Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διόρθωση μυωπίας με laser κατα τη διάρκεια θηλασμού!


sofie

Recommended Posts

Καλησπέρα!Αγλαΐα θα ήθελα εσύ κυρίως που είσαι σύμβουλος θηλασμού να με διαφωτίσεις σχετικά με αυτό το θέμα.Η μπέμπα μου είναι 8 μηνών και κάτι και θηλάζουμε παράλληλα με στερεές τροφές.Τον τελευταίο καιρό θα ήθελα έντονα να διορθώσω την μυωπία μου και να απαλλαγώ από τα γυαλιά μου καθώς η μικρή μεγάλωσε και μου τα τραβάει συνεχώς(ζήτημα χρόνου να τα σπάσει!),με ενοχλούν στη γυμναστική που άρχισα και γενικά με έχουν κουράσει πολύ!Φακούς επαφής δεν μπορώ να φοράω μιας και μου προκαλούν έντονους πονοκεφάλους.Προκαλεί λοιπόν αυτή η επέμβαση κάποιο πρόβλημα σε σχέση με το θηλασμό?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν και δεν είμαι η Αγλαία θα σου απαντήσω γιατί έκανα διόρθωση της μυωπίας μου πριν 10 μήνες. Λυπάμαι αλλά όλοι οι οφθαλμίατροι δεν συνηστούν την επέμβαση σε περίπτωση εγκυμοσύνης και θηλασμού καθώς επίσης σε Σακχαρώδη Διαβήτη(για άλλους λόγους όμως) διότι μετά την επέμβαση χρησιμοποιείς κολλύρια κορτιζονούχα για αρκετό καιρό, εξαρτάται από την επέμβαση. Την PRK που έκανα εγώ έβαζα κολλύρια για 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμ,μάλιστα...Πρέπει να περιμένω δηλαδή και μάλιστα αρκετά μιας και δεν βλέπω να αποθηλάζουμε σύντομα!Πίστευα ότι κάτι άλλο συμβατό με το θηλασμό θα μπορούσε να χορηγηθεί μετά την επέμβαση.Anyway,σε ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα κολλύρια άλλα ο οφθαλμίατρος μου σε παρόμοια ερώτηση μου κατά την εγκυμοσύνη, μου είπε ότι η μυωπία μεγαλώνει λίγο στην εγκυμοσύνη και δεν επανέρχεται όσο συνεχίζεις να θηλάζεις.:roll:

Στις 40 μέρες που πήγα την μικρή για να την δει μου είπε όοοταν θα αποθηλάσεις έλα να το ξανασυζητήσουμε:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω υψηλή μυωπία (14) και αστιγματισμό (3) και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω λέιζερ. Έχω κι εγώ όμως παρόμοιο πρόβλημα, οι φακοί επαφής με κουράζουν απίστευτα από τότε που γέννησα και είμαι συνέχεια με τα γυαλιά, τα οποία μου τραβάει ο μικρός και την περασμένη εβδομάδα μου τα πέταξε και έσπασε το ένα κρύσταλλο. Ευτυχώς τα έφτιαξα σε εργαστήριο και μου πήραν μόνο 150?, αλλά αποφάσισα να φοράω κορδονάκι, όσο γελοίο κι αν είναι...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τα γυαλιά που φοβάμαι ότι καμμια μέρα θα μου τα ρίξει κάτω η μικρή και δεν θα μπορώ να γυρίσω σπίτι με το αυτοκίνητο.

Αφού ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την επέμβαση,

πήγα στο ιατρικό κέντρο που κάνει τις επεμβάσεις, έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις και όταν είπα στον οφθαλμίατρο εάν μπορώ να κάνω την επέμβαση κατά την διάρκεια του θηλασμού μου είπε να την κάνω αφού αποθηλάσω γιατί για δεοντολογικούς λόγους δεν κάνουν την επέμβαση σε εγκύους και θηλάζουσες.

Οπότε περιμένω να αποθηλάσω όχι άμεσα πάντως μακάρι έως τέλος του έτους και να κάνω την επέμβαση που σημειωτέον θα είναι η prk - δυστυχώς.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

...πήγα στο ιατρικό κέντρο που κάνει τις επεμβάσεις, ....

Κοριτσάκι μου δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά πρόσεχε πολύ τον γιατρό που θα επιλέξεις από το συγκεκριμένο κέντρο. Δυστυχώς κάποιος συνεργαζόμενος οφθαλμιάτρος τους που πήγα και έκανα βυθοσκόπηση λίγο πριν να γεννήσω μου είπε πως είχα αλλοιώσεις στον αμφιβληστροειδή πράγμα που τελικά δεν ίσχυε γιατί κατόπιν εορτής (και αναφέρομαι στην καισαρική που τελικά υποβλήθηκα) πηγαίνοντας σε 3 ακόμα γιατρούς μου είπαν πως δεν υπήρχαν αλλά και να υπήρχαν θα μπορούσα να κάνω λέηζερ ενίσχυσης των ρωγμών διάρκειας 20 δευτερολέπτων και τελικά να γεννούσα με ΦΤ.

Παρόλα αυτά και εγώ την PRK έκανα αφού αποθήλασα και είμαι πολύ ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα. Πάνε τώρα 10 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Kira η prk είναι μια συγκεκριμένη μέθοδος από τις 3-4 που υπάρχουν.Έκανα κι εγώ τελικά διόρθωση με laser παρόλο που θηλάζω και είναι όλα μια χαρά.Μου κόστισε η καινούρια μέθοδος 2200 ευρώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα ,

Ο γιος μου είναι 14 μηνών. Κατα την επίσκεψη μας στον οφθαλμίατρο μας ενημέρωσε οτι το μωρό έχει 0,5 βαθμο υπερμετρώπία αλλα το φυσιολογικό για την υλικία του θα ήταν να έχει 2,5-3 βαθμούς , η οποία αυτή μικρή υπερμετρωπία του μισού βαθμού "μεταφράζετε" σε 1,5 βαθμό μυωπία και κατα πάσα πιθανότητα το μωρό θα χρηαστεί γυαλιά μυωπίας γύρω στα 2-3 χρόνια. Η ερώτησή μου είναι : Δεν είναι φυσιολογικό να έχουν τα μωρά καποια υπερμετρωπία η οποία σιγα-σιγά φευγει απο μόνη της??. Εχώ μπερδευτέι. Επίσης το μωρό θηλάζει αποκλειστικά παράλληλα με τις στερεες τροφές. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο?

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα??

Ευχαριστώ :lol:

 

 

Καλησπέρα!Αγλαΐα θα ήθελα εσύ κυρίως που είσαι σύμβουλος θηλασμού να με διαφωτίσεις σχετικά με αυτό το θέμα.Η μπέμπα μου είναι 8 μηνών και κάτι και θηλάζουμε παράλληλα με στερεές τροφές.Τον τελευταίο καιρό θα ήθελα έντονα να διορθώσω την μυωπία μου και να απαλλαγώ από τα γυαλιά μου καθώς η μικρή μεγάλωσε και μου τα τραβάει συνεχώς(ζήτημα χρόνου να τα σπάσει!),με ενοχλούν στη γυμναστική που άρχισα και γενικά με έχουν κουράσει πολύ!Φακούς επαφής δεν μπορώ να φοράω μιας και μου προκαλούν έντονους πονοκεφάλους.Προκαλεί λοιπόν αυτή η επέμβαση κάποιο πρόβλημα σε σχέση με το θηλασμό?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός δεν σχετίζεται με το πρόβλημα.

Η χρήση κορτιζόνης που κάνεις μέσω των κολλύριων για τουλάχιστον 1 μήνα δεν επιβαρύνει τον θηλασμό; Γιατί εγώ για 2,5 μήνες χρησιμοποιούσα κολλύρια με κορτιζόνη. Βέβαια οι επεμβάσεις γίνονται με δύο τρόπους (lasik ή prk) στην δεύτερη είναι παραταιταμένη η χρήση τους.:confused:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το μωρό θηλάζει αποκλειστικά παράλληλα με τις στερεες τροφές. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο?

 

Ο θηλασμός δεν σχετίζεται με το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση κορτιζόνης που κάνεις μέσω των κολλύριων για τουλάχιστον 1 μήνα δεν επιβαρύνει τον θηλασμό; Γιατί εγώ για 2,5 μήνες χρησιμοποιούσα κολλύρια με κορτιζόνη. Βέβαια οι επεμβάσεις γίνονται με δύο τρόπους (lasik ή prk) στην δεύτερη είναι παραταιταμένη η χρήση τους.:confused:

 

Η ερώτησή σου έχει κάποια σχέση με το κείμενο που κάνεις quote ή είναι ανεξάρτητη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τα γυαλιά που φοβάμαι ότι καμμια μέρα θα μου τα ρίξει κάτω η μικρή και δεν θα μπορώ να γυρίσω σπίτι με το αυτοκίνητο.

Αφού ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την επέμβαση,

πήγα στο ιατρικό κέντρο που κάνει τις επεμβάσεις, έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις και όταν είπα στον οφθαλμίατρο εάν μπορώ να κάνω την επέμβαση κατά την διάρκεια του θηλασμού μου είπε να την κάνω αφού αποθηλάσω γιατί για δεοντολογικούς λόγους δεν κάνουν την επέμβαση σε εγκύους και θηλάζουσες.

Οπότε περιμένω να αποθηλάσω όχι άμεσα πάντως μακάρι έως τέλος του έτους και να κάνω την επέμβαση που σημειωτέον θα είναι η prk - δυστυχώς.

 

Ποιοι είναι οι δεοντολογικοί λόγοι για τις θηλάζουσες που δεν επιτρέπουν την εγχείριση;

Link to comment
Share on other sites

Kira η prk είναι μια συγκεκριμένη μέθοδος από τις 3-4 που υπάρχουν.Έκανα κι εγώ τελικά διόρθωση με laser παρόλο που θηλάζω και είναι όλα μια χαρά.Μου κόστισε η καινούρια μέθοδος 2200 ευρώ

 

Σε σένα προφανώς υπήρχαν ΑΝΤΙδεοντολογικοί λόγοι και την έκαναν την επέμβαση!:wink:

 

(σε αντιπαράθεση του κέντρου που προέβαλε δεοντολογικούς λόγους για να μην κάνει την επέμβαση...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σχετικά με το αν επιτρέπεται το laser στον θηλασμό ή την εγκυμοσύνη απ'ότι γνωρίζω (μια και έκανα κι εγώ πρόσφατα) επιτρέπεται μεν δεν το κάνουν δε και για δεοντολογικούς λόγους, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο.

 

Και εξηγώ: Κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας ενδέχεται να παρουσιαστεί αυξομείωση στην μυωπία κι αυτό λόγω ορμονών. Μετά το πέρας της γαλουχίας (και για ένα χρονικό διάστημα μετά) μέχρι να επανέλθουν οι ορμόνες στα φυσιολογικά επίπεδα και άρα να μην υπάρχει ενδεχώμενο να αλλάξουν πάλι οι τιμές, τότε ο οφθαλμίατρος εξετάζει την ασθενή και μπορεί (ανάλογα με την περίπτωση) να αποφασίσουν αν θα προχωρήσουν σε μια επέμβαση μείωσης της μυωπίας ή όχι. Αν γίνει κάτι τέτοιο νωρίτερα - κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης-θηλασμού - και τελικά με το πέρας του θηλασμού υπάρξει πάλι μια αυξομείωση της μυωπίας η ασθενής θα χρειαστεί ενδεχωμένως να ξανακάνει αυτήν την επέμβαση και άρα η πρακτική την μείωσης της μυωπίας κατά τις περιόδους αυτές καθίσταται αντιδεοντολογική διότι ουσιαστικά ενδέχεται να αναγκαστεί ο ασθενής να ξαναπεράσει την ίδια διαδικασία με τα ίδια ρίσκα και φυσικά να ξαναπληρώσει την ίδια επέμβαση και ο γιατρός είναι γνώστης αυτού. Το να γνωρίζει εκ των προτέρων ότι μπορεί να ξαναχρειαστεί να γίνει η επέμβαση και παρόλαυτα να την κάνει είναι αντιδεοντολογικό. Όσο αφορά τα κολλύρια, δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορούν να περάσουν στο μητρικό γάλα αλλά προσωπικά είμαι της άποψης ότι όσο προσέχεις να μην εκτίθεσαι σε φάρμακα και ουσίες στη διάρκεια αυτών των τόσο "ευαίσθητων" περιόδων της ζωής σου, τόσο λιγότερες έννοιες έχεις... Προσωπική άποψη φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Αγλαΐα θα ήθελα εσύ κυρίως που είσαι σύμβουλος θηλασμού να με διαφωτίσεις σχετικά με αυτό το θέμα.Η μπέμπα μου είναι 8 μηνών και κάτι και θηλάζουμε παράλληλα με στερεές τροφές.Τον τελευταίο καιρό θα ήθελα έντονα να διορθώσω την μυωπία μου και να απαλλαγώ από τα γυαλιά μου καθώς η μικρή μεγάλωσε και μου τα τραβάει συνεχώς(ζήτημα χρόνου να τα σπάσει!),με ενοχλούν στη γυμναστική που άρχισα και γενικά με έχουν κουράσει πολύ!Φακούς επαφής δεν μπορώ να φοράω μιας και μου προκαλούν έντονους πονοκεφάλους.Προκαλεί λοιπόν αυτή η επέμβαση κάποιο πρόβλημα σε σχέση με το θηλασμό?:confused:

To μέλος papy έβαλε παράθεση το συγκεκριμένο ποστ προφανώς για να της λύσεις την απορία, και το συσχέτησα με την παρακάτω απαντησή σου, εξού και η ερώτηση -απορία μου. Δεν ήξερα σε ΠΟΙΑ ακριβώς ερώτηση απευθυνόταν η απάντησή σου.

 

Ο θηλασμός δεν σχετίζεται με το πρόβλημα

 

aglaia Η ερώτησή σου έχει κάποια σχέση με το κείμενο που κάνεις quote ή είναι ανεξάρτητη;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ποια η διαφορα της μιας μεθοδου απο την αλλη?Απο την εμπειρία σας ξερετε κανενα καλο οφθαλμιατρο-κεντρο που να διενεργει τετοιες επεμβάσεις στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρας της γαλουχίας (και για ένα χρονικό διάστημα μετά) μέχρι να επανέλθουν οι ορμόνες στα φυσιολογικά επίπεδα και άρα να μην υπάρχει ενδεχώμενο να αλλάξουν πάλι οι τιμές, .

 

Οι μεγάλες μεταβολές στις ορμόνες συμβαίνουν το πρώτο διάστημα του θηλασμού. Όσο εδραιώνεται η γαλουχία τόσο λιγότερο ορμονοεξαρτώμενη είναι και από ένα διάστημα και μετά συνεχίζεται με πολλή χαμηλή έκκριση ορμονών.

 

Τέτοιες ιατρικές οδηγίες, για αποκλεισμό εξ ορισμού όλων των θηλαζουσών μητέρων, δεν συνάδουν με επιστημονικά δεδομένα. Το κάθε περιστατικό θα πρέπει να αξιολογείται ξεχωριστά από κάποιον έμπειρο στη γαλουχία γιατρό και οι συμβουλές θα πρέπει να δίνονται εξατομικευμένα.

 

Η άρνηση παροχής ιατρικής φροντίδας σε θηλάζουσα μητέρα με μόνο δικαιολογητικό ότι θηλάζει είναι αντιδεοντολογική.

Μπορεί ο γιατρός να την ενημερώσει για τους περιορισμούς και η μητέρα θα αποφασίσει αν θέλει να την κάνει τώρα ακόμη και αν υπάρχει το ενδεχόμενο μετά να κάνει και διορθωτική επέμβαση.

 

Η ενημέρωση των περιορισμών είναι έντιμη και πλήρης πληροφόρηση, η άρνηση παροχής φροντίδας χωρίς αναλυτικές εξηγήσεις είναι πολύ διαφορετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι η επέμβαση για μείωση της μυωπίας δεν είναι ακριβώς ιατρική φροντίδα αλλά μια αισθητική επέμβαση, σαν πχ τη λιποαναρρόφηση. Τα μάτια πριν την επέμβαση είναι υγιή, μετά την επέμβαση δεν είναι.

 

Sofie ποια είναι η καινούρια μέθοδος που αναφέρεις; Μήπως εννοείς τη lasik με το flap να γίνεται αντί για μικροκερατόμο με μηχάνημα laser με τις φυσαλλίδες;

 

Περισσότερες πληροφορίες για τη μέθοδο lasik στο:

http://www.lasikcomplications.com/index.htm

Link to comment
Share on other sites

To μέλος papy έβαλε παράθεση το συγκεκριμένο ποστ προφανώς για να της λύσεις την απορία, και το συσχέτησα με την παρακάτω απαντησή σου, εξού και η ερώτηση -απορία μου. Δεν ήξερα σε ΠΟΙΑ ακριβώς ερώτηση απευθυνόταν η απάντησή σου.

 

Το μέλος papy ρωτούσε αν το πρόβλημα στα μάτια του παιδιού της είχε σχέση με το θηλασμό και απάντησα, κάτω από το δικό της ποστ, ότι δεν είχε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...