Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

Εγω στην αρχη με το που αρχισαν να επιδρανε οι τεχνητοι πονοι (μπηκα για προκληση γιατι ειχα φτασει σχεδον 41 εβδομαδων και δεν ειχα συμπτωματα τοκετου) στην αρχη χαρηκα γιατι ηξερα οτι αν δεν με επιαναν πονοι ουτε με τον ορρο θα πηγαινα καισαρικη. Οταν ομως αρχισαν να πυκνωνουν οι ωδινες,αρχισα να ζηταω επισκληριδειο. Ομως η μαια μου αλλα και η μαμα μου (που ηταν κι αυτη παρουσα στον τοκετο) φοβουνται πολυ την εν λογω ναρκωση και δεν ηθελαν να την κανω!!! :shock::shock::shock:

Το αποτελεσμα; Να αρχισω να γκρινιαζω και να παρακαλαω για επισκληριδειο κι αυτες να μου λενε ολο "ναι,ναι σε λιγο ερχεται ο αναισθησιολογος¨" και κατι τετοια!!! :x:x:x Τελικα την εκανα,αφου καποια στιγμη μετα απο ωρα ηρθε ο γιατρος μου και αφ΄ενος τις "μαλωσε" που τοση ωρα δε μου εχουν κανει επισκληριδειο αφ΄ετερου εφερε αμεσως τον αναισθησιολογο (να ΄ναι καλα το παιδι!!!) και να ΄σου η ωραια ενεσουλα!!!

Απο ΄κει και περα δεν καταλαβα τιποτα,δεν εβγαλα ουτε κιχ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα σε όλες!!!

είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

έχω ακούσει ότι η διάρκεια του τοκετού εξαρτάται, εκτός από τον οργανισμό της μητέρας, και από το κατά πόσο βρισκόταν σε κίνηση το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης της. δηλαδή, αν περπατούσε, αν ήταν γενικά σε εγρήγορση και όχι να είναι κλεισμένη στο σπίτι και να περιμένει πότε θα τις σπάσουν τα νερά!

μία γνωστή μου είπε ότι στο πρώτο της παιδί, επειδή βρισκόταν σε υπερένταση και άγχος, με το που πήρε την άδεια της από το ικα, δεν κάθισε στο σπίτι. περπατούσε 3-4χλμ την ημέρα και όταν ήρθε η ώρα να γεννήσει έκανε 2-3 ώρες και χωρίς επισκληρίδιο.

γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένο θέμα??

σοφακι

Link to comment
Share on other sites

sofakiTHESS καλώς μας ήρθες.

Δεν νομίζω οτι σχετίζονται και τόσο αυτά τα 2.Τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης νοιώθεις τόσο βαριά και εξαντλημένη που ακόμα και τα καθημερινά ψώνια στη γειτονιά ,σου φαίνονται βουνό(ιδιαίτερα αν είναι κατακαλόκαιρο με καύσωνα:shock:'

Ενα απογευματάκι του Αυγούστου,ενώ ήμουν 10 μέρες πριν την ΠΗΤ ,άρχισα να νιώθω συσπάσεις τακτικά(ανά 10 περίπου λεπτά).Ιδού όμως το ερώτημα'''ηταν συσπάσεις τοκετού

ή οι ψευδοσυσπάσεις Braxton-Xicks που προετοιμάζουν την μήτρα για το μεγάλο γεγονός::::::::::::::::

Περίμενα ...και... περίμενα ώσπου σε λίγες ώρες φτάσαμε στις συσπάσεις ανά 2λεπτο.

Τηλεφωνώ στον γιατρό και του το λέω.Η απάντηση του:::::::::

Έ''Καλά ,τί περιμένεις εσύ γεννάς:shock:'

Οι πόνοι ήταν υποφερτοί.Σε λίγο έφτασα στο Μαιευτήριο.Ο σύζυγος πάρκαρε το αυτοκίνητο.Από τη φούρια του παρά λίγο να μπούμε μέσα στο κτηριο..Φτάνω με την βαλιτσούλα μου, με βλέπουν στην γραμματεία και τί μου λένε':?:'

''Τί θέλετε ':?:' ''

Τους εξηγώ οτι πρόκειται να γεννήσω και μου λένε''Μπα αποκλείεται έτσι όπως σας βλέπουμε"!!!!!!!!!!!

Για να μην πολυλογώ μπαίνω μέσα με καθυστέρηση ενός τετάρτου περίπου.Διαστολή 3-4 ,πόνοι άσχημης περιόδου.

Μέσα σε 1,5 ώρες έιχα γεννήσει.

Έκανα επισκληρίδιο αλλά δεν έδρασε καθόλου.Ίσως γιατί το τελικο στάδιο της...ηρωικής εξόδου ήταν πολύ κοντά.

Δεν μπορώ ακόμα να το πιστέψω οτι όλα έγιναν τόσο γρήγορα!!!!!!!!

Εύχομαι σε όλες τις εγκυούλες έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό και πάνω από όλα ΓΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που κάθομαι σπίτι λόγω της μέσης μου θα κάνω καμία βδομάδα να γεννήσω;;; :lol::lol:

 

Πρίν μου προκύψει αυτό το πρόβλημα περπατούσα αρκετά, αλλά τώρα δεν γίνεται. Σήμερα βγήκα πρώτη μέρα μετά από 3 εβδομάδες για ψώνια ελαφριά στην γειτονιά και μέσα σε 20 λεπτά γύρισα σπίτι μες την τρελλή χαρά γιατι πονούσα και δεν ήθελα να περπατήσω άλλο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα με σπασμένα νερά, καθόλου πόνους και διαστολή 1 μόνο και γέννησα σε 9 ώρες - απο τη στιγμή όμως που έκανα την επισκλ. όλα πήγαν περίφημα!!!

Γρήγορα έφτασε η διαστολή 9,5 δεν πόναγα και συνεργαζόμουν με ηρεμία! Ωραία ενεση όντως!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία ένεση ε;;; χα χα χα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω μπηκα με τεχνητους πονους κ γεννησα μεσα σε 3ωρες το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι η αναισθησιολογος δεν μπορουσε να μου κανει την επισκληρηδιο κ ηρθε αλλος γιατρος κ μου τρυπησαν ολη την πλατη 14φορες , περασε μιση ωρα μεχρι να μου την κανουν κ με το που μου την εκαναν μετα απο 5λεπτα γεννησα.Παντως μεχρι εκεινη την ωρα οι πονοι ηταν υποφερτη, φυσικα δεν ξερω τι πονους εχει την ωρα που βγαινει το παιδι γιατι ευτυχως προλαβαν κ μου την εκαναν.

Ειναι η πιο ωραια εμπειρια που εχω ζησει στην ζωη μου κ ανετα θα την ξανα περναγα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν μαία θα σε συμβούλευα να μην αγχώνεσε!!

Θα είναι η ωραιότερη στιγμή της ζωής και θα πρέπει να τη ζήσεις οσο καλύτερα μπορείς!

Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν είναι εύκολα ή δύσκολα!!

Θα το βιώσεις εσύ στο δικό σου σώμα!

Αλλά να είσαι 100% σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις.

Πιστεύω είναι η μεγαλύτερη δοκιμασία που περνάει το σώμα μας, αλλά και η απόλυτη ευτυχία μόλις δείς το παιδί σου!!!

 

Ολα θα πάνε καλά σου το εύχομαι ολόψυχα!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΚΑΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΚΑ ΩΡΕΣ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ (ΜΑΛΛΟΝ ΒΟΛΕΥΤΗΚΕ ΣΤΗ ΖΕΣΤΑΣΙΑ).ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δηλαδή που κάθομαι σπίτι λόγω της μέσης μου θα κάνω καμία βδομάδα να γεννήσω;;; :lol::lol:

 

Tous tris protous mines imoun ston kanape me anagoules. Tous tris telefteous ston kanape logo mesis. Mono afto tha sou po:

 

Sto proto piga stis 8:00 ke genisa stis 13:30.

Sto deftero piga stis 21:00 ke genisa stis 22:20.

 

Ke episkliridio na ithela, den prolavaina...

 

Kai sta dika sou. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Tous tris protous mines imoun ston kanape me anagoules. Tous tris telefteous ston kanape logo mesis. Mono afto tha sou po:

 

Sto proto piga stis 8:00 ke genisa stis 13:30.

Sto deftero piga stis 21:00 ke genisa stis 22:20.

 

Ke episkliridio na ithela, den prolavaina...

 

Kai sta dika sou. :wink:

 

αααααααααααααααααα ωραία...με ανέβασες τώρα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μολις με ειδε ξαπλα στον καρδιοτοκογραφο στις 8 το πρωι, η αρχαιοτερη μαια του νοσοκομειου ειπε στην ειδικευομενη πλαϊ της: "Α, η κοπελα εχει παρει λιγα κιλα, θα γεννησει γρηγορα." Κι ειχε δικιο. Δυο ωρες μετα ειχα διαστολη 5 κι εκανα επισκληριδιο... και σε λιγοτερο απο μια ωρα αγκαλιαζα το μωρο μου!

 

Η φαση που κρατησε τις περισσοτερες ωρες, αλλά ηταν κι η πιο ανωδυνη, ηταν απο τη στιγμη που μ'επιασαν οι πονοι κι αρχισαν να τρεχουν τα νερα λιγο-λιγο (στις 2 τη νυχτα) μεχρι τις 7 το πρωι που ειχαν δυναμωσει κι εφτασα στο μαιευτηριο με διαστολη 2.

 

Συνολικα ολες οι φασεις του τοκετου κρατησαν εννια ωρες, αλλά μονο οι μιαμιση-δυο τελευταιες ηταν οδυνηρες (απο διαστολη 4 και μετα).

Link to comment
Share on other sites

sardelaki ande me to kalo

Ola na pane kat' efxin

Mi fovase katholou To simantikotero ine na ise etimi psixologika ke meta ola tha ine pio efkola

Emena savvato vradi (10/9/2005) mou emfanistikan ta prota simadia toketou Ligo kafe xromataki ke enas poli poli elafris ponos periodou O giatros mou ipe na min agxodo ke pos to proi na pame meeftirio na me eksetasi (ektos an afksithoun oi ponoi mou) Oloi ti nixta tin evgala sxedon ksipnia oxi apo pono alla apo xara ke agxos To proi pigame sto meeftirio giro stis 11 Me eksetase o giatros ke apofasise na me kratisi giati den tou arese to gegonos oti pou kai pou epeftan oi palmou tou morou Stis 12 to mesimeri me pigan na me etimasoun na vgalo ta rouxa ktlp ktlp Stis 1 o giatros mou espase ta nera (den katalava tipota) ke mou ekane ke episkliridio Stis 3 arxisa na esthanome tous ponous ke tou zitisa na mou ksanavali farmako alla mou ipe pos pleon mpikame stin teliki efthia ke den tha mou kani alli anesthisia gia na voithiso to moro na vgi pio grigora eeee mono 1 ora itan olo kai olo pou esthanthika entona ti genna ke stis 4 genisa Doksa Ton Theo ena igiestato agoraki I empiria itan katapliktiki Doksazo Ton Theo pou mporesa ke genisa fisiologika (anapasa stigmi me epernan mesa gia kesariki afou epeftan sixna oi palmoi tou morou) Ke malista poli efkola 1 ora ponos dne ine tipota Kai afto dne itan ponos itan mia entoni piesi pou esthanomoun ........

Omologo pos exo ena telio giatro pou ton agapo poli ke ton empisteftika apo tin arxi... den mou milise pote gia kesariki alla panta gia fisiologiko toketo

Efxome ke se sena na agaliasis to moraki sou me igia ke xara

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Μου έσπασαν τα νερά στις 12 τη νύχτα και γέννησα 09:45

οι πόνοι άρχισαν κατά τις 5:30 το πρωϊ οπότε μάλλον γέννησα γρήγορα!

αν και ταλαιπωρήθηκα πολύ... φυσιολογικός τοκετός, χωρίς επισκληρίδιο... αλλά το μωρό δεν έκανε περιστροφή και όταν τελικά άρχισαν να πέφτουν οι παλμοί μου το πήρε με βεντούζα...

 

όμως την εμπειρία δεν την αλλάζω με τίποτε!

όταν με το καλό έρθει η ώρα για το δεύτερο...

θέλω πάλι να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα πάει για την καθιερωμένη εξέταση που κάνουν κάθε εβδομάδα όταν μπαίνεις στον μήνα σου,ήταν 14 Φεβρουαρίου,και μάλιστα η γιατρός μου είχε πεί να μην κλείσουμε ραντεβού εκείνη την ημέρα μήπως ήθελα να γιορτάσω την γιορτή των ερωτευμένων και να πάω την επόμενη να με δει.Τελικά είχε κάποια υποχρέωση την επομένη κι έτσι κλείσαμε ραντεβού για τις 14 Φεβρουαρίου.Έτσι κι έγινε.Πήγα εγώ το πρωί εκείνης της ημέρας στο νοσοκομείο όπου με παρακολουθούσε,και μου λέει έχει ξεκινήσει ηδη η διαστολή,δεν νιώθεις τιποτα;Όχι,της απαντώ.Ε,και με βάζει να κανω το NST και μου λέει έχεις συσπάσεις,μένεις,γεννάς.Βέβαια,όσα βιβλία και να είχα διαβάσει,δήθεν για να είμαι προετοιμασμένη,έπαθα ενα σοκ όταν άκουσα την λέξη γεννάς,δεν ήξερα τι θα μου συμβεί και τι θα γίνει.Να μη πολυλογώ,μου κάναν εισαγωγή στις 2 με 3 το μεσημέρι,και γέννησα με φυσιολογικό τοκετό την κορούλα μου στις 9.30 το βράδυ.Ανεπανάληπτη εμπειρία.Απ'αυτές που θα θυμάμαι μέχρι να κλείσω τα μάτια μου.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγα με πονάκια Κυριακή 13/04 με πονάκια στις 10 το βράδυ με κράτησαν για παρακολούθηση και την Δευτέρα στις 6 το απόγευμα είχα γεννήσει την κοριτσάρα μου με καισαρική λόγω φοβερής δυστοκίας είχα κολλήσει στο 3 διαστολή για 5 ώρες και είχε αρχίσει να πεφτει η πίεση μου οπότε πήρα την απόφαση να κάνω καισαρική μρ μεγάαααααααααααλη μου απογοήτευση!!

Link to comment
Share on other sites

Έσπασαν τα νερά μου στις 12 τα μεσάνυχτα, στις 1 ήμουν στην κλινική και γέννησα στις 6 παρά. Στην αρχή είχα διαστολή 1 και οι μαίες μου έλεγαν ότι θα αργήσω πολύ νε γεννήσω μια και ήταν το πρώτο παιδί. Ζήτησα επισκληρίδιο στις 3 και μετά μου είπαν να κοιμηθώ γιατί δεν προβλέπεται να γεννήσω σύντομα. Ναι αλλά οι πόνοι μεγάλωναν και τους καταλάβαινα. Στις 5 είχα τελεία διαστολή. Ζήτησα ξανά επισκληρίδιο γιατί μου είχαν κάνει μικρή δόση και πονούσα. Και αναρωτιόμουν "καλά έτσι είναι η επισκληρίδιος; Αφου λένε ότι δνε πονάς." Τελικά δεν πονάς με τη σωστή δόση αλλά η πίεση προς τον πρωκτό παραμένει και αυτό σε βοηθάει να σπρώξεις. Ο γιατρός μπήκε στις 5 και τέταρτο και 6 παρα 10 βγήκε η μικρούλα, η οποία σημειωτέον μας ήρθε 3,5 εβδομάδες νωρίτερα.

Πάντως οι μαίες μου έλεγαν ότι οι συσπάσεις μου δνε ήταν πολύ δυνατές και τους έκανε εντύοωση που δεν δυνάμωναν. Η αντίληψη του πόνου βεβαία είναι υποκειμενική. Εγώ πονούσα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν κάτι αφόρητο. Αλλά δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό να μην κάνω επισκληρίδιο.

Πάντως κάθε γέννα είναι πράγματι διαφορετική. Εύχομαι σε όσες περιμένουν μωρό η ώρα η καλή. Και κορίτσια, μετα τη γέννα έρχονται τα δύσκολα, και μάλσιτα κανείς δεν σε προετοιμάζει για αυτά! Για το σοκμ που θα πάθεις με αυτή την μεγάλη αλλαγή! Καλό κουράγιο

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα με έπιασαν οι πόνοι Τετάρτη βράδυ κ οι δυνατοί πόνοι Πέμπτη βράδυ 11.30. Με πήραν στο μαιευτήριο γιατί δεν άντεχα άλλο κ μου έσπασαν τα νερά οι μαίες. Έκανα 5 ώρες να γεννήσω κ υπέφερα από τον πόνο σε όλη την διάρκεια κ με ένεση. Ήταν μια εμπειρία που αν κ στο τέλος ευχάριστη εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να ξαναζήσω! Μόλις γέννησα από την εξάντληση με πήρε ο ύπνος. Μόνο 5 λεπτά κράτησα την κόρη μου με τον άνδρα μου. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η μπέμπα μου γεννήθηκε σχεδόν 4 κιλά κ αρκετά μεγάλο μωρό.

Bsc7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα στο μαιευτήριο κατα τις 1:00 το βράδυ χωρίς καμία προϋπόθεση για φυσιολογικό τοκετό (και αφού είχα συμπληρώσει όλες τις ημέρες του μήνα) και γέννησα το μεσημέρι στις 13:20, με αρκετή υπομομή του γιατρού μου με φυσιολογικό τοκετό!

Αρκετές ώρες ... αλλά πως γίνετε και τις ξεχνάς αμέσως!!!! :wink:

Η τρυφερότητα είναι πιο δυνατή απο την σκληρότητα ... το νερό είναι πιο δυνατό απο την πέτρα ... η αγάπη είναι πιο δυνατή απο την βία!

 

===============================

 

75249b2d34.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν πιάνετε, αλλα θα σας πώ την εμπειρία μου. πήγα με ραντεβού από πέμπτη βράδυ στις 12. με σκοπό να γεννήσω παρασκευή "μεσημεράκι" όπως είχε πει ο γιατρός μου. εκανα τις αναλογες εξετάσεις και με έβαλαν με τον τοκογράφο στο δωμάτιο τοκετού, υποτίθεται για να κοιμηθω μέχρι το πρωί. κοιμάσαι όμως εκείνη την ώρα; από τη μία ο τοκογράφος, από την άλλη η φασαρία (πηγαινε- ελα οι γιατροί, οι επίτοκοι, οι νοσοκόμες στο δωμάτιι , οι αναισθησιολόγοι να ρωτάνε συνέχεια αν θα κάνω επισκληρίδιο) που να κοιμηθώ. κατά τις 5.30 νομίζω το πρωί μου έβαλα κολπικό υπόθετο. 8.30 ξεκίνησαν οι πόνοι. 11.20 γέννησα με 3 εξωθήσεις!!!!! Τι πιστεύω; ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΗΧΡΑΙΜΗ, μέχρι αναισθησίας. Λόγω χαρακτήρα; λόγω μπαμπά γιατρού; λόγω ότι γυναικολόγος και μαία είναι γνωστοί του μπαμπά μου; λόγω ότι είμαι γυμνασμένη; λόγω ότι δεν μ' αρέσει να κάνω και να φαίρομαι σαν τους άλλους (είχα ακούσει παρα πολλές ιστορίες για την γέννα και για αντιμετώπιση από τις επιτόκους που δεν ήθελα να κάνω τιποτα απο αυτά);τι να σου πώ; επισκληρίδιο ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ. ο πόνος είναι αντικειμενικό πράγμα. εμένα μου έλεγε η μαία "καλα δεν πονάς;".οχι της έλεγα, "μα η μήτρα σου συσπάται". κι εγώ όμως δεν ένιωθα πόνο. ίσως για μένα δεν ήταν αρκετός. πόνεσα δεν μπορώ να πώ και στις εξωθήσεις τα έπαιξα λίγο. σου λέω βέβαια ότι αν έπρεπε να κάνω παραπάνω από 3 μπορέι να μην άντεχα. είχα μπερδευτεί, έπρεπε να κρατάω την αναπνοή μου, να κρατάω τα πόδια μου και να σπρώχνω. ε..... μπερδέυτηκα η γυναίκα! Και το άγχος μου;;;;; έπρεπε να σπρώξω για τον πλακούντα; δεν άντεχα, όχι γιατί κουράστηκα ή πονούσα; αλλά γιατί είχα αποσυντονιστεί: δύο κινήσεις αντίθετες (κράτα πόδια και σπρώχνε). τελικά δεν χρειαστηκε.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που λέω είναι ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ, μετά έχει την ευκαιρία να επιλέξει φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική; σημαντικό είναι να μην έχεις παρει πολλά κιλά (είναι καλό για το παιδί, γιατί οι γυναικολόγοι δεν το έχουν σε τίποτα να σε κόψουν). αν μπορείς συζήτησέ το μόνο σε περίπτωση πολλών ωρών για να μη ζοριστεί το παιδί, όπως και να συζητήσεις για την επισκληρίδιο. Κατα τη γνώμη μου να την αποφύγεις όσο μπορείς.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύω; ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΗΧΡΑΙΜΗ, μέχρι αναισθησίας. Λόγω χαρακτήρα; λόγω μπαμπά γιατρού; λόγω ότι γυναικολόγος και μαία είναι γνωστοί του μπαμπά μου; λόγω ότι είμαι γυμνασμένη; λόγω ότι δεν μ' αρέσει να κάνω και να φαίρομαι σαν τους άλλους........
εγώ σου λέω πως απλά ήσουν ΤΥΧΕΡΗ!!! με μόνο 3 εξωθήσεις!! στο λέω εγώ που είχα 53 που λεει ο λόγος... δεν είχα κουράγιο να τις μετρησω!!!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...