ΜΑΡΙΤΑ

Τί ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας;;;

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Ναι είναι ξεκούραστος γενικά, δεν μπορώ να πω. Και πολλή ενέργεια έχει. Απλά αναρωτιέμαι αν και πότε πρέπει άραγε εγώ να του κόψω το νυχτερινό γάλα?? Ή κάποια στιγμή απλά δεν θα ζητάει πλέον τη νύχτα?? Προς το παρόν τρώει 5 φορές το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι στερεές τροφές (αλεσμένα), έτσι μου είχε πει η παιδίατρος. Βέβαια δεν ξέρω μέχρι ποια ηλικία αυτό, δηλαδή πότε θα αυξήσω κι άλλο τη στερεά τροφή. Πάντως επειδή το τελευταίο γάλα το πίνει κατά τις 7 το βράδυ, στις 3 ή 4 που ξυπνάει πεινάει.... 

Εγω δεν θα σταματουσα να δινω γαλα εφ'οσον το ζηταει σιγουρα μεχρι τον χρονο. Απο εκει και περα αν θηλαζω δινω επισης οσο θελει-οπως και εκανα, αν οχι τοτε πρωτα το φρεσκο γαλα, δοντια, υπνο και αν θελει κατι μεσα στη νυχτα μονο νερο. Για την ηλικια σας, 2 γευματα στερεων ειναι οκ, σε κανα μηνα θα μπει και το τριτο λογικα. Αλλα ακομη κι αν αυξησεις τη στερεα, παλι μπορει να ξυπναει για γαλα (ή για οτιδηποτε αλλο).

Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εγω δεν θα σταματουσα να δινω γαλα εφ'οσον το ζηταει σιγουρα μεχρι τον χρονο. Απο εκει και περα αν θηλαζω δινω επισης οσο θελει-οπως και εκανα, αν οχι τοτε πρωτα το φρεσκο γαλα, δοντια, υπνο και αν θελει κατι μεσα στη νυχτα μονο νερο. Για την ηλικια σας, 2 γευματα στερεων ειναι οκ, σε κανα μηνα θα μπει και το τριτο λογικα. Αλλα ακομη κι αν αυξησεις τη στερεα, παλι μπορει να ξυπναει για γαλα (ή για οτιδηποτε αλλο).

Ευχαριστώ πολύ!! 

12 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Ναι ναι αντέχουν κ εμένα μένει 12 ώρες ξύπνιος από 3 χρόνων που ήταν κ καλουπνος σαν μωρό μεχρι 2,5 χρόνων κοιμόταν 3 ώρες για μεσημέρι κ ξανά 9 το βράδυ

Από εκεί κ έπειτα μέσα στην ενέργεια ήταν κ είναι

.. Βλέπω κ τον μικρό που αντέχει ήδη 8 ώρες ξύπνιος ο ενδιάμεσος του ύπνος είναι 12 με 1 το μεσημέρι κ κοιματε ξανά γύρω στις 9 το βράδυ ..!

Αφού κάποιες φορές λέω θέλω μια Κυριακή να κοιμηθώ τουλάχιστον λίγο παραπάνω κ εκείνη τη μέρα ξυπνάνε κ οι δύο 6:30 το πρωί ..γενικά βέβαια ξυπνάνε κ πρωί γύρω  στις 7 με 7:30 το αργότερο 

Ο δικός μου δεν αγαπούσε πολύ τον ύπνο εκοψε γρήγορα τους ημερησιους ώσπου στο χρονο κοιμόταν μόνο για μεσημέρι. Μετά τους δεκαοχτώ εκοψε και αυτόν, αλλά όσο μεγαλώνει βλέπω πως αντέχει όλο και περισσότερο! 

Ευτυχώς που κοιμάται λίγο παραπάνω το πρωί. Θυμάμαι όταν ξυπνούσε επτά ήταν πολύ δύσκολο για μένα! Ευτυχώς που το σταμάτησε σχετικά γρήγορα!

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ο δικός μου δεν αγαπούσε πολύ τον ύπνο εκοψε γρήγορα τους ημερησιους ώσπου στο χρονο κοιμόταν μόνο για μεσημέρι. Μετά τους δεκαοχτώ εκοψε και αυτόν, αλλά όσο μεγαλώνει βλέπω πως αντέχει όλο και περισσότερο! 

Ευτυχώς που κοιμάται λίγο παραπάνω το πρωί. Θυμάμαι όταν ξυπνούσε επτά ήταν πολύ δύσκολο για μένα! Ευτυχώς που το σταμάτησε σχετικά γρήγορα!

6:29 είχαμε εγερτηριο σήμερα το πρωί ...:cry: ξύπνησε το μωρό κ από το κλάμα ξύπνησε κ ο μεγάλος ..!!!

Πάντως κ για το μωρό εκεί το κόβω ότι σύντομα θα κόψει κ τον ημερήσιο ύπνο αν τύχει κάποιο μεσημέρι κ κοιμηθεί 2- 3 το βράδυ μπορεί να πάει κ 11 για να κοιμηθεί ..το κάθε παιδί είναι διαφορετικό 

• Μου αρέσει 1

Εμείς ευτυχώς που πάει σχολείο τώρα και έστρωσαν κάπως τα πράγματα με τον ύπνο, αλλιώς είχα λαλήσει κυριολεκτικά.. Το θετικό είναι ότι κοιμουνται σερί. Και όταν θα πάει και η μικρή πιστεύω θα είναι ακόμα καλύτερα αλλά οκ δε βιάζομαι να το χαρώ το μικράκι μου κάνα δυο χρόνια ακόμα... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
    • Μου αρέσει 1

On 21/9/2019 at 2:02 ΠΜ, Gummy Bear είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Ο γιος μου σχεδόν 8 μηνών κοιμάται το βράδυ κατά τις 7 με 8. Μπορεί και 8μιση, αλλά σπάνια.. Γενικά δεν πολύ κοιμάται την ημέρα, θα κοιμηθεί πριν το μεσημέρι 30 λεπτά με 1 ώρα και το ίδιο μετά το μεσημέρι προς απόγευμα. 

Το πρωί ξυπνάει κατά τις 6μιση με 7 και τη νύχτα πίνει μια φορά γάλα κατά τις 3 ή 4 αναλόγως. Εσάς πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε τη νύχτα?? Τι ώρα τα βάζετε για ύπνο?? 

Aν θηλάζει και δεν θέλεις να αποθηλάσεις, μην ξεκινήσεις διαδικασία απογαλακτισμού τη νύχτα, είναι μικρός. 

Αν πίνει από μπουκάλι, καλό θα ήταν σιγά σιγά να αντικαταστήσεις π.χ. με νερό τη νύχτα, η φόρμουλα δεν κάνει να μένει στο στόμα αν έχουν βγει πια δοντάκια, και σίγουρα δε θες να του ξεβγάζεις το στόμα στη μέση της νύχτας!

On 22/9/2019 at 9:47 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Aν θηλάζει και δεν θέλεις να αποθηλάσεις, μην ξεκινήσεις διαδικασία απογαλακτισμού τη νύχτα, είναι μικρός. 

Αν πίνει από μπουκάλι, καλό θα ήταν σιγά σιγά να αντικαταστήσεις π.χ. με νερό τη νύχτα, η φόρμουλα δεν κάνει να μένει στο στόμα αν έχουν βγει πια δοντάκια, και σίγουρα δε θες να του ξεβγάζεις το στόμα στη μέση της νύχτας!

Αχ δεν το ήξερα αυτό, ότι καλό είναι να του ξεβγαζω το στόμα τη νύχτα! :shock: δεν θηλάζω πλέον και δίνω μπιμπερό. Του πλένω τα δοντάκια μετά το τελευταίο μπιμπερό το βράδυ προτού κοιμηθεί, αλλά όχι τη νύχτα. Ελπίζω να μην έχουν πάθει ζημιά τα δοντάκια του.... Είχα δοκιμάσει μόνο με νερό τη νύχτα αλλά ξυπνούσε πάλι μετά από λίγο πεινοντας... Δεν ειναι πολλές οι 11 ώρες χωρίς να πιει γάλα? 

On 22/9/2019 at 10:47 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι αλλά αν πεινάει το μωρό το βράδυ που έτσι γίνεται συνήθως μέχρι το πρώτο χρόνο, δεν αντικαθιστούμε το γάλα με νερό. Το γάλα είτε σκόνη είτε μητρικό είναι η βασική τροφή για το πρώτο έτος.

• Ευχαριστώ! 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Just now, marakiz είπε:

Ναι αλλά αν πεινάει το μωρό το βράδυ που έτσι γίνεται συνήθως μέχρι το πρώτο χρόνο, δεν αντικαθιστούμε το γάλα με νερό. Το γάλα είτε σκόνη είτε μητρικό είναι η βασική τροφή για το πρώτο έτος.

Πάντως οι συστάσεις για την εισαγωγή στέρεων τροφών που βγήκαν πέρσι (έχουμε κ χωριστό θέμα εδώ) αναφέρουν ότι για τη φόρμουλα ειδικά επαρκούν δύο γεύματα. Κι έχω ακούσει κ από παιδιάτρους ότι στα παιδιά που πίνουν φόρμουλα συνιστούν όταν εδραιωθούν τα γεύματα στέρεων σιγά σιγά το νυχτερινό γάλα να αντικαθίσταται από νερό. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Πάντως οι συστάσεις για την εισαγωγή στέρεων τροφών που βγήκαν πέρσι (έχουμε κ χωριστό θέμα εδώ) αναφέρουν ότι για τη φόρμουλα ειδικά επαρκούν δύο γεύματα. Κι έχω ακούσει κ από παιδιάτρους ότι στα παιδιά που πίνουν φόρμουλα συνιστούν όταν εδραιωθούν τα γεύματα στέρεων σιγά σιγά το νυχτερινό γάλα να αντικαθίσταται από νερό. 

Βγήκαν καινούριες συστάσεις από ΠΟΥ που λέει τέτοιο πράγμα? ? Αν ναι δεν έχω ενημερωθεί.  Εγώ θυμάμαι αυτό που έγραψα νωρίτερα,  πως για τον πρώτο χρόνο ζωής το γάλα είτε μητρικό είτε σκόνη είναι η βασική τροφή του μωρού,  άρα δύο γεύματα πως να επαρκούν.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Βγήκαν καινούριες συστάσεις από ΠΟΥ που λέει τέτοιο πράγμα? ? Αν ναι δεν έχω ενημερωθεί.  Εγώ θυμάμαι αυτό που έγραψα νωρίτερα,  πως για τον πρώτο χρόνο ζωής το γάλα είτε μητρικό είτε σκόνη είναι η βασική τροφή του μωρού,  άρα δύο γεύματα πως να επαρκούν.  

Είναι του υπουργείου οι οδηγίες που κυκλοφόρησαν το 2018. Εκεί λέει ότι ειδικά για τη φόρμουλα δύο γεύματα καλύπτουν τις ανάγκες του παιδιού. Τώρα κάτι παραπάνω δεν γνωρίζω. Αλλά δεν θυμάμαι κ από πού αλλού το είχα διαβάσει ότι λόγω των συστατικων που έχουν εμπλουτίσει το γάλα αυτό, ή ίσως επειδή έχει κάποια ζάχαρη ή κάτι τέλος πάντων που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, υπάρχει κάποιος περιορισμός στην ποσότητα. Πού το είχα διαβάσει δεν θυμάμαι όμως οπότε μπορεί να λέω κ βλακείες. Στις οδηγίες πάντως το είδα κ το τσέκαρα πριν γράψω, αλλά δεν βάζω τώρα λινκ γιατί θα καθυστερήσουν τη δ ημοσίευση. 

Άσχετο, εσύ γέννησες ή αργείς ακόμα;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα