Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Kορίτσια τελικά τα πήρα για ενα μήνα και τα σταμάτησα γιατι δεν εχει εμφανιστει περίοδος. Τελευταία περιοδος 26/5 και αφαντη....

Υπάρχει κοπέλα με παρόμοιο προβλημα; Πηρα και utrogestan που μου ειπε ο γυναικολόγος για 5 μέρες αλλα τιποτα.Σημερα θα παω να με εξετάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

cyclacur παιρνω και serpafar.Μόνο αυτο το διαστημα της καθυστερησης δεν πήρα.

Μετα απο καθυστερηση 28 ημερών τελικα χθες αδιαθέτησα και σημερα θα παω για επαναληπτικη fsh. Με τρομαξε ομως που μου σταματησε η περιοδος.

Σήμερα εχω ραντεβου με τον Παυλου τον ενδοκρινολόγο για μια δευτερη γνώμη σχετικα με τα υψηλα αντισωματα (χασιμότο) σε συνδιασμο με την υψηλη fsh μου.

 

Η περιπτωση να παρεις cyclacur για να ερθει περιοδος;
Link to comment
Share on other sites

Για ενα μηνα τα πηρα η αληθεια ειναι γιατι δεν εβλεπα περιοδο και τα σταμάτησα. Οι δικοι μου γιατροι δεν θεωρουν την dhea τιποτα το ιδιαιτερο γιαυτο φοβηθηκα.

 

Xara λενε απο 3 μηνες και πανω πρεπει.Γτ δεν το δοκιμαζεις;Ετσι κι αλλιως τα ξεκινησες που τα ξεκινησες.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ενα μηνα τα πηρα η αληθεια ειναι γιατι δεν εβλεπα περιοδο και τα σταμάτησα. Οι δικοι μου γιατροι δεν θεωρουν την dhea τιποτα το ιδιαιτερο γιαυτο φοβηθηκα.

Κοιτα μπορει και να μη κανει τπτ αλλα δε χανεις τπτ να το συνεχισεις.Κι εγω τα πηρα πριν την εξωσωματικη και για να μην ξαναποβαλλω εκανα και οτι θα μπορουσε να σταματησει καθε αιτια αποβολης.Ουτε εγω ουτε ο γιατρος πολυπιστευε οτι θα βοηθουσαν ολα αυτα αλλα προτιμησαμε να τα κανουμε.Ποτε δε ξερεις.

Στον Παυλου παει και μια γνωστη μου και μου εχει πει καλα λογια.Μακαρι να τα καταφερετε!!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετα απο επισκεψη στον Κο Παύλου εχω να πω τα εξής:

Το πρόβλημα δεν ειναι γυναικολογικό αλλα διαταραχή ορμονών λόγω άγχους στην περιπτωσή μου.

Θα ξεκινήσω θεραπεία (που ακόμα δεν γνωρίζω ποια ειναι) και τωρα ειμαι σε διαδικασία εξετάσεων. Ξεκίνησα με καμπύλη ζαγχαρου και ενδοκολπικό υπέρηχο και στην συνεχεια σαλπιγγογραφια.

Μου ξεκαθάρησε πως η Προωρη ωοθηκή ανεπάρκεια ειναι καθαρά δουλειά ενδοκρινολόγου και οχι μονο γυναικολόγου.

Για την ώρα ξεχνάω τα χάπια dhea και ακολουθώ την συμβουλή του.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη για το dhea δεν εχουν γινει πολλες ερευνες, ισως και να μην γινουν ποτε γιατι δεν υπαρχουν και τα οικονομικα οφελη, δεν το γνωριζουν ολοι οι γιατροι η δεν μπορουν να βασιστουν σε αυτο το συμπληρωμα διατροφης για την ''θεραπεια'' της ΠΩΑ.

Τα πηρα και εγω για δυο μηνες αλλα μονο 25μγρ την ημερα.

Με ειχε βοηθησει στη διαθεση μου πολυ, ηταν τονωτικο, μονο που ειχα καποιες ταχυπαλμιες εκεινη την περιοδο και μου τις χειροτερεψε.

Αλλα σωστα κανεις και απευθυνεσαι σε ενδοκρινολογο.

Σου ευχομαι συντομα να γινεις μητερα, θελει υπομονη , επιμονη.

Μην χανεις κανεναν κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λοιπόν κορίτσια εχω να πω το εξής:Με την βοηθεια του Κου Παύλου και χωρις dhea αλλα με διαφορες εξετασεις ειμαι έγκυος φυσιολογικά στον 5ο μήνα και περιμένω κοριτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια εχω να πω το εξής:Με την βοηθεια του Κου Παύλου και χωρις dhea αλλα με διαφορες εξετασεις ειμαι έγκυος φυσιολογικά στον 5ο μήνα και περιμένω κοριτσάκι.

Συγχαρητήρια!!Με το καλό! !

Όμως τι εννοεις;Με τι εξετάσεις;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια!!Με το καλό! !

Όμως τι εννοεις;Με τι εξετάσεις;

 

Εχω κάνει τοσες εξετάσεις... πάντως ο λογος που δεν ειχα κανει παιδί ήταν πως εχω αντίσταση στην ινσουλίνη δλδ παραγω παραπάνω με αποτελεσμα να χαλάει την ποιοτητα των ωαρίων μου.Με χάπι το ρύθμισα αμέσως. Επίσης έκανα σαλπιγγογραφία και είχα συμφύσεις.Με την πρώτη προσπάθεια λοιπόν εμεινα έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει τοσες εξετάσεις... πάντως ο λογος που δεν ειχα κανει παιδί ήταν πως εχω αντίσταση στην ινσουλίνη δλδ παραγω παραπάνω με αποτελεσμα να χαλάει την ποιοτητα των ωαρίων μου.Με χάπι το ρύθμισα αμέσως. Επίσης έκανα σαλπιγγογραφία και είχα συμφύσεις.Με την πρώτη προσπάθεια λοιπόν εμεινα έγκυος.

 

Εννοείται η καμπύλη σακχάρου -ινσουλίνης είναι βασική εξέταση. Όμως με τις εξετάσεις δεν φτιάχνουν τα ωαρια και έτσι όπως το έγραψες αυτό άφηνες να εννοηθεί.Γενικά όλα αυτά τα κάνουν όσες έχουν θέμα γονιμότητας δεν σου δίνουν dhea στα καλά καθούμενα.Οχι ότι αν κάποια το πάρει θα πάθει και τπτ αλλά γτ να το πάρει αδικα;Δεν είναι πανάκεια το dhea πρώτα βρίσκουμε τι έχουμε και μετά το παίρνουμε....

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Με τα glucophace που πήρα ρυθμίστηκε η ινσουλίνη μου και βοηθησε τα ωαρια μου ειπε ο γιατρος.οσο για τις συμφύσεις οχι δεν εκανα κατι απλα ειναι διαβατές πλεον.Η αληθεια ειναι πως με ειχε πιασει πανικος τοτε γιαυτο ρωτουσα για τα dhea.Καλο ειναι να το ψαχνουμε σε γιατρους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια λάθος!!!!!!!!! Glucophage έπαιρνα. Τι έγραψα παλι..:mrgreen::mrgreen:

Λέω κι εγώ έχουν και τετοια δράση τα utrogestan;Όπως και να χει το θέμα εδώ είναι να μην υπάρχει παραπληροφορηση και να ψαχνόμαστε πρωτου πάρουμε οτιδηποτε.

Καλή επιτυχία σε όλες κι εσύ xara με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εγώ τα είχα πάρει Χαρά πριν 3,5 χρόνια και έμεινα τελικά έγκυος 2-3 μήνες μετά.. Δεν ξέρω αν βοήθησαν τα DHEA αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εγώ τον Ιανουάριο του 2011 είχα FSH 35 (!) και τον Ιούνιο του 2011 είχα FSH 15, τα χάπια τα ξεκίνησα τέλη Ιουλίου του 2011 και τα πήρα μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου και τον Οκτώβριο του 2011 έμεινα έγκυος. :-)

Το κοριτσάκι μου είναι τώρα 2,5 στα 3. Τώρα τα παίρνει και η γυναίκα του αδερφού μου σε συνδυασμό με προσπάθεια εξωσωματικής. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. Προσπάθησε να είσαι χαλαρή και ήρεμη χωρίς άγχος και κάνε θετικές σκέψεις! Έρχεται και καλοκαιράκι, ρίξτο λίγο έξω, δοκίμασε και τα χάπια και όλα θα πάνε καλά :)

 

 

Δάφνη, και σε μένα δίνουν πολύ θάρρος αυτά που έγραψες στη Χαρά. εγώ έχω fsh 26 & AMH 0,1. Τα ξεκίνησα εδώ και δέκα μέρες και περιμένω την επόμενη μέτρηση. εσύ έκανες εξωσωματική, εξωσωματική φυσικού κύκλου ή έμεινες φυσιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...