Recommended Posts

Λοιπόν εχω βρεί σε μεγάλο πολυκατάστημα παιχνιδιών και ειδών bebe ενα αλμπούμ σε στυλ τετραδίου με χοντρό εξώφυλλο εικονογραφημένο-έγχρωμο με τον mickey και τη minnie που συμπληρώνεις τα πάντα (ημ/νια γέννησης,μαιευτήριο,ώρα,η πρώτη μου φωτογραφία όταν γεννήθηκα,ποτε είπα την πρώτη μου λέξη και ποιά ήταν πότε έκανα το πρώτο μου βηματάκι και σε όλα αυτά κολλάς φωτογραφίες,ποιοί ήρθαν στο μαιευτήριο να με δούν,ποιοί ήταν ήδη εκεί οταν γεννήθηκα,τα πρώτα μου γενέθλια και πολλά άλλα) πολύ καλό υπάρχει σε μπλέ και ρόζ χρώμα και η αξία του είναι στα 15 ευρώ.

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Διαφημίσεις

ΑΣΧΕΤΟ: Διαβαζοντας ολα τα παραπανω, αλλα και αλλα θεματα στο site, σκεφτηκα πολλες φορες οτι αν οκοσμος αποτελουνταν απο ατομα σαν εσας, θα ηταν σιγουρα πολυ καλυτερος!!!!!!!

E2V1p3.png

ΑΣΧΕΤΟ: Διαβαζοντας ολα τα παραπανω, αλλα και αλλα θεματα στο site, σκεφτηκα πολλες φορες οτι αν οκοσμος αποτελουνταν απο ατομα σαν εσας, θα ηταν σιγουρα πολυ καλυτερος!!!!!!!

ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια

nicole , το nickname σου θυμίζει κάτι, ήσουν μέλος πριν χρόνια στο oneira forum ???

.png.png

διαβαζοντας τι εχετε γραψει... ανακουφιστηκα γιατι διαπιστωσα πως δεν ειμαι η μονη χαζομαμα που κραταει ολα τα απιθανα για ενθυμιο!!!

το μονο που με τρελενει ειναι πως μετα απο χρονια ο γιοκας μου μπορει απλα να χαμογελασει στη θεα τους και καποια προκομενη νυφη να τα πεταξει σαν αχρηστα που πιανουν τοπο :( ,

πωπω μου βγαινει το πεθερεκιστικο απο τωρα!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

eNortjK1UjI2MDQ1VbIGXDAShgKa50.png

..............http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/

διαβαζοντας τι εχετε γραψει... ανακουφιστηκα γιατι διαπιστωσα πως δεν ειμαι η μονη χαζομαμα που κραταει ολα τα απιθανα για ενθυμιο!!!

το μονο που με τρελενει ειναι πως μετα απο χρονια ο γιοκας μου μπορει απλα να χαμογελασει στη θεα τους και καποια προκομενη νυφη να τα πεταξει σαν αχρηστα που πιανουν τοπο :( ,

αχχχ, το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό .... :?

.png.png

Λοιπον εχω κρατησει: Το τεστ εγκυμοσυνης με τη ροζ κουκιδουλα, σημειωματα που αλλαζαμε με τον αντρα μου καθε πρωι με μαγνητακια στο ψυγειο, ολες τις ευχετηριες καρτες, τα βραχιολακια μας απ' το μαιευτηριο, το φυλαχτο που της ειχα βαλει στη θερμοκοιτιδα, πρωτο ζιπουνακι (εξοδου απο το μαιευτηριο...το κοιταω καμια φορα και λεω:Πως χωρεσε εκει μεσα!! :shock: ), τα πρωτα παπουτσακια αγκαλιας, την πρωτη σαλιαρα, ενα μπουκαλακι γαλα του μαιευτηριου, το πρωτο κερακι που εσβησε, το καπελακι που φορουσε οταν το εσβησε, μια μπομπονιερα απο τη βαφτιση, ενα κουτακι απο το γλυκο της βαφτισης, κασετουλες με τη φωνουλα της ηχογραφημενη, φωτος και βιντεακια, την πρωτη ζωγραφια της (κατι γραμμουλες δηλαδη σε ασπρο χαρτι) Α και φυσικα ολους τους υπερηχους και τα dvd...Και ολη τη χαρτουρα απο το μαιευτηριο...Επισης το νυχτικο που φορουσα και ενα σωρο αναμησεις οπως το τελευταιο τραγουδι που ακουσα στο ραδιοφωνο το βραδυ που περιμενα στο νοσοκομειο να ξημερωσει για την καισαρικη... Εντελως τυχαιο ηταν αλλα το θυμαμαι: "Αν ησουν αγγελος στη γη, αν ησουν αστρο της αυγης μαργαριταρι..."

Ενας λογος επισης που χαιρομαι που το σπιτι ειναι δικο μας και δεν θα χρειαστει ποτε να φυγουμε ειναι ο εξης:

Σε μια γωνιτσα της κρεβατοκαμαρας μου μου εσκασε το πρωτο χαμογελο.

Στον καναπε του σαλονιου ειδα το πρωτο της δοντακι. Στη μοκετα του δωματιου της εφαγε την πρωτη τουμπα (πολυ κλαμα). Στο μπανιο μεταξυ γελιου και κλαματος ειπε για πρωτη φορα μαμα. (ελιωσα). Στην κουζινα σταθηκε για πρωτη φορα ορθια... Στο παραθυρο και ενω χαζευαμε τα χιονια ειπε για πρωτη φορα τη λεξη : κυο (κρυο)... Memories!!!!

τι ξέρετε για το :

Scrapbooking

έχει κάνει κανείς για να μας πει ιδέες ?

το scrapbooking ειναι :

http://www.woman-on-top.gr/?p=147

http://www.scrapbooking.gr/

http://www.naftemporiki.gr/t+z/story.asp?id=1450382

http://www.pacoartcenter.gr/eshop/home.php?cat=279

.png.png

οκ... μόλις μου επιβεβαίωσες ότι δεν είμαι εντελώς υστερική :lol:

εγώ δεν σκεφτόμουν αυτό... αλλά σκεφτόμουν ότι όλα αυτά τα ενθύμια θα του τα δώσω τη μέρα του γάμου του στο τραπέζι... σαν δώρο ...

Φαντάζομαι σε ένα προτζέκτορα, να μην ξέρει τίποτα αυτός αλλά να έχω ετοιμάσει εγώ ένα ποτ πουρί βίντεο απ όλη την διαδρομή της ηλικίας του...

από βρέφος... έως τη μέρα του γάμου του :oops:

Μακάρι να με αξιώσει ο θεός να το κάνω...

.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια, εγω εχω κρατήσει στα παιδια : τον πρωτο υπερηχο, τα βραχιολακια απο το μαιευτήριο, τα μανταλακια αφαλου ( του πρωτου γιου, γιατι του δευτερου κατα λάθος το πεταξα... ) τα πρωτα ρουχαλακια, παπουτσακια , φορμάκια , πιπιλες,κουταλακια,δοντάκια , παιχνιδακια και ολα τα βαπτιστικα.εννοείτε και τις ζωγραφιές.....

επισης τους εχω κρατήσει ημερολόγιο με φωτογραφιες για τον πρωτο χρόνο . ακόμα κατέβασα και εκτυπωσα απο το internet διαφορες πληροφορίες για την ημέρα που γεννήθηκαν,π.χ τι καιρό είχε , σημαντικά γεγονότα και άλλα.

πριν απο τρία μετακόμησα και βρηκα στην "προικα" μου τα βαπτιστηκα μου που είχε κρατήσει η μαμα μου. Δεν μπορώ να σας περιγράψω το συναίσθημα!!!

πολυ χαίρομαι που σκεφτόμαστε το ίδιο για τα παιδιά μας :lol:

.png.png

τι ξέρετε για το :

Scrapbooking

έχει κάνει κανείς για να μας πει ιδέες ?

ειναι τελεια ιδεα!!!

εγω εχω ξεκινησει και εχω παθει παρακρουση!!!μελετησε το ελληνικο σαιτ που ειναι και καταστημα και θα ξετρελαθεις!!!

.png[url=

...εγώ το πιο "ακραίο" που έχω κρατήσει είναι τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο και μέσα σε μια πετσετούλα δεμένη με ροζ κορδελίτσα τον αφαλό της...η γιαγιά μου έλεγε ότι είναι φυλαχτό... :)

Εγώ πέραν όλων αυτών που έχετε κρατήσει οι περισσότερες μανούλες του φόρουμ τούτου (τέστ εγκυμοσύνης - βραχιολάκι μαιευτηρίου - πρώτη πιπίλα κλπ.) έψαξα και βρήκα τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων (πρωινών - απογευματινών και αθλητικών) και τα κράτησα σε μορφή jpg και τα χω φυλαγμένα μαζί με τις πρώτες πόζες του "αστέρα" μας!!!

Έτσι θα ξέρει και κείνος όταν μεγαλώσει τί άλλο σημαντικό είχε γίνει στον κόσμο μας πέραν από την γέννησή του!

Άαα να μην ξεχάσω και φυσικά την πρώτη μπούκλα του (από την πρώτη "κουρά" του υιού μου και τί άλλο και το πρώτο δόντι που μας έφυγε ένα πρωί καθώς πλέναμε τα δόντια μας για να ετοιμαστούμε για το προνήπιο .... και σίγουρα έπονται και άλλα πρώτα πραγματάκια που χω να φυλάξω!!!!

cRGo.jpg.png

Σε ένα λουλουδάτο χαρτονένιο κουτί της έχω κρατήσει τα πρώτα της ρουχάκια που φόρεσε όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο, το βραχιολάκι της, τα πρώτα της παπουτσάκια, τον μεγάλο υπέρηχο που έχει μια σούπερ προφίλ φωτό της και αρκετές φωτογραφίες δικές μου από την εγκυμοσύνη με την κοιλίτσα μου ζωγραφισμένη σαν πρόσωπο !!!

1aLup3.png

BtUIp3.png

Διαφημίσεις

Και εγώ έχω κρατήσει όλα του μαιευτηρίου,αλλά πήρα και όλα τα

περιοδικά που κυκλοφορούσαν με την ημέρα της γέννησης της.

Το είχε κάνει και ο μπαμπάς μου σε μας και τώρα γελάω απίστευτα

με την μόδα ή τα γεγονότα του 1974. :lol:

Πήρα και κρασί με το έτος της γέννησης της.

Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις σας που αφορα το πρωτο κουρεμα και την πρωτη τουφα απο τα μαλλακια τους, αλλα εγω την πηγα σε ενα κομμωτηριο, οπου μου εδωσαν Πιστοποιητικο (μια κορνιζα), η οποια γραφει, το ονομα της, την ημερομηνια που κουρευτηκε πρωτη φορα, την ωρα κτλ. και κολλησανε τα πρωτα της μαλλακια με ενα ροζ κορδελακι επανω στο χαρτι. Ειναι παρα πολυ ωραιο αναμνηστικο!!!

Και μου στοιχισε μονο 10? μαζι με το κουρεμα!!!!! 8) Τιποτα δηλαδη!

Οσο για τα υπολοιπα αναμνηστικα.... εχω ηδη μαζεψει αρκετα.... και το προβλημα μου ηταν που θα τα βαλω για να τα εχω μαζεμενα!!!

Και τελικα βρηκα στο ΙΚΕΑ ενα πολυ ωραιο υφασματινο κουτι!!!

(Πηρα 2 γιατι ερχεται και η δευτερη.... :lol::lol::lol: )

Για όποια ενδιαφέρεται:

http://www.minoas.gr/albums-baby.minoas

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Και εγώ καταρχήν έχω κρατήσει ημερολόγιο εγκυμοσύνης, το θετικό τεστ, υπερήχους, το βραχιολάκι του νοσοκομείου,κλπ

fivi σε ποιο κομμωτήριο σου έδωσαν την τούφα του παιδιού?

Σκέφτηκα κι ένα άλλο ενθύμιο μέρες που είναι:την πρώτη λαμπάδα ή έστω το στολιδάκι που είχε επάνω!

Επίσης της πηρα ένα παραμυθάκι (είναι βέβαια στην κοιλιά ακομα..) και κράτησα και την απόδειξη.

Ωραία ιδέα για όσες έχετε κήπο είναι να φυτέψετε στη γέννηση ένα δεντράκι που θα μεγαλώνει μαζί με το παιδάκι σας!Οι παλιοί βάζανε ελιά.

Κι αυτό με τον πηλό καλέ φοβερό,και βγαίνει και πιο φθηνά από το να αγοράσεις το έτοιμο σετ από τα καταστήματα.Μπράβο σε σένα που το σκέφτηκες!

Εγώ έχω κρατήσει: όλους τους υπέρηχους, τα πρώτα ρουχαλάκια, τα βραχιολάκια του μαιευτηρίου, τις καρτούλες των διδύμων από τη μονάδα παρακολούθησης, τα μανταλάκια από τους αφαλούς, ολες τις ευχετήριες καρτες, τα πρώτα νυχάκια που έκοψα, μαλλάκια από το πρώτο κούρεμα, αναμνηστικά από όλες τις βαφτίσεις, παπουτσάκια αγκαλιάς, τα ματάκια και τα φυλαχτά και ένα λεύκωμα με φωτογραφίες από τις ετοιμασίες στο σπίτι, αποκόμματα εφημερίδων κτλ...

Μάλλον έχω κρατήσει κι άλλα που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή... Γενικά και κυρίως σε ό,τι αφορά τα βλαστάρια μου είμαι φοβερή μαζώχτρα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

.png.png

ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΦΕΥΓΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ!!!

ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΡΑΛΙΑ, ΚΑΘΗΣΑ ΣΤΗΝ ΞΑΠΛΩΣΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ!!! ΣΚΑΒΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΙΠΙΛΑ - ΑΠΌ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΑΣΕ! ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΗΜΑΔΙΑΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ!!!

ΚΡΑΤΗΣΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΟΥΤΡΙΝΗ ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ - ΤΗΣ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΖΑΚΥΝΘΟ ΚΙ ΑΥΤΗ!!!

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ!!

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ, ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ, ΤΟ ΒΡΑΧΙΟΛΑΚΙ ΤΗΣ, ΤΑ ΓΥΑΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΠΙΤΣΑ (ΕΙΧΕ ΛΙΓΑΚΙ ΙΚΤΕΡΟ), ΤΙΣ ΕΥΧΕΤΗΡΙΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΗΣ, ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΕΝΑ ΝΥΧΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!!

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.............

εγώ εκτος απο τα άλλα πηρα ένα όμορφο κουτι και κρατησα καποια μπεμπε ρουχαλακια τα οποια έχουν φορέσει και οι τρεις τους!

μου αρεσει τόσο πολυ να το ανοιγω και να τα κοιταζω! σκεφτομαι

ότι ΄΄ισως καποτε να τους τα δώσω να τα φορεσουν και στα δικα τους παιδια - αν δεν γίνουν χάλια μέχρι τοτε... :wink: [/img]

image.php?type=sigpic&userid=7587&dateline=1270546438

Εκτός από όλα τα κλασικά (αφαλός, τεστ εγκυμοσύνης, υπερήχουσ, πρώτη πιπίλα, τούφα από τα μαλλιά κλπ) εγώ έχω ξεκινήσει ένα άλμπουμ, από εκείνα στα οποία κολλάς εσύ τις φωτογραφίες. Κάτω από κάθε φωτογραφία έχω γράψει το κατόρθωμα της ημέρας εκείνης. Από το πρώτο χαμόγελο, μέχρι την πρώτη φορά που έπιασε ένα αντικείμενο κλπ. βέβαια, καμία φορά δεν συμβαδίζει ακριβώς η ημερομηνία με τη φωτογραφία, γιατί δεν κατόρθωσα να την τραβήξω εκείνη την ημέρα, είναι, όμως, ένα ημερολόγιο του παιδιού συνοδευόμενο από φωτογραφίες. Όποιοι το έχουν διαβάσει γελάνε πολύ!!

Φιλάκια!!

:roll::lol::wink::D:D

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Ε, εγώ τελικά είμαι ο ορισμός της τρελής. :oops::oops::oops::lol::lol::lol::lol:

Έχω κρατήσει τα πάντα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που έκλεισε χρόνο. :lol::lol::lol:

Τα έχω βάλει όλα σε ένα μπαούλο και απλά θα προσθέσω κατά καιρούς και κάποια ακόμα.

Ως απόλυτα χαζή μαμά εκτός από το βιβλίο των αναμνήσεων που φτιάξαμε, είπα να το δουλέψω λίγο παραπάνω οπότε της έφτιαξα την πρώτη ταινία που αρχίζει η μαμά και ο μπαμπάς. Είμαι με την κοιλιά τούρλα 2 μέρες πριν γεννήσω και μετά μόνο δικές της φώτο. Έφτιαξα παραμύθι που αρχίζω από τη σχέση μας με τον μπαμπά, τον γάμο, την εγκυμοσύνη και φτάνω στη βάπτισή της. :oops::oops::oops: Και τέλος τράβηξα φώτο την ημέρα των γενεθλίων της και κάθε χρόνο θα τραβάμε την ίδια μέρα μέχρι να φτάσει τα 18 της... :oops::oops::oops:

Είναι πολύ εύκολο να φτιάξετε ταινία με φωτογραφίες οπότε αν θέλετε να σας πω στείλτε πμ. :wink:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Η δράση αυτή αφορά την ανάγκη και το δικαίωμα της επιτόκου για παρουσία συνοδού κατά την διάρκεια του τοκετού & της γέννησης. 

Διεθνώς είναι αυτονόητο ότι επιτρέπεται κάτι τέτοιο, στην Ελλάδα όμως, όπως και στην περίπτωση του Ποτέ πια Μόνα (όπου δεν επιτρεπόταν στα παιδιά να έχουν συνοδό τον γονέα τους μαζί τους στην τέλεση ιατρικών πράξεων) απαγορεύεται στους συνοδούς να είναι παρόντες, με την δικαιολογία ότι "δεν το επιτρέπει ο κανονισμός".

Ο συνοδός μπορεί να είναι σύζυγος, σύντροφος, συγγενικό πρόσωπο ή άλλο άτομο της επιλογής της επιτόκου.
        Στηρίζουμε με χορηγία επικοινωνίας αυτή τη δράση, όπως κάναμε και με την δράση πολιτών του Ποτέ πια μόνα που οδήγησε σε οδηγία του ΚΕΣΥ έτσι ώστε να μπορούν οι γονείς να είναι παρόντες/συνοδοί των παιδιών τους κατά την τέλεση ιατρικών πράξεων. 

Για όσες γεννήσατε ήδη χωρίς συνοδό ενώ ήταν κάτι που το ζητήσατε

Προς το παρόν ζητείται από όσους ενδιαφέρονται να στείλουν την παρακάτω αίτηση στο εμαιλ

encahellas(ατ)gmail.com

Προς  ENCA Hellas Θέμα Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

Γέννησα στο Νοσοκομείο/Κλινική     .............στις .......... το παιδί μου και δεν επετράπηκε   η παρουσία του/της ............( συζύγου μου, μαίας μου, βοηθού μου, αδερφής μου) παρότι το αιτήθηκα προφορικά.

Επιθυμώ η επιστολή μου να επισυναφθεί σε ομαδική αναφορά στο ΣτΠ για το δικαίωμα κάθε επίτοκης να έχει συνοδό κατά τον τοκετό της

ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, τηλ.επικοινωνίας

Στόχος της δράσης είναι:
        να υπάρξουν μαρτυρίες επίσημες που θα χρησιμεύσουν στην περιγραφή /συχνότητα των περιπτώσεων. 
        Μπορείτε στην επιστολή να περιγράψετε και τα συναισθήματά σας εξαιτίας αυτού του περιορισμού. 

Για όσες θα γεννήσετε και θέλετε να έχετε συνοδό στον τοκετό

Για τις έγκυες που θέλουν να συμμετάσχουν: Τυπώνετε την παρακάτω αίτηση & την αποστέλετε ή την πάτε στο νοσοκομείο/κλινική που σας ενδιαφέρει (δεν είναι απαραίτητο να γεννήσετε εκεί) , παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου και αναμένετε απάντηση.
        Εάν δεν ξέρετε που να καταθέσετε την αίτηση ρωτήστε στην διοίκηση του νοσοκομείου για να σας κατευθύνουν ανάλογα. Κάθε νοσοκομείο έχει τέτοιο γραφείο. 

Συμπληρώνετε το παρακάτω κείμενο στην αίτηση:

Προς Νοσοκομείο/Κλινική

Διανύω τον ........... μήνα της εγκυμοσύνης μου και παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εαν μπορώ κατά την διάρκεια του τοκετού μου (φυσιολογικό ή με καισαρική τομή) καθώς και πριν από αυτόν κατά την διάρκεια των οδινών αλλά και μετά, να έχω συνοδό ένα άτομο της επιλογή μου (σύζυγο, σύντροφο, συγγενή, φίλη, μαία κλπ)."

Στόχος αυτής της δράσης είναι
        α) να δεχτούν τα νοσοκομεία δια της επίσημης οδού τις αιτήσεις των πολιτών & να γνωρίζουν ότι υπάρχει αριθμός πολιτών που ζητά  αυτή την δυνατότητα 
        β)να υπάρξουν απαντήσεις από τα νοσοκομεία είτε αρνητικές ή θετικές, οτιδήποτε που θα κάνει το νοσοκομείο να θέσει προς τα έξω την όποια πολιτική του
        Έτσι, θα μπορέσει να υπάρξει επίσης νομική επεξεργασία  των απαντήσεων που θα λάβουν οι γονείς και να επισυναφθούν και αυτές στην όποια νομική κίνηση. 

(υπο επεξεργασία)

Πηγή των πληροφοριών: ομάδα  facebook  https://www.facebook.com/groups/148827762403975/ Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

• Από beboulix,
        την τεταρτη εχω τα γενεθλια μου.ο ανηρ θελει να μου παρει ενα καλο δωρο γιατι για την γεννηση του μωρου δεν μου πηρε κατι.τι προτεινετε?
      • Από [email protected],
        Τον τελευταίο καιρό έχω πραγματικά λαλήσει δεν προλαβαίνω ούτε να βήχω. Προχθές λοιπόν γύρισα σπίτι και ο γιος μου μου έλεγε ότι έφαγε κέικ στο σχολειό. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα το κέρασε! Γιόρταζε κάποιος αγάπη μου του λέω? Οχι μου λέει εσύ το έβαλες στην τσάντα μου. Οχι του λέω εγώ, Ναι αυτός και τελικά ρωτάει και την γιαγιά του. Εσύ μου το έβαλες το κέικ γιαγιά στη τσάντα μου? Οχι και η γιαγιά του. Δεν καταλάβαινα εγώ θα μπερδεύτηκε λέω το παιδί. Πάω ανοίγω την τσάντα και τί να δώ? Αντί να βάλω το τάπερ με το φαγητό του του είχα βάλει το τάπερ με το κέικ του παιδιού. Εχω κάνει και χειρότερα αλλά θα σας τα γράψω εν καιρό. Μήπως να αρχίσει να με ανησυχεί η κατάσταση μου ή τα κάνετε και εσείς?
      • Από mama xrysa,
        Σκέφτηκα να φτιάξουμε έναν κατάλογο με τέτοιους χώρους για Αθήνα Πάτρα Θεσσαλονίκη και οπουδήποτε αλλού.Χώρους που ξέρουμε οτι πλέον με τον καινούριο νόμο είναι μη καπνιστών και μπορούμε να πάμε με τα παιδάκια μας χωρίς να ντουμανιάζουν.Όχι οτι θα είναι πολλοί αλλά τέλος πάντων....Εγώ προς το παρών δεν έχω βρεί κανέναν στη Πάτρα.
      • Από administrator,
        ψηφοφορία που θα αναρτηθεί εδώ σύντομα με τα στοιχεία της ψηφοφορίας που υπάρχει στο αρχείο
      • Από administrator,
        Με αφορμή το άρθρο που δημοσιεύσαμε πέρισυ

http://parents.org.gr/health/a599

που αφορά την πρακτική του περιορισμού της επαφής του γονέα με το νεογέννητό του

ενόσω αυτό βρίσκεται σε νοσηλεία στις ΜΕΝΝ δημοσίων ή ιδιωτικών μαιευτηρίων ή νοσοκομείων

[σε πλήρη αντίθεση με νοσοκομεία όλων των προηγμένων κρατών τα οποία θεωρούν τον γονέα όχι επισκέπτη, αλλά διαρκή συνοδό του παιδιού του, και άρα σε κάθε βρέφος που νοσηλεύεται σε ΜΕΝΝ επιτρέπεται η επαφή με το γονέα του 24 ώρες το 24ωρο, είτε το βρέφος θηλάζει είτε όχι, είτε πρόκειται για την μητέρα είτε τον πατέρα ]

θα θέλαμε να ρωτήσουμε τους αναγνώστες μας έτσι ώστε να υπάρξει συλλογή ψήφων αλλά και μαρτυριών, σχετικά με τις εμπειρίες σε σχέση με
        την διάρκεια και την ποιότητα της επαφής,
        ή και τα όσα σας λέχθηκαν κατά τη διάρκεια της νοσηλείας από τις νοσηλεύτριες, όσον αφορά τον θηλασμό ή άλλα θέματα που θα θέλατε να θίξετε σε αυτό το θέμα.

Edit:
        Να σημειώσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να αναφερθεί όποιο μαιευτήριο (ιδιωτικό ή δημόσιο) επιτρέπει την 24ωρη πρόσβαση του γονέα στις ΜΕΝΝ, οι κανόνες του φόρουμ δεν το απαγορεύουν.
        Υπάρχουν μαρτυρίες ότι κάποια ιδιωτικά ή κάποια δημόσια μαιευτήρια έχουν αλλάξει τελευταία πρακτικές.
      • Από blue,
        Κορίτσια σκεφτομαι απο τωρα αν μεινω εγκυος τροπους και ιδεες να το ανακοινωσω στον αντρα μου που ξερω οτι θα πεταξει απο την ευτυχια του.

Εσεις πως του το ειπατε????
        βασικα σκεφτομουν σε καποια ανυποπτη στιγμη να βγουμε εξω να φαμε πχ και να του δωσω ενα κουτακι σε στυλ δωρακι δηλαδη που να εχει μεσα μια πιπιλιτσα.
        Μηπως ειναι πολυ κοινοτυπο? δε μου ερχεται κατι αλλο αυτη τι στιγμη.

Δε ριχνεται καμια ιδεα?
      • Από gogga,
        Καλησπερα και απο εμενα! με λενε γεωργια και ειμαι μητερα ενος αγοριου 3 1/2 μηνων. Ευχομαι ολοι να ειμαστε υγειης, ευτυχισμενοι και ενωμενοι να μεγαλωσουμε σωστα και γερα παιδια....Ελπιζω να μας δωσει τη χαρα ο Θεος να ακουσουμε απο τα παιδια μας ενα απλο ευχαριστω μετα απο πολλα χρονια για την αγαπη και τις αρχες που θα τους δωσουμε...