Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δισχιδης ραχη-πως να βρει μια μανα τη δυναμη να αποχωριστει το μωρακι της????


Recommended Posts

εκανες κατι μετα για την βιοχημικη?εννοω αφου ηρθε η περιοδος εκανες υπερηχο?

 

Ναι, βέβαια. Μόλις τελείωσε η περίοδος, πήγα στο γιατρό μου και έκανα υπέρηχο, να δει μήπως υπάρχουν τίποτα υπολείμματα. Και παρόλο που δεν είδε τίποτα, με εξέτασε και δεύτερη φορά, μετά από μια εβδομάδα, για μεγαλύτερη ασφάλεια. Ευτυχώς δεν είχε μείνει τίποτα. Εσύ έκανες υπέρηχο;

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 866
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μανούλες πονεμένες γεια σας.Ηταν σα χθες που η μανούλα μου"γέννησε"το τον αδερφούλη μου στην 18η εβδομάδα.Ηταν σαν χθες που γυρίσαν στο σπίτι με τον μπαμπα ξημερώματα απο την κλινική, κενοί και κατάκοποι απο την δυστυχία.Ηταν σαν χθες που ξεκίνησε ένα μακρύ διαστημα πόνου και τρέλας.Ηταν σαν χθες που κατάλαβαν ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο.....Είναι σήμερα που έχουν την ελπίδα να φωλιάζει ξανα στο σπίτι μας.Ειναι σήμερα που μπορούν και γελάνε κάνοντας όνειρα για την ευτυχία.Είναι σήμερα που κοιτάζουν εμένα να σαλεύω μέσα στην κοιλίτσα της μαμάς και δε το πιστευουν ότι είχαν αυτή την ευλογία...Ετσι λοιπόν θα γίνει με όλες σας.Μια μέρα θα ξημερώσει διαφορετική απο τις άλλες και τότε το απσρόμαυρο θα γίνει πολύχρωμο, το δακρυ λύπης δάκρυ χαράς, το σκοτάδι απλετο φως.Το εύχομαι για όλες σας, οπως επίσης εύχομαι να μην ξαναφύγει κανένα μωράκι κοντά απο τη μανούλα του....Και να ξέρετε ότι εδω πάνω που είμαστε όλα μας περνάμε πολύ ομορφα κια δεν πονάμε καθόλου.Το μονο που θ΄λεουμε είναι να σας βλέπουμε χαμογελαστες, γιατί τα νέα μωράκια θα ρθουν μόνο αν δουν χαρούμενα προσωπάκια.Εχετε δει κανενα μωρό να πηγαίνει στην αγκαλιά καποιου θλιμμένου?

Με πολλή αγάπη,

Μπέμπα

Είναι το πιό όμορφο μύνημα που έχω διαβάσει...το μυνημά σου το στέλνω ευχή σε όλες τις κοπέλες σε αυτό το τοπικ...δεν το έχω περάσει όμως λάτρεψα τον γιόκα μου απο την πρώτη στιγμή που είδα θετικό το τέστ και απο εκείνη την πρώτη στιγμή ήταν "το παιδί μου"...

Θέλω το 2011 να είναι για όλες σας η αρχή της πιό υπέροχης χρονιάς της ζωής σας...ευχομαι αυτό το τόπικ να γεμίσει με φωτογραφίες απο χαμογελάστα μπεμπάκια με κατακκόκινα αφράτα μαγουλάκια και σκανταλιάρικα βλέμματα...ευχομαι τα δακρυα και το αγχος το 2011 να μην έχουν καμία θέση στην ζωή σας και μόνο γαλάζια και ρόζ όνειρα να κάνετε απο εδώ και πέρα...μπορεί να μην το έχω περάσει αλλά στέλνω μιά μεγάλη αγκαλιά σε όλες σας και ευχομαι να ακούσω τα ευχάριστα πάρα πάρα πολύ γρήγορα...ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

τωρα που φευγει αυτος ο χρονος(να παει και να μην ξαναρθει)θελω να ευχηθω μεσα απο την καρδια μου σε οσες γυναικες επιθυμουν να γινουν μανουλες ,να το καταφερουν το συντομοτερο δυνατο και να κρατησουν στην αγκαλια τους ενα υγιες μωρακι!Ψαχνοντας μεσα στην απελπισια μου να βρω εστω και κατι θετικο,νομιζω πως εγινα λιγο πιο δυνατη και μπορει και λιγο καλυτερος ανθρωπος.Πρεπει να παραδεχτω οτι ημουν λιγο εως πολυ γκρινιαρα,αλλα τωρα εστιαζω μονο στα σημαντικα και δεν αφηνω μικροπραγματα της καθημερινοτητας να με επηρεαζουν.Προσπαθω να ειμαι ευχαριστημενη με το πιο απλο πραγμα και να κλαιω οσο γινεται λιγοτερο οταν σκεφτομαι το μωρακι μου.Μακαρι να ερθει μια καλυτερη χρονια για ολους και για ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου lilouca! Αυτή είναι η καλύτερη ευχή! μακάρι κι εγώ να μπορούσα να κάνω όσα λες, προς το παρόν προσπαθώ να βγάζω μια μέρα τη φορά. Μακάρι το 211 να μας φέρει ό,τι ονειρευόμαστε και να μη μας πάρει τίποτε άλλο...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ραφαελ,λυπαμαι παρα πολυ,ομως....συνηθισαμε στις σφαλιαρες της ζωης κ στον πονο πια....Μαζευουμε τα κομματια,σηκωνομαστε κ προχωραμε,οσο ωμο κ αν ακουγεται αυτο,το περασαμε ολες....

 

lilouka,οι ευχες σου,ειναι οι ευχες ολων μας....

 

Να ευχηθω κ εγω με τη σειρα μου το 2011,παρα τους ασχημους οιωνους για την Ελλαδιτσα μας κ την οικονομια,να ειναι μια καλυτερη χρονια για ολους....Δεν μ'αρεσουν τα κενα λογια κ οι ευχες χωρις νοημα.

Εγω θα ευχηθω μονο ΥΓΕΙΑ σε ολους,να χαιρεστε τα παιδακια σας οσες ηδη εχετε κ να αφησουμε πισω τον εφιαλτη του 2010....Απο εδω κ μπρος,μονο δακρυα χαρας.....Οχι αλλο πονο,οχι αλλα δακρυα,οχι αλλες ''δυσκολες στιγμες''....Αυτη η σελιδα ας κλεισει το νεο ετος κ ας ανταλλαξουμε ολες χαρμοσυνα νεα στην ενοτητα της ''εγκυμοσυνης''....

 

Πολλα φιλια σε ολες!!!!Σας ευχαριστω καθεμια ξεχωριστα!!!!!

Κατερινα

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... Μετά την πρωτη μου εγκυμοσύνη οπου όλα είχαν πάει ρολοι και μετα απο μόλις δυο προσπάθειες έμεινα έγκυος ...

Με πολύ χαρά φυσικά φτάσαμε στη εξέταση της αυχενικής ...

¨Κάτι¨ δεν άρεσε στον γιατρό μου και μας ζήτησε να μας ξαναδεί σε δυο μέρες στο Ιασώ παρουσία εμβρυολόγου! Σαν να μην ακούσαμε λέξη απο τα λόγια του συζητούσα διάφορα ¨χαζά¨ του τύπου ¨να ειναι αγοράκι ;; να γεννήσω σε δίλκινο;; να πάρω βλαστοκύταρα ή οχι !να γεννησω στις 13 ή είναι γρουσούζικο;;!

Σε δυο μέρες ήμουνα στο Ιασώ ξαπλωμένη με το γέλιο παγωμένο να ακούω τον γιατρο και τον αντρα μου να κανονιζουν για την διαδικασια της διακοπής της εκγυμοσύνης μου!! Αν είναι ποτέ δυνατόν να συμβεί αυτο σε μένα!!! Γιατί έλεγα μέχρι και τις άδειες μου απο την δουλειά είχα κανονίσει.....

Πέρασαν 8 μήνες να συνέλθω και να καταφέρω να ξαναμείνω έγκυος...

Με πολύ αγωνία σε κάθε υπέρηχο σε κάθε εξέταση όμως ολα πήγαν καλά αν και ο μικρουλης μου ταλαιπωρήθηκε λίγο τώρα είναι ένας μπέμπαρος 3 μηνών!!!!

Ευχομαι σε ολες σας το 2011 να σας φέρει μόνο χαρες και γερά μωράκια... Υπομονή και πίστη !

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

ραφαελ,λυπαμαι παρα πολυ,ομως....συνηθισαμε στις σφαλιαρες της ζωης κ στον πονο πια....Μαζευουμε τα κομματια,σηκωνομαστε κ προχωραμε,οσο ωμο κ αν ακουγεται αυτο,το περασαμε ολες....

 

lilouka,οι ευχες σου,ειναι οι ευχες ολων μας....

 

Να ευχηθω κ εγω με τη σειρα μου το 2011,παρα τους ασχημους οιωνους για την Ελλαδιτσα μας κ την οικονομια,να ειναι μια καλυτερη χρονια για ολους....Δεν μ'αρεσουν τα κενα λογια κ οι ευχες χωρις νοημα.

Εγω θα ευχηθω μονο ΥΓΕΙΑ σε ολους,να χαιρεστε τα παιδακια σας οσες ηδη εχετε κ να αφησουμε πισω τον εφιαλτη του 2010....Απο εδω κ μπρος,μονο δακρυα χαρας.....Οχι αλλο πονο,οχι αλλα δακρυα,οχι αλλες ''δυσκολες στιγμες''....Αυτη η σελιδα ας κλεισει το νεο ετος κ ας ανταλλαξουμε ολες χαρμοσυνα νεα στην ενοτητα της ''εγκυμοσυνης''....

 

Πολλα φιλια σε ολες!!!!Σας ευχαριστω καθεμια ξεχωριστα!!!!!

Κατερινα

 

 

Μακάρι Κατερίνα, μακάρι!

 

Κι εμείς σ' ευχαριστούμε, στο έχω πει κι άλλη φορά για το παράδειγμα δύναμης, αποφασιστικότητας και αισιοδοξίας που μας δίνεις...

 

Και γενικά, οφείλω κι εγώ ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλες τις κοπέλες, γιατί είτε διαβάζοντας τις εμπειρίες τους, είτε ακούγοντας τις συμβουλές τους, είτε απλά νιώθοντας ότι βρίσκομαι κάπου που με καταλαβαίνουν, βρήκα στήριγμα στη δική μου "δύσκολη στιγμή" και αν τώρα κοιτάζω με αισιοδοξία (αν και όχι χωρίς φόβο ακόμη) την επόμενη προσπάθεια, κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό το οφείλω Σ' ΕΣΑΣ.

 

Καλή χρονιά να έχουμε όλες....ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ :P:p:p

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

... Μετά την πρωτη μου εγκυμοσύνη οπου όλα είχαν πάει ρολοι και μετα απο μόλις δυο προσπάθειες έμεινα έγκυος ...

Με πολύ χαρά φυσικά φτάσαμε στη εξέταση της αυχενικής ...

¨Κάτι¨ δεν άρεσε στον γιατρό μου και μας ζήτησε να μας ξαναδεί σε δυο μέρες στο Ιασώ παρουσία εμβρυολόγου! Σαν να μην ακούσαμε λέξη απο τα λόγια του συζητούσα διάφορα ¨χαζά¨ του τύπου ¨να ειναι αγοράκι ;; να γεννήσω σε δίλκινο;; να πάρω βλαστοκύταρα ή οχι !να γεννησω στις 13 ή είναι γρουσούζικο;;!

Σε δυο μέρες ήμουνα στο Ιασώ ξαπλωμένη με το γέλιο παγωμένο να ακούω τον γιατρο και τον αντρα μου να κανονιζουν για την διαδικασια της διακοπής της εκγυμοσύνης μου!! Αν είναι ποτέ δυνατόν να συμβεί αυτο σε μένα!!! Γιατί έλεγα μέχρι και τις άδειες μου απο την δουλειά είχα κανονίσει.....

Πέρασαν 8 μήνες να συνέλθω και να καταφέρω να ξαναμείνω έγκυος...

Με πολύ αγωνία σε κάθε υπέρηχο σε κάθε εξέταση όμως ολα πήγαν καλά αν και ο μικρουλης μου ταλαιπωρήθηκε λίγο τώρα είναι ένας μπέμπαρος 3 μηνών!!!!

Ευχομαι σε ολες σας το 2011 να σας φέρει μόνο χαρες και γερά μωράκια... Υπομονή και πίστη !

 

Ματθίλδη, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου :P:p:p και αν θελήσεις να κάνεις και τρίτο, όλα να πάνε τέλεια από την αρχή ως το τέλος..

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

mousoudi,ευχαριστω πολυ κ ανταποδιδω!!!!Η μια δινει το χερι στην αλλη,το εχουμε πει....!Η νεα χρονια ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι καλυτερη απο την επομενη....Ο εφιαλτης θα τελειωσει,ερχονται καλυτερες μερες,σιγουρα!!!

 

Ματθιλδη,σε ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες την δικη σου ''ιστορια'' μαζι μας....Μια ιστορια με αισιο κ χαρουμενο τελος,αυτο που ονειρευομαστε ολες.Ξερεις τι εχουμε περασει,μιας που περασες κ εσυ το ιδιο κ μας δινεις ελπιδα με το δικο σου παραδειγμα.Να εισαι παντα καλα,να χαιρεσαι το παιδακι κ μονο χαμογελα απο εδω κ μπρος....!

 

Φιλακια

Κατερινα

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και εγώ για τις ευχές σας !!

Ένας λόγος που εντέλει έκανα εγραφή στο φόρουμ ήταν για να μπορέσω να δώσω κουράγιο σε κοπέλες που πέρασαν δύσκολες στιγμές!!

Απο την πρώτη μου εγκυμοσύνη στην οποία δεν ταλεπωρήθηκα, δεν προβληματίστηκα , δεν πόνεσα είπα ότι θέλω να κάνω και άλλα παιδιά 1,2,3,4;;

Μετά το ¨ χαστούκι ¨ που έφαγα και αφου περνούσαν οι μήνες και το ένα τεστ μετά το άλλο έβγαιναν αρνητικά , πίστεψα ότι για κάποιο λόγο τιμωρούμαι ..

Δοξα το θεό με αξίωσε να αποκτήσω και το δεύτερο γιόκα μου !

Ταλεπωρηθήκαμε και οι δυο και όντας στο μαιευτήριο είπα τέλος εγώ δεν το ξαναπερνάω αυτο το άγχος....

Σήμερα δεν σας κρύβω ότι προσεύχομαι για μια τρίτη εγκυμοσύνη!!!

Ειλικρινά εύχομαι όλες να βρείτε τη δύναμη και την αισιοδοξία (γιατί η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ) και να αποκτήσετε γερά παιδάκια ...

Μην απελπίζεστε θα έρθει η μέρα που τα δακρυα σας θα είναι δάκρυα χαράς..

Σας ευχαριστώ ....

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα Κατερινα μου κ στα αλλα κοριτσια δεν σας ξεχασα σας σκεφτομουν πολλες φορες μπηκα να σας ευχηθω για το νεο ετος που θα μπει σε μερικες ωρες να σας δωσει οτρι σας στερησε το παλιο πολλα φιλια

Link to comment
Share on other sites

Να ερθει μια καλη χρονια για ολες μας ευχομαι με υγεια και πολλα μωρακια!Χαιρομαι τοσο πολυ που επιτελους τελειωνουν αυτες οι γιορτες,γιατι για μενα ηταν μαυρες.Αντι να βλεπω την κοιλιτσα μου να μεγαλωνει,εβλεπα τους αλλους να μου λενε κουραγιο.Το χειροτερο ειναι οτι απο αυριο πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια,καθως τελειωσε η αδεια που ειχα παρει αφου δεν μπορουσα ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι σχεδον για 2 μηνες απο τους εμετους και την εξαντληση.Ειχα μαζεψει τα πραγματα μου,ειχα αδειασει το γραφειο μου,ειχα αποχαιρετησει τους συναδελφους και σχεδιαζα τι ωραια που θα περασουν οι επομενοι μηνες εγκυος και με αδεια! Σκεφτομουν ποσα πραγματα θα μπορουσα να κανω,που δε γινονται οταν δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Ελεγα πως οταν περασουν οι εμετοι,θα σηκωθω στα ποδια μου και απολαυσω την εγκυμοσυνη μου!Και αυριο πρεπει να γυρισω,να τα τακτοποιησω ολα παλι πισω στη θεση τους,να ακουω τα παρηγορητικα λογια των συναδελφων και να συνεχισω σαν να μην εγινε τιποτα.Πως θα το κανω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

θα εισαι δυνατη,αισιοδοξη,θα απασχολεις το μυαλο σου με τη δουλεια,και οσο για τους συναδελφους,μην ανησυχεις.ολοι το ξερουν οτι δυστυχως και αυτα συμβαινουν.και τα καλα και τα κακα μεσα στη ζωη.θα εισαι χαμογελαστη και σιγουρα ενα μικρο μωρακι θα σε δει απο ψηλα και θα ερθει γρηγορα να φωλιασει στην κοιλιτσα σου!καλη σου χρονια κοπελα μου,και ολα να ερθουν δεξια!

Link to comment
Share on other sites

Να ερθει μια καλη χρονια για ολες μας ευχομαι με υγεια και πολλα μωρακια!Χαιρομαι τοσο πολυ που επιτελους τελειωνουν αυτες οι γιορτες,γιατι για μενα ηταν μαυρες.Αντι να βλεπω την κοιλιτσα μου να μεγαλωνει,εβλεπα τους αλλους να μου λενε κουραγιο.Το χειροτερο ειναι οτι απο αυριο πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια,καθως τελειωσε η αδεια που ειχα παρει αφου δεν μπορουσα ουτε να σηκωθω απο το κρεβατι σχεδον για 2 μηνες απο τους εμετους και την εξαντληση.Ειχα μαζεψει τα πραγματα μου,ειχα αδειασει το γραφειο μου,ειχα αποχαιρετησει τους συναδελφους και σχεδιαζα τι ωραια που θα περασουν οι επομενοι μηνες εγκυος και με αδεια! Σκεφτομουν ποσα πραγματα θα μπορουσα να κανω,που δε γινονται οταν δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Ελεγα πως οταν περασουν οι εμετοι,θα σηκωθω στα ποδια μου και απολαυσω την εγκυμοσυνη μου!Και αυριο πρεπει να γυρισω,να τα τακτοποιησω ολα παλι πισω στη θεση τους,να ακουω τα παρηγορητικα λογια των συναδελφων και να συνεχισω σαν να μην εγινε τιποτα.Πως θα το κανω αυτο;

Καλη χρονια σε ολες!!!Ευχομαι το 2011 παρα τους ασχημους οιωνους που λενε για την Ελλαδιτσα,να ειναι μια καλυτερη χρονια για ολο τον κοσμο.

Lilouka μου,δεν θα ειναι ευκολη η επιστροφη,εγω γυρισα στη δουλεια δυο βδομαδες μετα την καισαρικη οταν εχασα το πρωτο μωρο κ την επομενη μερα μετα την αποβολη του δευτερου.Ο λογος που γυρισα ηταν για να επαναφερω τη ζωη μου σε καποιο ρυθμο,μιας που μενοντας σπιτι,το μονο που εκανα ηταν να κλαιω κ να προσπαθω να απαντησω απειρα γιατι.Στη δουλεια,απασχολειται το μυαλο κ θα σου κανει καλο....Δεν θα ειναι ευκολες οι πρωτες μερες,ομως σφιξε τα δοντια κ μην απαντας σε οποιοδηποτε σχολιο.Να θυμασαι,δεν χρειαζεται να απολογηθεις σε κανεναν ουτε να δινεις εξηγησεις εαν εσυ δεν το θελεις.Αν θελεις να μιλας,κανε το επειδη εσυ το επιθυμεις.Δυστυχως ελαχιστοι θα καταλαβουν,συνηθως μονο οσοι εχουν αντιστοιχο περιστατικο τριγυτω τους....Στα λεω φιλικα,εχοντας περασει απο εκει που εισαι....Υπομονη γλυκεια μου,σε καταλαβαινουμε κ σε νοιωθουμε ολες...

 

Ladycat,να χαιρεσαι το μωρακι σουυυυυυυ!!!!!!Να αλλη μια μανουλα!!!!!:-D

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια, ο λόγος που γράφω σε αυτή την ενότητα είναι αφενός για να σας πω πως σας θαυμάζω για τη δύναμη που αντλείται και αφετέρου για να σας πω πως πονώ μαζί σας και προσεύχομαι ο θεούλης να σας στείλει σύντομα έναν άγγελο, που θα απαλύνει τους εφιάλτες σας και θα κάνει τα χειλάκια σας να ξανά χαμογελάσουν.

 

Έχω περάσει τη διαδικασία της αποβολής - τα άσπρα φώτα του χειρουργείου - τη μυρωδιά απο το αναισθητικό - τον γιατρό - και εκείνο το "λυπάμαι" απο τα χείλη διαφόρων.....δεν έχει σημασία πλέον. Σηκώθηκα, πάλεψα, έχασα, ξανά έπεσα....και τώρα το 2011 με βρίσκει με 2 υπέροχα πλασματάκια που μου χαμογελούν με τα φαφούτικα στοματάκια τους!!!!!

 

Γελάνε και γελάω και εγώ είναι ο κόσμος μου όλος και ακόμα παραπάνω. Θέλω όλες μου οι χρονιές να είναι σαν το 2008, το 2009, το 2010, το 2011 και πάμε για άλλα. Απο τις προηγούμενες κρατάω μόνο την αγάπη του άντρα μου και της μαμάς μου, τίποτε παραπάνω.

 

και τώρα??? τα έχω ΌΛΑ.

 

Μην το βάζετε κάτω, η φθορά απο την αφθαρσία δεν απέχουν πολύ, το ίδιο και η τρέλα απο την λογική. Τα μωράκια μας είναι μέσα μας στην καρδιά και το μυαλό μας και περιμένουν τη κατάλληλη στιγμή για να βγούν. Θέλουν όμως ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕΣ μανούλες.

 

ΘΕΛΟΥΝ ΕΜΑΣ!!!:-D:-D:-D:-D:-D:D;);):);):):D:);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lilouka το δυσκολότερο κομμάτι ήταν για μένα η επιστροφή μου στη δουλειά...

Όχι τόσο γιατί έπρεπε κάθε τόσο να συζητάω για το θέμα με όποιον με ρωτούσε όσο ότι όλα μου θύμιζαν ότι έφυγα έγκυος και γύρισα ¨κενή¨ .

Μην αναλώνεσαι σε αυτά... Προσπάθησε να το απολαύσεις.. Δηλαδή : ντύσου , στολίσου κάνε αλλαγές πάνω σου ,και κάθε μέρα να νιώθεις σα να είναι γιορτή

Δεν σου λεω ότι δεν θα σκέφτεσαι το μωράκι σου που έφυγε όμως θα τονώσεις την ψυχολογία σου και θα είσαι έτοιμη για την νέα επίσκεψη στην κοιλίτσα σου!

Στο εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου... Και σε όλες εσάς που προσπαθείτε ....

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,κοριτσια.Μπορει να μη σας γνωριζω ομως σας νιωθω σαν φιλες μου.Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για κατι.Εγω επρεπε να αποχωριστω το μωρακι μου,γιατι βρεθηκε στην αυχενικη διαφανεια οτι επασχε απο καποιο συνδρομο και δε θα ηταν δυνατο να επιβιωσει.Πριν λιγο καιρο βγηκαν τα αποτελεσματα του καρυοτυπου και μιλησα με το γιατρο μου ,ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι ολα ηταν ενα καθαρα τυχαιο γεγονος,οποτε δεν εχουμε καποιο προβλημα και μπορουμε με τον αντρουλη μου να ξαναδοκιμασουμε για παιδακι.Μετα απο αυτη την περιπετεια ομως ,εγω σκεφτομαι να κανουμε και ενα καρυοτυπο ζευγους.Δε θα αντεξω να ξαναπερασω τα ιδια και χειροτερα.Στο τσακ γλυτωσα τα ψυχοφαρμακα,η καταθλιψη νομιζω δε θα μου φυγει ποτε εντελως.Ακομα δεν μπορω ουτε να περασει μερα που να μη σκεφτομαι τα ιδια και τα ιδια.Ο γιατρος που του το ειπα,μου απαντησε οτι ειναι περιττη εξεταση,αφου στην περιπτωση μας ο πρωτος καρυοτυπος βγηκε φυσιολογικος.Εγω φοβαμαι και τρεμω στην ιδεα μιας δευτερης εγκυμοσυνης με παρομοια καταληξη.Τι θα με συμβουλευατε;

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια... μονο που εμενα παλλινδρομησε στην 9η εβδομάδα. ρώτησα το γιατρό μου για καρυότυπο ζευγους και η απαντηση του ήταν οτι ο καρυοτυπος ζευγους καλύπτει το 1% του ποσοστού των παλλίνδρομων. όμως επειδή ξέρω πολύ καλά πως νιώθεις, σου λεω ότι εαν δεν εχεις οικονομικό θέμα, να την κάνεις, κυριως για να σου φύγει το άγχος.

Ευχομαι η επομενη φορά να είναι και η τυχερή μας!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,κοριτσια.Μπορει να μη σας γνωριζω ομως σας νιωθω σαν φιλες μου.Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για κατι.Εγω επρεπε να αποχωριστω το μωρακι μου,γιατι βρεθηκε στην αυχενικη διαφανεια οτι επασχε απο καποιο συνδρομο και δε θα ηταν δυνατο να επιβιωσει.Πριν λιγο καιρο βγηκαν τα αποτελεσματα του καρυοτυπου και μιλησα με το γιατρο μου ,ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι ολα ηταν ενα καθαρα τυχαιο γεγονος,οποτε δεν εχουμε καποιο προβλημα και μπορουμε με τον αντρουλη μου να ξαναδοκιμασουμε για παιδακι.Μετα απο αυτη την περιπετεια ομως ,εγω σκεφτομαι να κανουμε και ενα καρυοτυπο ζευγους.Δε θα αντεξω να ξαναπερασω τα ιδια και χειροτερα.Στο τσακ γλυτωσα τα ψυχοφαρμακα,η καταθλιψη νομιζω δε θα μου φυγει ποτε εντελως.Ακομα δεν μπορω ουτε να περασει μερα που να μη σκεφτομαι τα ιδια και τα ιδια.Ο γιατρος που του το ειπα,μου απαντησε οτι ειναι περιττη εξεταση,αφου στην περιπτωση μας ο πρωτος καρυοτυπος βγηκε φυσιολογικος.Εγω φοβαμαι και τρεμω στην ιδεα μιας δευτερης εγκυμοσυνης με παρομοια καταληξη.Τι θα με συμβουλευατε;

 

λυπαμαι για οτι περασες.

τι συνδρομο ειχε το μωρακι...εβγαλε καποια χρωμοσωμιακη ανωμαλια δηλαδη?αν δεν εβγαλε δεν εχει καμια σχεση με τον δικο σας καρυοτυπο..αν παλι εβγαλε πρεπει να δεις στο χαρτι πως γραφετε....δηλαδη αν ειναι τρια χρωμοσωματα το ενα διπλα απο το αλλο ιδια παλι δεν εχει να κανει με τον δικο σας καρυοτυπο....αν εχει διαφορετικο(δηλαδη 2 χρωμοσωματα) τοτε πρεπει να κανεις εναν καρυοτυπο....αυτα οπως μου τα ειπε ο γεννετιστης..εμενα ηταν τρισωμια 15(τρια ιδια χρωμοσωματα) κ μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω καρυοτυπο εγω.

ο γυναικολογος βεβαια δεν γνωριζει κ πολλα απο θεμα γεννετικης κ την καλυτερη απαντηση θα σου την δωσει ενας γεννετιστης....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ValiaK και ραφαελ.Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου στο τελος του μηνα και μου ειπε οτι συνεργαζεται με ενα πολυ καλο γεννετιστη,οποτε μαλλον θα τον επισκεφτω και αυτον.Ο γιατρος μου εχει εξηγησει ενα εκατομμυριο φορες οτι δεν ηταν ενα γεγονος που οφειλεται σε γονιδιακη ανωμαλια και ο καρυοτυπος εδειξε πως δεν πρεπει να ανησυχουμε.Εγω ομως τα ακουω σαν κινεζικα αυτα με τα χρωμοσωματα.Το μονο που θελω ειναι καποιος να με διαβεβαιωσει οτι στην επομενη εγκυμοσυνη,αν με ευλογησει ο θεος, ολα θα πανε τελεια και θα αποκτησω κι εγω επιτελους ενα αγγελουδι.Το ξερω ομως πως αυτο δε γινεται και ολο σκεφτομαι πως κατι κακο θα ξανασυμβει.Κανω συνεχεια ασχημες σκεψεις.Κι αν γινει αυτο,κι αν γινει το αλλο,κι αν προκυψει κατι...Αραγε ποτε θα μου φυγει αυτη η αγωνια;Θα μου φυγει ποτε;

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε μου έχει φύγει η αγωνία και το αγχος - και που να ξαναμείνω έγκυος. νομιζω πως όσες έχουμε περάσει παλλίνδρομη ή ενδομήτριο θάνατο, έχουμε χασει για πάντα την εννοια της ξενοιαστης εγκυμοσύνης. το ζητούμενο ειναι πώς διαχειριζόμαστε αυτό το άγχος...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όσες εξετάσεις και να κάνουμε, όσες διαβεβαιώσεις και να έχουμε ,αν μπορεί κάποιος να μας τις δώσεις, το άγχος δεν φεύγει!

Το βίωσα σε όλες τις φάσεις!! Ακόμα και μετά την τροφοβλάστη που ήταν φυσιολογικότατη ! Ούτε μετά την β΄ επιπέδου ηρέμησα... Αφού γέννησα και το άγχος εκεί !:confused:

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο με τα παραπανω....

 

εγω εκανα διακοπη κυησης λογω δισχιδης ραχης....ξαναμενω ιδια ημερομηνια εγκυος κ λεω αποκλειετε να γινει κατι κακο....εκανα καθε 2 εβδομαδες υπερηχο απο το αγχος που ειχα...στην αυχενικη δε 2 εβδομαδες δεν κοιμομουν...ετρεμα στην ιδεα....δυστηχως η μπεμπα μου ιδιο μηνα με την προηγουμενη κ μαλλον ιδια ημερα εφυγε.....τωρα τον δεκεμβρη ειχα μαλλον μια βιοχημικη....δεν ξερω πως θα αντεξω να μην αγχονομαι σε μελλοντικη εγκυμοσυνη...χτες το βραδυ σκεφτομουν τον μελλοντικο υπερηχο κ παγωσα απο το φοβο......λεω να μην παω καθολου.....:lol:αλλα ξερω οτι δεν γινετε....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!δυναμη μανουλεςκ κουραγιο!! θα δειτε θα ερθουν καλυτερες μερες!!!

εγω εμεινα εγκυος...στην 9η βδομαδα παω για υπερηχο και...τιποτα...παλλινδρομη..μετα παο 2 μηνες ξαναμενω..

ολα καλα//οπως λες κ συ καθυ ολα καλα

αυχενικη τελεια , εξετασεις τελειες ολα τελεια..η β επιπεδου καλη(αλλα την εκανα στον γυναικολογο μου δεν πηγα σε εξιδικευμενο κεντρο κ μαλλον για καλο ηταν αυτο...)..περνανε 9 μηνες κ τελικα φτανει η μερα που νιωθω τα πονακια..ωωωω..σκεφτηκα...επιτελολυς θα κρατησω το μωρακι μου αγκαλιτσα!!ημουν τοσο ευτυχισμενη....ειχα πονους πολλεςς ωρες αλλα διαστολη τιποτα κ γενησα με καισαρκη(δοξα το θεο) θυμαμαι να συνερχομαι απ την ναρκωση κ την μαια να μου λεει..εφη ανοιξε τα ματια σου..ο γιος σου..δεν μπορουσα να ανοιξω τα ματια μου..αλλα τον ακουμπησε το μαγουλο μου κ ηταν η πιο ομορφη αισθηση που ειχα νιωσει ποτε..

με πανε στο δωματιο, δεν ειχα ακομη συνερθει απ την ναρκωση κ νιωθω τον αντρα μου διπλα μου να μου κρατα το χερ..μωρο μου του λεω πως ειναι το μωρακιμας ειναι καλα? ειναι ομορφος??..η απαντηση..καλα ειναι το μωρακι μας αλλα ματακια μου εχουμε ενα μικρο προβληματακι κ πρεπει να παμε αθηνα..ημουν ακομα σχεδον κοιμισμενη κ δεν το πολυκαταλαβα αυτο που μου ειπε..τεσπα συνηρθα κ βωλεπω το μωρακι μου..το ερωτευτηκα το αγαπησα αμεσως!!ν ηταν το μωρο μου!!!ειχα ξεχασει αυτο που μου ειχε πει ο αντρας μου..ερχεται ο γιατρος κ μας λεει οτι πρπει να φυγει αμεσως το μωρο για το παιδων,,τοτε θυμαμαι κ ρωταω..μα τι εχει?

ΜΗΝΙΓΓΟΜΥΕΛΟΚΗΛΗ...(ο πιο σοβαρος τυπος δισχιδης ραχης),,τελος παντων επειδη κ μονο που τα ΓΡΑΦΩ με εχει πιασει τρεμουλο, περασαν 3 μηνες σχεδον στο παιδων τρια χειροτυργεια, χωρις να ξερουμε με σιγουρια τι θα συμβει, με αγωνια με κλαματα, να το βλεπω 3 φορες την μερα για μιση ωρα τι φορα..........αχχ δεν θελω να θυμαμαι..σημερα το μωρο μου εχει κλεισει τους 10 μηνες και..δοξα το θεο ειναι πολυ καλα!!! ευτχως με το χειρουργειο εκελισαν την κηλη , το παιδι δεν εχει καμια αναπηρια στα κατω ακρα, μια χαρα στηριζεται μονος του και περπαταει αν τον κραταω.,ευτχως μες την κοιλια δεν ειχε αναπτυξει υδροκεφαλι για να του προκαλεσει βλαβη στον εγκεφαλο, υπηρχε μια ελαφρια διαταση κ του εβαλαν βαλβιδα κ το προλαβαμε ειναι μια χαρα πανεξυπνος , μονο θελει να τον προσεχουμε λιγο παραπανω στιε λοιμωξεις κ γενικα..ειμαστε μια χαρα!! δοξα το θεο!!!εχουμε μελλον ακομα μπροστα μας..υπαρχουν ακομα καποια θεματακια,,αλλα το παιδι μας ειναι καλα!! ολοι οι γιατροι μας λενε ειναι θαυμα που ειναι ετσι!!!!!!!

απλα σου εγραψα ολη την ιστορια επειδη ηθελες να μαθεις..αν κ μενα μου το ελεγαν οταν ημουν εγκυος , θα μου ελεγαν κ μενα οτι θα ηταν αναπηρο κ καθυστερημενο κ γω θα εκανα και αυτο που εκανες κ συ σιγουρα!! μην στεναχωριεσαι κοριτσι μου!!!εκανες το σωστο!!!! σου στελνω φιλια πολλα!!!!!

ευχομαι το νεο ετος να ειναι το καλυτερο!!

bg1085082.jpg

 

"μωρακι μου καλως ηρθες..!!

με το καλο να σε παρω αγκαλιτσα..!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,κοριτσια.Μπορει να μη σας γνωριζω ομως σας νιωθω σαν φιλες μου.Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για κατι.Εγω επρεπε να αποχωριστω το μωρακι μου,γιατι βρεθηκε στην αυχενικη διαφανεια οτι επασχε απο καποιο συνδρομο και δε θα ηταν δυνατο να επιβιωσει.Πριν λιγο καιρο βγηκαν τα αποτελεσματα του καρυοτυπου και μιλησα με το γιατρο μου ,ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι ολα ηταν ενα καθαρα τυχαιο γεγονος,οποτε δεν εχουμε καποιο προβλημα και μπορουμε με τον αντρουλη μου να ξαναδοκιμασουμε για παιδακι.Μετα απο αυτη την περιπετεια ομως ,εγω σκεφτομαι να κανουμε και ενα καρυοτυπο ζευγους.Δε θα αντεξω να ξαναπερασω τα ιδια και χειροτερα.Στο τσακ γλυτωσα τα ψυχοφαρμακα,η καταθλιψη νομιζω δε θα μου φυγει ποτε εντελως.Ακομα δεν μπορω ουτε να περασει μερα που να μη σκεφτομαι τα ιδια και τα ιδια.Ο γιατρος που του το ειπα,μου απαντησε οτι ειναι περιττη εξεταση,αφου στην περιπτωση μας ο πρωτος καρυοτυπος βγηκε φυσιολογικος.Εγω φοβαμαι και τρεμω στην ιδεα μιας δευτερης εγκυμοσυνης με παρομοια καταληξη.Τι θα με συμβουλευατε;

Για μια ακόμη φορά (δυστυχώς) καλούμαι να γράψω σε ένα ακόμη παρόμοιο θέμα...Στις 29 Ιανουαρίου 2010 αποχωρίστηκα κι εγώ το μωράκι μου λόγω γενετικού συνδρόμου. Ήμουν 18 εβδομάδων..Ο πόνος με ακολουθεί μέχρι σήμερα και δεν υπάρχει μέρα που να μην σκεφτώ το αγοράκι μου που δεν τα κατάφερε...Το έψαξα όσο μπορούσα σε γενετιστή και ακόμη δεν έχω λάβει τελική απάντηση για το τι είδους σύνδρομο ήταν,ακόμη είμαι στην αναμονή. Όμως μου είπε, στην πρώτη μας συνάντηση, αρκετά πράγματα που με έκαναν να κατανοήσω, εν μέρει, γιατί συνέβη. Η γνώμη μου είναι να μην σταθείς στο εύκολο "τυχαίο γεγονός", αλλά να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Εμένα ο καρυότυπος του μωρού μου ήταν φυσιολογικός. Το πρόβλημα δεν ήταν στα χρωμοσώματα αλλά σε κάποιο γονίδιο. Έμαθα επίσης ότι έχω 25% πιθανότητες επανεμφάνισης του συνδρόμου παρόλο που έχω ήδη έναν υγιέστατο γιο 7,5 χρονών. Παρά τις αντιξοότητες όμως το παλεύω για μια ακόμη φορά. Κι εγώ τρέμω στην ιδέα ότι θα ξανασυμβεί, αλλά προσπαθώ να εστιάζω στο 75% και να ελπίζω ότι θα πάνε καλύτερα τα πράγματα την επόμενη φορά, αν και εφόσον φυσικά υπάρξει επόμενη φορά. Σου εύχομαι το καλύτερο.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...