Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΠΛΑ AGLAIA MOY ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ TO FRISOLAC

 

θα απαντήσω όπως το καταλαβαίνω εγώ. Είναι φυσιολογικό να βγάζουν τα μωράκια αλλά από κει και πέρα θα πρέπει να είσαι υποψιασμένη αν:1)Δεν είναι γουλίτσες αλλά βγάζει γάλα περισσότερο και με κάποια ταχύτητα κ2) αν συμβαίνει συνέχεια, ακόμη και λίγο πριν έρθει η ώρα για το επόμενο γεύμα. 3)Αν διακόπτεται ο ύπνος του για να "βγάλει". Εγώ πλέον δεν κοιμάμαι τα μεσημέρια γιατι μου έχει συμβει (και σε καθημερινή βάση) να ξυπνάει απότομα και να βγάζει... κάθε 1 ώρα, οπότε τον σηκώνω για να μην πνιγεί και πάλι. Τέλος, αν δεν προλαβαίνεις να πλένεις φορμούλες και σαλιάρες και αν και εσύ χρειάζεσαι αδιάβροχο, όπως και ο κακομοίρης που θα κάθεται δίπλα σου, και καθώς θα κοιτάζει το μωράκι σου, του έρθει και αυτουνού γαλατίλα, ε τότε τι άλλο να πούμε?

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θυμίζεις!!!

 

Από γάλατα δεν ξέρω καθόλου γιατί θήλαζα αποκλειστικά.

 

Θα ταλαιπωρηθείτε λίγο τώρα αλλά το καλό είναι ότι όσο περνάει

ο καιρός η παλινδρόμηση καλυτερεύει.

 

Μην ξεχνάς να της έχεις πάντα το στρωματάκι λίγο ανασηκωμένο.

:D

 

kalispera!

 

egw exw to e3is 8ema!: tis exw valei ena ma3ilari katw apo to strwma tis kala8ounas, alla re sy..olo katw tin vriskw koulouriasmeni!!! einai kalo twra ayto gia to stomaxi tis;;

:cool:

Γεια σας, είμαι νέα στο φόρουμ.

Έχω ένα αγοράκι δύο μηνών.

Τρώει εξαιρετικά αργά και πολύ συχνά με αποτέλεσμα να τον ταίζω όλη μέρα αλλά και να μην χορταίνει καλά για να κοιμηθεί, τώρα τελευταία η κατάσταστη χειροτέρεψε.Τρώει τα πρώτα 30 ml με όρεξη και αρχίζει να κλαίει μετά παρόλο που πεινάει. Κάτι τον ενοχλεί .Τελειώνουμε το γεύμα χωρίς το μωρό να μένει ικανοποιημένο.Επίσης στα γεύματα πάντα έχουμε μικρές αναγούλες-σα να πνίγεται χωρίς να βγάζει γάλα . Εμετό έχει κάνει 4-5 φορές απο τοτε που γεννηθηκε. Τι λέτε να συμβαίνει. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΣΧΕΤΗ. Θα εκτιμήσω πολύ τις απαντήσεις σας

Πίνουμε Frisolac

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας! Μηπως εχει αλλεργια στο γαλα; Μηπως πρεπει να αλλαξεις γαλα;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλως ηρθες!!

μηπως να ρωτουσες τον γιατρο σου να κανατε εναν υπερηχο στομαχου?

ισως υπαρχει παλλινδρομηση και απλα δε φαινεται με αναγωγες γιατι δεν πινει μεγαλη ποσοτητα αλλα παρολα αυτα μπορει να παλλινδρομει το γαλα στο στομαχακι του και να εχει ερεθιστει ο οισοφαγος.

μον αν κανεις εναν υπερηχο θα αποκλεισεις αυτη την περιπτωση.

βεβαια μπορει καλλιστα να μην του αρεσει το γαλα αυτο ή να εχει πονακια και αερια.

μιλα με τον γιατρο και θα βρεθει η λυση μη στεναχωριεσαι.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας! Μηπως εχει αλλεργια στο γαλα; Μηπως πρεπει να αλλαξεις γαλα;

Το θέμα είναι ότι πίνει αυτό το γάλα από την αρχή που γεννήθηκε συν λιγο δικό μου που έβγαζα με το θήλαστρο(έχει και πρόβλημα με τον χαλινο γλώσσας) και δεν είχα σημαντικά προβλήματα.Εδώ και μια εβδομάδα χειροτέρεψε η κατάσταση αφού απο 750 ml πέσαμε στα 450-500 και αυτά με το ζόρι.Βέβαια έχει το παιδί διαρκώς και σπυράκια .Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!

μηπως να ρωτουσες τον γιατρο σου να κανατε εναν υπερηχο στομαχου?

ισως υπαρχει παλλινδρομηση και απλα δε φαινεται με αναγωγες γιατι δεν πινει μεγαλη ποσοτητα αλλα παρολα αυτα μπορει να παλλινδρομει το γαλα στο στομαχακι του και να εχει ερεθιστει ο οισοφαγος.

μον αν κανεις εναν υπερηχο θα αποκλεισεις αυτη την περιπτωση.

βεβαια μπορει καλλιστα να μην του αρεσει το γαλα αυτο ή να εχει πονακια και αερια.

μιλα με τον γιατρο και θα βρεθει η λυση μη στεναχωριεσαι.

Το μη στεναχωριεσαι είναι μια κουβέντα πάντως σε ευχαριστώ πολύ. Έχω τρελαθεί απίστευτα διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.Πονάκια δεν είχαμε καθόλου εξαρχής αν εννοείς κολικούς. Αν ήταν παλλινδρόμηση δε θα είχαμε τα ίδια προβλήματα εξαρχής?Βέβαια από την αρχή ήθελε να πίνει μικρές ποσότητες και συχνά και ψιλοαντιδρούσε πολλές φορές αλλά όχι στον τωρινό βαθμό.Περιμένω τη γνώμη σου με πολύ ενδιαφέρον.Λάβε υπόψιν ότι του έδινα και λίγο μητρικό μέχρι πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε μονο ο γιατρος μπορει να σου δωσει τη λυση αλλα απο προσωπικη αποψη με την παλλινδρομηση θεωρω οτι το καλυτερο ειναι αφου βλεπεις οτι το παιδι κλαει και διακοπτει το γευμα του να κανεις εναν υπερηχο δεν ειναι τιποτα.εγω ας πουμε και οταν δεν εβλεπα γουλιες ακουγα τις γουλιες να του ανεβαινουν και μετα να της καταπινει πραγμα που κανει πολυ κακο στον οισοφαγο.απο την αλλη μερια ισως να τον ενοχλει κατι,ισως απλα δεν του αρεσει το γαλα ισως προτιμουσε το μητρικο (λογικο ειναι), ισως το χαλινο που λες τον δυσκολευει?(αυτο πρεπει ισως να το συζητησεις πρωτα απο ολα ),ισως οι τρυπες στις θηλες?μηπως να δοκιμαζες αλλη μαρκα μπηπως και το διευκολυνουν και με το χαλινο?εχεις δοκιμασει της nuk ?

αλλα αφου λες οτι εχει και σπυρακια μηπως εχει καποια αλλεργια?

μιλα με τον γιατρο και μην ντρεπεσαι εγω ειχα φτασει να την περνω καθε μερα για τις γουλιες μας μεχρι που σταματησαν.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε μονο ο γιατρος μπορει να σου δωσει τη λυση αλλα απο προσωπικη αποψη με την παλλινδρομηση θεωρω οτι το καλυτερο ειναι αφου βλεπεις οτι το παιδι κλαει και διακοπτει το γευμα του να κανεις εναν υπερηχο δεν ειναι τιποτα.εγω ας πουμε και οταν δεν εβλεπα γουλιες ακουγα τις γουλιες να του ανεβαινουν και μετα να της καταπινει πραγμα που κανει πολυ κακο στον οισοφαγο.απο την αλλη μερια ισως να τον ενοχλει κατι,ισως απλα δεν του αρεσει το γαλα ισως προτιμουσε το μητρικο (λογικο ειναι), ισως το χαλινο που λες τον δυσκολευει?(αυτο πρεπει ισως να το συζητησεις πρωτα απο ολα ),ισως οι τρυπες στις θηλες?μηπως να δοκιμαζες αλλη μαρκα μπηπως και το διευκολυνουν και με το χαλινο?εχεις δοκιμασει της nuk ?

αλλα αφου λες οτι εχει και σπυρακια μηπως εχει καποια αλλεργια?

μιλα με τον γιατρο και μην ντρεπεσαι εγω ειχα φτασει να την περνω καθε μερα για τις γουλιες μας μεχρι που σταματησαν.

Η παιδίατρος μας είπε να κάνουμε καλλιέργεια ούρων μήπως κι έχει ουρολείμωξη και την αλλαγή γάλακτος- είπε -θα την δούμε μετά.Τα αποτελέσματα ούρων θα βγουν το απόγευμα για να δούμε που θα στραφούμε μετά.Χρησιμοποιώ πιπίλες νουκ και την παιδίατρο την ενοχλώ τακτικά αλλά δε ξέρω η εμπειρία μιας μάνας πολλές φορές δίνει τις λύσεις...Θα μιλήσουμε παλί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαμια φορα πρεπει εμεις να στεκομαστε γιατροι στα παιδια μας και να βοηθαμε και τους παιδιατρους μας. Τι εννοω. Το αγορακι μιας γνωστης μου, παντοτε επινε λιγο γαλα και εβγαζε πολυ. Και αυτη ξεκινησε με θηλασμο. Ομως γυρω στο χρονο και λιγο πιο πριν, το γαλα το ελαττωσε τοσο πολυ που ηταν αποριας αξιο. Οταν η γνωστη μου ειδε οτι το παιδι στο βιβλιαριο με την κλιμακα αναπτυξης, απο τη μεση αναπτυξη πηγε στην κατω κλιμακα, η ιδια ζητησε απο τον παιδιατρο εκεινη τη στιγμη, να της γραψει εξεταση για αλλεργια, μεσω αιματος.

 

Οντως, το παιδι τελικα εχει αλλεργια στο γαλα και η αιτια για ολα αυτα μαλλον ηταν αυτη. Ετσι, εκοψε καθε τι γαλακτομικο εστω και κρυμμενο, και ξεκινησε γαλα πανακριβο που τουλαχιστον καλυπτουν τα ταμεια. Τωρα, περιμενει αποτελεσματα απο την αγωγη αυτη...

 

Οποτε, αν δε βρει η παιδιατρος τί εχει, δεν τη ζητας και εσυ το ιδιο; Και αν θελεις λεπτομεριες να ρωτησω και να σου πω. Για συμπτωματα, μηπως ειχε σπυρακια, κ.τ.λ. Και εχω συνταξιουχο παιδιατρο που συζητω μαζι του αρκετα συχνα, αν θελεις ρωταω και για τα σπυρακια και αν τα συμπτωματα του θυμιζουν κατι.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Kαμια φορα πρεπει εμεις να στεκομαστε γιατροι στα παιδια μας και να βοηθαμε και τους παιδιατρους μας. Τι εννοω. Το αγορακι μιας γνωστης μου, παντοτε επινε λιγο γαλα και εβγαζε πολυ. Και αυτη ξεκινησε με θηλασμο. Ομως γυρω στο χρονο και λιγο πιο πριν, το γαλα το ελαττωσε τοσο πολυ που ηταν αποριας αξιο. Οταν η γνωστη μου ειδε οτι το παιδι στο βιβλιαριο με την κλιμακα αναπτυξης, απο τη μεση αναπτυξη πηγε στην κατω κλιμακα, η ιδια ζητησε απο τον παιδιατρο εκεινη τη στιγμη, να της γραψει εξεταση για αλλεργια, μεσω αιματος.

 

Οντως, το παιδι τελικα εχει αλλεργια στο γαλα και η αιτια για ολα αυτα μαλλον ηταν αυτη. Ετσι, εκοψε καθε τι γαλακτομικο εστω και κρυμμενο, και ξεκινησε γαλα πανακριβο που τουλαχιστον καλυπτουν τα ταμεια. Τωρα, περιμενει αποτελεσματα απο την αγωγη αυτη...

 

Οποτε, αν δε βρει η παιδιατρος τί εχει, δεν τη ζητας και εσυ το ιδιο; Και αν θελεις λεπτομεριες να ρωτησω και να σου πω. Για συμπτωματα, μηπως ειχε σπυρακια, κ.τ.λ. Και εχω συνταξιουχο παιδιατρο που συζητω μαζι του αρκετα συχνα, αν θελεις ρωταω και για τα σπυρακια και αν τα συμπτωματα του θυμιζουν κατι.

Βγήκαν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας ούρων .Αποκλείεται η ουρολείμωξη.Αλλάξαμε εδώ και δυο μέρες γάλα, πήραμε το NAN υποαλλεργικό διότι έχουμε χοντρό πρόβλημα με τα σπυράκια...Πάλι δε τρώει καλά .Όσο για τα σπυράκια, έχει συνεχώς από την πρώτη εβδομάδα.Έρχονται και φεύγουν ,είναι κόκκινα από τον λαιμό και πάνω και πίσω απο τα αυτιά να φανταστείς!η παιδίατρος μου είπε να χρησιμοποιήσω για λίγο μια κρέμα fusidine-αντιβιοτική και πολύ .για βρέφος-με την οποία φεύγουν και εξαφανίζονται...Αν θες ρώτα σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω και μολις μαθω θα σε ενημερωσω. Μην αγχωνεσαι, θα βρεθει η λυση και ολα θα πανε καλα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχας κοριτσια σας χαιρετω ολες ειχα πολυ καιρο να μπω στο forum!Σας ενημερωνω οτι η ΟΔΥΣΣΕΙΑ τελειωσε μπηκαμε στις στερεες τροφες και ειναι αρκετα καλυτερα βεβαια καιε τωρα βγαζει γουλιτσες αλλα οχι τοσο εντονα epadoren synexizoyme αλλα μονο 1 φορα την ημερα πλεον.Ηθελα να πω στην ΜARA πως εχω την εντυπωση πως μαλλον φταιει το γαλα ρωτα τον γιατρο για υποαλλεργικο μηπως και ειναι αλλεργικη στο γαλα αγελαδος, διοτι και εμενα η μπεμπα δεν μου εδειξε καποιο συμπτωμα αλλεργιας απο τα γνωατα αλλα τελικα ειχε με τα ιδια συμπτωματα που περιγραφεις!ψαξτο ειναι κριμα να υποφερει το μικρουλι σου!Επισης θελω να πω σε ολες τις μανουλες που εχουν το ιδιο προβλημα πως θελει υπομονη και κουραγιο όλα τελικα εξελισονται ομαλα με τον χρονο και σας το λεω εγω που πιστευω πως καποιες θα θυμουνται την απελπισια μου και το αδιεξοδο που ειχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Ήθελα να πως στη Μάρα (γιατί μου θύμισε τον εαυτό μου πριν λίγους μήνες) ότι τα σπυράκια (χωρίς βέβαια να είμαι ειδική) μπορεί να μην είναι από το γάλα. Πολλά μωράκια τους πρώτους μήνες βγάζουν βρεφική ακμή που βέβαια θεραπεύεται με ειδική αλοιφή.

Ήθελα επίσης να σου πω ότι η δική κόρη, που είχε επίσης παλινδρόμηση, προτειμούσε το δικό μου γάλα γιατί όπως μου είχε πει η μαία το μητρικό γάλα ,στα μωρά που έχουν αυτό το πρόβλημα, είναι πιο "δροσιστικό". Νομίζω κάπως έτσι μου το είχε πει. Ενώ του εμπορίου τα "καίει". Τώρα, αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν το γνωρίζω.

Πάντως, η Ραφαέλα μου είναι 11 μηνών, της δίνω ακόμα το Humana AR και epadoren σε πιο μικρή ποσότητα από πριν. Τα συμπτώματα της παλινδρόμησης έχουν κατα 99% μειωθεί.[/i]

Το κοριτσάκι μας είναι ο θησαυρός μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, είχα καιρό και εγώ να μπώ στο θέμα αυτό. Τα δικά μας νέα είναι πολύ καλά. Τρώμε τώρα κρέμες και σούπες και πίνουμε γάλα (ειδικό για ΓΟΠ πάντα) χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια πίνουμε ακόμα φάρμακο, αλλά μερικές φορές που για κάποιο λόγο δεν μπορέσαμε να πιούμε δεν έγινε τίποτα, οπότε ελπίζω οτι σύντομα θα το κόψουμε και αυτό. Βέβαια ακόμη πολλές φορές την ακούω να καταπίνει σε άσχετες φάσεις (που σημαίνει οτι της ανεβαίνουν πράγματα). Το περίεργο είναι οτι μερικά απογεύματα που βγάζει γουλιές καμιά ώρα μετά την κρέμα της βγάζει γουλιές όχι από την απογευματινή κρέμα, αλλά από το μεσημεριανό της φαγητό :roll: συμβαίνει και σε καμία σας αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μάρα κι εμείς είχαμε σπυράκια στην αρχή, και μου είπε ο γιατρός οτι μάλλον είναι έκζεμα επειδή είναι αλλεργική στη λακτόζη, αλλά κάναμε εξέταση και τελικά δεν είναι αλλεργική, απλώς δεν ξέρω για ποιό λόγο έβγαλε για λίγο αυτά τα σπυράκια, αλλά μετά φύγανε μόνα τους. Βέβαια δεν ξέρω η δική σας περίπτωση μπορεί να μην είναι ίδια ή να είναι πιο έντονη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζητω συγνωμη, δεν μπορεσα να ρωτησω, πως ετυχε, δεν τον ειδα καθολου τον γιατρο. Ομως το εχω υποψιν μου και με την πρωτη ευκαιρια θα ρωτησω. Προσπαθω να το επιδιωξω. Ελπιζω το παιδι να ειναι καλα, Μαρα...Λυπαμαι για την ασυνεπεια μου...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα αγορακι σχεδον 4 μηνων εχει εισοφαγικη παλινδρομιση απο τοτε που γεννηθηκε ακομα και τωρα του δινουμε epadoren και ακομα βεβαια εχει γουλιες απο την εμπειρια σας ποτε θα σταματισουν με φοβιζει πολλες φορες

Κωνσταντινα

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα απογοητευεθει ελεγα οτι δε θα περασει ποτε αυτο το μαρτυριο με τις αναγωγες αλλα ειχα και μια ελπιδα στις στερεες οτι μπορει να βελτιωσουν την κατασταση.

τελικα ξεκινησαμε κρεμα ρυζαλευρο κοντα στον 6ο μηνα και μπορω να πω οτι στην αρχη για καμμια βδομαδα οι γουλιες επιδεινωθηκαν ομως οσο περνουσαν οι μερες ηταν ολο και καλυτερα και εστρωσε εντελως οταν βαλαμε και φαγακι.

απο τον 7ο μηνα και μετα οι γουλιες ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ δεν εχουμε ουτε για δειγμα.

η παιδιατρος βεβαια επιμενει οτι το προβλημα λυνεται οριστικα οταν το παιδι περπατησει και ακομα ειμαστε επιφυλακτικοι στην εισαγωγη καποιων οξινων τροφων πχ.πορτοκαλι κτλ

εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εκβαση και γιαουρτακι που εδωσα και λεμονι δεν ειδα καμμια διαφορα.

μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα...

ξερω και εγω το ακουγα και νομιζα οτι δε θα τελειωσει ποτε αλλα μετα το μισο χρονο ολα ειναι πολυ καλυτερα!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα απογοητευεθει ελεγα οτι δε θα περασει ποτε αυτο το μαρτυριο με τις αναγωγες αλλα ειχα και μια ελπιδα στις στερεες οτι μπορει να βελτιωσουν την κατασταση.

τελικα ξεκινησαμε κρεμα ρυζαλευρο κοντα στον 6ο μηνα και μπορω να πω οτι στην αρχη για καμμια βδομαδα οι γουλιες επιδεινωθηκαν ομως οσο περνουσαν οι μερες ηταν ολο και καλυτερα και εστρωσε εντελως οταν βαλαμε και φαγακι.

απο τον 7ο μηνα και μετα οι γουλιες ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ δεν εχουμε ουτε για δειγμα.

η παιδιατρος βεβαια επιμενει οτι το προβλημα λυνεται οριστικα οταν το παιδι περπατησει και ακομα ειμαστε επιφυλακτικοι στην εισαγωγη καποιων οξινων τροφων πχ.πορτοκαλι κτλ

εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εκβαση και γιαουρτακι που εδωσα και λεμονι δεν ειδα καμμια διαφορα.

μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα...

ξερω και εγω το ακουγα και νομιζα οτι δε θα τελειωσει ποτε αλλα μετα το μισο χρονο ολα ειναι πολυ καλυτερα!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...