Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η Γυναικα μου ειναι ΗΡΩΑΣ αλλα χρειζομαστε βοηθεια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kitty4

    kitty4 16 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 13 δημοσιεύσεις

  • ghaba

    ghaba 12 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 11 δημοσιεύσεις

kitty4 και ghaba πολυ χαιρομαι που πανε καλυτερα τα πραγματα......

 

Κι εγω θηλαζω το γιο μου που σχεδον τριων και το νεογεννητο, δεν εχω αισθανθει αναλογα με σας ορμονικα προβληματα για να σας βοηθησω, μπορω να πω ομως οτι καταλαβαινω τον εκνευρισμο που μπορει να προκαλεσει το μεγαλο παιδι με τις απαιτησεις του.......θελει πολλη υπομονη, αφου κλεισατε 6 μηνες μια χαρα σας βρισκω.......

 

Πολλα συγχαρητηρια στον συζυγο για την τοσο υποστηρικτικη σταση του!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στη γυναικα σου για την υπομονη της!!!

να ρωτησω ομως κατι;;γιατι ΤΟΣΗ ΕΜΜΟΝΗ με τον θηλασμο;;

απο ποια αποψη θελετε να θηλαζετε τα παιδια σας επ'αοριστον;;

δεν σας κατακρινω απλα θα ηθελα να μαθω το γιατι.....

δεν ειναι τοσο τραγικο το παιδακι που ειναι σχεδον δυο ετων να πιει γαλατακι με το ποτηρακι του....αποψη μου παντα και θα ηθελα πολυ να ακουσω τη δικη σου,τον λογο δηλαδη που το θελετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

Επανέρχομαι με νεότερα...

Βασικά, η γυμναστική έχει θεαματικά αποτελέσματα. Μπορώ να πω ότι από την πρώτη μέρα είδα βελτίωση, αλλά σήμερα μετά από μια ολόκληρη εβδομάδα τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα. Πλέον δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου να θηλαζει η μεγάλη μου (που θηλάζει αρκετές φορές τη μέρα και το βράδυ αν ξυπνήσει), κάτι που πριν από μια βδομάδα ήταν αδιανόητο (αναγκαζόμουν να τη βγάλω από το στήθος όσο πιο μαλακά μπορούσα, κάτι που δεν ήταν πάντα εφικτό ή αποδεκτό, γιατί π.χ. ήταν νύχτα και ξύπναγε όλη τη γειτονιά με τις φωνές της και τα κλάματα).

Με ρώτησε η Αγλαϊα σε κάποια φάση να σας γράψω κάτα πόσο είναι εφικτό να βάλω τη γυμναστική στο (ήδη υπερφορτωμένο) πρόγραμμά μου...Λοιπόν όλα εξαρτώνται από το πόσο αποφασισμένη είσαι να συνεχίσεις...Υπήρξαν μέρες μέσα στη βδομάδα που ήμουν κομμάτια, όμως βλέποντας τα τόσο γρήγορα και ευεργετικά αποτελέσματα για την περίπτωσή μου δεν το έβαλα κάτω και συνέχισα.

Άσε που η γυμναστική σε χαλαρώνει...Ύστερα από μια μέρα αποκλειστική με τα πιτσιρικούδια (που άλλες μέρες είναι αγγελούδια κι άλλες μου έρχεται να πάρω τα βουνά!!!) ακόμη και μισή ώρα τρέξιμο σου διώχνει όλη την ένταση. Κι αυτό βοηθάει εσένα, τον άντρα σου αλλά και τα μωρά σου, αφού είσαι πιο χαλαρή κι ευδιάθετη.

Τι να πω; Βλέπω τον κόσμο με άλλο μάτι!!!

 

kitty, ειλικρινά συγκινήθηκα!

 

Όλο αυτό ήταν μια δική μου ιδέα βασισμένη στις γνώσεις μου από τη γυμναστική και την επίδραση που έχει κυρίως στην εμμηνόπαυση. Τόλμησα να σου το προτείνω, παρόλο που δεν υπάρχει ανάλογη εμπειρία ή δημοσίευση, γιατί είδα όταν ήσουν πολύ αποφασισμένη να συνεχίσεις το θηλασμό και χρειαζόσουν επειγόντως βοήθεια. Υπήρχαν βέβαια όλοι οι περιορισμοί που προανέφερα: αν η νέα ορμονική ισορροπία θα ήταν αρκετή για να μεταβάλει το σκηνικό.

 

Τη συνολική ορμονική επίδραση θα τη δεις σε 6 συνολικά εβδομάδες. Από τη στιγμή που τα αποτελέσματα είναι θετικά από τόσο νωρίς, μόνο καλύτερα μπορεί να είναι από εδώ και πέρα!

 

Θα με ενδιέφερε και η συνέχεια γιατί η δική σου περιπέτεια μπορεί να βοηθήσει πολλές μητέρες που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.

 

Ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ!

 

Θα σου στείλω και ένα πμ.

Link to comment
Share on other sites

kitty4 Mπραβο σας,συγχαρητηρια και στο συζυγο για τη συμπαρασταση.

 

Μπραβο και στην Αγλαια μας που βοηθαει τοσο κοσμο.:D

 

Καλη συνεχεια και να χαιρεστε την οικογενεια σας!!!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο τραγικο το παιδακι που ειναι σχεδον δυο ετων να πιει γαλατακι με το ποτηρακι του....αποψη μου παντα και θα ηθελα πολυ να ακουσω τη δικη σου,τον λογο δηλαδη που το θελετε.

 

μέχρι να απαντήσει, θα σου πω τη δική μου άποψη από τη δική μου εμπειρία. Όταν γέννησα δεν ήξερα καν αν θα θηλάσω. Μεγαλώνοντας ένα παιδί με αυτό τον τρόπο και βλέποντας ποσο σημαντικό είναι, ήθελα να του το προσφέρω για όσο διάστημα το χρειαζόταν.

 

Ο θηλασμός δεν είναι μόνο γαλατάκι. Το γαλατάκι είναι μόνο η υλική διάσταση του θηλασμού. Ο θηλασμός είναι μια σχέση μητέρας παιδιού για την οποία είναι φτιαγμένο το παιδί και την έχει ανάγκη. Σε μια υλιστική κοινωνία ξεχνάμε το κομμάτι του θηλασμού που είναι πέρα από την υλική διάσταση και ίσως είναι το πιο σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

kitty, ειλικρινά συγκινήθηκα!

 

Όλο αυτό ήταν μια δική μου ιδέα βασισμένη στις γνώσεις μου από τη γυμναστική και την επίδραση που έχει κυρίως στην εμμηνόπαυση. Τόλμησα να σου το προτείνω, παρόλο που δεν υπάρχει ανάλογη εμπειρία ή δημοσίευση, γιατί είδα όταν ήσουν πολύ αποφασισμένη να συνεχίσεις το θηλασμό και χρειαζόσουν επειγόντως βοήθεια. Υπήρχαν βέβαια όλοι οι περιορισμοί που προανέφερα: αν η νέα ορμονική ισορροπία θα ήταν αρκετή για να μεταβάλει το σκηνικό.

 

Τη συνολική ορμονική επίδραση θα τη δεις σε 6 συνολικά εβδομάδες. Από τη στιγμή που τα αποτελέσματα είναι θετικά από τόσο νωρίς, μόνο καλύτερα μπορεί να είναι από εδώ και πέρα!

 

Θα με ενδιέφερε και η συνέχεια γιατί η δική σου περιπέτεια μπορεί να βοηθήσει πολλές μητέρες που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.

 

Ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ!

 

Θα σου στείλω και ένα πμ.

 

Μπραβο στην kitty και σου ευχομαι ολοψυχα οτι καλυτερο για ολους σας! Και ενα σημειωμα για σενα aglaia.....μακαρι να σε ηξερα οταν γεννησα.......κριμα για μενα και για την μικρη. Κριμα......:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ομως εχω ενα ελλειπτικο μηχανημα σπιτι και δεν χανω χρονο να τρεχω στα γυμναστηρια

 

:D

Aν το ήξερα, θα σου το πρότεινα με περισσότερο θάρρος! Πραγματικά το σκεφτόμουν αρκετή ώρα γιατί για κάποιον που δεν είναι και πολύ της άθλησης, μπορεί να του φανεί και βουνό.

 

Σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα, το διάβασες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο στη γυναικα σου για την υπομονη της!!!

να ρωτησω ομως κατι;;γιατι ΤΟΣΗ ΕΜΜΟΝΗ με τον θηλασμο;;

απο ποια αποψη θελετε να θηλαζετε τα παιδια σας επ'αοριστον;;

δεν σας κατακρινω απλα θα ηθελα να μαθω το γιατι.....

δεν ειναι τοσο τραγικο το παιδακι που ειναι σχεδον δυο ετων να πιει γαλατακι με το ποτηρακι του....αποψη μου παντα και θα ηθελα πολυ να ακουσω τη δικη σου,τον λογο δηλαδη που το θελετε.

 

Δεν υπάρχει εμμονή με το θηλασμό που είδες κάτι τέτοιο? Απλά δε θέλουμε να στερήσουμε απ'το παιδάκι μας κάτι που έχει ανάγκη, και δεν είναι ακόμα έτοιμο να διακόψει.

Τα παιδιά πρέπει να αποθηλάζουν μόνα τους. Εφόσον βέβαια ο θηλασμός εξακολουθεί να είναι επιθυμητός και από τη μητέρα. Στη διάρκεια του θηλασμού υπάρχουν δυσκολίες. Και πολλές μητέρες, όπως και η κιtty, απλά δεν το βάζουν κάτω. Αυτό δεν είναι εμμονή, είναι αφοσίωση.

Επίσης να πω οτι συμφωνώ απόλυτα με την Αγλαΐα για το ότι ο θηλασμός δεν είναι απλά τροφή, είναι και συναισθηματική ανάγκη, αλλά τα παιδάκια που συνεχίζουν να θηλάζουν σε μεγαλύτερη ηλικία, δεν πιστεύω οτι το κάνουν μόνο για συναισθηματικούς λόγους. Έχουν ακόμα ανάγκη τα αντισώματα, και τη θρεπτική αξία του μητρικού γάλατος. Γι'αυτό για μένα είναι σημαντικό να αποθηλάσει μόνη της, ωστέ να ξέρω σίγουρα οτι έχει καλύψει τις ανάγκες της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εμμονή με το θηλασμό που είδες κάτι τέτοιο? Απλά δε θέλουμε να στερήσουμε απ'το παιδάκι μας κάτι που έχει ανάγκη, και δεν είναι ακόμα έτοιμο να διακόψει.

Τα παιδιά πρέπει να αποθηλάζουν μόνα τους. Εφόσον βέβαια ο θηλασμός εξακολουθεί να είναι επιθυμητός και από τη μητέρα. Στη διάρκεια του θηλασμού υπάρχουν δυσκολίες. Και πολλές μητέρες, όπως και η κιtty, απλά δεν το βάζουν κάτω. Αυτό δεν είναι εμμονή, είναι αφοσίωση.

 

Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει εμμονή με τον αποθηλασμό και όχι με το θηλασμό. Όταν μια μητέρα ζητάει βοήθεια για κάποιο πρόβλημα: ασθένεια, φάρμακο συμβατό με το θηλασμό, δίαιτα, άθληση, βαφή μαλλιών, αποτρίχωση, απουσία για λόγους μικρότερης ή μεγαλύτερης ανάγκης, πάντα υπάρχουν πολλοί καλοθελητές που προτείνουν αποθηλασμό ενώ η ίδια η μητέρα δεν έχει δηλώσει ποτέ τέτοια πρόθεση.

 

Το σενάριο το βλέπω, το διαβάζω και το ακούω συνέχεια:

 

-Πρέπει να βάλω βηματοδότη....

-Φτάνει τόσο που θήλασες (40 ημερών το μωρό, για ποιον φτάνει;) εσύ να είσαι καλά, να το κόψεις...

 

-Πρέπει να πάω στο Λονδίνο με τον πατέρα μου να κάνει εγχείριση, πώς μπορώ να τα συνδυάσω;

-Φτάνει τόσο που θήλασες... (ο πατέρας μου έχει αντίθετη άποψη, προτιμά να αναβληθεί η εγχείριση)

 

-Έχω προγραμματίσει σαφάρι στην Αφρική

-Τέτοιες ευκαιρίες δεν χάνονται, φτάνει τόσο που θήλασες (τι ζόρι τραβάς;)

 

-Έχουμε το γάμο του αδελφού μου και πρέπει να βάψω τα μαλλιά μου

-Δηλητηριάζεις το μωρό (τάδε έφη η κομμώτρια...)

 

-Κάνω πρωταθλητισμό, πόσο γρήγορα μπορώ να επιστρέψω στις κανονικές προπονήσεις

-Αυτό έχει προτεραιότητα, δεν μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις (τις δικές μου προτεραιότητες τις γνωρίζω καλύτερα εγώ, άλλο ρώτησα...)

 

-Η δουλειά μου εξαρτάται από την εμφάνισή μου, πρέπει να χάσω κιλά και να αρχίσω συστηματική γυμναστική

-Ε, δεν μπορείς να τα έχεις όλα... (έλα όμως που θέλω και μπορώ να τα έχω όλα!)

 

Γιατί τόση εμμονή από σχετικούς και άσχετους;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικιο εχεις αγλαια,:(δυστυχως υπαρχει εμμονη αποθηλασμου,για να λεμε τα πραματα με τ'ονομα τους:(.:(

Και το χειροτερο ειναι οταν μια νεα μανουλα θελει να θηλασει και δεν τα καταφερνει γιατι υπαρχει παραπληροφορηση και αγνοια απο γιατρους-συγγενεις και φιλους.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σταματήσει να ασχολούμαι με όλους όσους δεν έχουν ιδέα...Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ με τις γνώμες όλων των "ειδικών" που τις περισσότερες φορές απλά τους αγνοώ, γιατί δεν μπορώ να τους εξηγήσω (γιατί δε θέλουν να μάθουν!!!).

Μόλις μπορέσω θέλω να σας περιγράψω τι ακριβώς αισθάνεσαι και τι τρόπους βρήκα μόνη μου για να απαλύνω όλα αυτά τα συναισθήματα...

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, μόλις κοιμήθηκαν και τα δύο οπότε έχω 30' ελεύθερα!

Πρώτον, πως αισθάνεσαι:

Εγώ το breastfeeding agitation θα το περιέγραφα σαν ένα μπούκωμα στο στήθος, όπως όταν θημώνεις πολύ και δεν μπορείς να ξεσπάσεις και νιώθεις να φουντώνεις. Είναι ένας ανεξήγητος θυμός (προφανώς όχι με το παιδί που θηλάζει). Με εκνευρίζουν, όταν με πιάνει, τα πάντα (το γεγονός ότι η μικρή δε ρουφάει, αλλά πιπιλάει και παίζει ή το γεγονός ότι ρουφάει πάρα πολύ και κατεβάζει μεγάλες γουλιές γάλα). Το ξέρω εκείνη τη στιγμή ότι δε φταίει το μωρό (το μεγάλο μου πάντα για να μην ξεχνιόμαστε) και προσπαθώ να ηρεμήσω... Νομίζω μάλιστα ότι τα νεύρα μου με πιάνουν γιατί αρχίζει η μήτρα να κάνει συσπάσεις (με το γνωστό επακόλουθο) κι επειδή ενστικτωδώς δεν έχω συνδέσει το θηλασμό με τον οργασμό αρχίζω να εκνευρίζομαι και να προσπαθώ να διακόψω το παιδί που θηλάζει. Σε περιπτώσεις (3-4 φορές στους 6 μήνες) που δεν σταμάτησα το θηλασμό είχα έντονες τάσεις για εμετό (δεν τα γράφω για να με λυπηθείτε απλά για να βοηθήσω κάποια άλλη μαμά με τα ίδια συμπτώματα).

Οι οργασμοί ξεκίνησαν τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης μου (που φυσικά θήλαζα) το βράδυ που έβαζα για ύπνο τη μικρή.

Δεύτερον, πότε με πιάνει:

Έχω παρατηρήσει ότι σκηνικά breastfeeding agitation μου παρουσιάζονται τις ώρες που είμαι πολύ κουρασμένη και οι αντοχές μου είναι πολύ λιγότερες (αλλά αυτό ισχύει γενικά με τα μωρά) οπότε μπορώ να ελέγξω πιο δύσκολα τον εαυτό μου.

Επίσης, όταν είμαι κουρασμένη (αυτές τις μέρες που κάνω γυμναστική) είναι λιγότερο ορατά τα αποτελέσματα της γυμναστικής (χαλάρωση, ακινητοποίηση της μήτρας)

Συνήθως οι οργασμοί παρουσιάζονται πάντα το βράδυ που πάντα θηλάζουμε ξαπλωμένες (η μικρή δεν αποδέχεται καμία αλλαγή στη στάση θηλασμου όσο κι αν προσπάθησα)

Τρίτον, τι μπορεί να βοηθήσει:

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια διακοπή για να ανοίξω την πόρτα...

Τι μπορεί να βοηθήσει λοιπόν:

Μπορεί να βοηθήσει η αλλαγή στάσης θηλασμού (δεν ξέρω γιατί αλλά σε κάποιες φάσεις με βοήθησε).

Επίσης, δεδομένου ότι το παιδάκι είναι μεγάλο και μπορείς να συνεννοηθείς, βοηθάει αν του ζητήσεις να θηλάζει πιο απαλά (για να το εξηγήσω στην κόρη μου που δεν ήξερε τι σημαίνει απαλά της πιπιλούσα το δαχτυλάκι απαλά και σκληρά για να καταλάβει τη διαφορά και από τότε μου ζητούσε να της το δείξω κάθε φορά που θηλάζαμε).

Βοηθάει (ελάχιστα αλλά βοηθάει) να μετράς προβατάκια ή ότι άλλο σου αρέσει (να διαβάζεις ένα βιβλίο ή να μιλάς στο τηλέφωνο ή να βλέπεις ταινία...) για να αποσπάσεις την προσοχή σου.

Είναι φορές πάντως που ότι και να έκανα για να ξεχαστώ δεν άντεχα και διέκοπτα το θηλασμό με αποτέλεσμα η μικρή να πλαντάζει από το κλάμα γιατί δεν μπορούσα να το κάνω και ιδιαίτερα απαλά. Στη συνέχεια εγώ ένιωθα πολύ ασχημα (συνήθως έκλαιγα κι έγώ) γιατί το παιδί δε μου έφταιγε πουθενα και προσπαθούσα να της το εξηγήσω (και τι να καταλάβει ένα ψυχάκι 2 χρονών). Γενικά περάσαμε κάποιες στιγμές πάρα πολύ δύσκολες...

Α! Και τελευταίο, βοηθάει να αποσπά κάποιος άλλος την προσοχή του παιδιού για να διακοπεί ο θηλασμός εκείνη τη στιγμή (εμένα με "έσωζε" ο άντρας μου συνήθως που ήξερε τι μου συνέβαινε), ώστε να αποφύγεις τις σκηνές κλάματος κτλ.

Το θέμα είναι τι κάνεις όταν είσαι μόνη στο σπίτι κι έχεις ένα πιτσιρικάκι να σε "παρακαλάει" για μαμ-μαμ κι εσύ να δυσκολεύσαι απίστευτα πολύ να του κάνεις το χατήρι (κάτι που μέχρι πρότινος ήταν το πιο φυσικό, απλό και ξεκούρστο πράγμα για όλους)

Αυτά...Ελπίζω να βοήθησα!

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον ανεξηγητο θυμο τον εχω κι εγω, ειδικα το βραδυ που ο μεγαλος επιμενει να θηλασει παραλληλα ενω εγω αγωνιζομαι να κοιμισω το μικρο......κι επειδη δεν καταλαβαινει οτι πρεπει να κανει λιγη υπομονη και επιμενει οι δικες του απαιτησεις να καλυφθουν αμεσα, εκνευριζομαι παρα πολυ μαζι του......και μετα νιωθω τυψεις που θυμωνω και του μιλαω αποτομα......ισως τελικα να ειναι ορμονικο, πιστευα οτι με εκνευριζε η συμπεριφορα του....την μερα δεν με πιανει, το βραδυ ομως ειναι ιδιαιτερα επιθετικη η συμπεριφορα του.....δεν εννοει να κανει λιγη υπομονη και καταληγουμε να μη μπορω να κοιμισω το μωρο παρα μετα απο 2 ωρες....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα είναι τι κάνεις όταν είσαι μόνη στο σπίτι κι έχεις ένα πιτσιρικάκι να σε "παρακαλάει" για μαμ-μαμ κι εσύ να δυσκολεύσαι απίστευτα πολύ να του κάνεις το χατήρι (κάτι που μέχρι πρότινος ήταν το πιο φυσικό, απλό και ξεκούρστο πράγμα για όλους)

 

 

Αστα.....πολυ δυσκολο......και ειναι 6 μηνες τωρα και δεν προσαρμοστηκε λιγο?

 

Ο δικος μου ξυπναει τα ξημερωματα που ξυπνησε και το μωρο κι ενω το ταιζω (ξαπλα δεν παιζει ταντεμ) απαιτει με κλαμματα να παρει πρωτα αυτος γαλα..........και φυσικα οταν πινει αυτος και το μωρο κλαιει, δεν με αφηνει να δωσω γαλα στο μωρο.......υποτιθεται οτι καταλαβαινουν μια χαρα, το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ θελουν να καταλαβουν....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στη γυναικα σου για την υπομονη της!!!

να ρωτησω ομως κατι;;γιατι ΤΟΣΗ ΕΜΜΟΝΗ με τον θηλασμο;;

απο ποια αποψη θελετε να θηλαζετε τα παιδια σας επ'αοριστον;;

δεν σας κατακρινω απλα θα ηθελα να μαθω το γιατι.....

δεν ειναι τοσο τραγικο το παιδακι που ειναι σχεδον δυο ετων να πιει γαλατακι με το ποτηρακι του....αποψη μου παντα και θα ηθελα πολυ να ακουσω τη δικη σου,τον λογο δηλαδη που το θελετε.

 

Εγω απορω γιατι τοση εμμονη με τον αποθηλασμο.

 

Γιατι να μη σε ρωτησω εγω το αντιθετο.

Εσυ γιατι δε θηλαζεις το παιδι σου μεχρι 2 ετων, οπως λεει ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας, ο πλεον δηλαδη αρμοδιος φορεας υγειας στον κοσμο?

 

Συμφωνω να μην ακουσεις ουτε εμενα ουτε την αλλη ουτε καμμια.

Γιατι ομως να ρωτας εσυ καποια γιατι θηλαζει και να μη ρωτησω εγω εσενα, γιατι δεν θηλαζεις?

 

Τα παραπανω χαριν συζητησεως, παντα:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω γιατι τοση εμμονη με τον αποθηλασμο.

 

Γιατι να μη σε ρωτησω εγω το αντιθετο.

Εσυ γιατι δε θηλαζεις το παιδι σου μεχρι 2 ετων, οπως λεει ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας, ο πλεον δηλαδη αρμοδιος φορεας υγειας στον κοσμο?

 

Συμφωνω να μην ακουσεις ουτε εμενα ουτε την αλλη ουτε καμμια.

Γιατι ομως να ρωτας εσυ καποια γιατι θηλαζει και να μη ρωτησω εγω εσενα, γιατι δεν θηλαζεις?

 

Τα παραπανω χαριν συζητησεως, παντα:)

 

 

και εγώ αυτό λέω πάντα γιατί να αναρωτιέστε εσείς ΓΙΑΤΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ και όχι εμείς ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Αστα.....πολυ δυσκολο......και ειναι 6 μηνες τωρα και δεν προσαρμοστηκε λιγο?

 

Ο δικος μου ξυπναει τα ξημερωματα που ξυπνησε και το μωρο κι ενω το ταιζω (ξαπλα δεν παιζει ταντεμ) απαιτει με κλαμματα να παρει πρωτα αυτος γαλα..........και φυσικα οταν πινει αυτος και το μωρο κλαιει, δεν με αφηνει να δωσω γαλα στο μωρο.......υποτιθεται οτι καταλαβαινουν μια χαρα, το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ θελουν να καταλαβουν....

 

Vera μου όλα θα φτιάξουν σε λίγο καιρό (απ'ότι βλέπω από τα ticker σου κάνετε tandem λίγο σχετικά καιρό).

Ο "μεγάλος" σου θα συνηθίσει την παρουσία του μικρού και όλα θα βρουν το δρόμο τους (κυρίως εσύ θα βρεις τρόπους να τους προλαβαίνεις και τους δύο-σκέψου τη λύση ενός ring sling ή μάρσιππο οποιασδήποτε μορφής).

Προσπάθησε μόνο να μην ξεχνάς ότι έχεις να κάνεις με ΔΥΟ μωρά κι οτι αν δεν είχες κάνει το δεύτερο μωράκι σου το πρώτο σου θα σου φαινόταν ακόμη μωρό (κι όχι μεγάλο παιδί όπως σου φαίνεται τώρα). Προσπαθώ κι εγώ να το υπενθυμίζω συνέχεια στον εαυτό μου σε φάσεις που τρελαίνομαι!!! Κι ο "μεγάλος" σου μικρούλης είναι κι έχει διαταραχτεί όλος του ο κόσμος εδώ και λίγες μέρες...

Υπομονή κι όλα θα στρώσουν!

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην αιώνια διαμάχη μεταξύ γονέων που θηλάζουν μ'αυτούς που δε θηλάζουν ένα έχω να πω...

Ο κάθε γονιός κάνει ότι καλύτερο μπορεί για τα παιδιά του. Οπότε δεν έχει νόημα να μπαίνουμε σε τέτοιες συζητήσεις (κατά προσωπική μου άποψη). Ας κοιτάξει ο καθένας μας να μεγαλώσει τα παιδάκια του με τον καλύτερο τρόπο κι ας μη συμφωνούμε όλοι για το ποιος είναι αυτός ο "τρόπος". Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να αλλάξω γνώμη σε κάποιον για το θηλασμό όταν έχει κάνει τις ΔΙΚΕΣ του επιλογές του για τα ΔΙΚΑ του παιδιά (έτσι κι αλλιώς δε μου πέφτει και λόγος). Άλλωστε κι εγώ δεν προκειται ποτέ να αλλάξω γνώμη, οπότε...απλά κουβέντα να γίνεται;

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vera μου όλα θα φτιάξουν σε λίγο καιρό (απ'ότι βλέπω από τα ticker σου κάνετε tandem λίγο σχετικά καιρό).

Ο "μεγάλος" σου θα συνηθίσει την παρουσία του μικρού και όλα θα βρουν το δρόμο τους (κυρίως εσύ θα βρεις τρόπους να τους προλαβαίνεις και τους δύο-σκέψου τη λύση ενός ring sling ή μάρσιππο οποιασδήποτε μορφής).

Προσπάθησε μόνο να μην ξεχνάς ότι έχεις να κάνεις με ΔΥΟ μωρά κι οτι αν δεν είχες κάνει το δεύτερο μωράκι σου το πρώτο σου θα σου φαινόταν ακόμη μωρό (κι όχι μεγάλο παιδί όπως σου φαίνεται τώρα). Προσπαθώ κι εγώ να το υπενθυμίζω συνέχεια στον εαυτό μου σε φάσεις που τρελαίνομαι!!! Κι ο "μεγάλος" σου μικρούλης είναι κι έχει διαταραχτεί όλος του ο κόσμος εδώ και λίγες μέρες...

Υπομονή κι όλα θα στρώσουν!

 

Το ξερω....μωρο ειναι κι αυτος για μενα και η μεγαλη μου αδυναμια!!!!

 

Βεβαια εκανα 5 μερες να τον δω και οταν τον αντικρυσα μου φαινεται ξαφνικα τεραστιος!!!! Σαν να χα να τον δω μηνες.....σα μεγαλο παιδακι.....

 

Ξερω οτι εχει ταραχτει ο κοσμος του, ευτυχως το μωρο ειναι πολυ ησυχο και εχω χρονο να αφιερωνω στον μεγαλο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντάς σας κατάλαβα τι είναι αυτό το agitation, το οποίο το έχω ζήσει και εγώ με τον μεσαίο γιο μου χωρίς να έχω κάνει tandem. :roll: Αυτή η διεκδικητικότητα που περιγράφει η vera, να βρίσκεται διαρκώς στην αγκαλιά μου και να με εμποδίζει να θηλάσω τον μικρότερο γιατί π.χ. ήθελε να του κρατάω το χέρι και έκλαιγε αν του το άφηνα. Ένα παιδί κολλημένο πάνω μου 24 ώρε το 24ωρο ενώ ένα μωρό από την άλλη με χρειάζονταν για να επιβιώσει. Μία τάση φυγής εκείνη την ώρα και κάποια αισθήματα αντικρουόμενα για το κατά τα άλλα λατρεμένο μου παιδί, τα ένιωσα!

 

Απλά θα ήθελα να σας θυμίσω ότι τα παιδιά σ' αυτή την ηλικία και σ' αυτή τη φάση (που έρχεται το μικρότερο αδερφάκι) διεκδικούν έντονα την αποκλειστικότητα και δοκιμάζουν τα όρια μας. Και αν και στις μικρότερες ηλικίες ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος και χωρίς περιορισμούς, στις μεγαλύτερες ηλικίες είναι θεμιτά και τα όρια και οι περιορισμοί. Στην προσπάθειά μας να μην πληγώσουμε το μεγαλύτερο παιδί δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε τα όρια.

 

Π.χ. πιστεύω ότι είναι απόλυτα θεμιτό να θέσουμε κανόνες του στυλ αυτή η ώρα είναι δικιά σου και η άλλη ώρα είναι του μωρού. Και αυτό να είναι αδιαπραγμάτευτο. Ή η μαμά βγάζει γαλατάκι μετά το φαγητό ή πριν τον ύπνο ή σε λίγη ώρα, γιατί τώρα τελείωσε.:wink: Η ώρα του κάθε παιδιού με τη μαμά του θα πρέπει να έχει την πολυπόθητη αποκλειστικότητα, αλλά κατόπιν ενός στοιχειώδους προγράμματος και συμφωνίας.

 

Νομίζω ότι τέτοιοι διακανονισμοί δεν βλάπτουν την ψυχολογία του παιδιού, το οποίο θα πρέπει να μάθει με την παρουσία του νέου μέλους σιγά - σιγά να μοιράζεται (το χρόνο, τη μαμά, τα παιχνίδια, κλπ).

 

Α, και vera να σου ζήσει το νέο μέλος της οικογένειας!:mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...