Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερο Παιδί & Προβληματισμοί


BIZELI

Recommended Posts

το ''ένα ίσον κανένα'',

το είδες πουθενά;

 

Εγώ πάντως που το διάβασα έχω να πω ότι βλέπω παραισθήσεις

μιας και ένα παιδάκι τριγυρνάει στο σπίτι μου και μόλις έμαθα ότι δεν υπάρχει παρά μόνο στην φαντασία μου :lol::lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 591
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ιουλίττα,

 

μου δίνεις την εντύπωση ότι κατα βάθος θέλεις ένα δεύτερο παιδί.Αμφιταλαντεύεσαι, αλλιώς γιατί άνοιξες το topic;και ψάχνεις απαντήσεις που σε βολεύουν και κοιμίζουν τις όποιες second thoughts έχεις για το θέμα...

Καλά τα λέει ο Panoz απλά εμείς οι γυναίκες πολύ χαϊδευόμαστε στο forum ώρες ώρες...

:wink:

\

Κοριτσακι μου δεν ειμαι απο τα ατομα που χαιδευοντε η το ψαχνουν απλως εχω αυτον τον προβληματισμα και τον ειπα κακο ειναι :?:

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω κορίτσια.....

Στην επαγωγική σκέψη της Serba για το τρίτο αναφερόμουνα..... :? Χαλαρώστε....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

η δική μου αριθμητική-επαγωγική σκέψη, έτσι μου λέει...

τέλοσπαντων, ένα παιδί είναι ένα παιδί,

και μια οικογένεια με ένα παιδί, είναι μια οικογένεια με ένα παιδί,

δεν είναι καθόλου εγωιστικό

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

το ''ένα ίσον κανένα'',

το είδες πουθενά;

 

Εγώ πάντως που το διάβασα έχω να πω ότι βλέπω παραισθήσεις

μιας και ένα παιδάκι τριγυρνάει στο σπίτι μου και μόλις έμαθα ότι δεν υπάρχει παρά μόνο στην φαντασία μου :lol::lol::lol::lol:

 

 

 

εγραψες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου Ιουλίττα,

γιατί νοιώθεις θιγμένη;

Κακό δεν είναι αυτό που έκανες απλά δείχνει κάτι...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το ένα παιδί ίσον ένα....

Μην κολλάτε στα λόγια.Άλλο εννοούσε ο Panoz αλλά πέσαμε όλοι να τον φάμε....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

το ''ένα ίσον κανένα'',

το είδες πουθενά;

 

Εγώ πάντως που το διάβασα έχω να πω ότι βλέπω παραισθήσεις

μιας και ένα παιδάκι τριγυρνάει στο σπίτι μου και μόλις έμαθα ότι δεν υπάρχει παρά μόνο στην φαντασία μου :lol::lol::lol::lol:

 

 

 

εγραψες

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ξέρω πολλά αδέρφια που δε μιλιούνται μεταξύ τους...

 

Επίσης ξέρω οικογένειες με πολλά παιδιά που είναι παρατημένα και κανείς δεν ασχολείται με αυτά...

 

Σκεφτείτε και το οικονομικό... εγώ πήγα σχολείο σε ιδιωτικό... δε θα πάει και το παιδί μου? (είναιδυνατόν να μην πάει σε καλύτερα σχολεία από μένα?) αν κάνω όμως δευτερο?? θα πρέπει να δίνω με σημερινά λεφτά πάνω από 10.000 με 15000 το χρόνο δίδακτρα + φροντιστήρια + αθλοπαιδιες + άλλα που μπορεί να προκύψουν (κατασκηνώσεις + παιδοψυχολόγοι για πιθανη δυσλεξία) κλπ

 

Ολα πρέπει να τα ζυγίζουμε και να μην βασιζόμαστε σε μια φράση ΕΝΑ ΙΣΩΣ ΚΑΝΕΝΑ

 

ΚΑΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ? δεν υπάρχω για τους γονείς μου?

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ δεν συμφωνώ με τη φράση " ένα παιδί = κανένα", καταλαβαίνω όμως το πλαίσιο στο οποίο τη διατύπωσε ο/η panoz ... σίγουρα δεν το εννοούσε έτσι όπως ακούστηκε...

Γνώμη μου είναι πως το καλύτερο για κάθε άνθρωπο και κάθε οικογένεια είναι αυτό που μπορεί να αντέξει ... γενικές συνταγές δεν υπάρχουν ... τα όρια, οι επιθυμίες και οι ανάγκες των ανθρώπων διαφέρουν.

 

Πάντως αν και τον φοβόμουν τον ερχομό του δεύτερου παιδιού στο σπίτι, απο πολλές απόψεις και ειδικά τόσο κοντά ... τώρα δεν το μετανοιώνω καθόλου. Θεωρώ ότι ήμασταν τελικά πολύ τυχεροι που μας "έτυχε" τόσο νωρίς η δεύτερη εγκυμοσύνη. Όλες μου οι φοβίες αποδείχτηκαν άκυρες ... και το Κατερινάκι μας αντέδρασε υποδειγματικά θα έλεγα στον ερχομό της αδερφούλας της και οι δικές μας αντοχές κατά ένα μαγικό τρόπο καλά κρατούν. Τελικά πιστεύω είναι αυτό που λένε ... μπορεί το πρώτο παιδί να σε κάνει γονιό το δεύτερο όμως είναι αυτό που δίνει μια ακόμα παραπάνω γλύκα στο γονεικο ρόλο ... έχεις λιγότερο άγχος και χαίρεσαι περισσότερο την κάθε στιγμή του :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς πριν πάμε στα δύο, είχαμε ένα παιδί. Με στεναχωρούσε πολύ που έχει μάθει να παίζει μόνη της. Πόσο θα παίξει με μας; Ακόμα και όταν έρχεται σε επαφή με άλλα παιδιά, μπορεί να πάει στην άκρη και να παίζει μόνη της. Αυτό είναι κάτι που δε μου άρεσε.

 

Το δεύτερο παιδί ελπίζω να βοηθήσει σε αυτή την κατάσταση. Σε αυτό σημαντικό ρόλο θα παίξουμε και εμείς, να καλλιεργήσουμε στα παιδιά αυτή την ανάγκη. Έτσι είναι τα αδέρφια και εγώ αυτό θυμάμαι από τον αδερφό μου. Το παιχνίδι που ρίχναμε όλη τη μέρα. Μπορεί να πλακωνόμασταν μερικές φορές, αλλά το ότι τον είχα ήταν πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ίσον κανένα με την έννοια ότι θα νιώσεις την απουσία του πολύ πιο εύκολα από ότι με περισσότερα παιδιά. Θα σου λείψει όταν θα πάει στο σχολείο και στις άλλες του υποχρεώσεις, ενώ όταν έχεις περισσότερα παιδιά όλο και κάποιο θα είναι εκεί να σου γεμίζει την ζωή.

 

Επίσης σαν ζόρι δε μπορεί να συγκριθεί, αφού αυτό είναι ευθέως ανάλογο με τον αριθμό των παιδιών. Το ίδιο πράγμα είναι να φροντίζεις ένα παιδί και το ίδιο περισσότερα;

Link to comment
Share on other sites

Ένα ίσον κανένα με την έννοια ότι θα νιώσεις την απουσία του πολύ πιο εύκολα από ότι με περισσότερα παιδιά. Θα σου λείψει όταν θα πάει στο σχολείο και στις άλλες του υποχρεώσεις, ενώ όταν έχεις περισσότερα παιδιά όλο και κάποιο θα είναι εκεί να σου γεμίζει την ζωή.

 

Επίσης σαν ζόρι δε μπορεί να συγκριθεί, αφού αυτό είναι ευθέως ανάλογο με τον αριθμό των παιδιών. Το ίδιο πράγμα είναι να φροντίζεις ένα παιδί και το ίδιο περισσότερα;

Αυτο ομως δεν ειναι εγωιστικο :?::?::?:

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα ίσον κανένα με την έννοια ότι θα νιώσεις την απουσία του πολύ πιο εύκολα από ότι με περισσότερα παιδιά. Θα σου λείψει όταν θα πάει στο σχολείο και στις άλλες του υποχρεώσεις, ενώ όταν έχεις περισσότερα παιδιά όλο και κάποιο θα είναι εκεί να σου γεμίζει την ζωή.

 

αυτό είναι εγωιστικό!!!!!!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες ότι φράσεις όπως ένα παιδί=κανένα (και τρία=δύο τότε?) και οικογένεια με ένα παιδί δεν είναι οικογένεια είναι απαράδεκτες, δηλ. όλοι εμείς που είμαστε μοναχοπαίδια τι είμαστε? έκθετα? εντάξει μπορεί οι γονείς να είναι λίγο υπερπροστατευτικοί αλλά ξέρω ότι ο σωστός γονιός ανησυχεί για το παιδί/ιά του όσα και να έχει, μην το πάμε στο κάνε πολλά όλο και κάποιο θα σου μείνει, αυτά είναι τριτοκοσμικά, εμείς βέβαια τώρα ξεκινάμε για παιδάκι και ακόμη δεν ξέρουμε αν θα αποφασίσουμε και πότε για δεύτερο, πάντως επειδή και οι δύο είμαστε μοναχοπαίδια πιστεύω ότι λίγο θα μας επηρεάσει στην επιλογή καθώς δε γνωρίζουμε πως είναι μία αδερφική σχέση, αν πάντως επιλέξω να κάνω δεύτερο θα είναι γιατί θέλω να δημιουργήσω ένα ακόμη ευτυχισμένο και σωστό άνθρωπο όχι για να δώσω παρέα στο πρώτο παιδί που πιστεύω ότι μπορεί να βρει και πολλούς και καλούς φίλους μεγαλώνοντας όπως βρήκαμε κι εμείς! άρα τελικά όλα είναι σχετικά και αυτό που μετράει είναι η αγάπη που δίνεις και όχι ο αριθμός των παιδιών που τελικά φέρνεις στον κόσμο (στο τέλος τέλος αν θέλεις να βοηθήσεις έχοντας ένα παιδί μπορείς να γίνεις ανάδοχη οικογένειας και να βοηθάς παιδάκια που δεν έχουν αισθανθεί αγάπη από το να κάνεις επειδή έτσι πρέπει δεν ξέρω κι εγώ πόσα παιδιά για να μην σε πούνε εγωιστή)

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω μια αδερφη.Ειμαστε ομως μακρια και βλεπωμαστε που και που ....................

 

Τι διαφορά έχετε; Πόσα χρόνια;

Ειναι 3 χρονια μεγαλυτερη μου

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites

Έτσι...

Όλες αυτές οι σκέψεις αντικατοπτρίζουν την κοινωνία της απόλαυσης και της καλοπέρασης....

Γιαυτό γερνάμε σαν έθνος....

Τέλος πάντων βγήκαμε από το θέμα μας...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ένα ίσον κανένα με την έννοια ότι θα νιώσεις την απουσία του πολύ πιο εύκολα από ότι με περισσότερα παιδιά. Θα σου λείψει όταν θα πάει στο σχολείο και στις άλλες του υποχρεώσεις, ενώ όταν έχεις περισσότερα παιδιά όλο και κάποιο θα είναι εκεί να σου γεμίζει την ζωή.

αυτό είναι εγωιστικό!!!!!!

 

Που ακριβώς είναι ο εγωισμός;

Link to comment
Share on other sites

Ένα ίσον κανένα με την έννοια ότι θα νιώσεις την απουσία του πολύ πιο εύκολα από ότι με περισσότερα παιδιά. Θα σου λείψει όταν θα πάει στο σχολείο και στις άλλες του υποχρεώσεις, ενώ όταν έχεις περισσότερα παιδιά όλο και κάποιο θα είναι εκεί να σου γεμίζει την ζωή.

 

αυτό είναι εγωιστικό!!!!!!

 

όντως είναι πολύ εγωιστικό, τα παιδιά δεν είναι δεκανίκι για το ζευγάρι, πόσοι και πόσοι δεν έχουν υποφέρει από κακές σχέσεις μεταξύ των γονιών, όσα παιδιά και να κάνουμε κάποια στιγμή θα ανοίξουν τα φτερά τους και θα φύγουν, ως οφείλουν και όπως κάναμε κι εμείς, και οι γονείς θα μείνουν να συντροφεύουν ο ένας τον άλλο, αυτό είναι η σωστή σειρά αλλιώς θα κάναμε συνέχεια παιδιά για να μην μείνουμε μόνοι μας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

στο ότι σκέφτεσαι τον εαυτό σου, για να έχεις εσύ παρέα τελικά,

όχι μόνο το παιδί,

θα σου λείψει,

θα σου γεμίζει την ζωή

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Ένα ίσον κανένα με την έννοια ότι θα νιώσεις την απουσία του πολύ πιο εύκολα από ότι με περισσότερα παιδιά. Θα σου λείψει όταν θα πάει στο σχολείο και στις άλλες του υποχρεώσεις, ενώ όταν έχεις περισσότερα παιδιά όλο και κάποιο θα είναι εκεί να σου γεμίζει την ζωή.

 

αυτό είναι εγωιστικό!!!!!!

 

Δεν ξέρω αν είναι εγωιστικό και εγώ πάντως δεν έπιασα το νόημα!!!!

Δηλ. κάνουμε παιδιά για να γεμίσουμε την άδεια ζωή μας;;;;

Link to comment
Share on other sites

στο ότι σκέφτεσαι τον εαυτό σου, για να έχεις εσύ παρέα τελικά,

όχι μόνο το παιδί,

θα σου λείψει,

θα σου γεμίζει την ζωή

Σε αυτο το λαθος δεν θελω να πεσω γι αυτο δεν εχω κανει αλλο.Και η μικρη μου δεν εχει ζητησει ποτε αδελφακι.............

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...