Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

η εμπειρια μου κοριτσια ως μανα με μωρο με ΓΟΠ πανω του μετριου μου λεει πως τα αντιαναγωγικα γαλατα δημιουργουν οισοφαγιτιδες δεν μπορεις να κανεις ομως αλλιως αν δωσεις στο μωρο συμβατικο γαλα ειναι πολυ χειροτερο υπομονη κοριτσια μεχρι να αρχισουν οι στερεες τροφες στρωνει μετα σιγα σιγα. ξερω ποσο δυσκολο ειναι και ποσο υποφερεται μαζι με τα μωρουλια σας αλλα σκεφτειται πως ειναι κατι περαστικο μετα τον χρονο απλα θα ειναι μια ασχημη εμπειρια.κουραγιο σε ολες σας και να προσεχετε τα μικρα σας και να τηρειται κατα γραμμα οτι πρεπει να κανετε για να διευκολυνεται τα παιδακια σας απο την ΓΟΠ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμάς η μικρή έπαθε και ουρολοίμωξη και δεν έπαιρνε σχεδόν καθόλου βάρος. Εφτασε να είναι 3 μηνών και να ζυγίζει 4.950 και είχε γεννηθεί 3.600. Όλη μέρα έκλαιγε , από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ και ο ηλ... ο γιατρός έλεγε πως είναι θέμα συμπεριφοράς. Καλά ο γιατρός πήγε για βρούβες βέβαια και είναι και πολυδιαφημιζόμενος σαν καλός του Μητέρα. Μόνο τα λεφτά τον ενδιέφεραν και μας ξεπέταγε στο φτερό. Καλα για το κινητό δεν το συζητώ.

Στον 2ο μήνα λοιπόν σταμάτησε να θέλει το ξένο γάλα, (δίνουμε και συμπλήρωμα γιατί η μαμα της δεν έχει πολύ γάλα 40-50ml περιπου βγάζει), μόλις της βάζουμε σαλιάρα χτυπιέται και κλαίει σαν τρελλό. Παίρνει epadoren και αντιβίωση για την ουρολοίμωξη βέβαια που της κάνει το στομαχάκι άνω-κάτω , αλλά αυτό το πράγμα με το γάλα είναι μαρτύριο. Προχθές έκανε κι εμετό κι έβγαλε όλο το γάλα που ήπιε. Δεν φτάνει που δεν τρώει να το βγάζει κιόλας , αυτό και άν είναι.

Γάλατα που δοκιμάσαμε με την σειρά: Frisolac, Frisolac Comfort, Almyron, Humana, Nan, Nan AR, Nan HA, Almyron Pepti, Milupa.

Στην αρχή τα κουτσοπίνει και μετά από 4-5 ημέρες πάλι τα ίδια. Μόνο τώρα με το Milupa φαίνεται να είνα κάπως καλύτερα μιας και είναι το μόνο γάλα που συνήθως φτάνει τα 125 γραμμάρια την φορά. Βέβαια ποτέ ξύπνια. Πάντα την πιάνουμε στον ύπνο για να φάει και μεχρι να συνέλθει και να καταλάβει ότι πίνει ξένο , έχει ήδη πιει τα γραμμάρια που αναφέρω. Η γιατρός μας είπε , πως άν συνεχίσει να μην τρώει καλά και να μην παίρνει το ανάλογο βάρος , θα πρέπει να την πάμε στον Παίδων για περαιτέρω εξετάσεις.

Το θέμα είναι πως όταν πίνει έτσι λίγο συμπλήρωμα, το παιδάκι παχαίνει, αλλά άντε να την πείσεις να το πιεί.

Τα έχουμε δει όλα από την κούραση και το ξενύχτι. Η γυναίκα μου ξενυχτάει μέχρι τις 1:30 για να την ταίσει στον ύπνο της κι εγώ ξυπνάω πρωΐ-πρωΐ πριν ξυπνήσει για να την πετύχω μισκοκοιμισμένη και να την ταίσω και μετά φεύγω για δουλειά και δεν βλέπω μπροστά μου.

Ουφ, τα είπα, συγνώμη άν σας ζάλισα, αλλά είναι μαρτύριο αυτό με το γάλα όταν είναι ξύπνια. Καταλαβαίνει την στάση και την σαλιάρα. Μα είναι δυνατόν δηλαδή? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Και μας έχει ΓΟΠ μετριου βαθμου και είναι πολύ μίζερη με το φαγητό της.Και γω κοιμισμένη τη ταίζω 1:00 τη νύχτα και το πρωι ο άνδρας μου.Θέλει κουράγιο και γερά νεύρα.

Πολλές φορές έχω εκνευριστεί και έχω βάλει τις φωνές στο μωρό,και μετά συνέρχομαι και λέω μα τι είναι αυτά που κάνω;Τι φταίει το παιδάκι;

Υπομονή βρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Και μας έχει ΓΟΠ μετριου βαθμου και είναι πολύ μίζερη με το φαγητό της.Και γω κοιμισμένη τη ταίζω 1:00 τη νύχτα και το πρωι ο άνδρας μου.Θέλει κουράγιο και γερά νεύρα.

Πολλές φορές έχω εκνευριστεί και έχω βάλει τις φωνές στο μωρό,και μετά συνέρχομαι και λέω μα τι είναι αυτά που κάνω;Τι φταίει το παιδάκι;

Υπομονή βρε παιδιά.

 

Όπως τα λές είναι +1

Άντε να δούμε τι θα δούμε στην συνέχεια. Απλά αγχονώμαστε γιατί έτσι και το βάλουμε στο Παίδων, θα το τρελλάνουνε στις εξετάσεις και όσο να ναι είναι επίπονες. :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΙΣΙ ΜΗΝΩΝ Κ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ FRISOLAC COMFORT ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑΜΕ ΑΛΛΟ Κ ΟΙ 2 Κ ΚΟΨΑΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΜΕ ΤΟ FRISOLAC ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ,ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ Κ ΟΙ ΓΟΥΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΒΑΡΥ,ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ,ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ 200ml ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ!ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΚΛΑΙΓΕ Κ ΔΕ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΤΣΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΞΗ FRISOLAC COMFORT ME FRISOLAC HA.ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ,ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Κ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΟΙ ΓΟΥΛΙΕΣ-ΕΜΕΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ,Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΠΑΛΙ,ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΔΕ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ! ΠΗΓΑ Κ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΑΥΤΟΣ ΛΕΕΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΤΕ,ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΟΙΣΟΦΑΓΙΤΙΔΑ!ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ,ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΕΤΑΙ..ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ?

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Να αρχισω με τον Γιαννη που ειανι τοσο μα τοσο ταλαιπωρημενος πατερας!Γιαννη εγω μεχρι 11 μηνων την ταιζα το τελευταιο γευμα βραδυ στον υπνο της 1,30 -2,00.καταλαβαινω απολυτα τι παιρνας πιστεψε με και η γυναικασου ενα παραπανω. αν διαβασες την ιστορια μου σε περασμενα ποστ ισως πηρες μια ιδεα αυτο που μου κανει εντυπωση γιατι τα ιδια συμπτωματα ειχε και η δικια μου οταν επαθε οισοφαγιτιδα, ηταν μη δει το μπουκαλι. τιναζοταν πισω τεντονε τα ποδια και αρνιοταν πεισματικα να φαει επαιρνε και epadoren και γαλα ΝΑΝ AR , εφοσον και εμεις δοκιμασαμε 6-7 γαλατα μεχρι να καταλειξουμε.μηπως το μωρακι εχει εκτος απο ΓΟΠ και αλλεργια στο αγελαδινο γαλα γι αυτο δεν δεχεται το ξενο?και δεν ειναι αναγκη να σου δωσει οποσδηποτε συμπτωμα η αλλεργια καλυπτει τα συμπτωματα οσο ακομα το μωρο θηλαζει.κανε μια ερωτηση στον γιατρο σου.και το ρωταω αυτο γιατι οταν η μικρη μου επαθε την οισοφαγιτιδα και τηγαμαι στο μητερα,εγω μολις τοτε ειχα κοψει θηλασμο και το παιδι το ξενο το εβγαζε συνεχεια εξου και η οισοφαγιτιδα,και τελικα μεσα σε ολα και μετα απο εξετασεις τοσες μεχρι εγκεφαλογραφημμα να φανταστεις,οι γιατροι υποψιαστηκαν για αλλεργια μολις λοιπον της δωσαμε almiron pepti σταματησαν ολα μαχαιρι.και απο οτι μου ειπε η παιδογαστρεντερολογος επειδη δεν ειχαμε καποιο συμπτωματα για την αλλεργια ηταν απο τον θηλασμο και οσο θα την θηλαζα δεν θα εκδιλονοταν και η αλλεργια. δεν ξερω αν σε μπερδεψα ή σε βοηθησα παντως προσπαθω να συμπαρασταθω γιατι μπορω να καταλαβω την αγωνια σας.

Link to comment
Share on other sites

Να πω δυστυχώς τώρα? Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα δεν έχει γιατί πήγαμε και της κάναμε εξετάσεις αίματος ( αυτό και άν είναι μαρτύριο για το παιδάκι) και βγήκανε αρνητικές.

Η γιατρός λέει πως πιθανόν να έχει κάποια δυσανεξία στο αγελαδινό και όχι αλλεργία και γι' αυτό δεν φαίνεται στις εξετάσεις αίματος. Το θέμα είναι πως άν είχε δυσανεξία ή κάτι άλλο , γιατί κάποιες φορές πίνει 125 ml ? Συνήθως στον ύπνο της βέβαια, αλλά μερικές φορές και στον ξύπνιο της το πίνει. Άλλες μόλις δει το μπιμπερό , έχουμε τραγούδια και τέτοια παρατράγουδα.

Δεν ξέρω τι να πω, χθές την ζυγίσαμε και ήτανε 5.050 από 4.970 κι ενώ έτρωγε καθημερινά γύρω στα 630 ml γάλα. Απογοήτευση. Θα κάνουμε υπομονή να δούμε πως θα πάει και αυτή την εβδομάδα :confused:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω το εξης οπως το ρωτησα και εγω σε δυο διαφορετικους παιδιατρους η αλλεργια στο γαλα με τις συγκεκριμενες εξετασεις δεν εντοπιζεται ευκολα. οι συγκεκριμενοι δεικτες δεν ειανι 100% εγκυροι. αυτο μου το ειπαν ολοι οι γιατροι στην παιδιατρικη του Μητερα οταν νοσηλευτηκε το μωρο με την οισοφαγιτιδα.για αυτο και δοκιμαζουνε διαφορτικα γαλατα αντιαλλεργικα AR κ.τ.λ για να δουνε τελικα πια ειναι η παθηση. ο παιδιατρος τι κανει???εχω αποριαδεν ανησυχει δεν την ψαχνει αφοσον το παιδι δεν μπορει να φαει?

Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια η παιδίατρος πιστεύει πως το παιδί έχει δυσανεξία στο γάλα και όχι κανονική αλλεργία, επειδή στο δημοτικό μέχρι το λύκειο δεν το έπινα κι εγώ και αυτά πάνε λέει κληρονομικά.

Επίσης μας είπε πως εφόσον το Milupa το πίνει, έστω και στον ύπνο της και πιάνουμε τα 600ml ημερησίως είμαστε καλά.

Το θέμα είναι με αυτή την ποσότητα θα παχαίνει ή θα μείνει σπιρτούλης στο τέλος?

Το περίεργο είναι πως κάποιες φορές το πίνει στον ξύπνιο της και άλλες μόλις δει το μπιμπερό έχουμε τσαμπουκάδες (όταν πεινάει πολύ συνήθως το πίνει). Βέβαια πίνει γύρω στα 100 και σταματάει.

Ένα παράξενο επίσης είναι το γεγονός πως μόλις σφιχτεί την ώρα που τρώει για να κάνει κακά της, μετά σταματάει να τρώει. Το ίδιο κάνει και άν καταπιεί πολύ αέρα, την σηκώνουμε να ρευτεί, ρεύεται και μετά δεν θέλει. Καμιά φορά την ξεγελάει η γυναίκα μου με την πιπίλα και της την βγάζουμε αμέσως και βάζουμε το μπιμπερό :twisted:, και κάτι πίνει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια εφοσον εχει δυσανεξια στο γαλα γιατι δεν της δοκιμαζει ενα γαλα το οποιο να μην εχει καθολου ορο γαλακτος μεσα ή λακτοζη? αυτο δεν καταλαβαινω εγω!, και συνεχιζει να δινει στο μωρακι milupa.στο almiron pepti πως αντεδρασε? το επινε ή το ιδιο?νομιζω απο οσο θυμαμαι οτι μου ειχε πει ο παιδιατρος μου στην ηλικια αυτη πρεπει να πινει περιπου λιτρο και να βαζεις γυρω στα 900γρ το μηνα σε βαρος. συμβουλη μου να το ψαξεις πολυ ρωτα παρε και αλλες γνωμες γιατρον και καλυτερα να ρωτησεις και παιδογαστρεντερολογο.μπορει να της φερνει και φουσκωμα ή αερια πολλα το γαλα γι΄αυτο να μη θελει να το πιει να νιωθει χορτατη.ΨΑΞΤΟ ΓΙΑΝΝΗ!Μην μενεις μονο σ΄αυτα που σου λεει η παιδιατρος οσο και αν σου εμπεει εμπιστοσυνη κανεις δεν χανει με την δευτερη και τριτη γνωμη προεχει η υγεια του μωρου σας.

Link to comment
Share on other sites

και επειδη ανεφερες των παιδων υπαρχει εκει μια πολυ καλη γαστρεντερολογος εαν θελησεις πες μου να σου στειλω πμ το ονοματεπωνυμο της για να μην θεωρηθει διαφημιση. ειναι παραλληλα και στο Μητερα στην παιδιατρικη, αυτη παραλληλα με τον γιατρο μας εκανε καλα και μου εδωσε τις καταλληλες συμβουλες για ΓΟΠ , οισοφαγιτιδα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως με το epadoren σωθηκαμε και σε συνδυασμο με το frisolac comfort το σιροπι μας το εδωσαν απο το παιδων οπου νοσιλευτικε ο μπεμπης μου οταν ηταν 2 μηνων για παλινδρομιση τωρα που πινει γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας πινει το frisomel comfort

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Γιάννη η σειρά που σου έδωσε τα γάλατα , η παιδίατρος νομίζω ότι είναι η σωστή, διότι και εγώ με δύο παιδιά που μεγαλώνω με αλλεργία σοβαρής μορφής στο αγελαδινό γάλα (και τα δύο παιδιά παρακαλώ) αυτή ήταν η σειρά που ακολούθησα.Μόνο που τα δικά μου ήταν άτυχα και ούτε και αυτά τα γάλατα τα βόλεψαν και φτάσαμε να παίρνουμε το neocate το οποίο ήταν σκέτο δηλητήριο -φαντάσου ότι το παιδί δεν μύριζε μωρουδίλα αλλά βρώμαγε από το γάλα , τα κακά του ήταν μαύρα στο χρώμα και κάθε 4 ημέρες κάναμε μία μορφή κλύσματος διότι το συγκεκριμένο γάλα είχε σαν παρενέργεια το παιδί να έχει μόνιμη δυσκοιλιότητα. Μονόδρομος η κατάσταση δηλαδή .

Όσον αφορά το ότι δεν πίνει το γάλα και έχει ένα θέμα με το μπιμπερό , μήπως όταν είναι η ώρα του φαγητού ,και πάτε να το ταίσετε ενδόμυχα και εσείς αγχωνόσαστε μήπως σας κάνει φασαρίες και διαισθάνεται αυτή την ανασφάλειά σας;

Τώρα επειδή θίξατε το θέμα των εξετάσεων για τις αλλεργίες μπορώ να σου πω με σιγουριά (το ένα από τα παιδιά μου είναι πια 6 ετών) ότι αυτά τα τεστ δίνουν σωστά αποτελέσματα μετά την ηλικία των 6 ετών και οριστικό τεστ για αλλεργία στο αγελαδινό γάλα δεν υπάρχει μέχρι τότε , απλά οι γιατροί αποκλείουν όλα τα άλλα ενδεχόμενα και δια της μεθόδου του αποκλεισμού κάνουν εικασίες και προχωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση? Η μπέμπα είναι 2,5 μηνών. Εδώ και περίπου 2-3 εβδομάδες σχεδόν μέρα παρά μέρα κάνει και έναν εμετό. Συνήθως στο γεύμα πριν κοιμηθεί το βράδυ, όπου πεινάει πολύ και το είχα συνδέσει με λαιμαργία. Συνήθως δεν προλαβαίνει να τελειώσει το μπουκάλι. Επίσης, έχω παρατηρήσει και όταν την παίρνει ο ύπνος με το μπουκάλι στο στόμα έχει τύχει να το κάνει εμετό. Γουλίτσες έχουμε λίγες σχεδόν σε κάθε γεύμα.

Λέτε να έχει ΓΟΠ και εγώ να κοιμάμαι όρθια? Να τονίσω πως μετά τον εμετό ζητάει να φάει, τρώει κανονική ποσότητα και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Να ανησυχήσω? Είδα ότι στα περισσότερα παιδάκια η ΓΟΠ εμφανίζεται από τη γέννηση. Υπάρχει περίπτωση που εμφανίστηκε αργότερα?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το μικρό σου είχε ΓΟΠ μετά τον εμετό δεν θα μπορούσε καθόλου να φάει , γιατί λόγω της αναγωγής των υγρών από το στομάχι προκαλείται τρομερή καούρα στον οισοφάγο , και τα μικρά ταλαιπωρούνται και κλαίνε σπαρακτικά από τον πόνο, όπως επίσης και ο εμετός βγαίνει με μορφή ρουκέτας όπως λένε οι γιατροί. Όλα τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία πάντως κάνουν συχνά-πυκνά εμετούς διότι δεν έχουν αναπτύξει το αίσθημα του κορεσμού και σταματάνε το φαγητό όταν πια δεν υπάρχει άλλος χώρος για γάλα, με αποτέλεσμα με το παραμικρό τράνταγμα ή πίεση στο στομάχι να τα βγάζουν.Ιδίως τα παιδάκια που είναι και λίγο περισσότερο φαγανά , κατά το γεύμα τους , καταπίνουν και μεγάλες ποσότητες αέρα, οπότε τουμπανιάζει το στομαχάκι τους.

Οπότε δεν νομίζω ότι έχεις λόγο ανησυχίας προς το παρόν,όπως τα περιγράφεις ίσως θα μπορούσες να κουβεντιάσεις με το γιατρό σου μήπως χρειάζεται να δώσεις κάποιο πιο εύπεπτο γάλα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
θα απαντήσω όπως το καταλαβαίνω εγώ. Είναι φυσιολογικό να βγάζουν τα μωράκια αλλά από κει και πέρα θα πρέπει να είσαι υποψιασμένη αν:1)Δεν είναι γουλίτσες αλλά βγάζει γάλα περισσότερο και με κάποια ταχύτητα κ2) αν συμβαίνει συνέχεια, ακόμη και λίγο πριν έρθει η ώρα για το επόμενο γεύμα. 3)Αν διακόπτεται ο ύπνος του για να "βγάλει". Εγώ πλέον δεν κοιμάμαι τα μεσημέρια γιατι μου έχει συμβει (και σε καθημερινή βάση) να ξυπνάει απότομα και να βγάζει... κάθε 1 ώρα, οπότε τον σηκώνω για να μην πνιγεί και πάλι. Τέλος, αν δεν προλαβαίνεις να πλένεις φορμούλες και σαλιάρες και αν και εσύ χρειάζεσαι αδιάβροχο, όπως και ο κακομοίρης που θα κάθεται δίπλα σου, και καθώς θα κοιτάζει το μωράκι σου, του έρθει και αυτουνού γαλατίλα, ε τότε τι άλλο να πούμε?

 

αυτο ακριβως το προβλημα εχω και γω... τελικα μιλησα με το γιατρο γιατι μεσα σε 20 μερες έβαλε μονο 200 γρ και το μονο συμπτωμα εκτος απο τις γουλιτσες ήταν οτι.... χαζολογουσε οταν ετρωγε, στριφογυριζε το κεφαλι της και γω με το φτωχο μου το μυαλο ελεγα οτι ηταν κουτσομπολα και κοιτουσε γυρω της.

 

ο γιατρος ειπε οτι μαλλον εχει οισοφαγητιδα, τωρα θα παρουμε το epadoren για κανα 2 μερες και βλεπουμε.

 

επισης κοιμαται και περισσοτερες ωρες απο πριν...

catcatard20090414_-8_My+princess+is.png

 

xFcPp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εχω μια μπεμπουλα 32 ημερων η οποια εμφανιζει σχετικα εντονα συμπτωματα ΓΟΠ.μεχρι τωρα τη θυλαζω αποκλειστικα.θα ηθελα να με διαφωτισετε στο εαν θα πρεπει υποχρεωτικα να προστεθει ετοιμο γαλα τυπου frisolac comfort κλπ στη διατροφη της ή οχι απαραιτητα.

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι μια νέα μανούλα και έχω μια κορούλα 6 εβδομάδων όπου, παρόλο ότι πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα (το οποίο βγάζω με θήλαστρο), αντιμετωπίζουμε πρόβλημα ΓΟΠ. Πρίν μια εβδομάδα κάναμε υπέρηχο που έδειξε παλινδρόμηση οριακα όμως όσο περνάνε οι μέρες κάνουμε ρουκέτες κάθε μέρα μπορεί και 2 την ημέρα και σε όλα τα γεύματα γουλιές. Ο παιδίατρος μας έδωσε epadoren 0,8 ανά 12ώρο, δεν βλέπω όμως αποτέλεσμα βέβαια έχει πάρει μόνο δύο ημέρες, μήπως είναι νωρίς να δράσει το φάρμακο;:roll:

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Έχω έναν μπέμπη 35 ημερών και πριν από δύο ημέρες που πήγαμε στον παιδίατρο, λέγοντας του τα συμπτώματα των κολικών μου μίλησε για την παλινδρόμηση. Το μωρό πονούσε σχεδόν σε κάθε γεύμα, δεν μπορούσε να φάει ήρεμο και φυσικά πολλές φορές δεν μπορούσε να κοιμηθεί μετά το γεύμα. Επίσης ήταν ήρεμο μόνο όταν το είχα όρθιο και ενώ μπορεί να είχε αποκοιμηθεί στα χέρια μου μόλις το έβαζα στο πορτ μπεμπέ σε 5 λεπτά ξυπνούσε με κλάμα. Ο υπέρηχος δεν έδειξε παλινδρόμηση, όμως ο γιατρός μου είπε πως ίσως ήταν τυχαίο και μου συνέστησε να του δίνω 30 ml από ένα αντιαναγωγικό γάλα και μετά να το βάζω στο στήθος. Από χθες που το άρχισα, το παιδί πίνει τα 30 ml και ξεραίνεται στον ύπνο. 3 ώρες έκανε να σηκωθεί, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να βγάλω το γάλα μου με θήλαστρο και να το πετάξω. Σήμερα μου συνέστησε να μειώσω την ποσότητα σε 15 γιατί του πέφτει βαρύ αλλά πάλι το παιδί δεν τρώει από το στήθος όπως έτρωγε. Φοβάμαι μήπως τελικά δεν τρέφεται καλά και μήπως τελικά σταματήσει να θηλάζει. Έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία; Να σημειώσω πως θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ ? Είναι λίγο άσχετη αλλά σχετική με το ΓΟΠ. Λόγω ΓΟΠ έχουμε ανασηκώσει το στρώμα και είναι επικλινές. Το πρόβλημά μου είναι ότι γλυστράει ο κακομοίρης και τον βρίσκω κάθετα στο κρεβάτι. Ξέρετε κανένα κόλπο? έβαλα μια κουβερτούλα βαμβακερή τυλιγμένη στη μέση του κρεβατιού σαν στοπ αλλά τίποτα.. Το αντιμετώπισε κανένας???

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω έναν μπέμπη 35 ημερών και πριν από δύο ημέρες που πήγαμε στον παιδίατρο, λέγοντας του τα συμπτώματα των κολικών μου μίλησε για την παλινδρόμηση. Το μωρό πονούσε σχεδόν σε κάθε γεύμα, δεν μπορούσε να φάει ήρεμο και φυσικά πολλές φορές δεν μπορούσε να κοιμηθεί μετά το γεύμα. Επίσης ήταν ήρεμο μόνο όταν το είχα όρθιο και ενώ μπορεί να είχε αποκοιμηθεί στα χέρια μου μόλις το έβαζα στο πορτ μπεμπέ σε 5 λεπτά ξυπνούσε με κλάμα. Ο υπέρηχος δεν έδειξε παλινδρόμηση, όμως ο γιατρός μου είπε πως ίσως ήταν τυχαίο και μου συνέστησε να του δίνω 30 ml από ένα αντιαναγωγικό γάλα και μετά να το βάζω στο στήθος. Από χθες που το άρχισα, το παιδί πίνει τα 30 ml και ξεραίνεται στον ύπνο. 3 ώρες έκανε να σηκωθεί, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να βγάλω το γάλα μου με θήλαστρο και να το πετάξω. Σήμερα μου συνέστησε να μειώσω την ποσότητα σε 15 γιατί του πέφτει βαρύ αλλά πάλι το παιδί δεν τρώει από το στήθος όπως έτρωγε. Φοβάμαι μήπως τελικά δεν τρέφεται καλά και μήπως τελικά σταματήσει να θηλάζει. Έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία; Να σημειώσω πως θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τώρα

 

 

Αν έχει παλινδρόμηση, ο θηλασμός βοηθάει. Το γάλα μας είναι λίγο ελαφρύ, αλλά βοηθάει το ότι πίνουν σιγά - σιγά και δεν παρατρώνε. Εμενα ο 2ος, αν και με πιο πολύ παλινδρόμηση από τον 1ο, δεν εκανε παρα 2 ρουκέτες μεχρι τώρα που είναι σχεδον 7 μηνων, γιατι θήλαζε. Ο 1ος, επινε το γάλα μου αλλα με μπιμπερόν γιατι βαριοταν να θηλάσει και έκανε ρουκέτες.

 

Μηπως να το παλεψεις λιγο με το θηλασμό? και μετά το ρέψιμο, βάζε τον στο ρηλαξ για 30-45 λεπτά και μετά στο κρεβάτι (παντα με ανασηκωμενο το στρώμα). Το ρηλαξ με εσωσε. Μεχρι και καποια βραδια που ηταν ανησυχος τον κοιμιζα εκει μεχρι τους 2 μηνες. Σε αρκετά όρθια θέση. Οχι καθιστή, αλλα κοντα στις 45 μοιρες.

 

Δεν ξέρω αν σου τα εχει πει αυτα ο παιδιατρος σου. Χωρις να θελω να τον θιξω, ειναι πολλοι αυτοι που σε ωθουν στο να κοψεις το θηλασμό, λογω συμφεροντων σε καποια γαλατα..

 

Και γιατι να το πεταξεις το γαλα σου? Βγαλτο με θηλαστρο και βάλτο ή στο ψυγειο για 24 ωρες η στην καταψυξη για τουλαχιστον 3 μηνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει παλινδρόμηση, ο θηλασμός βοηθάει. Το γάλα μας είναι λίγο ελαφρύ, αλλά βοηθάει το ότι πίνουν σιγά - σιγά και δεν παρατρώνε. Εμενα ο 2ος, αν και με πιο πολύ παλινδρόμηση από τον 1ο, δεν εκανε παρα 2 ρουκέτες μεχρι τώρα που είναι σχεδον 7 μηνων, γιατι θήλαζε. Ο 1ος, επινε το γάλα μου αλλα με μπιμπερόν γιατι βαριοταν να θηλάσει και έκανε ρουκέτες.

 

Μηπως να το παλεψεις λιγο με το θηλασμό? και μετά το ρέψιμο, βάζε τον στο ρηλαξ για 30-45 λεπτά και μετά στο κρεβάτι (παντα με ανασηκωμενο το στρώμα). Το ρηλαξ με εσωσε. Μεχρι και καποια βραδια που ηταν ανησυχος τον κοιμιζα εκει μεχρι τους 2 μηνες. Σε αρκετά όρθια θέση. Οχι καθιστή, αλλα κοντα στις 45 μοιρες.

 

Δεν ξέρω αν σου τα εχει πει αυτα ο παιδιατρος σου. Χωρις να θελω να τον θιξω, ειναι πολλοι αυτοι που σε ωθουν στο να κοψεις το θηλασμό, λογω συμφεροντων σε καποια γαλατα..

 

Και γιατι να το πεταξεις το γαλα σου? Βγαλτο με θηλαστρο και βάλτο ή στο ψυγειο για 24 ωρες η στην καταψυξη για τουλαχιστον 3 μηνες!!!

 

Καλημέρα! το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη ότι έχει. Εμετούς δεν κάνει παρά μόνο μια φορά που νομίζω ότι παραέφαγε. Όμως είχε αφόρητη γκρίνια σε κάθε γεύμα και γουλίτσες Θα το συνεχίσω με το θηλασμό όσο μπορώ γιατί και μένα αυτή ήταν η πρόθεση μου. Εσένα ο παιδίατρος σου είχε δώσει κάποιο αντιαναγωγικό για πριν το θηλασμό ή το αντιμετώπισες μόνο με θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...