ΜΑΡΙΤΑ

Τί ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας;;;

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Βήματα κανει και πολλές φορές διασχίζει κ μόνη της ολόκληρο το δωμάτιο αλλά εγώ είμαι η σιγουριά της. Αυτό το κάνω που λες κ συνήθως έρχεται σε μένα (μπορεί καμία φορά όμως να μπουσουλησει) αλλά μετά με πιάνει απ το χέρι κ γυρνάει γύρω γύρω στο σπίτι

Η αλήθεια είναι ότι το μεσημέρι κοιμαται γύρω στην 1,5 ώρα εκτός από χθες κ σήμερα που κοιμήθηκε λίγο. Ελπίζω να φτιάξει εύκολα το πρόγραμμα της.

Ενταξει, καθε παιδακι ειναι διαφορετικο, καλο ειναι να δοκιμαζουμε διαφορες μεθοδους χωρις αποτομες και εντονες αλλαγες και να παρατηρουμε τι πιανει. Φυσικα θελουν και καποιο χρονο για να προσαρμοστει το μικρο. Υπομονη και επιμονη και θα βρεθει η χρυση τομη.

Παντως οταν χρειαστει μελλοντικα να διακοψετε τον μεσημεριανο υπνο να θυμασαι οτι οσο ζορι και αν ειναι η απωλεια της ησυχιας εκεινες τις ευλογημενες 1-2 ωρες το μεσημερι, θα τις εκτιμησεις οταν δεις οτι θα ξεκινατε το βραδυνο γαλα απο τις 19:30-20:00 σιγα σιγα και το μικρο θα πεφτει ξερο απο τις 20:30-21:00! Οσο καιρο πηρε στην κορη μου να το συνηθισει (6-8 μερες) αλλο τοσο πηρε και σε εμας να προσαρμοστουμε.Καμία πλευρα τελικα δεν ειναι ρομποτ..

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Ο γιος μου είναι 20.5 μηνών. Αν δεν κοιμηθεί το μεσημέρι απ το πρωί στις 9 κοιμάται κατά τις οχτώ τελευταία. Αν όμως κοιμηθεί ένα δίωρο το μεσημερι (3-5) το βράδυ κοιμάται μετά τα μεσάνυχτα, δωδεκαμιση με μία. Αντέχουν κ τα δικά σας παιδιά τόσο πολύ? Τι ώρα τα κοιμιζετε τώρα που τέλειωσε το καλοκαίρι?

Εμένα ο αποθηλασμός μου έφερε πιο σερί ύπνο, μου κόστισε όμως τη νωρίς βραδινή ώρα ύπνου. Θα κοιμηθεί κατά κανόνα 22.30 και για 2 χρονών που είναι ακόμα θεωρώ πως είναι πολύ αργά. Ξυπνάει βέβαια και πιο αργά οπότε δεν έχω το πολύ νωρίς ξύπνημα, θα σηκωθεί 8-8.30 κι άρα θα κοιμηθεί κατά τις 13.00-13.30. Όταν τον κοιμίζει η νταντά του τις καθημερινές, όταν τον κοιμίζω εγώ τα ΣΚ κοιμάται 15.00?! Θέλω τώρα που θα αρχίσει να νυχτώνει νωρίτερα οπωσδήποτε να πηγαίνει πιο νωρίς για ύπνο αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μιας και είναι στα άμεσα σχέδια η μετάβαση στο δωμάτιο του. Ίδωμεν! Θα ήθελα να κοιμάται  μέχρι τις 21.00 πάντως!

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Κοριτσια μου εμενα με το κοριτσακι μου δε ξερω τι συμβαινει!! Ακομα κοιμαται αρκετα (μη το ματιασω) Τωρα δε που ξεκινησε παιδικο κ κουραζεται θελει κ αλλο!! Την ξυπναω 8:00 με 8:30 κοιμαται το μεσημερι 15:00 με 17:00 και το βραδυ ακομα απο τις 20:00 πεφτει για υπνο. (21 μηνων)

Εμένα το πρωί ξυπνάει κατά τις 8:30, το μεσημέρι κοιμάται 13:30-15:30 και το βράδυ κατά τις 23:00-23:30, σπάνια κοιμάται από 22:30. Πάντως @Mama_Anesti_ έτυχε κάνα 2 φορές να ξυπνήσει το πρωί στις 9, το μεσημέρι να μην κοιμηθεί καθόλου κ το βράδυ κοιμήθηκε στις 10.. δεν ξέρω πως αντέχουν!

2 μηνών προς 3, στις 10 κοιμάται μέχρι τις 7-8 περίπου με 2 ξύπνηματα για γεύμα, σπάνια 1. Την ημέρα όπως να ναι. Είναι μικρουλι ακόμα. :wub:

Εμένα είναι πλέον 3 ετών, από πολύ μικρός που ήταν μέχρι τις 8:30 το βράδυ ήταν στο κρεβάτι του και μέχρι τις 9 είχε κοιμηθεί, τώρα λόγω δραστηριοτήτων γυρνάμε σπίτι λίγο πιο αργά οπότε θα είναι στο κρεβάτι 8:45-9:00 . Πάντα (εκτός σε περίοδο διακοπών και φυσικά εκτός απροόπτου) τηρούσαμε το πρόγραμμα του βραδινού ύπνου οπότε τώρα και ο ίδιος έχει την ανάγκη αυτήν την ώρα να πάμε στο κρεβάτι, για ημερήσιο ύπνο δεν θα το συζητήσω καν καθώς δεν υπήρξε ποτέ!!!!(εκτός από ένα μικρό χρονικό διάστημα που κοιμόταν λίγο το μεσημέρι).

23 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο γιος μου είναι 20.5 μηνών. Αν δεν κοιμηθεί το μεσημέρι απ το πρωί στις 9 κοιμάται κατά τις οχτώ τελευταία. Αν όμως κοιμηθεί ένα δίωρο το μεσημερι (3-5) το βράδυ κοιμάται μετά τα μεσάνυχτα, δωδεκαμιση με μία. Αντέχουν κ τα δικά σας παιδιά τόσο πολύ? Τι ώρα τα κοιμιζετε τώρα που τέλειωσε το καλοκαίρι?

Κ εμένα ο γιος μου αν δε κοιμηθεί το μεσημέρι 8:30 ώρα το πολύ εννιά έχει κοιμηθεί αν κοιμηθεί όμως έχουμε κ εμείς παρτι το βράδυ καλές 12 ... Εμένα θα κοιμηθεί μεσημέρι αν ξυπνήσει το πρωί από της 7 μέχρι της 8 αν ξυπνήσει γύρω στις 9 δε κοιματε ...!!!

Είναι ξενυχτης τελικά ο δικός μου! Εχτες κοιμήθηκε για μεσημέρι τρεις ώρες και εννοείται πως το βράδυ ξάπλωσε στη μία! Σήμερα ξύπνησε δέκα και τελικά κοιμήθηκε απ τις οχτώ! 

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! 

Ο γιος μου σχεδόν 8 μηνών κοιμάται το βράδυ κατά τις 7 με 8. Μπορεί και 8μιση, αλλά σπάνια.. Γενικά δεν πολύ κοιμάται την ημέρα, θα κοιμηθεί πριν το μεσημέρι 30 λεπτά με 1 ώρα και το ίδιο μετά το μεσημέρι προς απόγευμα. 

Το πρωί ξυπνάει κατά τις 6μιση με 7 και τη νύχτα πίνει μια φορά γάλα κατά τις 3 ή 4 αναλόγως. Εσάς πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε τη νύχτα?? Τι ώρα τα βάζετε για ύπνο?? 

7 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Ο γιος μου σχεδόν 8 μηνών κοιμάται το βράδυ κατά τις 7 με 8. Μπορεί και 8μιση, αλλά σπάνια.. Γενικά δεν πολύ κοιμάται την ημέρα, θα κοιμηθεί πριν το μεσημέρι 30 λεπτά με 1 ώρα και το ίδιο μετά το μεσημέρι προς απόγευμα. 

Το πρωί ξυπνάει κατά τις 6μιση με 7 και τη νύχτα πίνει μια φορά γάλα κατά τις 3 ή 4 αναλόγως. Εσάς πότε σταμάτησαν να ξυπνάνε τη νύχτα?? Τι ώρα τα βάζετε για ύπνο?? 

Εφ'οσον τον βλεπεις ξεκουραστο ειναι ενταξει αυτες οι ωρες για τους ημερησιους, δεν ειναι λιγο ουτε και πολυ για 8 μηνων μωρο. Ο μεγαλος μου απο τα 2 αρχισε να κανει 1 ξυπνημα ή κανενα το βραδυ. Πλεον που ειναι 3,5 συνηθως θα ξυπνησει μια φορα, αρκετες φορες κοιμαται μεχρι το πρωι αλλα το συνηθες ειναι το 1 ξυπνημα. Για υπνο στην ηλικια σας τον χειμωνα τον εβαζα 7-8, το καλοκαιρι 9-10. Ο μικρουλης (7 μηνων) κοιμαται 3 ημερησιους. Ξυπναει 6.30-7, ξανακοιμαται στις 8.30-9, μετα ξανα στις 12-13 και αν κοιμηθει και το απογευμα 5-6 τοτε το βραδυ θα κοιμηθει κατα τις 8.30-9.30. Αν δεν κοιμηθει το απογευμα τον βαζω απο τις 7-7.30. Tο βραδυ ξυπναει 3-4 φορες.

Ο δικός μου κοιμήθηκε πρώτη φορά χωρίς να ξυπνησει για γαλα 5,5 προς 6 μηνων. Επινε μητρικο ομως δεν θηλαζε. Κάποιες απο τις επομενες μέρες ξυπνουσε νύχτα ή ξημερώματα κ του έδινα αλλά μετά παγιώθηκε. Επειδή μετά ήταν καλοκαίρι, αν ξυπνούσε του έδινα λίγο νερό. Τελικά ένα ξυπνηματακι απλά με κλαμα που ξανακοιμοταν αμεσως ομως, εκανε περιπου τα μισα βραδια μεχρι το χρονο, μετα ακομα πιο σπανια κ περιπου στους 18 μηνες μπορω να πω οτι ειναι εκπληξη αν κλαψει μια φορα καποιο βραδυ. 

Μπανιο γαλα κ χαλαρωση κατα τις 7.45-8, και γυρω στις 8.30 σβήνουν τα φωτα. Κοιμαται περιπου 9-7. Μεσημεριανός" υπνος 12-2. Το καλοκαιρι ειχε ξεφυγει το προγραμμα κ τώρα ακόμα βλέπω ότι αν δεν κάνουμε κατι πολυ κουραστικο το απογευμα, το 9 μπορει να γινει 9.30. 

11 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Καλησπερα! Η δικια μ ειναι 9 μηνων κοιμαται στις 9:30-10 το βραδυ πλεον το καλοκαιρι κοιμοταν 11 δεν ξυπναει απο 5μηνων πιο πριν ξυπνουσε 1φορα αλλα επινε κ πινει φορμουλα...ξυπναει στις 7-7:30 κ κανει 3ημερησιους υπνους εναν στις 10:00 εναν στις 13:00-14:00 κ εναν στις 17:00-18:00 απο 40λεπτα εως 1μιση ωρα! Οταν ηταν βρεφος την εβαζα για υπνο στις 21:30 κ ξυπνουσε ανα 3-4ωρες για γαλα....πλεον ΑΝ ξυπνησει μια φορα ειναι απο τα δοντια δεν πινει καν γαλα γιατι ξανααποκιμιεται γρηγορα!

8Fh7p2.png

Γενικά άποψη μου είναι να μην τα πιέζουμε να κοιμηθούν αν δε θέλουν. Οκ κάνουμε προσπάθειες αλλά ως ένα σημείο. Μέχρι το μισάωρο ας πούμε. Αν δεν κοιμηθεί τότε το αφήνουμε.. 

Εμένα κοιμούνται μεταξύ 10.30 με 11.00 ανάλογα.. Το σκ μπορεί και 11.30

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου κοιμήθηκε πρώτη φορά χωρίς να ξυπνησει για γαλα 5,5 προς 6 μηνων. Επινε μητρικο ομως δεν θηλαζε. Κάποιες απο τις επομενες μέρες ξυπνουσε νύχτα ή ξημερώματα κ του έδινα αλλά μετά παγιώθηκε. Επειδή μετά ήταν καλοκαίρι, αν ξυπνούσε του έδινα λίγο νερό. Τελικά ένα ξυπνηματακι απλά με κλαμα που ξανακοιμοταν αμεσως ομως, εκανε περιπου τα μισα βραδια μεχρι το χρονο, μετα ακομα πιο σπανια κ περιπου στους 18 μηνες μπορω να πω οτι ειναι εκπληξη αν κλαψει μια φορα καποιο βραδυ. 

Μπανιο γαλα κ χαλαρωση κατα τις 7.45-8, και γυρω στις 8.30 σβήνουν τα φωτα. Κοιμαται περιπου 9-7. Μεσημεριανός" υπνος 12-2. Το καλοκαιρι ειχε ξεφυγει το προγραμμα κ τώρα ακόμα βλέπω ότι αν δεν κάνουμε κατι πολυ κουραστικο το απογευμα, το 9 μπορει να γινει 9.30. 

Μία χαρά τα έχετε φτιάξει. Εμένα απι μωρά με περιμένουν να γυρίσω από τη δουλειά οπότε το πολύ νωρίς ποτέ δεν το βίωσα. Ακόμα κι αν ο άντρας μου τα είχε κοιμησει μόλις ακούνε κλειδιά ή το αμάξι μου, πετάγονται. Καποτε το πρώτο μου κοιμόταν και στις 12 με 12.30 ένα δράμα.. Δεν είχα χρόνο δικό μου ούτε για πλάκα. Μεγαλώνοντας έχουν στρώσει τα πράγματα κατά πολύ.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Διαφημίσεις

Η μεγάλη μου κόρη, σχεδόν 2 χρόνων, είναι από τα πολύ δύσκολα παιδιά στον ύπνο. Αν δεν κοιμηθει μεσημέρι κοιμάται γύρω στις 20, αν κοιμηθει μεσημέρι κοιμάται γυρω στις 21 μέχρι τις 7 το πρωί. Στο ενδιάμεσο θα ξυπνήσει τουλάχιστον 3 με 5 φορές και τώρα τελευταία τουλάχιστον 8 φορές! Για την μικρή είναι ακόμη πολύ νωρίς να πω κάτι, ξυπνάει ανά 2 με 3 ώρες για να φάει. Καμία απο τις 2 δεν μπορεί να κοιμηθει μόνη της, οπότε αν καταφέρω να κοιμηθώ 2 ώρες σερί λέω καλά ειμαστε 

Εμάς είναι σχεδόν 5 μηνών. Τη μέρα κοιμάται όποτε να'ναι, στο ριλάξ, στο γυμναστήριο ή σε όποιο κρεβάτι είναι ακουμπισμένη, άλλες φορές μπορεί για μισή και άλλες για μιάμιση ώρα, όπως τύχει. Τρώει 5-6 φορές τη μέρα περίπου και στα ενδιάμεσα συνήθως παίρνει έναν υπνάκο περίπου τις 3 από τις 5 φορές απ'ό,τι υπολογίζω (δεν τα είχα σκεφτεί ποτέ!) Τα απογεύματα κατά τις 6 ή 7 πηγαίνει μια βόλτα μέχρι τις 8-8.30 όπου μπορεί να κοιμηθεί κι εκεί. Όταν γυρνάει τρώει περίπου στις 9 μέχρι 10 (κάνει μεγάλους θηλασμούς, πάνω από μισάωρο πάντα) και συνήθως την παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας (κάποιες φορές έχει δυσκολευτεί να την πάρει ο ύπνος κι έχει πάει 11). Μετά από 5 ώρες μας έχει πει η παιδίατρος να την ξυπνάμε ακόμα να φάει επειδή έχει χαμηλό βάρος οπότε την ξυπνάμε περίπου 3 ή 4 ανάλογα τι ώρα κοιμήθηκε. Πιο πριν δεν ξυπνάει μόνη της ή μπορεί να ξυπνήσει εκείνη την ώρα λίγο πριν το ξυπνητήρι. Αν δεν ακούσουμε το ξυπνητήρι όμως έχει τύχει να κοιμηθεί και 8ωρο. Οπότε μετά τρώει συνήθως 3-4 ή 4-5 και ξανακοιμάται. Την ξυπνούσαμε πάλι στο 5ωρο δηλαδή κατά τις 9 αλλά εδώ και 3-4 μέρες ξυπνάει στις 7μιση μόνη της, δεν ψάχνει να φάει όμως ούτε μας αναζητάει, απλά κοιτάει τα παιχνίδια και τους "μιλάει"! Και συνήθως την ξαναπαίρνει ο ύπνος κατά τις 9 χωρίς να έχει φάει. Ουσιαστικά απλά ξυπνάει με ενέργεια, παίζει λίγο και ξανακοιμάται από μόνη της. Βραδινό μπάνιο και τέτοια δεν έχουμε καθιερώσει ακόμα, βασικά την πλένουμε ακόμα στο νιπτήρα όταν λερώνεται. Απλά στον θηλασμό αυτόν στις 9-10 σβήνουμε τα φώτα κ μιλάμε ψιθυριστά, δεν κάνουμε κάτι άλλο.

Σύνολο δηλαδή απ'ό,τι υπολογίζω κοιμάται 10-12 ώρες το 24ωρο, λίγο μου φαίνεται, αλλά κοιμάται και τρώγοντας οπότε δεν ξέρω αν το υπολογίζουμε αυτό.

Επεξεργάστηκαν by little lamb

Ξέχασα να πω ότι αν κάποιο βράδυ είμαστε έξω κοιμάται εκεί πάλι θηλάζοντας κατά τις 9-10 και όταν γυρίσουμε αν ξυπνήσει την ξαναθηλάζω και για να ξανακοιμηθεί αλλά και για να κερδίσουμε το 5ωρο ύπνου. Αν δεν ξυπνήσει στον γυρισμό την ξυπνάμε κανονικά γύρω στις 3 απλά έχουμε χάσει εμείς λίγο από το 5ωρο που απ'ό,τι καταλαβαίνω όμως είναι πολυτέλεια! Στην περίπτωση που ξυπνήσει γυρνώντας και φάει κατά τις 12 ας πούμε μετά την ξυπνάμε 5 και απλά υπάρχει ο κίνδυνος να μην ξανακοιμηθεί εύκολα μετά στις 6 επειδη έχει ξημερώσει.Δεν γίνεται συχνά όμως ούτως ή άλλως.

Επεξεργάστηκαν by little lamb

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εφ'οσον τον βλεπεις ξεκουραστο ειναι ενταξει αυτες οι ωρες για τους ημερησιους, δεν ειναι λιγο ουτε και πολυ για 8 μηνων μωρο. Ο μεγαλος μου απο τα 2 αρχισε να κανει 1 ξυπνημα ή κανενα το βραδυ. Πλεον που ειναι 3,5 συνηθως θα ξυπνησει μια φορα, αρκετες φορες κοιμαται μεχρι το πρωι αλλα το συνηθες ειναι το 1 ξυπνημα. Για υπνο στην ηλικια σας τον χειμωνα τον εβαζα 7-8, το καλοκαιρι 9-10. Ο μικρουλης (7 μηνων) κοιμαται 3 ημερησιους. Ξυπναει 6.30-7, ξανακοιμαται στις 8.30-9, μετα ξανα στις 12-13 και αν κοιμηθει και το απογευμα 5-6 τοτε το βραδυ θα κοιμηθει κατα τις 8.30-9.30. Αν δεν κοιμηθει το απογευμα τον βαζω απο τις 7-7.30. Tο βραδυ ξυπναει 3-4 φορες.

Ναι είναι ξεκούραστος γενικά, δεν μπορώ να πω. Και πολλή ενέργεια έχει. Απλά αναρωτιέμαι αν και πότε πρέπει άραγε εγώ να του κόψω το νυχτερινό γάλα?? Ή κάποια στιγμή απλά δεν θα ζητάει πλέον τη νύχτα?? Προς το παρόν τρώει 5 φορές το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι στερεές τροφές (αλεσμένα), έτσι μου είχε πει η παιδίατρος. Βέβαια δεν ξέρω μέχρι ποια ηλικία αυτό, δηλαδή πότε θα αυξήσω κι άλλο τη στερεά τροφή. Πάντως επειδή το τελευταίο γάλα το πίνει κατά τις 7 το βράδυ, στις 3 ή 4 που ξυπνάει πεινάει.... 

Just now, Gummy Bear είπε:

Ναι είναι ξεκούραστος γενικά, δεν μπορώ να πω. Και πολλή ενέργεια έχει. Απλά αναρωτιέμαι αν και πότε πρέπει άραγε εγώ να του κόψω το νυχτερινό γάλα?? Ή κάποια στιγμή απλά δεν θα ζητάει πλέον τη νύχτα?? Προς το παρόν τρώει 5 φορές το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι στερεές τροφές (αλεσμένα), έτσι μου είχε πει η παιδίατρος. Βέβαια δεν ξέρω μέχρι ποια ηλικία αυτό, δηλαδή πότε θα αυξήσω κι άλλο τη στερεά τροφή. Πάντως επειδή το τελευταίο γάλα το πίνει κατά τις 7 το βράδυ, στις 3 ή 4 που ξυπνάει πεινάει.... 

Ο δεύτερος μου γιος κ μετά που χρονισε ξύπναγε κάποια βραδυα για γάλα .!! Τώρα είναι περίπου 17 μηνών κ καποια βραδυα ξυπνάει για να πάω να κοιμηθούμε παρεα τον εχω βάλει σε μονό κρεβάτι ήδη ...!!

Αν πεινάει λογικό να ξυπνάει Από τις 7 μέχρι της 4 είναι 9 ώρες σιγά σιγά θα βρει τους ρυθμους του πιστεύω ..!!!!

• Ευχαριστώ! 1

Ο μικρός μου είναι τρία παρά τρεις μήνες ξυπνά στις 9:30 κ κοιμάται στις 23.00! 13+ ώρες ξυπνιος! Αντέχουν κ τα δικά σας παιδάκια τόσο σε αυτή την ηλικία?

• Χαχαχα 1

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου είναι τρία παρά τρεις μήνες ξυπνά στις 9:30 κ κοιμάται στις 23.00! 13+ ώρες ξυπνιος! Αντέχουν κ τα δικά σας παιδάκια τόσο σε αυτή την ηλικία?

Ναι ναι αντέχουν κ εμένα μένει 12 ώρες ξύπνιος από 3 χρόνων που ήταν κ καλουπνος σαν μωρό μεχρι 2,5 χρόνων κοιμόταν 3 ώρες για μεσημέρι κ ξανά 9 το βράδυ

Από εκεί κ έπειτα μέσα στην ενέργεια ήταν κ είναι

.. Βλέπω κ τον μικρό που αντέχει ήδη 8 ώρες ξύπνιος ο ενδιάμεσος του ύπνος είναι 12 με 1 το μεσημέρι κ κοιματε ξανά γύρω στις 9 το βράδυ ..!

Αφού κάποιες φορές λέω θέλω μια Κυριακή να κοιμηθώ τουλάχιστον λίγο παραπάνω κ εκείνη τη μέρα ξυπνάνε κ οι δύο 6:30 το πρωί ..γενικά βέβαια ξυπνάνε κ πρωί γύρω  στις 7 με 7:30 το αργότερο 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι ναι, αντέχουν!!! 

• Ευχαριστώ! 1

Αντέχουν,  αν και βασικά μέχρι τα 3 έχουν ανάγκη το μεσημεριανό ύπνο. Τους αρέσει τόσο πολύ η ζωή όμως που κάνουν το οτιδήποτε για να το αποφύγουν

Τα μωρά μέχρι να χρονίσουν έχουν ανάγκη συνήθως το γάλα τους διατροφικά. 

• Ευχαριστώ! 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα