Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερο Παιδί & Προβληματισμοί


BIZELI

Recommended Posts

skek να σου πω μια αληθεια .....επειδη στο πρωτο ημουν ταυλα 9 μηνες, εχασα την δουλεια μου μετα απο αυτο ..οταν γεννησα την κορη μου , ηταν το ωραιοτερο πραγμα στην ζωη μου ..έπεσα πολυ πανω απο αυτην ,που αποτην πολυ αγαπη και προσοχη που της εδινα της εκανα κακο ..επρεπε να κανω το 2 ....ειχα βρει παλι δουλεια αλλα και αν ειχα πάλι προβληματα στην εγκυμοσηνη ? κανεις δεν μπορουσε να μου το βεβαιωση οτι θα ειχα καλη εγκυμοσυνη .....και ομως επρεπε για το παιδι μου, κακα τα ψεματα τα πολλα παιδια γίνονται καλύτερα παιδια ...σε όλα τους συνήθως, όταν βέβαια ειναι και οι γονεις δίπλα τους ...αλλα δεν είναι κακομαθημένα , μαθαίνουν να έχουνε υπομονή και περισότερο κατανόηση ....γίνονται γρήγορα ανεξάρτητα και πιο δυναμικά ...απο ότι ένα μοναχοπαίδι ...και ετσι έκλεισα τα ματια και το έκανα χωρίς να το πολυσκεφτό ...ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ειχα καλη εγκυμοσύνη δούλευα κανονικά, όλα καλά ...ζορίστικα με το δεύτερο δεν θα πω ψέματα καμία σχεση με το ένα ......οι παλιοι λένε...... ενα ίσον κανένα..... και είναι αλήθεια Η μεγάλη μου έγινε άλλος άνθρωπος ζορίστικε λίγο αλλα το ξεπέρασε και εγώ έπαψα να ειμαι τοσοοοο προστατευτική χαλάρωσα λίγο και αυτό έκανε καλό σε όλους ............μετα που μεγάλωσαν τα δύο σε ηλικία 6 το ενα και 9 το αλλο εκανα και το τρίτο πολύ σεινηδητα .....τα μεγαλα βοηθούσαν πολύ ,ναι κούραση πολύ ,τρέξιμο πολύ ...αλλα τι ειναι η ζωή ......το τριτο ηταν το τέλειο.....

 

το πρωι δουλεια, τα παιδια σχολειο και αποτο μεσιμερι και μετα εγω ειμαι εκει Οταν ήταν ποιο μικρα μεχρι τα 2 τα ειχε η γιαγια το πρωι οταν δουλευα μετα παιδικο .....μετα σχολειο κανονικα ........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 591
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω δουλευω...λεχωνα ημουν και πηγαινα στην δουλεια....Ο μεγαλος εμενε με τη μαμα μου. Τωρα παει προνηπιο. Ο μικρος με γυναικα.....

Περα απο τις ωρες δουλειας ομως δεν τα εχω αφησει ουτε για εναν καφε....Δεν δειχνουν μεχρι τωρα να εχουν καποιο 'προβλημα' επειδη δεν εμεινα σπιτι να τα μεγαλωσω...ισα ισα, ειμαι πολυ ευχαρσιτημενη με την πορεια τους γενικοτερα.

Παρουσα μπορεις να εισαι χωρις να υπαρχει η φυσικη παρουσια 100%..ολα γινονται κοριτσακια, αρκει να το θελετε.....

Link to comment
Share on other sites

και ομως επρεπε για το παιδι μου, κακα τα ψεματα τα πολλα παιδια γίνονται καλύτερα παιδια ...σε όλα τους συνήθως, όταν βέβαια ειναι και οι γονεις δίπλα τους ...αλλα δεν είναι κακομαθημένα , μαθαίνουν να έχουνε υπομονή και περισότερο κατανόηση ....γίνονται γρήγορα ανεξάρτητα και πιο δυναμικά ...απο ότι ένα μοναχοπαίδι ...και ετσι έκλεισα τα ματια και το έκανα χωρίς να το πολυσκεφτό ...

Κοριτσια καλημερα!!!

Τον με προσβαλεις!:P:p:p:pΣαν μοναχοπαιδι εχω να σου πω οτι δεν εχω κανενα αποτα παραπανω χαρακτηριστικα(ισως ημουν λιγο κακομαθημενη οταν ημουν μικρη...) !!!!Σε ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα που περιγραφεις πιστευω οτι ειναι θεμα γονιδιων-παιδιου-διαπεδαγωγησης-και πολλων αλλων παραγοντων...

Σιγουρα καθε αδερφακι συμβαλει στην αναπτυξη της προσωπικοτητας του αλλου παιδιου,αλλα δεν ειναι ολα τα μοναχοπαιδια κακομαθημενα και χωρις δυναμισμο!!!

Για να μην μιλησω παλι για μενα,που δεν ειμαι αντικειμενικη εχω φιλους που εχουν αδερφια και ειναι απιστευτα κακομαθημενοι ακομη και τωρα 30 χρονων γαιδουρια!:shock:Που ολα τα περιμενουν απο τη μαμα και τον μπαμπα...ακομη και λεφτα γιατι ολη μερα πινουν φραπε και ειναι αιωνιοι φοιτητες...που δεν πανε ουτε για καφε αν δεν ενημερωσουν τους γονεις...!

Τα παιδια ειναι μεγαλη ευλογια και ευχομαι να ειμαστε γεροι να τα μεγαλωσουμε σωστα ειτε εχουμε ενα ειτε δυο ειτε περισσοτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

και ομως επρεπε για το παιδι μου, κακα τα ψεματα τα πολλα παιδια γίνονται καλύτερα παιδια ...σε όλα τους συνήθως, όταν βέβαια ειναι και οι γονεις δίπλα τους ...αλλα δεν είναι κακομαθημένα , μαθαίνουν να έχουνε υπομονή και περισότερο κατανόηση ....γίνονται γρήγορα ανεξάρτητα και πιο δυναμικά ...απο ότι ένα μοναχοπαίδι ...

 

ας καταρριφθεί επιτέλους αυτός ο μύθος! ελεος!!!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!

Τον με προσβαλεις!:P:p:p:pΣαν μοναχοπαιδι εχω να σου πω οτι δεν εχω κανενα αποτα παραπανω χαρακτηριστικα(ισως ημουν λιγο κακομαθημενη οταν ημουν μικρη...) !!!!Σε ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα που περιγραφεις πιστευω οτι ειναι θεμα γονιδιων-παιδιου-διαπεδαγωγησης-και πολλων αλλων παραγοντων...

Σιγουρα καθε αδερφακι συμβαλει στην αναπτυξη της προσωπικοτητας του αλλου παιδιου' date='αλλα δεν ειναι ολα τα μοναχοπαιδια κακομαθημενα και χωρις δυναμισμο!!!

Για να μην μιλησω παλι για μενα,που δεν ειμαι αντικειμενικη εχω φιλους που εχουν αδερφια και ειναι απιστευτα κακομαθημενοι ακομη και τωρα 30 χρονων γαιδουρια!:shock:Που ολα τα περιμενουν απο τη μαμα και τον μπαμπα...ακομη και λεφτα γιατι ολη μερα πινουν φραπε και ειναι αιωνιοι φοιτητες...που δεν πανε ουτε για καφε αν δεν ενημερωσουν τους γονεις...!

Τα παιδια ειναι μεγαλη ευλογια και ευχομαι να ειμαστε γεροι να τα μεγαλωσουμε σωστα ειτε εχουμε ενα ειτε δυο ειτε περισσοτερα!!![/quote']

 

Και γω συμμερίζομαι αυτή την άποψη. Ο χαρακτήρας καλλιεργείται και είναι εδώ που οι γονείς πρέπει να έχουν ενεργή ρόλο στη διαπεδαγώγηση.

Αν κάθε μέρα μαζεύω τα παιγνίδια της Εριέττας της δίνω και την εντύπωση ότι είναι υποχρέωση μου. Μαζεύει τα παιγνίδια της, μεταφέρει την τσάντα του σχολείου, συγιρίζει παπούτσια και ξέρει τη θέση των πιο απαραίτητων πραγμάτων στο σπίτι (γάλα, ψωμί, κριτσίνια, μπισκότα, ρούχα, σακούλες σκουπιδιών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη μου ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ......

εσεις που εισαστε μοναχοπαιδια δεν θέλατε οι γονεις σας να σας ειχαν κανει αδερφακι ? Σας αρεσε που εισασταν μονη σας ? εγω ειχα ενα αδερφο και πολυ θα ηθελα να ειχε η μαμα μου κανει και αλλο ενα θα προτιμουσα κορίτσι βέβαια .....αλλα δεν ειχαν την οικονομικη δύναμη να κανουν αλλο ...

Και δεν λέω ότι όλα τα μοναχοπαίδια ειναι και κακομαθημένα υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις απλα εχεις μεγαλύτερς πυθανότητες να κακομάθεις το παιδί σου αν το έχει ενα μόνο, και είναι και φυσιολογικό , δεν λέω απλα,΄κανουνε κακο στο παιδί .....και ειναι ποιο δύσκολο να κακομαθεις το παδί σου όταν εχεις πολλα και να θε ς δεν μπορεις ΄πάντα ,παιζει σημαντικο ρόλο ο γονιος που το μεγαλώνη δεν λέω.......

Link to comment
Share on other sites

καλη μου ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ......

εσεις που εισαστε μοναχοπαιδια δεν θέλατε οι γονεις σας να σας ειχαν κανει αδερφακι ? Σας αρεσε που εισασταν μονη σας ? εγω ειχα ενα αδερφο και πολυ θα ηθελα να ειχε η μαμα μου κανει και αλλο ενα θα προτιμουσα κορίτσι βέβαια .....αλλα δεν ειχαν την οικονομικη δύναμη να κανουν αλλο ...

Και δεν λέω ότι όλα τα μοναχοπαίδια ειναι και κακομαθημένα υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις απλα εχεις μεγαλύτερς πυθανότητες να κακομάθεις το παιδί σου αν το έχει ενα μόνο, και είναι και φυσιολογικό , δεν λέω απλα,΄κανουνε κακο στο παιδί .....και ειναι ποιο δύσκολο να κακομαθεις το παδί σου όταν εχεις πολλα και να θε ς δεν μπορεις ΄πάντα ,παιζει σημαντικο ρόλο ο γονιος που το μεγαλώνη δεν λέω.......

Καλε δεν παρεξηγουμαι!!!!:wink:Εγω προσωπικα δεν τρελλαινομουν στην ιδεα για αλλο αδερφακι!Ημουν απο τα τυχερα παιδακια που επαιξα παρα πολυ στη γειτονια,ειχα πολλους φιλους και οποτε πηγαινα διακοπες με τα ξαδερφια μου οταν γυριζα δε ηθελα αδερφακι!!!:rolleyes:Τωρα αν με ρωτησεις μια χαρα ημουν...και ειμαι!Βεβαια ισως δενομαι παραπανω με τους φιλους μου και το οτι δεν ειχα αδερφακι με "αναγκασε"να ειμαι πιο κοινωνικη ωστε να κανω παρεες!

Τωρα να σου πω θεωρω οτι το μωρο μου δεν ειναι καθολου κακομαθημενο και δεν αφηνω και τους τριτους να τον κακομαθουν...σε καποιες περιπτωσεις ισως ειμαι και παραπανω αυστηρη απο οσο χρειαζεται!

Σε λιγο καιρο που θα ερθει κι αλλο μωρακι στο σπιτι φοβαμαι οτι ισως "κακομαθω" τον μεγαλο(εγινε και μεγαλος το σκατουλη μου)απο τυψεις και ανασφαλεια που δεν θα εχει την αποκλειστικοτητα που ειχε ως τωρα!Σιγουρα θατου κανω περισσοτερα χατηρια και θα ειμαι πιο ελαστικη σε καποιες συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

ας καταρριφθεί επιτέλους αυτός ο μύθος! ελεος!!!!!!!!

 

Ε ναι πια, αυτό έχει κατανήσει αηδία... Οπως και το άλλο "Ενα ίσον κανένα" που πλεον μου κουρελιάζει το νευρικό μου σύστημα.

 

Το Σάββατο μου λεει μια μαμά (γύρω στα 37) με δίδυμα κοριτσάκια "Μην αφήσεις το παιδάκι σου χωρίς αδελφάκι, θα το καταστρέψεις το παιδί". Πρέπει να έπαθα ένα mini εγκεφαλικό εκείνη τη στιγμή αλλά κρατήθηκα να μη το δείξω... Ολοι γνωρίζουμε πόσο καλό είναι τα παιδιά μας να έχουν αδελφάκι, αλλά δε δέχομαι απο κανέναν να μου πει οτι θα καταστρέψω το παιδί μου αν δε του κάνω αδελφάκι. Ουτε το μοναχοπαίδι = κακομαθημένο το δέχομαι.

 

Μη φτάνουμε στα άκρα, γιατί και τα άκρα είναι δυο. Και το άλλο άκρο είναι αυτό που έβλεπα μες στο ΣΚ σε μια απο αυτές τις εκπομπές που φτιάχνουν σπίτια. Σε μια τρόγλη λοιπόν (κυριολεκτικά) λίγων τετραγωνικών ζούσε μια οικογένεια με 5 παιδιά. Κοιμόντουσαν το ένα πάνω στο άλλο, το σπίτι ήταν μες την υγρασία, χωρίς θέρμανση, χωρίς τα απαραίτητα για τα παιδιά. Η μάνα έλεγε οτι συχνά μαλώνει με τον άντρα της γιατί δεν έχουν χρήματα ούτε για το σούπερ μάρκετ. Ηθελαν όμως μεγάλη οικογένεια, και την έκαναν. Για το πώς θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά, ποιός θα ενδιαφερθεί? Ο Alpha? Το Μega?

 

Τα παιδιά είναι ευτυχία, αλλά οφείλουμε να τους προσφέρουμε τουλάχιστον μια αξιοπρεπή ζωή. Οταν σήμερα με τα τόσα προβλήματα που έχει η κοινωνία ακούω ζευγάρια να λένε οτι δεν μπορούν να αποκτήσουν δεύτερο παιδί, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λένε. Και φυσικά πιστεύω οτι το παιδί αυτό μπορεί να μεγαλώσει πολύ ευτυχισμένα, και ισορροπημένα.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι πια, αυτό έχει κατανήσει αηδία... Οπως και το άλλο "Ενα ίσον κανένα" που πλεον μου κουρελιάζει το νευρικό μου σύστημα.

 

Το Σάββατο μου λεει μια μαμά (γύρω στα 37) με δίδυμα κοριτσάκια "Μην αφήσεις το παιδάκι σου χωρίς αδελφάκι, θα το καταστρέψεις το παιδί". Πρέπει να έπαθα ένα mini εγκεφαλικό εκείνη τη στιγμή αλλά κρατήθηκα να μη το δείξω... Ολοι γνωρίζουμε πόσο καλό είναι τα παιδιά μας να έχουν αδελφάκι, αλλά δε δέχομαι απο κανέναν να μου πει οτι θα καταστρέψω το παιδί μου αν δε του κάνω αδελφάκι. Ουτε το μοναχοπαίδι = κακομαθημένο το δέχομαι.

 

Μη φτάνουμε στα άκρα, γιατί και τα άκρα είναι δυο. Και το άλλο άκρο είναι αυτό που έβλεπα μες στο ΣΚ σε μια απο αυτές τις εκπομπές που φτιάχνουν σπίτια. Σε μια τρόγλη λοιπόν (κυριολεκτικά) λίγων τετραγωνικών ζούσε μια οικογένεια με 5 παιδιά. Κοιμόντουσαν το ένα πάνω στο άλλο, το σπίτι ήταν μες την υγρασία, χωρίς θέρμανση, χωρίς τα απαραίτητα για τα παιδιά. Η μάνα έλεγε οτι συχνά μαλώνει με τον άντρα της γιατί δεν έχουν χρήματα ούτε για το σούπερ μάρκετ. Ηθελαν όμως μεγάλη οικογένεια, και την έκαναν. Για το πώς θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά, ποιός θα ενδιαφερθεί? Ο Alpha? Το Μega?

 

Τα παιδιά είναι ευτυχία, αλλά οφείλουμε να τους προσφέρουμε τουλάχιστον μια αξιοπρεπή ζωή. Οταν σήμερα με τα τόσα προβλήματα που έχει η κοινωνία ακούω ζευγάρια να λένε οτι δεν μπορούν να αποκτήσουν δεύτερο παιδί, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λένε. Και φυσικά πιστεύω οτι το παιδί αυτό μπορεί να μεγαλώσει πολύ ευτυχισμένα, και ισορροπημένα.

 

δεν εχω συμφωνησει περισσοτερο με μνμ μεσα στο φορουμ.

και εγω αναρωτιεμαι και μερες παρακολουθω το θεμα,ανηκω στις αναποφασιστες.

η λογικη λεει αλλα απο οτι το συναισθημα.αλλα επειδη τα παιδια περα απο αγαπη χρειαζονται και αλλα πολλα προς το παρρον υπερτερει η λογικη;)

 

υγ.εμενα ξαδερφη του αντρα μου μου εχει πει"μη θυσιασεις το παιδι σου σε αιωνια μοναξια":shock::evil:

 

τωρα πια απανταω και εγω καταλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεχομουν αυτα τα περιεργα που λενε απο ενα μοναχοπαιδι...Οπως εγω δεν μπορω να ξερω πως ειναι να εχεις αδερφια ετσι και οποιος εχει αδερφια δεν ξερει πως ειναι να εισαι μοναχοπαιδι...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

{Οπως και το άλλο "Ενα ίσον κανένα" που πλεον μου κουρελιάζει το νευρικό μου σύστημα. }

{το μοναχοπαίδι = κακομαθημένο}

 

Πόσο με εκνευρίζει όταν ακούω τα παραπάνω. Και στα λένε κατάμουτρα μη ρωτώντας αν θές και ίσως δεν μπορείς να κάνεις άλλο παιδί. Για φαντάσου μια μανούλα να προσπαθεί για παιδί και να ακούει και τα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

κακα τα ψεματα τα πολλα παιδια γίνονται καλύτερα παιδια ...σε όλα τους συνήθως, όταν βέβαια ειναι και οι γονεις δίπλα τους ...αλλα δεν είναι κακομαθημένα , μαθαίνουν να έχουνε υπομονή και περισότερο κατανόηση ....γίνονται γρήγορα ανεξάρτητα και πιο δυναμικά ...απο ότι ένα μοναχοπαίδι ...

 

Aυτό είναι γενικότητα. Έχω διαβάσει ότι στα πολλά παιδιά, μπορεί κάποιο παιδί στη μέση να νιώσει παραμελημένο και καταπιεσμένο γιατί όπως γράφεις και εσύ θα πρέπει οι γονείς να είναι δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

οι ακραίες περιπτώσεις ευτυχώς δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση......

 

φυσικά δε ξέρουμε σε περιπτώσεις όπως της οικογένειας με τα 5 παιδιά υπό ποιες συνθήκες έφτασαν εκεί που έφτασαν... ή αν η τηλεόραση τα παρουσιάζει όλα ως έχουν ή απλά το παρακάνει.....

 

καθένας λειτουργεί με το δικό του τρόπο σκέψης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι , και ειμαι καλομαθημενη και κακομαθημενη , ε και ???? και τι εγινε ?? σε ολη μου τη ζωη μεχρι που θυμαμαι τον εαυτο μου αυτη η λαλακια με στοιχειωνε , αλλα πλεον λεω ειμαι κακομαθημενη και δεν με ενδιαδφερει , καλα κανω και ειμαι . Στην τελικη βρηκα εναν ανθρωπο που να το αγαπαει αυτο , δεν επαθα και τιποτα .

Αυτες οι εκφρασεις μου τι δεινουνε και μενα , ειχα μια φιλη που λεει "αμα εχεις 2-3 παιδια και να πεθανει το ενα εχεις τα αλλα " :shock::shock::shock: oh my god δηλαδη . Ποτε μου δεν εκανα 2ο παιδι για το 1ο , το εκανα γιατι γουσταρα να κανω 2ο παιδι , γιατι ηθελα να ξαναμεινω εγκυος . Και το 3ο για αυτο θελω να το κανω , απο εκει και περα ειναι υπεροχο ναι να εχουνε ο ενας τον αλλο , ειναι υπεροχο να τα βλεπεις να παιζουνε μαζι , ειναι υπεροχο να εχουνε ο ενας τον αλλο να συνομοτουνε στις σκανταλιες .

Βεβαια εννοειτε οτι οσα παιδια και να κανεις πρεπει να εχεις και τις καταληλες προυποθεσεις για να τα μεγαλωσεις με τον καλυτερο τροπο , και εγω θυμαμαι την εκπομπη που φτιαχνουνε σπιτια με τα 5 παιδια που ζουσανε σε αθλιο σπιτι , ητανε ενα χαλι μαυρο και ολα αυτα μονο και μονο γιατι θελανε να κανουνε μεγαλη οικογενεια , το πως θα ζουσανε αυτα τα παιδια και τι βιωτικο επιπεδο θα εχουνε δεν τους ενδιαφερει , αυτο ειναι ανοησια και βλακεια απο μερος των γονεων .Μονο και μονο για να κανουνε παιδια , γιατι και ο καρδιολογος μου 5 παιδια εχει αλλα εκεινος ειναι στρατιωτικος ιατρος που σημαινει 2 μισθους , συν 1 μισθο η γθναικα του επειδη εργαζεται , τα ζουνε αξιοπρεπως τα παιδια τους και εχουνε οτι χρειαστουνε . Καλυτερα ο καθενας να κανει οσα παιδια μπορει για να γινονται αργοτερα ευτυχισμενοι ανθρωποι αυτα τα παιδια χωρις εληψεις και αποθημενα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη viki35. ας κανει ο καθενας οσα παιδια θελει ΑΛΛΑ με βασικη προυποθεση να εχουν αξιοπρεπη ζωη. οταν βλεπω οικογενιες με πολλα παιδια που δεν εχουν ουτε να φανε ,με πιανει ....! δεν μιλαω για πλουτη αλλα θεωρω δεδομενο οτι πρεπει να εχουν ικανοποιητικη στεγαση, φαγητο, παιχνιδα, μορφωση και πολυυυυυ αγαπη. το να βλεπω παιδια με κουρελια που καποιες μερες εχουν φαγητο και καποιες οχι και φυσικα να δουλευουν απο μικρα γιατι ειναι λεει οι αναγκες πολλες, συγνωμη αλλα δεν ειναι αποδεκτο. ενα παιδι μπορεις να κανεις για να του εξασφαλισεις τα απαραιτητα? τοτε κανε ενα. μπορεις 2 κανε 2 μπορεις 5 κανε 5 γιατι οχι?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτες οι εκφρασεις μου τι δεινουνε και μενα , ειχα μια φιλη που λεει "αμα εχεις 2-3 παιδια και να πεθανει το ενα εχεις τα αλλα " :shock::shock::shock: oh my god δηλαδη .

 

εντάξει είπαμε.....

όχι κι έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ξέφυγε λιγάκι η κουβέντα... για 2ο παιδι μιλάμε όχι για 5ο.

και δε νομίζω οικονομικώς να πέσεις "έξω" με το 2ο παιδί, ναι μεν διπλασιαζονται τα έξοδα αλλα με σωστή διαχείρηση μπορει καποιος να ανταπεξέλθει.

Αντι για παράδειγμα να τους αγοράσεις από δυο ζευγάρια παπουτσια αγοράζεις από ένα κοκ. δε χάλασε ο κόσμος ουτε και τα παιδια αισθανονται οτι στερουνται.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι πια, αυτό έχει κατανήσει αηδία... Οπως και το άλλο "Ενα ίσον κανένα" που πλεον μου κουρελιάζει το νευρικό μου σύστημα.

 

Το Σάββατο μου λεει μια μαμά (γύρω στα 37) με δίδυμα κοριτσάκια "Μην αφήσεις το παιδάκι σου χωρίς αδελφάκι, θα το καταστρέψεις το παιδί". Πρέπει να έπαθα ένα mini εγκεφαλικό εκείνη τη στιγμή αλλά κρατήθηκα να μη το δείξω... Ολοι γνωρίζουμε πόσο καλό είναι τα παιδιά μας να έχουν αδελφάκι, αλλά δε δέχομαι απο κανέναν να μου πει οτι θα καταστρέψω το παιδί μου αν δε του κάνω αδελφάκι. Ουτε το μοναχοπαίδι = κακομαθημένο το δέχομαι.

 

Μη φτάνουμε στα άκρα, γιατί και τα άκρα είναι δυο. Και το άλλο άκρο είναι αυτό που έβλεπα μες στο ΣΚ σε μια απο αυτές τις εκπομπές που φτιάχνουν σπίτια. Σε μια τρόγλη λοιπόν (κυριολεκτικά) λίγων τετραγωνικών ζούσε μια οικογένεια με 5 παιδιά. Κοιμόντουσαν το ένα πάνω στο άλλο, το σπίτι ήταν μες την υγρασία, χωρίς θέρμανση, χωρίς τα απαραίτητα για τα παιδιά. Η μάνα έλεγε οτι συχνά μαλώνει με τον άντρα της γιατί δεν έχουν χρήματα ούτε για το σούπερ μάρκετ. Ηθελαν όμως μεγάλη οικογένεια, και την έκαναν. Για το πώς θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά, ποιός θα ενδιαφερθεί? Ο Alpha? Το Μega?

 

Τα παιδιά είναι ευτυχία, αλλά οφείλουμε να τους προσφέρουμε τουλάχιστον μια αξιοπρεπή ζωή. Οταν σήμερα με τα τόσα προβλήματα που έχει η κοινωνία ακούω ζευγάρια να λένε οτι δεν μπορούν να αποκτήσουν δεύτερο παιδί, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λένε. Και φυσικά πιστεύω οτι το παιδί αυτό μπορεί να μεγαλώσει πολύ ευτυχισμένα, και ισορροπημένα.

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν έχω να πω τίποτα. Με κάλυψες απόλυτα. Το είδα και εγώ και τα ίδια πράγματα σκέφτηκα. Άραγε πως νιώθουν αυτά τα 5 παιδιά, χωρίς τα βασικά από τους γονείς τους ?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ξέφυγε λιγάκι η κουβέντα... για 2ο παιδι μιλάμε όχι για 5ο.

και δε νομίζω οικονομικώς να πέσεις "έξω" με το 2ο παιδί, ναι μεν διπλασιαζονται τα έξοδα αλλα με σωστή διαχείρηση μπορει καποιος να ανταπεξέλθει.

Αντι για παράδειγμα να τους αγοράσεις από δυο ζευγάρια παπουτσια αγοράζεις από ένα κοκ. δε χάλασε ο κόσμος ουτε και τα παιδια αισθανονται οτι στερουνται.

 

 

Από την απάντησή σου καταλαβαίνω και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ότι τα παιδιά σου είναι μικρά σε ηλικία. Αν ήτανε στην εφηβεία δεν νομίζω ότι θα είχες την ίδια άποψη.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ξέφυγε λιγάκι η κουβέντα... για 2ο παιδι μιλάμε όχι για 5ο.

και δε νομίζω οικονομικώς να πέσεις "έξω" με το 2ο παιδί, ναι μεν διπλασιαζονται τα έξοδα αλλα με σωστή διαχείρηση μπορει καποιος να ανταπεξέλθει.

Αντι για παράδειγμα να τους αγοράσεις από δυο ζευγάρια παπουτσια αγοράζεις από ένα κοκ. δε χάλασε ο κόσμος ουτε και τα παιδια αισθανονται οτι στερουνται.

 

Το θέμα αναλύεται σε σχέση με τον αριθμό των παιδιών και τα οικονομικά της οικογένειας, και αυτή τη λογική συζητάμε. Θέλω να πω οτι η απόφαση δεν είναι μόνο πόσα παιδιά θέλουμε αλλά και πόσα παιδιά μπρούμε αξιοπρεπώς να μεγαλώσουμε. Αν τα οικονομικά μου και ο χρόνος μου, μου επιτρέπουν να έχω 5 παιδιά, τόσα θα κάνω, αν μόνο ένα, για εμένα το καλύτερο είναι να μείνω με ένα. Και δε μιλάμε για τα παπούτσια μόνο... αυτό είναι το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καμια εδω μεσα δεν νομιζω να υποστηριζει οτι εχεις δεν εχεις κανε παιδια και μεγαλωσε τα μονο με αγαπη,κακα τα ψεματα ξερουμε ολες οτι κατι τετοιο δεν ισχυει.Μιλαμε για τις περιπτωσεις που μπορεις αλλα το σκεφτεσαι η Mytreasure νομιζω οτι απλα ειπε οτι δεν ειναι τοσο τραγικα μεγαλυτερα τα εξοδα με 2 παιδια απ'οτι με ενα παιδι και το πιστευω κι εγω αυτο και ας φτασουν και στην εφηβεια.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την απάντησή σου καταλαβαίνω και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ότι τα παιδιά σου είναι μικρά σε ηλικία. Αν ήτανε στην εφηβεία δεν νομίζω ότι θα είχες την ίδια άποψη.

ναι ειναι μικρά και τα έξοδα ευτυχώς λίγα, αλλα όταν τα έκανα στο σπίτι μπαίναν 2 μισθοί και τώρα κανενας!:(.

δεν ξερω όμως πώς θα ειμαστε σε 10 χρόνια...κανείς δεν ξέρει, αλλα δε θα πω τι τα ήθελα και τα έκανα αφου δεν εχω λεφτα να τα θρεψω. θα βρω τροπο...

Αν ηταν στην εφηβεια τωρα και τα οικονομικα μας οπως ειναι τώρα, ας τα να πάνε, αλλά για το 2ο παιδι το συζητας οταν και το π΄ρωτο ειναι μικρό και οχι στα 15. Πάντως εμεις στο κολυμβητηριο για 2 παιδια πληρώνουμε 220? ενω καποιος για ενα πληρώνει 170 ?, άρα τυχαινουμε και σε προσφορες:P, φαντασου καποιος με τρια 150?!!!

Link to comment
Share on other sites

, ειχα μια φιλη που λεει "αμα εχεις 2-3 παιδια και να πεθανει το ενα εχεις τα αλλα " :shock::shock::shock: oh my god δηλαδη . .

 

 

κι εγω την ειχα αυτη τη φιλη....:evil::evil::evil:

εχω ακουσει ακριβως την ιδια ατακα οταν της ειπα οτι σκεφτομαι να κανω 2ο παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσακια.....οποια θελει δευτερο , κανει...οποια δεν θελει, δεν κανει!

'Πρεπει' δεν υπαρχει...

Αν στ'αληθεια θελετε να κανετε ενα παιδακι, ολα τα προβληματα που βλεπετε μπροστα σας τωρα, θα βρουν λυση αμεσα!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε aleca τα είπες μια χαρά κι ήμουν έτοιμη να γράψω το ίδιο.Ο καθένας ρυθμίζει τη ζωή του όπως νομίζει καλύτερα...'ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες για να πείσουμε για την επιλογή μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...