Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερο Παιδί & Προβληματισμοί


BIZELI

Recommended Posts

Ο καλος μου και 15 να ειχε δεν θα ειχε προβλημα τα λατρευει τα παιδια οπως κι εγω.Να φανταστητε παρολο που ειμαι καθε μερα χομα .εχω στο σπιτι μου παντα 2,3 παιδακια.Και ξερω αλλους που ουτε το σκεφτωντε να φωναξουν ξενα παιδακια σπιτι τους για να μην τους λερωσουν το σαλονι :!:

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 591
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η γνώμη μου είναι ότι 1 παιδί ίσον με κανένα. Την οικογένεια την αισθάνεσαι περισσότερο όταν υπάρχουν τουλάχιστον δύο παιδιά. Αυτά σας κάνουν οικογένεια και σας κάνουν να ξεχνάτε ότι δεν είστε απλά πλέον οι δυο σας μόνο ζευγάρι. Έχετε και τα σποράκια σας να σας παιδεύουν ευχάριστα :)

 

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο

 

Όταν ήρθε το πρώτο παιδί είπα τώρα γίναμε οικογένεια, όταν ήρθε και το δεύτερο είπα τώρα ήμαστε «πραγματική» οικογένεια (δεν εννοώ ότι με ένα παιδί δεν είσαι οικογένεια απλά με τα δύο είσαι πιο πλήρης)

 

Εγώ με την αδερφή μου έχω 11 μήνες διαφορά είναι ο πιο κοντινός μου άνθρωπος, έχουμε μια υπέροχη σχέση. Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς εκείνη. Για το λόγω αυτό επιδίωξα να κάνω γρήγορα και το δεύτερο παιδί (ήθελα το ίδιο και για τα παιδιά)

Αυτή φυσικά είναι η προσωπική μου άποψη.

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιττα μου,η γνωμη μου ειναι οτι και μονο που το σκεφτεσαι και το ζηλευεις,θα εισαι μια πολυ καλη μητερα...

Μην κοιτας ομως τι κανουν και τι λενε οι αλλοι.Εγω για παραδειγμα,το ξερεις,εχω δυο πολυ μικρα παιδια,ενα 1 ετους και ενα 2 ετων.Και θελω κι'αλλο.Ο αντρας μου παλι θελει αλλα τρια :!::shock::shock: .Δεν ξερω το κατα ποσο θα τα εβγαζα περα με 5 μωρα η μαλλον θα τα εβγαζα,αλλα σιγουρα με πολυ ζορι.Σιγουρα τα πολλα παιδια ειναι κουραση,αλλα η ευτυχια πολλαπλασιαζεται και με μια αγκαλια τους,ολα ξεχνιουνται.Απο την αλλη,εγω δεν εργαζομαι,οπως εσυ...

Εσυ ξερεις εαν θα τα καταφερεις με δευτερο παιδακι και δουλεια.Εσυ ξερεις τις αντοχες σου,γλυκεια μου..

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καταλαβαινω απολυτα και δεν ειμαι καθολου εγωιστρια ουτε παρτακις:evil::evil: . Ισα ισα που ακομα και τωρα καμια φορα αναλογιζομαι αν θα ειμασταν καλυτερα με 1 παιδι για τον λογο που λες . Δεν αντεχω την κουραση , εχω απαιτητικη απο θεμα ωραριου δουλεια .

Σημερα βεβαια δεν αλλαζω με καμια αλλη προοπτικη τις 2 πριγκιπισσες μου , αλλα ευθυνες , κουραση και αχγος καμια φορα ειναι κακοι συμβουλοι !

 

Και βεβαια εχω 2 αδερφια και χαιρομαι γι αυτο . Γι αυτο και αποφασισα να κρατησω και 2ο παιδι αν και ηξερα οτι δεν ειμαι 100% σιγουρη οτι μπορω να ανταπεξελθω !

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε απόλυτοι (Panoz)..

Δεν συμφωνώ καθόλου με το "ένα=κανένα". Αυτό κατ' εμέ μειώνει τους γονείς με ένα παιδί.

Οικογένεια εξάλλου θεωρείται και το ζευγάρι από μόνο του.

Οι γονείς προσφέρουν στο μέγιστο αυτό που μπορούν, και είναι καλό να (ανα)γνωρίζει ο γονιός τα όριά του. Έτσι εξασφαλίζεται η ηρεμία και η ισσοροπία στην οικογένεια.

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ κάνει την οικογένεια. Είτε πηγαίνει σε ένα παιδί είτε σε περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γονείς που δεν προχωράνε σε 2ο παιδί ενώ μπορούν είναι πολύ εγωιστές και παρτάκιδες κατά την γνώμη μου. Κάναν απλά ένα παιδί για να πάρουν την γλύκα, χωρίς να σκέφτονται καθόλου το παιδί τη μεγάλη χαρά που θα του δώσουν να έχει ένα αδερφάκι να παίζει. Αυτός είναι και ο λόγος που προσπαθούμε να τα κάνουμε ηλικιακά κοντά και όχι να έχουν διαφορά 10 χρόνων!

 

Νομίζω οτι αυτή η αποψη ειναι πολύ αυστηρή.

Και εγώ εχω ενα παιδάκι και θέλω και δεύτερο αλλά ούτε οικονομικά ούτε ψυχολογικά ειμαι σε κατασταση να αποκτήσω παιδί. Θα ήθελα να εχω περισσότερα παιδιά αλλά να μπορώ να τα φροντίσω και να τα εφοδιασω οχι μονο με αγάπη αλλά και με πνευματική τροφή, που δυστυχως δεν μπορώ. Τώρα με ενα παιδί, χωρις κανέναν να μου το κρατήσει μία ωρα, δεν μπορώ ουτε στο γιατρο να παω οταν ειμαι αρρωστη, θα μου πεις ποια η διαφορα τι 1 τι 2, παλι το ιδιο προβλημα, εγώ νομίζω δεν ειναι το ιδιο.

Και στο κάτω κάτω ψυχολογικά νιώθω κουρασμένη, οχι βέβαια από το παιδί μου, αλλά από ολα τα προβλήματα μου, τι θα γίνει αν η γκρινια που εχει ωρες ωρες ο μικρος μου διπλασιαστεί; Εγώ πως θα καταφέρω να ειμαι σωστη μανα και να μπορώ να το αντιμετωπίσω ψυχραιμα αν τώρα ωρες ωρες θελω να ουρλιάξω; Και μη βιαστείς να με κρίνεις, ή να πεις οτι ημουν ανωριμη για παιδι, γιατί αυτή τη καραμέλα ευκολα τη χρησιμοποιουν οι ανθρωποι για ανθρωπους που δεν ξέρουν.

Εχω κάποιο προτιπο για τη μορφή της μάνας και προσπαθώ καθε μέρα να διορθωνομαι και να προσφερω περισσοτερα στο παιδι μου, δεν ξέρω αν θα καταφερνα εχοντας περισσοτερα παιδια, και δεν θελω να το ρισκαρω οσο ειναι ακομη μικρος, γιατι να ρισκαρω να αποτυχω και να εχω νευρασθενικα παιδάκια εξαιτιας δικής μου πίεσης;

Αυτά ειχα να πω, συγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλά θεωρω οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι σε αυτά που λέμε στους αλλους... καλά καλά ουτε για τον εαυτό μας δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι..

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχος εχω ενα συντροφο που μου λεει πως τα παιδια ειναι δικο μου θεμα γιατι τα πιο πολλα τα τραβανε οι γυναικες......

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι καθενας πρεπει να κανει οσα παιδια του ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.

Χωρις να πιεζεται οτι σονΙ κ ντε πρεπει να κανει δυο παιδια για να γινει πραγματικη οικογενεια,γιατι κ εγω με το δικο μου μυαλο θεωρω οτι με τα 5παιδια εισαι πραγματικη οικογενεια :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πως θα καταφέρω να ειμαι σωστη μανα και να μπορώ να το αντιμετωπίσω ψυχραιμα αν τώρα ωρες ωρες θελω να ουρλιάξω; Και μη βιαστείς να με κρίνεις, ή να πεις οτι ημουν ανωριμη για παιδι, γιατί αυτή τη καραμέλα ευκολα τη χρησιμοποιουν οι ανθρωποι για ανθρωπους που δεν ξέρουν.

Εχω κάποιο προτιπο για τη μορφή της μάνας και προσπαθώ καθε μέρα να διορθωνομαι και να προσφερω περισσοτερα στο παιδι μου, δεν ξέρω αν θα καταφερνα εχοντας περισσοτερα παιδια, και δεν θελω να το ρισκαρω οσο ειναι ακομη μικρος, γιατι να ρισκαρω να αποτυχω και να εχω νευρασθενικα παιδάκια εξαιτιας δικής μου πίεσης;

 

 

 

και ετσι ειναι συμφωνω, υπαρχουν φορες που λογο κουρασεις φωναζω του μικρου και το βραδυ παω πανω απο την κουνια του που κοιμαται και κλαιω και λεω του αντρα μου οτι δεν κανω για μανα εγω ολο νευρα ειμαι....

 

αλλιως τα ξεραμε αλλιως ειναι ... καλως η κακος η ζωη μας αλλαζει δεν εχουμε ολοι αντοχες

 

τωρα μιλαγα την κουμπαρα μου που η κουνιαδα της γεννησε το δευτερο πριν μια βδομαδα και ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση ολη μερα κλαιει τα εχει παιξει και ξερουμε ολες οτι αυτο παντα γινεται στην αρχη τα παιζουμε σε λιγο καιρο ολα θα φαινονται παρελθον αλλα αυτο δεν το αντεχουν ολες

 

μακαρι να ειχα περισσοτερο χρονο για το παιδι μου μακαρι να ημουν πιο ηρεμη μακαρι να ειχα και λιγο περισσοτερο χρονο για μενα και τον αντρα μου τοτε θα εκανα οχι 4 αλλα 14 αλλα θα αρκεστω μαλλον σε 2 και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς με ένα παιδί κινδυνεύουν να γίνουν υπερπροστατευτικοί και να βγάλουν το λάδι από το παιδάκι τους.

 

Απλά δε δέχομαι τη δικαιολογία ότι πολλά ζευγάρια δε προχωρούν σε δεύτερο παιδί για να μην ξαναχάσουν τον ύπνο τους. Αν υπάρχουν άλλοι πιο σοβαροί λόγοι πάω πάσο, αλλά γι' αυτό όχι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως οι περισσοτεροι που εχουν ενα παιδακι, με το περασμα του χρονου το μετανοιωνουν και συμβουλευουν τους γυρως τους να κανουν και δευτερο...

Αλλα αυτο που πιστευω ειναι οτι το θεμα του παιδιου ειναι καθαρα προσωπικο ..δηλαδη δεν υπαρχει σωστο και λαθος....ο καθενας κρινει αν μπορει να κανει και αλλο παιδι βαση των οικονομικων του και αλλων παραγοντων...

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

panoz θα σε μαλλωσω!

τωρα πεταξες ατακα-κοτρωνα-βολιδα!

επειδη εχω σπασει το κεφαλι μου γι αυτο θα σας πω πως το σκεφτομαι:

καταρχην δε με παιρνει οικονομικα. τουλαχιστον οχι τωρα

επισης αυτο το να κανω δευτερο παιδακι για να εχει να παιζει το πρωτο κατι μου κανει...τι ειναι το δευτερο η πατεριτσα του πρωτου κ τουμπαλιν?

το παιδακι το κανουμε για να δωσουμε οτι καλυτερο εχουμε!

προσωπικα πιστευω οτι στο δευτερο δε θα μπορεσω να κανω οτι κ στο πρωτο.

 

και στη τελικη συμφωνω απολυτα με την ειρηνη-σταθης.

τωρα αν διορθωθει το οικονομικο και αρχισω να ανεβαινω μεσα μου τοτε ναι θα εκανα κ δευτερο. αλλα να ειμαι σιγουρη οτι θα ειμαι καλη μαμα. προς το παρον νομιζω πως δε θα εκανα οτι μπορουσα

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς με ένα παιδί κινδυνεύουν να γίνουν υπερπροστατευτικοί και να βγάλουν το λάδι από το παιδάκι τους.

 

Απλά δε δέχομαι τη δικαιολογία ότι πολλά ζευγάρια δε προχωρούν σε δεύτερο παιδί για να μην ξαναχάσουν τον ύπνο τους. Αν υπάρχουν άλλοι πιο σοβαροί λόγοι πάω πάσο, αλλά γι' αυτό όχι :)

Ξερω πολλους που εχουν 2-3 και τους βγαζουν το λαδι.Η δικια μου ειναι ανεξαρτητη,επιμελης και πανω απο ολα ΕΥΓΕΝΙΚΗ :!::!::!:

Γιατι εχω βαρεθει την αγενεια σε ολες τις ηλικιες.......

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα :)

 

Διαβάστε καλύτερα τι έγραψα. Έγραψα για αυτούς που μπορούν να κάνουν δεύτερο και δεν κάνουν. Οταν λέω μπορούν δεν εννοώ παθολογικά. Ο οικονομικός λόγος για παράδειγμα είναι σημαντικός για παράδειγμα να μη σου επιτρέπει περισσότερα παιδιά.

 

Οταν αποφασίζουμε να κάνουμε παιδιά, είμαστε έτοιμοι να θυσιάσουμε κάποια πράγματα από την δική μας τη ζωή για να προσφέρουμε όσο μπορούμε στα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

panoz θα σε μαλλωσω!

τωρα πεταξες ατακα-κοτρωνα-βολιδα!

επειδη εχω σπασει το κεφαλι μου γι αυτο θα σας πω πως το σκεφτομαι:

καταρχην δε με παιρνει οικονομικα. τουλαχιστον οχι τωρα

επισης αυτο το να κανω δευτερο παιδακι για να εχει να παιζει το πρωτο κατι μου κανει...τι ειναι το δευτερο η πατεριτσα του πρωτου κ τουμπαλιν?

το παιδακι το κανουμε για να δωσουμε οτι καλυτερο εχουμε!

προσωπικα πιστευω οτι στο δευτερο δε θα μπορεσω να κανω οτι κ στο πρωτο.

 

και στη τελικη συμφωνω απολυτα με την ειρηνη-σταθης.

τωρα αν διορθωθει το οικονομικο και αρχισω να ανεβαινω μεσα μου τοτε ναι θα εκανα κ δευτερο. αλλα να ειμαι σιγουρη οτι θα ειμαι καλη μαμα. προς το παρον νομιζω πως δε θα εκανα οτι μπορουσα

 

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!

 

ΑΚΟΎΣ ΕΚΕΙ 1=ΚΑΝΕΝΑ!!!!!!!!!!!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γονείς που δεν προχωράνε σε 2ο παιδί ενώ μπορούν είναι πολύ εγωιστές και παρτάκιδες κατά την γνώμη μου. Κάναν απλά ένα παιδί για να πάρουν την γλύκα, χωρίς να σκέφτονται καθόλου το παιδί τη μεγάλη χαρά που θα του δώσουν να έχει ένα αδερφάκι να παίζει. Αυτός είναι και ο λόγος που προσπαθούμε να τα κάνουμε ηλικιακά κοντά και όχι να έχουν διαφορά 10 χρόνων!

 

Όπως είπες κατά την γνώμη σου :wink:

 

Κατά τη δική μου γνώμη δεν φέρνουμε στον κόσμο ένα παιδί για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες ενός άλλου παιδιού

ξέρουμε όλοι μας νομίζω ότι υπάρχουν και αδέρφια που δεν έχουν καθόλου σχέσεις μεταξύ τους στην ενήλικη ζωή.

 

Από την άλλη μεριά το να κρίνουμε και να κατακρίνουμε ανθρώπους που έχουν επιλέξει να έχουν ένα παιδί χωρίς να ξέρουμε

το τι συμβαίνει στη ζωή τους στην υγεία τους στο κρεβάτι τους καθώς και στα οικονομικά τους και να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα

για την προσωπικότητα τους το θεωρώ άστοχο...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ιουλίττα

όταν λες "πιστεύω ότι δεν είμαι κατάλληλη για μάνα δυο παιδιών" τι ακριβώς εννοείς;

Λοιπόν, να ξεκινήσω τις απόψεις μου λέγοντας ότι είμαι μοναχοπαίδι, άρα έχω κάποια γνώση επί του θέματος.

Λοιπόν:

Είμαι υπέρ των δύο παιδιών, γιατί βλέπω τον άντρα μου με τα αδέλφια του πόσο δεμένοι είναι. Θα μου πεις υπάρχουν κι αδέλφια που σφάζονται, αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.

Όσον αφορά το δεύτερο παιδί, μπορώ να πω ότι με διακατέχει η σκέψη "κανένα άλλο δε θα αγαπήσω όσο αυτό που έχω" πράγμα που διακατέχει κάθε μάνα.

Η ζωή είναι δύσκολη και εγώ λέω "θέλω σίγουρα δεύτερο για να έχει αδελφάκι το πρώτο". Αυτό δε σημαίναι ότι το δεύτερο θα είναι δεκανίκι του πρώτου, απλά ένα επιπλέον κίνητρο για να βάλει κανείς μπρος.

Όσον αφορά τα οικονομικά προβλήματα... δε λέω τίποτα, καθένας ξέρει τι συμβαίνει σπίτι του.

Ο βασικός λόγος που θέλω να κάνω και άλλο παιδί είναι το παιδί μου να μην είναι μόνο του. Προσωπικά, πριν κάνω τη δική μου οικογένεια, ανησυχούσα για το τι θα γινόταν αν παθαίνανε κάτι οι γονείς μου. Θα έμενα μόνη μου. Καλά τα ξαδέλφια και οι φίλοι, αλλά...

Τώρα, Ιουλίτα, εσύ αποφασίζεις. Και η απόφαση είναι του καθενός.

Δεν θα πω ούτε ένα=κανένα (και με το ένα ξέρουμε τι τραβάμε), αλλά θα πω: μην τα αφήνετε μόνα τους. Δεν μαθαίνουν να μοιράζουν, είναι πιο κακομαθημένα και πιο ανέτοιμα να αντιμετωπίσουν τη ζωή. Και με αυτό... περιγράφω τον εαυτό μου!!

Γι' αυτό κι εμείς τον προσεχή καιρό... βάζουμε μπροστά!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Panoz νομόζω ότι δεν πρέπει να είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που λες.

έχω μια κόρη σχεδόν 10 και ναι άργησα πολυ να πάρω απόφαση για δευτερό για πολλούς λόγους οικονομικούς , έλλειψη χρόνου, έλλειψη βοήθειας κτλ δεν μπορεί να ξέρεις την ζωή του άλλου ωστε να πετάς ένα << είναι εγωιστικό>>.

Οσό για την υπερποστασία έχω δει γονείς με δυο και τρία παιδια που δεν τα αφήνουν να πάρουν ανασα η δικια μου είναι πολύ ανεξάρτητη ,αυτόνομη , και ιδιατερα σκληραγωγημένη σε πληροφορώ.

Και επιτέλους έχω βαρεθεί 9 χρόνια να ακουω την φράση παιδι ένα ίσον κανενα έλεος !!!!!!

Ενά παιδί είναι ένα παιδί δεν είναι κανένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Panoz νομόζω ότι δεν πρέπει να είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που λες.

έχω μια κόρη σχεδόν 10 και ναι άργησα πολυ να πάρω απόφαση για δευτερό για πολλούς λόγους οικονομικούς , έλλειψη χρόνου, έλλειψη βοήθειας κτλ δεν μπορεί να ξέρεις την ζωή του άλλου ωστε να πετάς ένα << είναι εγωιστικό>>.

Οσό για την υπερποστασία έχω δει γονείς με δυο και τρία παιδια που δεν τα αφήνουν να πάρουν ανασα η δικια μου είναι πολύ ανεξάρτητη ,αυτόνομη , και ιδιατερα σκληραγωγημένη σε πληροφορώ.

Και επιτέλους έχω βαρεθεί 9 χρόνια να ακουω την φράση παιδι ένα ίσον κανενα έλεος !!!!!!

Ενά παιδί είναι ένα παιδί δεν είναι κανένα!!!

:wink::wink::wink:

.png

 

Aριστουλα σε αγαπω

Link to comment
Share on other sites

Panoz, τι εννοείς ''ένα παιδί ίσον κανένα'';

δεν μπορώ να διανοηθώ έναν γονιό να ξεστομίζει τέτοια φράση...

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Ιουλίττα,

 

μου δίνεις την εντύπωση ότι κατα βάθος θέλεις ένα δεύτερο παιδί.Αμφιταλαντεύεσαι, αλλιώς γιατί άνοιξες το topic;και ψάχνεις απαντήσεις που σε βολεύουν και κοιμίζουν τις όποιες second thoughts έχεις για το θέμα...

Καλά τα λέει ο Panoz απλά εμείς οι γυναίκες πολύ χαϊδευόμαστε στο forum ώρες ώρες...

:wink:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε τώρα;

με την λογική αυτή, τα 2 παιδιά ίσον ένα...γιατί μπορεί να μην ταιριάζουν τα 2 παιδιά να κάνουν παρέα, και έτσι χρειάζεται ένα τρίτο, μήπως και ταιριάζει κάποιο με το τρίτο :?::?:

τι ακούω;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

το ''ένα ίσον κανένα'',

το είδες πουθενά;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...