Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

1 hour ago, Pegodou είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου!!! 

Και η κούνια μου μου τα λέει αυτά συνέχεια και μου είπε να τρώω μόνο σούπες .

 

Μόνο σούπες δεν έχει νόημα, παρά μόνο για να αναπληρώνεις υγρά. Αν δηλαδή δεν πίνεις αρκετό νερό, σίγουρα κάνουν καλό :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μόνο σούπες δεν έχει νόημα, παρά μόνο για να αναπληρώνεις υγρά. Αν δηλαδή δεν πίνεις αρκετό νερό, σίγουρα κάνουν καλό :) 

Από νερό άλλο τίποτα , πίνω αρκετό!!! 

Αλλά να όταν είσαι πρωτάρα και η άλλη στο παίζουν εγώ τα ξέρω όλα και ακούς διαφορετικές γνώμες + του παιδιάτρου εκεί τα χάνεις... Μάλλον θα αλλάξουμε και παιδίατρο!!! 

Γι'αυτό μπαίνω στο σάιτ γτ και στο παρελθόν με την εγκυμοσύνη μου με έχει βοηθήσει!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ένα αγοράκι 30 ημερών. Όταν τρώει με μπιμπερό, είτε δικό μου γάλα ή ξένο, ενώ ξεκινάει καλά μετά από λίγο ζορίζεται, σφίγγεται, τεντωνεται, κουνάει χέρια πόδια. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από κολικούς και τώρα σκέφτηκα για γοπ. Γουλιες δεν βγάζει. Επίσης, είναι σα να έχει συνέχεια φλεματα στο λαιμό. Ειδικά το βράδυ που κοιμάται προσπαθεί συνέχεια να καθαρίσει το λαιμό του. Μήπως έχει ελαφριά γοπ; παιδίατρο θα δω την άλλη εβδομάδα. Αλλά αυτό που κάνει κατά τη διάρκεια του φαγητού είναι λες και του δίνουμε δηλητήριο να πιει.,ενω πεινάει. Τα αποδίδουμε όλα στους κολικούς αλλά μήπως τελικά δεν είναι; οι πιο έμπειρες τι λέτε; αν είναι να πω στον παιδίατρο να του αλλάξω γάλα. Α, επίσης, όταν τρώει κάνει θόρυβο το στομάχι του. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Έχω ένα αγοράκι 30 ημερών. Όταν τρώει με μπιμπερό, είτε δικό μου γάλα ή ξένο, ενώ ξεκινάει καλά μετά από λίγο ζορίζεται, σφίγγεται, τεντωνεται, κουνάει χέρια πόδια. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από κολικούς και τώρα σκέφτηκα για γοπ. Γουλιες δεν βγάζει. Επίσης, είναι σα να έχει συνέχεια φλεματα στο λαιμό. Ειδικά το βράδυ που κοιμάται προσπαθεί συνέχεια να καθαρίσει το λαιμό του. Μήπως έχει ελαφριά γοπ; παιδίατρο θα δω την άλλη εβδομάδα. Αλλά αυτό που κάνει κατά τη διάρκεια του φαγητού είναι λες και του δίνουμε δηλητήριο να πιει.,ενω πεινάει. Τα αποδίδουμε όλα στους κολικούς αλλά μήπως τελικά δεν είναι; οι πιο έμπειρες τι λέτε; αν είναι να πω στον παιδίατρο να του αλλάξω γάλα. Α, επίσης, όταν τρώει κάνει θόρυβο το στομάχι του. 

Ρώτα τη γιατρό και παρατήρησε τα συμπτώματά του για να ξέρεις τι ακριβώς θα της πεις. Υπάρχει και η κρυφή ΓΟΠ που είναι πολύ ύπουλη. Το είχαμε κ εμείς αυτό και στην αρχή το αποδίδαμε σε κολικούς. Αυτό δε με τον λαιμό, εγώ νόμιζα ότι είναι μπουκωμα και του έβαζα ορό, που προφανώς τον έκαιγε και ούρλιαζε, όπως ούρλιαζε και μετά από κάθε γεύμα γιατί είχε καεί ο λαιμός του από τα υγρά.

 

Αφού πίνει κ δικό σου,, ίσως χρειαστεί αποχή από γαλακτοκομικά και μάλλον θα σας πει να αλλάξετε και γάλα. Όρθια θέση για μισή ώρα μετά το φαγητό και υπερυψωμένο στρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

Επεισόδια ΓΟΠ στα βρέφη συμβαίνουν συχνά και είναι κάτι το φυσιολογικό, εφόσον δε συνοδεύονται από άλλα συμπτώματα (πχ απώλεια-στασιμότητα βάρους, ρουκετοειδείς εμετούς, απαρηγόρητο κλάμα και ενδείξεις ότι το μωρό υποφέρει, κλπ). Μπορεί κανείς να βρει εύκολα σχετική βιβλιογραφία. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να βγάζει «γουλιές». Μπορεί να ακούς τη «γουλιά» να ανεβαίνει στο στοματάκι του και να την ξανακαταπίνει. Βοηθάει πολύ όταν το παιδί σιτίζεται να βρίσκεται σε ημικλινής θέση (και με ένα μαξιλάρι υποστηρικτικά εάν βολεύει) και το κεφαλάκι του ελαφρώς πλαγιαστό. Για να μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα το γάλα όπως καταπίνει. Επίσης βοηθούν τα διαλείμματα. Δηλαδή όταν βλέπουμε ότι αρχίζει να δυσανασχετεί -υπάρχει ένας κορεσμός στην κοιλίτσα του (στομαχάκι, εντεράκια), σταματάμε το τάισμα (δεν έχει κανένα νόημα άλλωστε όταν ένα παιδί αντιδρά έντονα, εμείς να επιμένουμε να το ταΐσουμε εκείνη τη στιγμή - θα το εκνευρίσουμε περισσότερο), το ανασηκώνουμε να ρευτεί, το κάνουμε μια βολτίτσα, το απασχολούμε με κάτι-του τρίβουμε λίγο τα ποδαράκια και όταν περάσουν μερικά λεπτά, να «πάει κάτω το γαλατάκι» προσφέρουμε ξανά. Αυτά ισχύουν για σίτιση με μπιμπερό και για θηλασμό (τη συμπεριφορά που περιγράφεις εγώ την αντιμετώπισα κατά τον θηλασμό).  Όπως μεγαλώνει το παιδί, αναπτύσσεται το κορμάκι του, ωριμάζουν οι μηχανισμοί του πεπτικού, και αυτό το φαινόμενο αμβλύνεται μέχρι που εκλείπει.

Ωστόσο ως προς το γάλα φόρμουλα (κατηγορίες, απλό, ειδικό για ΓΟΠ, κλπ), δε γνωρίζω σχετικά και δεν μπορώ να αναφέρω κάτι.

 

Επίσης αυτά που παρατηρείς

8 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

είναι σα να έχει συνέχεια φλεματα στο λαιμό. Ειδικά το βράδυ που κοιμάται προσπαθεί συνέχεια να καθαρίσει το λαιμό του.

 

8 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

όταν τρώει κάνει θόρυβο το στομάχι του. 

 

εάν δεν υπάρχουν συνοδά συμπτώματα (καταρροή, δυσκολία να καταπιεί - να πάρει ανάσα, ένδειξη πόνου, κλπ) είναι φυσιολογικοί ήχοι βρεφών.

Πολύ σωστά αναφέρθηκε από @Έσπερος το υπερυψωμένο στρώμα βοηθάει πολύ. Στο πρώτο μωρό μου έκαναν κι εμένα εντύπωση. Εμείς, το βράδυ που κοιμόνταν στο καλαθάκι δίπλα, λέγαμε ότι κοιμόμαστε με την «γριά που ξεροκαταπίνει» :D.

 

Εννοείται πως για οτιδήποτε σε ανησυχεί σχετικά με το παιδί, ενημερώνεις ΑΜΕΣΑ και ΠΡΩΤΑ τον παιδίατρο και πράττεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Έχω ένα αγοράκι 30 ημερών. Όταν τρώει με μπιμπερό, είτε δικό μου γάλα ή ξένο, ενώ ξεκινάει καλά μετά από λίγο ζορίζεται, σφίγγεται, τεντωνεται, κουνάει χέρια πόδια. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από κολικούς και τώρα σκέφτηκα για γοπ. Γουλιες δεν βγάζει. Επίσης, είναι σα να έχει συνέχεια φλεματα στο λαιμό. Ειδικά το βράδυ που κοιμάται προσπαθεί συνέχεια να καθαρίσει το λαιμό του. Μήπως έχει ελαφριά γοπ; παιδίατρο θα δω την άλλη εβδομάδα. Αλλά αυτό που κάνει κατά τη διάρκεια του φαγητού είναι λες και του δίνουμε δηλητήριο να πιει.,ενω πεινάει. Τα αποδίδουμε όλα στους κολικούς αλλά μήπως τελικά δεν είναι; οι πιο έμπειρες τι λέτε; αν είναι να πω στον παιδίατρο να του αλλάξω γάλα. Α, επίσης, όταν τρώει κάνει θόρυβο το στομάχι του. 

 

Καταρχήν παίρνει βάρος;

Θηλάζει ή πίνει μόνο με μπουκάλι; Αν θηλάζει, πώς αντιδρά εκεί, και γιατί δίνεις και μπουκάλι - μήπως παρατρώει και δυσφορεί;

Κάθε πότε ταϊζεις και πόσο; Εχεις δοκιμάσει να σταματάς κάθε λίγες γουλιές; 

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2019 at 4:54 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταρχήν παίρνει βάρος;

Θηλάζει ή πίνει μόνο με μπουκάλι; Αν θηλάζει, πώς αντιδρά εκεί, και γιατί δίνεις και μπουκάλι - μήπως παρατρώει και δυσφορεί;

Κάθε πότε ταϊζεις και πόσο; Εχεις δοκιμάσει να σταματάς κάθε λίγες γουλιές; 

Βάρος παίρνει. Σε λιγότερο από μήνα πήρε ένα κιλό. Δεν θηλάζω αλλά βγάζω με το θήλαστρο και δίνω και ξενο. Ξυπνάει μόνος του κάθε 3 η 4 ώρες αλλά δεν τρώει σταθερές ποσότητες. Τη μία μπορεί να φάει 50, αν νυσταζει, και την άλλη 120. Αναγκαστικά σταματάω για ρεψιμο αλλά είναι σα να βασανίζεται όταν τρώει. Όταν αρχίζουμε το φαγητό είναι ήσυχος. Μετά αρχίζει και ζορίζεται αλλά δεν είναι ότι χορταίνει γιατί δεν έχει φάει πολύ. Επίσης, αυτό που κάνει με το λαιμό με προβληματίζει. Το βράδυ με ξυπνάει από τον ήχο που κάνει καθώς καθαρίζει το λαιμό του. Την πρώτη φορά που τον είδε ο παιδιατρος και του είπα για τις βλενες στο λαιμό δεν έδωσε σημασία αλλά πλέον βλέπω ότι τον ενοχλεί ο λαιμός του. Και σκέφτομαι μήπως έχει ήπια παλλινδρομηση και γυρίζει γάλα και του κάθεται στο λαιμό. Δεν ξέρω... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Βάρος παίρνει. Σε λιγότερο από μήνα πήρε ένα κιλό. Δεν θηλάζω αλλά βγάζω με το θήλαστρο και δίνω και ξενο. Ξυπνάει μόνος του κάθε 3 η 4 ώρες αλλά δεν τρώει σταθερές ποσότητες. Τη μία μπορεί να φάει 50, αν νυσταζει, και την άλλη 120. Αναγκαστικά σταματάω για ρεψιμο αλλά είναι σα να βασανίζεται όταν τρώει. Όταν αρχίζουμε το φαγητό είναι ήσυχος. Μετά αρχίζει και ζορίζεται αλλά δεν είναι ότι χορταίνει γιατί δεν έχει φάει πολύ. Επίσης, αυτό που κάνει με το λαιμό με προβληματίζει. Το βράδυ με ξυπνάει από τον ήχο που κάνει καθώς καθαρίζει το λαιμό του. Την πρώτη φορά που τον είδε ο παιδιατρος και του είπα για τις βλενες στο λαιμό δεν έδωσε σημασία αλλά πλέον βλέπω ότι τον ενοχλεί ο λαιμός του. Και σκέφτομαι μήπως έχει ήπια παλλινδρομηση και γυρίζει γάλα και του κάθεται στο λαιμό. Δεν ξέρω... 

Αν έχεις την αίσθηση ότι ζορίζεται, προσπάθησε να τον ταϊζεις συχνά και λίγο. Ξύπνα τον στο δίωρο, και δώσε λίγο γάλα. Αργή ροή στην θηλή, και σταμάτα κάθε λίγες γουλιές, κάθε 20-30 ml.

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να κόψεις εσύ τα γαλακτοκομικά και να πας σε γάλα για παιδιά με ευαισθησία αν χρειάζεται συμπλήρωμα (δυστυχώς τα καταλαβαίνεις από την τιμή) να δεις αν μετά από 1-2 βδομάδες αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2019 at 10:28 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Αν έχεις την αίσθηση ότι ζορίζεται, προσπάθησε να τον ταϊζεις συχνά και λίγο. Ξύπνα τον στο δίωρο, και δώσε λίγο γάλα. Αργή ροή στην θηλή, και σταμάτα κάθε λίγες γουλιές, κάθε 20-30 ml.

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να κόψεις εσύ τα γαλακτοκομικά και να πας σε γάλα για παιδιά με ευαισθησία αν χρειάζεται συμπλήρωμα (δυστυχώς τα καταλαβαίνεις από την τιμή) να δεις αν μετά από 1-2 βδομάδες αλλάξει κάτι.

Λοιπόν, σε περίπτωση που και κάποια άλλη κοπέλα έχει το ίδιο πρόβλημα. Τον είδε ο παιδιατρος σήμερα και μου είπε ότι έχει γαστροκολικο αντανακλαστικο, που είναι κάτι φυσιολογικό και φεύγει από μόνο του. Η διαφορά με την παλλινδρομηση είναι ότι στην τελευταία το μωρό δεν δέχεται καθόλου το μπουκάλι και κλαιει.στη δική μου περίπτωση το μωρό ξεκινάει και τρώει ήρεμος και μετά από λίγο αρχίζει και ζορίζεται. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν πηγαίνει το γάλα στο στομάχι δίνει εντολή στο έντερο να κάνει συσπάσεις για να αποβάλει την προηγούμενη τροφή. Γι αυτό πολλές φορές όταν τρώνε τα μωρά κάνουν κακά η έχουν αέρια. Δεν υπάρχει κάτι σαν θεραπεία, ούτε φταίει το συγκεκριμένο γάλα και θα φύγει από μόνο του. Απλά δεν μπορούμε να βάλουμε ένα πρόγραμμα στο φαγητο. Αυτά.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , maria_tweety είπε:

Λοιπόν, σε περίπτωση που και κάποια άλλη κοπέλα έχει το ίδιο πρόβλημα. Τον είδε ο παιδιατρος σήμερα και μου είπε ότι έχει γαστροκολικο αντανακλαστικο, που είναι κάτι φυσιολογικό και φεύγει από μόνο του. Η διαφορά με την παλλινδρομηση είναι ότι στην τελευταία το μωρό δεν δέχεται καθόλου το μπουκάλι και κλαιει.στη δική μου περίπτωση το μωρό ξεκινάει και τρώει ήρεμος και μετά από λίγο αρχίζει και ζορίζεται. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν πηγαίνει το γάλα στο στομάχι δίνει εντολή στο έντερο να κάνει συσπάσεις για να αποβάλει την προηγούμενη τροφή. Γι αυτό πολλές φορές όταν τρώνε τα μωρά κάνουν κακά η έχουν αέρια. Δεν υπάρχει κάτι σαν θεραπεία, ούτε φταίει το συγκεκριμένο γάλα και θα φύγει από μόνο του. Απλά δεν μπορούμε να βάλουμε ένα πρόγραμμα στο φαγητο. Αυτά.... 

Εγώ βλέπω το μωρό μου που βγάζει το γαλατάκι του να κάνει αυτό που είπες , πολλές φορές τρώει τρώει κάπως λεμαργα και έτσι κάνει κακά της η αερίζεται... Σε ποιον μήνα (περίπου αν σου είπε) φεύγει αυτό, το λυπάμαι το καημένο τρώει και τα βγάζει μετά και την ημέρα κάνουμε 2 φορές μπάνιο γτ γίνεται χάλια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Εγώ βλέπω το μωρό μου που βγάζει το γαλατάκι του να κάνει αυτό που είπες , πολλές φορές τρώει τρώει κάπως λεμαργα και έτσι κάνει κακά της η αερίζεται... Σε ποιον μήνα (περίπου αν σου είπε) φεύγει αυτό, το λυπάμαι το καημένο τρώει και τα βγάζει μετά και την ημέρα κάνουμε 2 φορές μπάνιο γτ γίνεται χάλια. 

Από τον δεύτερο μήνα γενικά αλλά εξαρτάται και από το παιδί. Η κόρη του για παράδειγμα που είναι 5 μηνών το έχει ακόμα.. Εσένα τι ακριβώς κάνει; από την αρχή του γεύματος δυσανασχετεί η πιο μετά; ο δικός σας παιδιατρος τι λέει; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Από τον δεύτερο μήνα γενικά αλλά εξαρτάται και από το παιδί. Η κόρη του για παράδειγμα που είναι 5 μηνών το έχει ακόμα.. Εσένα τι ακριβώς κάνει; από την αρχή του γεύματος δυσανασχετεί η πιο μετά; ο δικός σας παιδιατρος τι λέει; 

Όχι από την αρχή τρώει λιγάκι και μετά , σαν να χτυπιέται κάνει κουνιέται έντονα και αερίζεται η κάνει κακά της ( φυσικά όχι πάντα) .

Η παιδίατρος μας δεν μας είπε κάτι απλά για της αναγωγές ότι βγάζει το γαλατάκι της πιο πολύ γιατί κουνιέται έντονα, της είπα μήπως να κάναμε καμιά εξέταση και μου είπε όχι.  

( Καμιά φορά από την αρχή τρώει λίγο βγαίνει κοιτάει αλλού ξανά ξανά μέχρι που κλαίει και πιάνει κανονικά , δεν ξέρω αν αυτό είναι σχετικό με αυτό που λέμε) 

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2019 at 12:09 ΠΜ, Pegodou είπε:

Εγώ βλέπω το μωρό μου που βγάζει το γαλατάκι του να κάνει αυτό που είπες , πολλές φορές τρώει τρώει κάπως λεμαργα και έτσι κάνει κακά της η αερίζεται... Σε ποιον μήνα (περίπου αν σου είπε) φεύγει αυτό, το λυπάμαι το καημένο τρώει και τα βγάζει μετά και την ημέρα κάνουμε 2 φορές μπάνιο γτ γίνεται χάλια. 

 

Τι τρώει; Αν είναι θηλασμός, είναι πρόβλημα με τη ροή του γάλακτος, που είναι πολύ έντονη σε κάποιους ανθρώπους και αντιμετωπίζεται με αλλαγή της στάσης θηλασμού ή με το να αφήνεις λίγο γάλα να τρέξει στην αρχή. Αν είναι μπιμπερό, τότε χρειάζεσαι ποιο καθιστή στάση στο μωρό, πολύ αργή ροή στη θηλή, και ίσως και λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία στο γάλα. Και στις δύο περιπτώσεις, συχνές στάσεις στο φαγητό.

Όλα τα μωρά ενεργούνται μετά το φαγητό, όταν είναι 1-2 μηνών. Αν όμως κάνει εμετό ή έχει έντονα ρεψίματα, είτε παρατρώει (αν πίνει από μπουκάλι) και θέλει μικρότερα γεύματα, είτε τρώει πολύ λαίμαργα και πίνει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας, 

Έχω ένα αγοράκι τριών μηνών με έντονη κρυφή ΓΟΠΝ και αλλεργία στην πρωτεινη του γάλακτος. Δοκιμάσαμε, σχεδόν τα πάντα για να βοηθήσουμε το παιδί, το οποίο κλαίει απαρηγόρητο περίπου μία ώρα μετά από κάθε γεύμα και με διάρκεια 2 ωρών. Το γάλα που του δίνουμε είναι υποαλλεργικο και αντιαναγωγικο ταυτόχρονα. Πριν από το συγκεκριμένο γάλα, το παιδί πήγε να μας πνίγει δύο φορές. Έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα για να τον ανακουφίσουμε (ειδικά μαξιλάρια, κράτημα έως και μια ώρα μετά το φαγητό, γεύματα με διακοπές), αλλά μάταια.. δυστυχώς δεν θέλει με τίποτα να κάθεται σε πρηνή θέση ούτε στο πλάι και αριστερά.. Στην τελευταία επίσκεψη μας στην παιδογαδτρεντερολογο, μας έδωσε maalox, ,όμως για μια εβδομάδα μόνο, εννοείται ότι με την παύση του φαρμάκου, όλα τα συμπτώματα επέστρεψαν. Βρίσκομαι πραγματικά σε απόγνωση, καθώς μετράει αυτή η κατάσταση 1.5μηνα και ουσιαστική βελτίωση δεν έχουμε δει. Επίσης τον τελευταίο καιρό κάνει και έντονο τόξο κατά τη διάρκεια της σίτισης. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να βοηθήσω το παιδί μου? 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Linakal είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας, 

Έχω ένα αγοράκι τριών μηνών με έντονη κρυφή ΓΟΠΝ και αλλεργία στην πρωτεινη του γάλακτος. Δοκιμάσαμε, σχεδόν τα πάντα για να βοηθήσουμε το παιδί, το οποίο κλαίει απαρηγόρητο περίπου μία ώρα μετά από κάθε γεύμα και με διάρκεια 2 ωρών. Το γάλα που του δίνουμε είναι υποαλλεργικο και αντιαναγωγικο ταυτόχρονα. Πριν από το συγκεκριμένο γάλα, το παιδί πήγε να μας πνίγει δύο φορές. Έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα για να τον ανακουφίσουμε (ειδικά μαξιλάρια, κράτημα έως και μια ώρα μετά το φαγητό, γεύματα με διακοπές), αλλά μάταια.. δυστυχώς δεν θέλει με τίποτα να κάθεται σε πρηνή θέση ούτε στο πλάι και αριστερά.. Στην τελευταία επίσκεψη μας στην παιδογαδτρεντερολογο, μας έδωσε maalox, ,όμως για μια εβδομάδα μόνο, εννοείται ότι με την παύση του φαρμάκου, όλα τα συμπτώματα επέστρεψαν. Βρίσκομαι πραγματικά σε απόγνωση, καθώς μετράει αυτή η κατάσταση 1.5μηνα και ουσιαστική βελτίωση δεν έχουμε δει. Επίσης τον τελευταίο καιρό κάνει και έντονο τόξο κατά τη διάρκεια της σίτισης. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να βοηθήσω το παιδί μου? 

Ευχαριστώ πολύ

Πέρα από αυτά που κάνεις ήδη δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο που μπορείς να κάνεις, μόνο υπομονή για να μεγαλώσει λίγο κ όλα σιγά σιγά θα αλλάξουν. Ο τρίτος με τέταρτος μήνας είναι η κορύφωση της παλινδρόμησης. Πάντως καλό είναι να ξανά επικοινωνήσεις με τον παιδογαστρεντερολογο μήπως δώσεις για περισσότερο καιρό φάρμακο ή να το αλλάξει. Κ ο παιδίατρος ίσως σας πει να εισάγεται λίγο πιο μπροστά στερεα μπας κ καλυτερέψει. Υπομονή κ πάλι υπομονή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας ο μικρός Μ είναι 9 ημερών .κοιμάται αρκετές ώρες την μέρα πράγμα που μου κάνει εντύπωση και δεν μπορώ να τον ξυπνήσω εύκολα γ να φάει και όταν πήγαμε παιδίατρο χθες είχε χάσει η παιδίατρος τον βρήκε πόλυ καλά πάντως και ότι ίσως φταίει λίγο τκ ικτρερο.το μεγάλο θέμα Μ είναι ότι έχει ξεκινήσει τις αναγωγές(είχε κ ο μεγάλος οπότε οκ) αλλά έχει ξεκινήσει από χθες κ βγάζει το γάλα από στομα κ μύτη του μένει το γάλα μες τη. Μύτη κ δεν μπορεί να πάρει ανάσα .εγώ δεν ξέρω πως να το αντίμετωπισω αν δεν ήταν κπ εδώ Να το ξεπνιξει δε. Ξέρω τι θα είχε γίνει έχει τύχει σε κμ να βγάζει την γουλια Μ αυτόν τον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2023 at 11:45 ΜΜ, sweety** είπε:

Καλησπέρα σας ο μικρός Μ είναι 9 ημερών .κοιμάται αρκετές ώρες την μέρα πράγμα που μου κάνει εντύπωση και δεν μπορώ να τον ξυπνήσω εύκολα γ να φάει και όταν πήγαμε παιδίατρο χθες είχε χάσει η παιδίατρος τον βρήκε πόλυ καλά πάντως και ότι ίσως φταίει λίγο τκ ικτρερο.το μεγάλο θέμα Μ είναι ότι έχει ξεκινήσει τις αναγωγές(είχε κ ο μεγάλος οπότε οκ) αλλά έχει ξεκινήσει από χθες κ βγάζει το γάλα από στομα κ μύτη του μένει το γάλα μες τη. Μύτη κ δεν μπορεί να πάρει ανάσα .εγώ δεν ξέρω πως να το αντίμετωπισω αν δεν ήταν κπ εδώ Να το ξεπνιξει δε. Ξέρω τι θα είχε γίνει έχει τύχει σε κμ να βγάζει την γουλια Μ αυτόν τον τρόπο?

Βγαζουν Κ απτή μύτη ναι . Κάνε διαλείμματα για ρέψιμο όταν θηλάζεις Κ κρατά τον πολύ ώρα όρθιο μετά τον θηλασμό μην τον αφήνεις στα 15 λεπτά Κ ας έχει ρευτει κρατά τον όρθιο Κ άλλο τόσο όσο κουραστικό Κ αν σου φαίνεται θα σε γλιτώσει από πάρα πολλές καταστάσεις. Κάνε πιο συχνά Κ πιο μικρά γεύματα στο παιδί μην το αφήνεις να κοιματε πάνω από 2.5 ώρες. Για τον ίκτερο φωτεινό δωμάτιο Κ συχνά γεύματα γιατί τώρα με την ζέστη είναι ακόμα πιο εύκολο να σου αφιδατωθει θέλει πολλά γεύματα ο ίκτερος . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...