Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

http://www.ivf-embryo.gr/eksosomatiki-ivf/ypogonimotita/proori-emminopaysi-gonimotita-me-dhea Μπες κι εδώ.Δεν έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο κέντρο απλά έχω δει οτι το προτείνουν κι εκεί και γράφει τα ίδια για τους λόγους που το δίνουν.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξερει κανενας να μας πει πως το παιρνουμε; τι να ειναι υψηλο και τι χαμηλο (απο τις ορμόνες εννοω)

ο γιατρος μου ειπε να το παρω αλλα δε μου φανηκε να εξετασε τις ορμονες μου . τις ειχε δει πριν απο εξι μηνες που τις ειχα παει. δεν τις κοιταξε ξανα. πως ειναι δυνατον να τις θυμοταν; ειχε πολύ κοσμο να περιμενει και φοβαμαι πως μου τα εδωσε αυτα λιγο βιαστικα ; τι λετε να κανω να τα παρω;

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας να μας πει πως το παιρνουμε; τι να ειναι υψηλο και τι χαμηλο (απο τις ορμόνες εννοω)

ο γιατρος μου ειπε να το παρω αλλα δε μου φανηκε να εξετασε τις ορμονες μου . τις ειχε δει πριν απο εξι μηνες που τις ειχα παει. δεν τις κοιταξε ξανα. πως ειναι δυνατον να τις θυμοταν; ειχε πολύ κοσμο να περιμενει και φοβαμαι πως μου τα εδωσε αυτα λιγο βιαστικα ; τι λετε να κανω να τα παρω;

Γιατί δεν κάνεις άλλη μία εξέταση αφού δεν είσαι σίγουρή;Δεν στο είπε όταν έκανες υπέρηχο και είδε και τις ορμονικές σου;:?:?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Παράγγειλα τα dhea απο τον internet τα ίδια που παίρνει και η daphne, και τα έχω ξεκινήσει 4 μέρες τώρα παίρνοντας 3 την ημέρα, δηλαδή 75ml. Σήμερα όμως από το πρωί είχα τρελλό στέγνωμα στο στόμα και δεν αισθανόμουνα ιδιαίτερα καλά. Μέχρι που πήγα σε φαρμακείο και μου μετρήσανε ζάχαρο και πίεση μπας και έφταιγε κάτι από αυτά. Όλα όμως ήταν φυσιολογικά. Και σκέφτηκα μήπως έχουν παρενέργειες τέτοιου είδους. Αν γνωρίζει καμία κοπέλα ας μου πει.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Παράγγειλα τα dhea απο τον internet τα ίδια που παίρνει και η daphne, και τα έχω ξεκινήσει 4 μέρες τώρα παίρνοντας 3 την ημέρα, δηλαδή 75ml. Σήμερα όμως από το πρωί είχα τρελλό στέγνωμα στο στόμα και δεν αισθανόμουνα ιδιαίτερα καλά. Μέχρι που πήγα σε φαρμακείο και μου μετρήσανε ζάχαρο και πίεση μπας και έφταιγε κάτι από αυτά. Όλα όμως ήταν φυσιολογικά. Και σκέφτηκα μήπως έχουν παρενέργειες τέτοιου είδους. Αν γνωρίζει καμία κοπέλα ας μου πει.:roll:

 

και εγω τα εχω παραγγείλει και τα περιμένω. εχω διαβασει απο άλλα κοριτσια μονο για κάτι σπυράκια οταν περιμεναν περιοδο.

καμμια γιατρος αραγε δε μπαινει εδω μεσα να μας λύσει τις απορίες; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω τα εχω παραγγείλει και τα περιμένω. εχω διαβασει απο άλλα κοριτσια μονο για κάτι σπυράκια οταν περιμεναν περιοδο.

καμμια γιατρος αραγε δε μπαινει εδω μεσα να μας λύσει τις απορίες; :confused:

 

staxi καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζουν γι αυτή την ορμόνη όλοι οι γιατροί. Για αυτό κοιτάω και εγώ μέσα από τον ιντερνετ να μάθω. Επίσης προκαλεί και πονοκεφάλους τους οποίους τους έχω στανταρακι κάθε μέρα. Έχετο στο νου σου και αυτό. Άντε να δούμε τι άλλο θα πάθουμε. Αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

staxi καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζουν γι αυτή την ορμόνη όλοι οι γιατροί. Για αυτό κοιτάω και εγώ μέσα από τον ιντερνετ να μάθω. Επίσης προκαλεί και πονοκεφάλους τους οποίους τους έχω στανταρακι κάθε μέρα. Έχετο στο νου σου και αυτό. Άντε να δούμε τι άλλο θα πάθουμε. Αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...

 

Margoula1 καλησπέρα, τι γινεται συνεχιζουν οι παρενεργειες απο το φαρμακο; η ξηροστομια σταματησε;;οι πονοκεφαλοι;;πως πας;; ;ρωταω διοτι θελω να τα αρχισω και εγω τα χαπακια. μήπως επρεπε να αρχισεις με 1 χαπακι και σταδιακα να αυξάνεις τη δόση;; εαν μεινεις εγγυος κατα τη διαρκεια λήψης του φαρμακου τι γινεται; γνωρίζεις;; μπορεί να προκληθεί κατι κακό στο έμβρυο;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Margoula1 καλησπέρα, τι γινεται συνεχιζουν οι παρενεργειες απο το φαρμακο; η ξηροστομια σταματησε;;οι πονοκεφαλοι;;πως πας;; ;ρωταω διοτι θελω να τα αρχισω και εγω τα χαπακια. μήπως επρεπε να αρχισεις με 1 χαπακι και σταδιακα να αυξάνεις τη δόση;; εαν μεινεις εγγυος κατα τη διαρκεια λήψης του φαρμακου τι γινεται; γνωρίζεις;; μπορεί να προκληθεί κατι κακό στο έμβρυο;;

 

staxi καλησπέρα,

Συγνώμη που δεν σου απάντησα νωρίτερα αλλά έτρεχα με διάφορα και δεν είχα μπει καθόλου στο forum. Σταμάτησαν και οι πονοκέφαλοι και η ξηροστομία.Συγκεκριμένα δεν αισθάνομαι κάποιο σύμπτωμα. Για αυτά που με ρωτάς δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά λογικά δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα αφού οι γιατροί το δίνουν ώστε να σε βοηθήσει να μείνεις έγκυος.Βέβαια καλύτερα θα μας απαντήσει ένας γιατρός για αυτό. Τα ξεκίνησες εσύ? Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μας βοηθήσει να αποκτήσουμε το πολυπόθητο.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχω διαβασει σε διαφορα αρθρα, κυριως ξενα, οτι τα Dhea εχουν πολυ καλα αποτελεσματα, αλλα οι εξωσωματικοι στην Ελλαδα εκτος απο ελαχιστους, δεν τα δινουν.Υπαρχει καποια κοπελα στο forum που να τα πηρε και να εμεινε εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Coeli εγώ τα πήρα πέρυσι τον Αύγουστο και μισό Σεπτέμβριο (δηλαδή για 1,5 μήνα) και τον Νοέμβριο έμεινα έγκυος (δηλαδή στη 2η ωορρηξία μου). Δεν μπορώ να σου πω ότι σίγουρα αυτά κάνανε δουλειά γιατί δεν μέτρησα την FSH μου αφού τα πήρα για να δω αν έπεσε.

 

Να πω βέβαια ότι δεν είχα καμία παρενέργεια και ότι επισκέφτηκα γιατρό ειδικό σε θέματα γονιμότητας και απλώς τον ρώτησα αν μπορώ να τα πάρω, πήρα δηλαδή ένα ΟΚ και τα παρήγγειλα από αμερικάνικο site γιατί έβγαιναν πολύ φτηνά απο εκεί.

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλημερα!!!!!

Οντως πολυ ενθαρυντικο το μυνημα της κοπελας....

Εχω φοβερο αγχος για την μερα της εξετασης αλλά περισσοτερο λογο της ηλικιας μου..Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν ολα αυτα στις μεγαλυτερης ηλικιας γυναικες...

Απ την αλλη ηθελα να ρωτησω αν ξερεις αν εχεις περιοδο οσο παιρνεις τα χαπια και αν μπορεις να προσπαθεις για το μωρακι...

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες Γατουλα

 

Τί εχετε κανει μετά από τα χάπια; Ποιοι γιατροί τα δίνουν.Ειμαι με μια ωοθηκη ,με πολυ κακες τιμες κ με απιστευτο αγχος !!!!!! Ολα καλα για ολα τα κοριτσια ΑΜΗΝ

Link to comment
Share on other sites

Αρχη δεν ξέρω αν είδες το μήνυμά μου αλλά εγώ τα πήρα Αύγουστο-Σεπτέμριο του 2011 και τον Νοέμβριο του 2011 έμεινα έγκυος. Τωρα που σου γράφω έχω την 4 μηνών μπέμπα μου εδώ δίπλα που κοιμάται. Δεν ξέρω αν τελικά έκαναν δουλειά τα χάπια αλλά εγώ θα τα δοκίμαζα αφού συμβουλευτείς το γιατρό σου βέβαια γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Και κάτι άλλο: ξεφορτώσου το άγχος! Ειλικρινά πιστεύω ότι παίζει τεράστιο ρόλο, σα να μπλοκάρει όλο μας το σύστημα. Good luck σε ότι κάνεις :)

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ειδα ότι ειχατε παρει DHEA κ ηθελα να μαθω αν τα χορηγουν κ γιατροι εκτος των μεγάλων κεντρων εξωσωματικής.Εχω πολυυυ υψηλες τιμες fsh Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ κ μονο μια ωοθηκη στα 34 οποτε βιαζομαι να τρεξω οσο πιο γρηγορα μπορώ να μειωσω τις τιμες μου.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι , τώρα ειδα το ποστ.! Ειναι πολυ ενθαρρυντικο αυτο που διαβασα! Να τη χαιρεσαι την υπεροχη κορουλα σου κ να σου δώσει ολη την ευτυχια που ζητησες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ραντεβού με τον κύριο Μαντούδη.Ξέρει καμιά σας αν χορηγει την DHEA? Με συστήνει η ενδοκρινολόγος μου σ αυτόν.Εμαθα πως ειναι ευγενης κ ανθρωπινος εκτος από καλός γιατρός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Blessed τη διάβασα την ιστορία σου και είδα ότι κι εσύ κατάφερες με τα DHEA να κάνεις παιδάκι :) Χαίρομαι πολύ για σένα, να σου ζήσει το παιδάκι σου :)

 

Αρχή τι έκανες τελικά? Τα ξεκίνησες τα χάπια?

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ξεκινησα και τα σταματησα διοτι ειχα τρομερους πονοκεφαλους. αλλα η περιοδος εχει εξαφανιστει απο οταν τα πήρα.. τα φοβαμαι πολύ αυτα τα χαπακια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Kαλησπέρα!

Υπάρχει κάποια κοπέλα που τα πήρε και είδε αποτέλεσμα; Σκεφτομαι να μιλήσω με τον γιατρό μου γιατι η fsh ειναι 16 και ειμαι 38 ετων χωρίς παιδι.Ειμαι στην προσπαθεια και εχω φρικάρει μιας και το εμαθα προσφατα πως εχω θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Υπάρχει κάποια κοπέλα που τα πήρε και είδε αποτέλεσμα; Σκεφτομαι να μιλήσω με τον γιατρό μου γιατι η fsh ειναι 16 και ειμαι 38 ετων χωρίς παιδι.Ειμαι στην προσπαθεια και εχω φρικάρει μιας και το εμαθα προσφατα πως εχω θεμα...

 

Εγώ τα είχα πάρει Χαρά πριν 3,5 χρόνια και έμεινα τελικά έγκυος 2-3 μήνες μετά.. Δεν ξέρω αν βοήθησαν τα DHEA αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εγώ τον Ιανουάριο του 2011 είχα FSH 35 (!) και τον Ιούνιο του 2011 είχα FSH 15, τα χάπια τα ξεκίνησα τέλη Ιουλίου του 2011 και τα πήρα μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου και τον Οκτώβριο του 2011 έμεινα έγκυος. :-)

Το κοριτσάκι μου είναι τώρα 2,5 στα 3. Τώρα τα παίρνει και η γυναίκα του αδερφού μου σε συνδυασμό με προσπάθεια εξωσωματικής. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. Προσπάθησε να είσαι χαλαρή και ήρεμη χωρίς άγχος και κάνε θετικές σκέψεις! Έρχεται και καλοκαιράκι, ρίξτο λίγο έξω, δοκίμασε και τα χάπια και όλα θα πάνε καλά :)

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα πάρει Χαρά πριν 3,5 χρόνια και έμεινα τελικά έγκυος 2-3 μήνες μετά.. Δεν ξέρω αν βοήθησαν τα DHEA αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Εγώ τον Ιανουάριο του 2011 είχα FSH 35 (!) και τον Ιούνιο του 2011 είχα FSH 15, τα χάπια τα ξεκίνησα τέλη Ιουλίου του 2011 και τα πήρα μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου και τον Οκτώβριο του 2011 έμεινα έγκυος. :-)

Το κοριτσάκι μου είναι τώρα 2,5 στα 3. Τώρα τα παίρνει και η γυναίκα του αδερφού μου σε συνδυασμό με προσπάθεια εξωσωματικής. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. Προσπάθησε να είσαι χαλαρή και ήρεμη χωρίς άγχος και κάνε θετικές σκέψεις! Έρχεται και καλοκαιράκι, ρίξτο λίγο έξω, δοκίμασε και τα χάπια και όλα θα πάνε καλά :)

 

daphne μου δε μπορεις να φανταστείς τι ελπίδες μου εδωσες με την απαντηση σου! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου καταρχήν.

Την ερχόμενη εβδομάδα εχω ραντεβου με τον γυναικολόγο μου και θα το συζητήσω μαζί του γιατι θελω να τα παρω οπως και δήποτε!!!

Αν δεν σε κουραζω μπορείς να μου πεις δοσολογία που πηρες και τα σχετικά;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

daphne μου δε μπορεις να φανταστείς τι ελπίδες μου εδωσες με την απαντηση σου! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου καταρχήν.

Την ερχόμενη εβδομάδα εχω ραντεβου με τον γυναικολόγο μου και θα το συζητήσω μαζί του γιατι θελω να τα παρω οπως και δήποτε!!!

Αν δεν σε κουραζω μπορείς να μου πεις δοσολογία που πηρες και τα σχετικά;

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Xαρά εγώ ξεκίνησα με ένα χάπι των 25mg τη μέρα και μετά από 10 μέρες έπαιρνα 2 χάπια τη μέρα (δηλαδή 50mg τη μέρα). Η γυναίκα του αδερφού μου όμως νομίζω παίρνει μεγαλύτερη δόση, αυτό θα στο πει ο γιατρός σου, πόσο να πάρεις κλπ Κι εγώ είχα συμβουλευτεί γιατρό πριν τα πάρω για να μου πει δοσολογίες.

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα,

Σήμερα θα ξεκινήσω να παιρνω τα χάπια.Η αλήθεια ειναι πως ο γυναικολόγος μου δεν πιστευει πως βοηθούν σε κάτι.Εξάλλου λεει αν βοηθούσαν θα είχε γίνει γνωστό και μεσω ιντερνετ οπου και τα νεα τρεχουν..

Τον ρώτησα αν μπορω να τα δοκιμάσω και μου είπε εφοσον το θελω ναι.Δεν εχω να χασω κάτι απλα ισως βγάλω ακμή.

Θα ξεκινησω αρχικά με ενα χαπι των 25mg την ημέρα και σε 10 μερες 50.

Ελπίζω να πάνε ολα καλα και να μην εχω παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...