Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΘΥΜΙΑ και ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ για τα παιδια μας


Recommended Posts

Aς γραψω κι εγω τι εχω κανει για να κρατησω ζωντανα αυτα που τα αφηνει ο χρονος...

Οταν εμεινα εγκυος πηρα ενα τετραδιο για λευκωμα, χωρις γραμμες και σημειωνα σκεψεις, εμπειριες, τις επισκεψεις στο γιατρο, οτιδηποτε ειχε σχεση με την εγκυμοσυνη, τα μαθηματα που παρακολουθησα, τα κιλα που επαιρνα, την περιμετρο της κοιλιας οσο μεγαλωνε (ναι ειναι απιστευτο να βλεπω τωρα με την μεζουρα ποσο μεγαλη ηταν!), ποτε κλωτσησε, τις προτιμησεις του στα φαγητα που ετρωγα κτλ. Αφου γεννησα κολλησα τις φωτος ανα εβδομαδα (σχεδον) που εβγαζα την κοιλια μου και καποιες ιδιαιτερες φωτος που φαινοταν να τεντωνεται, τους υπερηχους και εγραψα την εμπειρια του τοκετου με την πρωτη φωτογραφια που βγαλαμε μολις βγηκε! Επισης, συνεχισα να σημειωνω τις πρωτες εμπειριες με τις τροφες, τα κατορθωματα, στιγμες με αλλα παιδακια (τη κοινωνικη του εξελιξη δηλαδη), τις λεξεις του (και την μεταφραση αυτων!) μεχρι σημερα (μεχρι να τελειωσουν οι σελιδες!) και οτιδηποτε θα ηθελα να μου μεινει και πιστευα οτι θα το ξεχασω σε βαθος χρονου. Εννοειται αποτυπωμα απο πατουσιτσα και παλαμη για να αντιληφθει αργοτερα ποσο μικρος υπηρξε! Βεβαια, επειδη γραφω αρκετες δικες μου σκεψεις και πιο συνθετες και λεπτομερεις εμπειριες (πχ του τοκετου) σκεφτομαι να του το δωσω αρκετα αργοτερα (ισως μετα τα 20 να 'μαστε καλα). Κι εγω @Mama_Anesti_ ακομη το ξεφυλλιζω αρκετα συχνα...ειναι ανεκτιμητης αξιας και καλω ολες τις μελλουσες μαμαδες να κρατανε λευκωμα γιατι ειναι τοσα πολλα που θα ξεχαστουν στο χρονο και ειναι υπεροχο να το διαβασεις μετα απο καποια χρονια και να νιωσεις και παλι τις στιγμες!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όμορφα τα ενθύμια σας κορίτσια! Εγώ έχω κρατήσει το τεστ εγκυμοσύνης (παρανοϊκο αλλά το κράτησα) , την πρώτη πιπίλα ,το πρώτο μπιμπερο, την πρώτη συσκευασία από πάνες , το πρώτο κουτί γάλα. Φωτογραφίες από το πρώτο τάισμα , αλλαγμα( ζουμ στο μηκωνιο).  Επειδή μου αρέσουν οι φωτογραφίες έχω φτιάξει ένα άλμπουμ με όλα τα πρώτα (όσα έπιασα δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

το τεστ εγκυμοσύνης (παρανοϊκο αλλά το κράτησα)

Γιατί παρανοϊκό? Να ανησυχω? Αφαίρεσα βεβαια με ψαλίδι το μέρος που χρησιμοποιήθηκε και το κράτησα κι εγώ!  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Γιατί παρανοϊκό? Να ανησυχω? Αφαίρεσα βεβαια με ψαλίδι το μέρος που χρησιμοποιήθηκε και το κράτησα κι εγώ!  

Το ίδιο κάναμε! Είμαστε πολλές οπότε δεν υπάρχει θέμα :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...