Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβληματα με νονα


MELYDIA

Recommended Posts

Ανεξάρτητα από τη συμπεριφορά του πεθερικού, εμένα η νονά του γιού μου, τον βάφτισε 13 χρονών. Ο παπάς δεν είπε τίποτα. Μήπως, αν δεν θέλεις φασαρίες δηλαδή, να άλλαζες..... παπά? Στα πράγματα αυτά δεν υπάρχει κοινή στάση, ο κάθε παπάς κάνει ό,τι θέλει. Αυτό βέβαια, αν θέλεις να κάνεις νονά του παιδιού σου ένα κακομαθημένο κοριτσάκι, που δεν μπορεί να τα βρει με τη μάνα του στα 10.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσο αφορά το διαδικαστικό επειδή όπως είπα και σε ένα άλλο ποστ τα έχω πρόσφατα γιατί μεθαύριο βαφτίζω ένα μωράκι, στην εκκλησία που πήγαμε μας το είπανε σαν όρο παρόλα αυτά σε μια μαζική συγκέντρωση που κάνανε ήταν ένα ζευγάρι που είχε μικρή νονά και ο παπάς το ψιλο δέχτηκε. Έχει να κάνει λοιπόν και με την εκκλησία.

 

Για μένα όμως το θέμα δεν είναι αυτό. Θέλεις το παιδί σου να έχει επαφές με τέτοιους ανθρώπους για όλη του την ζωή? Γιατί υποτίθεται ότι τον νονό τον διαλέγεις για να έχει μια ιδιαίτερη επαφή με το παιδί. Αν έχεις στο μυαλό σου ότι μια που το βάφτισε και μια που δεν θα το ξαναδεί οκ.

Εγώ πάντως όταν σκεφτόμουν ποιος θα τον βαφτίσει τον δικό μου σκεφτόμουν με την λογική ότι θα είναι κάποιος που θα το αγαπάει και θα το νοιάζεται. Να μην σας πω για την κουμπάρα μας που δεν έχει έρθει ακόμα να τον δει... Είναι 7,5 ο μπέμπης.

Και έτσι διάλεξα την ξαδέλφη μου, που είναι εγγυημένη επιλογή.

 

Σου εύχομαι να διαλέξεις το καλύτερο για το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κ εγω πως μαλλον πρεπει να αλλαξετε νονα.. οχι για το αν θα το δεχτει η οχι η εκκλησια αλλα γιατι ο χαρακτηρας των συγκεκριμενων ατομων δεν ειναι κ τοσο σοι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικα...με εβρισε!!!!!!!:twisted:αλλαξαμε με το καλο νονα,ομως ο αντρας μου,λαθος του βεβαια,μπουχτισμενος απο την συμπεριφορα της,δεν την ενημερωσε καν.:|εστειλε προσκλητηριο στην μητερα του-κολλητη της,με τα ονοματα των καινουριων νονων,και με πηρε λοιπον η πρωιν νονα εμενα τηλεφωνο,μια μερα πριν την βαφτιση για να με βρισει χυδαια,να μου ριχνει καταρες και να με απειλει,πως θα το μετανιωσω πικρα.εγω που ελεγα στον αντρα μου επι εβδομαδες να παρει να την ενημερωσει,και τελικα ακουσα εγω την κατσαδα!!!!εχω στεναχωρεθει,μια μερα πριν την βαφτιση και με καταρες!ειχα τοσα να της πω και να της σειρω,αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε αντε να κοψει το λαιμό της που σου έριχνε και κατάρες. Ξέχασέ το κούκλα μου (μια κουβέντα είναι αυτή το ξέρω) και κοιτα να χαρείς το μυστήριο. Στο κάτω κάτω το παιδάκι σου γίνεται χριστιανούλα. Αι σιχτιρ που ήθελε και ενημέρωση η κυρα απαυτούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανε αγαπη μου το μυστηριο αυριο με την ευλογια του θεου και ασε τους κακους ανθρωπους στηνντυχη τους.

να πεις βεβαια τα νεα στην πεθερουλα σου να δει εστω και τωρα τι φιλες εχει...

 

τελικα οι ανθρωποι δεν κρυβονται, οσο και να θελουν...

με το καλο αυριο!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ανθρωποι δεν κρυβονται, οσο και να θελουν...

με το καλο αυριο!!

 

 

ααα ναι να δει τι καλος ανθρωπος ειναι η φιλεναδα της, που καταριεται το εγγονι της!!!! δε παει καλα ο κοσμος ρε παιδια! στη θεση της δε θα παιρνα καθολου τηλ. και δε θ ασχολιομουν καθολου. ΚΑΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!... Ελεος!!!! μη δινεις σημασια, με τοσα προβληματα που σας δημιουργησε πιστευω πως ανετα οι καταρες θα γυρισουνε πανω της!!!! και να χειρεστε και το κοριτσακι σας και τη νονα του που ειμαι 1000000 % σιγουρη πως θα ειναι πολυ πολυ καλυτερη απο τη φιλεναδα της πεθερας!

 

:-P:-P:-P:-P:-P

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια!βαφτισαμε και ηταν πολυ ωραια,δεν εκλαψαν καθολου-μαλιστα γελουσαν πολυ-φοβαμαι ομως πως η ιστορια μας δεν τελειωνει εδω!:( μια καλη μου φιλη βαφτισε την μικρη,μονο που η ιδια ειναι αβαφτιστη...αρχικα πιστευα και της προτεινα να το βαφτισει ο αντρας της,που ειναι βαφτισμενος,αλλα για λογους που δεν γνωριζω,ενω ηταν παρον δεν συμμετειχε και το βαφτισε εκεινη.πιστευει μαλιστα οτι ειναι ακυρη η βαφτιση,αφου ως νονα δεν ειναι βαφτισμενη,εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι,αυτο λεει,αλλα...λες να αρκει αυτο?

 

αμα ειναι γραμμενο ειναι και επισημο:!::!::!:πηγαιντε και τα χαρτια της βαφτισης να περαστουν στην οικογ. μεριδα στο ληξιαρχειο κλπ και ....ασε να κουρευτει οποιος ερθει μετα και σου πει το αντιθετο. απο τη στιγμη που εει υπογραψει ο παπας, ποιος θα γυρισει να σου πει πως " η νονα ηταν αβαφτιστη?" μη τρελαθουμε κιολας!!!! αληθεια πως εγινε ολη αυτη η φαση δε καταλαβα? μου φαινεται περιεργο γιατι η ζητανε οι παπαδες για τους νονους, η παλια ταυτοτητα οπου λεει το θρησκευμα η ληξ. πραξη βαφτισης του νονου...αυτουνου πως του ξεφυγε ή πως το ξεπερασατε?...η μηπως θεωρησε πως αφου ειναι παντρεμενη αρα ειναι και βαφτισμενη?:confused::confused::confused::confused:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια!βαφτισαμε και ηταν πολυ ωραια,δεν εκλαψαν καθολου-μαλιστα γελουσαν πολυ-φοβαμαι ομως πως η ιστορια μας δεν τελειωνει εδω!:( μια καλη μου φιλη βαφτισε την μικρη,μονο που η ιδια ειναι αβαφτιστη...αρχικα πιστευα και της προτεινα να το βαφτισει ο αντρας της,που ειναι βαφτισμενος,αλλα για λογους που δεν γνωριζω,ενω ηταν παρον δεν συμμετειχε και το βαφτισε εκεινη.πιστευει μαλιστα οτι ειναι ακυρη η βαφτιση,αφου ως νονα δεν ειναι βαφτισμενη,εσεις τι λετε?

Ειναι λιγο πολυπλοκο το ζητημα.Στα χαρτια και στους νομους το παιδι ειναι βαφτισμενο.Οταν ο αναδοχος ομως ειναι αβαφτιστος ειναι θεωρητικα και για πνευματικους λογους δεν μπορει να βαφτησει καποιος καποιον χριστιανο στο ονομα του Θεου χωρις να ειναι αυτος χριστιανος

Τωρα το κολημα εξαρταται απο τις θρησκευτικες πεποιθησεις του ζευγαριου.Αν τους ενδιαφερει μονο το ονομα τελειωσε η υποθεση-Πας τα χαρτια στο δημαρχειο και τελος .Αν το ψαχνουν λιγο βαθυτερα...Δεν ξερω.Πρεπει μαλον να ρωτησουν καποιον ιερεα.(το ξερουν οτι η νονα ηταν αβαφτιστη?

Οχι δεν ζητανε τοσες λεπτομερειες παντα στην εκκλησια γιατι θεωρουν αυτονοητο το γεγονος οτι καποιος θελει να συμετεχει στα μυστηρια της εκκλησιας οτι ειναι ορθοδοξος.Αλλιως δεν συμετεχει.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμενος παπας δεν ζητησε να δει κανενα εγγραφο απο τους νονους-ουτε ταυτοτητα.και για να μην προκαλεσει προβλημα,δεν του το ειπαμε βεβαια,μιας που ηταν τελευταια στιγμη να βαφτιστει το παιδακι.εγω να σας πω περιμενα να το βαφτισει η εστω να συμμετασχει ο αντρας της,αλλα ηταν τοση η αγανακτηση απο ολα τα προηγουμενα και τετοια η λαχταρα επιτελους να βαφτιστει,που δεν εδωσα καμια σημασια εκεινη την στιγμη!:roll:το θεμα ειναι,οτι η κοπελα μας φερθηκε καλυτερα απο καθε αλλον 'βαφτισμενο'!ειναι καλος ανθρωπος,αγαπαει την μικρη,και εκει που κανεις 'βαφτισμενος' φιλος μας δεν ηθελε να βαφτισει το παιδακι μας,θυσιαστικε ουσιαστικα αυτη!μια πραξη χριστιανικη!τωρα την μικρη την διαβασε ο παπας,την βουτηξε σε αγιασμενα νερα,της εδωσε ευχη-να ειναι ολα ακυρα?της ειπα οτι αν μας τρωνε το σαρακι και οι τυψεις,μπορει στο μελλον να την ξαναβαφτισουμε.γινεται αυτο?ειναι αμαρτια αυτο που καναμε?με στεναχωρει το θεμα και με εβαλε σε σκεψεις!

αλλα μπροστα σε παπαδες που τα παιρνουν,οικονομικα,σεξουαλικα σκανδαλα,βιασμοι ανηλικων απο αυτους,εκκατομηρια νεκροι για τα συμφερων τους,δηθεν στο ονομα του θεου,πειραζει που ενας καλος αλλα αβαφτιστος ανθρωπος,ειπε να βοηθησει τον συνανθρωπο του?:-(

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου τιποτα δεν ειναι ακυρο αν υπορχει καλη θεληση και δεν εχει να κανει με παπαδες και με ποιος τα παιρνει ή οχι.Ειναι κατι που αφορα καθαρα το μυστηριο σε προσωπικο επιπεδο και δεν εχει να κανει με κοινωνικες προεκτσεις.Εδω αλλοι βαφτιζουν με ολους τους τυπους για τα ματια του κοσμου και δεν νιωθουν τιποτ.Αμαρτια επισης πιστευω δεν ειναι απο τη στιγμη που υπαρχει καλη θεληση,Απλα επειδη ειναι λιγο λεπτα τα ζητηματα ρωτηστε και καποιον που εχετε εμπιστοσυνη.Θα το ρωτησω κι εγω και θα σου πω

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου τιποτα δεν ειναι ακυρο αν υπορχει καλη θεληση και δεν εχει να κανει με παπαδες και με ποιος τα παιρνει ή οχι.Ειναι κατι που αφορα καθαρα το μυστηριο σε προσωπικο επιπεδο και δεν εχει να κανει με κοινωνικες προεκτσεις.Εδω αλλοι βαφτιζουν με ολους τους τυπους για τα ματια του κοσμου και δεν νιωθουν τιποτ.Αμαρτια επισης πιστευω δεν ειναι απο τη στιγμη που υπαρχει καλη θεληση,Απλα επειδη ειναι λιγο λεπτα τα ζητηματα ρωτηστε και καποιον που εχετε εμπιστοσυνη.Θα το ρωτησω κι εγω και θα σου πω

 

συμφωνω με τα παραπανω . Γνωμη μου ειναι οτι δεν εχουν σημασια αν ειναι η νονα ειναι χριστιανη ορθοδοξη αυτα ειναι τις εκκλησιας(παπαδων )νομος .

το παιδι απο την στιγμη που βαφτιστικε ειναι ορθοδοξο .

πλακα πλακα αλλοι βαφτιζουν και μετα εξαφανιζονται ,και αν καποιος νονος αλλαξει θρησκεια μετα το μυστηριο τι γινετε?

για μενα ο νονος ειναι πνευματικος γονεας και απο την στιγμη που ειναι σωστος τα υπολοιπα δεν εχουν σημασια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με τα παραπανω . Γνωμη μου ειναι οτι δεν εχουν σημασια αν ειναι η νονα ειναι χριστιανη ορθοδοξη αυτα ειναι τις εκκλησιας(παπαδων )νομος .

το παιδι απο την στιγμη που βαφτιστικε ειναι ορθοδοξο .

πλακα πλακα αλλοι βαφτιζουν και μετα εξαφανιζονται ,και αν καποιος νονος αλλαξει θρησκεια μετα το μυστηριο τι γινετε?

για μενα ο νονος ειναι πνευματικος γονεας και απο την στιγμη που ειναι σωστος τα υπολοιπα δεν εχουν σημασια

Γι αυτο λεω οτι ειναι λεπτα ζητηματα και εξαρταται απο τις προσδοκιες του ζευγαριου...Εγω πχ δεν θα ηθελα ο νονος της κορης μου να της λεει οτι δεν υπαρχει Θεος πχ...αλλα εγω ειμαι η μια περοπτωση.Η αλλη περιπτωση ειναι αυτη που ο νονος ειναι γενικα ο πνευματικος γονεας γενικα και η τριτη περιπτωση ειναι βαφτιζω για το ονομα

Το μεγαλυτερο κολημα που εχω ειναι οτι οταν βαφτιζεις λες το Πιστευω για λογαριασμο του μωρου και ουσιαστικα αυτο ειναι απο τα πιο σημαντικα σημεια της βαφτισης.Αν δεν πιστευεις πως λες το Πιστευω???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...