Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Κοιτά αυτο το εφεύρε ένας απο τους μεγαλύτερους ομοιοπαθητικους ο joe de livera αλλα πολλοί μέχρι και όμοιοπαθητικοί δεν τον πανε

Η δικός μου ομοιοπαθητικος μου το έδωσε (αλλα μου έδωσε και αλλα να δοκιμάσω)

Ναι εχει παρενέργειες στον ύπνο νομιζω

Αν κανεις ενα google θα δεις πολλές μανούλες μιλάνε για αυτο

http://holisticsaffron.com/cured-babys-acid-reflux-7-days-natural-remedy/

 

Κάναμε και οστεοπαθητικη με απίστευτα αποτελέσματα !! Παμε αυριο παλι

Εχεις δοκιμασει;

 

ΟΚ να σαι καλα, εχω μελετη να κανω !

Οχι δεν εχω δοκιμασει οστεοπαθητικη, κατσε να δουμε κι αν θα κανουμε ομοιοπαθητικη ο αντρας μου δεν συμφωνει φοβαται...αλλα το παιδι καθε βραδυ ταλαιπωρειται-κι εγω...εχουμε κανει τα παντα πια θηλασμο με διαιτα δικη μου οταν ηταν μωρο, διαιτα δικη της οταν μεγαλωσε, θεραπεια για αλλεργιες, φαρμακα, εξετασεις...ανατομικο δεν ειναι ευτυχως αλλα πρεπει να ηρεμησουμε το στομαχακι μας. Και το Laprazol την πιανει λιγο αλλα μια ζωη δεν μπορει να το παιρνει.

ευχαριστω για το λινκ, θα το διαβασω αυριο στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω δεν ειμαι σιγουρη για ομοιοπαθητική αλλα οταν ειςαι απελπισμένος ολα τα βλέπεις

Αν εχεις χρονο δες και για οστεοπαθητικη, ειναι πραγματικά απίστευτη βοήθησε τον μεγαλο μου οταν ηταν μωρο (3 επισκέψεις χρειάστηκαν μονο! )...εχει να κανει με τα νεύρα στο σώμα μερικά απο τα οποία σχετίζονται με το πεπτικό σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Θεέ μου τι θα κάνω με το μωρό μου...

Αλλάξαμε γάλα, παίρνουμε αντιαναγωγικό το humana AR και epadoren!

Κάναμε και υπέρηχο να αποκλείσουμε τη στένωση πυλωρού, ευτυχώς είναι ανοιχτός!

Το μωρό δεν κλαίει πλέον υστερικά αλλά τα συμπτώματα παραμένουν!

Τον ταίζω και από την ώρα που ξεκινάμε το φαγητό τον κρατάω αγκαλιά μιάμιση ώρα όρθιο...

Έχω καταλάβει γενικά ότι ΄δυσφορεί έντονα και σα να φουσκώνει η κοιλιά του γύρω στη μία-μιάμιση ώρα από όταν ξεκινήσουμε το φαγητό...

Τον βάζω να ξαπλώσει τόσο πλάγια που είναι σα μπρούμητα γύρω στη μιάμιση με δύο ώρες από όταν ξεκινήσαμε να φάμε(το πιο πιθανό θα χρειαστεί να τον ξανασηκώσω)

Αναγουλιάζει, ξυνίζει , μαζεύει τα χεράκια στο πρόσωπο και γυρνάει το κεφαλάκι προς τα πάνω, έχει σάλια, η γλώσσα συνέχεια είναι έξω, χτες μου ρεύτηκε και από μόνος του ενώ ήταν ξαπλωμένος τρεις ώρες μετά το φαγητό και δεν αποχωρίζεται την πιπίλα του !

Αυτά τα συνεχίζει με φθίνουσα πορεία μέχρι να κλείσει τετράωρο και μετά κοιμάται ήσυχο...

Το θέμα μου τώρα είναι ότι μπορεί να φαίνεται πιο ήρεμο αλλά είναι σα να κουράστηκε...Χάνουμε πάρα πολλές μερίδες, χτες όλο το 24ωρο έφαγε 4 φορές από 100ml ενώ πριν δυο βδομάδες έτρωγε το διπλάσιο...

Για να καταλάβετε χτες το απόγευμα έφαγε στις τεσσεράμιση 100ml ,είχε αναστάτωση και τα συμπτώματα που περιέγραψα και μέχρι τις 9 όπου και κοιμήθηκε επιτέλους ηρεμα μέχρι τις 11....

Ξαπλώσαμε γύρω στις μία, δυσφορούσε για αρκετή ώρα μέσα στον ύπνο του , όταν κλαψούριζε τον χτυπούσα λίγο στην πλάτη και ξανακοιμόταν, μετά από αρκετή ώρα κοιμήθηκε ήρεμο και ξύπνησε για να φάμε στις 7!!!

Τώρα έχουμε να φάμε από τις 7, δεν κοιμάται , δυσανασχετεί αλλά με πιπίλα και αγκαλιά είναι οκ...

Φοβόμουν μήπως αυτή η δυσανασχέτηση είναι από πείνα αλλά μίλησα με την παιδογαστρεντερολόγο, της είπα πώς κάνει και είπε ότι ακόμη έχει δυσφορία και δεν πεινάει να μην τον ταίσω μέχρι να κλάψει και να καταλάβω ότι είναι από πείνα...

Και να φανταστείτε ήταν πάρα πολύ φαγανό..

Και πέρα από αυτά τέταρτη μέρα χωρίς κακά...

Εδώ και καιρό μας αργεί να κάνει κακά παρόλο που είναι αρκετά μαλακά , σαν κουτσουλιά!!Χρειάστηκε 3-4 φορές να του βάλω λαδάκι...

Η γιατρός συστήνει nexium....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Xan αυτο με τα κακά το είχαμε και εμεις ακριβως το ιδιο

Λύθηκε με το να κάνουμε baby massage στην κοιλιά γυρω απο τον αφαλο σε clockwise κίνηση

Καντο καθε φορά που αλλάζεις πανα για πέντε λεπτά και θα παει!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Θεέ μου τι θα κάνω με το μωρό μου...

Αλλάξαμε γάλα, παίρνουμε αντιαναγωγικό το humana AR και epadoren!

Κάναμε και υπέρηχο να αποκλείσουμε τη στένωση πυλωρού, ευτυχώς είναι ανοιχτός!

Το μωρό δεν κλαίει πλέον υστερικά αλλά τα συμπτώματα παραμένουν!

Τον ταίζω και από την ώρα που ξεκινάμε το φαγητό τον κρατάω αγκαλιά μιάμιση ώρα όρθιο...

Έχω καταλάβει γενικά ότι ΄δυσφορεί έντονα και σα να φουσκώνει η κοιλιά του γύρω στη μία-μιάμιση ώρα από όταν ξεκινήσουμε το φαγητό...

Τον βάζω να ξαπλώσει τόσο πλάγια που είναι σα μπρούμητα γύρω στη μιάμιση με δύο ώρες από όταν ξεκινήσαμε να φάμε(το πιο πιθανό θα χρειαστεί να τον ξανασηκώσω)

Αναγουλιάζει, ξυνίζει , μαζεύει τα χεράκια στο πρόσωπο και γυρνάει το κεφαλάκι προς τα πάνω, έχει σάλια, η γλώσσα συνέχεια είναι έξω, χτες μου ρεύτηκε και από μόνος του ενώ ήταν ξαπλωμένος τρεις ώρες μετά το φαγητό και δεν αποχωρίζεται την πιπίλα του !

Αυτά τα συνεχίζει με φθίνουσα πορεία μέχρι να κλείσει τετράωρο και μετά κοιμάται ήσυχο...

Το θέμα μου τώρα είναι ότι μπορεί να φαίνεται πιο ήρεμο αλλά είναι σα να κουράστηκε...Χάνουμε πάρα πολλές μερίδες, χτες όλο το 24ωρο έφαγε 4 φορές από 100ml ενώ πριν δυο βδομάδες έτρωγε το διπλάσιο...

Για να καταλάβετε χτες το απόγευμα έφαγε στις τεσσεράμιση 100ml ,είχε αναστάτωση και τα συμπτώματα που περιέγραψα και μέχρι τις 9 όπου και κοιμήθηκε επιτέλους ηρεμα μέχρι τις 11....

Ξαπλώσαμε γύρω στις μία, δυσφορούσε για αρκετή ώρα μέσα στον ύπνο του , όταν κλαψούριζε τον χτυπούσα λίγο στην πλάτη και ξανακοιμόταν, μετά από αρκετή ώρα κοιμήθηκε ήρεμο και ξύπνησε για να φάμε στις 7!!!

Τώρα έχουμε να φάμε από τις 7, δεν κοιμάται , δυσανασχετεί αλλά με πιπίλα και αγκαλιά είναι οκ...

Φοβόμουν μήπως αυτή η δυσανασχέτηση είναι από πείνα αλλά μίλησα με την παιδογαστρεντερολόγο, της είπα πώς κάνει και είπε ότι ακόμη έχει δυσφορία και δεν πεινάει να μην τον ταίσω μέχρι να κλάψει και να καταλάβω ότι είναι από πείνα...

Και να φανταστείτε ήταν πάρα πολύ φαγανό..

Και πέρα από αυτά τέταρτη μέρα χωρίς κακά...

Εδώ και καιρό μας αργεί να κάνει κακά παρόλο που είναι αρκετά μαλακά , σαν κουτσουλιά!!Χρειάστηκε 3-4 φορές να του βάλω λαδάκι...

Η γιατρός συστήνει nexium....:cry:

 

Ποσο ειναι το μωρακι σου? Εχεις δοκιμασει να αλλαξεις γαλα, μηπως αυτο δεν το ανακουφιζει και για αυτο δεν το πινει. Αν δεν τρωει οσο παλια, δεν θα εχει και αναλογες κενωσεις.

Ειναι ολα αυτα συνηθισμενα με τη ΓΟΠ, μην απελπιζεσαι θα περασουν.

Το nexium μελετησε το καλα πριν το δωσεις. Μια δευτερη γνωμη ισως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο ειναι το μωρακι σου? Εχεις δοκιμασει να αλλαξεις γαλα, μηπως αυτο δεν το ανακουφιζει και για αυτο δεν το πινει. Αν δεν τρωει οσο παλια, δεν θα εχει και αναλογες κενωσεις.

Ειναι ολα αυτα συνηθισμενα με τη ΓΟΠ, μην απελπιζεσαι θα περασουν.

Το nexium μελετησε το καλα πριν το δωσεις. Μια δευτερη γνωμη ισως?

 

Είναι δύο μηνών...Αλλάζουμε γάλατα , ακόμη δε βρήκαμε αυτό που του ταιριάζει...Τώρα θα δοκιμάσουμε το allernova της novalac!

Έχει να φάει από χτες το απόγευμα στις εφτά, το σήκωσα, του έδωσα epadoren, του άλλαξα την πάνα και δε διαμαρτύρεται για φαγητό, μόνο την πιπιλίτσα του θέλει...

Ξέρεις κάτι για το nexium;

Είμαι Θεσσαλονίκη οπότε δεν μπορώ να πάω στους γαστρεντερολόγους που πρότεινες...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο μηνών...Αλλάζουμε γάλατα , ακόμη δε βρήκαμε αυτό που του ταιριάζει...Τώρα θα δοκιμάσουμε το allernova της novalac!

Έχει να φάει από χτες το απόγευμα στις εφτά, το σήκωσα, του έδωσα epadoren, του άλλαξα την πάνα και δε διαμαρτύρεται για φαγητό, μόνο την πιπιλίτσα του θέλει...

Ξέρεις κάτι για το nexium;

Είμαι Θεσσαλονίκη οπότε δεν μπορώ να πάω στους γαστρεντερολόγους που πρότεινες...

 

Xan πολυ γρήγορα πηδάς απο το epadoren στο nexium

Το τελευταίο ειναι πολυ δυνατο και μερικές φορές υπαρχουν παρενέργειες

Το epadoren δεν βοήθησε; Το πήρε με εντελως άδειο στομάχι και κανά μισάωρο πριν το επόμενο γαλα;

Link to comment
Share on other sites

Xan εδω κατι μανούλες λένε δεν είχαν καν παρενέργειες με το nexium και βοήθησε πολυ http://community.babycenter.com/post/a32966341/nexium_dosage_and_side_effects

 

Αυτό οπωσδήποτε πρεπει να το δώσεις με άδειο στομάχι ομως (ρωτα και τη γιατρο σου για το πως το παίρνεις)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο μηνών...Αλλάζουμε γάλατα , ακόμη δε βρήκαμε αυτό που του ταιριάζει...Τώρα θα δοκιμάσουμε το allernova της novalac!

Έχει να φάει από χτες το απόγευμα στις εφτά, το σήκωσα, του έδωσα epadoren, του άλλαξα την πάνα και δε διαμαρτύρεται για φαγητό, μόνο την πιπιλίτσα του θέλει...

Ξέρεις κάτι για το nexium;

Είμαι Θεσσαλονίκη οπότε δεν μπορώ να πάω στους γαστρεντερολόγους που πρότεινες...

 

Συμφωνω με την babycute το nexium το δινουμε μονο σε πολυ ασχημες καταστασεις και μετα απο καποια ηλικια 2 μηνων ειναι πολυ μωρο αλλα δεν μπορω να σου πω βεβαια να μην το παρεις, ο,τι πει ο γιατρος. Εχει παντως παρενεργειες χωρις να θελω να σε φοβισω αλλα διαβασε το φυλλο οδηγιων του.

 

Δοκιμασε το αλλο γαλα μπορει να του αρεσει περισσοτερο και να το ανακουφισει. Πρεπει να ειναι ειδικο γαλα για την αλλεργια στο αγελαδινο, ετσι? Καλο αυτο. Επισης και να μη διαμαρτυρεται για φαγητο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να το ταισεις δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου χτες έφαγε στις μία το μεσημέρι ΄και ακολούθησαν όλα όσα περιγράφω παραπάνω...Γύρω στις έξι αρχίζει να φωνάζει σα να πονάει αλλά ο άντρας μου έλεγε ότι πεινάει (εγώ ήμουν σίγουρη ότι ήταν γεμάτος υγρά!)

Του δώσαμε epadoren στις εξίμιση και τον ταίσαμε στις εφτά...

Τι το θέλαμε;;;Έτρωγε και δυσανασχετούσε, δηλαδή γυρνούσε το κεφαλάκι δεξιά και αριστερά σα να μην μπορεί να πιάσει την πιπίλα...

Έφαγε 70ml και μετά η κατάσταση για το έπόμενο τρίωρο ήταν τραγική!

Νόμιζα ότι θα πάθει τίποτα από τα ουρλιαχτά, γλουτς στο λαιμό , ρεψίματα και μη χειρότερα...

Κοιμήθηκε ανήσυχα με ξινίλες και τον ξυπνησα εγώ στις τρεισίμιση , δε μπορούσα να τον αφήσω άλλο , στην ουσία απτις μία το μεσημέρι ήταν με 70ml!!

Ξαναφάγαμε στις 10 και μισή πάλι χωρίς να το ζητάει αλλά είχαμε παιδίατρο στις δώδεκα(75ml πάλι)

Και όλα αυτά με το allernova που είναι ειδικό στις αλλεργίες κι αντιαναγωγικό..

Μίλησα με την παιδογαστρεντερολόγο και σήμερα το απόγευμα πήρε "δυστυχώς" το πρώτο φακελάκι nexium και βλέπουμε..

Άσχετο αλλά τα nexium φακελάκια είναι σε έλλειψη!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ελπίζω να πάνε όλα καλά...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτο τάισμα σκέτη αποτυχία...

Το πήρε στις έξι, τον τάισα εξίμιση , κοιμάται και ξαφνικά ακούω το γλουτς και σπαράζει...τον έχουμε αγκαλιά όρθιοι και μόλις κάτσουμε μάλλον νιώθει την πίεση στην κοιλίτσα και κλαίει!

Άντε πέρασαν οι πρώτες δυόμιση πιο δύσκολες ώρες , σιγά σιγά θα αρχίσει να ηρεμεί η ψυχούλα μου!

Πονούσε πάρα πολύ σα να είχε και κολικούς μαζί, τι να πώ; Άντε να ξαναφάει τώρα...κανένα δεκάωρο θα κάνει:cry:

Ελπίζω να θέλει το χρόνο του να δράσει...

Link to comment
Share on other sites

Tαλαιπωρηθήκαμε και μεις με ΓΟΠ χωρίς ρουκέτες-πολλές γουλιές,κρυφή ταυτόχρονα με κολικούς σ αυτούς τους μήνες xan και σε καταλαβαίνω πολύ!Διάβασα πως αλλάζετε ακόμα γάλατα,έχει αλλεργία το μωράκι σου και δίνεις αντιαλλεργικό?ρωτάω γιατί για ΓΟΠ της μικρής μου έκατσε τέλεια το s26 gold GF..δεν είναι και αντιαλλεργικό όμως,ξέρω ότι είναι θέμα οργανισμού και δε σημαίνει πως αυτό σίγουρα θα ταιριάξει στο κάθε μωρό αλλά έχε το στο νου σου και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πρώτο τάισμα σκέτη αποτυχία...

Το πήρε στις έξι, τον τάισα εξίμιση , κοιμάται και ξαφνικά ακούω το γλουτς και σπαράζει...τον έχουμε αγκαλιά όρθιοι και μόλις κάτσουμε μάλλον νιώθει την πίεση στην κοιλίτσα και κλαίει!

Άντε πέρασαν οι πρώτες δυόμιση πιο δύσκολες ώρες , σιγά σιγά θα αρχίσει να ηρεμεί η ψυχούλα μου!

Πονούσε πάρα πολύ σα να είχε και κολικούς μαζί, τι να πώ; Άντε να ξαναφάει τώρα...κανένα δεκάωρο θα κάνει:cry:

Ελπίζω να θέλει το χρόνο του να δράσει...

 

Εύχομαι να πάνε ολά Κάλα....υπομονή υπομοινη υπομονή.....

Το νεξιουμ η δική μου γαστρεντερολογος δεν μας το έδωσε με τίποτα.μίλησε και με αλλους κορυφαίους γιατρους και ειπαν όχι.το δίνουν σε Πόλυ βαριές περιπτώσεις οπουτομωρο χάνει βαρος,φτύνει αίμα κλπ.εμείς 10 μηνών και έχουμε ακόμα γοπ σοβαρή.αλλά νεξιουμ δε δίνει.ρωτησες και αλλου;αναστείλει την παραγωγη οξέων....η παλινδρόμηση εχει υφέσεις και εξάρσεις. Εμεις για 4 μηνες δεν κλειναμε μάτι ειμασταν με βάρδιες.αλλά βελτιώθηκε με τον Κάιρο.επισης αντιαναγωγικο σε κρυφή γοπ δεν κανει, επιδεινώνει την οισοφαγητιδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια το πρόβλημα της κορυφής ΓΟΠ του μικρού μου λύθηκε κατα ενα 95% (εκτός απο ενα μισάωρο που κλαίει και τεντώνεται το βράδυ πριν τον ύπνο) και ήθελα να γράψω το πως μπάς και βοηθηθεί καμμια μανούλα

 

Ο μικρός μου τωρα 10 βδομαδων έπαιρνε και την ρανιτιδινη και την ομπεραζολη (το δεύτερο πολυ δυνατο κλείνει εντελως τις αντλίες προτωνιων και δεν βγαίνει οξύ) μέχρι που διάβασα το παρακάτω και τον σταμάτησα και απο τα δυο αμεςως και του έδωσα μεγάλης ισχύος προβιοτικα

 

http://chriskresser.com/rhr-how-to-treat-acid-reflux-in-babies-without-drugs

 

Καλυτερέψε μεςα σε λίγες μερες. Τωρα είμαστε χωρις φάρμακα εδω ναι δυο βδομαδες και ειναι διαφορετικό μωρο εντελως!!

Επειδή θηλαζω έκοψα γαλα γλουτενη άμυλο καλαμποκιού αυγά καρύδια θδρατανθρακες κλπ μέχρι να γίνει τελεια και οταν ειναι 100% θα τα επαναφέρω ενα ενα

 

Να σημειώσω οτι πήγα σε τρεις γιατρους ο ένας κορυφαίος παιδογαστροεντερολογος και μονο ένας μου έδωσε προβιοτικα !

Απίστευτο οτι η λύση ειναι τοςο απλή, αλλα αν διαβάσετε το άρθρο θα δείτε απο που προέρχεται η ΓΟΠ (σε περιπτωση μη ανατομικου προβλήματος!)

 

 

Χαρα-Μαρία αν διαβάζεις ακομα ρίξε μια ματια και σε αυτο http://www.allergymummy.com/about-me/ για την μικρούλα σου

 

Καλη επιτυχία στις μανούλες με μωρακια με ΓΟΠ... Τσούζει πολυ η ρημαδιασμενη ασθένεια!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το πρόβλημα της κορυφής ΓΟΠ του μικρού μου λύθηκε κατα ενα 95% (εκτός απο ενα μισάωρο που κλαίει και τεντώνεται το βράδυ πριν τον ύπνο) και ήθελα να γράψω το πως μπάς και βοηθηθεί καμμια μανούλα

 

Ο μικρός μου τωρα 10 βδομαδων έπαιρνε και την ρανιτιδινη και την ομπεραζολη (το δεύτερο πολυ δυνατο κλείνει εντελως τις αντλίες προτωνιων και δεν βγαίνει οξύ) μέχρι που διάβασα το παρακάτω και τον σταμάτησα και απο τα δυο αμεςως και του έδωσα μεγάλης ισχύος προβιοτικα

 

http://chriskresser.com/rhr-how-to-treat-acid-reflux-in-babies-without-drugs

 

Καλυτερέψε μεςα σε λίγες μερες. Τωρα είμαστε χωρις φάρμακα εδω ναι δυο βδομαδες και ειναι διαφορετικό μωρο εντελως!!

Επειδή θηλαζω έκοψα γαλα γλουτενη άμυλο καλαμποκιού αυγά καρύδια θδρατανθρακες κλπ μέχρι να γίνει τελεια και οταν ειναι 100% θα τα επαναφέρω ενα ενα

 

Να σημειώσω οτι πήγα σε τρεις γιατρους ο ένας κορυφαίος παιδογαστροεντερολογος και μονο ένας μου έδωσε προβιοτικα !

Απίστευτο οτι η λύση ειναι τοςο απλή, αλλα αν διαβάσετε το άρθρο θα δείτε απο που προέρχεται η ΓΟΠ (σε περιπτωση μη ανατομικου προβλήματος!)

 

 

Χαρα-Μαρία αν διαβάζεις ακομα ρίξε μια ματια και σε αυτο http://www.allergymummy.com/about-me/ για την μικρούλα σου

 

Καλη επιτυχία στις μανούλες με μωρακια με ΓΟΠ... Τσούζει πολυ η ρημαδιασμενη ασθένεια!!

 

 

Μπορείς να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες;ποια πηρατε Κάθα ποτε ποσο καιρό ειδες διαφορά κλπ.ποιος γιατρός στα έδωσε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες;ποια πηρατε Κάθα ποτε ποσο καιρό ειδες διαφορά κλπ.ποιος γιατρός στα έδωσε;

 

Πήρα δυο

Probiota infant powder

Klaire labs ther biotic infant formula

Ειναι εντελως υποαλλεργικα ουτε Γκουτενη γαλα καλαμπόκι τιποτα

 

Οι γιατροι που πήγα ειναι λονδινο δεν θα σε βοήθησει και να σου δωσω ονομα

Αν κανεις google reflux "low stomach acid" θα δεις τι εννοώ

Βασικα το πρόβλημα ειναι οτι το στομάχι δεν εχει πολλα οξέα οπότε δεν χωνεύονται καλα οι τροφές η το γαλα και δημιουργείται ενα δευτερεύον οξύ απο τα υπολειπόμενα του φαγητού στο στομάχι.. Αυτο ειναι το οξύ που δημιουργεί το πρόβλημα και ΟΧΙ το οξύ του στομαχιού!!!

Ο μεγαλύτερος λόγος ειναι τα κακά βακτήρια στο έντερο καη η έλλειψη καλώ βακτηριων λόγω αντίβιώσεων για πχ

 

Για να λυθεί το πρόβλημα τα οξέα του στομαχιού πρεπει να αυξηθούν

Το κακο με τα φάρμακα ειναι οτι μειώνουν τα οξέα οπότε ένας φαύλος κύκλος κανει το πρόβλημα χειρότερο, το παιδι εξαρτιέται απο τα φάρμακα και αν ψάξεις το θέμα θα δεις οτι όσοι περνούν φάρμακα αργούν να γίνουν καλα σε σύγκριση με αυτούς που δεν παίρνουν

 

Οπότε εμεις τα κόψαμε μαχαίρι και τα δυο για μερικές μερες η καταςταςη ηταν χάλια και τωρα περδικι!!

Σημείωσε οτι την ομπερεζοκη πρεπει να την κοψεις σιγα σιγα και οχι αμεςως

Τι φάρμακα παιρνει το παιδι;

 

Απο σενα εξαρτάται για μας ηταν μεγαλη αποφαςη μετα απο μεγαλη έρευνα και πολλα λεφτά σε γιατρους!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δυο

Probiota infant powder

Klaire labs ther biotic infant formula

Ειναι εντελως υποαλλεργικα ουτε Γκουτενη γαλα καλαμπόκι τιποτα

 

Οι γιατροι που πήγα ειναι λονδινο δεν θα σε βοήθησει και να σου δωσω ονομα

Αν κανεις google reflux "low stomach acid" θα δεις τι εννοώ

Βασικα το πρόβλημα ειναι οτι το στομάχι δεν εχει πολλα οξέα οπότε δεν χωνεύονται καλα οι τροφές η το γαλα και δημιουργείται ενα δευτερεύον οξύ απο τα υπολειπόμενα του φαγητού στο στομάχι.. Αυτο ειναι το οξύ που δημιουργεί το πρόβλημα και ΟΧΙ το οξύ του στομαχιού!!!

Ο μεγαλύτερος λόγος ειναι τα κακά βακτήρια στο έντερο καη η έλλειψη καλώ βακτηριων λόγω αντίβιώσεων για πχ

 

Για να λυθεί το πρόβλημα τα οξέα του στομαχιού πρεπει να αυξηθούν

Το κακο με τα φάρμακα ειναι οτι μειώνουν τα οξέα οπότε ένας φαύλος κύκλος κανει το πρόβλημα χειρότερο, το παιδι εξαρτιέται απο τα φάρμακα και αν ψάξεις το θέμα θα δεις οτι όσοι περνούν φάρμακα αργούν να γίνουν καλα σε σύγκριση με αυτούς που δεν παίρνουν

 

Οπότε εμεις τα κόψαμε μαχαίρι και τα δυο για μερικές μερες η καταςταςη ηταν χάλια και τωρα περδικι!!

Σημείωσε οτι την ομπερεζοκη πρεπει να την κοψεις σιγα σιγα και οχι αμεςως

Τι φάρμακα παιρνει το παιδι;

 

Απο σενα εξαρτάται για μας ηταν μεγαλη αποφαςη μετα απο μεγαλη έρευνα και πολλα λεφτά σε γιατρους!

 

Περνάμε επαντορεν έως τον 6ο μηνά μετα το κοψαμε.τώρα είναι 10 άλλα αυτό το μήνα έχει επιδείνωση.τρεις ώρες μετα το φαι και οτάν παιζει τον πιάνει κρυφή παλινδρόμηση.τώρα μου είπε πως ίσως ξαναρχισουμε επαντορεν.

Link to comment
Share on other sites

Περνάμε επαντορεν έως τον 6ο μηνά μετα το κοψαμε.τώρα είναι 10 άλλα αυτό το μήνα έχει επιδείνωση.τρεις ώρες μετα το φαι και οτάν παιζει τον πιάνει κρυφή παλινδρόμηση.τώρα μου είπε πως ίσως ξαναρχισουμε επαντορεν.

 

Αχου το μωρακι!

Αρχίσε προβιοτικα και θα σωθεις! Εχεις γαστρεντερολόγο ; Για ρωτα τον τι λέει ... Ο δικός μου βλάκας μου έδωσε πιο πολλα φάρμακα και μου είπε να κοψω θηλασμο.. Να δουμε ποιος γελάει τωρα

 

Το επαντορεν που παίρνεις ειναι η ρανιτιδινη που έλεγα πριν

Αν το παιδι δεν παιρνει φάρμακο αυτη τη στιγμή ειναι η μεγαλύτερη σου ευκαιρία να αρχίσει προβιοτικα

 

Ακομα κοψε του τα σιτηρά και τη γλουτενη προσωρινά (Gaps diet) και θα δεις σε μια βδομαδα πως ειναι! Προσωρινά μέχρι να λυθεί το πρόβλημα!

Δίνεις του παιδιου sauerkraut καθόλου;

Δοκίμασε το που σου λέω και θα με θυμηθεις!

Link to comment
Share on other sites

Αχου το μωρακι!

Αρχίσε προβιοτικα και θα σωθεις! Εχεις γαστρεντερολόγο ; Για ρωτα τον τι λέει ... Ο δικός μου βλάκας μου έδωσε πιο πολλα φάρμακα και μου είπε να κοψω θηλασμο.. Να δουμε ποιος γελάει τωρα

 

Το επαντορεν που παίρνεις ειναι η ρανιτιδινη που έλεγα πριν

Αν το παιδι δεν παιρνει φάρμακο αυτη τη στιγμή ειναι η μεγαλύτερη σου ευκαιρία να αρχίσει προβιοτικα

 

Ακομα κοψε του τα σιτηρά και τη γλουτενη προσωρινά (Gaps diet) και θα δεις σε μια βδομαδα πως ειναι! Προσωρινά μέχρι να λυθεί το πρόβλημα!

Δίνεις του παιδιου sauerkraut καθόλου;

Δοκίμασε το που σου λέω και θα με θυμηθεις!

 

Παιδογαστρεντερολογο απο την αρχή έχω.παντα μου έλεγε πως ο θηλασμός είναι το καλυτερο για την παλινδρόμηση εμένα και το επαντορεν με μέτρο.νεξιουμ δε, το άλλο που λες, ποτε ουτε να το συζητησει.έχουν τίποτα παρενέργειες τα προβιοτικα;τα διαλυεις στο γάλα;ξινολαχανο δεν του έχω δώσει που το βρισκεις;δεν προκαλει Αερία;ΕΣΥ αφού είναι τόσο μικρο πως του δίνεις;

 

Για γλουτένη, τρώει ζυμαρικά εδώ και τρεις μηνες.δεν έδειξε κάποια επιδεινωση.πριν μπουμε στα στερεα είχα κόψει εγω ψάρι αυγά γαλακτοκομικά, καφε, τσαι.δεν υπηρχε καμια διαφορα....είχε εξαρσεις υφεσεις συνεχεία χωρίς φανερή αιτία. Η γιατρός μου λέει πως ποτε δεν αποδείξαμε αλλεργία σε κατι.είναι δύσκολο να διαπιστωσεις τι τον πειράζει.αν συνεχισει και άλλο θα πάμε για πατς τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδογαστρεντερολογο απο την αρχή έχω.παντα μου έλεγε πως ο θηλασμός είναι το καλυτερο για την παλινδρόμηση εμένα και το επαντορεν με μέτρο.νεξιουμ δε, το άλλο που λες, ποτε ουτε να το συζητησει.έχουν τίποτα παρενέργειες τα προβιοτικα;τα διαλυεις στο γάλα;ξινολαχανο δεν του έχω δώσει που το βρισκεις;δεν προκαλει Αερία;ΕΣΥ αφού είναι τόσο μικρο πως του δίνεις;

 

Για γλουτένη, τρώει ζυμαρικά εδώ και τρεις μηνες.δεν έδειξε κάποια επιδεινωση.πριν μπουμε στα στερεα είχα κόψει εγω ψάρι αυγά γαλακτοκομικά, καφε, τσαι.δεν υπηρχε καμια διαφορα....είχε εξαρσεις υφεσεις συνεχεία χωρίς φανερή αιτία. Η γιατρός μου λέει πως ποτε δεν αποδείξαμε αλλεργία σε κατι.είναι δύσκολο να διαπιστωσεις τι τον πειράζει.αν συνεχισει και άλλο θα πάμε για πατς τεστ.

 

Δεν μιλάμε για αλλεργία αλλα για δυσανεξία το τεστ δεν θα σου δείξει κατι

Αν το μωρακι ξαφνικά δείχνει οτι εχει έξαρση πως ξέρετε οτι η γλουτενη δεν ειναι η αιτία;; η το αυγο;

 

Του έδινα λίγο απο το χυμό του λάχανο αλλα επειδή παιρνει δυνατά προβιοτικα τωρα το έκοψα

 

Η μονη παρενέργειες που έχουν ειναι οτι μπορει να προκαλέσουν αέρια στην αρχή αλλα αυτο ειναι σημάδι οτι λειτουργούν και οτι σκοτώνονται τα κακά βακτήρια

Πίστεψε με καμμια παρενεργια όπως των φαρμάκων :-(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το πρόβλημα της κορυφής ΓΟΠ του μικρού μου λύθηκε κατα ενα 95% (εκτός απο ενα μισάωρο που κλαίει και τεντώνεται το βράδυ πριν τον ύπνο) και ήθελα να γράψω το πως μπάς και βοηθηθεί καμμια μανούλα

 

Ο μικρός μου τωρα 10 βδομαδων έπαιρνε και την ρανιτιδινη και την ομπεραζολη (το δεύτερο πολυ δυνατο κλείνει εντελως τις αντλίες προτωνιων και δεν βγαίνει οξύ) μέχρι που διάβασα το παρακάτω και τον σταμάτησα και απο τα δυο αμεςως και του έδωσα μεγάλης ισχύος προβιοτικα

 

http://chriskresser.com/rhr-how-to-treat-acid-reflux-in-babies-without-drugs

 

Καλυτερέψε μεςα σε λίγες μερες. Τωρα είμαστε χωρις φάρμακα εδω ναι δυο βδομαδες και ειναι διαφορετικό μωρο εντελως!!

Επειδή θηλαζω έκοψα γαλα γλουτενη άμυλο καλαμποκιού αυγά καρύδια θδρατανθρακες κλπ μέχρι να γίνει τελεια και οταν ειναι 100% θα τα επαναφέρω ενα ενα

 

Να σημειώσω οτι πήγα σε τρεις γιατρους ο ένας κορυφαίος παιδογαστροεντερολογος και μονο ένας μου έδωσε προβιοτικα !

Απίστευτο οτι η λύση ειναι τοςο απλή, αλλα αν διαβάσετε το άρθρο θα δείτε απο που προέρχεται η ΓΟΠ (σε περιπτωση μη ανατομικου προβλήματος!)

 

 

Χαρα-Μαρία αν διαβάζεις ακομα ρίξε μια ματια και σε αυτο http://www.allergymummy.com/about-me/ για την μικρούλα σου

 

Καλη επιτυχία στις μανούλες με μωρακια με ΓΟΠ... Τσούζει πολυ η ρημαδιασμενη ασθένεια!!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ Babycute

Λογικη μου φαινεται η θεωρια με τα οξεα στομαχου. Θα το δοκιμασω.

Συμφωνω για τη ρανιτιδινη, εμας την εκανε χειροτερα οταν ηταν μωρο.

Να σαι καλα, καλη σας συνεχεια και θα σας πω νεα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για αλλεργία αλλα για δυσανεξία το τεστ δεν θα σου δείξει κατι

Αν το μωρακι ξαφνικά δείχνει οτι εχει έξαρση πως ξέρετε οτι η γλουτενη δεν ειναι η αιτία;; η το αυγο;

 

Του έδινα λίγο απο το χυμό του λάχανο αλλα επειδή παιρνει δυνατά προβιοτικα τωρα το έκοψα

 

Η μονη παρενέργειες που έχουν ειναι οτι μπορει να προκαλέσουν αέρια στην αρχή αλλα αυτο ειναι σημάδι οτι λειτουργούν και οτι σκοτώνονται τα κακά βακτήρια

Πίστεψε με καμμια παρενεργια όπως των φαρμάκων :-(

 

Αυγό δεν τρώμε ακόμα ουτε εγώ.έτρωγε ζυμαρικά εδώ και τρεις μηνες γιατί να τον πειράξει τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αυγό δεν τρώμε ακόμα ουτε εγώ.έτρωγε ζυμαρικά εδώ και τρεις μηνες γιατί να τον πειράξει τώρα;

 

Ναι εχεις δίκιο αν τα τρώτε καιρό και δεν ειχε πρόβλημα καμμια σχέση!

 

Οκ αν του δώσεις τελικά προβιοτικα πες μας πρόοδο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...