Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως έχετε κι εσείς δίκερο μήτρα;;;;;


Recommended Posts

Πριν 2 μήνες περίπου είχα μια παλίνδρομη κύηση στον τρίτο μήμα της εγκυμοσύνης μου. Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, και καταλαβαίνετε πόσο με έχει στεναχωρέσει. Ακόμα προσπαθώ να συνέλθω και να μην το σκέφτομαι, όσο αυτό είναι εφικτό. Όλες οι εξετάσεις μετά την αποβολή ήταν κανονικές. Η γιατρός μου όμως μου είπε ότι πρέπει να κάνω μια υστεροσκόπηση γιατί υπάρχει υποψία για δίκερο ή διαφραγματική μήτρα και πρέπει να το ψάξουμε γιατί πιθανά εκεί οφείλεται η παλινδρόμηση της κύησης. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ, γιατί ο χειρούργος - γυναικολόγος που επισκέφτηκα μου είπε ότι η υστεροσκόπηση γίνεται με νάρκωση και ίσως χρειαστεί να γίνει και λαπαροσκοπική επέμβαση αφαίρεσης του διαφράγματος. Στη φάση που είμαι τώρα έχω ανάγκη να μάθω αν έχοντας δίκερο μήτρα έχετε κάνει παιδάκια και επίσης οποιαδήποτε σχετική πληροφορία, όπως αν κάποια από εσάς έχει κάνει υστεροσκόπηση, επέμβαση για αφαίρεση διαφράγματος στην μήτρα, κλπ. Ήμουν ήδη πολύ αγχωμένη πριν την εγκυμοσύνη, οπότε τώρα που έζησα την εμπειρία μιας αποβολής και με την προοπτική μιας πιθανής επέμβασης, νομίζω αν το έχετε περάσει, μπορείτε να καταλάβετε ότι περνάω την χειρότερη περίοδο της ζωής μου. Δεν συζητάω βέβαια για τα ποσοστά του άγχους μου!!!!!!!!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H δίκερος μήτρα αποτελεί μια όχι τόσο σπάνια ανατομική παραλλαγή και οφείλεται σε κάποια μικρή διαταραχή οργανογένεσης της μήτρας σας που έγινε όσο ήσασταν ακόμη εσείς έμβρυο. Εξαρτάται από το αν διάγνωση ετέθη μόνο με υπερηχογράφημα ή εάν ετέθη με υστεροσκόπηση/ λαπαροσκόπηση. (Είναι δίκερος ή υπάρχει μόνο κάποιο διάφραγμα πχ;) Ορισμένες περιπώσεις μπορούν να βελτιωθούν χειρουργικά. Εάν επιτευχθεί εγκυμοσύνη, τα προβλήματα προέρχονται από την αδυναμία ανάπτυξης της μήτρας και οδηγείται η κύηση είτε σε αποβολή είτε σε πρώιμο τοκετό.

 

Δίκερος μήτρα: δύο μητρικά κέρατα μερικώς ενωμένα που καταλήγουν σε έναν κοινό τράχηλο.

Διάγνωση: υστεροσαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση.

 

Η Δίκερος μήτρα έχει:

 

30% πιθανότητα για αποβολή

20% πιθανότητα για πρόωρο τοκετό

25% πιθανότητα για τελειόμηνο τοκετό.

 

 

Οι ασθενείς με αποβολές και δίκερο μήτρα σαν μόνο αιτιολογικό παράγοντα, μπορούν να προχωρήσουν σε χειρουργική θεραπεία σχηματισμού μιας ενιαίας μητρικής κοιλότητας με καλά αποτελέσματα.

 

Μην φοβάσαι.Ολοι μας έχουμε προβλήματα.Κάνε αυτό που λέει ο γιατρός σου...Κάθε βήμα θα σε πάει πιο κοντά στο πλασματάκι σου..

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου καταρχάς ηρέμησε!

Όλα αντιμετωπίζονται πια όσο δύσκολα και αν είναι. Έκανα υστεροσκόπηση προπέρυσι τον Σεπτέμβρη επειδή δεν μπορούσα να μείνω έγκυος. Την διαδικασία την έκανα χωρίς νάρκωση ήμουν ξύπνια και δεν πόνεσα απλά ένιωσα μια ενόχληση όπως όταν κάνω τέστ παπ. Ούτε στην λαπαροσκόπηση είναι απαραίτητο να κάνεις ολική νάρκωση.

Ο γιατρός μου, σε γυναίκα με δίκερη μήτρα που δεν έπαιρνε επέμβαση έκανε εξωσωματική και εφάρμοσε μια τεχνική και έκανε δίδυμα. Το είχαν γράψει και οι εφημερίδες τότε. Στο γράφω για να ξαλαφρώσεις λίγο για να δεις οτι και στη έσχατη υπάρχει λύση. :P

Α! εγώ τον Οκτώβρη του 2006 αμέσως μετά την υστεροσκόπηση έμεινα έγκυος και τώρα έχω τον 2ο γιό μου! :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Sissy, και εμένα ο γιατρός μου την τελευταία φορά που πήγα για έλεγχο μου είπε ότι ίσως έχω δίκερος μήτρα, μάλιστα μου την ζωγράφισε σε χαρτί για να καταλάβω πως είναι,

αυτό που μου είπε όμως στο γράφω μήπως σε βοήθησω είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πολλές γυναίκες έχουν δίκερο μήτρα και δεν το γνωρίζουν και κάνουν παιδιά χωρίς κανένα πρόβλημα, πιστεύω οτι η αποβολή σου (λυπάμαι πολύ που το πέρασες αυτό) ίσως δεν οφείλεται σε αυτό (άλλωστε όλες οι γυναίκες έχουν τον κίνδυνο αυτό για το πρώτο τρίμηνο σε ένα ποσοστό που δεν θυμάμαι).

Σήμερα θα πάω επίσκεψη στον γυναικολόγο μου και θα τον ξαναρωτήσω, αν θες θα σου πω αύριο τι θα μου πει :wink:

 

Αυτό που δεν μπορώ όμως να καταλάβω από την μερία μου είναι πως σε εσένα υπάρχει λέει ο γιατρός σου υποψία και σε μένα λέει ίσως έχεις, δεν το βλέπουν? δεν φαίνεται ? αν είναι ή δεν είναι δίκερος?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ που είμαι άσχετη. Αυτό δε φαίνεται στον απλό υπέρηχο? Έχεις κάποια συμπτώματα? πχ ανωμαλίες κύκλου, αιμορραγία ή κάτι τέτοιο? Υποθέτουν πως μπορεί να υπάρχει μόνο σε περίπτωση υπογονιμότητας? Ξέρει κάποια να μου απαντήσει?

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγώ που είμαι άσχετη. Αυτό δε φαίνεται στον απλό υπέρηχο? Έχεις κάποια συμπτώματα? πχ ανωμαλίες κύκλου, αιμορραγία ή κάτι τέτοιο? Υποθέτουν πως μπορεί να υπάρχει μόνο σε περίπτωση υπογονιμότητας? Ξέρει κάποια να μου απαντήσει?

 

Ελενίτσα, από τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα μπορώ να σου πω ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα ή οτιδήποτε άλλο, απλά το σχήμα μάλλον της μήτρα είναι διαφορετικό και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την υπογονιμότητα :wink: Αλλά μάλλον δεν μπορούν οι γιατροί να είναι σίγουροι αν έχεις ή δεν έχεις δίκερος μήτρα με ένα απλό υπέρηχο και αυτό είναι και εγώ που δεν μπορώ να καταλάβω :? θα ρωτήσω σήμερα όμως :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eλενίτσα, από τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα μπορώ να σου πω ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα ή οτιδήποτε άλλο, απλά το σχήμα μάλλον της μήτρα είναι διαφορετικό και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την υπογονιμότητα :wink: Αλλά μάλλον δεν μπορούν οι γιατροί να είναι σίγουροι αν έχεις ή δεν έχεις δίκερος μήτρα με ένα απλό υπέρηχο και αυτό είναι και εγώ που δεν μπορώ να καταλάβω :? θα ρωτήσω σήμερα όμως :wink:

 

Ευχαριστώ Κατερινάκι μου. Θα περιμένω να μου πεις.... :lol::lol::lol:

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βρήκα αυτό, και είναι έγκυρη πηγή. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται που το βάζω αν όχι πείτε μου να το βγάλω

Edit admin παλιός συνδεσμος

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα για να σας καθησυχασω θα σας πω οτι εχω δυο φιλες οπου εχουν δικερη μητρα και η μια ειναι εγκυος στο 2ο και την αλλη την περιμενουμε να γεννησει με το καλο σε λιγε εβδομαδες.Απο οσο ξερω ειναι απλα μια κατασταση η οποια θελει λιγη παραπανω παρακολουθηση απο μια κανονικη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου γλυκό, όπως βλέπω, τα νέα είναι ενθαρρυντικά από πολλές πλευρές. Όπως σου έχω πει και από κοντά και το πιστεύω, είναι ότι όλα στην πορεία θα πάνε καλά. Το νοιώθω και το πιστεύω. Το ότι βλέπεις ότι υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις σαν τη δική σου με αίσιο τέλος, είναι κάτι που πρέπει να σε κάνει αισιοδοξη!!

Σε σκέφτομαι και σε νοιάζομαι. Υπομονή λίγο ακόμα και σύντομα θα έρθουν ευχάριστα νέα! Τα μυρίζομαι στην ατμόσφαιρα!!!! :wink::wink::wink: Φιλάκια

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ katerina79. Θα ήθελα να μου πεις τι θα σου πει και σένα ο γιατρός σου. Από ότι μου είπε εμένα πάντως η γιατρός μου, η δίκερος μήτρα δεν φαίνεται στον υπέρηχο. Φαίνονται οι δύο κοιλότητες, αλλά απαιτείται υστεροσκόπηση για να φανεί αν υπάρχει ή όχι διάφραγμα οπότε πρόκειται για διαφραγματική μήτρα. Η λαπαροσκοπική επέμβαση απαιτείται μόνο αν υπάρχει διάφραγμα το οποίο αφαιρείται. Αυτά μου είπε εμένα η γιατρός και με παρέπεμψε σε χειρούργο. Ευχαριστώ πολύ και όλα τα κορίτσια που μου δώσατε πολύ κουράγιο με τις εμπειρίες σας. Πραγματικά έχω ανάγκη για κάθε τι που είναι ενθαρρυντικό. Αν κάποια θέλει μπορεί να μου στείλει με προσωπικό μήνυμα στοιχεία για κάποιο καλό χειρούργο - γυναικολόγο στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

Sissy, και εμένα ο γιατρός μου την τελευταία φορά που πήγα για έλεγχο μου είπε ότι ίσως έχω δίκερος μήτρα, μάλιστα μου την ζωγράφισε σε χαρτί για να καταλάβω πως είναι,

αυτό που μου είπε όμως στο γράφω μήπως σε βοήθησω είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πολλές γυναίκες έχουν δίκερο μήτρα και δεν το γνωρίζουν και κάνουν παιδιά χωρίς κανένα πρόβλημα, πιστεύω οτι η αποβολή σου (λυπάμαι πολύ που το πέρασες αυτό) ίσως δεν οφείλεται σε αυτό (άλλωστε όλες οι γυναίκες έχουν τον κίνδυνο αυτό για το πρώτο τρίμηνο σε ένα ποσοστό που δεν θυμάμαι).

Σήμερα θα πάω επίσκεψη στον γυναικολόγο μου και θα τον ξαναρωτήσω, αν θες θα σου πω αύριο τι θα μου πει :wink:

 

Αυτό που δεν μπορώ όμως να καταλάβω από την μερία μου είναι πως σε εσένα υπάρχει λέει ο γιατρός σου υποψία και σε μένα λέει ίσως έχεις, δεν το βλέπουν? δεν φαίνεται ? αν είναι ή δεν είναι δίκερος?

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ είπε:

Κορίτσια βρήκα αυτό, και είναι έγκυρη πηγή. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται που το βάζω αν όχι πείτε μου να το βγάλω

Χάρηκα τόσο με τις απαντήσεις που μου στείλατε κορίτσια που μπαίνω συνέχεια στο forum μήπως ήρθε και κάτι ακόμα!!!! Βίκυ, μπήκα στο site που είπες και όντως βοηθάει. Σ΄ ευχαριστώ. Αν θέλεις στείλε μου με π.μ. τα στοιχεία του γιατρού σου, γιατί αυτό με την εξωσωματική το είχα σκεφτεί κι εγώ ως έσχατη λύση και αναρωτιόμουν αν γίνεται σε γυναίκες με δίκερο μήτρα. Να χαίρεσαι και τα παιδάκια σου και ελπίζω να νιώσω κι εγώ την ευτυχία αυτή σύντομα, αλλά και όλα τα κορίτσια που προσπαθούμε και αγχωνώμαστε.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΕΡΟ ΜΗΤΡΑ ΣΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΕΙΧΑ ΔΙΚΕΡΟ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΓΊΣΩ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟΥ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ Η ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΓΥΙΟ 12 ΧΡΟΝΩΝ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σε ολους.

Ειμαι 30 χρονων και χθες γυρισα απο ενα καινουργιο για μενα γυναικολογο.

Στον υπερηχο φαινεται καθαρα οτι εχω δικερο μητρα.

Εψαξα ολο το βραδυ στο δικτυο πληροφοριες,διαβασα για περιπτωσεις με λεπτο τοιχωμα μητρας σαν το δικο μου που εαν παιρνει χειρουργικη επεμβαση τοτε προκαλει αλλα προβληματα υπογονιμοτητας και για μια αλλη τυπου επεμβαση που δεν ειναι χειρουργικη.

Αλλα ολα αυτα θελουν σαλπιγγογραφια που θα κανω μονο οταν αποφασισω να μεινω εγγυος.

Ο γιατρος ηταν πολυ στεναχωρημενος και μαλιστα φωναξε και ενα συνεργατη του για να διαγνωσει και αυτος.

 

Περιττο να σας πω οτι κλαιω συνεχεια απο χτες,αλλα χαιρομαι παρα πολυ

που βρηκα αυτο το φορουμ.

 

Ηθελα να ρωτησω εδω εαν στη χειροτερη περιπτωση που μπορει να βρισκεται μια δικερος μητρα,ακομα και τοτε εαν μια γυναικα μπορει να αποκτησει παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου έχει δίκερη μήτρα.

 

Αυτό το μάθαμε όταν είμασταν έτοιμοι να κάνουμε παιδί, οπότε και πήγαμε στον γυναικολόγο της για τις γνωστές εξετάσεις πρίν απο τη σύληψη.

 

Η δίκερη μήτρα φάνηκε στον υπέρηχο.

 

Δεν κάναμε άλλη εξέταση απ΄αυτού.

 

Ο γιατρός μας εξήγησε τι είναι αυτό, και μας είπε όλες τις πιθανότητες.

 

Δεν μας είπε ότι δεν θα κάνουμε παιδιά, απλά μας είπε ότι θα είναι πιο δύσκολο, θέλει ξεκούραση, οχι αγχος και παρακολούθηση.

 

Μας είπε επίσεις ότι ακόμα και να "χάσουμε" κάποιο παιδί (αποβολή, κλπ.), αυτό είναι "καλό" με την έννοια οτι η δημιουργία παιδιού στη δίκερη μήτρα θα "τεντώσει" τα τοιχόματα της μήτρας και έτσι το επόμενο παιδί δεν θα έχει πρόβλημα καθώς η μήτρα θα έχει πάρει το σχήμα του προηγούμενου παιδιού, εστω και εάν αυτό δεν κατάφερε να ζήσει.

 

Λοιπόν σας πληροφορώ ότι ακολουθήσαμε όλα αυτά που μας είπε και τώρα έχουμε 2 αγόρια 8 και 10 ετών.

 

Η γυναίκα μου γένησε με καισαρική και τα δύο, διότι λόγο της δίκερης μήτρας, το πρώτο μωρό έμεινε με τα πόδια κάτω, καθώς δεν υπήρχε αρκετός χώρος (στο ένα κέρας της μήτρας που φύτρωσε), για να γυρίσει με το κεφαλι κάτω και να γεννηθεί φυσιολογικά. Αφού η πρώτη γέννα έγινε με καισαρική, αναγκαστικά έγινε έτσι και η δεύτερη.

 

Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.

 

Οσο σκληρό και να ακουγεται αυτό που θα πώ, ακόμα και να χάσεις ένα μωράκι, τελικά αυτό θα σου βγεί σε καλό για το επόμενο, καθώς όπως είπα και πιο πάνω, με το πρώτο παιδί "ανοίγει" η μήτρα και πάιρνει σχήμα.

 

Μην το βάλεις κάτω, ΟΧΙ αγχος, ΝΑΙ σε ξεκούραση, καλοπέραση, αγάπες, φιλάκια, sex, και όλα θα πάνε καλά!

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ .

Μου εδωσες ελπιδες.

Εδω και 3 χρονια εχουμε αποφασισει να μεινουμε μαζι με εναν ανθρωπο με τον οποιο θελουμε και οι 2 παιδια.

Σε λιγο θα ερθει στην ελλαδα και θα αφησει πισω ολη την προηγουμενη ζωη του.

Εχω ηθικη υποχρεωση να του εξηγησω τι μου συμβαινει.

Να χαιρεστε τα παδακια σας.

Τωρα πιστευω και παλι οτι θα εχουμε κ εμεις.

 

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...
  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!έχω και εγώ δίκερη μήτρα.Είχα μια παλίνδρομη κύηση πριν ένα χρόνο.Τώρα Είμαι έγκυος 32 βδομάδων και ελπίζω να πάνε όλα καλά.Ο γιατρός μου είπε ότι έχω περισσότερες πιθανότητες για πρόωρο τοκετό λόγω της μήτρας.Έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!έχω και εγώ δίκερη μήτρα.Είχα μια παλίνδρομη κύηση πριν ένα χρόνο.Τώρα Είμαι έγκυος 32 βδομάδων και ελπίζω να πάνε όλα καλά.Ο γιατρός μου είπε ότι έχω περισσότερες πιθανότητες για πρόωρο τοκετό λόγω της μήτρας.Έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

 

Προσωπική εμπειρία δεν εχω αλλά μια συνάδελφος που έχει δικερο μήτρα έχει δυο παιδάκια στο 8 και 10 ετών, ενώ της έλεγαν ότι θα είναι πολυυυυυ δύσκολο να γίνει μαμά. Μην αγχώνεσαι, είσαι πολύ κοντά στο να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά! Και χωρίς δικερο μήτρα πολλές γυναίκες γέννησαν πρόωρα χωρίς κανένα πρόβλημα! Με το καλό!!!

I

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία δεν εχω αλλά μια συνάδελφος που έχει δικερο μήτρα έχει δυο παιδάκια στο 8 και 10 ετών, ενώ της έλεγαν ότι θα είναι πολυυυυυ δύσκολο να γίνει μαμά. Μην αγχώνεσαι, είσαι πολύ κοντά στο να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά! Και χωρίς δικερο μήτρα πολλές γυναίκες γέννησαν πρόωρα χωρίς κανένα πρόβλημα! Με το καλό!!!

Σε ευχαριστώ!τα λόγια σου μου δίνουν κουράγιο!Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές δεν μπορώ να αποβάλω το άγχος γι' αυτό ψάχνω παρόμοιες περιπτώσεις!Ρώτησα τον γιατρό αν μπορώ να κάνω κάτι για να αποφύγω τον πρόωρο τοκετό αλλά δε μου είπε κάτι συγκεκριμένο.Εγώ απλά προσέχω πάρα πολύ αν και το μόνο που με δυσκολεύει είναι το μούδιασμα των χεριών που δεν έχει να κάνει με τη μήτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια!Θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις με κοπέλες που έχουν δικερως μήτρα και είναι εγκυουλες.Πρωτα πρώτα όμως να συστήσω..Έχω ένα αγοράκι 6,5 χρ.Πριν είχα δύο αποβολές (λόγω θρομβοφιλιας που δεν το γνώριζα),στον γιο μου με ενεσεις,utrogestan,salospire και ξάπλα μέχρι τον τρίτο μήνα δόξα το Θεό πήγαν όλα καλά.Ομως είχα αίμα κ πολλά άλλα δεν ήταν εύκολα στην αρχή.Τωρα είμαι πάλι έγκυος στην 6η εβδομάδα και με την ίδια ακριβώς αγωγή κ πάλι ξαπλα.Εχω αλλάξει γυναικολόγο γιατί ο προηγούμενος αν και καλός δεν με καλυπτε στο θέμα ψυχολογίας.Δλδ να πάρω τηλ να έχω μία απορία ή οτιδήποτε άλλο ήταν απότομος κ δεν μου εξηγούσε.Τωρα όμως με αυτόν τον γιατρό είναι σαν να μιλάω με τον πατέρα μου.Να έρθω στο θέμα μου όμως..Πήγα στην αρχή της 5ης εβδομάδας είδαμε σάκο όλα καλά.Μετα είχα λίγο καφέ υγρά που αυτά δεν με απασχολούν καθόλου.Ομως χτες το μεσημέρι έβγαλα πολύ αίμα με κομμάτια κ πήρα το γιατρό κ σε 1 ώρα άνοιξε το ιατρείο του για μένα.Πηγα κ όλα ήταν καλά.Και σήμερα έχω αίμα αρκετό.Μου είπε ξάπλα κ μου εξήγησε το εξής:Λόγω δικερους μήτρας το έμβρυο έχει πιαστει στη δεξιά με αποτέλεσμα η άλλη που είναι άδεια να μεγαλώνει και αυτή και να αιμορραγεί.Με λίγα λόγια αιμορραγεί η άδεια κ όχι αυτή που είναι το εμβρυακι.Θελω να ακούσω παρόμοιες περιπτώσεις κ αν το γνωρίζει καμμία κοπέλα αυτό.Ο γιατρός απόρησε που δεν το ήξερα γιατί δεν μου το είχαν εξηγήσει οι προηγούμενοι γυναικολόγοι.Και στον γιο μου είχα αίμα αλλά δεν θυμάμαι την ένταση όμως είχα σαν περίοδο κανονικά κ ο τότε γιατρός μου δεν μου το είπε αυτό όλο μου έλεγε ξέρω εγώ κ μείνε ήσυχη.Τεσπα..Περιμένω απαντήσεις κ συζήτηση με αγωνία.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα κορίτσια.. Δεν ξέρω αν ειστε ακόμα μέλη αλλά χρειάζομαι απαντήσεις ελπίζοντας κάποια από σας να βλέπει ακόμα... Λοιπόν η ιστορία μου έχεις ως εξής.. πριν 1μηνα έχασα το πρώτο μου μωρό 19βδομαδον  έχω δηκαιρη μήτρα κ μικρό τράχηλο οι γιατροί στο νοσοκομείο μου είπαν να κάνω την επέμβαση αλλά οι γυναικολόγοι μου λένε ν το προσπαθήσω άλλη μια φορά... Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε γίνει μητέρα με η χωρίς την επέμβαση? Η αν έχετε κάνει? Οι γυναικολόγοι μου είπαν ότι υπάρχει κίνδυνος στηροση αν την κάνω κ ότι τώρα που πιάνω ν το προσπαθήσω πάλι.. ελπίζω να είστε ακόμα μέλοι κ ν έχω κάποια απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Kleiwrokos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Δεν ξέρω αν ειστε ακόμα μέλη αλλά χρειάζομαι απαντήσεις ελπίζοντας κάποια από σας να βλέπει ακόμα... Λοιπόν η ιστορία μου έχεις ως εξής.. πριν 1μηνα έχασα το πρώτο μου μωρό 19βδομαδον  έχω δηκαιρη μήτρα κ μικρό τράχηλο οι γιατροί στο νοσοκομείο μου είπαν να κάνω την επέμβαση αλλά οι γυναικολόγοι μου λένε ν το προσπαθήσω άλλη μια φορά... Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε γίνει μητέρα με η χωρίς την επέμβαση? Η αν έχετε κάνει? Οι γυναικολόγοι μου είπαν ότι υπάρχει κίνδυνος στηροση αν την κάνω κ ότι τώρα που πιάνω ν το προσπαθήσω πάλι.. ελπίζω να είστε ακόμα μέλοι κ ν έχω κάποια απάντηση...

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε ολα τα ερωτήματα γτ δε γνωρίζω.Αυτο που μπορώ να σου πω οτι εγω απέκτησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι στις 38+ με μονοκαιρο μήτρα.Με δικαιρο μήτρα ήταν η κουμπάρα μου η οποία επίσης γέννησε στις 38+.Αυτό που είχε συζητηθεί και είχε υποθει (εντελώς μπακαλιστικα) είναι ότι σε κάθε προσπάθεια εγκυμοσύνης η μήτρα "ξεχυλωνει" με αποτέλεσμα να μπορεί να δεχτεί το έμβρυο.Δλδ μπορεί να είχε επαναλαμβανόμενες κυησεις μέχρι να κρατήσει το έμβρυο.Είχε προγραμματίσει να κάνει επέμβαση για να "κοπεί" το προεξεχων κομμάτι αλλά την πρόλαβε η εγκυμοσύνη.Αφού λοιπόν γέννησε το 1ο της παιδάκι της (ευτυχώς χωρίς παλινδρομη κ χωρίς πρόβλημα)είπε ο γιατρός οτι δε θα έχει πρόβλημα σε επόμενο.Βέβαια κ στις δύο περιπτώσεις (μονοκαιρο και δικαιρο μήτρα) η γέννηση γίνεται με καισαρική.Τι ίδιο γίνεται βέβαια σε κάθε ανωμαλία της μήτρας.Χωρίς να μπορώ να σου προτείνω τι να κάνεις θα σου έλεγα να βάλεις κάτω τα υπέρ κ τα κατά κ να σκεφτείς καλά πριν αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Elfer said:

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε ολα τα ερωτήματα γτ δε γνωρίζω.Αυτο που μπορώ να σου πω οτι εγω απέκτησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι στις 38+ με μονοκαιρο μήτρα.Με δικαιρο μήτρα ήταν η κουμπάρα μου η οποία επίσης γέννησε στις 38+.Αυτό που είχε συζητηθεί και είχε υποθει (εντελώς μπακαλιστικα) είναι ότι σε κάθε προσπάθεια εγκυμοσύνης η μήτρα "ξεχυλωνει" με αποτέλεσμα να μπορεί να δεχτεί το έμβρυο.Δλδ μπορεί να είχε επαναλαμβανόμενες κυησεις μέχρι να κρατήσει το έμβρυο.Είχε προγραμματίσει να κάνει επέμβαση για να "κοπεί" το προεξεχων κομμάτι αλλά την πρόλαβε η εγκυμοσύνη.Αφού λοιπόν γέννησε το 1ο της παιδάκι της (ευτυχώς χωρίς παλινδρομη κ χωρίς πρόβλημα)είπε ο γιατρός οτι δε θα έχει πρόβλημα σε επόμενο.Βέβαια κ στις δύο περιπτώσεις (μονοκαιρο και δικαιρο μήτρα) η γέννηση γίνεται με καισαρική.Τι ίδιο γίνεται βέβαια σε κάθε ανωμαλία της μήτρας.Χωρίς να μπορώ να σου προτείνω τι να κάνεις θα σου έλεγα να βάλεις κάτω τα υπέρ κ τα κατά κ να σκεφτείς καλά πριν αποφάσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ οι γιατροί που με κοίταξαν..δυο μου είπαν για επέμβαση δυο μου είπαν να το ξανά προσπάθησω όπως είμαι γιατί μ την επέμβαση υπάρχει κίνδυνος ν μην μπορώ ν κάνω παιδιά κ ένας μου είπε χωρίς την επέμβαση θα χάνει όλα τ μωρά όλα είναι 50/50 άσε μεγάλη απογοήτευση :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει να προτείνει καλό γυναικολόγο στην Θεσσαλονίκη. Πρόκειται για μια συγγενή που δεν ασχολείται με social media.  Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...