Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερο Παιδί & Προβληματισμοί


BIZELI

Recommended Posts

Γεγονός ειναι οτι καμία μάνα που έκανε δεύτερο παιδί δε το μετάνοιωσε στη ζωή της. Αντίθετα, αρκετές απο τις μητέρες που έμειναν με ένα στην πορεία ευχήθηκαν να είχαν πάρει άλλη απόφαση.

 

Ομως, μήνες τώρα έχει τεθεί αυτό θέμα και στη δική μου οικογένεια... εγω όμως δεν μπορώ να αποφασίσω... Ο άντρας μου θέλει σαν τρελός. Εγώ όμως φοβάμαι πάααααρα πολύ και έχω τους γνωστούς προβληματισμούς για το μέλλον το δικό μας και του παιδιού που ήδη έχουμε.

 

Μέσα στα 2 1/2 χρόνια που ο Θεός με αξίωσε να μεγαλώνω το αγοράκι μου, βλέπω πλεον καθαρά οτι τα παιδιά κάθε άλλο παρά μεγαλώνουν μόνα τους όπως μας έλεγαν οι γιαγιάδες μας και ίσως οι μαμάδες μας. Ενα παιδί, για να μεγαλώσει σωστά, θέλει να είσαι εκεί, να του προσφέρεις όχι μόνο αγάπη, αλλά και μια ποιότητα ζωής, να μπορείς στη ζωή του να το στηρίξεις στις επιλογές του, και χίλια δυο άλλα πράγματα.

 

Απο την άλλη βέβαια, δεν σας κρύβω, οτι με χαλάει οταν τον βλέπω κάποιες φορές στο δωμάτιό του να παίζει μόνος του...

 

....

 

....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 591
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nα φανταστώ οτι δεν το επιδειώξατε ε!! Κοίτα αν είσαι έγκυος τότε το σποράκι πήρε μόνο του πρωτοβουλία και ήρθε για να μείνει:-D

Απο την άλλη αν δεν είσαι είναι μια καλή ευκαιρία να δεις πως αισθάνεσαι με το ερχομό ενος 3 παιδιού..Τα αισθήματα σου είναι θετικά ή αρνητικά;

φοβαμαι.....δεν ξερω πως αισθανομαι. νομιζω θα το αντιμετωπιζα καλυτερα αν το ηξερα και αν ηταν 2-3 χρονια αργοτερα...:|

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι.....δεν ξερω πως αισθανομαι. νομιζω θα το αντιμετωπιζα καλυτερα αν το ηξερα και αν ηταν 2-3 χρονια αργοτερα...:|

 

Ti να πω βρε Αpricot..εγώ αν έμενα έγκυος στο δευτερο κατα λάθος θα μου καλοάρεζε απο την μία, νομίζω, γιατι θα με έβγαζε απο την δυσκολη θέση να το αποφασήσω για όλους τους παραπάνω λόγους που είπαν. Θα κάνω σίγουρα και άλλο αλλα το πότε δεν ξέρω:D:D!!

 

Καλε να χαρείς αν είσαι....

Να μας πεις νέα..Γιατί δεν κάνεις ένα τεστακι να δεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει να κανω τεστ αλλα το αφηνω μηπως εχω τη δυναμη να το κανω αυριο. αυριο θα ειναι η 6η μερα. απλα σκεφτομαι μηπως αδιαθετησω μεχρι σημερα το βραδυ για αυτο το αφηνω. δεν ξερεις καμμια φορα μπορει να ειναι απο το αγχος αλλα παλι αγχος ξεκινησα να εχω μολις χθες που το συνηδητοποιησα..ουφ!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι πρεπει να κανω τεστ αλλα το αφηνω μηπως εχω τη δυναμη να το κανω αυριο. αυριο θα ειναι η 6η μερα. απλα σκεφτομαι μηπως αδιαθετησω μεχρι σημερα το βραδυ για αυτο το αφηνω. δεν ξερεις καμμια φορα μπορει να ειναι απο το αγχος αλλα παλι αγχος ξεκινησα να εχω μολις χθες που το συνηδητοποιησα..ουφ!

 

Ax βρε κοριτσι...κανε ενα τεστ να ξερεις μια ωρα αρχιτερα!Σου ευχομαι το καλυτερο αποτελεσμαγια σενα...

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός ειναι οτι καμία μάνα που έκανε δεύτερο παιδί δε το μετάνοιωσε στη ζωή της. Αντίθετα, αρκετές απο τις μητέρες που έμειναν με ένα στην πορεία ευχήθηκαν να είχαν πάρει άλλη απόφαση.

 

Ομως, μήνες τώρα έχει τεθεί αυτό θέμα και στη δική μου οικογένεια... εγω όμως δεν μπορώ να αποφασίσω... Ο άντρας μου θέλει σαν τρελός. Εγώ όμως φοβάμαι πάααααρα πολύ και έχω τους γνωστούς προβληματισμούς για το μέλλον το δικό μας και του παιδιού που ήδη έχουμε.

 

Μέσα στα 2 1/2 χρόνια που ο Θεός με αξίωσε να μεγαλώνω το αγοράκι μου, βλέπω πλεον καθαρά οτι τα παιδιά κάθε άλλο παρά μεγαλώνουν μόνα τους όπως μας έλεγαν οι γιαγιάδες μας και ίσως οι μαμάδες μας. Ενα παιδί, για να μεγαλώσει σωστά, θέλει να είσαι εκεί, να του προσφέρεις όχι μόνο αγάπη, αλλά και μια ποιότητα ζωής, να μπορείς στη ζωή του να το στηρίξεις στις επιλογές του, και χίλια δυο άλλα πράγματα.

 

Απο την άλλη βέβαια, δεν σας κρύβω, οτι με χαλάει οταν τον βλέπω κάποιες φορές στο δωμάτιό του να παίζει μόνος του...

 

....

 

....

 

 

Αν το έγραφα εγώ δεν θα άλλαζα ούτε μια λέξη....

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός ειναι οτι καμία μάνα που έκανε δεύτερο παιδί δε το μετάνοιωσε στη ζωή της. Αντίθετα, αρκετές απο τις μητέρες που έμειναν με ένα στην πορεία ευχήθηκαν να είχαν πάρει άλλη απόφαση.

 

Ομως, μήνες τώρα έχει τεθεί αυτό θέμα και στη δική μου οικογένεια... εγω όμως δεν μπορώ να αποφασίσω... Ο άντρας μου θέλει σαν τρελός. Εγώ όμως φοβάμαι πάααααρα πολύ και έχω τους γνωστούς προβληματισμούς για το μέλλον το δικό μας και του παιδιού που ήδη έχουμε.

 

Μέσα στα 2 1/2 χρόνια που ο Θεός με αξίωσε να μεγαλώνω το αγοράκι μου, βλέπω πλεον καθαρά οτι τα παιδιά κάθε άλλο παρά μεγαλώνουν μόνα τους όπως μας έλεγαν οι γιαγιάδες μας και ίσως οι μαμάδες μας. Ενα παιδί, για να μεγαλώσει σωστά, θέλει να είσαι εκεί, να του προσφέρεις όχι μόνο αγάπη, αλλά και μια ποιότητα ζωής, να μπορείς στη ζωή του να το στηρίξεις στις επιλογές του, και χίλια δυο άλλα πράγματα.

 

Απο την άλλη βέβαια, δεν σας κρύβω, οτι με χαλάει οταν τον βλέπω κάποιες φορές στο δωμάτιό του να παίζει μόνος του...

 

....

 

....

 

δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο........

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα με την παρέα για το παιχνίδι το έχω σε ένα βαθμό και εγώ που έχω διαφορετικού φύλου και με διαφορά 5 ετών. Βέβαια δεν μπορεί να θεωρηθεί αυτό σοβαρός λόγος για 2ο παιδί. Βλέπω όμως ότι αν και παίζουν βέβαια πολλές ώρες μαζί δεν μπορούμε να επαναπαυθούμε και πρέπει να φροντίζουμε για παρέα. Αν και κουραστικό για τους γονείς έχει και τα θετικά του γιατί το παιδί μαθαίνει να αλληλεπιδρά ακόμη περισσότερο με άτομα και περιβάλλοντα πέραν του δικού του. Και εγώ έχω αδερφό μικρότερο κατά 4 χρόνια και ζηλεύω καμιά φορά το δέσιμο αδελφών ίδιου φύλου και/ή ίδιας ηλικίας. Από την άλλη δεν έχω βιώσει έντονο ανταγωνισμό μέσα στην οικογένεια όπως γίνεται καμιά φορά. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά της. Έχω καταλήξει ότι παιδιά κάνουμε για να ικανοποιήσουμε δικές μας ανάγκες και δευτερευόντως των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την παρέα για το παιχνίδι το έχω σε ένα βαθμό και εγώ που έχω διαφορετικού φύλου και με διαφορά 5 ετών. Βέβαια δεν μπορεί να θεωρηθεί αυτό σοβαρός λόγος για 2ο παιδί. Βλέπω όμως ότι αν και παίζουν βέβαια πολλές ώρες μαζί δεν μπορούμε να επαναπαυθούμε και πρέπει να φροντίζουμε για παρέα. Αν και κουραστικό για τους γονείς έχει και τα θετικά του γιατί το παιδί μαθαίνει να αλληλεπιδρά ακόμη περισσότερο με άτομα και περιβάλλοντα πέραν του δικού του. Και εγώ έχω αδερφό μικρότερο κατά 4 χρόνια και ζηλεύω καμιά φορά το δέσιμο αδελφών ίδιου φύλου και/ή ίδιας ηλικίας. Από την άλλη δεν έχω βιώσει έντονο ανταγωνισμό μέσα στην οικογένεια όπως γίνεται καμιά φορά. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά της. Έχω καταλήξει ότι παιδιά κάνουμε για να ικανοποιήσουμε δικές μας ανάγκες και δευτερευόντως των άλλων.

 

 

Εγώ νιώθω ολοκληρώμενη με ένα παιδί. Αν θα έκανα δεύτερο θα το έκανα μόνο για τον γιο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είμαι στις αναποφάσιστες... αν και μετά απο δύο παλλίνδρομες και την κόρη μου να έχει φτάσει 5 χρονών μάλλον είναι απίθανο να προχωρήσω σε δεύτερη εγκυμοσύνη...Η κόρη μου δε ούτε που να το ακούσει δεν θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Τι πολυτιμότερο μπορεί να προσφέρει μια μάνα στο παιδί της από ένα αδελφάκι?

 

μην είσαι τόσο σίγουρη....δεν συμβαίνει πάντα αυτό! να έχουν καλές σχέσεις τα αδερφια μεγωλώνοντας δλδ....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι στις αναποφάσιστες... αν και μετά απο δύο παλλίνδρομες και την κόρη μου να έχει φτάσει 5 χρονών μάλλον είναι απίθανο να προχωρήσω σε δεύτερη εγκυμοσύνη...Η κόρη μου δε ούτε που να το ακούσει δεν θέλει!

 

 

 

Και εμένα ο γιος μου όταν τον ρωτάω λέει πως δεν θέλει αδερφάκι. Νομίζω όμως ότι δεν είναι ώριμος να σκεφτεί όπως πρέπει. Αχ δύσκολη απόφαση. Παρακαλούσα να είχα κάνει δίδυμα, οπότε δεν θα έμπαινα καν σε διαδικασία επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ήμουν έγκυος είχα το γνωστό δίλημμα εάν έπρεπε να κρατήσω βλαστοκύτταρα του παιδιού ή οχι. Μάλιστα οι εταιρίες φύλαξης βλαστοκυττάρων έγραφαν στα προσπέκτους τους "Το πολυτιμότερο δώρο για το παιδί σας".

 

Οταν ρώτησα τον αιματολόγο μου τη γνώμη του σχετικά, μου απάντησε "το πολυτιμότερο δώρο για το παιδί σου είναι να του κάνεις ένα αδελφάκι". Το αναφέρω σαν έναν ακόμα λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούσα να είχα κάνει δίδυμα, οπότε δεν θα έμπαινα καν σε διαδικασία επιλογής.

 

Να ήξερες πόσες φορές το έχω σκεφτεί... Πακέτο τα πρώτα χρόνια, αλλά ξεμπερδεύεις μια και καλή! Τυχερούλες οι διδυμομανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Τι πολυτιμότερο μπορεί να προσφέρει μια μάνα στο παιδί της από ένα αδελφάκι?

 

μην είσαι τόσο σίγουρη....δεν συμβαίνει πάντα αυτό! να έχουν καλές σχέσεις τα αδερφια μεγωλώνοντας δλδ....

 

Εγώ έχω 2 παιδιά αλλά θα διαφωνήσω με τη φίλη vag. Όντως, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα... Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί μπορεί κανείς να επιλέξει να έχει μόνο ένα παιδί. Επίσης συμφωνώ με την Morchelina: "παιδιά κάνουμε για να ικανοποιήσουμε δικές μας ανάγκες και δευτερευόντως των άλλων".

Από την άλλη, όταν ο ένας σύζυγος θέλει δεύτερο (ή τρίτο κτλ) παιδί και ο άλλος όχι, τότε εκεί είναι ένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι στις αναποφάσιστες... αν και μετά απο δύο παλλίνδρομες και την κόρη μου να έχει φτάσει 5 χρονών μάλλον είναι απίθανο να προχωρήσω σε δεύτερη εγκυμοσύνη...Η κόρη μου δε ούτε που να το ακούσει δεν θέλει!

ε... τοτε εσυ εισαι κατα καποιο τροπο απο τις τυχερες αφου δεν σου ζηταει...

εμενα που μου πεταει κατι δολοφονικες ατακες του στυλ "αυτο θα το κρατησω για αμα κανω αδερφακι..."

δυσκολες αποφασεις!

 

τωρα ειδα οτι και η anastasiapil ειναι εξισου τυχερη! εγω, τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου με ρώτησε πως έρχονται τα αδερφάκια στο σπίτι μας? Ποιος τα φέρνει? Η ηλίθια μάνα της απάντησα ότι τα στέλνει ο Χριστούλης όταν είμαστε αγαπημένη οικογένεια. Προχτές την άκουσα να λέει στο Χριστούλη αφού αγαπώ τη μαμά και το μπαμπά γιατί δεν μου στέλνεις αδερφάκι? Θέλεις να κάνω την προσευχή μου κάθε βράδυ?

 

Μετά ήθελα να πάω να πέσω μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας.

 

ΥΓ. Η κόρη μου έχει κλείσει 2.5 (λάθος τικεράκι).

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Τι πολυτιμότερο μπορεί να προσφέρει μια μάνα στο παιδί της από ένα αδελφάκι?

 

πραγματικά ως μοναχοπαίδι ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι, τώρα πια δεν ξέρω συμφωνώ απόλυτα, είναι ακριβώς αυτά που νιώθω, με το κείμενο της κοπέλας πιο πάνω, το έχουν ήδη κάνει κουότ άλλες κοπέλες, οπότε δε θέλω να φορτώνω τη σελίδα, αλλά και πάλι έτσι είναι? όλα τα άλλα που κάνουν οι γονείς είναι αμελητέα, να είσαι κοντά του, να το φροντίζεις, να φροντίζεις για το μέλλον του? δεν ξέρω, οι προβληματισμοί που είχα έτσι κι αλλιώς είναι πολύ πιο έντονοι τώρα που είμαστε με 1 μισθό λόγω κρίσης, που ζοριζόμαστε οικονομικά και το μέλλον για όλους μας είναι αβέβαιο, και βλέπω άλλα ζευγάρια στην ίδια οικονομική κατάσταση με εμάς, που προχωρούν άμεσα στην απόκτηση 2ου παιδιού, θεωρώντας ότι αφού έτσι κι αλλιώς θα το κάνουν, είναι δεδομένο δηλ. για κάποιους, γιατί να μην το κάνουν τώρα που το πρώτο είναι μωρό, ακόμη και εν μέσω κρίσης, που τα έξοδα είναι πολλά και τα έσοδα λίγα, εγώ πάλι γιατί το σκέφτομαι? γιατί έχω ξεμείνει πολλές φορές και για να αγοράσω πάνες, τρόφιμα και άλλα πληρώνω με πιστωτική, κι αν είχα δεύτερο? τι θα κάναμε? θα πεινάσουμε όλοι μαζί? και μετά, σχολεία-σπουδές?

αν πάλι είχα δουλειά, και πήγαινε σταθμό, μπορεί να τα έβλεπα πάλι αλλιώς, που θα αφήσω κι άλλο μωράκι σε σταθμό? είναι όλα πάντα ιδανικά όταν αποφασίζουμε να κάνουμε παιδί?,

κι αν δεν είναι και θέλουμε?, γιατί πέρα από όλα, και κυρίως την κούραση που νιώθω, θα ήθελα άλλο ένα παιδάκι,ναι εγωιστικά, για να έχω κι αλλα χεράκια να με χαιδεύουν όταν είμαι άρρωστη και άλλα ματάκια να με κοιτάνε με αγάπη, γιατί τώρα που έγινα μάνα κατάλαβα ότι μετά από τους γονείς τα παιδιά μας είναι οι μόνοι άνθρωποι που θα μας αγαπήσουν πραγματικά!

σκόρπιες σκέψεις, έχω ακόμη χρόνο να σκεφτώ, είναι μόλις 1,5 ο μικρός μου, όμως ο καιρός περνά και απόφαση δεν βλέπω να παίρνουμε

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...