Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας;;;


ΜΑΡΙΤΑ

Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

Μαμα16λιγο υπομονή.κ εμείς περάσαμε άσχημα εκεί 16-17μηνων.τα είχα γράψει κιόλας.κοιμοταν για μεσημέρι 4-5,οπότε πιάναμε 11+για βράδυ.ευτυχως ήταν φάση κ πέρασε.γενικα είναι σχετικά καλουπνος.μαλιστα πλέον μπορεί να ξυπνήσει κ μόνο μια φορά τη νύχτα,κατά τις 6,οπότε στην ουσία ξεκινήσαμε τα σερι

Γενικά γράψε αν θες λίγο το πρόγραμμα σας,από το πρωί,σε υπνους κ φαι.γτ 2-2:30ειναι καλή ωρα.εμας το ιδανικό είναι μια ώρα μεσημέρι μέχρι τις 3

 

Μακάρι να είναι φάση κ να επανέλθει πάλι.. Θα σ περιγράψω μία τυπική μέρα. Το πρωί θα ξυπνησει στις 9, θα πάμε να φάμε πρωινό 9:30, στις 11 ίσως ξαναφαει κάτι μικρό ή θα πιει λίγο χυμό. Στις 13:00 τρώει μεσημεριανό κ θα αυτές τις μέρες κοιμάται κατά τις 14:30-16:00. Κατά τις 17:000 θα ξανά φάει για απόγευμα, μετά κατά τις 19:00 θα της δώσω κάτι στο χερακι. Κ θα φάει βραδινό στις 9. Μετά κοιμάται στις 12 ίσως κ 1. Αυτό το πρόγραμμα είναι την τελευταία εβδομάδα. Πιο πριν ξυπνούσε 8:30, κοιμόταν για μεσημέρι στις 14:00 έως τις 15:30 κ μετά το βράδυ 22:30..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως αν τρώει στις 9βραδινο είναι λίγο βαρύ;για να κοιμηθεί;

Δλδ εγώ κατά τις 5θα έδινα το απογευματινό,φρούτο πχ,κ κατά τις 7-8το βραδινο,από τοστ μέχρι το μεσημεριανό σε μικρότερη μερίδα.μετα 9-10γαλα κ ύπνο

Θέλει σιγά σιγά 8-9να αρχίζουν να πέφτουν οι ρυθμοί,να είστε σε φυσικό φωτισμό,να κάνετε μπάνιο μέχρι τις 9:30ωστε να κοιμηθεί.αν παίζει ως τις 10-11λογικο να μην μπορει να χαλαρώσει

Θεωρητικά όλα αυτά γτ σε κάθε οικογένεια ταιριάζει κτ διαφορετικό

Αν θες εσύ να προσπαθήσεις να το κάνεις όλο κ λίγο νωρίτερα δ θα προσπαθήσεις 2ωρες πριν,αλλά ένα τέταρτακι κάθε φορα

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ναι mama16 μου, αυτό που σου προτείνω είναι να το πας σιγά σιγά πίσω το πρόγραμμα ύπνου της από το πρωί. 8.30-9 είναι αργά να ξυπνάει θεωρητικά σε αυτή την ηλικία. Αν αρχίσει να ξυπνάει νωρίτερα, θα κοιμάται νωρίτερα για μεσημέρι και θα κοιμάται νωρίτερα και το βράδυ. Έτσι πάνε αυτά. Και κάπως έτσι οι ώρες που ψάχνεις θα υπάρχουν για να μην χάνει κανένα γεύμα. 

Τι ώρα είναι καλά να ξυπνάει το πρωί? Κ τι ώρα να της δίνω το μεσημεριανό? Εσενα το δικό σου πρόγραμμα ποιο είναι? Πάντως έχει τύχει να ξυπνήσει κ 7:30 (όχι συχνά όμως κ πάλι να κοιμάται αργά.. Πχ 9 η ώρα το βράδυ δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στη ζωή της

πρίν από 52 λεπτά , elemaxi είπε:

Κατάλαβα, που να μην κοιμόταν και μαζί σας δηλ. πόσες φορές θα ξυπνούσε. Αχ, σαν να βλέπω την κόρη μου, ετσι ήταν και αυτή, και στο κρεβατι μας και να ξυπνάει. Νομίζω τα παιδάκια μας για κάποιο λόγο νιώθουν ανασφάλεια και μας χρειάζονται για να ηρεμούν και να κοιμουνται ήσυχα, οποτε....υπομονη!!

Πάντως πολυ καλες οι συμβουλες και της marakiz, δες λιγο μηπως μπορείς να της φτιάξεις ένα αλλο πρόγραμμα ειδικά με το πρωινο ξύπνημα.

Αν δεν κοιμόταν μαζί μας σίγουρα θα εμένα ξαγρυπνη. Από 9-10 μηνών άρχιζα να την βάζω στο κρεβάτι μου γιατί ξυπνούσε ανά μισή με 1 ώρα κ έκλαιγε κ μέχρι να την κοιμισω πάλι τα ίδια!! Ναι μάλλον νιώθουν ασφάλεια έτσι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Τι ώρα είναι καλά να ξυπνάει το πρωί? Κ τι ώρα να της δίνω το μεσημεριανό? Εσενα το δικό σου πρόγραμμα ποιο είναι? Πάντως έχει τύχει να ξυπνήσει κ 7:30 (όχι συχνά όμως κ πάλι να κοιμάται αργά.. Πχ 9 η ώρα το βράδυ δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στη ζωή της

 

Όπως γράφει και η Βίκυ, η κάθε οικογένεια είναι διαφορετική. 

Όμως γενικά, ένα παιδάκι της ηλικίας σας, συνήθως έχει ξυπνήσει το αργότερο μέχρι τις 8. 

Εμένα ξυπνάει μέχρι τις 7.30, θα θηλάσει, θα τον αλλάξω και θα φάει κατευθείαν πρωινό. Θα τσιμπήσει κάτι μέχρι το μεσημεριανό το οποίο θα το πάρει πριν κοιμηθεί, δηλαδή κατά τις 12. Θα κοιμηθεί 2-2,5 ώρες, μόλις ξυπνήσει θα τσιμπήσει κάτι, θα γυρίσω από τη δουλειά και θα θηλάσει. Μετά θα ξανατσιμπήσει κάτι και 19.00-20.00 θα φάει το βραδινό του (εκτός αν είναι χορτασμένος από τα τσιμπήματα :P). Μετά θηλάζει και κοιμάται κατά τις 21.30. Τώρα τελευταία πίνει κι ένα ποτήρι φρέσκο γάλα πριν θηλάσει για καληνύχτα. 

Εγώ και 21.30-22.00 που κοιμάται τελευταία το θεωρώ αργά και θέλω να κοιμάται νωρίτερα. Έλα όμως που καλοκαίριασε και πάμε τις βόλτες μας και δεν μαζευόμαστε. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

Μήπως αν τρώει στις 9βραδινο είναι λίγο βαρύ;για να κοιμηθεί;

Δλδ εγώ κατά τις 5θα έδινα το απογευματινό,φρούτο πχ,κ κατά τις 7-8το βραδινο,από τοστ μέχρι το μεσημεριανό σε μικρότερη μερίδα.μετα 9-10γαλα κ ύπνο

Θέλει σιγά σιγά 8-9να αρχίζουν να πέφτουν οι ρυθμοί,να είστε σε φυσικό φωτισμό,να κάνετε μπάνιο μέχρι τις 9:30ωστε να κοιμηθεί.αν παίζει ως τις 10-11λογικο να μην μπορει να χαλαρώσει

Θεωρητικά όλα αυτά γτ σε κάθε οικογένεια ταιριάζει κτ διαφορετικό

Αν θες εσύ να προσπαθήσεις να το κάνεις όλο κ λίγο νωρίτερα δ θα προσπαθήσεις 2ωρες πριν,αλλά ένα τέταρτακι κάθε φορα

 

 

Αυτό που λες ακούγεται καλό απλά το κακό είναι ότι γάλα δεν πίνει καθόλου κ όσο πιο νωρίς την ταισω βραδινό τόσο πιο πολλές ώρες θα μείνει νηστικη. Θα μπορούσα μόνο να μην την δώσω τπτ στις 7 ώστε να φάει το βράδυ κατά τις 8:30 αλλά θα χάσω ένα μικρό γευματακι. Κάποτε να φανταστεις για βράδυ την ταιζα στις 22:00 για να βγαίνουν οι ώρες του γεύματος αλλά προσπάθησα να τις μειωσω. Μου είχε πει η Παιδογαστρεντερολογος να την ταιζω ανά 4 ώρες για να προλάβει να πεινασει! Απ τη στιγμή πάντως που την βάζω να φάει για βράδυ μετά δεν παίζει, κάθεται στο καθισματακι κ τρώμε κ εμεις κ μετά την ετοιμαζω για ύπνο. Μακάρι πάντως να φτιάξουν τα πράγματα. Το μεσημέρι ίσως την ξυπναω στην 1 ώρα κ βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

 Το μεσημέρι ίσως την ξυπναω στην 1 ώρα κ βλέπουμε

 

Μωρέ μη το ξυπνάς το γλυκουλάκι, 1 ώρα δεν τους φτάνει για σιέστα!!! 

 

Ξέρω γίνομαι η σπαστική της παρέας, μην το ένα, μην το άλλο,  αλλά γράφω πολύ καλοπροαίρετα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν την αφήνεις να κοιμάται μέχρι τις 4το πολύ,μόνο μια ώρα,λογικά μέχρι 10θα έχει νυσταξει.αν τρώει κτ ελαφρύ κ 5κ7 κ τρώει κ το φαι,οκ,εφόσον σας βολεύει έτσι.απλα να μην είναι κτ βαρυ

Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ δ τα ξυπνάω,κ ας κοιμηθούν κ στις 5για μεσημέρι.τα λυπάμαι.αλλα έχει τύχει να ξυπνήσουν κ στη μια ώρα,κ μια χαρά αντεξαν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

 

Μωρέ μη το ξυπνάς το γλυκουλάκι, 1 ώρα δεν τους φτάνει για σιέστα!!! 

 

Ξέρω γίνομαι η σπαστική της παρέας, μην το ένα, μην το άλλο,  αλλά γράφω πολύ καλοπροαίρετα! 

Καλέ γιατί σπαστική??? Το φόρουμ γι αυτό είναι για να δίνει συμβουλές η μία στην άλλη! Η αλήθεια είναι απ την μία θέλω να κοιμάται πιο νωρίς το βράδυ αλλά θέλω κ το μεσημέρι να ξεκουραστω για πάνω από ωριτσα! :-P πάντως όντως τώρα το καλοκαίρι δύσκολα να κοιμηθούν πριν τις 10 με τις βόλτες!

πρίν από 5 λεπτά , vicky86 είπε:

Αν την αφήνεις να κοιμάται μέχρι τις 4το πολύ,μόνο μια ώρα,λογικά μέχρι 10θα έχει νυσταξει.αν τρώει κτ ελαφρύ κ 5κ7 κ τρώει κ το φαι,οκ,εφόσον σας βολεύει έτσι.απλα να μην είναι κτ βαρυ

Συνήθως μέχρι τις 4 κοιμάται, βέβαια 2 μέρες τώρα μπορεί να ξυπνούσε κ 4:30 αλλά το βράδυ κοιμόταν 8,5 ώρες κ λυπομουν να την ξυπνησω πιο νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ θέλω να κοιμούνται για λίγο το μεσημέρι γτ είναι η μόνη ώρα που μπορώ να ηρεμήσω,αλλά Τουλ αν δ κοιμηθούν μέρα θα κοιμηθούν νωρίς το βράδυ.ειναι κ δύο κ κάνουν πολύ φασαρία το μεσημερι

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Κ εγώ θέλω να κοιμούνται για λίγο το μεσημέρι γτ είναι η μόνη ώρα που μπορώ να ηρεμήσω,αλλά Τουλ αν δ κοιμηθούν μέρα θα κοιμηθούν νωρίς το βράδυ.ειναι κ δύο κ κάνουν πολύ φασαρία το μεσημερι

 

Δύσκολο όταν έχεις 2 που να τα συντονίσεις να κοιμηθούν ίδιες ώρες!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δύσκολο όταν έχεις 2 που να τα συντονίσεις να κοιμηθούν ίδιες ώρες!!

Δ συντονιζονται.απλα η μεγάλη 3,5ετων δ κοιμάται πια μεσημέρι από τα δυο.αλλα Τουλ αυτήν είναι εύκολο να την κρατήσω απασχολημένη ήσυχα με βιβλία,παζλ,ζωγραφική,πλαστελίνες.ουτε τον μικρό ξυπνάει.αν δ κοιμηθει κ εκείνος ξεσηκώνονται κ κυνηγιουνται

Ίσως το καλοκαίρι με τα μπάνια να αλλάξουν πάλι οι ώρες τους.οπως κ τον χειμώνα που θα πάει σχολείο η μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Δ συντονιζονται.απλα η μεγάλη 3,5ετων δ κοιμάται πια μεσημέρι από τα δυο.αλλα Τουλ αυτήν είναι εύκολο να την κρατήσω απασχολημένη ήσυχα με βιβλία,παζλ,ζωγραφική,πλαστελίνες.ουτε τον μικρό ξυπνάει.αν δ κοιμηθει κ εκείνος ξεσηκώνονται κ κυνηγιουνται

Πωπω φαντάζομαι, χαρά στο κουράγιο σου. Τουλάχιστον όταν έχεις ένα μπορείς να χαλαρώσεις την ώρα που κοιμάται..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , vicky86 είπε:

Εντάξει μην είμαι αχάριστη.κ μόνο ο μικρός να κοιμηθεί,έχω χρόνο να πιω εναν καφέ ήρεμα.επισης συνήθως είναι ο μπαμπάς σπίτι οπότε μοιραζομαστε

 

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι όταν μεγαλώνει λίγο το μωρό δεν χρειάζεται να τρέχεις από πίσω, οποτε αν μεγαλώσουν λίγο ίσως είναι πιο ξεκουραστα από αυτή την άποψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά η μεγάλη πάντα έπαιζε μόνη,απλά έφερνε τα παιχνίδια της διπλά μου.ηταν πολύ βολικό στη δεύτερη εγκυμοσύνη.ο μικρός απασχολείται από τη μεγάλη,αν ήταν μόνος θα ήθελε να είμαστε αυτοκολλητοι.φυσικα κάποιες φορές το ένα ξεσηκώνει το άλλο,αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

@mama16 θαυμαζω το κουράγιο σου. Για αρκετούς μήνες από νεογέννητο μέχρι 3-4 μηνών είχα ένα παιδί που κοιμόταν μετά τα μεσανυχτα και φυσικά ξυπνούσε στις 11-12. Εφταιγαν μεν και οι κολικοι που τον επιαναν βράδυ 11 με 2 αλλά μετά μας έμεινε ή συνήθεια. Θυμάμαι έντονα την εξάντληση μου αλλά και τα παιχνίδια που κάναμε στο κρεβάτι μέχρι να νυσταξει. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να απασχολεις τόσες ώρες ένα μωρό 16 μηνών! 

   Μιας και αναφέρθηκαν τα προγράμματα θα αναφέρω και το δικό μας. Ξυπνάμε κατά τις 8 θηλάζει και μέσα σε μία ώρα τρώει και το πρωινό του. 12 θα φάει και δεκατιανο και κατά την 1 θα κοιμηθεί για μία με δύο ώρες. Μετά ξυπνά τρώει μεσημεριανο και κατά τις 5-6 φρούτα ή γιαούρτι. 8 βραδινό και μέχρι τις 9 έχουμε κάνει μπάνιο και πάμε για νανι. 

  Κάπου κάπου αρνείται να κοιμηθεί το μεσημέρι και καταλήγει να κοιμάται για βράδυ απ τις 7. 

  

Δεν θα σε συμβουλευα ούτε να την ξυπνάς το μεσημέρι ούτε να μην την κοιμιζεις αν δεν αντέχει αϋπνη. Αντίθετα θα σου έλεγα να την κοιμιζεις όσο περισσότερο μπορείς. Για αρκετό καιρό σε μας δούλευε ρολόι το πρόγραμμα υπνου. Συγκεκριμένα τον κοιμιζα κάθε πέντε ώρες ακριβώς χωρίς να περιμένω να νυσταξει υπερβολικά. Και πάντα κοιμόταν δίχως γκρινιες και αντιρρήσεις. Βέβαια αυτό βόλευε εμάς, σε σας δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

@mama16 θαυμαζω το κουράγιο σου. Για αρκετούς μήνες από νεογέννητο μέχρι 3-4 μηνών είχα ένα παιδί που κοιμόταν μετά τα μεσανυχτα και φυσικά ξυπνούσε στις 11-12. Εφταιγαν μεν και οι κολικοι που τον επιαναν βράδυ 11 με 2 αλλά μετά μας έμεινε ή συνήθεια. Θυμάμαι έντονα την εξάντληση μου αλλά και τα παιχνίδια που κάναμε στο κρεβάτι μέχρι να νυσταξει. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να απασχολεις τόσες ώρες ένα μωρό 16 μηνών! 

   Μιας και αναφέρθηκαν τα προγράμματα θα αναφέρω και το δικό μας. Ξυπνάμε κατά τις 8 θηλάζει και μέσα σε μία ώρα τρώει και το πρωινό του. 12 θα φάει και δεκατιανο και κατά την 1 θα κοιμηθεί για μία με δύο ώρες. Μετά ξυπνά τρώει μεσημεριανο και κατά τις 5-6 φρούτα ή γιαούρτι. 8 βραδινό και μέχρι τις 9 έχουμε κάνει μπάνιο και πάμε για νανι. 

  Κάπου κάπου αρνείται να κοιμηθεί το μεσημέρι και καταλήγει να κοιμάται για βράδυ απ τις 7. 

  

Δεν θα σε συμβουλευα ούτε να την ξυπνάς το μεσημέρι ούτε να μην την κοιμιζεις αν δεν αντέχει αϋπνη. Αντίθετα θα σου έλεγα να την κοιμιζεις όσο περισσότερο μπορείς. Για αρκετό καιρό σε μας δούλευε ρολόι το πρόγραμμα υπνου. Συγκεκριμένα τον κοιμιζα κάθε πέντε ώρες ακριβώς χωρίς να περιμένω να νυσταξει υπερβολικά. Και πάντα κοιμόταν δίχως γκρινιες και αντιρρήσεις. Βέβαια αυτό βόλευε εμάς, σε σας δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο απ όλα με κουράζει το ότι όπου πάει αναγκαστικά πηγαίνω κ εγώ γιατί με κρατάει ακόμα απ το χέρι, μόνη της φοβάται κ περπατάει ελάχιστες φορές στη μέρα! Εσένα ευτυχώς σε άφησε απ το χερι σχετικά "νωρίς". Προς το παρόν σήμερα κοιμήθηκε 23:20 αλλά το μεσημέρι την πήρε ο ύπνος 14:30-15:30 κ από εκεινη την ωρα ήταν ξύπνια. Το πρόγραμμα σας εσάς πάντως καλό μου ακούγεται. Μάλλον θα προσπαθήσω κ εγώ να το αλλαξω λίγο εκτός κ αν είναι φάση κ επανέλθει στα συνηθισμένα!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο απ όλα με κουράζει το ότι όπου πάει αναγκαστικά πηγαίνω κ εγώ γιατί με κρατάει ακόμα απ το χέρι, μόνη της φοβάται κ περπατάει ελάχιστες φορές στη μέρα!

 

Καλά καλά, περίμενε σε λίγο που θα αρχίσει να τρέχει και θα σου πω!

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο απ όλα με κουράζει το ότι όπου πάει αναγκαστικά πηγαίνω κ εγώ γιατί με κρατάει ακόμα απ το χέρι, μόνη της φοβάται κ περπατάει ελάχιστες φορές στη μέρα! Εσένα ευτυχώς σε άφησε απ το χερι σχετικά "νωρίς". Προς το παρόν σήμερα κοιμήθηκε 23:20 αλλά το μεσημέρι την πήρε ο ύπνος 14:30-15:30 κ από εκεινη την ωρα ήταν ξύπνια. Το πρόγραμμα σας εσάς πάντως καλό μου ακούγεται. Μάλλον θα προσπαθήσω κ εγώ να το αλλαξω λίγο εκτός κ αν είναι φάση κ επανέλθει στα συνηθισμένα!

Θα σε αφησει μην το σκέφτεσαι. Ακόλουθα την υπομονετικά και θα αφήσει μόνη της το χέρι, μάλιστα θα έρθει ένας καιρός που δεν θα θέλει να την κρατάς! 

 

Τώρα όσο αφορά τον ύπνο, το βράδυ αποκοιμιεται με γκρίνια από υπερενταση ή ήρεμη όπως παλια? Ακολουθείς κάποια ρουτίνα? 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο απ όλα με κουράζει το ότι όπου πάει αναγκαστικά πηγαίνω κ εγώ γιατί με κρατάει ακόμα απ το χέρι, μόνη της φοβάται κ περπατάει ελάχιστες φορές στη μέρα! Εσένα ευτυχώς σε άφησε απ το χερι σχετικά "νωρίς". Προς το παρόν σήμερα κοιμήθηκε 23:20 αλλά το μεσημέρι την πήρε ο ύπνος 14:30-15:30 κ από εκεινη την ωρα ήταν ξύπνια. Το πρόγραμμα σας εσάς πάντως καλό μου ακούγεται. Μάλλον θα προσπαθήσω κ εγώ να το αλλαξω λίγο εκτός κ αν είναι φάση κ επανέλθει στα συνηθισμένα!

Κι εμενα η κορη μου οταν αρχισε να περπαταει δεν μου αφηνε το χερι και αυτη η φαση ηταν πολυ κουραστικη. 2 μηνες κρατησε και μετα αρχισε να φευγει μονη της!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Καλά καλά, περίμενε σε λίγο που θα αρχίσει να τρέχει και θα σου πω!

 

Καλά εννοείται ότι κ μετά πάλι θα την κυνηγάω από πίσω αλλά κάποια στιγμή θα είναι σταθερή κ δεν θα χρειάζεται τόσο. Τώρα ακόμα κ όταν στέκεται κάπου κ παίζει μου κρατάει το χέρι κ αν την αφήσω ξεσηκώνει τον κόσμο!!

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Θα σε αφησει μην το σκέφτεσαι. Ακόλουθα την υπομονετικά και θα αφήσει μόνη της το χέρι, μάλιστα θα έρθει ένας καιρός που δεν θα θέλει να την κρατάς! 

 

Τώρα όσο αφορά τον ύπνο, το βράδυ αποκοιμιεται με γκρίνια από υπερενταση ή ήρεμη όπως παλια? Ακολουθείς κάποια ρουτίνα? 

Μακάρι να το αφήσει κάποια στιγμή!!! Το βράδυ όταν είναι να κοιμηθεί την παίρνω στο κρεβάτι, ξαπλώνουμε όλοι μαζί κ κοιμόταν ξαπλώνοντας με το κεφάλι στο μαξιλάρι μου δίπλα μου κ τραβώντας μου τα μαλλια!!! Κ εγω την χαιδευω το κεφαλακι κ αποκοιμιεται. Όμως  αυτήν την εβδομάδα δεν πιάνει κ χοροπηδαει στο κρεβάτι κ προσπαθεί να κατέβει κάτω. Θα κάνουμε κάποια βόλτα κ όταν αγανακτω την παίρνω με το ζόρι, κλαίει κ της έχω παιχνιδακια στο κρεβάτι, κάποια στιγμή ίσως ηρεμήσει κ αποκοιμηθει ή κλαίει κ επειδή νυσταζει κλείνει τα μάτια κ χαλαρώνει στο τέλος!

πρίν από 56 λεπτά , CMES είπε:

Κι εμενα η κορη μου οταν αρχισε να περπαταει δεν μου αφηνε το χερι και αυτη η φαση ηταν πολυ κουραστικη. 2 μηνες κρατησε και μετα αρχισε να φευγει μονη της!

Προς το παρόν εγώ την έχω έτσι 4 μήνες κ δεν ξέρω για απ όσο ακόμα!!! :-(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , mama16 είπε:

Προς το παρόν εγώ την έχω έτσι 4 μήνες κ δεν ξέρω για απ όσο ακόμα!!! :-(

Αυτο που εκανα ηταν να την αφηνω σε ενα σημειο και να στεκομαι μακρια της σε αποσταση 3-4 βηματων καθιστη στο πατωμα αλλα σε σημειο που να μην εχει πουθενα να πιαστει για να με φτασει. Σιγα σιγα και με παρσκινηση αρχισε να κανει μονη της βηματακια.

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2018 at 11:35 ΠΜ, elemaxi είπε:

Είναι καλή ωρα αυτη, δεν είναι αργα. Πάντως η άποψη μου είναι να μην της κόψεις εντελως τον μεσημεριανό ύπνο, ίσως να της τον μειώσεις μονο. Θα είναι χειρότερα πιστεύω αν δεν κοιμάται καθόλου, θα χεις πιο πολυ γκρίνια και το βράδυ θα παθαίνει υπερενταση και παλι δεν θαθ κοιμαται καλα. Αλήθεια, κοιμάται σερι την νύχτα ή ξυπνάει; Δηλ. πες οτι επιτέλους κοιμηθηκε στις 12 η ωρα, μεχρι το πρωι δεν θα ξυπνησει;

 

On 5/7/2018 at 2:06 ΜΜ, marakiz είπε:

 

Ναι mama16 μου, αυτό που σου προτείνω είναι να το πας σιγά σιγά πίσω το πρόγραμμα ύπνου της από το πρωί. 8.30-9 είναι αργά να ξυπνάει θεωρητικά σε αυτή την ηλικία. Αν αρχίσει να ξυπνάει νωρίτερα, θα κοιμάται νωρίτερα για μεσημέρι και θα κοιμάται νωρίτερα και το βράδυ. Έτσι πάνε αυτά. Και κάπως έτσι οι ώρες που ψάχνεις θα υπάρχουν για να μην χάνει κανένα γεύμα. 

 

Ακριβως αυτο, λιγο νωριτερα εγερτηριο και ολο το προγραμμα θα περπατησει λιγακι προς τα πισω. Λογικα αυτο θα λειτουργησει και οντως τοσο μικρουλα καλυτερα να μην διακοψει ακομα τον μεσημεριανο υπνο. Απλα να εχετε υποψην οτι ενας μεσημεριανος υπνος που εχει ξεφυγει λιγο απο το προγραμμα και διαρκεσει και πανω απο 1 ωρα μπορει να τους δωσει ενεργεια για αρκετο ξενυχτι.

Επισης εντονα παιχνιδια και τρεξιματα απο τις 7 και μετα καλυτερα να τα αποφευγετε γιατι ξεσηκωνουν το μικρο και αντε μετα να ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτο που εκανα ηταν να την αφηνω σε ενα σημειο και να στεκομαι μακρια της σε αποσταση 3-4 βηματων καθιστη στο πατωμα αλλα σε σημειο που να μην εχει πουθενα να πιαστει για να με φτασει. Σιγα σιγα και με παρσκινηση αρχισε να κανει μονη της βηματακια.

Βήματα κανει και πολλές φορές διασχίζει κ μόνη της ολόκληρο το δωμάτιο αλλά εγώ είμαι η σιγουριά της. Αυτό το κάνω που λες κ συνήθως έρχεται σε μένα (μπορεί καμία φορά όμως να μπουσουλησει) αλλά μετά με πιάνει απ το χέρι κ γυρνάει γύρω γύρω στο σπίτι

πρίν από 9 λεπτά , Ιόλη2015 είπε:

 

 

Ακριβως αυτο, λιγο νωριτερα εγερτηριο και ολο το προγραμμα θα περπατησει λιγακι προς τα πισω. Λογικα αυτο θα λειτουργησει και οντως τοσο μικρουλα καλυτερα να μην διακοψει ακομα τον μεσημεριανο υπνο. Απλα να εχετε υποψην οτι ενας μεσημεριανος υπνος που εχει ξεφυγει λιγο απο το προγραμμα και διαρκεσει και πανω απο 1 ωρα μπορει να τους δωσει ενεργεια για αρκετο ξενυχτι.

Επισης εντονα παιχνιδια και τρεξιματα απο τις 7 και μετα καλυτερα να τα αποφευγετε γιατι ξεσηκωνουν το μικρο και αντε μετα να ηρεμησει.

Η αλήθεια είναι ότι το μεσημέρι κοιμαται γύρω στην 1,5 ώρα εκτός από χθες κ σήμερα που κοιμήθηκε λίγο. Ελπίζω να φτιάξει εύκολα το πρόγραμμα της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...