ΜΑΡΙΤΑ

Τί ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας;;;

Recommended Posts

Εμένα η δικιά μου από πολύ μωρό είχε ξεκινήσει να κοιμάται νωρίς το βράδυ. Από 2 - 5 μηνών κοιμόταν 10 - 7, ξύπναγε για γάλα και μετά ξανακοιμόταν μέχρι τις 10.

Αφότου ξεκίνησα δουλειά και πήρε γραμμή ότι με το που θα κοιμηθεί θα φύγω, έμενε ξύπνια από τις 7 μέχρι την ώρα που έφευγα, με αποτέλεσμα να αρχίσει να κοιμάται στις 9 το βράδυ.

Σταδιακά το 9 το έκανε 8.30 και αφότου ξεκίνησε βρεφικό (πριν ένα χρόνο) κοιμάται στις 8 το βράδυ. Και να πω, ότι κοιμάται κανονικά το μεσημέρι 1.30 - 2 ώρες, ενώ μέχρι και το καλοκαίρι κρατούσε και τον πρωινό της ύπνο 10 - 11.30.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να την κρατήσεις για κανένα λόγο παραπάνω. Κατά τις 7 αρχίζει και ζητάει μόνη της: "μαμά, μπάνιο, γάλα, νάνι". Αν είμαστε δε έξω ουρλιάζει: "μαμά, πάμε πίτι μου, σέλω μπάνιο και νάνι", χαμός.

Το καλοκαίρι, έξω ντάλα ο ήλιος και η δικιά μου κοιμόταν 8 η ώρα ό,τι και να γινόταν!!!

Τι να κάνουμε, προτεραιότητα έχει το παιδί και η ανάγκη του για ύπνο. Εμείς ευτυχώς είμαστε το αργότερο 3.30 το μεσημέρι στο σπίτι, οπότε έχουμε άπλετο χρόνο να τη χορτάσουμε.

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα να ρωτησω τι ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας για βράδυ.. Έχω αγανακτησει.. Ποτέ δεν κοιμόταν νωρίς όπως αλλά παιδάκια αλλά για ένα διάστημα είχαμε καταφέρει να κοιμάται κατά τις 10:15-10-30 το βράδυ κ ήμουν πολύ χαρούμενη!! Σιγά σιγά πριν κανένα μήνα άρχισε να κοιμάται κατά τις 11 παρά με 11. Κ τώρα έχει μία εβδομάδα που κοιμάται 12 με 1 τα ξημερώματα. Προσπαθώ να την κοιμισω απ τις 10 αλλά μάταια... Κ στο τέλος κοιμάται πάντα με κλάματα γιατι θέλει να παίξει.. Κ το θέμα είναι ότι νυσταζει αλλά δεν πτοείται! Την ημέρα κοιμάται συνήθως 2 ώρες. Συνολικά ημερησίως κοιμάται 11,5 ώρες και είναι 17 μηνων. Τι να κάνω για να κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ? Μήπως πρέπει να την ξυπναω το μεσημέρι κ να κοιμάται 1 ώρα ή δεν πιάνει?? Θέλω κ εγώ να κάτσω το βράδυ σαν άνθρωπος κ να χαλαρωσω, όχι να κοιμηθούμε κατευθείαν με τον σύζυγό μου όταν κοιμηθεί κ η μικρή..

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα να ρωτησω τι ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας για βράδυ.. Έχω αγανακτησει.. Ποτέ δεν κοιμόταν νωρίς όπως αλλά παιδάκια αλλά για ένα διάστημα είχαμε καταφέρει να κοιμάται κατά τις 10:15-10-30 το βράδυ κ ήμουν πολύ χαρούμενη!! Σιγά σιγά πριν κανένα μήνα άρχισε να κοιμάται κατά τις 11 παρά με 11. Κ τώρα έχει μία εβδομάδα που κοιμάται 12 με 1 τα ξημερώματα. Προσπαθώ να την κοιμισω απ τις 10 αλλά μάταια... Κ στο τέλος κοιμάται πάντα με κλάματα γιατι θέλει να παίξει.. Κ το θέμα είναι ότι νυσταζει αλλά δεν πτοείται! Την ημέρα κοιμάται συνήθως 2 ώρες. Συνολικά ημερησίως κοιμάται 11,5 ώρες και είναι 17 μηνων. Τι να κάνω για να κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ? Μήπως πρέπει να την ξυπναω το μεσημέρι κ να κοιμάται 1 ώρα ή δεν πιάνει?? Θέλω κ εγώ να κάτσω το βράδυ σαν άνθρωπος κ να χαλαρωσω, όχι να κοιμηθούμε κατευθείαν με τον σύζυγό μου όταν κοιμηθεί κ η μικρή..

Εμενα η κορη μου 2 ετων κοιμαται 9.30-10. Οταν σε ηλικια 19 μηνων περασε μια φαση δυσκολιας στον υπνο ο μονος τροπος που ειχα βρει για να κοιμαται νωρις και αμεσα ειναι να μην την κοιμιζω καθολου το μεσημερι. Αν την εβαζα για υπνο μεσημερι οσες ωρες κερδιζα το μεσημερι τις εχανα το βραδυ και το αναποδο. 

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    πρίν από 36 λεπτά , mama16 είπε:

Αχ, τι πονεμένη και αυτη η ιστορία του ύπνου. Πόσο δύσκολα είναι ολα οταν εχεις ένα παιδί που δεν κοιμάται ή γενικά δεν είναι του ύπνου. Πόσο σε καταλαβαίνω!

Αυτο που σκέφτομαι στη δική σας περίπτωση είναι οτι οι δύο ωρες μεσημεριανου ύπνου είναι καλά ακόμα για αυτη την ηλικία, αρκεί να μην κοιμάται αργά το μεσημέρι. Επίσης αν μπορείς να την κουράζεις το απόγευμα με βολτούλες, παιχνίδια κπλ. έτσι ώστε να επιζητά τον ύπνο το βράδυ και να είναι πιο συνεργάσιμη (λεω εγω τωρα..). Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες με τα υπόλοιπα τελετουργικά του ύπνου και την προετοιμασία του γιατι φαντάζομαι τα ξέρεις και τα ακολουθείς.

Μ' αρέσει που κάποια στιγμή μου είχε πει η παιδίατρος μας οτι τα μικρά παιδια πρέπει να κοιμούνται το αργότερο 8 η ώρα γιατί η αυξητική ορμόνη που επιρεάζει την ανάπτυξη των παιδιών βρίσκεται στο αποκορύφωμα της απο τις20:00 έως τις 00:00 (αν θυμαμαι καλα). Και με πιανει ενα νευρικο γελιο εκεινη την ωρα...............

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
    • Μου αρέσει 1

πρίν από 2 λεπτά , CMES είπε:

Εμενα η κορη μου 2 ετων κοιμαται 9.30-10. Οταν σε ηλικια 19 μηνων περασε μια φαση δυσκολιας στον υπνο ο μονος τροπος που ειχα βρει για να κοιμαται νωρις και αμεσα ειναι να μην την κοιμιζω καθολου το μεσημερι. Αν την εβαζα για υπνο μεσημερι οσες ωρες κερδιζα το μεσημερι τις εχανα το βραδυ και το αναποδο. 

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να μην την κοιμιζω καθόλου το μεσημέρι αλλά δεν ξέρω πως θα περάσουν όλες οι ώρες μέχρι το βράδυ.. Όπου κ να πάει με παίρνει απ τα χέρια (ενώ έχει πάνω από μήνα που οταν περπαταει διασχίζει ολόκληρο το δωμάτιο) οπότε καταλαβαίνω ότι μπορεί να περπατήσει αλλά με μένα νιώθει ασφάλεια. Κ απ το πρωί ως το βράδυ κάνουμε βόλτες. Αν δεν χαλαρωσω κ το μεσημέρι δεν ξέρω πως θα αντεξω.. Αλλά είναι μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα!!! Κ στο περπάτημα θέλει μόνο εμένα, όποιος άλλος κ να την πάρει για να με ξεκουράσει κλαιει! Θα δοκιμασω ίσως προς στιγμήν να κοιμηθεί κανένα μεσαωρο το μεσημέρι κ αν δεν πιάσει μπορεί να κάνω αυτό που ειπες.. Ευχαριστώ για την απάντηση!:)

πρίν από 1 λεπτό , elemaxi είπε:

Αχ, τι πονεμένη και αυτη η ιστορία του ύπνου. Πόσο δύσκολα είναι ολα οταν εχεις ένα παιδί που δεν κοιμάται ή γενικά δεν είναι του ύπνου. Πόσο σε καταλαβαίνω!

Αυτο που σκέφτομαι στη δική σας περίπτωση είναι οτι οι δύο ωρες μεσημεριανου ύπνου είναι καλά ακόμα για αυτη την ηλικία, αρκεί να μην κοιμάται αργά το μεσημέρι. Επίσης αν μπορείς να την κουράζεις το απόγευμα με βολτούλες, παιχνίδια κπλ. έτσι ώστε να επιζητά τον ύπνο το βράδυ και να είναι πιο συνεργάσιμη (λεω εγω τωρα..). Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες με τα υπόλοιπα τελετουργικά του ύπνου και την προετοιμασία του γιατι φαντάζομαι τα ξέρεις και τα ακολουθείς.

Μ' αρέσει που κάποια στιγμή μου είχε πει η παιδίατρος μας οτι τα μικρά παιδια πρέπει να κοιμούνται το αργότερο 8 η ώρα γιατί η αυξητική ορμόνη που επιρεάζει την ανάπτυξη των παιδιών βρίσκεται στο αποκορύφωμα της απο τις 8 έως τις δωδεκα (αν θυμαμαι καλα). Και με πιανει ενα νευρικο γελιο εκεινη την ωρα...............

Καταλαβαίνω ότι κ εσύ περνάς δύσκολα!!!!! Όλη την ημέρα πάντως κάνουμε βόλτες αλλά μάλλον θέλει κ άλλο!! Μάλλον η δικιά μου έχει μείνει κοντουλα γιατί ποτέ δεν κοιμήθηκε στις 8 για να δράσει η ορμόνη!!! Το μεσημέρι κατά τις 2-2:30 κοιμάται.. Νωρίτερα δύσκολα γιατί τρώει. Μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα για όλες μας..

πρίν από 10 λεπτά , elemaxi είπε:

Μ' αρέσει που κάποια στιγμή μου είχε πει η παιδίατρος μας οτι τα μικρά παιδια πρέπει να κοιμούνται το αργότερο 8 η ώρα γιατί η αυξητική ορμόνη που επιρεάζει την ανάπτυξη των παιδιών βρίσκεται στο αποκορύφωμα της απο τις20:00 έως τις 00:00 (αν θυμαμαι καλα). Και με πιανει ενα νευρικο γελιο εκεινη την ωρα...............

Η δικια μου ειναι 95 εκατοστα 21 μηνων και ποτε δεν εχει κοιμηθει πριν τις 9.30!

• Μου αρέσει 2

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 17 λεπτά , mama16 είπε:

Καταλαβαίνω ότι κ εσύ περνάς δύσκολα!!!!! Όλη την ημέρα πάντως κάνουμε βόλτες αλλά μάλλον θέλει κ άλλο!! Μάλλον η δικιά μου έχει μείνει κοντουλα γιατί ποτέ δεν κοιμήθηκε στις 8 για να δράσει η ορμόνη!!! Το μεσημέρι κατά τις 2-2:30 κοιμάται.. Νωρίτερα δύσκολα γιατί τρώει. Μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα για όλες μας..

Εγω τα πέρασα με την κόρη μου που είναι σήμερα επτά χρονών αλλά ακόμα τα θυμάμαι με τρόμο...:-D γι' αυτο και συμπάσχω. Τώρα έχω γιο σε ηλικια 15 μηνων ο οποίος είνα το άκρως αντίθετο, είναι πολυ του ύπνου. Κοιμάται απο τις 8μιση η ωρα + οτι κοιμαται και το μεσημέρι περίπου 2μιση ωρες. Ασ' τα, ειναι στο παιδί, τωρα το ξέρω σίγουρα γιατι πρίν κανω το δεύτερο νομιζα οτι κατι δεν εκανα εγω καλα. Σκέψου οτι η κορη μου ακομα και σήμερα είναι ενα παιδι που θα παει αργα για υπνο με το ζορι και θα ξυπνησει τουλάχιστον δυο φορες την νυχτα!! :shock:

πρίν από 6 λεπτά , CMES είπε:

Η δικια μου ειναι 95 εκατοστα 21 μηνων και ποτε δεν εχει κοιμηθει πριν τις 9.30!

Καλα η κορη μου θα' πρεπε να μεινει νανος..:-D αφου ποτε δεν κοιμοταν νωρίς και ξυπνουσε τουλαχιστο 5-6 φορες την νυχτα για τέσσερα χρόνια.

• Μου αρέσει 4

πρίν από 9 λεπτά , CMES είπε:

Μας περνάτε 20 εκατοστά!!!!!

πρίν από 9 λεπτά , elemaxi είπε:

Εγω τα πέρασα με την κόρη μου που είναι σήμερα επτά χρονών αλλά ακόμα τα θυμάμαι με τρόμο...:-D γι' αυτο και συμπάσχω. Τώρα έχω γιο σε ηλικια 15 μηνων ο οποίος είνα το άκρως αντίθετο, είναι πολυ του ύπνου. Κοιμάται απο τις 8μιση η ωρα + οτι κοιμαται και το μεσημέρι περίπου 2μιση ωρες. Ασ' τα, ειναι στο παιδί, τωρα το ξέρω σίγουρα γιατι πρίν κανω το δεύτερο νομιζα οτι κατι δεν εκανα εγω καλα. Σκέψου οτι η κορη μου ακομα και σήμερα είναι ενα παιδι που θα παει αργα για υπνο με το ζορι και θα ξυπνησει τουλάχιστον δυο φορες την νυχτα!! :shock:

Καλα η κορη μου θα' πρεπε να μεινει νανος..:-D αφου ποτε δεν κοιμοταν νωρίς και ξυπνουσε τουλαχιστο 5-6 φορες την νυχτα για τέσσερα χρόνια.

Αχ όταν είμαστε μικρά δεν καταλαβαίνουμε τι πολύτιμος είναι ο ύπνος.. Όταν μεγαλωνουμε τον αποζητουμε αλλά μάταια!!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 29 λεπτά , mama16 είπε:

Είναι καλή ωρα αυτη, δεν είναι αργα. Πάντως η άποψη μου είναι να μην της κόψεις εντελως τον μεσημεριανό ύπνο, ίσως να της τον μειώσεις μονο. Θα είναι χειρότερα πιστεύω αν δεν κοιμάται καθόλου, θα χεις πιο πολυ γκρίνια και το βράδυ θα παθαίνει υπερενταση και παλι δεν θαθ κοιμαται καλα. Αλήθεια, κοιμάται σερι την νύχτα ή ξυπνάει; Δηλ. πες οτι επιτέλους κοιμηθηκε στις 12 η ωρα, μεχρι το πρωι δεν θα ξυπνησει;

Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , elemaxi είπε:

Είναι αλήθεια πάντως αυτό, επιστημονικά αποδεδειγμένο. Άλλο αν αναπτύσσονται καλά και παιδιά που δεν κοιμούνται νωρίς.

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Με την θερινή ώρα και τις νέες καθημερινές συνήθειες είναι αναμενόμενα κάποια πράγματα. Κι εμένα ο δικός μου κοιμόταν κατά τις 20.30 και τώρα τελευταία κοιμάται κατά τις 22.00 που είναι πολύ αργά για αυτή την ηλικία και είμαι στη φάση που προσπαθώ να το αλλάξω. 

Θα συμφωνήσω, 2 ώρες είναι πολύ καλές, αρκεί να γίνονται νωρίς το μεσημέρι. 2 που κοιμάται είναι αργά. Εφόσον είναι ένας ο ημερήσιος καλό είναι να κοιμάται 11,12, το αργότερο 1! Πάντως να ξεκινάς να τον κοιμίζεις στις 22.00 είναι πάρα πολύ αργά για την ηλικία του, έχει ξεπεράσει σίγουρα την ώρα που νυστάζει για βράδυ κι έχει έρθει σε σημείο υπερέντασης γι αυτό και κλαίει και θέλει να παίξει κι άλλο και καταλήγετε μεσάνυχτα. Τι ώρα ξυπνάει το πρωί? Μήπως πρέπει να ξεκινήσεις από εκεί αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι, να το πας σταδιακά πιο πίσω από το πρωί. Επίσης το να μην την κοιμίζεις μεσημέρι (εφόσον νυστάζει) και καταλήγεις να έχεις ένα παιδί εξαντλημένο και νευρικό  δεν είναι λύση για να κοιμάται το βράδυ.

πρίν από 45 λεπτά , elemaxi είπε:

Μας δίνεις θάρρος όσες δεν έχουμε κάνει δεύτερο!! :-D:-D

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

1 hour ago, marakiz είπε:

Ο ένας απο τους βασικούς λόγους που αργήσαμε να κάνουμε δεύτερο παιδι ήταν αυτη η αυπνία και ο φόβος οτι και το επομενο παιδι θα είναι ετσι! 

Τωρα που καναμε το δεύτερο παιδακι το οποιο οχι μονο κοιμάται νωρίς το βράδυ, οχι μονο κοιμάται το μεσημέρι μεσο ορο 2μιση ωρες, κοιμάται και την νυχτα 12ωρο σερί, είπαμε οτι έτσι κάνουμε και πεντε παιδια. Και το καλυτερο είναι οτι δεν έκανα εγω κατι γι΄ αυτο, δεν εχω να δωσω καμια συμβουλή, είναι στο παιδί το ξαναλέω!!

Εύχομαι σε όλες τις ξενυχτεμενες παθούσες τέτοιων παιδιών τα δευτερα (και τρίτα, και τέταρτα κλπ) να κοιμουνται γιατι πραγματικά σαν τον ύπνο δεν έχει ρε κορίτσια!!!

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δε θα πω τπτ.. μονο αν θες στείλε μου το τηλ σου να τα λέμε εκείνες τις μαύρες ώρες.:wacko:

Υ.Γ. Εμένα κοιμάται μία ώρα σπασμένη στα δύο μέσα στην ημέρα. Κ το βράδυ 9 με 10 ώρες με 5-6 ξυπνήματα, μπορεί κ παραπάνω. Είπαμε, φταίει ο Δεκέμβρης. Την άλλη φορα μείνε έγκυος χειμωνα.:P

• Χαχαχα 1

πρίν από 8 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δε θα πω τπτ.. μονο αν θες στείλε μου το τηλ σου να τα λέμε εκείνες τις μαύρες ώρες.:wacko:

Υ.Γ. Εμένα κοιμάται μία ώρα σπασμένη στα δύο μέσα στην ημέρα. Κ το βράδυ 9 με 10 ώρες με 5-6 ξυπνήματα, μπορεί κ παραπάνω. Είπαμε, φταίει ο Δεκέμβρης. Την άλλη φορα μείνε έγκυος χειμωνα.:P

Εγω, εγω...έμεινα έγκυος τον χειμώνα και η κοράκλα μου γεννήθηκε τον Οκτώβριο, μήπως φταίει το ζώδιο;;;;;;; :-D

πρίν από 19 λεπτά , elemaxi είπε:

Εγω, εγω...έμεινα έγκυος τον χειμώνα και η κοράκλα μου γεννήθηκε τον Οκτώβριο, μήπως φταίει το ζώδιο;;;;;;; :-D

Κοίτα, τα τάματα στους Αγίους μπας κ κοιμηθεί δεν έχουν πιάσει.. τώρα το έχω γυρίσει στο μεταφυσικό! Να κάνουμε γκάλοπ ποια ζώδια κοιμούνται κ ποια όχι για να ξέρουμε γιατί δεύτερη φορά αυτό δεν μπορώ να το ξαναπεράσω!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Λοιπόν  η κόρη μου το νυχτοπούλι είναι ΖΥΓΟΣ. Ο γιος μου που είναι του υπνου είναι ΥΔΡΟΧΟΟΣ.

Επίσης πολυ σημαντική πληροφορία, τα παιδια της κουνιάδας μου είναι ΚΡΙΟΣ και ΤΑΥΡΟΣ αντίστοιχα, (θηλάσανε και τα δύο για μήνες να τα λέμε και αυτά) και κοιμόντουσαν σαν τα πουλάκια.

Συμπέρασμα μέχρι τώρα: ΟΧΙ ΖΥΓΟΣ

Μμμ πάλι δε βγαίνει.. ο ανιψιός μου Κριός, χάλια ύπνος. Η κόρη μου Τοξότης, να μην τα ξαναλέμε. Κ της @mama16 Τοξότης οπότε ο τοξότης τρώει άκυρο σίγουρα.:mrgreen:

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

2 ώρες πρίν, elemaxi είπε:

Είναι καλή ωρα αυτη, δεν είναι αργα. Πάντως η άποψη μου είναι να μην της κόψεις εντελως τον μεσημεριανό ύπνο, ίσως να της τον μειώσεις μονο. Θα είναι χειρότερα πιστεύω αν δεν κοιμάται καθόλου, θα χεις πιο πολυ γκρίνια και το βράδυ θα παθαίνει υπερενταση και παλι δεν θαθ κοιμαται καλα. Αλήθεια, κοιμάται σερι την νύχτα ή ξυπνάει; Δηλ. πες οτι επιτέλους κοιμηθηκε στις 12 η ωρα, μεχρι το πρωι δεν θα ξυπνησει;

Μέσα στο βράδυ θα ξυπνήσει 3-4 φορές αλλα κοιμαται στο κρεβάτι μας οπότε αλλάζει πλευρό, θα γκρινιαξει λίγο αν της έχει πέσει η πιπιλα κ μετά ξανά κοιμάται. Οπότε ας πούμε ότι κοιμάται σερί.. 

πρίν από 36 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ο ένας χειρότερα απ τον άλλον!!! Πότε θα καθισω σαν άνθρωπος μαζί με τον σύζυγό μου να ηρεμήσουν λίγο δεν ξέρω..

πρίν από 1 λεπτό , mama16 είπε:

Μέσα στο βράδυ θα ξυπνήσει 3-4 φορές αλλα κοιμαται στο κρεβάτι μας οπότε αλλάζει πλευρό, θα γκρινιαξει λίγο αν της έχει πέσει η πιπιλα κ μετά ξανά κοιμάται. Οπότε ας πούμε ότι κοιμάται σερί.. 

Κατάλαβα, που να μην κοιμόταν και μαζί σας δηλ. πόσες φορές θα ξυπνούσε. Αχ, σαν να βλέπω την κόρη μου, ετσι ήταν και αυτή, και στο κρεβατι μας και να ξυπνάει. Νομίζω τα παιδάκια μας για κάποιο λόγο νιώθουν ανασφάλεια και μας χρειάζονται για να ηρεμούν και να κοιμουνται ήσυχα, οποτε....υπομονη!!

Πάντως πολυ καλες οι συμβουλες και της marakiz, δες λιγο μηπως μπορείς να της φτιάξεις ένα αλλο πρόγραμμα ειδικά με το πρωινο ξύπνημα.

Μαμα16λιγο υπομονή.κ εμείς περάσαμε άσχημα εκεί 16-17μηνων.τα είχα γράψει κιόλας.κοιμοταν για μεσημέρι 4-5,οπότε πιάναμε 11+για βράδυ.ευτυχως ήταν φάση κ πέρασε.γενικα είναι σχετικά καλουπνος.μαλιστα πλέον μπορεί να ξυπνήσει κ μόνο μια φορά τη νύχτα,κατά τις 6,οπότε στην ουσία ξεκινήσαμε τα σερι

Γενικά γράψε αν θες λίγο το πρόγραμμα σας,από το πρωί,σε υπνους κ φαι.γτ 2-2:30ειναι καλή ωρα.εμας το ιδανικό είναι μια ώρα μεσημέρι μέχρι τις 3

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Είναι αλήθεια πάντως αυτό, επιστημονικά αποδεδειγμένο. Άλλο αν αναπτύσσονται καλά και παιδιά που δεν κοιμούνται νωρίς.

Με την θερινή ώρα και τις νέες καθημερινές συνήθειες είναι αναμενόμενα κάποια πράγματα. Κι εμένα ο δικός μου κοιμόταν κατά τις 20.30 και τώρα τελευταία κοιμάται κατά τις 22.00 που είναι πολύ αργά για αυτή την ηλικία και είμαι στη φάση που προσπαθώ να το αλλάξω. 

Θα συμφωνήσω, 2 ώρες είναι πολύ καλές, αρκεί να γίνονται νωρίς το μεσημέρι. 2 που κοιμάται είναι αργά. Εφόσον είναι ένας ο ημερήσιος καλό είναι να κοιμάται 11,12, το αργότερο 1! Πάντως να ξεκινάς να τον κοιμίζεις στις 22.00 είναι πάρα πολύ αργά για την ηλικία του, έχει ξεπεράσει σίγουρα την ώρα που νυστάζει για βράδυ κι έχει έρθει σε σημείο υπερέντασης γι αυτό και κλαίει και θέλει να παίξει κι άλλο και καταλήγετε μεσάνυχτα. Τι ώρα ξυπνάει το πρωί? Μήπως πρέπει να ξεκινήσεις από εκεί αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι, να το πας σταδιακά πιο πίσω από το πρωί. Επίσης το να μην την κοιμίζεις μεσημέρι (εφόσον νυστάζει) και καταλήγεις να έχεις ένα παιδί εξαντλημένο και νευρικό  δεν είναι λύση για να κοιμάται το βράδυ.

Δυστυχώς εκτός από τον ύπνο της έχω πρόβλημα κ με τα κιλά της οπότε το να κοιμηθεί νωρίτερα το μεσημέρι θα σημαίνει ότι θα χάσει ένα γεύμα, γιατί το μεσημεριανό θα πάει παραπισω, το απογευματινό κ αυτό κ μετά το βράδυ τι ώρα θα την ταισω. Ασε που κ μόνη της δεν θα κοιμηθεί νωρίτερα γιατί ξυπνάει 8:30-9:30 το πρωί. Οπότε είναι λίγες οι ώρες που θα είναι ξύπνια. Δεν έχω το πρόβλημα τώρα με το θερινό ωράριο γιατί πριν ένα μήνα που άλλαξε η ώρα κοιμόταν μια "φυσιολογική" για τα δεδομένα μου ώρα!

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Δυστυχώς εκτός από τον ύπνο της έχω πρόβλημα κ με τα κιλά της οπότε το να κοιμηθεί νωρίτερα το μεσημέρι θα σημαίνει ότι θα χάσει ένα γεύμα, γιατί το μεσημεριανό θα πάει παραπισω, το απογευματινό κ αυτό κ μετά το βράδυ τι ώρα θα την ταισω. Ασε που κ μόνη της δεν θα κοιμηθεί νωρίτερα γιατί ξυπνάει 8:30-9:30 το πρωί. Οπότε είναι λίγες οι ώρες που θα είναι ξύπνια. Δεν έχω το πρόβλημα τώρα με το θερινό ωράριο γιατί πριν ένα μήνα που άλλαξε η ώρα κοιμόταν μια "φυσιολογική" για τα δεδομένα μου ώρα!

Ναι mama16 μου, αυτό που σου προτείνω είναι να το πας σιγά σιγά πίσω το πρόγραμμα ύπνου της από το πρωί. 8.30-9 είναι αργά να ξυπνάει θεωρητικά σε αυτή την ηλικία. Αν αρχίσει να ξυπνάει νωρίτερα, θα κοιμάται νωρίτερα για μεσημέρι και θα κοιμάται νωρίτερα και το βράδυ. Έτσι πάνε αυτά. Και κάπως έτσι οι ώρες που ψάχνεις θα υπάρχουν για να μην χάνει κανένα γεύμα. 

• Μου αρέσει 2

Συμφωνώ με την Μαρία.κ εμένα αν ξυπνήσουν μετά τις 9πανε χαμένες ώρες

Είναι που αλλάζει κ η μέρα,κ θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν κ αυτα

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

95 εκ 21μηνων;; Επικοινωνήστε άμεσα με οίκο μόδας για μοντέλο!!! Να την χαίρεσαι!!

Εμένα 9 μηνών κοιμάται από τις 10 και μετα. Αυτό συνέβαινε από την αρχή.

• Ευχαριστώ! 1

πρίν από 4 λεπτά , Dust pink είπε:

95 εκ 21μηνων;; Επικοινωνήστε άμεσα με οίκο μόδας για μοντέλο!!! Να την χαίρεσαι!!

Χαχα!! Όντως!!! Κλείστην από τώρα Cmes!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα