Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μεγαλωνει η γιαγιά του......ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ


Recommended Posts

Κανένας που έχει πρόβλημα (ψυχολογικής φύσης) δεν το έχει γραμμένο στο μέτωπο....

Ξέρεις πόσοι "καθώς πρέπει" άνθρωποι ταλανίζοναι με θέματα που δεν τα βάζει ο νους; Η καθημερινότητα μπορεί να δείχνει "φυσιολογική", αλλά τα (επιφανειακά) φαινόμενα πιθανόν να απατούν.

Όσο κοντά κι αν είναι κάποιος... δε μπορεί να ξέρει τι συμβαίνει στο μυαλό του άλλου. Αυτό που εμφανίζεται ως "αδιαφορία" από κάπου πηγάζει.... και κάπου στοχεύει.

 

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ευχόμαστε οι "τρίτοι" άνθρωποι που αναλαμβάνουν εξολοκλήρου ή εν μέρη την ανατροφή αυτών των παιδιών, να είναι άξιοι ώστε να μπορούν να ανταποκρίνονται στις ανάγκες τους κυρίως της ψυχικές και έπειτα τις σωματικές. Και τα παιδιά... αναγνωρίζουν τους πραγματικούς γονείς. Και γονιός δεν είναι πάντα αυτός που γεννά τα παιδιά.... (καλώς ή κακώς....)

 

 

συμφωνω απολητα με αυτο που λες οτι ο γονιος ειναι αυτο που θα προσφερει ολα αυτα που θελει ενα παιδι σε καθε ηλικια την αγαπη , την τριφεροτητα , φροντιδα και γενικα αυτο που χριαζεται ενα μωρο ,παιδι , εφιβος . τωρα να εφυνεις εξολοκληρου το μεγαλομα του παιδιου σου σε παππουδες οχι δεν το θεωρο σωστο βεβαια οπως εγραψα και παραπανω δεν λεω οχι στιν βοηθεια αναγκης για καποιες ωρες για να εργαστει ο γονιος. οπως και το κανω λογο οτι δεν εχω την επιλογη να φρονιζω ολες τις ωρες τα παιδια μου οχι ομως να τα απαρατησω τελειως και να ειμαι επισκεπτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου φαίνεται περίεργο όταν ακούω για περιπτώσεις που η μητέρες παραπονιούνται για το πόσο πολύ του κουράζουν...ποιος; Τα ίδια του τα παιδιά. .

 

όσο σκληρό και αν φαίνεται αυτό, και εγώ έτσι σκέφτομαι....

θα το πω και μπορείτε να το πάρετε όπως θέλετε...ποτέ δεν παραπονέθηκα για το πόσο κουράζομαι.ποτέ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

όσο σκληρό και αν φαίνεται αυτό, και εγώ έτσι σκέφτομαι....

θα το πω και μπορείτε να το πάρετε όπως θέλετε...ποτέ δεν παραπονέθηκα για το πόσο κουράζομαι.ποτέ

 

 

γεια σου καλη μου και καλα κανεις και δεν παραπονιεσαι . ολοι μπορει να εχουμε κουραστει αλλα αυτο δεν συμενη οτι θα πρεπει να κανουμε παραπονα δηλ. τι θα πουμε γιατι καναμε παιδια .ε! προς θεου νομιζω οτι ο σκοπος της μητροτητας ειναι αυτος να φρονιζουμε τα παιδια μας και να τους παρεχουμε οτι ειναι απαρετητο . απλα νομιζω μερικες φορες οτι αυτες που παραπονευονται εχουν την εσθηση οτι θα τις λυπιθουμε η θα τις πενεψουμε για τα κουραγια τους. τι αλλο μπορω να σκεφτω.:confused:

Link to comment
Share on other sites

όσο σκληρό και αν φαίνεται αυτό, και εγώ έτσι σκέφτομαι....

θα το πω και μπορείτε να το πάρετε όπως θέλετε...ποτέ δεν παραπονέθηκα για το πόσο κουράζομαι.ποτέ

 

 

Μπράβο. Άλλες παραπονιούνται συνέχεια. Εγώ πάλι είμαι κάπου στη μέση. Δεν παραπονιόμαστε για τα παιδιά. Απλά λέμε ότι κουραζόμαστε. Είναι κακό? Και κάποιες μαμάδες είναι πιο παραπονιάρες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήθελαν τα παιδιά τους, όπως διάβασα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω γκρινιαζω.....

 

θα μου το παρει η προνοια?

 

τα μισα θεματα του φορουμς ειναι απο μαναδες που ζητανε βοηθεια για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζουν.. μωρα που δεν κοιμουνται, δεν τρωνε, δεν θηλαζουν..... δηλαδη οποια χριστιανη λεει το πονο της επειδη εχει να κοιμηθει ενα εξαμηνο, κανει ναζια και ζηταει τη προσοχη σας για να την παινεψετε?????

 

μηπως ζηταει συμπαρασταση απο ανθρωπους που περνανε το ιδιο, και ενα μερος να πει τον πονο της????

 

οκ... δεν ειμαι τελεια..... ανθρωπος ειμαι......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γκρινιαζω.....

 

θα μου το παρει η προνοια?

 

τα μισα θεματα του φορουμς ειναι απο μαναδες που ζητανε βοηθεια για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζουν.. μωρα που δεν κοιμουνται, δεν τρωνε, δεν θηλαζουν..... δηλαδη οποια χριστιανη λεει το πονο της επειδη εχει να κοιμηθει ενα εξαμηνο, κανει ναζια και ζηταει τη προσοχη σας για να την παινεψετε?????

 

μηπως ζηταει συμπαρασταση απο ανθρωπους που περνανε το ιδιο, και ενα μερος να πει τον πονο της????

 

οκ... δεν ειμαι τελεια..... ανθρωπος ειμαι......

 

 

οχι βρε φυστικακι δεν θα σου παρουν το παιδακι σου επειδης ειπες οτι κουραζεσαι προς θεου ολοι ανρθωποι ημαστε και φυσικα θα υπαρξουν μερες που θα ειναι μια δυσκολη μερα γιατι θα εχουν υπερενταση , γιατι μπορει να ειναι αρωστα και πολλα αλλα . ομως εγω εχω συναντηση μαμα η οποια εχει ενα πολυ καλο παδι 2 χρονων κανει οτι κανει ενα παιδακι της ηλικιας του .και ομως αυτη η μαμα ποτε δεν εχει πει μια μερα οτι το παιδι της δεν την παιδευει και οτι ειναι συνεχεια κουρασενη ενω δεν εργαζεται , ενω το παιδακι το βλεπω σε καθημερηνη βαση λογο οτι μενει απεναντι μας μια πορτα και συνεχεια ειναι στην κουραση ενω ο μικρος ειναι πολυ καλο παιδι . εγω παντως για τετοιες μαμαδες αναφερομαι και φυσικα πιστευω οχι οτι δεν θελει το παιδι της απλα θελει να ειναι θεμα συζητησεις η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Άλλες παραπονιούνται συνέχεια. Εγώ πάλι είμαι κάπου στη μέση. Δεν παραπονιόμαστε για τα παιδιά. Απλά λέμε ότι κουραζόμαστε. Είναι κακό? Και κάποιες μαμάδες είναι πιο παραπονιάρες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήθελαν τα παιδιά τους, όπως διάβασα παραπάνω.

 

Απομόνωσα το ότι δεν ήθελα τα παιδιά γι'αυτό το λόγο...και εγώ δεν συμφωνώ...

 

τα μισα θεματα του φορουμς ειναι απο μαναδες που ζητανε βοηθεια για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζουν.. μωρα που δεν κοιμουνται, δεν τρωνε, δεν θηλαζουν..... δηλαδη οποια χριστιανη λεει το πονο της επειδη εχει να κοιμηθει ενα εξαμηνο, κανει ναζια και ζηταει τη προσοχη σας για να την παινεψετε?????

......

 

άλλο ζητάω βοήθεια για ένα θέμα και άλλο από το πρωί μέχρι το βράδυ λέω όπου σταθώ και όπου βρεθώ πόσο πολύ κουράζομαι....

τα παραπάνω τα αντιμετωπίζουν όλες, αν όχι όλα μαζί κάποια από αυτά...

και δεν λέω αυτό...

Με κουράζουν οι μαμάδες που είναι συνέχεια κουρασμένες....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

fistikaki μου και συμφορουμίτισσες... νομίζω πως μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα σε αυτό το θέμα: Το ένα είναι πως γονείς αφήνουν το γονεϊκό τους ρόλο σε κάποιο τρίτο πρόσωπο, ενώ το άλλο είναι γονείς λόγω κούρασης και συνθηκών ζητούν τη βοήθεια από οικείους. Για το πρώτο πιστεύω πως συντρέχουν λόγοι ψυχολογικής φύσης ενώ το δεύτερο είναι στα φυσιολογικά και ανθρώπινα πλαίσια.

 

Δε νομίζω πως υπάρχει θέμα κριτικής για το πώς διαχειρίζεται κάποιος την ανατροφή των παιδιών του και το πόση βοήθεια ζητάει. Όσο για τα παράπονα είναι θέμα καθαρά αντοχών και ιδιοσυγκρασίας το πώς εκφράζει ο καθένας την κούρασή του και δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός γονιός είναι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

…και εγώ είχα παλιά μια συνάδερφο η οποία άφηνε όλη τη βδομάδα το παιδί στη γιαγιά και κάποιες μέρες πήγαινε και το επισκέπτονταν για 2 ώρες. Επίσης 2 σ/κ το μήνα το άφηνε εκεί για να γλεντήσουνε τη ζωή τους…

Ο λόγος ?? το παιδί περνούσε καλύτερα με τη γιαγιά και αυτοί μπορούσαν να κάνουν τη ζωή τους σα ζευγάρι όπως παλιά….πιάσε το αυγό και κούρευτω δηλαδή.

Επίσης μιλάμε για Θεσσαλονίκη όπου να πεις να διασχίσεις τη όλη την πόλη στην χειρότερη να κάνεις 40 λέπτα…

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύεις DALIA πως αυτή η μαμά που όπως λες ήθελε να κάνει τη ζωη της... δεν είχε "θέματα" να λύσει;;; Σου φαίνεται φυσιολογικός άνθρωπος;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσο σκληρό και αν φαίνεται αυτό, και εγώ έτσι σκέφτομαι....

θα το πω και μπορείτε να το πάρετε όπως θέλετε...ποτέ δεν παραπονέθηκα για το πόσο κουράζομαι.ποτέ

και εγω....και ας ειναι η δουλεια μου απαιτητικη...με ξεκουραζουν τα παιιδια μου;)

εγω γκρινιαζω.....

 

θα μου το παρει η προνοια?

 

τα μισα θεματα του φορουμς ειναι απο μαναδες που ζητανε βοηθεια για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζουν.. μωρα που δεν κοιμουνται, δεν τρωνε, δεν θηλαζουν..... δηλαδη οποια χριστιανη λεει το πονο της επειδη εχει να κοιμηθει ενα εξαμηνο, κανει ναζια και ζηταει τη προσοχη σας για να την παινεψετε?????

 

μηπως ζηταει συμπαρασταση απο ανθρωπους που περνανε το ιδιο, και ενα μερος να πει τον πονο της????

 

οκ... δεν ειμαι τελεια..... ανθρωπος ειμαι......

οι τελειοι δεν κουραζονται, εμεις μιλαμε για ανθρωπους που κουραζονται αλλα δεν βαρυγομουν....ειπες για τη μαμα σου παραπανω που σου ειπε να σταμτησεις, και εκανες και εσυ το ιδιο στο παιδι σου...τι πιο λογικο, να 'ερχεσαι' στα λογια των γονιων σου και να τους καταλαβαινεις, να τους νιωθεις....όπως βλεπεις ομως, απο τα παιδια που τα παρατησαν στον παππου και στη γιαγια (λογω κουρασης τους, ειτε σωματικης ειτε ψυχικης), κανενα δεν ηρθε στα λογια των δικων του γονιων...κανενα δεν ενιωσε τους δικους του...αρα..?

Εσενα και εμενα και τα παιδια μας, μπορει να τα αποπαρουμε μια μερα, αλλα εχουμε το χρονο να επανορθωσουμε, να γλυκανουμε τις ψυχες τους....τα παιδια που μεγαλωνουν χωρις τους γονεις δεν εχουν αυτη την ευκαιρια, να γλαηνεψει η ψυχουλα τους...

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύεις DALIA πως αυτή η μαμά που όπως λες ήθελε να κάνει τη ζωη της... δεν είχε "θέματα" να λύσει;;; Σου φαίνεται φυσιολογικός άνθρωπος;

 

Dalia αν μου επιτρέπεις...

Έχοντας υπόψη το βιογραφικό της πεθεράς μου, μπορώ να πω με σιγουριά "όχι".

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύεις DALIA πως αυτή η μαμά που όπως λες ήθελε να κάνει τη ζωη της... δεν είχε "θέματα" να λύσει;;; Σου φαίνεται φυσιολογικός άνθρωπος;

 

φυσικά και είχε θέματα να λύσει !

αυτό δε σημαίνει κάτι όμως, το παιδί την πληρωνει γμτ

οι τελειοι δεν κουραζονται, εμεις μιλαμε για ανθρωπους που κουραζονται αλλα δεν βαρυγομουν..

 

αυτό ακριβώς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι τα 2 μου χρόνια έμεινα με τη γιαγιά μου γιατί η μαμά μου δούλευε από τις 7 το πρωι μέχρι τις 3 το μεσημέρι, γυρνούσε από τη δουλειά ερχόταν στη γιαγιά μου μέχρι το βράδυ και μετά έφευγε για το σπίτι της. Ο λόγος είναι ότι πριν 32 χρόνια το να πηγαινοφέρνεις ένα μωρό από τη μια άκρη της Θεσσαλονίκης στην άλλη ήταν πολύ δύσκολο (σημειώστε ότι δεν υπήρχε ο περιφερειακός και θα έπρεπε να με ξυπνάει από τις 5 το πρωι). Σας πληροφορώ ότι όχι μόνο δεν έκανε τη ζωη της (να βγαίνει κτλ) αλλά επειδή δεν υπήρχαν και κινητά τότε έπρεπε να μένει στο σπίτι μην τυχόν κάτι χρειαστεί η γιαγιά μου. Ήταν τόσο δύσκολο για εκείνη (τη μαμά μου) που όταν μετά από 2 χρόνια γέννησε και τον αδερφό μου σταμάτησε τελείως τη δουλειά προκειμένου να μας έχει κοντά της. Δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι δε θα είχε κανένα παιδί κοντά της. Φυσικά αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχουν μεγάλες οικονομικές δυσκολίες (φανταστείτε και 2 παιδιά και ένας μισθός λιγότερος).

Θέλω απλά να πω ότι οι συνθήκες στη ζωή του καθενός τον οδηγούν σε κάποιες αποφάσεις με το αντίστοιχο κόστος.

Και τέλος να συμπληρώσω ότι σε καμία περίπτωση δε θα χαρακτήριζα τη μαμά μου "άσπλαχνη μάνα" γιατί με άφηνε για 2 χρόνια τα βράδια στη γιαγιά μου! Σας το γράφω αυτό γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες!

Link to comment
Share on other sites

Σας το γράφω αυτό γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες!

εννοειται ρε παιδια...παντα μιλαω για αυτες που κουραζονται και δεν αντεχουν...εχω και εγω τετοια γνωστη....δυο.....η μια τα αφηνει απο παρασκευη μεχρι κυριακη για να χαρει τον ερωτα της με τον αντρα της :|και μια φορα μεσοβδομαδα, και η αλλη δεν το αφηνει στη μαμα της γιατι εκεινη μενει μακρυα αλλα όλη μερα κλαει (στην κυριολεξια) βαρυγομαει, φωναζει'τι ηθελα και παντρευτηκα' και ενα σωρο αηδιες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..... το παιδί την πληρωνει γμτ....

 

Αυτό ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Τα παιδιά πάντα "λούζονται" τους χαρακτήρες μας, τις αποφάσεις μας, τις επιλογές μας και γενικά ό,τι κάνουμε έχει προεκτάσεις στον ψυχισμό τους. ..... Αν μεν υπάρχει καλό υπόβαθρο, θα είναι μικρότερα τα προβλήματα και τα πιθανά τραύματα. Αν δεν υπάρχει ... τότε ας ευχόμαστε να πέσει σε "καλά χέρια"....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πριν από κάποιο καιρό συναντησα μια διαφορετική περίπτωση...αλλα της ιδιας νοοτροπίας...

Μια πολύ ευρωστη οικογένεια (αντρας ΕλληνοΠολωνός - γυναίκα Αγγλίδα) έχει δύο παιδιά δίδυμα (ενα αγόρι και ένα κοριτσι)..Τωρα ειναι 16 ετών...

Τα παιδιά αυτά μέχρι 2,5 ετών τα μεγάλωνε μια philipina maid (ετσι μου την αποκάλεσαν) και από κει και πέρα από τότε ειναι εσωτερικά σε σχολείο του Λονδίνου...

Βλέπουν τους γονείς τους 10 μέρες τα Χριστούγεννα, 1 εβδομάδα το Πάσχα και περίπου όλο τον Αυγουστο το καλοκαίρι!

Η οικογενεια αυτη εχει τόσα χρηματα ώστε να ειχε 10 philippina maid για το καθε παιδί, έτσι ώστε να μεγαλώνουν στο σπίτι τους - αλλά όπως μου είπε η μητέρα οι καλές οικογένειες στελνουν τα παιδια τους σε τετοια σχολεια ωστε να τα παραλαβουν αξιους αριστοκρατες στα 18 τους.... και οτι δεν θα έπρεπε να μου κάνει εντύπωση μιας και ειναι συνήθης τακτική - καθότι δεν κάνεις παιδιά για να κουράζεσαι και να σκλάβωνεσαι - λέει - πρέπει να συνεχίζεις την social life σου και τα coctail party....

....

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

άλλο ζητάω βοήθεια για ένα θέμα και άλλο από το πρωί μέχρι το βράδυ λέω όπου σταθώ και όπου βρεθώ πόσο πολύ κουράζομαι....

τα παραπάνω τα αντιμετωπίζουν όλες, αν όχι όλα μαζί κάποια από αυτά...

και δεν λέω αυτό...

Με κουράζουν οι μαμάδες που είναι συνέχεια κουρασμένες....

αει μαρη :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Και αναπαραγω το....

να μην μπορει να ψυχοπλακωθει με την ησυχια του ενας ανθρωπος... :roll:

:lol::lol::lol:

 

Mην μας βρειτε κατω αμεσως να μας πατησετε κακουργες :lol::lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

fistikaki μου και συμφορουμίτισσες... νομίζω πως μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα σε αυτό το θέμα: Το ένα είναι πως γονείς αφήνουν το γονεϊκό τους ρόλο σε κάποιο τρίτο πρόσωπο, ενώ το άλλο είναι γονείς λόγω κούρασης και συνθηκών ζητούν τη βοήθεια από οικείους. Για το πρώτο πιστεύω πως συντρέχουν λόγοι ψυχολογικής φύσης ενώ το δεύτερο είναι στα φυσιολογικά και ανθρώπινα πλαίσια.

 

Την κουρτινα 3 με το ζονκ εγω :lol::lol:

" Γιατι μουρμουραει ποτε ποτε η ερημη η μανα":mrgreen: (3 θεματα σε ενα ποστ :roll:)

 

Όσο για τα παράπονα είναι θέμα καθαρά αντοχών και ιδιοσυγκρασίας το πώς εκφράζει ο καθένας την κούρασή του και δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός γονιός είναι.

Ε καλα μια φορα κλαταρα και εγω....

αμαν πια δεν ειμαι και ο superman :mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Μόλις μιλήσουμε για κλατάρισμα... τσουπ! fistikaki και elenik .... πρώτες πρώτες!!

 

Αααααααα ρεεεε κι εμείς κλατάραμε..... και κάναμε χειρότερα!! Και πάλι καλά να λετε.... και λίγα λέτε! :P

 

Υ.Γ. Κι εγώ την κουρτίνα 3 είχα... με το ζονγκ και την πεθερά μέσα! Βοήθεια ΚΑΜΙΑ... και πεθερά στο κεφάλι να λέει ^#^@@$%. Υπάρχει και αυτή η κατηγορία ... και ναι... ΜΕΓΑ σφάλμα μου που δεν τη διευκρίνησα!! :P :p :P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κουραζομαι και το λεω ρε κοριτσια τι λεμε τωρα. Δεν ειμαι τοσο υπερανω και εχω και 1 παιδι. Κουραζομαι. Αυτη ειναι η αληθεια. ΔΕΝ με κουραζει το παιδι, με κουραζουν οι καθημερινες συνθηκες συνεχομενου τρεξιματος αλλα δεν τα αλλαζα για ολο τον κοσμο αυτο. Το να λες οτι κουραστηκες το θεωρο ανθρωπινο. Το να λες οτι δεν κουραζεσαι το θεωρω πολυ ομορφο. Ολα χωρανε. Τες πα......οσο για το pillipina maid εδω στην περιοχη το πρωι ειναι τιγκα στο phillipina. Αν τις ρωτησεις (που το εχω κανει) οι περισσοτερες αναλαμβανουν τα παιδια απο 7 το πρωι με 1 το βραδυ σερι γιατι οι γονεις οταν γυρνουν εχουν να πανε κομμωτηρια, για καφε και το βραδυ εξοδος......κοριτσια μου οφοφα και αλκυον μου συμπαθεστατη δυστυχως στην σημερινη κοινωνια δεν χρειαζεται να εισαι ψυχασθενης ή ασθενης για να αφηνεις το παιδι σου σε ξενους να στο μεγαλωνουν. Ειναι σε μερικους κυκλους must γιατι οπως ειπε η κοπελα δεν εκανες παιδι για να σκλαβωθεις και να μην εχεις social life my dear........και δεν αστειευομαι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Nα εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε:P

Δεν είπα ότι δεν κουράζομαι...η Αλέκα είμαι δεν είμαι η super dalia....

( παρόλα αυτά είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν γυναίκες που κουράζοντε πολύ περισσότερο από εμένα )

Απλά λέω ότι όταν βρεθώ με άλλες μαμάδες έχω να πω και άλλα πράγματα εκτός από το πόσο πολύ κουράζομαι με την καθημερινότητα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι κουράζομαι πολύ και παραπονιέμαι.............

Θα ήθελα να έχω μια καθαρίστρια και μια μαγείρισσα ουτως ώστε όταν γυρνώ απο τη δουλειά να πάω το παιδί μουσ την παιδική χαρά και να μην είμαι με το ρολόι και να του λέω συνέχεια έλα πάμε τώρα γιατί η μανούλα έχει να σιδερώσει......................

 

Ή πάλι θα ήθελα να μην δουλεύω αλλά να είσπράττω λεφτά και να γυρίσω όλο τον κόσμο πάντα με το παιδί μου...............

 

Θα τον αφήσω στη μαμά μου για να πάω κομμωτήριο, για να βγω με τον άντρα μου, για να φύγω διήμερο, για να ξεσκάσω ρε παιδί μου.

 

Αυτό εγω το θεωρώ φυσιολογικότατο και μακάρι να μπορούσαν να το κάνουν όλες.

 

 

Τώρα για το να μου μεγαλώνανε ΑΠΟΚΛεΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ μόνο αν πέθαινα..................

Link to comment
Share on other sites

Όλες κουραζόμαστε, μαζί και εγώ. Δεν έχω κάποιον να μου κρατήσει το παιδί σχεδόν ποτέ εκτός από ένα Σάββατο κάθε κανένα δίμηνο που την πάω στη μαμά μου για να κάνω συγκεκριμένες δουλειές και όχι pleasure.

 

Τις ώρες που δουλεύω είναι στον βρεφικό και τις υπόλοιπες παντού μαζί μου (ναι και στο κομμωτήριο και κάθεται υπομονετικά και με περιμένει).

 

Αυτό που έχω αποφασίσει είναι βοήθεια στο σπίτι αλλά όχι στο μωρό ούτε στο μαγείρεμα. Έτσι έχω μία γυναίκα έμπιστη που πάει στο σπίτι 3 φορές την εβδομάδα τις ώρες που είμαι στη δουλειά και καθαρίζει, σφουγγαρίζει ξεσκονίζει, κάνει παράθυρα, βεράντες & σιδέρωμα. Που και που κόβει και καμμιά σαλατίτσα να την έχω έτοιμη και έτσι όταν μπω σπίτι ασχολούμαι με το μωρό και τις ανάγκες του καθώς επίσης και με το μαγείρεμα. Βέβαια τα Σαββατοκυρίακα δεν έρχεται γιατί τις ώρες που είμαι σπίτι εγώ αναλαμβάνω τα πάντα και αν δεν δούλευα βεβαίως δεν θα την χρειαζόμουν.

 

Ποτέ μα ποτέ δεν αφήνω το παιδί μου σ'αυτή τη γυναίκα (όχι γιατί έχει κάτι) επειδή σε κανένα δεν θα ανέθετα το μεγάλωμα του παιδιού μου. Μόνο αν ήταν η μάνα μου ή η πεθερά μου κοντά, θα δεχόμουν να κάτσει κάποια ώρα μαζί τους και τέλος. Ούτε τη φροντίδα του, ούτε το μεγάλωμα του να αναλάβει καμμία.

Link to comment
Share on other sites

εγω γκρινιαζω..... Και γω κάθε μέρα

 

θα μου το παρει η προνοια? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!

 

τα μισα θεματα του φορουμς ειναι απο μαναδες που ζητανε βοηθεια για καποιο προβλημα που αντιμετωπιζουν.. μωρα που δεν κοιμουνται, ούτε το δικό μου εδώ και 20 μήνες ωδεν τρωνε, δεν θηλαζουν..... δηλαδη οποια χριστιανη λεει το πονο της επειδη εχει να κοιμηθει ενα εξαμηνο, εγώ ένα εικοσάμηνο κανει ναζια ΝΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑΖΙΑ και ζηταει τη προσοχη σας Ζητάω και προσοχή γιατί μ'αρέσει να με προσέχουν για να την παινεψετε????? Ναι μ'αρέσει και να με επαινούν

 

μηπως ζηταει συμπαρασταση απο ανθρωπους που περνανε το ιδιο, και ενα μερος να πει τον πονο της???? Και αυτό το ζητάω

 

οκ... δεν ειμαι τελεια..... Για κάποιους μπορεί να είσαι η τέλεια μαμά!! ανθρωπος ειμαι......

 

Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός!! Άσχετο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...