ΜΑΡΙΤΑ

Τί ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας;;;

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Ναι είναι ξεκούραστος γενικά, δεν μπορώ να πω. Και πολλή ενέργεια έχει. Απλά αναρωτιέμαι αν και πότε πρέπει άραγε εγώ να του κόψω το νυχτερινό γάλα?? Ή κάποια στιγμή απλά δεν θα ζητάει πλέον τη νύχτα?? Προς το παρόν τρώει 5 φορές το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι στερεές τροφές (αλεσμένα), έτσι μου είχε πει η παιδίατρος. Βέβαια δεν ξέρω μέχρι ποια ηλικία αυτό, δηλαδή πότε θα αυξήσω κι άλλο τη στερεά τροφή. Πάντως επειδή το τελευταίο γάλα το πίνει κατά τις 7 το βράδυ, στις 3 ή 4 που ξυπνάει πεινάει.... 

Εγω δεν θα σταματουσα να δινω γαλα εφ'οσον το ζηταει σιγουρα μεχρι τον χρονο. Απο εκει και περα αν θηλαζω δινω επισης οσο θελει-οπως και εκανα, αν οχι τοτε πρωτα το φρεσκο γαλα, δοντια, υπνο και αν θελει κατι μεσα στη νυχτα μονο νερο. Για την ηλικια σας, 2 γευματα στερεων ειναι οκ, σε κανα μηνα θα μπει και το τριτο λογικα. Αλλα ακομη κι αν αυξησεις τη στερεα, παλι μπορει να ξυπναει για γαλα (ή για οτιδηποτε αλλο).

Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εγω δεν θα σταματουσα να δινω γαλα εφ'οσον το ζηταει σιγουρα μεχρι τον χρονο. Απο εκει και περα αν θηλαζω δινω επισης οσο θελει-οπως και εκανα, αν οχι τοτε πρωτα το φρεσκο γαλα, δοντια, υπνο και αν θελει κατι μεσα στη νυχτα μονο νερο. Για την ηλικια σας, 2 γευματα στερεων ειναι οκ, σε κανα μηνα θα μπει και το τριτο λογικα. Αλλα ακομη κι αν αυξησεις τη στερεα, παλι μπορει να ξυπναει για γαλα (ή για οτιδηποτε αλλο).

Ευχαριστώ πολύ!! 

12 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Ναι ναι αντέχουν κ εμένα μένει 12 ώρες ξύπνιος από 3 χρόνων που ήταν κ καλουπνος σαν μωρό μεχρι 2,5 χρόνων κοιμόταν 3 ώρες για μεσημέρι κ ξανά 9 το βράδυ

Από εκεί κ έπειτα μέσα στην ενέργεια ήταν κ είναι

.. Βλέπω κ τον μικρό που αντέχει ήδη 8 ώρες ξύπνιος ο ενδιάμεσος του ύπνος είναι 12 με 1 το μεσημέρι κ κοιματε ξανά γύρω στις 9 το βράδυ ..!

Αφού κάποιες φορές λέω θέλω μια Κυριακή να κοιμηθώ τουλάχιστον λίγο παραπάνω κ εκείνη τη μέρα ξυπνάνε κ οι δύο 6:30 το πρωί ..γενικά βέβαια ξυπνάνε κ πρωί γύρω  στις 7 με 7:30 το αργότερο 

Ο δικός μου δεν αγαπούσε πολύ τον ύπνο εκοψε γρήγορα τους ημερησιους ώσπου στο χρονο κοιμόταν μόνο για μεσημέρι. Μετά τους δεκαοχτώ εκοψε και αυτόν, αλλά όσο μεγαλώνει βλέπω πως αντέχει όλο και περισσότερο! 

Ευτυχώς που κοιμάται λίγο παραπάνω το πρωί. Θυμάμαι όταν ξυπνούσε επτά ήταν πολύ δύσκολο για μένα! Ευτυχώς που το σταμάτησε σχετικά γρήγορα!

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ο δικός μου δεν αγαπούσε πολύ τον ύπνο εκοψε γρήγορα τους ημερησιους ώσπου στο χρονο κοιμόταν μόνο για μεσημέρι. Μετά τους δεκαοχτώ εκοψε και αυτόν, αλλά όσο μεγαλώνει βλέπω πως αντέχει όλο και περισσότερο! 

Ευτυχώς που κοιμάται λίγο παραπάνω το πρωί. Θυμάμαι όταν ξυπνούσε επτά ήταν πολύ δύσκολο για μένα! Ευτυχώς που το σταμάτησε σχετικά γρήγορα!

6:29 είχαμε εγερτηριο σήμερα το πρωί ...:cry: ξύπνησε το μωρό κ από το κλάμα ξύπνησε κ ο μεγάλος ..!!!

Πάντως κ για το μωρό εκεί το κόβω ότι σύντομα θα κόψει κ τον ημερήσιο ύπνο αν τύχει κάποιο μεσημέρι κ κοιμηθεί 2- 3 το βράδυ μπορεί να πάει κ 11 για να κοιμηθεί ..το κάθε παιδί είναι διαφορετικό 

• Μου αρέσει 1

Εμείς ευτυχώς που πάει σχολείο τώρα και έστρωσαν κάπως τα πράγματα με τον ύπνο, αλλιώς είχα λαλήσει κυριολεκτικά.. Το θετικό είναι ότι κοιμουνται σερί. Και όταν θα πάει και η μικρή πιστεύω θα είναι ακόμα καλύτερα αλλά οκ δε βιάζομαι να το χαρώ το μικράκι μου κάνα δυο χρόνια ακόμα... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
    • Μου αρέσει 1

On 21/9/2019 at 2:02 ΠΜ, Gummy Bear είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Ο γιος μου σχεδόν 8 μηνών κοιμάται το βράδυ κατά τις 7 με 8. Μπορεί και 8μιση, αλλά σπάνια.. Γενικά δεν πολύ κοιμάται την ημέρα, θα κοιμηθεί πριν το μεσημέρι 30 λεπτά με 1 ώρα και το ίδιο μετά το μεσημέρι προς απόγευμα. 

Το πρωί ξυπνάει κατά τις 6μιση με 7 και τη νύχτα πίνει μια φορά γάλα κατά τις 3 ή 4 αναλόγως. Εσάς πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε τη νύχτα?? Τι ώρα τα βάζετε για ύπνο?? 

Aν θηλάζει και δεν θέλεις να αποθηλάσεις, μην ξεκινήσεις διαδικασία απογαλακτισμού τη νύχτα, είναι μικρός. 

Αν πίνει από μπουκάλι, καλό θα ήταν σιγά σιγά να αντικαταστήσεις π.χ. με νερό τη νύχτα, η φόρμουλα δεν κάνει να μένει στο στόμα αν έχουν βγει πια δοντάκια, και σίγουρα δε θες να του ξεβγάζεις το στόμα στη μέση της νύχτας!

On 22/9/2019 at 9:47 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Aν θηλάζει και δεν θέλεις να αποθηλάσεις, μην ξεκινήσεις διαδικασία απογαλακτισμού τη νύχτα, είναι μικρός. 

Αν πίνει από μπουκάλι, καλό θα ήταν σιγά σιγά να αντικαταστήσεις π.χ. με νερό τη νύχτα, η φόρμουλα δεν κάνει να μένει στο στόμα αν έχουν βγει πια δοντάκια, και σίγουρα δε θες να του ξεβγάζεις το στόμα στη μέση της νύχτας!

Αχ δεν το ήξερα αυτό, ότι καλό είναι να του ξεβγαζω το στόμα τη νύχτα! :shock: δεν θηλάζω πλέον και δίνω μπιμπερό. Του πλένω τα δοντάκια μετά το τελευταίο μπιμπερό το βράδυ προτού κοιμηθεί, αλλά όχι τη νύχτα. Ελπίζω να μην έχουν πάθει ζημιά τα δοντάκια του.... Είχα δοκιμάσει μόνο με νερό τη νύχτα αλλά ξυπνούσε πάλι μετά από λίγο πεινοντας... Δεν ειναι πολλές οι 11 ώρες χωρίς να πιει γάλα? 

On 22/9/2019 at 10:47 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι αλλά αν πεινάει το μωρό το βράδυ που έτσι γίνεται συνήθως μέχρι το πρώτο χρόνο, δεν αντικαθιστούμε το γάλα με νερό. Το γάλα είτε σκόνη είτε μητρικό είναι η βασική τροφή για το πρώτο έτος.

• Ευχαριστώ! 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Just now, marakiz είπε:

Ναι αλλά αν πεινάει το μωρό το βράδυ που έτσι γίνεται συνήθως μέχρι το πρώτο χρόνο, δεν αντικαθιστούμε το γάλα με νερό. Το γάλα είτε σκόνη είτε μητρικό είναι η βασική τροφή για το πρώτο έτος.

Πάντως οι συστάσεις για την εισαγωγή στέρεων τροφών που βγήκαν πέρσι (έχουμε κ χωριστό θέμα εδώ) αναφέρουν ότι για τη φόρμουλα ειδικά επαρκούν δύο γεύματα. Κι έχω ακούσει κ από παιδιάτρους ότι στα παιδιά που πίνουν φόρμουλα συνιστούν όταν εδραιωθούν τα γεύματα στέρεων σιγά σιγά το νυχτερινό γάλα να αντικαθίσταται από νερό. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Πάντως οι συστάσεις για την εισαγωγή στέρεων τροφών που βγήκαν πέρσι (έχουμε κ χωριστό θέμα εδώ) αναφέρουν ότι για τη φόρμουλα ειδικά επαρκούν δύο γεύματα. Κι έχω ακούσει κ από παιδιάτρους ότι στα παιδιά που πίνουν φόρμουλα συνιστούν όταν εδραιωθούν τα γεύματα στέρεων σιγά σιγά το νυχτερινό γάλα να αντικαθίσταται από νερό. 

Βγήκαν καινούριες συστάσεις από ΠΟΥ που λέει τέτοιο πράγμα? ? Αν ναι δεν έχω ενημερωθεί.  Εγώ θυμάμαι αυτό που έγραψα νωρίτερα,  πως για τον πρώτο χρόνο ζωής το γάλα είτε μητρικό είτε σκόνη είναι η βασική τροφή του μωρού,  άρα δύο γεύματα πως να επαρκούν.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Βγήκαν καινούριες συστάσεις από ΠΟΥ που λέει τέτοιο πράγμα? ? Αν ναι δεν έχω ενημερωθεί.  Εγώ θυμάμαι αυτό που έγραψα νωρίτερα,  πως για τον πρώτο χρόνο ζωής το γάλα είτε μητρικό είτε σκόνη είναι η βασική τροφή του μωρού,  άρα δύο γεύματα πως να επαρκούν.  

Είναι του υπουργείου οι οδηγίες που κυκλοφόρησαν το 2018. Εκεί λέει ότι ειδικά για τη φόρμουλα δύο γεύματα καλύπτουν τις ανάγκες του παιδιού. Τώρα κάτι παραπάνω δεν γνωρίζω. Αλλά δεν θυμάμαι κ από πού αλλού το είχα διαβάσει ότι λόγω των συστατικων που έχουν εμπλουτίσει το γάλα αυτό, ή ίσως επειδή έχει κάποια ζάχαρη ή κάτι τέλος πάντων που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, υπάρχει κάποιος περιορισμός στην ποσότητα. Πού το είχα διαβάσει δεν θυμάμαι όμως οπότε μπορεί να λέω κ βλακείες. Στις οδηγίες πάντως το είδα κ το τσέκαρα πριν γράψω, αλλά δεν βάζω τώρα λινκ γιατί θα καθυστερήσουν τη δ ημοσίευση. 

Άσχετο, εσύ γέννησες ή αργείς ακόμα;

Τι ώρα βαζετε τα παιδιά για ύπνο όταν έχουν σχολείο την επομένη? Επίσης κάνετε αυτές τις μέρες καποια προσπάθεια να μετακινησετε τις ώρες ύπνου ώστε ή αλλαγή να είναι πιο ομαλή ή δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα κ τα παιδιά προσαρμόζονται?

Σε ηλικία προνήπιο-νηπίου, 8.30-9.00 το αργότερο (εννοώ να κοιμούνται, όχι να ξεκινάμε διαδικασία ύπνου), με ώρα αφύπνισης στις 7.15 και χωρίς μεσημεριανό ύπνο.

• Ευχαριστώ! 1

Τι ώρα βαζετε τα παιδιά για ύπνο όταν έχουν σχολείο την επομένη? Επίσης κάνετε αυτές τις μέρες καποια προσπάθεια να μετακινησετε τις ώρες ύπνου ώστε ή αλλαγή να είναι πιο ομαλή ή δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα κ τα παιδιά προσαρμόζονται?

Γνώμη μου τα παιδιά προσαρμοζονται  η πρώτη μέρα αντε να είναι λίγο ποιο δύσκολη κ η δεύτερη στο πρωινό ξύπνημα μετά αν το παιδί ξυπνάει 7 η ώρα πχ για να ετοιμάστει για το σχολείο ενώ πριν ξυπνουσε 9 η δέκα θα νυσταζει κ ποιο νωρίς το βράδυ, 

Ο μεγάλος όταν πηγενε σχολείο κοιμόταν από της 8 η ώρα τώρα δε κουράζετε κ ξαπλώνει γύρω στις 10 ήδη που ξεκίνησε κ νυχτώνει ποιο νωρίς ζητάει από μόνος του να πάει στο δωμάτιο του από της 9 κ κάτι δε κοιμάται από τότε διαβάζουμε κανένα παραμύθι παίζουμε λίγο μετά παίζει λίγο μόνος κ τον παίρνει ο ύπνος... 

Ο μικρός κοιμόταν κ εκείνος γύρω στις 9,30 με δέκα το βράδυ χθες ξεκίνησε παιδικό δείχνει τώρα δύο μέρες από της 8 να νυσταζει αλλά είναι σε υπερένταση κ λόγο της αλλαγής κοιμάται γύρω στης 9 είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσει να κοιμάται γύρω στις 8,30 κ αν δε κοιμάται μεσημέρι σιγά σιγά γύρω στις 8 

Πάντως για να τον βάζεις σιγά σιγά στο κλίμα είναι καλό τώρα που μικραινουν οι μέρες να ξεκινάτε τη ρουτίνα λίγο ποιο νωρίς κ ας μη κοιμάται ωστε να συνηθίζει αν είναι κ ο ίδιος δεχτικος.. 

• Ευχαριστώ! 1

Κορίτσια εγώ μια απορία έχω. Αν μια μέρα καθυστέρησατε να πάτε σπίτι και το παιδί την επόμενη έχει παιδικό η σχολείο και πρέπει να ξυπνήσει νωρίς. Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση ; Είστε πάντα τυπικές όσο αφορά την ώρα ύπνου ; 

Διαφημίσεις

Εμείς ως τα δύο δυόμιση είχαμε σταθερό πρόγραμμα εννιά με εννιαμιισυ το αργότερο. Πήγαινε σχολείο από μικρός. Σιγά σιγά και με την ίδια ώρα μεσημεριανού ύπνου (περίπου μία με μιάμιση ώρα) και λιγότερο κάποιες φορές, άρχισε να κοιμάται πιο αργά. Περασμένες δεκα συνήθως, και με πρωινό ξύπνημα πάλι. Έχει απίστευτη ενέργεια .

• Ευχαριστώ! 1

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια εγώ μια απορία έχω. Αν μια μέρα καθυστέρησατε να πάτε σπίτι και το παιδί την επόμενη έχει παιδικό η σχολείο και πρέπει να ξυπνήσει νωρίς. Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση ; Είστε πάντα τυπικές όσο αφορά την ώρα ύπνου ; 

εξαρτατε ποσο μικρο ειvαι το παιδι κ τις αvτοχες του. Πχ εμεvα 2 χροvωv δεv αvτεχει δεv θα αvταπεξελθει τηv επομεvη μερα θα θελει vα κοιμηθει πιο vωρις για μεσημερι που δεv ξερω αv πηγαιvε παιδικο σταθμο πως θα γιvοταv  . Αv ειvαι πιο μεγαλο κ συμβει μια φορα το διαχειριζετε καλητερα θα ριξει καvεvα χασμουρητο στηv ταξη κ μολις γυρισει σπιτι θα κοιμηθει πιο vωρις για vα συμπληρωσει ωρες.

• Ευχαριστώ! 1

6 hours ago, Super.mum said:

Όταν το παιδί έχει παιδικό φροντίζω πάντα να είμαστε σπίτι νωρίς, για την ακρίβεια επειδή το πρόγραμμα μας είναι ιδιαίτερα απαιτητικό καθημερινές δεν κανονίζω τίποτα , ούτε να πάω κάπου ούτε να έρθει κάποιος σπίτι,  έχει σχολείο ο μικρός και δραστηριότητες οπότε αν βάλω και μία επίσκεψη θα γίνουμε όλοι χίλια κομμάτια για να βγει η μέρα. Κρατάω αυτή την τακτική όλα τα χρόνια του βρεφικού-παιδικού  και έτσι θα συνεχίσω.

Αν κάτι συμβεί μία στις χίλιες και αργήσουμε την επομένη ξυπνάει κανονικά για σχολείο αλλά ακόμα και αν έχει δραστηριότητα δεν θα πάει για να ξεκουραστεί.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

12 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Πάντως για να τον βάζεις σιγά σιγά στο κλίμα είναι καλό τώρα που μικραινουν οι μέρες να ξεκινάτε τη ρουτίνα λίγο ποιο νωρίς κ ας μη κοιμάται ωστε να συνηθίζει αν είναι κ ο ίδιος δεχτικος.. 

Έχω ξεκινήσει μία μικρή προσπάθεια να προσαρμοσω τις ώρες ύπνου και αφύπνισης. Δεν θέλω να παλεύει και την νυστα με όλες τις αλλαγές που τον περιμένουν σε λίγες μέρες. Τον ξυπναω με ξυπνητήρι στις εννιά το πρωί και μεχρι τις δέκα έχει κοιμηθεί. Τώρα θα τον ξυπναω λίγο πιο νωρίς πχ εννιά παρά τέταρτο ή οχτωμιση και θα τον βάζω αντίστοιχα λίγο νωρίτερα για ύπνο. 

Τι ώρα ξεκινά το σχολείο? Οχτώ και τέταρτο και μιση? Αν και έχω την εντύπωση πως το κάθε νηπιαγωγείο ακολουθεί δικό του πρόγραμμα με απόκλιση λίγων λεπτών. Λογικά θα πρέπει να ξυπνά κατά τις επτά και μισή για να προλάβει να ξυπνήσει, να ντυθεί να φάει και κάτι και να παμε, είμαστε σχετικα κοντά στο σχολείο. 

Εμενα ξυπνανε 7 το πρωι. Το βραδυ κοιμουνται μεταξυ 8 και 9, περυσι ηταν 8 σιγουρα αλλα δε βγαινει και καποιες φορες το τραβαμε προς τις 9. Παρασκευες-Σαββατα μπορει και να «ξενυχτησουν» ως τις 10 αν κανουμε κατι ενδιαφερον!

Έχω ξεκινήσει μία μικρή προσπάθεια να προσαρμοσω τις ώρες ύπνου και αφύπνισης. Δεν θέλω να παλεύει και την νυστα με όλες τις αλλαγές που τον περιμένουν σε λίγες μέρες. Τον ξυπναω με ξυπνητήρι στις εννιά το πρωί και μεχρι τις δέκα έχει κοιμηθεί. Τώρα θα τον ξυπναω λίγο πιο νωρίς πχ εννιά παρά τέταρτο ή οχτωμιση και θα τον βάζω αντίστοιχα λίγο νωρίτερα για ύπνο. 

Τι ώρα ξεκινά το σχολείο? Οχτώ και τέταρτο και μιση? Αν και έχω την εντύπωση πως το κάθε νηπιαγωγείο ακολουθεί δικό του πρόγραμμα με απόκλιση λίγων λεπτών. Λογικά θα πρέπει να ξυπνά κατά τις επτά και μισή για να προλάβει να ξυπνήσει, να ντυθεί να φάει και κάτι και να παμε, είμαστε σχετικα κοντά στο σχολείο. 

Εμάς το δικό μας σχολείο ξεκινάει στις 8 κ μέχρι τις 8:30 δέχοντσι παιδάκια. Αν είναι κ εσάς έτσι, 7:30 είναι μια καλή ώρα ξυπνήματος. Εγώ πάντως δεν την κάνω προσαρμογή, απλά εκείνη την μέρα θα την ξυπνήσω στις 7:30 κ πιστεύω θα προσαρμόσει το πρόγραμμα της

• Ευχαριστώ! 1

Just now, mama16 είπε:

Εγώ πάντως δεν την κάνω προσαρμογή, απλά εκείνη την μέρα θα την ξυπνήσω στις 7:30 κ πιστεύω θα προσαρμόσει το πρόγραμμα της

Το σκέφτηκα κι εγώ, με την έννοια να χορτάσει λίγο ύπνο παραπάνω τώρα, αλλά δεν θέλω να γκρινιάζει πρωτες μέρες από νυστα και να πάρει με στραβό μάτι το σχολείο. Για αυτό είπα να το πάω σταδιακά. 

• Μου αρέσει 1

Το σκέφτηκα κι εγώ, με την έννοια να χορτάσει λίγο ύπνο παραπάνω τώρα, αλλά δεν θέλω να γκρινιάζει πρωτες μέρες από νυστα και να πάρει με στραβό μάτι το σχολείο. Για αυτό είπα να το πάω σταδιακά. 

Καλά εσένα δεν κοιμάται κ τα μεσημέρια, εμένα η δικιά μου αν βλεπω ότι νυστάζει πολύ την βάζω. Ίσως όταν πάει σχολείο να την αφήσω μισή ώρα να κοιμηθεί το μεσημέρι κ να την ξυπνήσω για να μην κοιμηθεί το βράδυ πάλι στις 12.

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Στο δικό μας σχολείο που είναι ολοήμερο, υπάρχουν δύο ώρες προσέλευσης των παιδιών στο σχολείο οι πόρτες ανοίγουν 7:45 κ κλείνουν 8 κ μετά ξανά ανοίγουν 8:15 κ κλείνουν 8:30  

• Ευχαριστώ! 1

20 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλά εσένα δεν κοιμάται κ τα μεσημέρια, εμένα η δικιά μου αν βλεπω ότι νυστάζει πολύ την βάζω. Ίσως όταν πάει σχολείο να την αφήσω μισή ώρα να κοιμηθεί το μεσημέρι κ να την ξυπνήσω για να μην κοιμηθεί το βράδυ πάλι στις 12.

Πολυ σωστα. Θα δούμε πως θα πάει και αναλόγως θα πραξουμε. Εμένα αν κοιμόταν μεσημέρι θα κοιμόταν για βράδυ κατά τις δύο, αυτό κάνει όσες φορές έχει κοιμηθεί μετά τα τρία. Δεν αντεχω καθόλου για να είμαι ειλικρινής και δεν μου αρεσει να χάνει βραδινές ώρες ύπνου για να κοιμάται την μέρα. 

Αν δω και κουράζεται αρκετά θα τον βάζω νωρίτερα το βράδυ. Άλλωστε 8.00 το χειμώνα είναι συνηθισμένη ωρα απ ότι διάβασα για παιδιά που έχουν σχολείο. 

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!