Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

th@lia,

αν μπορείς θα ήθελα να μου πεις με το γάλα το frisolac comfort είδες διαφορά από την πρώτη-δεύτερη μέρα ή μετά από μία εβδομάδα;

Το μωρό σου έκλεγε σε κάθε γεύμα ή σε άλλα ναι και σε άλλα απλώς γκρίναζε;

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερινα,

εκλαιγε καθε φορα που της εδινα γαλα..δεν ειχε εξαιρεσεις.

Μολις αλλαξα το γαλα (frisolac comfort )σταματησαν τα κλαματα απλα

περασαμε 10 μερες με δυσκοιλια, χαμομηλια και ασκησεις στα ποδαρακια

μεχρι που ηρθε και εστρωσε τωρα. Και τρωει κανονικα. Κλαματα τελος, κατι

λιγα που τα εντασσω στους κολικους της περιοδους. Οχι πολλα ωστε να ανησυχουμε. Οτι αλλο θες εδω ημαστε...Ευχομαι να την βρουμε την ακρη με αυτα τα γαλατα...Πολυ παιδεμα. Ειδικα αν βλεπεις το μωρακι να παιδευεται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, με το πρώτο τάισμα ήταν καλύτερα τα πράγματα, ή σταδιακά βελτιώθηκαν;

Εμένα τρώει με όρεξη 50ml και ξαφνικά αφήνει το μπιμπερό και σκάει στο κλάμα. Μόλις της περνάει λίγο της ξαναδίνω το μπιμπερό, τρώει άλλα 10ml, πάλι κλάμα. την πιέζω για να φάει σιγά-σιγά γύρω στα 90-100ml την κάθε φορά. Αλλά τρώει κάθε 3-4 ώρες. Μόλις σταματήσουμε το τάισμα είναι μια χαρά, ούτε κλάμα ούτε πόνοι.

Επίσης, έχω παρατηρήσει, με το που πέφτει το γάλα στο στομαχάκι της κάνει ένα θόρυβο γρρρ γρρρ, και μετά βάζει τα κλάματα.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις και τι αλλο σκεφτηκα για την περιπτωση που κλαει?Μηπως το γαλα δεν τρεχει αρκετα καλα απο την θηλη και ζοριζεται να πιει και νευριαζει?

Οποτε με τις πρωτες γουλιες κουραζεται και σταματαει μετα?Αν ανοιγες λιγο μια θηλη να το δοκιμασεις και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

th@lia, έχω πάρει όλες τις πιπίλες της chicco. Με τις μισές ζοριζότανε και με τις άλλες μισές πνιγότανε. Τελικά καταλήξαμε στο μπιμπερό της Avent με πιπίλα με 3 τρύπες γιατί με τις 4 τρύπες πάλι πνιγότανε.

Στην αρχή κι εγώ αυτό νόμιζα, ότι έφταιγε το μπιμπερό.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια διάβασα προσεκτικά όλα όσα γράφετε αλλά..... Εγώ εχω δυο αγοράκια 5 μηνών και με την παλινδρόμηση ταλαιπωρούμαι εδώ και 3 μήνες. Στην αρχή τα πράγματα δεν ήταν τόσο έντινα αλλά όσο πάει γίνεται και χειρότερη η κατάσταση. Έχω αλλάξει πολλά γάλατα μην τα απαριθμήσω όλα, άλλα δεν τα πίνουν λόγω γεύσης και άλλα δεν τα πίνουν λόγω αναγωγών και τελικά κατέληξα σε 2 που τους βολεύουν. Δίνω epadoren πρωί και βράδυ, τους ταίζω στο relax για να είναι πιο όρθιοι, τους κρατλαω μετά από κάθε γεύμα 15 λεπτά τον κάθε ένα στον ώμο μου αφού ρευτούν για να μην τους ανέβει το γάλα, έχω σηκώσει την κούνια, τους ταίζω πολύ αργά και σταματάω κάθε 20-30 ml για να κλάψουν και να ρευτουν. Λυπάμαι που το λέω αλλά τίποτα δεν έχει λειτουργήσει δραστικά. Κάνω 2 ώρες και να τους ταισω γουλιά - γουλιά και τους δύο και έχω εξουθενωθεί... Το να μην τους πιέζω δεν είναι λύση για΄τι πεινάνε και δεν κοιμούνται μετά....

 

Τώρα (πρίν από 5 ημέρες) άρχισα κρέμα βανίλια γιατί οι στερεές τροφές βοηθάνε μικρή βελτίωση τίποτα το δραστικό. Τελικά κατέληξα οτι μόνο με υπομονή θα περάσει σε 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μοιραστώ μαζί σας και τη δική μου εμπειρία. Η κόρη μου έχει ΓΟΠ απ΄τη μέρα που γεννήθηκε. Ξεκινήσαμε από τον 4ο μήνα κρέμα βανίλια και ο γιατρός μας συνιστούσε να της βάζουμε και μια κουταλιά ρυζάλευρο στο γάλα καθώς τα αντιαναγωγικά δεν τα έπινε. Πολύ σταδιακά και σιγά σιγά αρχίσαμε να βλέπουμε μερική βελτίωση. Τώρα είναι 8 μηνών και θεωρούσα ότι θα αρχίσουμε να ξεμπερδεύουμε με τη ΓΟΠ καθώς τα πράγματα πηγάιναν καλύτερα με τις στερεές τροφές. Μέχρι που δεν μπορούσαμε να βρούμε το γάλα της το ADAPTA 2 καθώς είναι σε έλλειψη και της ξεκίνησα το ALΜIRON. Η κατάσταση είναι τραγική! Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά το γάλα ALMIRON φαίνεται να μην το δέχεται καθόλου το στομαχάκι της. Εντωμεταξύ μας είπε ο γιατρός να της δίνουμε το απόγευμα γιαουρτάκι και βλέπω ότι και το γιαούρτι δεν το ανέχεται και το βγάζει. Θα δω τι μπορώ να κάνω με κάποιο άλλο γάλα. Σκέφτομαι να της πάρω ένα ΗΑ γιατί βλέπω ότι ίσως το παιδί έχει κάποια ευαισθησία στα συστατικά του γάλακτος και ένα υποαλλεργικό μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις ειχαμε προβλημα με το τριτο μας απο την γεννηση με αναγωγες σε καθε γευμα αλλα επαιρνε καλο βαρος καθε μηνα.Ο παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι αρκετα συχνο στα μωρα κι οτι οφειλεται στην ανωριμοτητα του οισοφαγου και καθως θα μεγαλωνει αυτο θα περασει.Οντως ετσι εγινε και εδω και μερικους μηνες τελος οι αναγωγες( και οι αμετρητες σαλιαρες!!!).

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε ευρεια παλινδρομηση,την ταιζα κοιμισμενη μονο τοτε δεν μου εβγαζε ρωτα τον γιατρο σου εαν μπορεις να το κανεις,να την περνεις αγκαλια κ να την ταιζεις ενω κοιμαται

Link to comment
Share on other sites

Για σας :!: ειμαι και εγω νέα μανουλα και έχω ένα αγορακι 2 μηνών. Απο την προηγουμενη εβδομαδα αρχισαμε να πίνουμε Frisolac Comfort. Ενω όμως ησυχάσαμε από θέμα ρεψιματος, πόνους και γουλίτσες το γαλα του ΄χει φέρει διάρροια. Ο γιατρος μου είπε ότι θα το έχει καμια εβδομάδα.

Είχατε και εσεις το ιδιο συμπτωμα με την αλλαγή του γάλατος :?:

as1cCua07fD0010MjA2NzkyZHwyODQ5Nmp8TyBtaWtyb3MgcHJpZ2lwYXMgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά ξεκινήσαμε και εμεις κρεμούλα βανιλια πριν κλείσουμε τον 5 μήνα και γρήγορα (ανά εβδομάδα) συνεχίσαμε και με φρουτόκρεμα και με το γεύμα μόνο λαχανικά όμως. Το πρόβλημα της ΓΟΠ δείχνει να υποχωρεί αν και με το γάλα βγάζουν ακόμα καμιά γουλίτσα και είναι γεμάτοι σάλια (οχι από δοντάκια αλλά από την ΓΟΠ) στο τέλος αυτού του μήνα τελειώνουμε και τη θεραπεία με το epadoren (2ml πρωί και βράδυ για 9 εβδομάδες) και βλέπουμε...

 

Αν μεγαλώναν εύκολα και όλοι πολύτεκνοι θα ήμασταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας :!: ειμαι και εγω νέα μανουλα και έχω ένα αγορακι 2 μηνών. Απο την προηγουμενη εβδομαδα αρχισαμε να πίνουμε Frisolac Comfort. Ενω όμως ησυχάσαμε από θέμα ρεψιματος, πόνους και γουλίτσες το γαλα του ΄χει φέρει διάρροια. Ο γιατρος μου είπε ότι θα το έχει καμια εβδομάδα.

Είχατε και εσεις το ιδιο συμπτωμα με την αλλαγή του γάλατος :?:

 

Το θέμα στη δική σου περίπτωση δεν είναι η αλλαγή του γάλατος. Το συγκεκριμένο γάλα φέρνει διάρροια. Έτσι τουλάχιστον μου είπε η δική μου γιατρός όταν της είπα να το δοκιμάσουμε.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για σας :!: ειμαι και εγω νέα μανουλα και έχω ένα αγορακι 2 μηνών. Απο την προηγουμενη εβδομαδα αρχισαμε να πίνουμε Frisolac Comfort. Ενω όμως ησυχάσαμε από θέμα ρεψιματος, πόνους και γουλίτσες το γαλα του ΄χει φέρει διάρροια. Ο γιατρος μου είπε ότι θα το έχει καμια εβδομάδα.

Είχατε και εσεις το ιδιο συμπτωμα με την αλλαγή του γάλατος :?:

 

Αγαπητό bourboulaki,

 

μην σε ανησυχεί καθόλου. Το συγκεκριμένο γάλα περιέχει χαρουπάλευρο όπου βοηθάει στις αναγωγές αλλά φέρνει διάρροιες στην αρχή. Κάνε λίγη υπομονή και θα στρώσει. Φυσικά μίλα και με τον παιδίατρό σου.

 

Φιλιά πολλά και υπομονή

.png.png
Link to comment
Share on other sites

μια και ανοιξατε το θεμα του frisolac comfort θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι....οντως με το γαλα αυτο το θεμα με τις γλουλιες κοπηκε και σε εμας εφερε ομως παρα πολλα κακακια αλλα μιλαμε για απιστευτες ποσοτητες...δοκιμασαμε να το αναμειξουμε με φρισολακ απλο αλλα οι γουλιες επανηλθαν και ετσι τελικα ξαναγυρισαμε στο comfort και σιγα σιγα δειχνει να το συνηθιζει απο αποψη κενωσεων κανει πλεον 3-4 φορες την ημερα...

το θεμα μου ειναι οτι μαλλον απο τα πολλα κακα εκανε καποια ραγαδουλα στον πρωκτο και εχθες μου εβγαλε 2 στιγματακια αιμα και κοντεψα να τρελαθω εκλαιγα ολημερις...τα πηγαμε για καλλιεργεια και θα βγει η απαντηση την τριτη αλλα απο οσο εχω διαβασει στο φορουμ αυτο συμβαινει συνηθως σε θηλαζουσες μητερες λογο αλλεργια των παιδιων στο αγγελαδινο...με το ξενο εχετε παρομοια εμπειρια???

αν κια απο οτι μου ειπε η παιδιατρος το δημιουργησε το γαλα λογω πολλων κενωσεων...τι να πω εχω τρελαθει πρεπει να ψαξω κατι αλλο???

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

τελικά ξεκινήσαμε και εμεις κρεμούλα βανιλια πριν κλείσουμε τον 5 μήνα και γρήγορα (ανά εβδομάδα) συνεχίσαμε και με φρουτόκρεμα και με το γεύμα μόνο λαχανικά όμως. Το πρόβλημα της ΓΟΠ δείχνει να υποχωρεί αν και με το γάλα βγάζουν ακόμα καμιά γουλίτσα και είναι γεμάτοι σάλια (οχι από δοντάκια αλλά από την ΓΟΠ) στο τέλος αυτού του μήνα τελειώνουμε και τη θεραπεία με το epadoren (2ml πρωί και βράδυ για 9 εβδομάδες) και βλέπουμε...

 

Αν μεγαλώναν εύκολα και όλοι πολύτεκνοι θα ήμασταν!!!

 

Είσαι σίγουρη ότι δίνεις 2ml πρωί και βράδυ? :shock:

Το epadoren δίνεται ανάλογα με το βάρος και εμάς η παιδίατρος,

για βάρος 7kgr μας δίνει 0.7ml τρεις φορές την ημέρα...

(εκτός αν είναι μεγάλο το μωράκι και δεν κατάλαβα καλά)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

μια και ανοιξατε το θεμα του frisolac comfort θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι....οντως με το γαλα αυτο το θεμα με τις γλουλιες κοπηκε και σε εμας εφερε ομως παρα πολλα κακακια αλλα μιλαμε για απιστευτες ποσοτητες...δοκιμασαμε να το αναμειξουμε με φρισολακ απλο αλλα οι γουλιες επανηλθαν και ετσι τελικα ξαναγυρισαμε στο comfort και σιγα σιγα δειχνει να το συνηθιζει απο αποψη κενωσεων κανει πλεον 3-4 φορες την ημερα...

το θεμα μου ειναι οτι μαλλον απο τα πολλα κακα εκανε καποια ραγαδουλα στον πρωκτο και εχθες μου εβγαλε 2 στιγματακια αιμα και κοντεψα να τρελαθω εκλαιγα ολημερις...τα πηγαμε για καλλιεργεια και θα βγει η απαντηση την τριτη αλλα απο οσο εχω διαβασει στο φορουμ αυτο συμβαινει συνηθως σε θηλαζουσες μητερες λογο αλλεργια των παιδιων στο αγγελαδινο...με το ξενο εχετε παρομοια εμπειρια???

αν κια απο οτι μου ειπε η παιδιατρος το δημιουργησε το γαλα λογω πολλων κενωσεων...τι να πω εχω τρελαθει πρεπει να ψαξω κατι αλλο???

 

Οι αλλεργιες νομιζω οτι εμφανιζονται πιο συχνα σε μωρα που δεν θηλαζουν τα οποια πινουν την ειδικη υποαλλεργικη σκονη (ξενο γαλα).Αν ειναι αλλεργια θα παρεις ειδικο γαλα και θα σαι οκ,μην αγχωνεσαι.

Υποχωρουν αυτες οι αλλεργιες μετα απο τα 2 περιπου χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Για σας :!: ειμαι και εγω νέα μανουλα και έχω ένα αγορακι 2 μηνών. Απο την προηγουμενη εβδομαδα αρχισαμε να πίνουμε Frisolac Comfort. Ενω όμως ησυχάσαμε από θέμα ρεψιματος, πόνους και γουλίτσες το γαλα του ΄χει φέρει διάρροια. Ο γιατρος μου είπε ότι θα το έχει καμια εβδομάδα.

Είχατε και εσεις το ιδιο συμπτωμα με την αλλαγή του γάλατος :?:

 

γεια σου bourboulaki

kai emena o gios mou einai 5 minon kai exei palindromisi apo 15 hmerwn

emeis tou dinoume to frisolac comfort akoma bgazei goulies apla exoun meiwthei..ontws ekane gia 4 meres diaroia alla meta tou perase..mas to eixe pei o giatros :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

frisolac comfort εδεινα στη μικρη που ειχε ελαφρια παλινδρομηση. την ταιζα παντα στο ρηλαξ και την αφηνα εκει για κανα μισαωρο πριν να την σηκωσω. Αλλιως θα εβγαινε το ποταμι

στον μικρο (διδυμο) του ειχε προκαλεσει πολλα κακακια. σιγα σιγα αρχισα και στα δυο να μειωνω το comfort και να προσθετω το απλο

τωρα ειμαστε με frisomel και φαγακια

η μικρη εχει παψει να τρωει καλα απο 3ων μηνων, μια ταλαιπωρια , και με λιγο παραπανω πιεση, κανει ενα γκουχ, και βγαινει το ποταμι

 

 

δυστυχως μονο υπομονη μπορουμε να κανουμε, ελπιζω με τα γαλατα 3ης γενιας να ειμαστε καλυτερα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
biky μου ευχαριστώ, αλλά και σε άλλον παιδίατρο να πάω το μόνο που θα μου πει είναι να δοκιμάσω άλλο γάλα.

ξέχασα να αναφέρω ότι της δίνω 3 φορές την ημέρα ένα σιρόπι το epadoren μετά το φαγητό.

 

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ Ι ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ S26 GF ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ Κ ΠΟΛΥ!! Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΤΟ ΕPADOREN ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ???????

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...