Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

πολύ χαρακτηριστικό της ΓΟΠ είναι οτι την ώρα που το ταίζεις κάνει σαν να του δίνεις μπουκάλι με οξύ κλάιει κατά τη διάρκεια που πίνει ή σταματάει και κλάιει και μετά θέλει κι'άλλο γιατί πεινάει αλλά μόλις καταπιεί πάλι κλαίει... Βέβαια και οι ρουκέτες... Κάθε τάισμα και χρειάζεται η μαμά αλλαγή ρούχων... Εμείς είχαμε βάλει την κρέμα βανήλια από τον 4,5 μηνών για να βοηθηθεί η κατάσταση, είδικά αντιαναγωγικά γάλατα κσι υπομονή στο 6 περίπου είχαν θεαματική βελτίωση και στον 8-9 το πρόβλημα εξαφανίστηκε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο όταν έχει ΓΟΠ να δυσανασχετεί όταν τρώει. Αυτό συμβαίνει οταν του έχει κάνει και ερεθισμό στον οισοφάγο. Βασικά δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός γουλιών που βγάζει. Νομίζω οτι το καταλαβαίνεις επειδή στις απλές γουλίτσες το μωρό απλώς ανοίγει το στοματάκι του και βγάζει γουλίτσα χωρίς να φαίνεται να ανοχλείται καθόλου, ενώ αν δεν είναι το φυσιολογικό κάνει γκριμάτσα σαν να κάνει εμετό και αυτό που βγάζει δεν είναι γάλα άοσμο, αλλά σαν εμετός (δηλ. κομμένο γάλα) και μυρίζει και αντίστοιχα. Εγώ δηλ. έτσι θορυβήθηκα. Αλλά μπορείς μόνο να είσαι σίγουρη (αν έχει υπόννοιες) αν κάνεις υπέρηχο στομάχου, γιατί μπορεί απλώς το μωρό σου να είναι λαίμαργο, οπότε να βγάζει πολλές γουλιές γιατί έφαγε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δηλαδή δεν είχαμε τόσες πολλές γουλιές, αλλά τελικά είχε πολύ έντονη ΓΟΠ, απλώς δεν έφταναν οι γουλιές να βγαίνουν, πήγαιναν μέχρι τον οισοφάγο και ξαναγύρναγαν. Οπότε, δυστυχώς το καταλάβαμε όταν έπαθε οισοφαγίτιδα, οπότε είχε και τα συμπτώματα που περιγράφει η Twinmum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαβασα ολες τις δημοσιευσεις σας με πολυ μεγαλη προσοχη. Χτες καναμε και εμεις υπερηχο για ΓΟΠ και μας βρηκαν μεσαιου βαθμου. Η παιδιατρος μου αλλαξε το γαλα και σε λιγο θα δοκιμασουμε το Humana AR. Απ' οτι διαβασα καμια δεν το εχει δοκιμασει. Φοβαμαι μηπως δεν του αρεσει-αν και ο δικος μου ειναι λαιμαργος.

Υπαρχει θεμα με την τρυπα της θηλης; Θελει μεγαλυτερη τρυπα; Εχω προβληματιστει λιγο.

as1cCEVB0361210MzA1OTAzZHwwMDA5MTRkfG15IGJhYnkgbWFrZXMgbWUgdmVyeSBoYXBweQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμηστε γιατι αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με τα δυο μου παιδια. Το μεγαλοπροβλημα το ειχε η κορη μου φαντασθειτε εβγαζε οχι γουλιες αλλα ρουκετες μεχρι το επομενο γευμα.Η παιδιατρος μου ειπε να μην την παω σε χειρουργο γιατι θα την βαλει στο χειρουργειο,οτι σιγα -σιγα θα διορθωθει ηταν ο πυλωρος χαλαρος.Ειχα απογοητευθει γιατι εφθασε 8 μηνων για να φανει οτι καλυτερευει και τελικα πριν το χρονο σταματησε το προβλημα.Επισης τους πρωτους μηνες σταματουσα το θηλασμο καθε 1-2 λεπτα για να ρευτει ηταν αδυνατο να παρει ολο το γευμα τα εβγαζε ολα.ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/refluxsymptoms.html

Βαζω ενα link με τα συμπτωματα της ΓΟΠ.Εμενα με βοηθησε πολυ ο,τι διαβασ γιατι οι γιατροι δεν μπαινουν στον κοπο να σου πουν για ολα τα συμπτωματα.

surfmammy αυτο που περιγραφεις το αναφερουν ως silent acid reflux γιατι δεν μας ειδοποιει με τις γουλιες.Παντως αυτο το κανουν και πολλα γαλατα αντιαναγωγικα.Δηλαδη απλα δε βγαινει εξω και νομιζει κανεις οτι ειναι καλυτερα το μωρο.Εμεις απο γουλιες ειχαμε διαφορων ειδων και φυσικα ποσοτητας.Δεν υπαρχει ρουχο ή καναπες που να μην εχει φαει.Τουλαχιστον με το γαλα μονο δεν αφηνε σχεδον λεκεδες.Τωρα εχουμε και κατι ωραιοτατους λαδι και καφε.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το αντιαναγωγικό το γάλα βρήκα ηρεμία. Έχω ένα αγοράκι 4,5 μηνών και από τότε που έκοψα το θηλασμό (στο 3ο μήνα) είδα μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά του μωρού μου το βράδυ. Πέρα από τις γουλιές (ποιές γουλιές...αυτές ήταν ρουκετάρες) που πολλαπλασιάστηκαν , το παιδί έιχε πολύ ανησύχο ύπνο και τη μέρα αλλά κυρίως το βράδυ! Κάθε μια ώρα ξύπναγε και έκλαιγε από πόνο ... Νομίζαμε ότι ήταν κολικοί, αλλά με το που του δώσαμε το αντιαναγωγικό το παιδί ηρέμησε !!Άλλη συμπεριφορά και πολύ ήρεμος ύπνος πια!!

Link to comment
Share on other sites

Maroula1972,

Εμείς το έχουμε δοκιμάσει το HumanaAR και βασικά το πίνουμε ακόμα σε συνδυασμό με το Humana 2. Η δική μου μόλις χρόνισε.

Έχει ωραία γεύση και δεν μας δημιούργησε ποτέ ούτε διάρροιες ούτε δυσκοιλιότητα. Το μόνο αρνητικό είναι η τιμή του. Είναι πιο ακριβό από τα άλλα.

Το κοριτσάκι μας είναι ο θησαυρός μας!

Link to comment
Share on other sites

Α, για τη θηλή, χρησιμοποιώ τα μπιμπερό της Avent. Όταν ήταν πιο μικρή της έβαζα τη θηλή με τις 3 τρύπες. Τώρα πίνουμε με τις 4 τρύπες.

Το πρακτικό είναι ότι γράφουν πάνω τον αριθμό για να μην μπερδεύεσαι.

Το κοριτσάκι μας είναι ο θησαυρός μας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα τα σχόλιά σας και μου θυμίσατε εποχές που είχα ξεχάσει.

Ο γιος μου γεννήθηκε πριν έξι χρόνια σε κλινική της Θεσσαλονίκης και τα συμπτώματα της ΓΟΠ ήταν τόσο έντονα από την πρώτη στιγμή, που καταλήξαμε να τον εξετάσει παιδοχειρούργος πριν ακόμη συμπληρώσει 48ωρο ζωής και να μεταφερθεί άμεσα στην παιδοχειρουργική του Γεννηματά. Τις πρώτες μέρες ο παιδοχειρούργος μας προετοίμαζε για εγχείρηση στον οισοφάγο "μια πολύ σοβαρή επέμβαση" όπως ο ίδιος μας είπε, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το εξής: το παιδί να παραμείνει στο νοσοκομείο για περίπου 20 ημέρες, να υποβληθεί σε κάθε είδους εξετάσεις (από ακτινογραφία μέχρι καρδιογράφημα) και να καταλήξει να ανεβάσει ίκτερο στα όρια της αφαιμαξομετάγγισης και να μείνει σε θερμοκοιτίδα με φωτολουτρα για περίπου 10 ημέρες. Φυσικά μου απαγόρευαν να τον θηλάσω, τραβούσα το γάλα με θήλαστρο για να μπορέσω να το διατηρήσω, αλλά από τη στεναχώρια και το άγχος μειωνόταν σταδιακά (τη δεύτερη μέρα έβγαζα 150ml ανα τρίωρο περίπου και τη δέκατη πέμπτη είχα πέσει στα 30).

Οι πρώτοι δέκα μήνες της ζωής του ήταν πολύ δύσκολοι, είχαμε αναγωγές ακόμα και δύο ώρες μετά το τελευταίο γεύμα, έβγαζε γουλιές από φρουτόκρεμα, κρεατόσουπα, γιαούρτι και ότι άλλο είχε φάει, φυσικά δεν έβαζε πολύ βάρος (γεννήθηκε περίπου 4 κιλά και όταν συμπλήρωσε το 12ο μήνα ήταν μόλις 9,5 κιλά!!! )

Με το που μπήκε στον 11 μήνα όμως οι "γουλιές" κόπηκαν μαχαίρι!!! Τώρα είναι έξι χρονών, είναι ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΣ (έχει 4 χρόνια να πάρει αντιβίωση), το βάρος του είναι φυσιολογικό προς το αδύνατο και το μόνο σύμπτωμα που του έχει μείνει, πέρα από το ότι με "σκάει" για να φάει, είναι ότι αν πέσει και κλάψει δυνατά, κάνει εμετό.

Όσον αφορά το frisolac comfort, ο παιδίατρος μου το σύστησε πριν από ένα μήνα για το μπέμπη μου όχι όμως για παλλινδρόμιση αλλά για τη ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ και πραγματικά λειτουργεί, οπότε αν τα μωράκια σας δεν είναι δυσκοίλια προτιμήστε κάποιο άλλο γάλα. Είναι πραγματικά πιο πηχτό από το ΝΑΝ που πίναμε μέχρι τώρα και επειδή ο μπέμπης μου είναι λαίμαργος και ζορίζεται, του άνοιξα άλλες δύο τρύπες στις θηλές του μπιμπερό και είμαστε μια χαρά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maroula1972,

Εμείς το έχουμε δοκιμάσει το HumanaAR και βασικά το πίνουμε ακόμα σε συνδυασμό με το Humana 2. Η δική μου μόλις χρόνισε.

Έχει ωραία γεύση και δεν μας δημιούργησε ποτέ ούτε διάρροιες ούτε δυσκοιλιότητα. Το μόνο αρνητικό είναι η τιμή του. Είναι πιο ακριβό από τα άλλα.

 

 

Σωθήκαμε και εμεις με αυτο το γαλα. Σταματησε αμεσως τις ρουκετες και ησυχασε το μωρακι μας. Απο γευση, μαλλον θα διαφωνησω. Ειναι λιγο χαλια.

as1cCEVB0361210MzA1OTAzZHwwMDA5MTRkfG15IGJhYnkgbWFrZXMgbWUgdmVyeSBoYXBweQ.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.ΤΗΣ ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΛΙΣ ΣΑΡΑΝΤΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ.ΕΒΓΑΖΕ ΓΟΥΛΙΕΣ ΟΧΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΩΣ ΑΡΦΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑ ΜΕΤΑ ΚΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΕΒΓΑΖΕ ΓΟΥΛΙΤΕΣ.ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΟ HUMANA AR ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΩΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΟΥΛΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ?ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ Η ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΜΗΝ ΜΠΛΑΝΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

κανενα γαλα δε θα σου λυσει το θεμα με τις γουλιες και εγω καθε αντιαναγωγικο που δοκιμαζα νομιζα οτι ηταν καλυτερο αλλα στο τελος ξαναρχιζαν.καποια θα ταιριαξουν περισσοτερο στο μωρο καποια αλλα οχι,δεν εχεις να χασεις τιποτα να ρωτησεις το γιατρο να δοκιμασεις και κανενα αλλο.να ξερεις οτι η παλλινδρομηση εχει ημερες κρισης δηλαδη επειδενωνεται κα μετα ξαναηρεμει.οποτε υπομονη και οσο μπορεις καλο ρεψιμο και ορθια σταση για καμποση ωρα μετα το γαλα.

σε λιγους μηνες θα περασει και ουτε που θα το θυμασαι...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

μετα απο ποιο μηνα περναει συνηθωσ?τωρα η μπεμπα μου σε μια εβδομαδα κλεινει τουσ 2 μηνεσ.

ποσο γαλα πινουν τα μωρα σασ 2 μηνων κοριτσισα?Εμένα πινει 130-150ml και νομιζω οτι ειναι πολυ.Η γιατροσ μου λεει να πινει οσο θελει

Link to comment
Share on other sites

εμας μας περασε στους 7μιση μηνες στην αρχη με τις στερεες επιβαρυνθηκε λιγο αλλα μετα εστρωσε.η παιδιατρος βεβαια υποστηρζιει οτι το θεμα λυνεται οριστικα στο χρονο και ετσι πινουμε ακομα αντιαναγωγικο.

για το φαγητο μη σε νοιαζει να τρωει οσο θελει..φανταου εμενα 3 μηνων επινε 300μλ :shock:.να το χαιρεσαι και υπομοπνη με τις γουλιες το ξερω οτι ειναι για γερα νευρα...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φανταζομαι πως σιγουρα θα ειναι καλυτερα,οχι οτι δε θα βγαζει ομως..

αλλα μπορεις να το κανεις?διοτι ο δικος μου αν δεν επινε οσο ηθελε γινοταν χαμος..εστω και 20 μλ να του ελειπαν δεν ησυχαζε..ε

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας.καταρχην νομιζα οτι ειμασταν μονοι μας εγω και ο μπεμπης μου να περναμε αυτο το μαρτυριο αλλα τελικα μαλλον ειναι συχνο φαινομενο η γοπ.ο μικρος μου ειναι 40 ημερων και υποφερουμε απο εμετους μετα το φαγητο,δεν μπορουμε να ρευτουμε ευκολα,αλλα αυτο που με τρελαινει ειναι οτι ,ειδικα τα βραδια, κοιμαται ενα τεταρτο ηρεμος και μετα χτυπιεται στον υπνο του,τεντωνεται,δυσφορει και στο τελος του σπανε τα νευρα ξυπναει και κλαιει και ολα αυτα επειδη ποναει. εσας τα μωρακια σας κοιμουνται ηρεμα???? ο γιατρος μας εδωσε και εμας το epadoren αλλα δεν ξερω τι συμβαινει με το γαλα γιατι τον θηλαζω αποκλειστικα. αν καποιο απο τα μωρακια σας επινε το σιροπι αυτο και ειχε βελτιωση μετα απο ποσο καιρο την ειδατε??εμεις πινουμε το σιροπι μονο μια βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

irini μπορει να παρει και πανω απο 10 μερες!εχεις σηκωσει την κουνια να εχει κλιση??ειναι πολυ σημαντικο.Επισης κρατα τον οσο μπορεις ορθιο να ρευτει μετα απο το φαγητο.Και 20 λεπτα και παραπανω βοηθαει πολυ.Μπορει να κανεις και αποχη απο γαλακτοκομικα και αυτο βοηθαει.Γενικα εχω πολλα να σου πω αλλα τωρα ειμαι στο τρεξιμο με το μικρο!Αν θελεις μπορω να σου στειλω και διαφορα λινκς να μελετησεις!

Ευχομαι να παει καλυτερα το μωρακι σου!!Κουραγιο!Ειναι δυσκολο πολυ αλλα υπαρχει φως!! :D

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, ο γιός μου είχε ΓΟΠ σε μεγάλο βαθμό που παρουσιάσε από την αρχή την οποία και αντιμετωπισαμε με φαρμακευτική αγωγή αλλά και συνδυασμό ξένου και μητρικού γάλακτος, δυστυχώς όμως συνήθισε στο ξένο γάλα και αφέθηκα και εγώ και θήλασα μεχρι 3 μηνών..μόνο.

Η κορόυλα μου 3 μηνών πια εδώ και δέκα μέρες μια τουλάχιστον φορά την ημέρα και σχεδόν καθε μέρα βγάζει ρουκέτες γάλακτος, την θηλάζω αποκλειστικά και εχθές που την ζύγισα πήρε 100γρ λιγότερα από το αναμενόμενο. Θέλω την επόμενη εβδομάδα να την πάω για υπέρηχο, η ΓΟΠ μπορεί να παρούσιαστεί και τώρα (εννοώ όχι απ'την αρχη) και επιπλέον είμαι υποχρεωμένη να δώσω ξένο γάλα ;;;;;;;;;;;;;;;;για να αντιμετωπιστεί γιατί προτιμω την φαρμακευτική αγωγή

Link to comment
Share on other sites

Και μεις έχουμε ΓΟΠ τη διαγνώσαμε απο 30 ημερών και τώρα είμαστε 4 μηνών.Θα μπορούσα να πω πως είναι καλύτερα,αν και κάνει μεγάλες και συχνές αναγωγές,αλλά όμως δεν δείχνει να υποφέρει όπως στην αρχή.Θα έλεγα πως βελτίωση είδαμε έναν μήνα μετά το epadoren.Παίρνουμε 0,6 ml τρεις φορές την ημέρα.Εσείς τη δόση παίρνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε παλινδρόμηση, η οποία παρουσιάστηκε στον 3ο μήνα. Φαινομενικά ότι έτρωγε από γάλα το έβγαζε όλο. Μάλλον δεν ήταν όμως έτσι, γιατί έβαζε βάρος και μάλιστα ήταν και λίγο πιο πάνω από την καμπύλη ανάπτυξης. Όπου πηγαίναμε παίρναμε διπλά και τριπλά ρούχα όχι μόνο για το μωρό, αλλά και για μας. Αφού ήρθαν Χριστούγεννα και δεν μπορούσα να στρώσω ούτε χαλιά. Επειδή δεν έκανε ρουκέτες δεν κάναμε καμία εξέταση, και απλώς περιμέναμε να περάσουμε στο φαγητό για να σταματήσει. Πραγματικά μόλις αρχίσαμε τις στερεές βελτιώθηκε και μετά σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα το δευτερο γιο πριν απο ενα μηνα ολα ητσν μια χαρα επινε σε καθε γευμα μεχρι και 150 τη φορα.Τοθ εδινα περιπου 60 γρ μητρικο τη μερα. Το εβγαζα με θηλαστρο γιατι δεν ειχα πολυ.Καποια στιγμη τελειωσε το μητρικο και απο τοτε μου κανει εμετο μια φορα τη μερα την ιδια ωρα και οταν του δινω πανω απο 100γρ.Ο γιατροσ ειπε οτι μαλλον εχει παλινδρομιση και απο σημερα θα ξεκινησω το APTAMIL AR.Ειχε και δυσκοιλιοτητα.Του εδινα πριν το frisolac.Θα ηθελα γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες... :)

Aντιμετωπίζω και γω με το κοριτσάκι μου πρόβλημα παλινδρόμισης. Μου έδωσαν εναν υπέρηχο από το μαιευτήριο που έλεγε ότι έχει μικρή έως μέτρια. Την τάιζα όσο ήθελε μέχρι 40 ημερών και έτρωγε περίπου 120-130 μλ. Πήρε καλό βάρος και το πρόβλημα με τις γουλίτσες δεν έδειχνε και πολύ σοβαρό. Μετά όταν άρχισε να μου τρώει πιο πολύ πάνω από 130-140 μλ (μια δυο φορές τη μερα έτρωγε εως 170) είχε έντονη γκρίνια και κλάμα και έδειχνε σημάδια οισοφαγίτιδας. Πριν τρώγαμε το FRISOLAC PREMATURE και τώρα μου έδωσε το ALMIRON AR μία μεζούρα και τρείς το παλιό μας δηλ εως 120 μλ. Πάλι η μικρή δείχνει να δυσανασχετεί και έχει και έντονους κολικούς. Το έκανα μισό μισό και είναι καλύτερα, ήρεμη με λιγότερους κολικούς και κοιμάται άνετα. Φαρμακάκι μου είπε ίσως δώσουμε αργότερα αν χρειαστεί.

Εσείς που είστε πιο έμπειρες στο θέμα πείτε μου γιατί μου έδωσε μόνο μια μεζούρα ΑR; Αν αλλάξω το FRISOLAC σε ΑLMIRON το απλό θα είναι λάθος; Για να μην έχω δυο εταιρείες διαφορετικές. Αφού το παιδί είναι πιο ήρεμο με το γάλα του μισό μισό να το συνεχίσω ή να ακολουθήσω την οδηγία της και να υποφέρουμε; Τα δικά σας που πίνουν μόνο αντιαναγωγικό γάλα έχουν κανένα πρόβλημα με οισοφαγίτιδες;

Ψάχνω και τη γιατρό για να μου απαντήσει αλλά κλείνει το κιν της συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.Εμεις αλλαξαμε το γαλα σε αναγωγικο δεν ειδα διαφορα ομως.Ο γιατροσς λεει να μην ανησυχω και οτι αν κανει αναγωγες πανω απο 5 φορες να ανησυχω εγω ομως δε μπορω να ειμαι ησυχη.Το βγαζει περπου μια με δυο φορες τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...