Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρόλος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σε Δημοτικο?


Recommended Posts

και εμας τα ζητησαν αυτα τα χρηματα αλλα ο συλλογος του σχολειου ειναι αφαντος!!!!!!!!

κανουν 1 φορα τον χρονο 1 συνελευση,μαζευοντε με το ζορι 15 γονοις(δικο μας λαθος!!) ρωτανε αν εχει κανεις κανενα προβλημα,και τιποτα αλλο...........

ουτε εκδηλωσεις κανει ουτε τιποτα αλλο,και για το παρυ μασκε (περσυ) εφεραν οι μαμαδες φαγητα και εβγαλαν τα θρανια εξω τα εκαναν μπουφε και αυτο ηταν!!!!!

δεν ξερω που πανε τα χρηματα που μαζευουν...........

μακαρι να εκαναν κατι για τα παιδια και να τα εδινα 2πλα!!!!!!

 

Ίσως, λέω τώρα, ο Σύλλογος κάνει πράγματα που δεν "φαίνονται"....πχ. συνεισφέρει στα έξοδα του σχολείου (θέρμανση, ΔΕΗ, καθαρίστρια κλπ), ίσως πληρώνει καθαρίστρια να πηγαίνει επιπλέον ώρες στο σχολείο (στο νηπιαγωγείο που ήμουν την πλήρωναν και ερχόταν την ώρα του διαλείμματος για τις τουαλέτες), ίσως αγοράζει υλικά για το σχολείο (εμας μας αγόρασε μικροφωνική, παιχνίδια και βιβλία).........

 

Ρωτήστε να ενημερωθείτε πού πάνε τα χρήματα που δίνετε.....Είναι υποχρεωμένοι να σας δώσουν αναφορά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Στο δημοτικο που πηγαινει ο γιος μου, ο συλλογος,

α) πληρωνει επιπλεον την καθαριστρια για να καθαριζει ΚΑΙ την ωρα που λειτουργει το σχολειο και οχι μονο μετα την ληξη των μαθηματων,

β) αναλαμβανει να οργανωσει δραστηριοτητες τα απογευματα για οσα παιδια επιθυμουν να συμμετεχουν, (σκακι, χορο, καρατε, κιθαρα, πιανο) εναντι συμβολικου ποσου πχ 18 ευρω το μηνα για το καρατε 2 φορες την εβδομαδα κλπ, εκ των οποιων τα 16 ευρω πανε στο δασκαλο κ τα 2 στο συλλογο.

γ) Ενισχυει οικονομικα το σχολειο σε περιπτωση που τα κονδυλια δεν αρκουν. (Αρχη σχολικης χρονιας δεν ειχαν καρτι τουαλετας, οποτε το ρυθμισε ο συλλογος απο το αποθεματικο)

δ) σχολικο λεοφωρειο για μεταφορα των παιδιων που μενουν σε αποσταση μεγαλυτερη των 2Κμ με πολυ καλη τιμη

 

και αλλα πολλα εξαρταται απο το ποσο μερακι εχουν οι γονεις που συμμετεχουν κ ποσο καλα συνεργαζονται με τον διευ/ντη, ο οποιος στη συγεκριμενη περιπτωση μας προετρεψε ολους να ασχοληθουμε με το συλλογο κ να τον ενισχυουμε.

 

Η ενημερωση για τα πεπραγμενα του συλλογου γινεται απο τις γενικες συνελευσεις, κ δεν μας ενημερωνουν καθε μηνα οτι εγινε αυτο. Υπαρχει ομως καποιος τα απογευματα σε γραφειο εντος του σχολειου για να επιβλεπει τις απογευματινες δραστηριοτητες οπως ειπα οποτε ενημερωνομαστε οσοι παμε πολυ συχνα.

Βεβαια εχουμε την τυχη να μας στηριζει ο διευ/ντης ( πολυ σημαντικο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλημέρα, άρα Γιώτα καλά εκανα και δεν πλήρωσα την περσυνη χρονια διοτι τίποτα δεν έγινε απο αυτά που λές ή άλλα. ο,τι πηραμε απο τον συλλογο το ακριβοπληρωσαμε οποτε... Αντε να δουμε αυτην την σχολικη χρονια τι θα γίνει!

Παντως εσυ ώς προεδρος μπορεις να μου πεις, είμαστε υποχρεωμένοι οι γονεις να πληρωνουμε?

 

Γειά σας! Είμαι κι εγώ μέλος συλλόγου, σε νήπια όμως, δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Νομίζω πως παντού υπάρχουν αυτοί που ασχολούνται για το καλό του σχολείου και των παιδιών και αυτοί που το κάνουν για το όποιο συμφέρον... καταλαβαίνετε τι εννοώ;! Εμείς τα λεφτά που μαζεύουμε τα χρησιμοποιούμε για τις διάφορες εκδηλώσεις που προαναφέρθηκαν, αλλά δεν είναι μόνο γι' αυτά. Ένα σχολείο χρειάζεται θέρμανση, καθάρισμα, αναλώσιμα, τα χρήματα δίνονται και για αυτές τις ανάγκες. Επίσης στο τέλος της χρονιάς αν περισσέψουν χρήματα μεταφέρονται στην επόμενη χρονιά. Τουλάχιστο εμείς έτσι κάναμε. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή σας μέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
αλήθεια λύστε μου μια απορία. Τα μέλη του συλλόγου πληρώνονται από κάπου?

 

Κανονικα ΟΧΙ εκτος και αν ειναι λαμογια και περνουν λαφτα απο το ταμειο του Συλλογου.Γι αυτο υπαρχει η Ε.Ε να τους ελεγχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!!!! Μόλις γράφτηκα στο Forum για να μοιραστώ μαζί σας αυτό που με προβληματίζει γιατί πραγματικά θα σκάσω.....:confused:

Είμαι μέλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Καισαριανής με πρώτη επαφή αφού το παιδάκι μου ξεκίνησε την πρώτη τάξη! Βγήκα δεύτερη σε ψήφους αλλά με πείσμα όλων που ήθελαν να πάρουν θέση έκανα πίσω και έγινα απλό μέλος στο ΔΣ καθότι είχα μάθει ότι είμαι και έγκυος οπότε σκέφτηκα ότι δεν πειράζει! Εχοντας ένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη (χαμηλός πλακούντας - κίνδυνος αποβολής) είμαι με αναρρωτική άδεια, πράγμα που γνωστοποιήσα στην Πρόεδρο από την αρχή δηλώνωντας όμως ότι θα θα την βοηθήσω σε ότι μπορώ. Η κυρία με ένα κατασταστικό που μόνο αυτήν και μερικούς προφυλλάσει το έχει κάνει τσιβλίκι!!! Φτάσαμε Απρίλιο , δεν έχουν γίνει Πρακτικά και ούτε έχει παραδώσει Ταμείο στην Ταμία λέγοντας ότι δεν είναι οργανωτική .... και πολλά άλλα εμένα έχει στην μπούκα.... βλέπετε με μισές ψήφους από εκείνη με την πρώτη μου φορά (αυτή ήταν χρόνια καθότι παιδί στην έκτη και τώρα στην πρώτη) σου λέει αυτή σε 2 χρόνια θα μας "φάει"!!! Δεν θέλει να με βλέπει και σε ένα διαπλυκτισμό εντός σχολείου κινήθηκε προς εμένα απειλητικά .... Μαγκιά να δείρεις 6 μηνών έγκυο ε? Τώρα έχει ξεκινήσει πόλεμο εναντίον μου!!! Πείτε μου τη γνώμη σας και όσοι γνωρίζουν το πώς να κινηθώ!!! Ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους...θα παρακαλούσα οποίος γνωρίζει να μου γράψει τι χρειάζεται και αν είναι δυνατή η ρήξη του πενταμελούς(λόγω πλήρης απραξίας κ απογοήτευσης προς τους γονείς)ένα μέσω της σχολικής χρονιάς...είναι εφικτό;;μπορούν να ξαναγίνουν εκλογές για να εκλεχθεί νέο πενταμελές;;ευχαριστώ προκαταβολικά,αναμένω τη βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...θα παρακαλούσα οποίος γνωρίζει να μου γράψει τι χρειάζεται και αν είναι δυνατή η ρήξη του πενταμελούς(λόγω πλήρης απραξίας κ απογοήτευσης προς τους γονείς)ένα μέσω της σχολικής χρονιάς...είναι εφικτό;;μπορούν να ξαναγίνουν εκλογές για να εκλεχθεί νέο πενταμελές;;ευχαριστώ προκαταβολικά,αναμένω τη βοήθεια σας

 

Καλημέρα. Κανονικά ο σύλλογος γονέων ειναι σωματείο. Και λεω ΄κανονικά΄ γιατι πολλοί σύλλογοι γονέων για οικονομικούς λόγους δεν εχουν κανει τις απαραίτητες διαδικασίες και ειναι ....στον αέρα.

Αν ειναι σωματείο, προβλέπεται στο καταστατικό διαδικασία τέτοια και αναφέρονται και οι προϋποθεσεις. Συνήθως ένας ορισμένος αριθμός μελών συγκαλεί συνέλευση με το θεμα αυτο και η συνέλευση αποφασίζει.

Αν δεν ειναι σωματείο, ετςι κι αλλιώς ειναι παράτυπο. Ουσιαστικά θα πρέπει να προκαλέσετε μια συζήτηση με όλους τους γονείς...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...