Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη διακοπή του θηλασμού πριν την εδραίωσή του


Διέκοψα τον θηλασμό επειδή  

1.081

  1. 1. Διέκοψα τον θηλασμό επειδή

    • δεν μου άρεσε/δεν άντεχα στην ιδέα
      25
    • πόναγα, δεν με ενημέρωσαν σωστά, δεν άντεξα για σωματικούς/ψυχολογικούς λόγους να συνεχίσω
      161
    • δεν μου το επέτρεψε το ωράριο εργασίας και δεν είχα τις γνώσεις ή την θέληση να συνεχίσω με περιορισμένα γεύματα μητρικού γάλακτος.
      42
    • ιατρικοί λόγοι σε μένα/στο μωράκι μου δεν επέτρεψαν στην συνέχισή του
      98


Recommended Posts

Σα να διάβασα ό,τι ένιωθα κι εγώ τον πρώτο καιρό! Καταρχάς να σου ζήσει η μπέμπα!

Είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη, αφού θέλεις τόσο πολύ να θηλάσεις κάνε υπομονή, αυτός ο αφόρητος πόνος σε λίγο θα είναι παρελθόν.Ξέρω πως μοιάζει αδύνατο. Κι εμένα το ίδιο μου έλεγαν και δε μπορούσα να το πιστέψω, ήμουν στο όριο να εγκαταλείψω την προσπάθεια, έτρεμα κάθε φορά που ερχόταν η ώρα να θηλάσω, η αριστερή θηλή μου είχε μια μεγάλη πληγή και έβγαζα με νοσοκομειακό θήλαστρο για περίπου 20 μέρες γιατί δεν άντεχα να με αγγίξει αυτό το λαίμαργο στοματάκι στην πληγή. Από το δεξί στήθος που θήλαζε κανονικά σιγά σιγά ο πόνος μειωνόταν και πραγματικά στις 20 μέρες δεν πονούσα πια. Τότε επουλώθηκε και η πληγή στο αριστερό και άρχισε να θηλάζει κι από εκεί, πάλι αφόρητος πόνος και κλάμα αλλά σε μια με δυο εβδομάδες συνήθισα.

Μέχρι να σαραντίσω κυκλοφορούσα στο σπίτι χωρίς μπλούζα με ανοιχτό το σουτιέν θηλασμού, δεν άντεχα να με αγγίζει τίποτα, αν ερχόταν κανένας άνθρωπος σπίτι έβαζα για λίγο τα κοχύλια θηλασμού για να ντυθώ. Με ανακούφιζε κάπως το να ρίχνω ορό στη θηλή και να τη στεγνώνω με το πιστολάκι στην πρώτη σκάλα (συμβουλή από παιδίατρο). Όταν μίλησα με σύμβουλο θηλασμού το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν "φόρα το σουτιέν κανονικά". Σε μια- δυο μέρες συνήθισα και πέρασε η υπερευαισθησία.

Να σου πω πως κι εγώ είχα υποστήριξη και δική μου μαία στο μαιευτήριο, μετά καταλήξαμε σε παιδίατρο-πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού. Είναι πολύ καλό που ζήτησες βοήθεια από άνθρωπο που ξέρει και μπορεί να σε βοηθήσει. Κι εγώ πονούσα πολύ κι ένιωθα πως δε μπορεί κανείς να με βοηθήσει. Από τον πόνο στις θηλές, από πέτρωμα στο στήθος, ένα πράγμα σα να με τσιμπάνε καρφίτσες, μου ερχόταν να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Με τη σωστή καθοδήγηση όλα περνάνε. Ο θηλασμός είναι υπέροχο δώρο για τη μαμά και το μωρό αλλά έχει πολλές προκλήσεις.

Πέρασε ο πρώτος μήνας κι έλεγα άντε να δούμε, θα τα καταφέρω και τον επόμενο; Τα καταφέραμε 6 μήνες και συνεχίζουμε. Με αρκετές δυσκολίες αλλά και αμέτρητες υπέροχες στιγμές.

Θα ακούσεις πολλές γνώμες, όλοι έχουν από μία, σημασία έχει τί θέλεις εσύ να κάνεις. Αν θέλεις πολύ να θηλάσεις, είναι εφικτό με υπομονή. Μπορείς. Είναι πολύ λογικό να νιώθεις πως δε μπορείς αλλά χρειάζεται πείσμα και υπομονή. Είσαι υπέροχη νέα μαμά, αγνόησε τις επικρίσεις και υπερασπίσου αυτό που θέλεις, ό,τι κι αν αποφασίσεις τελικά. Σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειμαστε περιπου 50 ημερών και ακομη πονάω οταν τη θηλάζω. Βεβαια δεν συγκρίνεται με τις πρώτες 15 ημέρες που Ουρλιαζα μεςα στα αυτια του μωρού μου...!!! Επειδη οι δικοί μου θεωρούσαν παράλογο να ειναι η μπεμπα ολη μερα στο στηθος μου την έπαιρναν την έβαζαν οπου μπορεις να φανταςτεις καρότσι Παρκοκρεβατο ρηλαξ κούνια οπουδήποτε να ειναι μακριά μου να μην "μαθαίνει" με αποτελεςμα να μου μειωθεί η παραγωγη και το μωρο να μην παιρνει ικανοποιητικό βαρος... Ενα μηνα το παιδι μου έκλαιγε, απο πεινα και επειδη ηθελε στηθος. Αναγκάστηκα της εδωςα συμπληρωμα με μπιμπερό με τη θηλή calma και πηρα κατι χαπια που αυξάνουν το γαλα μου για να της κόψω το ξενο οπως οπως γιατι βαριόταν να θηλάσει!!! Το θηλαστρο δεν το θελω καθολου, ειναι πολυ χρονοβόρο, προκαλει αγχος διότι τα ml ειναι ελαχιστα και παρα πολυ απρόσωπο, προτιμώ αυτη τη μιςη ωρα να εχω το μωρο στο στηθος να αυξήσει παραγωγη.

Ο θηλασμός δεν ειναι καθολου εύκολος, πρεπει να ειςαι με το μωρο σκουλαρίκι στο στηθος ολη μερα κ ολη νύχτα....και ειδικα τη νύχτα το στηθος γινεται πιπιλα και ειναι πολυ ενοχλητικό.

 

Εγω έφτασα στο σημειο που ειπα οτι αν θα αυξηθεί με τα χαπια καλως αλλιώς τελος, αφου δεν φτανει το γαλα μου (επειδη η μικρη δεν έπαιρνε βαρος). Ουτε θηλαστρο ουτε τιποτα ειναι μεγαλη ταλαιπωρία και πολυ ψυχοφθόρο. Ναι μεν σιγουρα εχεις επιτυχία αλλα εγω δεν θα μπορουςα να το κανω.

Σκέψου ποσο το θες εσυ οχι αυτοι στο Facebook, ουτε ο αντρας σου κανενας αλλος παρα εσυ τι θες! Εγω ειμαι πολυ εγωίστρια και ειπα θα τα καταφέρω γιατι μου πηγαν πολυ κόντρα οι δικοί μου και εκανα πολυ αγώνα για να τα παρατήσω στη μεση! Ναι οκ καλος ο θηλασμός καλο το μητρικό γαλα αλλα μια χαρα εινσι και το ξενο εκανες την προσπαθεια σου δεν σου βγηκε. Μια χαρα μεγαλώνουν και με το ξενο. Εχω παραδειγμα φίλου που τον θήλαζε η μανα του μεχρι οχτώ μηνων.. Ειναι παχύσαρκος και δεν θα ελεγα και τοσο έξυπνος που λενε οτι εχουν υψηλότερο iq... Και εχω αλλες δυο φίλες που θήλασαν τα παιδια τους μεχρι και τρια χρονια και ειναι μονιμως αρρωστα...εγω και τα αδέρφια μου μεγαλωςαμε με απλο Νουνού οταν δεν υπηρχαν αλλα, και δεν αρρωςτηςαμε ποτε ουτε αλλεργίες εχουμε ουτε αςθμα, αλλες εποχές θα μου πεις, θελω να πω...ολα σχετικα ειναι

 

Η Αγγεκ τα ειπε ολα..

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να συνεχιςεις παντως να παρεις Διαμορφωτές να δοκιμάσεις που εχουν τρύπες κ παιρνει αέρα η θηλή κ να βάζεις το μωρο στο στηθος "χθες", ακομη κι αν δεν εχεις γαλα ή ακομη κι αν ήπιε, πονάς δεν πονας! Βαςικα καλυτερα να το βάζεις χορτάτο ουτως ωςτε να μην ειναι τοςο "επιθετικό" και ταυτόχρονα να σου αυξηςει παραγωγη. Οςο μπορεις επαφη δέρμα με δέρμα και το βραδυ μαζι υπνο. Θες να παρεις και χαπια; Εμενα με βοηθηςαν πααααρα πολυ και ψυχολογικά βαςικα! Ρωτα τη μαία σου και δοκιμαςε το mothers milk. Σε δυο μερες το πολυ με ολα τα παραπανω θα εχεις γαλα να ταΐζεις το μωρο σου στο υποςχομαι! Τελος για τον πονο.. Εγω μετρούσα μεχρι το 50 μετα μετρούσα ως το 20 και τωρα ναι μεν πονάω αλλα δε χρειαζεται να μετρήσω πια :wink: και να αλλάζεις συχνα στηθος

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ελέγξαμε χαλινό και δεν έχει πρόβλημα μας είπε η παιδίατρος. Θα ξαναπροσπαθήσω να την βάλω στο στήθος με την βοήθεια της συμβούλου θηλασμού και θα δούμε πως θα πάει. Αω δεν αντέξω τον πόνο θα συνεχίσω με τις αντλήσεις από το θήλαστρο, τουλάχιστον η μικρή μου να πίνει δικό μου γάλα έστω και λίγο... Έτσι θσ αισθάνομαι λιγότερες τύψεις αν μη τι άλλο... Ευχαριστώ πολύ, με κάνατε και ένιωσα καλύτερα, ότι απόφαση και αν πάρω. Ναι σημασία έχει να είμαι κ εγώ καλά κ να χαρώ αυτές τις στιγμές και όχι να κλαίω από την απόγνωση

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 36 ημερων και οι πρώτες δύο εβδομάδες αν όχι τρεις ήταν κόλαση για το ένα στήθος νομιζα πως δεν θα τελειωσει ποτε. Θυμάμαι πως κάθε φορά που ήταν η σειρά του ετρεμα, έβαζα το μωρό στη θηλη και σφιγγομουν, βαρουσα τα πόδια μου στο σκαμπό και όσο πιο ψυχραιμα μπορουσα, δεν μου φταιγε κι αυτό να ταραχτεί. Το στήθος έξω όλη μέρα να αεριζεται, να το αλοιφω με γαλατακι και μετα να του βάζω purelan καθαρή λανονίνη που δεν χρειάζεται ξεβγαλμα. Υπεφερα αλλά πέρασε σιγά σιγά και τωρα όλα είναι καλύτερα.

 

Κάποιες ομάδες στο φβ είναι λίγο φανατικες, αν δεν θηλάσεις για 3 χρόνια τουλάχιστον δέν το παλευεις οσο πρεπει κατά την άποψή τους. Μην διαβάζεις, καλή μαμά θα είσαι όπως και να έχει.

 

Αν όμως θες να συνεχίσεις το θηλασμό πρέπει να κόψεις το ξένο, θα σου είναι πολυ πιο δύσκολο να συνεχίσεις μόνο με το δικό σου μετά. Αλήθεια ή σύμβουλος θηλασμού που έχεις είναι πιστοποιημενη ? Γιατί μου κάνει εντύπωση αν σε παροτρυνε να δώσεις ξένο.. Αν δεν είναι απευθυνσου σε πιστοποιημενο σύμβουλο να σε κατευθύνει καλύτερα . . Η θηλη παντως φτιαχνει, μπορει να αργει μπορει να πονάει αλλά φτιάχνει. Στο λέω εγώ που πριν 10 μέρες υπεφερα καί τώρα είναι λάστιχο την κάνει ότι θέλει.

 

Υπομονή, είναι κι η λόχεια τώρα κι όλα φαίνονται βουνό. . Σου στέλνω λεχωνιστικους, θηλαστικούς χαιρετισμούς. Κουράγιο!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κλαις. Ολα θα πανε καλα, ειτε ετσι ειτε αλλιώς. Να ξερεις ολες το ιδιο νιώσαμε και νιώθουμε. Και δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολο οπως το παρουσιάζουν! Και οτι ταχα δεν πονάει ή οτι ολες εχουν γαλα και που περισσεύει! Ναι αλλα πως εχεις γαλα; Αφου εχεις γινει ενα με τον καναπε και Εχεις ενα δούλο να σου μαγειρεύει, να σου φέρνει νερο και αφου εχεις μαθει να τρως με ενα χερι...!!! Και αφου εχουν δει τα στήθια σου ολοι οι γείτονες, φίλοι και συγγενείς.... Ηθελα να βρω μια απο αυτες που τα γραφουν τοςο ιδανικά να την περιλαβω!

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ελέγξαμε χαλινό και δεν έχει πρόβλημα μας είπε η παιδίατρος. Θα ξαναπροσπαθήσω να την βάλω στο στήθος με την βοήθεια της συμβούλου θηλασμού και θα δούμε πως θα πάει. Αω δεν αντέξω τον πόνο θα συνεχίσω με τις αντλήσεις από το θήλαστρο, τουλάχιστον η μικρή μου να πίνει δικό μου γάλα έστω και λίγο... Έτσι θσ αισθάνομαι λιγότερες τύψεις αν μη τι άλλο... Ευχαριστώ πολύ, με κάνατε και ένιωσα καλύτερα, ότι απόφαση και αν πάρω. Ναι σημασία έχει να είμαι κ εγώ καλά κ να χαρώ αυτές τις στιγμές και όχι να κλαίω από την απόγνωση

 

Να αναφέρω και κάτι άλλο που τώρα πρόσεξα. Το να βγάζεις 50 και 60 ml γάλακτος τη φορά είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ποσότητα, όχι λίγη. Αν σύμβουλος θηλασμού ή μαία σου είπε να δώσεις μετά από τοσο γάλα και ξένο, ΜΗΝ της ξαναζητήσεις συμβουλή, είναι άσχετη. Και μωρό 6 μηνών που θηλάζει, παραπάνω από τόσο δεν πίνει τη φορά. Ο θηλασμός, και μάλιστα τους πρώτους μήνες δεν παράγει 100 και 200 ml γάλα, και αν σου συνέβαινε αυτό, θα είχες πρόβλημα υπερπαραγωγής και θα αγωνιζόσουν να το κόψεις. Με το θηλασμό σιγά σιγά αλλάζει η σύσταση του γάλακτος και γίνεται πιο πλούσιο σε λίπος, δεν αλλάζει η ποσότητα. Ποτέ, σε κανένα μου παιδί, δεν έβγαλα με το θήλαστρο πάνω από 20-30 ml. Δεν είναι δυνατό το παιδί να πιει 50 ml μητρικό γάλα τόσο μικρό και μετά να χρειάζεται συμπλήρωμα, είναι τελείως τρελό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και κάτι άλλο που τώρα πρόσεξα. Το να βγάζεις 50 και 60 ml γάλακτος τη φορά είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ποσότητα, όχι λίγη. Αν σύμβουλος θηλασμού ή μαία σου είπε να δώσεις μετά από τοσο γάλα και ξένο, ΜΗΝ της ξαναζητήσεις συμβουλή, είναι άσχετη. Και μωρό 6 μηνών που θηλάζει, παραπάνω από τόσο δεν πίνει τη φορά. Ο θηλασμός, και μάλιστα τους πρώτους μήνες δεν παράγει 100 και 200 ml γάλα, και αν σου συνέβαινε αυτό, θα είχες πρόβλημα υπερπαραγωγής και θα αγωνιζόσουν να το κόψεις. Με το θηλασμό σιγά σιγά αλλάζει η σύσταση του γάλακτος και γίνεται πιο πλούσιο σε λίπος, δεν αλλάζει η ποσότητα. Ποτέ, σε κανένα μου παιδί, δεν έβγαλα με το θήλαστρο πάνω από 20-30 ml. Δεν είναι δυνατό το παιδί να πιει 50 ml μητρικό γάλα τόσο μικρό και μετά να χρειάζεται συμπλήρωμα, είναι τελείως τρελό αυτό.

 

Αναλογα με τα κιλα του και με τη συχνότητα... Εμενα στα 3300 τοσο μου ειπε πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμου και παιδίατρος να δωςω στη μικρη γιατι δεν έπαιρνε βαρος, αφου τη θηλασω για να δουμε ποσο θα πιει... Φυσικα και φτάσαμε μερα με τη μερα αντι να μειώνεται η ποσοτητα που ηθελε...να αυξάνεται!!! Και φυσικα της έκοψα asap αφου αναπληρωςε το βαρος που ΘΑ επρεπε να εχει παρει γιατι προτιμούσε το ευκολο μπιμπερο... Παντως νομιζω οτι και τωρα που ειμαςτε σε καλο δρομο μετα το θηλαςμο αν της δωςω μπιμπερο θα το πιει και εκεινο...!!! Ειδικα τις μερες που δειχνει ανικανοποίητη-αυτα τα άλματα ανάπτυξης ενδεχομενως-νομιζω οτι θα ηθελε να με φαει ολόκληρη...και οςο για τις συμβούλους θηλασμου... Πιστοποιημένη μου πίεσε το στηθος να δει αν εχω γαλα(επρεπε λεει να πετάγεται) και με το θηλαστρο επρεπε επισης να πετάγεται το γαλα λεει... Αυτο ομως που δεν μου ειπε ειναι οτι για να βγει το γαλατάκι πρεπει να ειςαι ήρεμη και να αγκαλιάζεις το παιδι σου γιατι δεν ειναι μηχανή παραγωγής γάλακτος που πατάς ενα κουμπί και βγαζει γαλα.... Πιστοποιημένη λοιπον και κουραφέξαλα!

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τα κιλα του και με τη συχνότητα... Εμενα στα 3300 τοσο μου ειπε πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμου και παιδίατρος να δωςω στη μικρη γιατι δεν έπαιρνε βαρος, αφου τη θηλασω για να δουμε ποσο θα πιει... Φυσικα και φτάσαμε μερα με τη μερα αντι να μειώνεται η ποσοτητα που ηθελε...να αυξάνεται!!! Και φυσικα της έκοψα asap αφου αναπληρωςε το βαρος που ΘΑ επρεπε να εχει παρει γιατι προτιμούσε το ευκολο μπιμπερο... Παντως νομιζω οτι και τωρα που ειμαςτε σε καλο δρομο μετα το θηλαςμο αν της δωςω μπιμπερο θα το πιει και εκεινο...!!! Ειδικα τις μερες που δειχνει ανικανοποίητη-αυτα τα άλματα ανάπτυξης ενδεχομενως-νομιζω οτι θα ηθελε να με φαει ολόκληρη...και οςο για τις συμβούλους θηλασμου... Πιστοποιημένη μου πίεσε το στηθος να δει αν εχω γαλα(επρεπε λεει να πετάγεται) και με το θηλαστρο επρεπε επισης να πετάγεται το γαλα λεει... Αυτο ομως που δεν μου ειπε ειναι οτι για να βγει το γαλατάκι πρεπει να ειςαι ήρεμη και να αγκαλιάζεις το παιδι σου γιατι δεν ειναι μηχανή παραγωγής γάλακτος που πατάς ενα κουμπί και βγαζει γαλα.... Πιστοποιημένη λοιπον και κουραφέξαλα!

 

Να σου πω, η μόνη γυναίκα που βρήκα να με βοηθήσει και να έχει νόημα ό,τι λέει, ήταν η παιδίατρος μας, που ασχολείται και παρα πολύ με το θέμα. Τώρα οι μαίες και οι σύμβουλοι, δεν ξέρω τι εκπαίδευση κανουν, αλλά οι περισσότερες είναι από άσχετες ως επικίνδυνες. Μέσω αλληλογραφίας εκπαιδεύτηκαν, βαριούνται που ζούνε, τι να πω... Πιο πολύ με βοήθησαν άλλες μανάδες που είχαν θηλάσει, και δυστυχώς σπανίζει το είδος στην Ελλάδα, παρά οι "ειδικοί"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω, η μόνη γυναίκα που βρήκα να με βοηθήσει και να έχει νόημα ό,τι λέει, ήταν η παιδίατρος μας, που ασχολείται και παρα πολύ με το θέμα. Τώρα οι μαίες και οι σύμβουλοι, δεν ξέρω τι εκπαίδευση κανουν, αλλά οι περισσότερες είναι από άσχετες ως επικίνδυνες. Μέσω αλληλογραφίας εκπαιδεύτηκαν, βαριούνται που ζούνε, τι να πω... Πιο πολύ με βοήθησαν άλλες μανάδες που είχαν θηλάσει, και δυστυχώς σπανίζει το είδος στην Ελλάδα, παρά οι "ειδικοί"

 

Η πιστοποίηση απ'ο,τι ξέρω δε χορηγείται εύκολα σε όποιον να'ναι, οι εξετάσεις είναι απαιτητικές και έχουν κόστος.

Από κει και πέρα, όπως και στα ιατρικά επαγγέλματα (που παίζουν και πολλά έτη σπουδών), είναι πού θα πέσεις...

 

Γνώμη μου είναι να μην αποθαρρύνουμε κάποια κοπέλα από το να αναζητήσει τη βοήθεια συμβούλου, διότι όπως είπες κι εσύ, οι περισσότερες δε γνωρίζουμε μητέρες που να θήλασαν μακροχρόνια και στο φόρουμ δεν απαντούν πλέον πιστοποιημένοι σύμβουλοι, αλλά η Σάρα και η Μάρα (κι εγώ μέσα). Πάρα πολύ χρήσιμο και αυτό δε λέω, αλλά το τι έχει ζήσει η καθεμιά με το παιδί της είναι άγνωστο. Μπορεί κάποια να θήλασε 4 μήνες και να μπαίνει να συμβουλεύει κάποια που θέλει να το τραβήξει έως το έτος και παραπάνω. Το έχω δει στο φόρουμ, η άλλη απαντάει από την καλή της την καρδιά, ξεχνάει όμως να αναφέρει ότι είναι πολύ λίγο σχετική με το θέμα και ότι στο τέλος ακολούθησε συμβουλές που την οδήγησαν σε απογαλακτισμό (η ίδια δε γνωρίζει γιατί της "κόπηκε" το γάλα).

Για την ιστορία, 2 φορές έχω συνεργαστεί με 2 διαφορετικές συμβούλους (η 2η είναι και παιδίατρος) και μόνο θετικά έχω να πω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρώτη φορά διαβάζω τόσο.κακή κριτική για τις πιστοποιημένες. Εχοντας ξεζουμισει το φόρουμ κι εχοντας μελετήσει πολυ γενικά το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι έχουν σώσει πολλάκις αποτυχημενους ή σε κινδύνους θηλασμους από άγνοια μαμάδων ή/και λανθασμένων συμβουλων από κακούς επαγγελματίες υγειας.

 

Συμφωνώ γενικά με το ποστ της poulxeria. Παντού υπάρχουν οι εξαιρέσεις, πόσο μάλλον στην Ελλάδα και πόσο ακομα στον κλάδο της υγειας.

 

Προσωπικά αν χρειαζόμουν βοήθεια θα την αναζητουσα σε πιστοποιημενη συμβουλο, εκτός αν είχα συστάσεις από φίλη μου που αποδεδειγμενα τη βοήθησε. Και παιδίατρο έψαξα που να είναι και σύμβουλος αλλά δεν βρήκα κοντά στην περιοχη που μένω δυστυχως. Ο παιδίατρος μου είναι υπέρ του θηλασμού αλλά δεν μπορεί να με βοηθήσει αν χρειαστω κάτι για το θηλασμό, πάλι δυστυχώς.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρώτη φορά διαβάζω τόσο.κακή κριτική για τις πιστοποιημένες. Εχοντας ξεζουμισει το φόρουμ κι εχοντας μελετήσει πολυ γενικά το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι έχουν σώσει πολλάκις αποτυχημενους ή σε κινδύνους θηλασμους από άγνοια μαμάδων ή/και λανθασμένων συμβουλων από κακούς επαγγελματίες υγειας.

 

Συμφωνώ γενικά με το ποστ της poulxeria. Παντού υπάρχουν οι εξαιρέσεις, πόσο μάλλον στην Ελλάδα και πόσο ακομα στον κλάδο της υγειας.

 

Προσωπικά αν χρειαζόμουν βοήθεια θα την αναζητουσα σε πιστοποιημενη συμβουλο, εκτός αν είχα συστάσεις από φίλη μου που αποδεδειγμενα τη βοήθησε. Και παιδίατρο έψαξα που να είναι και σύμβουλος αλλά δεν βρήκα κοντά στην περιοχη που μένω δυστυχως. Ο παιδίατρος μου είναι υπέρ του θηλασμού αλλά δεν μπορεί να με βοηθήσει αν χρειαστω κάτι για το θηλασμό, πάλι δυστυχώς.

Το να αναφερόμαστε στην πλειοψηφία ενώ δεν έχουμε συνεργαστεί με την πλειοψηφία, αποτελεί, όπως και να το κάνουμε, ολίγον τσουβάλιασμα.

Άλλο το να λες ότι "έπεσα σε κακή περίπτωση", που μπορεί να σου συμβεί με οποιονδήποτε επαγγελματία και άλλο να κράζεις όλο το επάγγελμα.

Οπότε κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτή η καχυποψία με τις πιστοποιημένες. Κι αυτό επειδή έτυχε να γνωρίσω 2 επαγγελματίες με γνώση και αγάπη γι'αυτό που κάνουν, χωρίς μάλιστα να μου τις έχει συστήσει κανένας...

Link to comment
Share on other sites

Το να αναφερόμαστε στην πλειοψηφία ενώ δεν έχουμε συνεργαστεί με την πλειοψηφία, αποτελεί, όπως και να το κάνουμε, ολίγον τσουβάλιασμα.

Άλλο το να λες ότι "έπεσα σε κακή περίπτωση", που μπορεί να σου συμβεί με οποιονδήποτε επαγγελματία και άλλο να κράζεις όλο το επάγγελμα.

Οπότε κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτή η καχυποψία με τις πιστοποιημένες. Κι αυτό επειδή έτυχε να γνωρίσω 2 επαγγελματίες με γνώση και αγάπη γι'αυτό που κάνουν, χωρίς μάλιστα να μου τις έχει συστήσει κανένας...

 

Να το πω πιο σωστά, γιατί φταίω εγώ για τη διατύπωση: οι περισσότερες μαίες που γνωρίζωι, και υποτίθεται ότι έχουν τον αρχικό ρόλο βοήθειας στο θηλασμό, κάνουν ζημιά. Θα ήταν καλύτερα απλά να μην ανακατεύονταν. Αυτό πραγματικά με τις τρελές επιδιώξεις, την ονειρική ιδανική είκονα, την αίσθηση ότι κάνεις κάτι λάθος, το μπλέξιμο με θήλαστρα κλπ κλπ το έχω ζήσει επανειλημμένα σαν αποτέλεσμα συμβουλών από μαία. Από σύμβουλο θηλασμού, μικρό δείγμα έχω, μόνο δύο, και το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό και εκ των υστέρων μπορώ να πω οι συμβουλές λάθος, αλλά ήταν μόνο δύο, και πραγματικά κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού

Link to comment
Share on other sites

Οι μαιες ενω ειναι οι πρωτες που θα επρεπε να γνωριζουν για το θηλασμο οι περισσοτερες δ εχουν ιδεα.το τι ακουσα οταν γεννησα το πρωτο στο νοσοκομειο της πολης δ λεγεται..

Αλλο οισυμβουλοι της LLL κ αλλο οι πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου.οι δευτεροι περνανε εξετασεις.

Φυσικα οπως κ σε καθε κλαδο υπαρχουν καλοι κ κακοι.εχω ακουσει για παιδιατρο πιστοποιημενο που παρολα αυτα προωθουσε γαλα σκονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια θα σας πω και εγώ τον πόνο μου γιατι πραγματικά αισθάνομαι οτι δεν έχω σε ποιον να μιλήσω και να με καταλάβει... έχω μια μικρή μόλις 7 ημερών (η πρώτη μου) και από την πρώτη ημέρα προσπάθησα να θηλάσω. Με το που την έβαζα στο στήθος με πονούσαν πολύ οι θηλές σε σημείο που έκλαιγα από τον πόνο... Επέμεινα πολύ, έχω δική μου μαία που είναι και σύμβουλος θηλασμού, ήρθε στο σπίτι και την βάλαμε μαζί στο στήθος. Μου είπε ότι πιάνει πολύ καλά κ οτι δεν κάνω τίποτα λάθος. Απλά η μικρή σφίγγει πολύ το κάτω σαγονάκι και επίσης έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και θηλές. Συνέχισα την προσπάθεια και οι θηλές μου μάτωσαν. Κάθε θηλασμός ήταν και πόνος και κλάμα μαζί. Πήρα ψευδοθηλές, τα ίδια... Πήρα θήλαστρο και βγάζω δικό μου, το οποίο όμως δεν της φτάνει κ της συμπληρώνω και ξένο. Κατα βάση τρώει ξένο γιατι το δικό μου έιναι 50 με 60 ml την φορά και η μικρή μου τρώει αρκετά..Ακούω κ διαβαζω για τις μαμάδες που θηλάζουν κ αισθάνομαι τύψεις... Είμαι σε group στο facebook για τον θηλασμό και αισθάνομαι την επίκριση από όλες αυτές που θηλάζουν και μπράβο τους δηλαδή, μακάρι και εγώ να μην πονούσα... Θέλω τόσο πολύ να θηλάσω αλλά δεν αντέχω τον πόνο. Ο άντρας μου & οι γονείς μου βλέποντας με σε αυτήν την κατάσταση με υποστηρίζουν πολύ, το ίδιο και η μαία μου. Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι τύψεις, ότι δεν είμαι καλή μαμά, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά, ότι επιλέγω την εύκολη λύση... Την Δευτέρα θα επουλωθούν λίγο οι θηλές μου κ θα ξαναπροσπαθήσω... Είχε καμία σας αντίστοιχη εμπειρία;;; Τα κάνω όλα λάθος;;;

 

Οι ψευδοθηλές ίσως να μην φαίνεται άμεσα αλλά βοηθούν, απλά καλό θα ήταν μόλις περάσει ο πολύς πόνος/πληγές να τις σταματήσεις αν δεν θες να τις συνηθίσει. Όταν θηλάζει η μικρή και λες οτι σφίγγει πολύ το κάτω σαγόνι παρατήρησες μετά οι θηλές σου να γίνονται σαν "καινούριο κραγιόν" (δηλαδή να είναι πατηκωμένες απο κάτω); Αν ναι τότε βάζει την γλώσσα απο πάνω απο την θηλή γι αυτό πονάς και μπορείς να το διορθώσεις με το να προσπαθείς να την βοηθήσεις να ανοίγει καλά το στόμα για να βάζει σωστά τις θηλές στο στόμα. Συνήθως όσο μεγαλώνουν λιγάκι μαθαίνουν να θηλάζουν καλύτερα οι πρώτες μέρες πιστεύω πως όπως και να τοποθετήσεις το μωρό στο στόμα θα πονάει.

Link to comment
Share on other sites

Οι μαιες ναι, μεγάλη πληγή! Υπάρχει βελτίωση βέβαια τώρα που τα νοσοκομεία έχουν γίνει πιο φιλικά στο θηλασμο όμως και πάλι υπάρχει πολλή ασχετοσυνη δυστυχώς. . Στο λητω που γεννησα οι περισσότερες ήταν πολύ ενημέρωμένες και βοηθητικές, όμως στο μπουγιο υπήρξε και η άσχετη που είπε τη χαζομάρα της.. κι επειδή ποτέ δεν ξέρεις που θα πεσεις καλό είναι οι μαμάδες που θέλουν να θηλασουν να ενημερωθούν από πριν όσο περισσότερο μπορούν.

 

Εκτός από τα φόρουμ υπάρχει ένα παρα πάρα πολύ καλό βιβλίο περί θηλασμού της Πατσούρου. Με έβαλε στο κΛίμα θεωρητικά οσο ημουν έγκυος και με βοήθησε πρακτικά τις πρώτες δύσκολες εβδομάδες. Εξαιρετικό επίσης το σεμινάριο θηλασμού από πιστοποιημενη σύμβουλο που παρακολούθησα, που γίνεται συχνά και που διαφημιζει παντα το φορουμ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την υποστήριξη, πραγματικά το είχα ανάγκη...Η θηλές μου δεν είναι πατημένες μετά τον θηλασμό, απλά πολύ κόκκινες και σαν σκασμένες. Επίσης η μαία είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού και η ίδια μου είπε ότι προκειμένου να είμαι χάλια ψυχολογικά, η δεύτερη καλύτερη επιλογή είναι να βγάζω το γάλα και να της το δίνω με θήλαστρο... Τι να πώ, πραγματικά δεν ξέρω... Πάντως είμαι καλύτερα ψυχολογικά και αισθάνομαι ότι προσφέρω στην μικρή μου έστω και αυτή την μικρή ποσότητα γάλατος από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Πονας μονο στις θηλες κατα τη διαρκεια του θηλασμου η κ ενδιαμεσα σε ολο το στηθος;σαν γυαλια;

 

Πονάω μόνο στις θηλές, τις αισθάνομαι σαν να τις τραβάει και τις δαγκώνει. Όταν την βγάζω από το στήθος είναι πολύ κόκκινες και σαν ραγισμένες/σκασμένες, έχουν μικρές γραμμούλες και τρέχει λίγο αίμα από την μία πλευρά και από τις 2 ρώγες.

Link to comment
Share on other sites

Πονάω μόνο στις θηλές, τις αισθάνομαι σαν να τις τραβάει και τις δαγκώνει. Όταν την βγάζω από το στήθος είναι πολύ κόκκινες και σαν ραγισμένες/σκασμένες, έχουν μικρές γραμμούλες και τρέχει λίγο αίμα από την μία πλευρά και από τις 2 ρώγες.

 

Φυσιολογικό είναι. Λανολίνη βάζεις; Δεν πρέπει να μενουν στιγμή χωρίς λανολίνη όσο είναι έτσι. Μόλις επουλωθούν (εφόσον συνεχίζεις να θηλάζεις), δνε το ξαναπαθαίνεις πια, ειναι το πρώτο σοκ. Δυστυχώς το θήλαστρο θα τις δυσκολέψει στην επούλωση, κάνει περισσότερη ζημιά απότο μωρό αν ήδη υπάρχει πληγή

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι. Λανολίνη βάζεις; Δεν πρέπει να μενουν στιγμή χωρίς λανολίνη όσο είναι έτσι. Μόλις επουλωθούν (εφόσον συνεχίζεις να θηλάζεις), δνε το ξαναπαθαίνεις πια, ειναι το πρώτο σοκ. Δυστυχώς το θήλαστρο θα τις δυσκολέψει στην επούλωση, κάνει περισσότερη ζημιά απότο μωρό αν ήδη υπάρχει πληγή

 

Ναι, βάζω λανολίνη και στο ενδιάμεσο και κεραλοιφή από βάλσαμο. Το θήλαστρο όλως παραδόξως δεν με ενοχλεί καθόλου στη θηλή και ήδη έχουν επουλωθεί λίγο. Την Δευτέρα θα την ξανάβαλω στο στήθος με την βοήθεια της συμβούλου... Δεν ξέρω αν ακούγεται κακό αλλά τρέμω στην στιγμή που θα την βάλω στο στήθος, παρόλα αυτά θα το προσπαθήσω ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Οι μαιες ενω ειναι οι πρωτες που θα επρεπε να γνωριζουν για το θηλασμο οι περισσοτερες δ εχουν ιδεα.το τι ακουσα οταν γεννησα το πρωτο στο νοσοκομειο της πολης δ λεγεται..

Αλλο οισυμβουλοι της LLL κ αλλο οι πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου.οι δευτεροι περνανε εξετασεις.

Φυσικα οπως κ σε καθε κλαδο υπαρχουν καλοι κ κακοι.εχω ακουσει για παιδιατρο πιστοποιημενο που παρολα αυτα προωθουσε γαλα σκονη

Με τις LLL τι παίζει?

Ναι, βάζω λανολίνη και στο ενδιάμεσο και κεραλοιφή από βάλσαμο. Το θήλαστρο όλως παραδόξως δεν με ενοχλεί καθόλου στη θηλή και ήδη έχουν επουλωθεί λίγο. Την Δευτέρα θα την ξανάβαλω στο στήθος με την βοήθεια της συμβούλου... Δεν ξέρω αν ακούγεται κακό αλλά τρέμω στην στιγμή που θα την βάλω στο στήθος, παρόλα αυτά θα το προσπαθήσω ξανά!

Προσωπικά δεν είμαι εναντίον του θηλάστρου, αν είναι να σε βοηθήσει στην επούλωση, αλλά στη φάση που είσαι θέλει πολύ μέτρο και κατάλληλο θήλαστρο. Αλλιώς παίζει να μπλέξεις ποικιλοτρόπως. Αν πονάει μία θηλή λιγότερο από την άλλη, θα μπορούσες να παρακάμψεις 1-2 γεύματα από τη θηλή που πονάει περισσότερο για να της δώσεις λίγο χρόνο να ηρεμίσει. Σε μένα δούλεψε κάπως αυτή η τακτική και την εφάρμοσα γύρω στο μήνα, όταν η μία θηλή πονούσε ξεκάθαρα λιγότερο από την άλλη.

Να το πω πιο σωστά, γιατί φταίω εγώ για τη διατύπωση: οι περισσότερες μαίες που γνωρίζωι, και υποτίθεται ότι έχουν τον αρχικό ρόλο βοήθειας στο θηλασμό, κάνουν ζημιά. Θα ήταν καλύτερα απλά να μην ανακατεύονταν. Αυτό πραγματικά με τις τρελές επιδιώξεις, την ονειρική ιδανική είκονα, την αίσθηση ότι κάνεις κάτι λάθος, το μπλέξιμο με θήλαστρα κλπ κλπ το έχω ζήσει επανειλημμένα σαν αποτέλεσμα συμβουλών από μαία. Από σύμβουλο θηλασμού, μικρό δείγμα έχω, μόνο δύο, και το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό και εκ των υστέρων μπορώ να πω οι συμβουλές λάθος, αλλά ήταν μόνο δύο, και πραγματικά κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού

Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρήθηκες...με μαίες δεν ασχολήθηκα ποτέ, είχα από πριν γεννήσω την εντύπωση ότι μόνο ένας πιστοποιημένος σύμβουλος είναι κατάλληλος να κατευθύνει και άρα ό,τι και να μου έλεγε (σχεδόν) θα τον εμπιστευόμουν. Μου φαίνεται αρκετά κουλό (παρόλο που αναγνωρίζω ότι σκάρτοι υπάρχουν σε κάθε τομέα), να υπάρχουν πιστοποιημένοι που σαμποτάρουν ευθέως το θηλασμό (σε πιστεύω εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

http://www.lllgreece.org/symbouloi

Εδω λεει λιγα λογια για τις συμβουλους

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html?m=1

Κ εδω για iblc.νομιζω ειχα διαβασει οτι πρεπει να ειναι στο χωρο υγειας

Φανταζομαι οπως κ σε καθε τομεα εξαρταται κ τον ανθρωπο κ τη χημεια.γι αυτο ειναι καλο να παιρνεις κ δευτερη γνωμη

Ισιδωρα να μη νιωθεις ενοχες που τρεμεις στην ιδεα του θηλασμου.κ γω το περασα στιν 1,5μηνα για κανα 2βδομαδες οταν επαθα καντιντιαση

Link to comment
Share on other sites

http://www.babyonline.gr/mwro/thilasmos/ragades-ton-thilon?print=1&tmpl=component

Ισιδωρα δες τι λεει εδω για τις ραγαδες.γενικα γραφει οτι ειναι κτ που συμβαινει συνηθως τις πρωτες βδομαδες.εχει καποια πραγματα που μπορεις να κανεις να σε βοηθησουν.κ δες συγκεκριμενα μηπως μοιαζει με το ν.3.συζητα το με τη συμβουλο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...