυττάρων.

θα σταλεί μαιλ τις επόμενες ημέρες σε όσους έστειλαν μύνημα οτι ενδιαφέρονται για να διεκδικήσουν νομικά την επιστροφή της χρέωσης για λήψη βλαστοκυττάρων.

περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ζητήσετε στο μαιλ contact(at)parents.gr

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω το θεμα ,να το δουν οσοι πιο πολλοί γονεις γίνετε!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60738

διαβάστε εδώ για το τί κάνουν τώρα τα μαιευτήρια - μπορείτε να καταθέσετε εκεί τις απόψεις κ εμπειρίες σας για την σημερινή κατάσταση.

το παρόν θέμα θα λειτουργήσει σαν πίνακας ανακοινώσεων όσον αφορά την κίνηση των γονέων για επιστροφή των χρημάτων αυτής της χρεώση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πρόκειται να γεννήσω στο Λητώ τον Αύγουστο. Αυτό με τα βλαστοκύτταρα το ΄γνώριζα γιατί το είχε πεί γιατρός σε μια φίλη για το Μητέρα. Ότι απαγορεύεται να γίνονται πλέον αυτές οι χρεώσεις και μη δεχτείς να υπογράψεις ή να πληρώσεις τίποτα. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο Λητώ και τους ρώτησα γιατί μου είχαν στείλει τιμοκατάλογο για τις χρεώσεις. Η απάντησή τους ήταν ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και ότι οι χρεώσεις αυτές γίνονται ούτως ή άλλως σε όλες τις γέννες για τη συλλογή των βλαστοκυτάρων και είναι στάνταρ και υποχρεωτικές. Το θέμα είναι ότι στη δική μου περίπτωση θα δώσω κάρτα ασφαλιστικής στο νοσοκομείο και θα πληρωθούν από εκεί. Αλλά δεν θέλω να χρεώσουν ότι θέλουν γιατί εάν υπάρξει διαφορά θα την πληρώσουμε εμείς. Μπορώ να τους πώ ότι δεν δέχομαι την χρέωση πριν εκδοθεί το τιμολόγιο? Γιατί λογικά το τιμολόγιο δεν θα έρθει στα δικά μου χέρια.

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites

εμενα στο λητω πριν 4 μηνες αρνήθηκαν να μου δώσουν τιμολόγιο αν δεν πλήρωνα αυτα τα 225.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου δίνανε καθολου τιμολόγιο αν δεν πλήρωνα την χρεωση των βλαστοκυτταρων..

εκβιασμός δηλαδη!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου δίνανε καθολου τιμολόγιο αν δεν πλήρωνα την χρεωση των βλαστοκυτταρων..

εκβιασμός δηλαδη!!

Σε αυτή την περίπτωση η λύση που αναφέρθηκε πιο πάνω, δηλ. το να καταθέσεις τα χρήματα που αποδέχεσαι στο ταμείο παρακαταθικών και δανείων νομίζω πως είναι η καλύτερη. Έτσι τουλάχιστον έχεις εσύ το πάνω χέρι, δηλ δεν μπορούν να ισχυριστούν ότι δεν έχεις εξοφλήσει τα νοσήλεια και μετα διεκδικείς και το τιμολόγιο.

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

που ειναι αυτο το ταμείο?μεσα στο μαιευτήριο?

κ πως θα παρεις εξιτήριο αν δεν εχεις πληρώσει πρωτα?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί δεν έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω ποτέ. Όχι δεν έχει σχέση με το μαιευτήριο. Πάντως ξέρω ότι σε όλες τις περιπτώσεις οικονομικής διαφοράς που ο λαβών αρνείται να πάρει τα χρήματα, για τους χ, ψ λόγους... αυτός που πληρώνει έχει το δικαίωμα να τα καταθέσει στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων στο όνομά του και μετά του στέλνει το σχετικό έγγραφο ότι έχει πληρώσει αυτά που υποχρεούται, δεν χρωστάει τίποτε και συνεπώς διεκδικεί και το τιμολόγιο. Τώρα, στην περίπτωση του νοσοκομείου που χρειάζεσαι και το εξιτήριο, δεν θα ήθελα να σου απαντήσω υποθετικά γιατί μπορεί να κάνω λάθος. Καλύτερα να μάθεις λεπτομέρειες από πιο έγκυρες πηγές. Ψάξτο πάντως... Συγνώμη που δεν βοήθησα πολύ... :-(

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites

......στην περίπτωση του νοσοκομείου που χρειάζεσαι και το εξιτήριο...........

 

δεν χρειάζεσαι μόνο το εξιτήριο, χρειάζεσαι και το μωρό. Που δεν πρόκειται να στο δώσουν αν δεν "είσαι λογιστικός ΟΚ"!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε..αυτο λεω κ εγω.

ΔΕΝ γίνετε να φύγεις απο το μαιευτήριο αν δεν πληρώσεις.

η μπορεις να φυγεις αλλα χωρις το μωρο.

γιαυτο ρώτησα αν ειναι μεσα αυτο το γραφείο..ηξερα βέβαια οτι δεν ειναι..

 

φυσικα εκμεταλλεύονται το γεγονός οτι θες να φύγεις απο εκει μεσα μια ωρα αρχύτερα!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

το τιμολόγιο του μαιευτηρίου μου το κράτησε το ικα οταν ζήτησα τα λεφτα της καισαρικης.

τι γινετε στην περίπτωση αυτη????

Δεν ξέρω, αν έχει ήδη δοθεί απάντηση... Για να μην μπλέξεις με το μαιευτήριο, που μπορεί και να είναι "υποψιασμένο" για τα τιμολόγια, μπορείς να πας κατευθείαν στο ΙΚΑ, όπου θα σου επικυρώσουν αντίγραφα από τα αρχεία τους. Εγώ το έκανα ήδη με το δικό μου ταμείο, γιατί βέβαια μετά από αυτή την απόφαση, πρόκειται να κινηθώ νομικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω αλιαλι,

τελικα απο το ικα το πηρα.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
Μπορώ ακόμα να κάνω αίτηση για να πάρω δικαστικός τα χρήμματα ή είναι αργά?

 

Θα με ενδιέφερε το θέμα κ εμένα!

Μπορούμε ακόμα να απευθυνθούμε κάπου;

 

Η κοροιδία του Ιασώ με έχει εξοργίσει!!!

 

Να είσαστε όλες καλά για την ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε το θέμα κ εμένα!

Μπορούμε ακόμα να απευθυνθούμε κάπου;

 

Η κοροιδία του Ιασώ με έχει εξοργίσει!!!

 

Να είσαστε όλες καλά για την ενημέρωση...[/QUOTU

 

Θα μπορούσα να έχω μια απάντηση

για το που μπορώ να απευθυνθώ;

Γέννησα πριν 1 χρόνο στο Ιασω και παρ΄όλες τις αντιρρήσεις μας

να πληρώσουμε την ...λήψη (λόγω δωρεάς στην δημόσια τράπεζα)

τελικά πληρώσαμε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό γιατί αλλίως , είπαν,

θα μας πήγαιναν δικαστικώς!

 

Θα με ενδιέφερε να μάθω που μπορώ να απευθυνθώ...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

όποιος δηλώνει ενδιαφέρον, να στέλνει sto [email protected]

 

Όνομα

Επίθετο

Περιοχή, (πόλη)

χρονική στιγμή της χρέωσης (μήνας έτος)

ποσό της χρέωσης βάση απόδειξης (scan απόδειξης)

μαιευτήριο (επωνυμία)

αν ήταν για δωρεά ή ιδωτική φύλαξη

 

ετσι ειχαν γραψει παραπανω..αν διαβασεις θα δεις αναλυτικές πληροφοριες..

εγω τα εχω στειλει καιρο τωρα αλλα κανενα νεο.

 

θα μπορουσε καποιος να μας ενημερώσει??????

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έστειλα mail πριν λίγες μέρες αλλά είμαστε ακόμη πολύ λίγοι.

Θα πρότεινα να ενεργοποιηθούμε μιλώντας σε γνωστούς και συγγενείς και ίσως και ενημερώνοντας και άλλους γονείς στα σχολεία των μεγαλύτερων παιδιών για την συλλογική προσπάθεια που γίνεται μέσω του φόρουμ για να μαζευτούμε περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

θα στειλω και εγω τα στοιχεια απλα πρεπει να σκαναρω το τιμολογιο, και εμεις δωρεα στη δημοσια τραπεζα ειχαμε κανει , ( διδυμα ) και δεν μας δινανε το εξητηριο αν δεν το πληρωναμε.

 

μας ειχανε πει απο τη δημοσια τραπεζα οτι ειναι παρανομο, αλλα επισημα δεν υπηρχε καποιο χαρτι ....350 ευρο αν θυμαμαι, 7-2009 ητανε

Link to comment
Share on other sites

Same here! Αν βέβαια δέχονται ακόμα συμμετοχές... το κακό είναι πως πρέπει να ζητήσω αντίγραφο του τιμολογίου γιατί το καταθέσαμε στο ταμείο του συζύγου...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ιασω πριν ενάμιση χρόνο. Ημουν υποψιασμένη για την χρέωση και με το που πήραμε τον αναλυτικο λογαριασμο πηγαμε αμέσως στον υπευθυνο του λογιστηριου ο οποίος μας ειπε και καλα οτι θα μας παει δικαστικως, του ειπαμε οκ αρκει να μας αφαιρεσει τη χρεωση και δεν πληρωσαμε τιποτα για βλαστοκυτταρα. Ξέραμε ότι δεν μπορουν να μας κανουν τίποτα εκρεμμούσε η απόφαση απο τα δικαστήρια και τελικα καλά κάναμε! Κοιτανε να σε ψαρωσουν λεγοντας οτι αν δεν πληρωσεις θα σε κυνηγησουν δικαστικα αλλα δεν μπορουν να κανουν τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς σε τιμοκαταλογο που μας έδειξαν, υπήρχε χρεώση για τη λήψη. Ακόμα και τώρα.

Τελικά τι ισχύει; Στην ενημέρωση της Ακαδημιας Αθηνων, μας είπαν ότι είναι παράνομη η χρέωση και ότι θα πρέπει να απευθυνθούμε στο Συνηγορο του Καταναλωτη.

Ξέρετε τι γίνεται; Ενδιαφερομαι συγκεκριμένα για το Μητερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...